Σιτρονέλλα


elenaki

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
37
0
εχω καταλαβει πως η αισθηση του σπρει στο σωμα ειναι αυτη που ενοχλει και οχι τοσο το αρωμα. Ο σκυλος σχεδον δεν καταλαβαινει οτι του το βαζεις αφου ειναι σε σταγονες. Εν τω μεταξυ μετατρεπεται και σε εντομοαπωθητικο χωρου αφου ο σκυλος μυριζει απο το χιλιομετρο....:D:D:D:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Εν τω μεταξυ μετατρεπεται και σε εντομοαπωθητικο χωρου αφου ο σκυλος μυριζει απο το χιλιομετρο....
Αυτο ξανα πες το!!!:D
Διπλα μας να ειναι και ειμαστε καλυμμενοι!!!:D:D
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Eγώ βάζω σιτρονέλα γιατί θεωρώ πως το anti-phlebotome είναι πιο χημικό..
Δοκίμασα το Anti-phlebotome Citro. Πολώ πιο ωραία μυρωδιά, κάτι σα λεμόνι. Ο μικρός δε δείχνει να ενοχλείται, απλά του κάνει εντύπωση το μπουκάλι και πάει να παίξει :cool:

Παρεπιπτόντως, kango1, το μπουκάλι λέει "αιθέριο έλαιο σιντρονέλλας" επάνω. Τώρα αν είναι πιο χημικό από τα άλλα του φαρμακείου, τι να πω...

Έχω μια ερώτηση πάντως. Με τη σιτρονέλλα (σε οποιαδήποτε μορφή spray, κεράκια κτλ) δεν τα πειράζει καθόλου στην όσφρηση. Αν μυρίζει έτσι σε εμάς, τότε σε αυτά πώς θα φαίνεται; :confused:
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Εγώ τους βάζω Anti-phlebotome που είναι στο μπλε μπουκάλι κάθε μέρα γιατί βολτάρουν στο μπαλκόνι το βραδάκι (και το κάνω όπως λέει η Chloe τους περιμένω να ξεβρωμίσουν γιατί έχω κι ενυδρείο μέσα στο σπίτι και τα βλέπω τα ψάρια να σηκώνονται να φεύγουν...:D), το citro τι είναι, καινούργιο προιόν???:confused:
Επίσης βάζω σπρέυ FRONTLINE κάθε μήνα και πάντα scalibor, χειμώνα-καλοκαίρι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
παιδια να κανω μια ερωτηση εγω του πηρα και τη σιτρονελα και το advantix την αμπουλα,αλλα αυτος στο πετ σοπ μου ειπε την αμπουλα να του τη βαζω καθε μηνα και τη σιτρονελα καθε 2-3 μερες,καλυτερα να του βαζω τη σιτρονελα καθε μερα και την αμπουλα καθε 15μερες?
- Advantix κάθε 30 μέρες: προστασία από ψύλλους, τσιμπούρια
- Advantix κάθε 15 μέρες: προστασία από ψύλλους, τσιμπούρια, κουνούπια, σκνίπες
- Σιτρονέλλα: Τροπικό φυτό από τις Ινδίες του οποίου το αιθέριο έλαιο έχει εντομοαπωθητικη δράση. Ψεκασμα κάθε σούρουπο (με έμφαση στα άτριχα σημεία του σώματος του σκύλου).


;):)
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δοκίμασα το Anti-phlebotome Citro. Πολώ πιο ωραία μυρωδιά, κάτι σα λεμόνι. Ο μικρός δε δείχνει να ενοχλείται, απλά του κάνει εντύπωση το μπουκάλι και πάει να παίξει :cool:

Παρεπιπτόντως, kango1, το μπουκάλι λέει "αιθέριο έλαιο σιντρονέλλας" επάνω. Τώρα αν είναι πιο χημικό από τα άλλα του φαρμακείου, τι να πω...

Έχω μια ερώτηση πάντως. Με τη σιτρονέλλα (σε οποιαδήποτε μορφή spray, κεράκια κτλ) δεν τα πειράζει καθόλου στην όσφρηση. Αν μυρίζει έτσι σε εμάς, τότε σε αυτά πώς θα φαίνεται; :confused:

Εμενα κανει σαν παλαβος οτι και να του βαλω..

Απλα θεωρω πως η σιτρονελα ειναι πιο βιολογικη..
Υπαρχει και φυτο..;):)
 


christina.K

Member
4 Απριλίου 2009
8
0
οταν πηγα το μικρο στον κτηνιατρο επειδη μενω κεφαλλονια και εχουμε σμηνη κουνουπιων μου ειπε οτι το καλυτερο ειναι το autan.. αυτο που βαζουμε εμεις.. κολπο: βαλτε πρωτα εσεις λιγη ποσοτητα πανω σας και αφηστε να το μυρισει...:)
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
- Advantix κάθε 30 μέρες: προστασία από ψύλλους, τσιμπούρια
- Advantix κάθε 15 μέρες: προστασία από ψύλλους, τσιμπούρια, κουνούπια, σκνίπες
- Σιτρονέλλα: Τροπικό φυτό από τις Ινδίες του οποίου το αιθέριο έλαιο έχει εντομοαπωθητικη δράση. Ψεκασμα κάθε σούρουπο (με έμφαση στα άτριχα σημεία του σώματος του σκύλου).


;):)
ευχαριστώ πολυ,απλα τον ρωτησα αυτον στο πετ σεντερ και μου ειπε οτι θελει καθε μηνα...ευχαριστω πολυ για την πληροφορια:):):):):)
 


frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
Μετά από όσα διάβασα εδώ, αποφάσισα εκτός από advantix 1 φορά το μήνα, να τον ψεκάζω κάθε απόγευμα με το σπρέι του κορρε...το είπα σε μια φίλη όμως και μου είπε 1. μήπως του χαλάς το ph? (επειδή το σπρέι είναι για ανθρώπους...) επίσης το μπουκαλάκι γράφει ότι θέλει ανανέωση κάθε 2 ώρες...πραγμα το οποίο είναι λίγο υπερβολικό...μήπως τελικά κάνω μια τρύπα στο ΄νερό που τον ψεκάζω κάθε απόγευμα;
Πηρα το σπρευ του κορρε με μύρτιλο (πικρη γευση για τα κουνούπια), καλέντουλα και αλοη (κάνουν καλό στο δέρμα)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Γιατί βρε παιδιά κάνετε ότι νομίζετε ότι είναι σωστό (είτε επειδή είχατε …έμπνευση, είτε επειδή σας συμβούλεψε ο μπατζανάκης του κουνιάδου της συννυφάδας σας, που ξέρει από σκυλιά) και κατόπιν εορτής αναρωτιέστε αν είναι σωστό?
Ποιος σας είπε ότι τα προϊόντα που προορίζονται για ανθρώπους, κάνουν οπωσδήποτε και για σκυλιά?
Ρωτήστε τουλάχιστον τον κτηνίατρο σας ΠΡΙΝ τα χρησιμοποιήσετε και μην κάνετε πειράματα στου κασίδη/σκύλου σας το κεφάλι. ;)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μα και η σιτρονέλα για ανθρώπους δε φτιάχτηκε? Η υπάρχει ειδικό παρασκεύασμα για σκυλιά? (εγώ απο φαρμακείο ήμουν διατεθημένη να την πάρω, όχι από πετσοπ).

Σωστή η παρατήρησή σου, αλλά εγώ πάντα αναρωτιόμουν αν πράγματι και τα σκυλοσαμπουάν ας πούμε (ακόμα και τα ακριβά) είναι πραγματι διαφορετικά απο τα ανθρώπινα (ή ας πουμε τα μωρουδιακά, που είναι λιγότερο ισχυρά).... Ξέρει κανείς άν έχουν διαφορά στο pH κτλ? ή αν κάποιο συστατικό στα ανθρώπινα σαμπουάν είναι πράγματι απαγορευτικό για το σκύλο?? (είχα δεν είχα πάλι οφ τοπικ βγήκα....:rolleyes:)

Πάντως σιγά να μην ξέρει ο κτηνίατρος αν το σπρέι του κορρέ κάνει ή όχι διαφορά στο σκύλο.....50-50 είναι η απάντηση που θα πάρεις!
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Μα και η σιτρονέλα για ανθρώπους δε φτιάχτηκε? Η υπάρχει ειδικό παρασκεύασμα για σκυλιά? (εγώ απο φαρμακείο ήμουν διατεθημένη να την πάρω, όχι από πετσοπ).
Eγώ το περνώ πάντα από pet shop.

Πηρα το σπρευ του κορρε με μύρτιλο (πικρη γευση για τα κουνούπια), καλέντουλα και αλοη (κάνουν καλό στο δέρμα
Δεν ξέρω κατά ποσο μπορεί να αποδειχτεί, αλλα συνήθως αυτά σαν του κορρε δίνουν βαρύτητα στο ανθρωπινο πάντα δέρμα, κάτι που μπορεί να ερεθίσει το δέρμα του σκύλου.
Δεν είναι τυχαίο πως τα σκυλίσια σαμπουάν, πάντα τα αραιώνουμε..;)

Kαλο είναι να χρησιμοποιούμε για τους σκύλους σκυλίσια προϊόντα και να μην κάνουμε πειράματα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Kαλο είναι να χρησιμοποιούμε για τους σκύλους σκυλίσια προϊόντα και να μην κάνουμε πειράματα.
Θεωρητικά, συμφωνώ μαζί σου... απλώς αναρωτιέμαι αν απλώς αλλάζουν την ετικέτα, και τα λένε σκυλοσαμπουάν... (η αραίωση δε μου λεει τίποτα.... θα μπορούσαν να πουλάνε το σκυλοσαμπουάν ήδη αραιωμένο..... απλώς μάλλον τα πουλάνε συμπηκνωμένα, γιατι χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη ποσότητα.....). Εδώ πάντως ακόμα και σε καλυντικά για ανθρώπους το "καλό/ακριβό" σε σχέση με το "χειρότερο/φτηνό" είναι πολλές φορές θέμα μάρκετινγκ...... στην ουσία περιέχουν τα ίδια ακριβώς συστατικά..... αναρωτιέμαι αν πράγματι τα σκυλοπροιόντα τύπου σιτρονέλα, σαμπουαν κτλ εχουν ελεγχθεί σε σκύλους.

Ξέρει κανείς τι διαφορά έχει το δέρμα του σκύλου από το δικό μας?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Είναι πιο ευαίσθητο και έχει διαφορετικό pH.
O παρακάτω πίνακας μας δίνει μια ιδέα.

 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Η wikipedia λεει τα εξής:
Shampoo for animals (such as for dogs or cats) should be formulated especially for them, as their skin has fewer cell layers than human skin. Cats' skin is 2-3 cell layers thick, while dogs' skin is 3-5 layers. Human skin, by contrast, is 10-15 cell layers thick. This is the main reason why one should never use even something as mild as baby shampoo on a cat, dog, or other pet.
Shampoo intended for animals may contain insecticides or other medications for treatment of skin conditions or parasite infestations such as fleas or mange. These must never be used on humans. It is equally important to note that while some human shampoos may be harmful when used on animals, any haircare products that contain active ingredients/drugs (such as zinc in antidandruff shampoos) are potentially toxic when ingested by animals. Special care must be taken not to use those products on pets. Cats are at particular risk due to their instinctive method of grooming their fur with their tongues.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Εδώ πάντως ακόμα και σε καλυντικά για ανθρώπους το "καλό/ακριβό" σε σχέση με το "χειρότερο/φτηνό" είναι πολλές φορές θέμα μάρκετινγκ...... στην ουσία περιέχουν τα ίδια ακριβώς συστατικά..... αναρωτιέμαι αν πράγματι τα σκυλοπροιόντα τύπου σιτρονέλα, σαμπουαν κτλ εχουν ελεγχθεί σε σκύλους.
Αυτό μπορείς να το αποδείξεις???

Εγώ προσωπικά μπορώ να καταλάβω ποτε ένα σαπούνι είναι κακής ποιότητας με ένα άλλο..

Τα περισσότερα σαμπουάν είναι εξειδικευμένα σε ευαισθησίες και ανά κατηγορια μαλλιών λιπαρά, ξήρα, βαμμένα κλπ..
Συνήθως έχουν και μαλακτική μαζί..

Ποια είναι τα ακριβά που λες με τα φτηνά, γιατί σε ένα σούπερ μαρκετ π.χ. είναι σχεδόν όλα αντίστοιχης τιμής..
Eκτος και αν μιλας για αλλα καλλυντικά.., που αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα..

Ξέρει κανείς τι διαφορά έχει το δέρμα του σκύλου από το δικό μας?
Προσωπικά δεν ξέρω την ακριβης διαφορα περα απο αυτα που ειπε η ροτυ, αλλα όπως δεν θα δοκίμαζα εγώ του σκύλου μου, έτσι δεν θα έβαζα τον σκύλο μου να δοκιμάσει ένα δικό μου..

και επίσης δεν θα έβαζα τον σκύλο μου σε ρίσκο για δικες μου καχυποψίες..
Συμφωνώ με το marketing αλλα σε τελείως διαφορετικά πράγματα και από άλλη σκοπια..
Δεν θα την αναλύσω γιατί ο admin θα βγάλει καπνούς..;)
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κango1, η κολλητή μου δουλευει στην proctor and gamble.... ηταν βιολόγος πριν και τώρα δουλεύει στο μάρκετινγκ.... αν θέλεις με πιστεύεις, αν όχι, καλά να είμαστε! :) . Εχω ακούσει εξωφρενικές ιστορίες.....

By the way όλες οι παρακάτω μάρκες ανήκουν στην P&G: Head & Shoulders, Olay, Pantene, Wella , Gillette, MACH3, Braun, Fusion , Actonel, Always, Crest, Oral-B, Ariel, Dawn, Downy, Tide, Duracell, Gain , Bounty, Charmin, Pampers.

"H wella κάνει τη διαφορά!!":):)

Α και κάτι άλλο σχετικά με αυτό:

και επίσης δεν θα έβαζα τον σκύλο μου σε ρίσκο για δικες μου καχυποψίες..
Το είπα με το σκεπτικό ότι το φαρμακευτικό προιόν, ίσως θα ήταν υψηλότερης ποιότητας.... δεν είμαι πεπεισμένη ότι τα κτηνιατρικά προϊοντα έχουν καμια ιδιαίτερη αξιοπιστία με βάση την ιστορία τους..... δεν ξέρω...
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πάντως παρατηρώ τώρα οτι το σκυλοσαμπουάν μου δε λεει συστατικά επάνω!! Οπότε μπορεί να έχει μέσα ότι θέλει! (το ανθρώπιον εχει λίστα με συστατικά)..... τα δικά σας?

Και για να ειμαστε και ον τοπικ, τα κτηνιατρικά παρασκευάσματα σιτρονέλας λενε συστατικά? μπορει να τσεκάρει κάποιος? Τα ανθρώπινα? Αν μπορούμε ας κάνουμε μια προχειρη σύγκριση.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3