Σημάδια σωστής αφομοίωσης τροφής


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν με κατάλαβες :). Ξηρά ή ωμή ή μαγειρεμένη το θέμα είναι αν την αποροφά σωστά ο σκύλος και ποιά είναι τα σημάδια.

Με τον δικό μου έχω κάποια θέματα, ευαίσθητο έντερο λένε οι κτηνίατροι αλλά δεν έχω βγάλει συμπέρασμα.

Να βάλω και μια ερώτηση που ήθελα να κάνω. Έχετε δει διαφορά ανάλογα με το νερό ; Σε άλλη πόλη με την ίδια ποσότητα τροφής να είναι ποιό σφιχτά ; Εγώ το έχω συνδιάσει και αυτό.
 


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Δεν με κατάλαβες :). Ξηρά ή ωμή ή μαγειρεμένη το θέμα είναι αν την αποροφά σωστά ο σκύλος και ποιά είναι τα σημάδια.

Με τον δικό μου έχω κάποια θέματα, ευαίσθητο έντερο λένε οι κτηνίατροι αλλά δεν έχω βγάλει συμπέρασμα.

Να βάλω και μια ερώτηση που ήθελα να κάνω. Έχετε δει διαφορά ανάλογα με το νερό ; Σε άλλη πόλη με την ίδια ποσότητα τροφής να είναι ποιό σφιχτά ; Εγώ το έχω συνδιάσει και αυτό.
Ετσι μου ελεγαν και μενα για ευαισθητο εντερο και το πιστεψα και γω,και μετα πολυ καιρο διαβαζοντας και ψαχνοντας βρηκα την σωστη τροφη δεν ειναι θεμα εντερου αλλα σωστης τροφης.
ενταξει υπαρχουν σκυλια που ολα τ αλεθει η μπετονιερα και πετρες να φανε αλλα δεν ειναι ο κανονας αλλα η εξαιρεση.
Ουτε το νερο φταιει ουτε το σκυλι σου αλλα καθαρα η τροφη.Εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ για να φτασω να στο λεω αυτο.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Εμένα πολλές φορές, ακόμα και όταν είναι λίγα και σφιχτά, μου κάνει και λίγο σαν τούρτα στο τέλος. Δεν έχω βρεί τι φταίει.
Και εμένα μου το κάνουν. Συνήθως όταν ξυπνήσω αργά και δεν προλάβω να τα πάω βόλτα, οπότε τα κρατάνε όλα για την απογευματινή ή βραδινή.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Εμένα πολλές φορές, ακόμα και όταν είναι λίγα και σφιχτά, μου κάνει και λίγο σαν τούρτα στο τέλος. Δεν έχω βρεί τι φταίει.
Άθληση/άγχος αλλα δεν θα έλεγα οτι ''φταίει''.
Στην PSI σοβαρό ανησυχητικό εύρημα είναι η ύπαρξη βλέννας, αλλά για να το διαπιστώσεις αυτό χρειάζεται φρέσκο και ζεστό δείγμα.

Εύκολος τρόπος αξιολόγησης του τριχώματος είναι πόσο αποτελεσματικά μονώνει το σώμα από το το νερό και πόσο γρήγορα στεγνώνει.

Επειδή πολλά ζώα είναι θεατρίνοι, για να καταλάβεις πότε είναι ορεξάτα, τα παραμονεύεις όταν ξαπλώνουν και σηκώνονται. Αν (χωρίς να εχει προηγηθεί ερέθισμα) βρίσκονται στα πόδια τους χωρίς δισταγμούς, μουρμούρα και μίχμισμα- όλα καλά.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Συνήθως λιγα μαλακα κόπρανα στο τέλος είναι σύμπτωμα ηπιας κολιτιδας (συμφωνα με τον doc μας). Σε σοβαρες περιπτώσεις στην αρχη κανει σφιχτα και υστερα προσθέτει και νερό με βλεννα (μερικες φορες και με αίμα), σε ηπιες απλα πουρέ. Υπαρχει δλδ κάποιος ερεθισμός στο παχύ έντερο, για τον οποίο μπορούν να ευθύνονται μικροοργανισμοι, κάποιο συστατικό της τροφης και 1002 άλλα.

Όπως ειχα αναφερει και στο θεμα του @Allendog συνήθως οταν υπάρχει θέμα μη μολυσματικης διαρροιας ή μαλακων κοπράνων ο κτηνίατρος μου χορηγεί προβιοτικά (όχι απλα "κεφίρ-γιαούρτι" αλλα ενισχυμένα όπως το κτηνιατρικο σκεύασμα fortiflora ή ανθρωπινο ultra-levure).

Η αλήθεια είναι ότι βοηθάει πάντα, αλλά στη μεγάλη μου ναι μεν είδα βελτιωση αλλα μονο η αλλαγή τροφής την εστρωσε εντελως (και χρειαστηκα να αλλάξω 3-4 πριν βρω μια που της έκατσε καλά). Τώρα που τρώει την κλινικη παλι αρχισαν τα όργανα..

Επίσης, να προσθέσω στα λεγόμενα του @Mariosgs ότι η δυσανεξία μπορεί να μη βγει αμέσως αλλά μετά απο αρκετό καιρό.
Στη δικιά μας φυλή υπαρχει μια προδιάθεση αλλεργίας στο κοτόπουλο, περιπου το 40% των συγγενών του Ηρωα εχουν θέματα με την συγκεκριμένη πρωτεΐνη. Παρόλο αυτό, εμφανίζεται συνήθως μετά το 1ο έτος.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Αυτό που γράφει ο Μάριος είναι άσχετο με τον άνθρωπο μιας και καταναλώνουμε μαγειρεμένη τροφή που σκοτώνει μικρόβια και παράσιτα.
Να υποθέσω ότι δε τρως σαλάτες,φρούτα,σουσι, μύδια,στρειδια,φιλετο μοσχαριού (αν το τρως καλοψημενο κρίμα) κλπ κλπ κλπ??
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ασχετο ( ; ) αλλα γνωρίζω ατομο που πλένει τα φρούτα με... οινόπνευμα! :barefoot:

Για τη σαλμονέλα εχουμε πει αρκετες φορές, υγιής σκύλος δεν νοσεί, άρρωστος σκύλος θέλει μεγάλη προσοχή ούτως ή άλλως, και τα χέρια εννοειται ότι τα πλένουμε σχολαστικα μετα την ετοιμασία της μπαρφ.

Ο βασικός κίνδυνος με την μπαρφ δεν είναι τα μικρόβια, είναι τα κόκκαλα. Μια πιθανοτητα να πάθει διάτρηση εντέρου ή ειλεό υπάρχει πάντα, και γι'αυτό παρακολουθουμε τα κόπρανα. Αν θυμίζουν ασβέστη ή έχουν ορατά κομματάκια από κοκκαλα, κατι δεν παει καλά.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Α και να πω εδώ ότι barf δε σημαίνει μόνο έτοιμη συσκευασμένη,υπάρχει και η χειροποίητη.Αρα μπορείς να παίρνεις κρέατα από το χασάπη σ και να είσαι κομπλε.

Ότι πρέπει να πλένουμε τα χέρια μας και τα σκεύη κλπ κλπ θεωρω ότι είναι αυτονόητο αν είναι έτσι όταν λέμε ότι πρέπει να βγάλουμε το σκύλο βόλτα να ξεκσθαριζουμε ότι το περιλαίμιο πάει στο λαιμό.

Επίσης όπως τόνισα στην αρχη το παρών κείμενο έχει συγκεκριμενο προσανατολισμό.Οχι μια επαναλαμβανομενη διαμάχη μεταξύ ωμου και ξερής.

Επίσης οι περισσότερες συσκευασμένες barf έχουν iso κλπ πιστοποιητικα.
Επίσης αν ρωτήσεις σ λένε τα ποσοστά κρεατος-κοκκαλου και αν τα κρέατα θεωρούνται ανθρώπινης κατανάλωσης.

Σίγουρα 100% σίγουρος σήμερα δε μπορείς να είσαι αλλά τουλάχιστον με τη barf(εμπορίου-χειροποιητη),βλέπω ότι το σκυλί τρωει κρεας.
Δε βλέπω μικρές αποξηραμένες μπιλιες που λένε ότι είναι κρεας.

Απλά το παρών θέμα προσανατολιζεται αλλού.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Υπαρχει και η επιλογή της υγρης τροφης που την υποτιμαμε κάπως.
Μια καλη υγρη τροφή ειναι παντα ανωτερη της αντιστοιχης ξηρας αν και πολυ κατωτερη απο την χειροποιητη τροφή.

Υπαρχουν εταιρειες που χρησιμοποιουν κρεατα καταλληλα για ανθρωπινη καταναλωση και οι ιδιες οι κονσερβες τους μπορουν να καταναλωθουν απο ανθρωπο (βλ. Aatu, Mhims, κλπ.)
Το οτι ο σκυλος γυμναζει η καθαριζει τα δοντια του με την ξηρα ειναι μυθος. Ο σκυλος δεν ειναι χαμστερ η ποντικος. Για να γυμναζει τα σαγονια του και να καθαριζει τα δοντια του πρεπει να σκιζει το κρεας και να μασουλαει τα κοκκαλα, οχι να ροκανιζει μπιλιες. Οποτε ειτε με την υγρη ειτε με την ξηρα χρειαζεται φυσικη συμπληρωματικη τροφη και φυσικα κοκκαλα απασχολησης (π.χ. κερατο ελαφιου, μοσχαρισια ουρα κλπ).

Το προβλημα με την υγρη τροφη ειναι οτι μια τιμια κονσερβα ειναι ασυγκριτα πιο ακριβη σε σχεση με την ξηρα, αλλα αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα η ο σκυλος ειναι μικροσωμος, αξιζει.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σημάδια σωστής αφομοίωσης τροφής είναι θέμα, νομίζω πως πρέπει να μείνει εκεί.

Εμένα πολλές φορές, ακόμα και όταν είναι λίγα και σφιχτά, μου κάνει και λίγο σαν τούρτα στο τέλος. Δεν έχω βρεί τι φταίει.
Δωσε 20-30γρ λιγοτερο , η λιγη τουρτα δεν ειναι τιποτα αν βγουνε τα κομπολογια πρωτα , δηλωνει λιγο παραπανω τροφουλα η λιγο παραπανω ποικιλια στη τροφη
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δωσε 20-30γρ λιγοτερο , η λιγη τουρτα δεν ειναι τιποτα αν βγουνε τα κομπολογια πρωτα , δηλωνει λιγο παραπανω τροφουλα η λιγο παραπανω ποικιλια στη τροφη
Μας τσάκωσες :), όχι πως δεν το σκεφτόμουν αλλά δεν το μολογάω. Είναι και ένα έξτρα παξιμάδι...

Πρέπει να δείτε τον δικό μου έξω από εστιατόριο που γνωρίζει ποιος είναι το γκαρσόνι πως τον παρακολουθεί όταν πηγαίνει τα πιάτα στους πελάτες. Τύφλα νάχει ο ΣΚΟΥΜΠΙ ΝΤΟΥ

* Λέω σ' ένα φίλο ιδιοκτήτη ταβέρνας να ανοίξουμε εστιατόριο για σκύλους και με κοροϊδεύει
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
και η δικια μου τα ιδια κανει , οταν παρα φαει βγαζει λιγη τουρτα αν φαει οσο πρεπει δεν βγαζει , τρωει κατα βαση ξηρα αλλα βαζω και μαγειρευτο και κονσερβα μεσα , εεε και καμια μπανανα , μπουκια φρυγιανια λιγο σουβλακι , ο,τι τρωω περνει καμια μπουκιτσα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πιο μαλακά και μαύρα βγαίνουν αν έχουν φάει εντόσθια (ολίγον τουρτέ) ή πατσά πράσινο.

Σχετικά με τις ευασιθησίες πάντως, τείνω να πιστέψω ότι αν το σκυλί έχει μάθει στην πολυφαγία ίσως να είναι πιο ανθεκτικό. Οι κοντές τρώνε και ωμό σπιτίσιο (το πιο πολύ), και ωμό ετοιματζίδικο, και μαγειρευτό και ξηρά. Το μόνο πρόβλημα που δεν είχαμε ποτέ είναι πεπτικά και γαστρεντερικά. Άντε καμια ψιλογαστρίτιδα ανά 3 χρόνια, που μάλλον την κολλάνε από αλλού. Ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει. Μόνο τον ωμό γαύρο ξερνάει η μία μετά από κάποιες ώρες που τον τρώει, κατά προτίμηση επάνω στον καναπέ αλλά νομίζω ότι το κάνει επίτηδες γιατί συμβαίνει συνήθως όταν έχω βάλει καθαρά ριχτάρια.:mad:

Αντίθετα ακούω για άλλα σκυλιά ότι άλλαξε η ξηρά και έπαθαν κοκομπλόκο, ή άλλαξε η ετοιματζίδικη μπαρφ και τα πείραξε κλπ. Έχω την αίσθηση ότι η μονοφαγία δημιουργεί πιο ευαίσθητα πεπτικά.
 


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Ασχετο ( ; ) αλλα γνωρίζω ατομο που πλένει τα φρούτα με... οινόπνευμα! :barefoot:

Για τη σαλμονέλα εχουμε πει αρκετες φορές, υγιής σκύλος δεν νοσεί, άρρωστος σκύλος θέλει μεγάλη προσοχή ούτως ή άλλως, και τα χέρια εννοειται ότι τα πλένουμε σχολαστικα μετα την ετοιμασία της μπαρφ.

Ο βασικός κίνδυνος με την μπαρφ δεν είναι τα μικρόβια, είναι τα κόκκαλα. Μια πιθανοτητα να πάθει διάτρηση εντέρου ή ειλεό υπάρχει πάντα, και γι'αυτό παρακολουθουμε τα κόπρανα. Αν θυμίζουν ασβέστη ή έχουν ορατά κομματάκια από κοκκαλα, κατι δεν παει καλά.
Η σαλµονέλα ζει στον εντερικό σωλήνα των ανθρώπων, των ζώων και των πουλιών. Ο συχνότερος τρόπος μετάδοσης της σαλμονέλλωσης είναι η κατανάλωση μολυσμένων τροφίμων, ωμών ή ατελώς μαγειρεμένων, ζωικής κυρίως προέλευσης (π.χ. κρέας, αυγά, πουλερικά).
Για τον λογο αυτο η χορηγηση ωμου κατεψυγμενου κρεατος χωρις παραιτερω επεξεργασια μπορει να μεταδωσει παθογονα βακτηρια οπως λιστερια η σαλμονελλα και αλλα. ο μολυσμενος σκυλος απο τα παραπανω βακτηρια μπορει να αποτελεσει πηγη μολυνσης και για τον ανθρωπο πχ σαλμονελλα ,Γιερσινια η το ζωο να εμφανισει συμτωματολογια παρομοια της λυσσας λογω προσβολης του εγκεφαλου πχ Λιστερια.
Πολλοί δεν καταψύχουν καλά και προκαλούν παράσιτα. αν τα συστατικά που χρησιμοποιούνται δεν εξετάζονται για την πραγματική ποιότητα και την αξία τους,η ωμοφαγία μπορεί προκαλέσει σοβαρό κίνδυνο.
Αν η προέλευση των ωμών τροφίμων,η παρασκευή τους,κτλ,δεν είναι ασφαλή τότε το τελικό προϊόν – η ωμοφαγία δεν είναι ασφαλής
Το ωμό ψάρι μπορεί να περιέχει τρηματώδεις σκώληκες,ένα παράσιτο που μολύνει το ήπαρ των 7 ζώων,συμπεριλαμβανομένων των σκύλων και των γατών.Αυτό το παράσιτο μπορεί να προκαλέσει βλάβη του ήπατος και στη συνέχεια θάνατο.Σε ορισμένα μέρη του κόσμου,οι σκύλοι και οι γάτες τρώνε ωμό ψάρι.Απλά πρέπει να γνωρίζετε ότι με αυτό τον τρόπο μπορεί να θέσετε την υγεία τους σε κίνδυνο.Φροντίστε να γνωρίζετε με βεβαιότητα ότι τα ψάρια στην περιοχή σας δεν είναι μολυσμένα από παράσιτα και ό,τι δε θα υπάρξει απειλή για την υγεία του σκύλου σας.
Πιστευω λοιπον οτι δεν ειναι ο βασικος κινδυνος μονο τα κοκκαλα που μπορει να περιεχει η ωμη τροφη οπως λες
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Dias123 χαλάρωσε .....τα έχουμε ανάλυσει αμέτρητες φορές σε άλλα post. Barf και πάλι Barf. .:LOL:
 


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Α και να πω εδώ ότι barf δε σημαίνει μόνο έτοιμη συσκευασμένη,υπάρχει και η χειροποίητη.Αρα μπορείς να παίρνεις κρέατα από το χασάπη σ και να είσαι κομπλε.

Ότι πρέπει να πλένουμε τα χέρια μας και τα σκεύη κλπ κλπ θεωρω ότι είναι αυτονόητο αν είναι έτσι όταν λέμε ότι πρέπει να βγάλουμε το σκύλο βόλτα να ξεκσθαριζουμε ότι το περιλαίμιο πάει στο λαιμό.

Επίσης όπως τόνισα στην αρχη το παρών κείμενο έχει συγκεκριμενο προσανατολισμό.Οχι μια επαναλαμβανομενη διαμάχη μεταξύ ωμου και ξερής.

Επίσης οι περισσότερες συσκευασμένες barf έχουν iso κλπ πιστοποιητικα.
Επίσης αν ρωτήσεις σ λένε τα ποσοστά κρεατος-κοκκαλου και αν τα κρέατα θεωρούνται ανθρώπινης κατανάλωσης.

Σίγουρα 100% σίγουρος σήμερα δε μπορείς να είσαι αλλά τουλάχιστον με τη barf(εμπορίου-χειροποιητη),βλέπω ότι το σκυλί τρωει κρεας.
Δε βλέπω μικρές αποξηραμένες μπιλιες που λένε ότι είναι κρεας.

Απλά το παρών θέμα προσανατολιζεται αλλού.
Δεν υπαρχει διαμαχη ξηρας ωμης, συζητηση κανουμε και λεμε τα υπερ και τα κατα.
Με τους ρυθμους που ζουμε σημερα αμφιβαλλω αν τηρουνται οι κανονες υγιεινης σχολαστικα .
το περιλαιμιο οπως γραφεις, το φοραμε μονιμα.με την τροφη καθημερινα να κανεις αυτες τις διαδικασιες που χρειαζεται απαιτει καποιο χρονο.
Εγω προσωπικα φοβαμαι το ωμο κρεας με οσα εχω διαβασει που δεν ειναι απλως διαδοσεις απο ασχετους αλλα απο σχετικους με το θεμα.
Το οτι εγω δεν θελω να δωσω στο δικο μου σκυλι ωμο κρεας δεν σημαινει πως πρεπει να το κανουν και οι αλλοι.οποιος δεν εχει ενδοιασμους ας το κανει.
 


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Dias123 χαλάρωσε .....τα έχουμε ανάλυσει αμέτρητες φορές σε άλλα post. Barf και πάλι Barf. .:LOL:
Μαζι σου.
Εγω τι προβλημα να εχω που λες Barf και παλι Barf ? αν στο δικο σου σκυλι κανει εμενα μου περισευει.Μηπως μαζι τα ταιζουμε?
Καποιος μου εγραψε κατι αναλογο για να απαντησω δεν παραμιλαω μονος μου.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus and Konmac


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Ότι σε φοβίζει μην το ακουμπάς. .. Τάισε ότι θέλεις το σκυλακι σου αλλα μην μας κανεις κήρυγμα περι ομοφαγιας κ ξυρας. .. Τα ξέρουμε και τα έχουμε ακουσει πολλες φορες
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δεν υπαρχει διαμαχη ξηρας ωμης, συζητηση κανουμε και λεμε τα υπερ και τα κατα.
Με τους ρυθμους που ζουμε σημερα αμφιβαλλω αν τηρουνται οι κανονες υγιεινης σχολαστικα .
το περιλαιμιο οπως γραφεις, το φοραμε μονιμα.με την τροφη καθημερινα να κανεις αυτες τις διαδικασιες που χρειαζεται απαιτει καποιο χρονο.
Εγω προσωπικα φοβαμαι το ωμο κρεας με οσα εχω διαβασει που δεν ειναι απλως διαδοσεις απο ασχετους αλλα απο σχετικους με το θεμα.
Το οτι εγω δεν θελω να δωσω στο δικο μου σκυλι ωμο κρεας δεν σημαινει πως πρεπει να το κανουν και οι αλλοι.οποιος δεν εχει ενδοιασμους ας το κανει.
Κοιταξε να δεις τώρα.Με το σκύλο μ ασχολούμαι ένα 2.5-3ωρο.Βολτες,χτενισμα,παιχνιδι ,εκπαιδευση κλπ κλπ..Την υπολοιποι ώρα έχει αγκαλιές χάδια κλπ..
Όταν ξεκίνησα μπαρφ έπλενα το μπολακι με καυτό νερο και σαπούνι ή ή ολη διαδικασία κραταγε βία ένα 6λεπτο.
Επειδή όμως όπως λες οι ρυθμοί τρέχουν ανακαλύψα το detol spray.
Ψεκάζεις,αφήνεις να στεγνώσει και ξεπλένεις (εγώ με καυτό νερό) χρόνος 20 δευτερόλεπτα.
Συνήθως ψεκαζω αμέσως μόλις φάει οποτε ξεπλένω μετά από 10-11 ωρες.

Δε ξέρω πόση ώρα ασχολείται ο μέσος ιδιοκτήτης (δε το λέω ειρωνικά,όντως δε ξέρω αλλά οι χρόνοι που περιγράφω μόνο απαγορευτικοι δεν είναι.)

Εν πασει περίπτωση ο καθένας ταιζει ότι θέλει.
Εγώ δεν είπα ποια τροφή είναι καλυτερη και ποια όχι όπως είδες είπα πολλές φορές ότι δε θέλω να πάει εκεί η συζήτηση.
 


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Ότι σε φοβίζει μην το ακουμπάς. .. Τάισε ότι θέλεις το σκυλακι σου αλλα μην μας κανεις κήρυγμα περι ομοφαγιας κ ξυρας. .. Τα ξέρουμε και τα έχουμε ακουσει πολλες φορες
Το ιδιο ισχυει και για σενα νομιζω ομως.ετσι δεν ειναι?
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981