Σαμπουάν;


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
To πρόβλημα είναι ότι από τον Σεπτέμβρη και έπειτα που έχω έρθει στο σπίτι της μαμάς μου με βάζει να τον κάνω μπάνιο κάθε εβδομάδα ανελλειπώς. Το σκυλί έχει αγανακτήσει τόσο πολύ με τα μπάνια που την προπερασμένη Κυριακή αναγκάστηκα να τον δέσω στη μπαταρία όπως λες, γιατι είχε φριάξει. Δάγκωνε τα πάντα, πήδαγε έξω, δάγκωνε το λουρί είχε έναν εκνευρισμό τρελό.

Εγώ πιστεύω ότι το ζώο ξεπέρασε την πυοδερμία που ήταν η δερματική εμφάνιση της διατροφικής του αλλεργίας και έφτιαξε λόγο BARF και μετά αυτό που έχει τώρα είναι από το πολύ συχνό λούσιμο.
Επίσης μου έστειλαν ένα άρθρο για την Malassezia pachydermatis και ταιριάζουν πάρα πολλά με τα του Κόφι. θα το εξετάσω και αυτό με καινούργιο ξέσμα.
 




maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
καλα βρε καθε βδομαδα???

χαρα στο κουράγιο σου αλλά εγώ το σκυλί σκέφτομαι..

εκτός του ότι έχει τις αλλεργίες κ τους πόνους του έχει και σένα να τον παιδεύεις κάθε βδομάδα..? δοκίμασε κανένα σαμπουάν που να κρατάει αρκετά τη μυρωδιά του κ να μη μυρίζει ο σκύλος (νομίζω πως γι αυτο σε βαζει να τον πλενεις καθε βδομαδα η μαμα σου)

νομιζω επίσης πως η μαμά σου είναι κακιά :(
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Η μαμά μου είναι αυτή που χρηματοδοτεί το να έχουμε συνολικά 10 πρώην αδέσποτα και να κάνουμε συνεχώς χειρουργεία και επεμβάσεις, στειρώσεις, εμβολιασμους σε άλλα ατυχή πλάσματα. Οπότε όχι κακιά δεν είναι. Απλώς η μυρωδιά του σκύλου την τρελαίνει.

Το Etiderm δεν το βρήκα, αλλά πήρα το Duxo με Χλωρεξιδίνη που κάνει και για Malassezia καθότι διάβασα τα συμπτώματα και ταιριάζει. Οπότε για να δούμε. θα αρχίσω την αγωγή από απόψε.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συγνώμη αλλά μου κάνει εντύπωση.... και τα 10 τα πλένετε εβδομαδιαίως??? Οπότε κάθε μέρα κάνετε απο 1 -2 μπάνια σε κάποιο σκύλο?? Και τη μυρωδιά του βρεμένου σκύλου (που οσο και να τον στεγνώσεις, στην αρχή δεν την γλυτώνεις) τι την κάνετε??
Χαρας το κουράγιο σας..... :) Εγώ ενα μπάνιο θέλω να του κάνω και το σκέφτομαι απο το καλοκαίρι!!!:D:D
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Όχι, μόνο ο Κόφι πλένεται έτσι. Γιατί είναι ο μόνος σκύλος που κατοικεί μέσα στο σπίτι. Οι άλλοι μας σκύλοι είναι στον χώρο έξω, έχουν δικό τους δωμάτιο με σπιτάκια και ναι πάνε βόλτα κάθε μέρα.

Πάντως μιας και λέμε για μυρωδιά "βρεγμένου σκύλου" που είναι πραγματικά ανυπόφορη να σου πω ότι δεν μυρίζουν όλα τα σκυλιά έτσι. Εμάς μόνο η Φαίδρα έχει αυτή τη χάλια μυρωδιά, ένα ημίαιμο κυνηγοσκυλάκι. Σε κοντότριχα συνήθως το έχω συναντήσει αυτό.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πες στη μαμά σου ότι αυτη η μυρωδιά σκύλου είναι η ταυτότητα τους...και επανέρχεται σε λίγες μέρες πίσω.
Είναι λάθος να τον πλένετε τόσο συχνά...δεν κάνει καθόλου καλό στον σκύλο...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
1 φορα το μηνα ειναι αρκετη, και δε θα βρομαει το σκυλι.
Αν θες μπορεις και μια φορα την εβδομαδα να τον σκουπιζεις με μια πετσετα μουσκεμενη με ξυδονερο (ξυδι μηλο). Κανει ομορφο τριχωμα :D
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Επίσης, μπορειτε να πλένετε το στρωμα που ξαπλώνει πιό συχνά . Έτσι διατηρείται η "ωραία" μυρωδιά περισσότερο..
:)
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις γνωρίζω. Απλώς τώρα ήταν μία ιδιάζουσα κατάσταση.

Η ερώτηση παραμένει, έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εδώ το Etiderm ή το Douxo chlorhexidine? (pyodermites) Θα με ενδιέφεραν εμπειρίες και εντυπώσεις σε πόσες μέρες αρχίζουν να κοπάζουν τα συμπτώματα φαγούρας.
 




labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Ποσο ακριβο??Εγω τωρα συνηδητοποιησα οτι εχω ενα που λεγεται 8in1 black pearle(?) και απ'οτι θυμαμαι το πληρωσα και ακριβα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Περιπου 10 ευρω ειχε, ηταν το πιο ακριβο στο ραφι του μοναδικου Pet Center στο Βελιγραδι, ειναι το πιο μεγαλο μαγαζι...
Το προηγουμενο σαμπουαν που ειχα, σερβικο αντιαλλεργικο, ειχε 5 ευρω, τοσο εχουν και τα Friskies...
Τι να πω, μεγαλη γκαμα... Τον εκανα μπανιο τωρα με αυτο, και θα δουμε...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Berna ποιό σαμπουάν ψάχνεις; Δεν μπορείς να το παραγγείλεις αν το θέλεις και να στο στείλουν;
 








Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις γνωρίζω. Απλώς τώρα ήταν μία ιδιάζουσα κατάσταση.

Η ερώτηση παραμένει, έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εδώ το Etiderm ή το Douxo chlorhexidine? (pyodermites) Θα με ενδιέφεραν εμπειρίες και εντυπώσεις σε πόσες μέρες αρχίζουν να κοπάζουν τα συμπτώματα φαγούρας.
To Douxo το πορτοκαλι υποθετω οτι λες. λοιπον εγω εχω χρησιμοποιησει και το πρασινο και το πορτοκαλι
γιατι η Σοκο εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τον Κοφι εκτος της τοσο εντονης φαγουρας. Τα ειχε στην περιοχη της κοιλιας και στο εσωτερικο των μπουτιων. Μερα παρα μερα της εβαζα το πορτοκαλι μετα απο δυο βδομαδες δεν ειδα καλυτερευση κ ετσι χρησιμοποιησα το πρασινο που καπως κοπασε. Το θεμα ειναι οτι τωρα της το εχω κοψει για 1 βδομαδα αλλα εχει ξαναφουντωσει. Το etriderm δεν το εχω δοκιμασει για να ξερω.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τωρα γυρισα απο το Mega Pet Shop που ειχα παει να παρω ξηρα για τον μικρο και πηρα και ενα σαμπουαν!

Λεω να τον κανω μπανιο διοτι προχθες μπηκε μεσα στην θαλασσα και επαιζε και μυριζει θαλασσα το σπιτι!:D

Ειναι η πρωτη φορα που θα κανει μπανιο στους 7 μηνες ζωης του!Εχει ξαναμπει στην μπανιερα μονο μια φορα γιατι ηθελα να του ξεπλυνω τα χερια!Καθησε μια χαρα και του τα 'πλενα,δεν ειχα προβλημα με αυτο!

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως διαλυουμε το σαμπουαν με νερο!Δηλαδη περνουμε μια λεκανιτσα με νερο ριχνουμ μεσα σαμπουαν και μετα περνουμε χουφτα χουφτα και τον σαπουνιζουμε η κατευθειαν το σαμπουαν στα χερια και αρχιζουμε το λουσιμο ταυτοχρονως ριχνοντας και νερο?

Να σημειωσω οτι το σαμπουν αν λεγεται Edelweiss!Ειναι υποαλλεργικο και λεει οτι χρησιμοποιειται οπως ολα τα σαμπουαν ή διαλυμενο σε ποσοτητα νερου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22