Σκυλογονεις μικροσωμων σκυλων, σας καλω για μια ερωτηση σχετικα με δοντια.




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το φυσικό εννοω.
Αρκεί να είναι ασφαλές (ξαναματαλεω).
Όχι από κοτόπουλο πχ.

Επίσης για το κέρατο ελαφιού που αναφερθηκε πιο πίσω, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Δεν έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω καν πως είναι :p και αν βγαίνει σε μεγέθη που να κάνει για τις δικές μας τις πορδές.
Να είναι πιο μικρό από τον σκύλο δηλαδή :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: zerom0


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Το κέρατο ελαφιού ναι μεν είναι καλό αλλά είναι πολύ σκληρό και ο δικός μου δεν το θέλει. Το έχουμε πολύ καιρό αλλά μόνο για να το κουβαλάει και να το πετάει από εδώ και από εκεί και να κάνει φασαρία... δεν το τρώει :cautious:

Απο κόκαλο δίνω μόνο λαιμό κοτόπουλου με ένα πέρασμα από βραστό νερό ( για την ψυχική μου υγεία κυρίως, όχι του σκύλου :LOL: )
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Δεν κάνει από κοτόπουλο, είναι επικίνδυνο μην φύγουν μικρά κομμάτια.
Εχω ακουσει οτι δεν κανει το βραστο κοκκαλο κοτοπουλου, το ωμο ομως κανει γιατι η θα θρυμματιστει παρα πολυ, η θα λιωσει μεσα στο στομαχι πριν κανει θεμα
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Πρακτικά ωμό το δίνω. Το ωμό δεν κάνει μυτερές γωνίες οπότε δεν έχει θέμα αλλά ο λαιμός δεν έχει ενιαία κόκαλα έτσι και αλλιώς και είναι καλή οδοντόβουρτσα. Είναι και ότι πρέπει για το μπόι του
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@TheBestBoi το τζελ της πλατινουμ στο δαχτυλο και απλα το αλοιφεις πανω στα δοντια. Δε βουρτιζεις κατι γι αυτο το εχω βρει ως λυση γιατι εμεις με το βουρτισμα δε τα παμε καλα.

@zerom0 Τα μασητικα κοκαλα της plaque oφφ στοιχζουν 20 οσο δηλαδη η σκονη αλλα νομιζω δε κανουν διιαιτερη δουλεια. Και οι κροκετες της ιδιας εταιρειας δε κανουν τιποτα μου φαινεται. Εγω περνω και τα κοκαλα και του δινω ομως φαση μισο καθε 3-4 μερες. Η σκονη κανει περισσοτερη δουλεια αλλα γενικα αποφευγω να την χρησιμοποιησω ολο το χρονο .

Το κερατο εμεις πηραμε το μεγαλυτερο εκανε καπου 30. Το τριβελιζει κανα 6μηνο μετα αλλο. Το πεταω μολις μεινει σε μεγεθος που φοβαμαι μη το καταπιει ξερω εγω καταλαθος. Εαν δε το καταδεχονται δοκιμαστε να το βουτηξτε λιγο σε χλιαρο νερακι για κανα 20'. Και θελει στρωμενο πατωμα αλλιως θα εχετε προβλημα με τα αυτια σας αχαχαχχα
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Μου ειπαν απο καταστημα οτι αν το κερατο το βουτηξω σε βραστο νερο γινεται πιο θελκτικο. Οχι να βρασει, μια βουτα απλως. @Yorkaddict βγαινει σε πολλα μεγεθη αλλα ειναι οντως πολυ σκληρο και βαρυ. Εμας εχει και πολυ μυτερα τελειωματα ενω στο εσωτερικο του κατι σαν αποξηραμενο μυελο ας πουμε...
Μα δεν τον ενδιαφερει καθολου ομως;
Εχω πεταξει λεφτα για τον πριγκηπα πολλακις :cautious:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ειναι η μονη συμβατη λιχουδια με το πεπτικο μας @medusa
Αρκετοι πινουν νερο στην αποτελεσματικοτητα της σκονης ΑΦΟΥ προηγηθει καθαρισμος ομως. Δλδ για καλη συντηρηση

Περιπου τα ιδια γραφαμε για τα κερατα:)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αυτος ο αποξηραμενος σαν μυελος ειναι που μασανε, μολις βραχει γινεται σφουγγαρωτο. Δεν ειναι καθολου αιχμηρο. Γενικα καλυτερα να τα διαλεγεις απο κοντα τα κερατα, εγω προτιμω τα κοματια που ειναι απο την μέση, ενιαια χωρις διακλαδωσεις, χωρις ακρη κερατου.

Στο πεπτικο και εγω εχω παρατηρησει μηδεν παρενεργειες και επειδη εχει και χαμηλη πρωτεινη γι αυτο τα περνω που και που. Και με τη σκονη μηδεν παρενεργειες επίσης.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Ειναι η μονη συμβατη λιχουδια με το πεπτικο μας @medusa
Αρκετοι πινουν νερο στην αποτελεσματικοτητα της σκονης ΑΦΟΥ προηγηθει καθαρισμος ομως. Δλδ για καλη συντηρηση

Περιπου τα ιδια γραφαμε για τα κερατα:)
Ισχυει αυτο για την σκονη. Αν και πρεπει να πω οτι στον δικο μου εκανε ΘΑΥΜΑΤΑ για την αναπνοη του και πριν τον καθαρισμο. Ουτε και θελω να ξερω πως ητανε πριν να παρω την σκονη. Ευτυχως και αυτος τοτε δεν ητανε πολυ του φιλιου στη μουρη και δεν το τεσταρα, τωρα ομως πεφτουν φιλια μιλλιουνια καθε μερα χωρις να πρεπει να πλυνω το προσωπο μου με χλωρινη και να μυριζω αρωματα και οινοπνευματα για 10 ωρες μετα :ROFLMAO::ROFLMAO: Τωρα σαφως και αν καποιος δωσει την σκονη σε ενα σκυλι που τα δοντια του ειναι κ@λος χωρις να κανει καθαρισμο δε θα γινει σχεδον τιποτα.
 
  • Like
  • Haha
Reactions: medusa and zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Χαχα καλα ασε αυτο με τα φιλια...να ανοιξω στατιστικο θρεντ δλδ γιατι οπου με πετυχαινει στο προσωπο βγαζω σπυρακι!! Απο παντα κ μονο εγω! Κανεις αλλος δεν τοχει το προβλημα...
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Το ειχα και εγω το προβλημα αυτο με την σκυλιτσα της μανας μου της οποιας τα δοντια ηταν απαραδεκτα λογω κονσερβας, φαρμακων και παχυσαρκιας, και λογω των προβληματων υγειας της δεν μπορουσε να γινει ναρκωση για καθαρισμο. καθε φορα που με φιλαγε στα μουτρα τσουπ, να σου οι καντιλες, οι κοκκινιλες και η φαγουρα
με τον αλλον οταν με γλυφει δεν γινεται κατι παρομοιο παντως :unsure:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@medusa το δικό μας είναι ενιαίο και σαν κομμένο στη μέση. Το εξωτερικό υλικό (στρώση) στις άκρες έχει πολύ μυτερές γωνίες και δε νομίζω να μασιέται αυτό το πράγμα...ούτε απο σκύλο πορδή τουλάχιστο :LOL:
Επίτηδες δε διάλεξα με διακλαδώσεις μην έχουμε άλλα.
@TheBestBoi με τα φιλιά του έχω πρόβλημα από τότε που ήταν κουτάβι. Και είμαι η μόνη που παρουσιάζει αυτην την "επιπλοκή"
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Ο δικός μου είναι μικρός ακόμη, 1μιση ετών. Δεν δείχνει να έχει καποιο θέμα, τουλάχιστόν όχι ακόμη.

Κέρατο ελαφιού, κόκκαλο από μοσχάρι και παξιμάδι. Και σκέφτομαι μια φορά κάθε τρία χρόνια καθαρισμό δοντιών.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εμεις τη σκονη και το τζελ τα βαζουμε προληπτικα, μεσαιου μεγεθους μαλλον καθαρισμο απεχουμε πολυ και σκοπος ειναι να μη χρειαστει. Και το κερατο απο 6 μηνων συνεχως . Εχω παρατηρησει το χρησιμοποιει απο μονος του μετα το γευμα, ειναι σα να νιωθει και αυτος οτι καθαριζει τα δοντια του.

Για ηδη κιτρινα δοντια που εχουν πιασει πετρα εγω πιστευω το τζελ εκανε δουλεια. Θυμαμαι το ειχα χρησιμοποιησει σε μια αδεσποτη που φιλοξενουσα και ηταν προς το καφε τα πισω , μετα απο ενα 1-2 μηνες δεν λεω οτι στραψαν και εγινε θαυμα αλλα ειχαν βελτιωση. Ηταν προς το κιτρινα τουλαχιστον μετα οχι καφε.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ο δικός μου είναι μικρός ακόμη, 1μιση ετών. Δεν δείχνει να έχει καποιο θέμα, τουλάχιστόν όχι ακόμη.

Κέρατο ελαφιού, κόκκαλο από μοσχάρι και παξιμάδι. Και σκέφτομαι μια φορά κάθε τρία χρόνια καθαρισμό δοντιών.
Μην το σκέφτεσαι έτσι γιατί μπορεί να είναι τελείως αχρείαστος ο καθαρισμός. Οσο μπορείς να τον αποφεύγεις τόσο καλύτερα γιατί ναρκωνονται κλπ. Ενας καλός κι ευσυνείδητος γιατρός δε θα σου προτείνει ποτέ τέτοια συχνότητα καθαρισμού, πάει ανάλογα με αυτό που βλέπει.
Οπότε η συντήρηση από μέρους μας είναι το σπουδαιότερο :)
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Φαίνεται πως τελικά, το μέγεθος μετράει, όσον αφορά τα οδοντικά προβλήματα.
Σύμφωνα με το American Kennel Club οι μικρόσωμοι σκύλοι είναι πιο επιρρεπείς στον σχηματισμό πλάκας και στην υποχώρηση των ούλων, σε σχέση με τους μεγαλόσωμους, που ο κύριος κίνδυνος συνήθως προκαλείται από κάποιο σπάσιμο του δοντιού, μέσω του οποίου υπάρχει το ενδεχόμενο να περάσουν μικρόβια στη ρίζα του και να το καταστρέψουν.


Κι εδώ, ένα αρκετά αναλυτικό άρθρο που βρήκα ψάχνοντας για το θέμα, που ούτε λίγο ούτε πολύ, μας λέει ότι είμαστε καταδικασμένοι!!
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Φαίνεται πως τελικά, το μέγεθος μετράει, όσον αφορά τα οδοντικά προβλήματα.
Σύμφωνα με το American Kennel Club οι μικρόσωμοι σκύλοι είναι πιο επιρρεπείς στον σχηματισμό πλάκας και στην υποχώρηση των ούλων, σε σχέση με τους μεγαλόσωμους, που ο κύριος κίνδυνος συνήθως προκαλείται από κάποιο σπάσιμο του δοντιού, μέσω του οποίου υπάρχει το ενδεχόμενο να περάσουν μικρόβια στη ρίζα του και να το καταστρέψουν.


Κι εδώ, ένα αρκετά αναλυτικό άρθρο που βρήκα ψάχνοντας για το θέμα, που ούτε λίγο ούτε πολύ, μας λέει ότι είμαστε καταδικασμένοι!!
Αυτα εχω διαβασει και εγω, και διαφορα αλλα, και τρομαζω πως θα φτασει 10 χρονων και δεν θα χει μεινει ουτε μισο δοντι...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν θεωρώ πως είμαστε εντελώς καταδικασμενοι.
Ειδικά όσον αφορά τα εκτροφικα μικρόσωμα, μπορείς κάλλιστα να δεις τα δόντια των γονιών και να μάθεις για των προγόνων.
Όσο πιο πίσω μπορείς να μάθεις, τόσο καλυτερα.
Θα έχεις έτσι μια ιδέα για το τι μπορεί να αντιμετωπίσεις.

Όπως ζητάς εξετάσεις για πατελα πχ (σε κάποιες χώρες οφείλουν να έχουν), για καρδιές, για ματιά κλπ, έτσι μπορείς αντίστοιχα να ενδιαφερθείς και για τα δόντια. Την ποιότητα των δοντιών.

Εγώ είμαι της άποψης πως είναι καθαρά θέμα επιλογής γεννητόρων και γονιδίων που δυστυχώς κυλάνε αβέρτα μέσα στις δεξαμενές
Και όχι από σκοπιμότητα ή ωχαδελφισμο. (αναφέρομαι στους χομπιστες).

Ένα απλό παράδειγμα είναι ο χρόνος που χρειάζεται μέχρι να αντιληφθείς το πρόβλημα.
2 ή 3 ετών πχ ένας σκύλος που θα ζευγαρωσει πρέπει να έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα στα δόντια του για να το δεις.
Δεν βλέπεις κάτι και προχωράς...
Στα 5, στα 6 του έχει θέμα...

Ένα άλλο παράδειγμα με μεγαλύτερο αντίκτυπο.
Στις εκθέσεις πχ. Οι περισσότεροι σκύλοι τελειώνουν σε τέτοιες ηλικίες που δεν φαίνεται πρόβλημα.
Έχετε ακούσει φαντάζομαι για τους δημοφιλείς επιβήτορες.
Πολλοί εντυπωσιαζονται από τις αρετές και αυτά που δίνουν στους απογόνους τους και τους επιλέγουν.
Για φανταστείτε έναν τέτοιο σκύλο που στα 6 του στα 7 του αντιμετώπισε πρόβλημα στα δόντια του. (ή και οπουδήποτε αλλού).

Φανταστείτε τώρα πως αυτός ο σκυλος είναι προ προ προ προ παππούς του σκύλου σας. Πίσω από τους τίτλους και τις ωραίες εντυπωσιακές φωτογραφιες, κρύβονται χιλιάδες τέτοιοι σκύλοι.
Και τα δόντια είναι το λιγότερο σε σχέση με άλλα προβλήματα.
Το χειρότερο δε, είναι πως συνήθως δεν μαθαίνεται το πρόβλημα.
Ή όταν το μάθεις είναι πολύ αργά.

Σκεφτείτε ΚΑΙ αυτά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3