Σιτρονέλλα


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
kopritis τι σχεση εχει αυτο:

Εδώ πάντως ακόμα και σε καλυντικά για ανθρώπους το "καλό/ακριβό" σε σχέση με το "χειρότερο/φτηνό" είναι πολλές φορές θέμα μάρκετινγκ...... στην ουσία περιέχουν τα ίδια ακριβώς συστατικά..... αναρωτιέμαι αν πράγματι τα σκυλοπροιόντα τύπου σιτρονέλα, σαμπουαν κτλ εχουν ελεγχθεί σε σκύλους.
Με αυτο:
Κango1, η κολλητή μου δουλευει στην proctor and gamble.... ηταν βιολόγος πριν και τώρα δουλεύει στο μάρκετινγκ.... αν θέλεις με πιστεύεις, αν όχι, καλά να είμαστε! . Εχω ακούσει εξωφρενικές ιστορίες.....
Ποιο είναι το χειρότερο στην συγκεκριμένη περίπτωση??

Επειδή έχω σπουδάσει marketing..

και όχι merketing, τηλεφωνήτρια και λίγο γιατρός..

Σου απάντησα πως ναι υπάρχει marketing, σε κάθε προϊόν υπάρχει..
Αλλα και σαν καταναλωτής στα απλά προϊόντα όπως αυτά που συναντάς στο σούπερ μαρκετ μπορείς να καταλάβεις διαφορά μερικών μεταξύ μερικών..
Ο κάθε καταναλωτής σε αυτά που ζητάει έχει εμπειρία..
Δεν έχει σε αυτά που δεν ζητάει - αγνοεί..

Oι εταιρίες μπορούν να παραπλανισουν τον καταναλωτή βάση πακέτου, αλλα μην ξεχνάς πως το marketing μελετάει και την συμπεριφορά καταναλωτή και ανάλογα πράττει..
Κάτι που ανταγωνιστικά μπορεί να πράξει μια ανταγωνιστική εταιρία..
π.χ η μια πακέτο - η άλλη ποιότητα..;)

Αυτό που λες ισχύει περισσότερο στα αλλα καλλυντικά που είναι για κρέμες προσώπου όπου ξεφεύγουμε βεβαια από το κοινο και τις τιμες των σούπερ μαρκετ και πάμε στα ειδικά καταστήματα που πουλάνε τις ανάλογες ακριβές μάρκες και εκεί ναι παίζει πολύ απάτη..

Πόση απάτη μπορεί ας πούμε να έχει ένα σαπούνι στο σουπερ μαρκετ..??
και πιο είναι το ακριβό και πιο το φτηνό..??

Ενα σαπούνι που έχει μέσα ενυδατικη κρέμα θα το κατάλαβες..., τι σου υπόσχεται άλλωστε..??
Δεν μιλάμε για τις υποσχέσεις των ενυδατικων που πληρώνεις όσο έναν μισθο και δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτα περίστερο από μια φαρμακευτική..
Εκεί φτιάχνουμε όνομα..και αγοράζουμε επίσης..;)
Αλλο target group.., άλλο marketing plan άλλο.. άλλο..


Oι εταιρίες που μου ανέφερες δεν έχουν σύγκριση μεταξύ τους..

Δεν ευσταθεί εφόσον δεν είναι στην ίδια εταιρία π.χ η la prairie με την DARPHIN..
Μονο καπως έτσι θα αποδείκνυε αυτό που λες με το συγκεκριμένο παράδειγμα..
Αλλα όπως και να έχει ισχύει..
Αλλα είναι άσχετο με τα σκυλιά..

Είπα να μην το αναλύσουμε..;):p

Πάντως παρατηρώ τώρα οτι το σκυλοσαμπουάν μου δε λεει συστατικά επάνω!! Οπότε μπορεί να έχει μέσα ότι θέλει! (το ανθρώπιον εχει λίστα με συστατικά)..... τα δικά σας?
Εχω το iv san bernard..και ναι εχει πανω τα συστατικα..δεν θα το επερνα αλλιως..;)
Και για να ειμαστε και ον τοπικ, τα κτηνιατρικά παρασκευάσματα σιτρονέλας λενε συστατικά? μπορει να τσεκάρει κάποιος? Τα ανθρώπινα? Αν μπορούμε ας κάνουμε μια προχειρη σύγκριση.....
και η σιτρονέλα εχει..
Τι σύγκριση να κάνουμε με ποια ανθρώπινα?

p.s. sorry για το off topic..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Oι εταιρίες που μου ανέφερες δεν έχουν σύγκριση μεταξύ τους..
Mάλλον δεν το διατύπωσα καλά..
Eννοούσα ότι τα ανάλογα προϊόντα που ανάφερες είναι και ανάλογης τιμής οικονομικα..
Δεν υπάρχει η οικονομικη διαφορα για να αποδείξεις αυτο:


Εδώ πάντως ακόμα και σε καλυντικά για ανθρώπους το "καλό/ακριβό" σε σχέση με το "χειρότερο/φτηνό" είναι πολλές φορές θέμα μάρκετινγκ...... στην ουσία περιέχουν τα ίδια ακριβώς συστατικά.....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Στο μαρκετινγκ αναφέρθηκα για να πω οτι σε πολλές περιπτώσεις αλλάζει η ετικέτα (και ίσως η τιμή) χωρις να αλλάζει ουσιαστικά το περιεχόμενο. Μια κρέμα πχ 80 ευρώ, μπορεί να μην έχει μεγάλες διαφορές από μια των 8 ευρώ. Ετσι κι ενα προιον "για σκύλους" δεν είμαι πεποισμένη οτι έχει πράγματι ελεγχθεί σε σκύλους. Να σου πω κι ενα αλλο παράδειγμα μαρκετινγ..... vibramycin και ronaxan: αντιβιωτικό (δοξυκυκλίνη) που χρησιμοποιείται και σε σκύλους και σε άνθρώπους...... το πρώτο είναι για ανθρώπους, το δεύτερο κτηνιατρικό. Ενεργό συστατικό και στα δυο: 100mg δοξυκυκλίνης..... διαφορά, καμία. Εκτός απο την τιμή. Το δευτερο κοστίζει διπλάσια, γιατι "είναι για σκύλους".

(ΟΚ το σταματώ εδώ, είμαστε οφ τοπικ, συγνώμη που το ξεκίνησα).

Ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει.... εγω για καλό το είπα το φαρμακείο, αλλα προφανώς πολλοί έχετε εμπιστοσύνη στα πετσοπ.....:p

Πάμε τώρα στο ζουμί..... σιτρονέλα υπάρχει και στα φαρμακεία για ανθρώπους...... έχει κανεις πρόχειρη να μας πει τα συστατικά του παρασκευάσματος ωστε να συγκρινουμε με την πετσοπενια? Εκτός από το αιθέριο έλαιο, φαντάζομαι ότι εχει κι άλλα συστατικά το παρασκεύασμα.....

Καλή σας μέρα!:)
 
Last edited:


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Για να επανέλθουμε στο θέμα :p:p

Εμένα ο δικός μου δεν έχει κανένα πρόβλημα με την σιτρονέλλα και βάζουμε κάθε βράδυ.
Εάν γνωρίζει κάποιος ΠΟΥ μπορώ να βρώ το φυτό ας μου στείλει PM γιατί έχω φάει όλο τον κόσμο....
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
εμένα απλά φοβάται το σπρέυ και το υγρό, νομίζει πως μετά θα ακολουθήσει μπάνιο, αλλά την ψεκάζω μόνο από το πάνω μέρος από τον λαιμο μέχρι και την βάση της ουράς που δεν φτάνει να γλυφτεί, μετά απλά τινάζεται για να στρώσει το μαλλί!!!! :p:p:p και συνεχίζει την δουλειά της. Το ίδιο σπρέϋ το δοκίμασα πρώτα στον εαυτό μου, περισσότερο προς λεμόνι φέρνει η μυρωδιά του παρά τίποτα άλλο άσχημο. Σε εμένα δεν μου δημιούργησε πρόβλημα επομένως μετά το τέστινγκ το έβαλα στο μικρό, και μ'αρέσειιιιιιιιιιι έτσι όπως μυρίζει... πιο πολύ με ενοχλούν οι ταμπλέτες που βάζουμε για τα κουνούπια παρά τίποτα άλλο
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Για αυτό σου είπα κοπρίτης πως με το παράδειγμα της εταιρίας που ανέφερες, τα προϊόντα που έχει είναι στην ίδια τιμή.., άρα άκυρο εκεινο το παράδειγμα για να συγκρίνουμε το φτηνό και το ακριβό στα προιοντα της...
Αλλα όντως ισχύει γενικα..

Λοιπόν διαβάζω τα συστατικά της σιτρονελας για σκυλους.
Αιθερια ελαια: citronella, lemon grass, tea tree.
Γαλακτοποιητής, polysorbat 20, μη ιονικά τασιενεργά.

Τι την κανουν την σιτρονελα οι ανθρωποι???
Εγω ξερω για το autan..που μπορουμε να βαζουμε και στα σκυλια..
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Τι την κανουν την σιτρονελα οι ανθρωποι???
α..
ότι την κάνουν και οι σκύλοι ,για εντομοαπωθητική χρήση!:)

η citronella που πήρα από το φαρμακείο για τον σκύλο είναι για ανθρώπους.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δεν ξέρω κανέναν να αλείφεται με σιτρονέλα για να μην τον τσιμπήσουν τα κουνούπια..

Αλλα μην είμαστε προκατειλημμένοι πια..
η μάλλον ας είμαστε, όταν θα έχουμε τις γνώσεις να κρίνουμε μέσα από αναλογες έρευνες και γνώσεις με επιστημονική κατάρτιση, τι κάνει και τι δεν κάνει και τις εναλλακτικές μεσα απο τον χωρο των εν λογων προιοντων..
Σε κάθε άλλη περίπτωση οι θεωρίες είναι μπακαλίστικες και οτιδήποτε γίνεται σαν πείραμα θεωρείτε αλχημείες....
Τα παραδείγματα που ανάφερε η κοπρίτης υπάρχουν αλλα δεν έχουν καμια σχέση με τα σκυλίσια προϊόντα..
Οσο είναι τα δικά μας αγνωστου ασφαλειας, άλλο τόσο είναι και τα σκυλίσια..

Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτε ανθρωπινο σαμπουάν στον σκύλο μου.., αλλα δεν θα του έβαζα και ένα τυχαίο σκυλίσιο..
Δεν θα έβαζα π.χ ποτε σκυλίσιο από σούπερ μαρκετ.., μια φορα του έβαλα ένα που είχε και απωθητικό μαζί και άρχισε να φτερνίζεται μεσα στο μπανιο..

Κοιτάω πάντα να έχει αναγραφόμενα συστατικά πάνω το προϊόν και όπως ποτε κανεις δεν θα με διαβεβαιώσει ότι τα προϊόντα που χρησιμοποιώ εγώ καθημερινά είναι ασφαλές.., αλλα τόσο δεν θα μου διασφαλίσει κανεις για τον σκύλο μου.

Το να κάνω όμως εγώ αλχημείες και να κάνω πειραματόζωο το σκυλί μου στην περίπτωση που κάνει το ανθρωπινο..
Πρώτον δεν έχει νόημα και δεύτερον..όλοι οι groomers έχουν πει πως άλλο ph έχει ο σκύλος και άλλο ο ανθρωπος..
Αλλα και μεταξύ τους τα σκυλια έχουν διαφορες στην τριχα..
π.χ. άλλο σαμπουάν βάζω στο westie και άλλο έβαζα στο maltez μου..

Τώρα ας κοιτάξουμε πρώτα εμείς τι βάζουμε και ας αφήσουμε τα σκύλο προϊόντα να είναι ως έχουν.
Ας είμαστε εμείς με ορθάνοιχτα τα ματια, ας μην δίνουμε τυχαία την τροφή και τα σνακ..
και ας αφήσουμε τα φάρμακα και τα προϊόντα περιποίησης ως έχουν..
Γιατί κανεις δεν μπορεί να ξέρει για ευαισθησίες, αλλεργίες και τι σηκώνει ο σκυλίσιος συγκριτικά με τον ανθρωπινο οργανισμό..

Ας κάνουμε τους "καχύποπτους" στα δικά μας που μπορούμε εν τέλη να γνωρίσουμε αν έχουμε κάποια αλλεργία π.χ στην πενικιλίνη κλπ.. και ας περιοριστούμε στα σκυλιά σε θέματα που μπορούμε να έχουμε τον έλενγχο όπως τροφή..
Tα φάρμακα πολλά είναι κοινά και για τα σκυλιά και για τους ανθρωπους..
Αν ρωτήσεις έναν γιατρό αν μπορεί να πάρει το ανθρωπινο έχει χρέος να σου πει ναι η όχι..
Από την άλλη αν δεν είσαι κτηνίατρος για να ξέρεις και την μικρότερη λεπτομέρεια στην περιεκτικότητα του φαρμάκου, δεν ρισκάρεις..
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Δεν ξέρω κανέναν να αλείφεται με σιτρονέλα για να μην τον τσιμπήσουν τα κουνούπια..

..
τότε γιατί την πουλάνε στα φαρμακεία με ετικέτα που αναγράφει : εντομοαπωθητικό?

η την αλείφουν για κάποιο άλλο λόγο εκτός από εντομοαπωθητική χρήση?

θα παραθέσω το απόγευμα από το σπίτι τα συστατικά της-

επίσης προσωπικά θα εμπιστευτώ την εκτροφέα η οποία ήταν κατηγορηματική στο να πάρω citronella απο το φαρμακείο
η οποία δεν επηρεάζει τα westie που όπως είναι γνωστό
έχουν δερματικές ευαισθησίες.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
τότε γιατί την πουλάνε στα φαρμακεία με ετικέτα που αναγράφει : εντομοαπωθητικό?
ΕΙπα εγω δεν ξερω κανεναν.., οχι οτι μπορει να μην υπαρχει..



επίσης προσωπικά θα εμπιστευτώ την εκτροφέα η οποία ήταν κατηγορηματική στο να πάρω citronella απο το φαρμακείο
η οποία δεν επηρεάζει τα westie που όπως είναι γνωστό
έχουν δερματικές ευαισθησίες.
και εγω απο πετ σοπ χρησιμοποιω..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Kango, είσαι σε φόρμα σήμερα..... :):) τι επαθες κι εγραψες ολόκληρο κατεβατό? Μύγα σε τσίμπησε? (να βάλεις σιτρονέλα....:D:D) - μην παρεξηγηθείς τώρα... πλάκα κάνω.

Λοιπον, τη σιτρονέλα την πρωτοάκουσα οταν πήγα στην Κοστα Ρικα που γίνεται ο χαμός απο κουνούπια.... εκεί και την πρωτοέβαλα και τη μίσησα, γιατι θεωρώ οτι σκυλοβρωμάει... υπάρχει πάντως προϊον στα φαρμακεία και μερικοί την προτιμούν απο σκευάσματα τύπου autan που είναι καθαρά χημικά.....

το δέρμα του σκύλου σίγουρα είναι διαφορετικό (δεν ήταν ρητορική η ερώτηση μου παραπάνω.. πραγματικά αναρωτιόμουν αν ξέρει κάποιος ποιες είναι συγκεκριμένα οι διαφορές). Αυτό που εξακολουθώ να μην ξέρω είναι αν το σκυλοπροιόν σιτρονέλα είναι διαφορετικό απο το αντίστοιχο ανθρώπινο....

Ας περιμένουμε το φίλο dimiv να μας πει τα συστατικά να τα συγκρίνουμε με τα δικά σου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Τι εγινε με έχεις να μην απαντάω σε post κοπρίτης..??:):)
Αν θέλεις να μην απαντάμε σε post σου, να το πεις να το ξέρουμε..:p:p:D (και εγώ πλακα κάνω..), αλλα την πηγες την συζητηση σε αναλυση μεγαλη..:p:p:D

Εγώ είπα την άποψη μου και με το παραπάνω για αυτό το θέμα, από εκεί και πέρα την ευθύνη και την απόφαση τι έχει αυτός που πράττει..:cool::)
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Ας περιμένουμε το φίλο dimiv να μας πει τα συστατικά να τα συγκρίνουμε με τα δικά σου.

:oops: εμ μάλλον θα περιμένετε λίγο ακόμα μέχρι να πάω να πάρω καινούρια από το φαρμακειο γιατί αυτή που έχω τώρα επειδή το πιάνω το μπουκαλάκι γεμάτος citronella έχει ξεκολλήσει το χαρτάκι...είναι και στα ιταλικά ..

κάτι λίγα που ξεχωρίζω έιναι : geranio ,basilico piperato,efcalipto,acqua, oglio citronella ...
 




frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
εγω χρησιμοποιώ το spray του κορρέ που περιέχει aloe, calendula (και τα δύο χρησιμοποιούνται για την περιποίηση του δέρματος-όχι μόνο των ανθρώπων- εδώ και αιώνες) και αιθέριο έλαιο από μύρτιλλο του οποίου η γεύση δεν αρέσει στα κουνούπια. Εμπιστεύτηκα το προιον γιατί δεν έχει χημικά, η μόνη μου ανησυχία ήταν μήπως το αιθέριο έλαιο τον ερεθίζε, αλλά αντιθέτως το τρίχωμα του και το δέρμα του φαίνονται καλύτερα από πριν...
Σε έναν ιδανικό κόσμο θα συμβουλευομουν τον κτηνίατρο σε οποιαδήποτε απορία είχα, δυστυχώς όμως έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στους γιατρούς γιατί έχουμε κακοπάθει και εγώ και τα διάφορα κατοικίδια που είχα στο παρελθόν...Πλέον έχω αναπτύξει την κρίση μου και είμαι επιφυλακτική απέναντι στις συμβουλές των γιατρών.
Όσον αφορά τους κτηνίατρους, εκτίμησα ιδιαίτερα την μια από τις 2 που "χρησιμοποιώ" που όταν την ρώτησα αν έχει advantix να αγοράσω μου απάντησε "εγώ είμαι γιατρός δεν εμπορεύομαι πραγματα!". Δυστυχώς όμως δεν έχει ιδιαίτερη εμπειρία πάνω στα γαλλικά μπουλντογκ (γιατί σαν άνθρωπο τη θαυμάζω και την εμπιστεύομαι απόλυτα)...και σαν γιατρό την εμπιστεύομαι, απλώς μιλάμε για μια ιδιαίτερη ράτσα και σε κάποια προβλήματα του Frenchie δεν μπορεσε να με βοηθήσει λόγο έλλειψης εμπειρίας πιστεύω...Πλέον βασίζομαι περισσότερο στην κρίση μου και στην εμπειρία των μελών του forum, φυσικά σε συνδυασμό με τη γνώμη της κτηνιάτρου...
Για άλλη μια φορά λοιπόν θα πρέπει να ευχαριστήσω τα μέλη του φόρουμ που μου έχουν ανοίξει τα μάτια και προσπαθώ όσο μπορώ να καλυτερέψω τη ζωή του Frenchakou:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έπεσε πριν λίγο στα χέρια μου ένα μπουκαλάκι Autan και είδα ότι έγραφε ότι έχει δράση 4-5 ωρών!
Δεν είναι λίγο;
Η σιτρονέλλα διαρκεί περισσότερο;:confused:
 


harley

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2008
126
0
σε μια εκπομπη του σκαϊ ειδα να χρησιμοποιουν ενα κολαρο το οποιο λειτουργουσε
με μηχανισμο και που ενεργορποιουταν με τηλεχηριστηριο δηλαδη παταγε καποιος
το κουμπι και ο μηχανισμος απελευτερωνε ενα σπρευ με σιτρονελλα και μολις
γινοταν αυτο ο σκυλος :eek::shock:αυτο παθενε. :eek::shock: η και καλα βαζανε κερια σιτρονελλας
στο τραπεζι και ετσι οσκυλος δε πλησιαζε την ωρα του φαγητου π.χ. . γιατι αντιπαθουσε την μυρωδια απο τη σιτρονελλα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Nαι, αν δεις στην αρχή του νήματος αυτή ήταν και η ερώτησή μου.... κατα πόσον είναι σοβαρά δυσάρεστη η σιτρονέλα στο σκύλο..... μάλλον το συμπέρασμα είναι οτι τα περισσότερα σκυλιά έχουν ζήτημα με το ψέκασμα και όχι τη σιτρονέλα καθεαυτή...., αν και αρκετοι συμφορουμίτες κατέθεσαν αρνητικές αντιδράσεις του σκύλου με τη σιτρονέλα..... δεν πιστεύω πάντως οτι οι συμφορουμίτες που ανάβουν κεριά θα το έκαναν αν απομακρυνόταν ο σκύλος....:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Επειδή ανάβαμε κεριά σιτρονέλλα στην αυλή η σκύλα μου δεν εδειξε ποτέ να την ενοχλεί η μυρωδιά, μάλιστα πολλές φορές πήγαινε να μυρίσει το κεράκι χωρίς να δείχνει ότι δυσφορεί!:rolleyes:
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
εσεις πιστευεται δλδ οτι η σιτρονελα η οποιοδηποτε εντομοαπωθητικο εχει δραση?
διοτι εγω πασαλυφτηκα με οτι προιον για σκυλους κ ανθρωπους υπηρχε στο marathonland(εκτροφειο στο μαραθωνα) κ με ρημαξαν τα κουνουπια,ολους μας δλδ οχι μονο εμενα.
τεραστια κουνουπια που δεν καταλαβαιναν τιποτα απο καμια σιτρονελα.καθοντουσαν παντου...παμω μας ,στους σκυλους χαμως!
παθαμε δε τετοια ζημια απ τα κουνουπια που μολυνθηκαν οι περισσοτεροι απο μας κ καναμε θεραπεια...εγω δεν πιστευω κανενα προιον,βαζω μονο ενα κολλαρο bioband για τη συνειδηση κ μονο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3