Σκυλογονεις μικροσωμων σκυλων, σας καλω για μια ερωτηση σχετικα με δοντια.


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ναι και εννοείται πως δεν τον αφήνω να το χλαπακιασει όλο.

@GRDANE ολόκληρο αρνίσιο κεφάλι τους δίνεις ; Το έχω ακούσει αλλά δεν δοκίμασα ποτέ.
όχι αρνίσιο κεφάλι δεν τογραψα πουθενα... κοτσι απο μοσχαρι.. απο χόνδρο σε χονδρο... καμμια φορα κομμενο στην κορδέλα στη μεση....τρελαίνονται μετα να βγαλουν το μεδουλι...
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Παιδια πηρα στον μικρο κερατο ελαφιου και το λατρευει. Εχω να πω πως οντως δεν φαινεται να σπαει σε μυτερα κομματια, οποτε ειναι ασφαλες. Αυτη τη στιγμη που γραφω ειναι πισω μου στο κρεβατι και το μασαει με μανια. Θα βαλω φωτογραφιες με τα δοντια του σε λιγες μερες να δουμε εαν βοηθησε καθολου στο να τα καθαρισει απτην κιτρινιλα.
 
  • Like
Reactions: zerom0 and medusa




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
καλησπερα παιδια, συγγνωμη για την χαζη μαλλον ερωτηση, αλλα... ειναι φυσιολογικο τα δοντια του να ειναι πλεον πιο μυτερα? οχι μονο στης μυτες τους αλλα και γενικα γυρω γυρω? εχουν γινει πιο κοφτερα μεσα σε 2-3 μερες που μασαει το κερατο. ειναι νορμαλ ετσι?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
επανηλθα και παλι. οσοι εχετε δει αποτελεσμα με το κερατο και το στικ απο γαλα γιακ, μετα απο ποσο καιρο ειδατε διαφορα? για εμας εχουν περασει 6 μερες απο τοτε που αρχισε το μασουλημα, και τα δοντια του ειναι ετσι σημερα:

IMG_20201227_190048.jpg

IMG_20201227_190038.jpg

IMG_20201227_190103.jpg

οφειλω να πω πως και οι δυο πλευρες των πισω δοντιων φαινονται να εχουν λιγοτερη κιτρινιλα, αλλα ελαχιστα λιγοτερη. δε ξερω, παντως συνεχιζω με καθημερινο βουρτσισμα, σκονη και το κερατο συν που και που το στικ. λετε να γινει δουλειτσα? ποσο πρεπει να μασαει καθε μερα? του το δινω περιπου μια ωρα την μερα.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Εγώ νομίζω πως έχουν ασπρίσει αισθητά.

Αυτό το κέρατο ρε παιδιά που το βρίσκετε; Αν και από Τετάρτη αρχίζουμε ωμά, οπότε θα τα τρώει τα κοκαλακια της η κοπελιά μου.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εγώ νομίζω πως έχουν ασπρίσει αισθητά.

Αυτό το κέρατο ρε παιδιά που το βρίσκετε; Αν και από Τετάρτη αρχίζουμε ωμά, οπότε θα τα τρώει τα κοκαλακια της η κοπελιά μου.
Όλα τα πετ-σοπ έχουν, δεν είναι φθηνό αλλά η διάρκεια είναι μεγάλη.
Τι εννοείς θα τρώει τα κόκαλα με τα ωμά ;
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@TheBestBoi νομίζω πως πρέπει να ξεαγχωθείς λίγο με τα δόντια του. Φρεσκοκαθαρισμένος είναι, αυτές οι κιτρινίλες μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο πλην όμως πέτρας-ουλίτιδας, εξού και που δεν απασχολούν τη γιατρό σου.
Το κέρατο προσωπικά του το αφήνω για όσο θέλει να παίξει (δούλεψε για λίγο το ελαφρύ ζεμάτισμα).
Στικς έγραψα και πιο πάνω, δίνω μισό την ημέρα και αν....δεν έχω προσδοκίες γιατί πρέπει να κάνουμε καθαρισμό. Οχι όμως αυτό με το γάλα γιακ, δεν το έχουμε δοκιμάσει ποτέ.
Καθάρισμα και απασχόληση με κέρατο+σκόνη (είστε τυχεροί που του αρέσει) αρκούν.
Δεν είμαι σίγουρη καν αν χρειάζεται καθημερινό βούρτσισμα ή μέρα παρά μέρα πχ.
 
  • Like
Reactions: spyv and TheBestBoi


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Εμένα το δικό μου δεν έχει ούτε ένα άλλο στον Άλιμο που περνάμε συχνά και μπήκα και ρώτησα. Θα πω στην δικιά μου αν μπορεί να φέρει.
Το χειρότερο θα είναι να το πληρώσω ακριβά και να μην το θέλει.
Ή θα της το φέρω στο κεφάλι ή θα το κάνω δώρο σε κάποιον φίλο της για τις γιορτές.

Δεν θα της αγοράζω έτοιμη σε κιμά. Θα τα τρώει ολόκληρα τα φαγητά.
Σε μεγάλα κομμάτια εννοώ. Όχι ολόκληρο κοτόπουλο. Στα 4 ας πούμε.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εμένα το δικό μου δεν έχει ούτε ένα άλλο στον Άλιμο που περνάμε συχνά και μπήκα και ρώτησα. Θα πω στην δικιά μου αν μπορεί να φέρει.
Το χειρότερο θα είναι να το πληρώσω ακριβά και να μην το θέλει.
Ή θα της το φέρω στο κεφάλι ή θα το κάνω δώρο σε κάποιον φίλο της για τις γιορτές.

Δεν θα της αγοράζω έτοιμη σε κιμά. Θα τα τρώει ολόκληρα τα φαγητά.
Σε μεγάλα κομμάτια εννοώ. Όχι ολόκληρο κοτόπουλο. Στα 4 ας πούμε.
εχει σιγουρα στο pet4u που νομιζω εχει αλιμο. Και ιντερνετικα αλλα θα ερθει του χρονου και δεν εννοω αρχες 21 :LOL:
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Εντάξει το βρήκα το κέρατο.
Λίγο ακριβό είπατε πήγα κι εγώ με ένα εικοσαρικο, λιποθύμησα και μου έκανε ο πετ σοπας αέρα με αυτό.
Συνηλθα και κίνησα κατά το δάσος.
40 ευρώ για ένα κέρατο; Πολύ πάει...
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εντάξει το βρήκα το κέρατο.
Λίγο ακριβό είπατε πήγα κι εγώ με ένα εικοσαρικο, λιποθύμησα και μου έκανε ο πετ σοπας αέρα με αυτό.
Συνηλθα και κίνησα κατά το δάσος.
40 ευρώ για ένα κέρατο; Πολύ πάει...
εχεις μεγαλο σκυλι ε? παραγγελια ονλαιν θα εκανες? εχει το πετσοπ που παω εγω και το XLarge κανει 31 ευρω χωρις εκπτωση και τωρα το εχουνε 27 ευρω με εκπτωση.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Εγώ τον βρήκα με 37 και αν σκεφτείς πως η βλακεία μου σπάει τα κονγκ δεν τον βλέπω να πολύ κρατάει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εγώ τον βρήκα με 37 και αν σκεφτείς πως η βλακεία μου σπάει τα κονγκ δεν τον βλέπω να πολύ κρατάει.
πιστευω ισως να κρατουσε λιιιιγο περισσοτερο γιατι το κερατο εχει και μια καποια γευση που τους αρεσει, οποτε μπορει να μην το ξεσκιζε κατευθειαν
βεβαια ακομα και ο δικος μου που ειναι ενα ζουζουνι με ποδια καταφερε να κοψει ενα κομματακι
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εμενα ευτυχως το κερατο το χρησιμοποιει σαν οδοντοκρεμα, το μασαει μολις για 15 μετα το βραδινο γευμα. Και παλι εξαφανιζεται σε 4-6 μηνες. Εαν το αφηνετε ολη μερα σας βλεπω να δινετε 40ευρα συχνά. :cool:
Δοκιμάστε και το βουβαλίσιο που ειναι μεγαλυτερο και πολυ φθηνοτερο αλλα εκει φευγουν φλούδες ολοκληρες φαση 4-5 εκατοστα και θα πρεπει να ανεχτειτε την μπόχα. Οταν λεω μποχα βρωμαει πολυ ,βουρκος κανονικος, οταν το σαλιωνουν :sick:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Εγώ τον βρήκα με 37 και αν σκεφτείς πως η βλακεία μου σπάει τα κονγκ δεν τον βλέπω να πολύ κρατάει.
Σπάει τα κονγκ;;;;;
Και τα μαύρα;;;
Εχμμμ...μας έχεις δείξει το θηριάκι σου; Δεν έτυχε να δω
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Σπάει τα κονγκ;;;;;
Και τα μαύρα;;;
Εχμμμ...μας έχεις δείξει το θηριάκι σου; Δεν έτυχε να δω
Όχι αυτά τα κονγκ. Τα μπαλάκια Κονγκ σπάει που υποτίθεται κι αυτά δεν σπάνε.
Τα σπάει μέσα σε τρεις μέρες με μισή ώρα την ημέρα παιχνίδι κατά την επαναφορά τους, δεν την αφήνω να τα μασάει κανονικά.
Δεν είναι και θηρίο. Μπασταρδακι 30 κιλά είναι. Είχα και πιο μεγάλους σκύλους κανένας δεν τρυπούσε τόσο γρήγορα τα πράγματα.

Καλά άστα τα κόκαλα θα συνεχίσουμε με το βούρτσισμα, έτσι κι αλλιώς τώρα με τα ωμά τα τρώει τα κοκαλακια της.
 
  • Like
Reactions: zerom0 and GRDANE






TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλησπέρα σε όλους (τσα, είμαι από κινητό και γράφω με τόνους :eek:)

Συμφωνώ πως θα έπρεπε να ηρεμήσω λίγο με τα δόντια του, αλλά θεωρώ την στοματική του υγεία παρά πολύ σημαντική και πραγματικά θέλω να προσπαθήσω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να έχει καθαρά και υγιή δόντια για όλη του τη ζωή.

Σήμερα πάνε 13 μέρες από τότε που άρχισε το μασουλημα στο στικ από γάλα γιακ και στο κέρατο ελαφιού. Τα δόντια είναι έτσι

IMG_20210103_163950.jpg
IMG_20210103_164003.jpg
IMG_20210103_165624.jpg
IMG_20210103_164014.jpg

Δεν παρατηρώ μεγάλη βελτίωση από την άλλη φορά είναι η αλήθεια, και αναρωτιέμαι εάν τα μασητικά κάνουν καθόλου δουλειά για τον δικό μου, δε ξέρω ήλπιζα ότι μέσα σε 2 βδομάδες θα ήταν αρκετά καλύτερο και με τα καθημερινά βουρτσισματα και με τη σκόνη και με τα μασητικά. Ίσως να μη βλέπω εγώ κάποια διαφορά αλλά όντως να υπάρχει, δε ξέρω. οι τομείς της κάτω γνάθου εξακολουθουν να ειναι ολοασπροι παντως

Μου αρέσει πάντως που το στικ από γιακ το λέει η συσκευασία πως είναι μεγάλης διάρκειας, αλλά μέχρι και ο δικός μου με το στόμα μια σταλιτσα και το overbite του έχει καταφέρει μέσα σε μόλις 2 βδομάδες να το κάνει κάπως έτσι

IMG_20210103_171216.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3