Σιτρονέλλα


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εσεις πιστευεται δλδ οτι η σιτρονελα η οποιοδηποτε εντομοαπωθητικο εχει δραση?
διοτι εγω πασαλυφτηκα με οτι προιον για σκυλους κ ανθρωπους υπηρχε στο marathonland(εκτροφειο στο μαραθωνα) κ με ρημαξαν τα κουνουπια,ολους μας δλδ οχι μονο εμενα.
τεραστια κουνουπια που δεν καταλαβαιναν τιποτα απο καμια σιτρονελα.καθοντουσαν παντου...παμω μας ,στους σκυλους χαμως!
παθαμε δε τετοια ζημια απ τα κουνουπια που μολυνθηκαν οι περισσοτεροι απο μας κ καναμε θεραπεια...εγω δεν πιστευω κανενα προιον,βαζω μονο ενα κολλαρο bioband για τη συνειδηση κ μονο!
εγώ τη σιτρονέλλα την πιστεύω.... είπα και παραπάνω, είχα βάλει στη ζούγκλα στην Κοστα Ρικα (που είχε σμήνη κουνουπιών) και δε με τσίμπησε κανένα μέχρι την τελευταία μέρα που απηύδησα και δεν έβαλα γιατι την είχα καταβαρεθεί και τότε με τσάκισαν....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μάλλον εξαρτάται από τα κουνούπια. Αν το κουνούπι είναι σε μέγεθος ...Σινούκ δεν χαμπαρίζει ούτε από σιτροννελες, ουτε από μύρτιλα, ούτε από καλέντουλες! :D

Εγώ την έβαλα (με πόνο ψυχής διότι σκυλοβρωμούσα σιτρονελλίλα και κατ’ επέκταση τα 7 λέσια που λέει και η SaraWest :D) σε δάσος μαγκρόβιων στο Βόρνεο και μόλις με είδαν τα κουνούπια είπαν «καλώς το γεύμα !» :lol:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πρέπει να το έχω πει 3-4 φορές σε αυτό το θέμα αλλά εγώ με το σπρέυ του Κορρέ, παλαιότερα και με σπρέυ και τσιρότα σιτρονέλλας, αλλά εκτός από τα κουνούπια έφευγα κι εγώ γιατί δεν την μπορώ καθόλου, έχω σωθεί!

Και πρέπει να τονίσω ότι όλοι οι φίλοι μου με φωνάζουν ανθρώπινο αντικουνουπικό...όπου είμαι εγώ όλα τα κουνούπια θα τσιμπήσουν εμένα και θα αφήσουν ήσυχους όλους τους άλλους...(τα νεύρα μου:mad::mad::mad:)
Πλέον με αυτά τα σπρέυ, έχω βρει την ησυχία μου!!!!
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Καλα κανενας δεν θυμαται το θρυλικο Κουνουπελαιο που βαζαμε στον στρατο..
Εμεις στην Μυτιληνη δεν ειχαμε κουνουπια ...Σινουκ ειχαμε !!
Κοιταχτε μια ειναι η λυση: Βαζεις 6 κουταλιες ζαχαρη σε ενα ποτηρι νερο το ανακατευεις καλα καλα βρισκεις εναν απο την παρεα που δεν πολυ συμπαθεις και τον μπουγελωνεις , φροντιζεις δε να μην κανει μπανιο. Και οταν ερθουν τα κουνουπια απλα σε αγνοουν!!! :D:maria::D
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
κοστα ρικα ? Βόρνεο ?

ζηλεύω :mad:


και εγώ όπως ο φίλος ο Φοίβος είμαι το εντομοαπωθητικό της παρέας και της

οικογενείας διότι ακριβώς τραβάω όλα τα κουνουπια-

φετος το πάσχα όμως στην επαρχία όπου τα κουνουπια ειναι στουκας και

άκρως πεινασμένα και το τσίμπημα τους σου αφηνει ενθυμιο για καιρο

(τα αθηναικα είναι πιο φλωρικα) εβαζα σιτρονελα και εγώ μετά το σκύλο

και ούτε ένα τσίμπημα !! φοβερό


υγ πήγα στο φαρμακείο να πάρω σιτρονελα (για να δω αυτό που λεγαμε ) και δεν είχε οπότε πήρα και εγώ απο πετ σοπ μία 1/2 κιλη η οποία είναι 100% φυτικη με σιτρονελα ,γαρυφαλλο κλπ μόνο που είναι για σκύλους. (βάζω και εγώ λίγη :D)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δεν ξέρω ρε παιδιά..., για αυτό εγώ πάντα κοιτάω να έχω το τρίπτυχο σιτρονέλα σκαλιμπορ, ατβαντιξ..
Παντως πολλές φορες στο σπίτι όταν δω κάνα κουνούπι το κυνηγάω με την σιτρονέλα και αυτό πέφτει τέζα..:D
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εγω παλι την σιτρονελα δεν την εχω δοκιμασει στα σκυλια.:p

Τους βαζω το anti-phlevotome αλλα μπορω να πω οτι
δεν τους ειναι ευχαριστο οταν τα ψεκαζω!

Ο doctor εχει πει μια φορα την ημερα κατα το απογευμα
αλλα οταν εντοπιζω πολυ κουνουπι εγω τα ψεκαζω
μια το πρωι και μια το βραδακι! Ετσι για να εχω καπως
το κεφαλι μου ησυχο!

Και εννοειται αμπουλες frontline καθε μηνα και scalibor! :)

Υγ: Τωρα θελω να δοκιμασω τις αμπουλες practik (Καπως
ετσι)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Η μυρωδιά της σιτρονέλλας απωθεί κι εμένα, τη σιχαίνομαι. :D
Βρήκα προ ημερών στις Σέρρες ένα απωθητικό για το καλαζάαρ το οποίο περιείχε έλαια από γεράνι, ευκάλυπτο, κέδρο και σιτρονέλα αν θυμάμαι καλά τα συστατικά. Αντίθετα από το κλασσικό antiphlebotom μύριζε μέχρι την επόμενη μέρα και η μυρωδιά του ήταν συμπαθητική. Ελπίζω να το βρω και Αθήνα.
 








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Και εννοειται αμπουλες frontline καθε μηνα και scalibor!
Eχε υπόψιν σου πως οι αμπούλες frontline είναι για τους ψιλλους και όχι για το καλαζάρ..
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.463
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Noela
Μπορείς να δεις ποιάς εταιρείας είναι;
Και μόνο που το πήρες από Σέρρες που είναι τίγκα στο καλαζάρ και προσέχουνε πάρα πολύ, εμένα με καλύπτει, το θέλω!

Καμιά περίπτωση να είναι αυτό; Δεν είναι γαλάζιο, αλλά είναι το μόνο που μου βγάζει το ψαχτήρι.
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Noela
Μπορείς να δεις ποιάς εταιρείας είναι;
Και μόνο που το πήρες από Σέρρες που είναι τίγκα στο καλαζάρ και προσέχουνε πάρα πολύ, εμένα με καλύπτει, το θέλω!

Καμιά περίπτωση να είναι αυτό; Δεν είναι γαλάζιο, αλλά είναι το μόνο που μου βγάζει το ψαχτήρι.
Τι προσέχουνε στις Σέρρες που τόσα αδέσποτα δεν έχω δει πουθενά αλλού και τα υπόλοιπα είναι ημιδεσποζόμενα. :(
Λέγεται Pet Guard - Phlebotomus Repellent είναι εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ, παρασκευάζεται από την Spring Air ΕΠΕ (www.springair.gr) και διανέμεται από την Pet Line AE. Εκτός από τη γνωστή σκνίπα, λέει ότι προστατεύει και από το κουνούπι που μεταδίδει τη διροφιλαρίωση (που έχω την εντύπωση ότι έχετε πρόβλημα στα βόρεια) και άλλα.
 




elenaki

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
37
0
παιδια η front line η αμπουλα και τα υπολοιπα δηλαδη ΔΕΝ καλυπτουν απο τη σκνιπα! Διαβασατε τι λεει επανω????

X spot , advantix

και ωραιοτατο αιθεριο ελαιο απο το πετ σοπ λεγεται eucasid
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πωπω, πρέπει να επισπεύσω τις διαδικασίες..... είναι η πρώτη βραδιά που με τρωνε τα κουνούπια φέτος.... ζεστανε......
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Παιδιά την βοήθειά σας.. Επειδή ρώτησα στα πετσοοπ εδώ στο ναύπλιο για σπρέυ σιτρονέλας και δεν έχουν και επειδή ανεβαίνω αθήνα αύριο μήπως γνωρίζετε κάποιο πετσοπ στο κέντρο που έχει? Μένω νέο κόσμο προς νέα σμύρνη αλλά αν κάποιος γνωρίζει κάπου γύρω εκεί ή και πιο κέντρο αν μπορεί ας μου στείλει ένα pm.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..;)

Εδώ έχουν ξεκινήσει τα κουνούπια εδώ και μέρες.. :(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3