manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δυστυχώς έχω πάρα Πολλές εμπειριες από επιθέσεις σκυλιων ενώ κάνουμε την βόλτα μας με τον Ερμή.
Αυτά που έχω παρατηρήσει είναι τα εξης:

1. Πότε μα ποτέ δεν έχουμε δεχτεί επίθεση από αδέσποτα (δεν μετράω ως επιθέσεις γαβγισματα σε απόσταση 2 μετρων). Αντίθετα από δεσπΟζομενα ελεύθερα πάρα πολλές.

2. Τα περισσότερα είναι μικρού μεγέθους χωρίς ίχνος κοινωνικοποιησης και με άγνοια κινδύνου (ακραίο παράδειγμα 5κιλο σκυλί που επιτέθηκε στον Ερμή με αποτέλεσμα να το αρπάξει ο Ερμής και να καταλήξουμε στον κτηνίατρο για να το ραψει και εγώ να πληρώσω 180 € γιατί ο ιδιοκτήτης του προτιμουσε να το αφήσει έτσι πάρα να πληρώσει)

3. Χρειάζεται να είμαστε παρατηρητικοι και να προβλέπουμε τι θα συμβεί προτού συμβεί. Έτσι μπορούμε να αποφύγουμε πολλές δυσάρεστες καταστάσεις.

4. Ψυχραιμία και όχι πανικός. Απαραίτητο για να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις.

5. Στις περιπτώσεις που τελικά δεν μπορεί να αποτραπει ο σκυλοκαυγας και ειδικά με σκύλο ίδιας η μεγαλύτερης δυναμικης, συνήθως οι θεωρίες πάνε στραφεί και προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο για τον σκύλο μας. Για να το πετύχουμε αυτό, απαραίτητητη προϋπόθεση είναι το 4. Ψυχραιμία

6. Ο δικός μας σκύλος να είναι ισορροπημένος και με σωστή κοινωνικοποιηση. Για μένα μεγάλο ρόλο παίζει το πως θα περάσεις το όλο σκηνικό στον σκύλο σου μετά από μια επίθεση, ώστε όχι μόνο να μην του κάνει κακό ως προς τον χαρακτήρα του, αλλά να βοηθήσει ώστε το όλο αυτό δυσάρεστο γεγονός να του βγει σε καλό.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Ναι, θα πεσω τοσο, θα quotαρω τον εαυτο μου.

εμεις προκαλουμε... πολυ... συχνα ενα μπισκοτο προλαμβανει την κατασταση.. Βαλτε μπισκοτα στις τσεπες αδερφοι μου! :p .. Εχουμε κυνηγηθει απο πολλα αδεσποτα... νομιζω θα ξεσκιζαν ευκολα τον προκλητικουλη μου αν δεν ηταν με την καλη κοπελα την μπισκοτοπροσφερουσα.
Κι όποιος βαζει μπισκοτα στις τσεπες μηπως θα... κερδισει ενα μυριο ευρω;;;;; Ε; ε; ε;
Ρε δεν ειμαστε καλα.. Μετα απο αυτο το θεμα σηκωνομαι να βγαλω το σκυλι. Λεω και "καλα που τα λεω, αλλα κατσε να βαλω 2 μπισκοτα ακομα στις τσεπες". Ενα τετραγωνο πιο κατω... μυριζει δεντρο κ ξαφνικα γυρναω κ βλεπω πισω απ τον κωλο του 2 "συμμοριτακια". Ο ενας πολυ τζαναμπετης. Αλλα τον βλεπαμε 3η φορα κ ημουν σχετικα κουλ. Την 1η εγινε τση πορνης. Τη 2η αποφασισε τελικα να τον προσπερασει. Τωρα ηρθε για μεζε! Αρα, πιθανη παρενεργεια της παραπανω μεθοδου: μπορει να μην ξεκολλανε απο πανω σας για το μεζε (το τζαναμπετη 2 τετραγωνα του λεγα οτι δεν εχω αλλο φαι).
Εκει δε που σκασαν πισω μας κ ο Αρης αυτοματως τσιτωσε, περνουσαν 2 παιδια κ ηρθε ο ενας να κανακεψει τα αδεσποτα για να μη γινει τιποτα. Του λεω ενταξει, τους εχουμε ξανασυναντησει, δε θα μας επιτεθουν. Οχι λεει, απλα για να μην τα τσιτωσει ο δικος σου. Κανει μπαμ απο χιλιομετρα, μου ρθε να του πω, ε;

@Lemonidas πως τα κοψες; Αδεσποτα ή δεσποζομενα με τον ιδιοκτητη οτι/οπου να ναι; Γιατι ετσι κανουν συνηθως τα αδεσποτα ακομα κι αν πρωτοπανε σε μια περιοχη. Εδαφικο ζητημα. Αν δεν εχεις σκυλι σαν το δικο μου, δυσκολα να εχεις προβλημα. Αν δεσποζομενα, οτι ειπε η @betty coltrane . Αν αδεσποτα, οτι ειπε η betty + δοκιμασε κ με φαι.

5000 like @manolo
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν μου εχει τυχει ποτε μα ποτε θέμα με αδεσποτα, παρόλο που μας υποδέχονται με φωνές και έφοδο. Και αυτό γιατι έχουν το φόβο του ανθρώπου. Οπότε έχουν και το νου τους να μην φάνε καμία ακομα κι αν αριθμητικα υπερέχουν. Τα κακομαθημενα τα άλλα με γραφουν κανονικά και έχω εγώ το φόβο τους.

πάντως οταν ο δικός μου γρυλίζει στους αναιδείς και θέτει όρια, εγω τον χαϊδεύω και του λεω μπράβο. :sneaky:
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


pioneelf

Active Member
2 Ιουλίου 2015
38
146
43
Και ο δικός μου είναι ψιλομανουριάρης ρε γαμώτο...μάλλον δεν ήταν αλλά από την στιγμή που τον αναλάβαμε,προφανώς λόγω την μεγαλύτερης ασφάλειας κ αυτοπεποίθησης που άρχισε να νιώθει,μάς έδειξε και τα κτητικά στοιχεία που είχε ο χαρακτήρας του.

Εντάξει μην φανταστείτε ένα σκύλο που μαλώνει συνέχεια,αλλά αν έρθει άλλος αρσενικός να τον μυρίσει από πίσω θα γυρίσει να τον αρπάξει.Βέβαια αφού την έπαθα καναδυό φορές έμαθα και δεν αφήνω να γίνει εμπλοκή.

Το καλό είναι ότι επειδή πλέον ξέρω και με ξέρουν όλα τα σκυλιά της περιοχής,δεν υπάρει κάποιο πρόβλημα.Επίσης όσο θα μαθαίνω τον χαρακτήρα του,τοσο πιο εύκολα θα γίνονται όλα...ευτυχώς με ακούει χωρίς δεύτερη σκέψη.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Πάντως τα lab είναι όντως πολύ προκλητικά ρε παιδιά .... έχουμε στη γειτονιά ένα παλικάρι με μειωμένη όραση που έχει σκύλο οδηγό ... ε ο δικός μου λυσσομανάει να πάει να τον φάει να τελειώνουμε !!! (η ντροπή μου δε λέγεται)

περιμενω ακόμα πότε θα γραφτει αντιστοιχο αρθρο αντιμετώπισης λυσσαγμενου γατονιου.
ουτε μπισκότο ουτε σουγιας ουτε οπισθοχωριση το σωζει....
τα τρέμω τα λυσσασμένα γατόνια!
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Ο χειροτερος εφιαλτης μου ειναι οταν βλεπω δεσποζομενα λυτα μεσα στο παρκο,ειδικα δυναμικων φυλων,που ξερω οτι δεν αργει να αναψει η σπιθα!! Δυο φορες εχουμε δεχτει επιθεση τετοιου ειδους χωρις να προκαλεσει ο Ροκυ καποιον στη συγκεκριμενη περιπτωση...τη μια με ενα presa canario,οπου μεσα στο παρκο της περιοχης μας,λυτος,εφυγε απο το αφεντικο του και εκανε βουρ επιθεση στο Ροκυ που τον εχω παντα στο λουρι....δεν ακουγε καμμια εντολη να γυρισει πισω...και η αλλη ηταν με μολοσο,οταν περνουσαμε εξω απο μονοκατοικια,πηδηξε εναν φραχτη που ηταν κομενος,και την επεσε παλι στο Ροκυ...ευτυχως ηταν αναιμακτες οι επιθεσεις και τις δυο φορες,ομως η λαχταρα και ο φοβος μου τεραστιος...Οσο δε για αδεσποτα,αν και δεν εχουμε πολλά στη περιοχη μας,τουλαχιστον οχι ακομα,ή θα τα γαυγισει ο Ροκυ και φευγουν,ή που πλησιαζονται και μετα απο αναγνωριση γινονται φιλοι...
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
...περνουσαμε εξω απο μονοκατοικια,πηδηξε εναν φραχτη που ηταν κομενος,και την επεσε παλι στο Ροκυ...
!!!

ο στεφανιτς ηθελε τα σκυλακια του να πηδανε τοιχους 7 feet και 6 inches ε?:whistle:
ενώ οι περισσοτεροι πιστευουν οτι μια περιφραξη λιγο πάνω από τον ώμο του σκυλου θα τον κρατησει μεσα στην αυλη;
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
@Lemonidas πως τα κοψες; Αδεσποτα ή δεσποζομενα με τον ιδιοκτητη οτι/οπου να ναι; Γιατι ετσι κανουν συνηθως τα αδεσποτα ακομα κι αν πρωτοπανε σε μια περιοχη. Εδαφικο ζητημα. Αν δεν εχεις σκυλι σαν το δικο μου, δυσκολα να εχεις προβλημα. Αν δεσποζομενα, οτι ειπε η @betty coltrane . Αν αδεσποτα, οτι ειπε η betty + δοκιμασε κ με φαι.
Εκείνη τη στιγμή δε πρόλαβα να αναλύσω τα δεδομένα. Μετά διαπίστωσα ότι είναι δεσποζόμενα. Ίσως να είναι εδαφικό γιατί υπάρχει παρέα που πηγαίνει εκεί τα σκυλιά της και παίζουν μεταξύ τους. Όταν βλέπω να τρέχουν κατά πάνω μου σκυλιά γαυγίζοντας το ερμηνεύω ως συμπεριφορά συναγερμού. Μου έχει τύχει να εξελιχθεί ομαλά, δλδ να μυρίσουν το σκύλο μου και να ησυχάσουν, μου έχει τύχει και να μας δαγκώσουν. Συνήθως προλαβαίνω και σηκώνω το σκύλο μου αγκαλιά μέχρι να διαπιστώσω τις προθέσεις τους. Δυστυχώς εκείνη τη φορά το πλήρωσα με ρήξη μηνίσκου και επιγονατίδας γιατί μόλις πλησίασαν και πριν προλάβω να καταλάβω τι παίζει, άρχισαν να πηδάνε επάνω μου. Μου ανέβηκαν στην πλάτη κυριολεκτικά. Είναι θαύμα που δεν με σώριασαν κάτω. Μιλάμε για 40 κιλά σκύλαρους.

Πάντως για τη γειτονιά ο παράξενος είμαι εγώ που φοβήθηκα, γι' αυτό και έκανα την ερώτηση, πως θα αντιδρούσε σε αντίστοιχη περίπτωση ένας λογικός και ψύχραιμος άνθρωπος.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εκείνη τη στιγμή δε πρόλαβα να αναλύσω τα δεδομένα. Μετά διαπίστωσα ότι είναι δεσποζόμενα. Ίσως να είναι εδαφικό γιατί υπάρχει παρέα που πηγαίνει εκεί τα σκυλιά της και παίζουν μεταξύ τους. Όταν βλέπω να τρέχουν κατά πάνω μου σκυλιά γαυγίζοντας το ερμηνεύω ως συμπεριφορά συναγερμού. Μου έχει τύχει να εξελιχθεί ομαλά, δλδ να μυρίσουν το σκύλο μου και να ησυχάσουν, μου έχει τύχει και να μας δαγκώσουν. Συνήθως προλαβαίνω και σηκώνω το σκύλο μου αγκαλιά μέχρι να διαπιστώσω τις προθέσεις τους. Δυστυχώς εκείνη τη φορά το πλήρωσα με ρήξη μηνίσκου και επιγονατίδας γιατί μόλις πλησίασαν και πριν προλάβω να καταλάβω τι παίζει, άρχισαν να πηδάνε επάνω μου. Μου ανέβηκαν στην πλάτη κυριολεκτικά. Είναι θαύμα που δεν με σώριασαν κάτω. Μιλάμε για 40 κιλά σκύλαρους.

Πάντως για τη γειτονιά ο παράξενος είμαι εγώ που φοβήθηκα, γι' αυτό και έκανα την ερώτηση, πως θα αντιδρούσε σε αντίστοιχη περίπτωση ένας λογικός και ψύχραιμος άνθρωπος.

Διαολοστέλνοντας τους ανεύθυνους.
Είναι πολύ απλό και κακώς πρέπει να το εξηγούμε διαρκώς..... δεν γουστάρουμε το σκυλι του καθενός εκπαιδευμένο ή μη, να τρέχει κατά πάνω μας και να χοροπηδάει.
Ενδεχομένως ωστόσο -δεν γνωρίζω επακριβώς και δεν είμαι και αρμόδια να κρίνω- να προκάλεσες τα άλματα τους, σηκώνοντας το σκυλί σου. Να ξέρεις ότι αυτό στις περισσότερες των περιπτώσεων τα "ιντριγκάρει" χειρότερα...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
... Συνεχίζοντας το σκεπτικό μου... επειδή δεν έχει "γεννηθεί" για τον καυγά (δεν είναι "αμυντικός" σκύλος), ...
δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο που γραφεις. εννοεις οτι δεν ξερει να αμυνθει οπως ισως αλλες φυλες;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο που γραφεις. εννοεις οτι δεν ξερει να αμυνθει οπως ισως αλλες φυλες;
Να το θέσω αλλιώς: Labrador is a lover, not a fighter...:)

Υ.Γ. Είναι τρομερά στιβαρός - δυνατός... ΑΠΙΘΑΝΑ δυνατός!
Όμως, έχεις δίκιο... ΔΕΝ ξέρει να αμυνθεί... θα προσπαθήσει... αλλά, δεν μπορεί να "τελειώσει" τον καυγά, αν μπλέξει με "γ@μwσκ@λο"...
 
  • Like
Reactions: spyv


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο που γραφεις. εννοεις οτι δεν ξερει να αμυνθει οπως ισως αλλες φυλες;
Παράδειγμα: "Αμυντικός" σκύλος, ας πούμε, είναι ο φίλος μου ο Negro... περισσότερο (ακόμα και) από τον φίλο "σου" τον Κάσπερ... πως αλλιώς να το θέσω?
 






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τα λαμπ μου θυμίζουν εκείνο το θείο (σε καθε οικογένεια υπάρχει) που στις συγκεντρωσεις πίνει κατι παραπάνω και αρχίζει τις χοντράδες. Συμπαθής αλλά ανυπόφορος. Που δεν αντέχεις και στο τέλος του τη λές αλλα μετα το μετανιώνεις γιατί ειναι καλούλης μωρέ και τον πλήγωσες. Και στη συνεχεια, απο τυψεις του δινει πάλι θάρρος για να συνεχισει να σου σπάει τα νευρα.
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Τα λαμπ μου θυμίζουν εκείνο το θείο (σε καθε οικογένεια υπάρχει) που στις συγκεντρωσεις πίνει κατι παραπάνω και αρχίζει τις χοντράδες. Συμπαθής αλλά ανυπόφορος. Που δεν αντέχεις και στο τέλος του τη λές αλλα μετα το μετανιώνεις γιατί ειναι καλούλης μωρέ και τον πλήγωσες. Και στη συνεχεια, απο τυψεις του δινει πάλι θάρρος για να συνεχισει να σου σπάει τα νευρα.
Γέλασα σκεπτόμενος το δικό μου :)

Aνυπόφορο δεν τον λές πάντως.Ουτε κατα προσέγγιση.
Λίγο ζωηρό και της προσκολλήσεως μέχρι αηδίας ναι(αν και μ' αρέσει κατα βάθος).

Θα συμφωνήσω με τον, παρολίγο, συνονόματο πάντως.
Πολύ δυνατός, όντως προκλητικός καθώς κοιτάζει τα υπόλοιπα σκυλούνια.Κορδώνεται και τα κοιτάει κατάματα.Δεν αφήνει πρόκληση αναπάντητη, αλλά αν δεν μπορέσουμε να γλιτώσουμε τη μάχη, είναι ανάσκελα και τις τρώει :)
 
  • Like
Reactions: Aslan and Gaara


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Τα λαμπ μου θυμίζουν εκείνο το θείο (σε καθε οικογένεια υπάρχει) που στις συγκεντρωσεις πίνει κατι παραπάνω και αρχίζει τις χοντράδες. Συμπαθής αλλά ανυπόφορος. Που δεν αντέχεις και στο τέλος του τη λές αλλα μετα το μετανιώνεις γιατί ειναι καλούλης μωρέ και τον πλήγωσες. Και στη συνεχεια, απο τυψεις του δινει πάλι θάρρος για να συνεχισει να σου σπάει τα νευρα.
έλααα ρεεεεε. Δεν είμαστε τόσο σπαζοκλαμπάνιδεεεεες. :p
 
  • Like
Reactions: Aslan and ghelly


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
έλααα ρεεεεε. Δεν είμαστε τόσο σπαζοκλαμπάνιδεεεεες. :p
Τους σκυλοκαυγάδες δεν τους φοβόμαστε τα λαμπ όμως ναι! :LOL:
Όλη αυτή η αγάπη και η φιλική τους διάθεση σαστίζουν τη δικιά μου. Ειδικά αν παρά την αδιαφορία ή και τα γαβγίσματα της συνεχίζουν να την καλούν επίμονα σε παιχνίδι βάζει την ουρά κάτω και με κοιτάει με βλέμμα πανικού και απορίας... :ROFLMAO:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf