Σαμπουάν;


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Βάζεις την ποσότηατ σαμπουάν σε ένα μουκαλάκι του νερού (το μικρό) και ταρακουνάς σε στυλ φραπέ.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παιδιά έκανα βλακεία σήμερα και αντί για κανονικό σαμπουάν πήρα εκείνο το σπρέι που λέει πως δρα χωρίς νερό

Κάνει αυτό τη δουλειά και γίνεται να το χρησιμοποιήσω με νερό κάπως; :p
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κανείς εμπειρία με το Ingenya?
Δεν έβρισκα εδώ τα σαμπουάν που μου προτίνατε, πήρα αυτό που ήταν πιο ακριβό... :-|
Το αγαπημένο μου ! Φοβερό!
Για σκληρότριχα ακόμη προτιμώ Chris Christensen όμως.

Όσο για το Pantene Pro-V, μου το είχαν προτίνει και εμένα για το Borzoi μου και πράγματι ήταν καλό για πάρα πολλούς μήνες. Στην πορεία παρατήρησα ότι αφυδάτωνε σταδιακά την τρίχα (παρ'όλο που ήταν pantene για ενδυδάτωση τρίχας). Μάλλον είναι καλό για λίγο πριν την έκθεση (βαθύ καθαρισμό) αλλά όχι ως σαμπουάν συντήρησης της τρίχας.

Τα Κόκερ έχουν πολύ πιο λυπαρό τρίχωμα (και πιο παχύ) οπότε ίσως να μην έχουν πρόβλημα.
Είναι όμως το ιδανικό; Αμφιβάλλω. Εκτός αν το "κόλπο" είναι σε μια πολύ ενυδατική κρέμα/μάσκα μετά το σαμπουάν.

Εμείς όμως "οι εκθεσιακοί" δεν κοιτάμε μόνο να μην έχουμε πρόβλημα... ψάχνουμε το ιδανικό... το καλύτερο από το τέλειο!!! Πολλοί από εμας σαπουνίζουμε με 2-3 διαφορετικά σαμπουάν σε ένα μπάνιο (άλλο για το χρώμα, άλλο για "κουρτίνες"+ πόδια και άλλο για το σώμα).

Ανάλογα την φυλή πάει. Σε σκληρότριχα, το ΚΑΛΥΤΕΡΟ μπάνιο είναι με πούδρα + δυνατό αέρα (φυσούνα) χωρίς καθόλου νερό. Η φυσούνα (σε στεγνό μαλλί) βοηθάει και πολλές άλλες φυλές (ανάμεσα από τα πλυσίματα) όπως τα Λαμπραντόρ ή τα Χάσκυ. Όποιος το δοκιμάσει θα πάθει την πλάκα του. Μόνο σε μακρύτριχα δεν κάνει (Μαλτεζ κλπ) γιατί μπερδεύει το τρίχωμα.

Όταν αγόρασα την 1η μου φυσούνα, αναρωτιώμουν συχνά πως ζούσα χωρίς αυτήν πριν.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Dr Zhivago καλησπέρα

Με το Ingenya είμαι ευχαρηστημένη, έχει και για κοντότριχα και πραγματικά το τρίχωμα έλαμπε και δεν προκάλεσε καθόλου δερματικά. Σήμερα όμως που πήγα να πάρω σαμπουάν γιατί αυτό που έχω τελειώνει σιγά σιγά, δεν το βρίκα το συγκεκριμένο και πήρα το "Self Rinse" της Ingenya επίσης. Θα κάνει τη δουλειά; :(
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ναι θα κάνει δουλειά Berna, όχι όσο το κανονικό (είναι για όταν δεν έχεις χρόνο για να τον πλύνεις) αλλά κακό δεν είναι.
@Alexia, ναι ειδική φυσούνα για σκύλους. Λέγετε Master Blaster (της Metro).
Για Westies είναι πραγματικά ΑΠΙΘΑΝΟ. Θα πάθεις σοκ. Βάζεις πουδρα/κιμωλία και μετά φυσάς τον σκύλο με τον αέρα. Χωρίς νερό.
Φεύγουν νεκρές τρίχες και σκόνες/χώματα με τη μια. Θα πλένεις με νερό μόνο τα μούτρα και τα πόδια (όταν είναι απαραίτητο).
Ολόκληρο το westie θα χρειάζεται μπάνιο μόνο 1-2 φορές τον χρόνο με αυτή την μέθοδο και θα είναι στην καλύτερη φόρμα!
Τον δικό μου τον φυσάω μια φορά την εβδομάδα και λαμποκοπά από καθαριότητα (σε λίγα δευτερόλεπτα!).
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Dr.Zhivago σε τι τιμή το πήρες;
Εκεί που αγοράζω τε είδη για grooming κάνει € 450, έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στο νετ και στην Αμερική το βρίσκεις γύρω στα € 270 αλλά δεν ξέρω πόσο πάνε τα μεταφορικά. Θα το ψάξω καλύτερα. Εσύ απο που το πήρες;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Εγω πηρα το blaster απο την Dezynadog.uk
Θεωρω οτι ειναι κορυφαιο και εχει πολυ σωστο στομιο,Ειναι πλατυ και βοηθαει στο να μην μπερδευεται η τριχα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22