Σκυλοκαυγάς , αντιμετώπιση ,


Status
Κλειδωμένο θέμα

GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@GRDANE γιατί αμφιβάλλεις για την κοινωνικοποίηση που έχει δώσει στον σκύλο της; Ένα απόλυτα κοινωνικοποιημένο σκυλί δε μπορεί ποτέ και με κανέναν τρόπο να δεχτεί επίθεση;
ένα απόλυτο κοινωνικοποιημένο σκυλί... αν μπορει να δεχτει επίθεση...
θα το θέσω διαφορετικά
απαντώντας και στο προηγούμενο ερώτημα σου..
κάθε σκυλί μπορεί να δεχτεί επίθεση ......
και ο δικός μου έχει μπλεχτεί σε καυγά... που ήταν σωστά κοινωνικοποιημένος... κι όχι μόνο μία φορά ... και το έχω αναφέρει στο παρελθον στο φόρουμ σε αντίστοιχα θέματα..
απλά...
αμφιβάλλω γιατί από όλη την τοποθέτηση , την περιγραφη του περιστατικού και την εξέλιξη του καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζει τι σημαίνει κοινωνικοποίηση.. αλλά και ποιες είναι οι σωστές αντιδράσεις ενός σωστού(?) γνώστη αν θες ιδιοκτήτη...
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Βρηκα λοιπον οτι υπάρχει αρθρο απο τον admin επι του θεματος.
Σε γενικες γραμμες συμφωνώ αλλά εχω να προσθεσω.

Μιλάω παντα για την περίπτωση που φτάσαμε στο σημείο οι σκυλοι να εχουν πιαστει.

Τα σενάρια ειναι τα εξης 4 και ανάλογες οι αντιδρασεις μας.

1. Επιτιθέμενος σκύλος παρουσία του ιδιοκτήτη του.
2. Επιτιθέμενος σκύλος απουσία του ιδιοκτήτη του.
3. Επιτιθέμενος σκύλος οποιασδήποτε φυλής gamedog παρουσια του ιδιοκτήτη του.
4. Επιτιθέμενος σκύλος οποιασδήποτε φυλής gamedog απουσία του ιδιοκτήτη του.

Βαθμος δυσκολίας αύξανει απο το 1 εως 4 με την παραπανω σειρα.

Στην πρώτη περίπτωση τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα και οι οδηγίες που θα έδινα ειναι παρόμοιες με αυτες του αρθρου που προανέφερα.

Στην δεύτερη περίπτωση αρχίζει το θέμα να γίνεται λιγο πιο περίπλοκο και απαιτεί απο εμας περισσότερη ψυχραιμία και σταθερές/ σίγουρες κινήσεις.
Η διάφορα είναι πως πρέπει σε αυτή την περίπτωση να σταθεροποιησουμε τους σκύλους.
Αυτο το πετυχαίνουμε δένοντας τον επιτιθέμενο σκυλο σε ενα σταθερο σημειο.
Ενω δηλαδη τα σκυλια ειναι δαγκωμένα, φοράμε τον οδηγό μας στον ΑΛΛΟ σκύλο και τον μεταφερουμε σε ενα σταθερο σημειο οπου και τον δένουμε.
Ακολουθουμε από εκει και πέρα την διαδικασία του προηγουμενου αρθρου.
Αν ο σκύλους δεν φοράει περιλαιμιο, τον ρόλο αυτό θα παιξει η θηλιά που θα σχηματίσουμε με τον οδηγό μας.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Tα ειχα γραψει και παλιότερα.

Πάμε τωρα στο "πακέτο" για γερά νευρα..

Gamedogs
APBT, EBT, AMSTAFS, DOGOS, PATTERDALES:whistle: κτλ....

Η διάφορα των σκύλων αυτών ειναι οτι εχουν βαθύ ΚΑΙ σταθερό δάγκωμα (η δουλεια τους ειναι..) το οποίο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ NA ΑΦΗΣΟΥΝ με τις προηγούμενες τεχνικές.

Αν για παράδειγμα σηκωσω ενα τετοιο σκυλι απο τα πισω ποδια ενω εχει "κλειδωσει", το μονο που θα καταφερω ειναι να εχω δυο σκυλια μαζι μου στον αερα.

Στην περιπτωση αυτη η ΜΟΝΗ λυση ειναι η χρήση break stick ή σφήνας στα Ελληνικα.

Ζητώ απο τον άλλο ιδιοκτητη να κρατήσουμε ακίνητα τα σκυλιά στο έδαφος ανάμεσα στα πόδια μας (ιδανικα) τραβόντας τα ελαφρα προς τα πίσω ενώ ειναι ακομα πιασμενα. Τοσο ωστε να μην τραβάμε τον άλλο σκυλο.
Τοποθετούμε το stick στο κενό που εχει σχηματιστεί ανάμεσα στους προγόμφιους και το στρέφουμε σταθερα ωστε να λειτουργήσει σε μοχλος, να ανοίξει η γνάθος και να ελευθερώσουν το δάγκωμα.
Τραβάμε τα σκυλια απο το περιλαίμιο προς τα πισω και τα απομακρυνουμε αργα.

Η χειρισμός της τεταρτης περίπτωση ειναι συνδυασμός των 2 και 3.
 
Last edited:


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
πως μπορουμε σε ενα οντως γεματο δαγκωμα να χωσουμε την σφηνα;
μηπως για να χρησιμοποιηθει η σφηνα δεν πρεπει να ειναι οντως το δαγκωμα γεματο;
ποσο περιθωριο εχει το στομα ενω ειναι μπουκομενο για να βαλουμε σφηνα;
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
πως μπορουμε σε ενα οντως γεματο δαγκωμα να χωσουμε την σφηνα;
μηπως για να χρησιμοποιηθει η σφηνα δεν πρεπει να ειναι οντως το δαγκωμα γεματο;
ποσο περιθωριο εχει το στομα ενω ειναι μπουκομενο για να βαλουμε σφηνα;
Μην μπερδευεις το δάγκωμα σε μανίκι ή φόρμα με το δαγκωμα απο σκύλο σε σκύλο.
Πίστεψε με υπάρχει κενό.
Κανένας σκύλος σε ρεαλιστικές συνθηκες δεν φτάνει το δάγκωμα στους γομφιους. Αυτό το θέλετε εσεις με τα μανικόσκυλα για κανα πόντο παραπάνω. (ωωω ταπίδι!!)
Επίσης ειναι μια εικόνα που σας δίνει το μαλακό υλικό του καλύματος.
Οταν ο σκύλος τερματισει σε κόκκαλο... υπαρχει κενο ξαναλεω.,
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Gamedogs
APBT, EBT, AMSTAFS, DOGOS, PATTERDALES:whistle: κτλ....

Η διάφορα των σκύλων αυτών ειναι οτι εχουν βαθύ ΚΑΙ σταθερό δάγκωμα (η δουλεια τους ειναι..) το οποίο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ NA ΑΦΗΣΟΥΝ με τις προηγούμενες τεχνικές.

Αν για παράδειγμα σηκωσω ενα τετοιο σκυλι απο τα πισω ποδια ενω εχει "κλειδωσει", το μονο που θα καταφερω ειναι να εχω δυο σκυλια μαζι μου στον αερα.

Στην περιπτωση αυτη η ΜΟΝΗ λυση ειναι η χρήση break stick ή σφήνας στα Ελληνικα.

Ζητώ απο τον άλλο ιδιοκτητη να κρατήσουμε ακίνητα τα σκυλιά στο έδαφος ανάμεσα στα πόδια μας (ιδανικα) τραβόντας τα ελαφρα προς τα πίσω ενώ ειναι ακομα πιασμενα. Τοσο ωστε να μην τραβάμε τον άλλο σκυλο.
Τοποθετούμε το stick στο κενό που εχει σχηματιστεί ανάμεσα στους προγόμφιους και το στρέφουμε σταθερα ωστε να λειτουργήσει σε μοχλος, να ανοίξει η γνάθος και να ελευθερώσουν το δάγκωμα.
Τραβάμε τα σκυλια απο το περιλαίμιο προς τα πισω και τα απομακρυνουμε αργα.
Αγαπητέ @μπουλης δύο αντιρρήσεις :

Gamedogs δεν είναι κάποιες ράτσες αλλά συγκεκριμένα άτομα (πάρα πολύ λίγα) ΑΡΒΤ και μόνο. Οπότε η χρήση του συγκεκριμένου όρου στο συγκεκριμένο σημείο είναι ατυχής.

Η δεύτερη - και σημαντική, η προηγούμενη ήταν καθαρά "ιστορικής" φύσεως - είναι οτι με σφήνα χωρίζουμε και πάλι μόνο ARBT ME APBT *, ΠΟΤΕ άλλες ράτσες. Θα πας να βάλεις σφήνα σε κάνε κόρσο/ντόγκο/αμσταφ κλπ ; Θέλω πολύ να σε δω πριν, γιατί μετά θα σου λείπει χέρι τουλάχιστον.
Αυτός είναι τρόπος χωρισμού των σκύλων αποκλειστικά από τις κυνομαχίες, όπου τα σκυλιά είναι "προγραμματισμένα" για μάχη μόνο με σκύλο, κολλημένα σε αυτό, χωρίς κανένα drive σε άνθρωπο, με ιδιαίτατη αντοχή στον πόνο και το κάνει ο χειριστής τους που τον ξέρουν καλά. Συνήθως δε, γίνεται μετά το 20λεπτο που είναι και κάπως κουρασμένα.
Αν τώρα αυτό πας να το κάνεις σε σκύλους δυναμικών φυλών, με δυνατό δάγκωμα και προδιάθεση (τουλάχιστον) στον άνθρωπο, επάνω στην έξαψη και στην έξαρση του καυγά, του πόνου και της αδρεναλίνης (πόσο μάλλον σε ξένο σκύλο) δεν υπάρχει περίπτωση να μη γυρίσει να σε δαγκώσει.
Οπότε προσοχή στο τί προτείνεις ....

* Ως ΑΡΒΤ ΔΕΝ θεωρώ όλα όσα πλασσάρονται ως τέτοια σε αγγελίες ή από κατόχους που το πήραν από φίλο φίλου που ήξερε κάποιον με πιτ κλπ

πως μπορουμε σε ενα οντως γεματο δαγκωμα να χωσουμε την σφηνα;
μηπως για να χρησιμοποιηθει η σφηνα δεν πρεπει να ειναι οντως το δαγκωμα γεματο;
ποσο περιθωριο εχει το στομα ενω ειναι μπουκομενο για να βαλουμε σφηνα;
Πάντα υπάρχει κενό και σκέψου οτι η σφήνα στην άκρη της είναι λεπτή για να εισχωρεί στο όντως μικρό κενό των γομφίων ή προγόμφιων. Θέλει εξάσκηση και εμπειρία (+ μεγάλη ψυχραιμία) για να το κάνεις σωστά, αποτελεσματικά και για να μην σπάσεις κανένα δόντι του σκύλου. Το στόμα ανοίγει γιατί αφού η σφήνα μπει μέσα στο στόμα και ανάμεσα στα δόντια όσο πάει, τότε τη στρίβεις και λειτουργώντας σαν μοχλός, πολλαπλασιάζει την ασκηθείσα δύναμη και αναγκάζει το στόμα τα ανοίξει. Μόλις ανοίξει, κι εφ' όσον ο σκύλος δεν είναι δαγκωμένος από τον άλλο, τον τραβάς γρήγορα προς τα πίσω για να μην προλάβει να ξαναδαγκώσει στον αέρα.

Στην πράξη και όχι στη θεωρία, ένας σκυλοκαβγάς συνήθως τελειώνει μόνος του και ελάχιστα πράγματα μπορεί να κάνει κάποιος. Εγώ προσωπικά θα παρενέβαινα μόνο αν :
α) και οι δύο εμπλεκόμενοι σκύλοι ήταν κάτω των 6-7 κιλών (ξέρω, τότε δεν θα τσακώνονταν).
β) και οι δύο σκύλοι ήταν πιτ, το ένα ήταν δικό μου και είχαμε και οι δύο σφήνες.
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, μόνο νερό από μακριά κι αυτό όχι πάντα.

Η ασφάλεια και η σωματική ακεραιότητα του ανθρώπου προέχει από αυτή του σκύλου.

Η καλύτερη (αν όχι μοναδική) λύση είναι να ΜΗΝ υπάρξει καν καυγάς και το καλύτερο μέτρο προς αυτήν την κατεύθυνση είναι ΠΟΤΕ σκύλος ελεύθερος αλλά ΠΑΝΤΑ με λουρί.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Αγαπητέ @μπουλης δύο αντιρρήσεις :

Gamedogs δεν είναι κάποιες ράτσες αλλά συγκεκριμένα άτομα (πάρα πολύ λίγα) ΑΡΒΤ και μόνο. Οπότε η χρήση του συγκεκριμένου όρου στο συγκεκριμένο σημείο είναι ατυχής.

Η δεύτερη - και σημαντική, η προηγούμενη ήταν καθαρά "ιστορικής" φύσεως - είναι οτι με σφήνα χωρίζουμε και πάλι μόνο ARBT ME APBT *, ΠΟΤΕ άλλες ράτσες. Θα πας να βάλεις σφήνα σε κάνε κόρσο/ντόγκο/αμσταφ κλπ ; Θέλω πολύ να σε δω πριν, γιατί μετά θα σου λείπει χέρι τουλάχιστον.
Αυτός είναι τρόπος χωρισμού των σκύλων αποκλειστικά από τις κυνομαχίες, όπου τα σκυλιά είναι "προγραμματισμένα" για μάχη μόνο με σκύλο, κολλημένα σε αυτό, χωρίς κανένα drive σε άνθρωπο, με ιδιαίτατη αντοχή στον πόνο και το κάνει ο χειριστής τους που τον ξέρουν καλά. Συνήθως δε, γίνεται μετά το 20λεπτο που είναι και κάπως κουρασμένα.
Αν τώρα αυτό πας να το κάνεις σε σκύλους δυναμικών φυλών, με δυνατό δάγκωμα και προδιάθεση (τουλάχιστον) στον άνθρωπο, επάνω στην έξαψη και στην έξαρση του καυγά, του πόνου και της αδρεναλίνης (πόσο μάλλον σε ξένο σκύλο) δεν υπάρχει περίπτωση να μη γυρίσει να σε δαγκώσει.
Οπότε προσοχή στο τί προτείνεις ....

* Ως ΑΡΒΤ ΔΕΝ θεωρώ όλα όσα πλασσάρονται ως τέτοια σε αγγελίες ή από κατόχους που το πήραν από φίλο φίλου που ήξερε κάποιον με πιτ κλπ



Πάντα υπάρχει κενό και σκέψου οτι η σφήνα στην άκρη της είναι λεπτή για να εισχωρεί στο όντως μικρό κενό των γομφίων ή προγόμφιων. Θέλει εξάσκηση και εμπειρία (+ μεγάλη ψυχραιμία) για να το κάνεις σωστά, αποτελεσματικά και για να μην σπάσεις κανένα δόντι του σκύλου. Το στόμα ανοίγει γιατί αφού η σφήνα μπει μέσα στο στόμα και ανάμεσα στα δόντια όσο πάει, τότε τη στρίβεις και λειτουργώντας σαν μοχλός, πολλαπλασιάζει την ασκηθείσα δύναμη και αναγκάζει το στόμα τα ανοίξει. Μόλις ανοίξει, κι εφ' όσον ο σκύλος δεν είναι δαγκωμένος από τον άλλο, τον τραβάς γρήγορα προς τα πίσω για να μην προλάβει να ξαναδαγκώσει στον αέρα.

Στην πράξη και όχι στη θεωρία, ένας σκυλοκαβγάς συνήθως τελειώνει μόνος του και ελάχιστα πράγματα μπορεί να κάνει κάποιος. Εγώ προσωπικά θα παρενέβαινα μόνο αν :
α) και οι δύο εμπλεκόμενοι σκύλοι ήταν κάτω των 6-7 κιλών (ξέρω, τότε δεν θα τσακώνονταν).
β) και οι δύο σκύλοι ήταν πιτ, το ένα ήταν δικό μου και είχαμε και οι δύο σφήνες.
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, μόνο νερό από μακριά κι αυτό όχι πάντα.

Η ασφάλεια και η σωματική ακεραιότητα του ανθρώπου προέχει από αυτή του σκύλου.

Η καλύτερη (αν όχι μοναδική) λύση είναι να ΜΗΝ υπάρξει καν καυγάς και το καλύτερο μέτρο προς αυτήν την κατεύθυνση είναι ΠΟΤΕ σκύλος ελεύθερος αλλά ΠΑΝΤΑ με λουρί.
Gamedogs ειναι οποιαδηποτε φυλή κατασκευαστηκε για μαχη στο ειδος της (σκυλος) ή θήραμα (γουρουνι, αλεπου, κτλ)

Στις μερες μας λόγω των ηλεκτρονικών pedigree, ειθισται να αποκαλουμε ετσι τα κατα adba εργασιακα pits, και αυτο λόγω αριθμου.

Ενα Bull Terrier, ενα Patterdale ή οποιαδήποτε άλλη φυλή τέτοιου ειδους, σε σκυλοκαυγα λειτουργεί με τον ιδιο τροπο.
"Δαγκώνω και κρατάω μεχρι την τελευταία μου πνοή"

Οπως ακριβως λες λοιπον, σε αυτα τα σκυλια επειδη το game drive ειναι ισχυροτερο οποιουδηποτε άλλου, θα σε αγνοησουν οταν οταν τα χωρισεις. Το μυαλο τους θα ειναι να ξαναμπουν και τιποτα άλλο.

Οι σφήνες ειναι φτιαγμένες απο μαλάκα υλικά, (ξυλο 'η βιομηχανικά πλαστικα) και δεν κινδυνευουν τα δοντια του σκυλου.

Το θεμα μου δεν ηταν πως θα αποφύγουμε την σύρραξη, αλλά τι θα κανουμε αφου την πάθαμε για να την τελειωσουμε.

Φυσικα προτείνω μια σχετικά δυσκολη τεχνική ΑΛΛΑ την μοναδικη και ηδη ξεχωριζω τις καταστασεις (φυλες).

Αν γνωριζεις καποια καλυτερη, πιο ευκολη ή πιο αποδοτική εδω ειμαι να την ακουσω.

Υ.Γ: Η σφήνα χωράει στο τσαντακι σου (παντα εχω μαζι μου). Το νερο και να απέδιδε, (λέμε τωρα..) που θα το βρεις και πόσο?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Gamedogs δεν είναι κάποιες ράτσες αλλά συγκεκριμένα άτομα (πάρα πολύ λίγα) ΑΡΒΤ και μόνο. Οπότε η χρήση του συγκεκριμένου όρου στο συγκεκριμένο σημείο είναι ατυχής.
To "gamedogs" προέρχεται από το gameness που είναι η ιδιαιτερότητα των τεριέ να επικεντρώνονται με τέτοια εμμονή και αποφασιστικότητα στον στόχο τους (θήραμά τους) αδιαφορώντας για τις όποιες συνέπειες υποστούν τα ίδια από το "θύμα" τους (από σοβαρό τραυματισμό, μέχρι ακόμα και τον θάνατο).
Κοινώς, δεν εγκαταλείπουν no matter what.

Υπο αυτή την έννοια, gamedogs μπορούν να θεωρηθούν όσες φυλές σκύλων εξετράφησαν ως προς αυτό το χαρακτηριστικό - ανεξάρτητα ποιο είναι το θήραμα.
 
  • Like
Reactions: μπουλης




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
dogo, pit, bull terrier παιδια δεν ξεκλειδωνουν με τις κλασσικες τεχνικες,η οταν πια ξεκλειδωσουν θα ειναι πολυ αργα...

η τεχνικη που θα αναφερω αφορα μονο την περιπτωση που το δικο μας σκυλι εχει κλειδωσει κι επισης ξερουμε περαν πασης αμφιβολιας οτι ειμαστε ο αλφα της σχεσης...αποδεδειγμενα...

πολυ δυνατο πιασιμο του οσχεου του σκυλου,(τα @@ του)...θα αμολησει στο 90% των περιπτωσεων...δοκιμασμενο απο αρκετους την εποχη που ασχολιομουν με το σπορ...

το σκυλι θα αμολησει και θα δαγκωσει εσας στιγμιαια,αλλα εαν ειστε ο αλφα θα αφησει την ιδια στιγμη κανοντας σας αναστρεψιμη ζημια η οποια συνηθως περιοριζεται σε δερματικες κακωσεις...

εαν το αλλο σκυλι ειναι κλειδωμενο στο δικο σας,απλως αρπαζετε οτι βρειτε ευκαιρο και του τσακιζετε τα πλευρα...σκληρο αυτο που λεω αλλα για μενα προεχει η ασφαλεια του δικου μου ζωου...οχι του ξενου...εαν δεν βρειτε καποια αντικειμενο και ειστε γερα αγορια το κλωστατε με πολλη δυναμη επισης στα πλευρα...η δυνατον προς το πισω μερος που το rib cage ειναι πιο ευαισθητο και θα του κανετε μικροτερη ζημια...φυσικα να ειστε ετοιμοι να δεχθειτε την επιθεση του στην συνεχεια εαν μπορει να κουνηθει...

βασικη προυποθεση,οτι κανετε να περιοριστει στο πισω μερος του ζωου,διοτι οποιοσδηποτε κοντινος πονος στο κεφαλι του θα θεωρησει οτι προκαλειται απο το αλλο ζωο και παιζει να εντεινει το δαγκωμα...

οι σφηνες εαν ο ιδιοκτητης δεν ειναι κυριολεκτικα ρομποτ ψυχραιμιας μπορει να κανουν τεραστια ζημια στο ζωο...επισης μολις ξεκλειδωσει το δικο σας, το σεναριο να αρπαξει εσας το αλλο ζωο ειναι πολυ πιθανον...

ο μονος εγγυημενος τροπος απεμπλοκης στο 100% των περιπτωσεων ειναι το stun gun αλλα περαν του οτι στην ελλαδα ειναι παρανομο,υπαρχουν τεραστιες πιθανοτητες τα σκυλια να πεθανουν...

σε χαλαροτερα σκυλια,το νερο στα μουτρα,δεσιμο λαγονιων ,σφυριγμα με καραμουζα κυριολεκτικα στα μουτρα τους,κανει δουλεια...

υγ. ολα τα παραπανω ειναι γαματη θεωρια αλλα στην πραξη ελαχιστοι ειναι σε θεση να τα πραγματοποιησουν...

προσωπικα εαν ο σκυλος μου κερδιζει,θα αφησω τον καβγα να εξελιχθει..επισης σκληρο,αλλα πραγματικοτητα...

εδω ενα κλειδωμενο dogo και σε ζωο που δεν αντιδρα...σε μαχη τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα...

 
  • Like
Reactions: AGRIAN


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
dogo, pit, bull terrier παιδια δεν ξεκλειδωνουν με τις κλασσικες τεχνικες,η οταν πια ξεκλειδωσουν θα ειναι πολυ αργα...

η τεχνικη που θα αναφερω αφορα μονο την περιπτωση που το δικο μας σκυλι εχει κλειδωσει κι επισης ξερουμε περαν πασης αμφιβολιας οτι ειμαστε ο αλφα της σχεσης...αποδεδειγμενα...

πολυ δυνατο πιασιμο του οσχεου του σκυλου,(τα @@ του)...θα αμολησει στο 90% των περιπτωσεων...δοκιμασμενο απο αρκετους την εποχη που ασχολιομουν με το σπορ...

το σκυλι θα αμολησει και θα δαγκωσει εσας στιγμιαια,αλλα εαν ειστε ο αλφα θα αφησει την ιδια στιγμη κανοντας σας αναστρεψιμη ζημια η οποια συνηθως περιοριζεται σε δερματικες κακωσεις...

εαν το αλλο σκυλι ειναι κλειδωμενο στο δικο σας,απλως αρπαζετε οτι βρειτε ευκαιρο και του τσακιζετε τα πλευρα...σκληρο αυτο που λεω αλλα για μενα προεχει η ασφαλεια του δικου μου ζωου...οχι του ξενου...εαν δεν βρειτε καποια αντικειμενο και ειστε γερα αγορια το κλωστατε με πολλη δυναμη επισης στα πλευρα...η δυνατον προς το πισω μερος που το rib cage ειναι πιο ευαισθητο και θα του κανετε μικροτερη ζημια...φυσικα να ειστε ετοιμοι να δεχθειτε την επιθεση του στην συνεχεια εαν μπορει να κουνηθει...

βασικη προυποθεση,οτι κανετε να περιοριστει στο πισω μερος του ζωου,διοτι οποιοσδηποτε κοντινος πονος στο κεφαλι του θα θεωρησει οτι προκαλειται απο το αλλο ζωο και παιζει να εντεινει το δαγκωμα...

οι σφηνες εαν ο ιδιοκτητης δεν ειναι κυριολεκτικα ρομποτ ψυχραιμιας μπορει να κανουν τεραστια ζημια στο ζωο...επισης μολις ξεκλειδωσει το δικο σας, το σεναριο να αρπαξει εσας το αλλο ζωο ειναι πολυ πιθανον...

ο μονος εγγυημενος τροπος απεμπλοκης στο 100% των περιπτωσεων ειναι το stun gun αλλα περαν του οτι στην ελλαδα ειναι παρανομο,υπαρχουν τεραστιες πιθανοτητες τα σκυλια να πεθανουν...

σε χαλαροτερα σκυλια,το νερο στα μουτρα,δεσιμο λαγονιων ,σφυριγμα με καραμουζα κυριολεκτικα στα μουτρα τους,κανει δουλεια...

υγ. ολα τα παραπανω ειναι γαματη θεωρια αλλα στην πραξη ελαχιστοι ειναι σε θεση να τα πραγματοποιησουν...

προσωπικα εαν ο σκυλος μου κερδιζει,θα αφησω τον καβγα να εξελιχθει..επισης σκληρο,αλλα πραγματικοτητα...

εδω ενα κλειδωμενο dogo και σε ζωο που δεν αντιδρα...σε μαχη τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα...

Τα θηλυκά πως τα χωρίζεις?

Γράφω για τεχνικές ανώδυνες και εφαρμόσιμες και εσυ μου λες για μπετοβεργες και ρευματα.

Τεσπα, μεταξύ μας δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε οπότε ας κανει (ή επαναλάβει) ο καθένας οτι θελει αν ποτέ το χρειαστεί.

Οι υπόλοιποι συγχωριανοί ας διαλέξουν.

Πρέπει να ξερουμε να χειριζόμαστε τα σκυλια μας και ο καυγάς είναι ενα απο τα σενάρια που πολύ πιθανο να συναντήσουμε.
Κοινώς όποιος εχει τα γένια να εχει και τα χτενια.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Τα θηλυκά πως τα χωρίζεις?

Γράφω για τεχνικές ανώδυνες και εφαρμόσιμες και εσυ μου λες για μπετοβεργες και ρευματα.

Τεσπα, μεταξύ μας δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε οπότε ας κανει (ή επαναλάβει) ο καθένας οτι θελει αν ποτέ το χρειαστεί.

Οι υπόλοιποι συγχωριανοί ας διαλέξουν.

Πρέπει να ξερουμε να χειριζόμαστε τα σκυλια μας και ο καυγάς είναι ενα απο τα σενάρια που πολύ πιθανο να συναντήσουμε.
Κοινώς όποιος εχει τα γένια να εχει και τα χτενια.
αγορινα δεν πειραζει εαν δεν συμφωνησουμε...εσυ καλα εκανς κι εγραψες οτι εγραψες κι αντιστοιχως εκανα κι εγω...

εσυ προφανως θεωρεις πολυ ευκολοτερο απο μενα το αμολημα και μακαρι αν σου χρειαστει να δουλεψει...εγω το βλεπω διαφορετικα...αλλωστε,οπως εγραψα,προσωπικα ,εαν το σκυλι μου κερδιζει,δεν θα εμπλακω...μια φορα που μου συνεβη προσωπικα ετυχε να ειναι με σκυλι γνωστου οποτε χρησιμοποιησα την μεθοδο που εγραψα και δουλεψε...σεττερ το σκυλι...με το καναριο και το αρτζεντινο φροντισα να προσεχω περισσοτερο...

στα θηλυκα προφανως οχι τον τροπο που προτεινα, αλλα,συγκριτικα με τα αρσενικα, ελαχιστες φορες εχω δει να αρπαζονται...
 
  • Like
Reactions: Kouros


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
παιδια εγω σε οσους σκυλοκαβγαδες εχω μπλεχτει ηταν με μεσαιου και μεγαλου μεγεθους σκυλια (μεχρι 30 κιλα) και οχι καμια ρατσα Πιτ κλπ....νερο, σφυριχτρες και λοιποι γνωστοι τροποι δεν με βοηθησαν ουτε στο ελαχιστο...ουτε καν με σκυλια 20κιλα που ειναι ολο τρελες κ χαρουλες κ ετυχε να αρπαχτουν για ενα παιχνιδι..
 
  • Like
Reactions: μπουλης










epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω αυτο εφαρμοζω και το ανοιγει.
Αλλα θελει οπωσδήποτε το κολαρο να ειναι σχετικα λεπτο, ή καλυτερα αλυσιδα, αλλιώς πρεπει να εισαι ο Σβατσενεγκερ για να νοιωσει οτι τον πνιγεις.
Θελει ομως και καποιον να πιασει από πισω και να τραβηξει τον άλλο σκυλο, γιατι υπαρχει πιθανοτητα, αυτος μολις ελευθερωθει να ορμηξει και να αλλαξουν απλώς οι ρολοι!
Εννοειται οτι δεν βαζεις χερι οσο «σβουριζουν» αλλα περιμενεις να κατασταλαξουν τα πραγματα.

Ειχα δει ενα βιντεο, με ενα σκυλι που δεν το ανοιγε με τιποτα! Τι νερα του εριχναν, τι με ενα καδρονι το χτυπουσαν σε πλευρα και σε κεφαλι (αφου νομιζα οτι θα το σκοτωναν), τι εκκενωση με συσκευη ρευματος του εκαναν, τιποτα αυτο.
Ισως ενα γερο «πνιξιμο» να λειτουργουσε δεν ξερω...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Taitienitsa


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
[QUOTE="epial, post: 890447, member: 8474"

Ειχα δει ενα βιντεο, με ενα σκυλι που δεν το ανοιγε με τιποτα! Τι νερα του εριχναν, τι με ενα καδρονι το χτυπουσαν σε πλευρα και σε κεφαλι (αφου νομιζα οτι θα το σκοτωναν), τι εκκενωση με συσκευη ρευματος του εκαναν, τιποτα αυτο.
Ισως ενα γερο «πνιξιμο» να λειτουργουσε δεν ξερω...[/QUOTE]

Βλεπεις τι λέω..?

Ευχομαι σε ολους να μην χρειαστεί ποτέ να αντιμετωπίσετε τετοια κατασταση.

Γραφω καλοπροαιρετα και αραιά εδω μέσα.
Ακουστε και καποιον αν σας λεει κατι παραπάνω.
Δεν εχω να αποδείξω κάτι προσωπικά.

Ας μας πει ο @GRDANE του οποίου σέβομαι την γνώμη και τις γνώσεις του πως θα αντιδρούσε σε ενα τετοιο περιστατικό με σκυλο της φυλής του.

Γιατι καποιος άλλος θα τον άφηνε να συνεχίσει αν κερδιζε....
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Γιατι καποιος άλλος θα τον άφηνε να συνεχίσει αν κερδιζε....
εφ οσον ισχυριζεσαι οτι γραφεις καλοπροαιρετα φροντισε να τηρεις και καποιους απλους κανονες ευγενειας...εχει ονομα αυτος που λεει οτι οτι θα αφηνε τον καβγα να εξελιχθει...λεγεται ραινμαιστερ...
 
  • Like
Reactions: Kouros


Status
Κλειδωμένο θέμα