Σκυλοκαυγάς , αντιμετώπιση ,


Status
Κλειδωμένο θέμα

μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
εφ οσον ισχυριζεσαι οτι γραφεις καλοπροαιρετα φροντισε να τηρεις και καποιους απλους κανονες ευγενειας...εχει ονομα αυτος που λεει οτι οτι θα αφηνε τον καβγα να εξελιχθει...λεγεται ραινμαιστερ...
Αλλο καλοπροαίρετος, άλλο ευγενικος.

Δεν μπορεις να απαιτείς ευγένεια οταν δηλώνεις δις πως θα αφήσεις το σκυλακι σου να μασουλαει ενα πιο αδυναμο.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Αλλο καλοπροαίρετος, άλλο ευγενικος.

Δεν μπορεις να απαιτείς ευγένεια οταν δηλώνεις δις πως θα αφήσεις το σκυλακι σου να μασουλαει ενα πιο αδυναμο.
η καλη προαιρεση συνεπαγεται ευγενεια...ψιλα γραμματα θα μου πεις...

σαφως και μπορω να απαιτω συγκεκριμενη εκφορα εφ οσον απευθυνω τον λογο με αντιστοιχο τροπο...εαν δεν σου αρεσει η αποψη μου μπορεις να την κακοχαρακτηρισεις,αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχεις το δικαιωμα να γινεσαι αγενης...ακομη ψιλοτερα γραμματα...

περαν τουτων,απο την μια λες οτι καθενας θα πραξει κατα το δοκουν,αλλα απο την αλλη κοπτεσαι κατα της αποψης μου...δεν συναδουν αυτα...ψειρες γραμματα πλεον...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πάντως κ γω συμφωνώ,εαν ποτέ φτασει κανεις σε τέτοιο σημείο,καλυτερα να το αφησει να εξελιχθεί.
Πρεπει να εισαι πολυ γκαντεμης να πεσεις σε σκυλο που παει για το σκοτωμα,
θα γινει η μανουρα,καποιος θα χασει,καποιος θα κερδισει κ η ζωη θα συνεχιστεί.
Δεν θεωρω οτι οι περισσότεροι μπορουμε ν βοηθησουμε ουσιαστικα,μονο να μπλεχτουμε στα ποδια τους κ πιθανως να χειροτερεψουμε μια κατασταση.
Μια φορα πανω σε εναν σκυλοκαυγα (σε 2 εχει μπλεχτει ολους κ ολους κ τις 2 με το ιδιο σκυλί) φωναξα της Ηρας να σταματησει,εκεινη σαστισε τοσο που για καποια νανοδευτερολεπτα ελευθερωσε το αλλο σκυλι κ γυρισε κ με κοιταξε,εε μονο αυτο χρειαστηκε για να την αρπάξει αστραπιαία το αλλο,κ απο εκει που ηταν απο "πανω" βρεθηκε να την εχει αρπαξει απ'το λαιμό (κ καπου εκει ευχαριστησα για πρωτη φορα τον υψιστο για τα προγουλια της)...
Το ποσο με μουτζωσα δε λέγεται!
Φοβηθηκα τοσο μην κανει ζημια στο αλλο που εντέλει εξέθεσα εκεινη σε κινδυνο...σορυ αλλα χιλιες φορες εκεινη παρα οποιοδηποτε αλλο!
Οπότε αφηνεις το λουρι κ οσες δώσεις κ οσες φας...ετσι παει...

Εαν πιασεις το σκυλι κατω απτην μασχαλη (πιανεις κ λιγο πλευρα) κ ζουληξεις δυνατα,9/10 θα πονεσει τοσο που θα σταματησει το οτιδηποτε..δεν ενδείκνυται ομως για σκυλοκαυγα,πολυ απλα γιατι δεν εχεις πρόσβαση.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
[QUOTE="epial, post: 890447, member: 8474"

Ειχα δει ενα βιντεο, με ενα σκυλι που δεν το ανοιγε με τιποτα! Τι νερα του εριχναν, τι με ενα καδρονι το χτυπουσαν σε πλευρα και σε κεφαλι (αφου νομιζα οτι θα το σκοτωναν), τι εκκενωση με συσκευη ρευματος του εκαναν, τιποτα αυτο.
Ισως ενα γερο «πνιξιμο» να λειτουργουσε δεν ξερω...
Βλεπεις τι λέω..?

Ευχομαι σε ολους να μην χρειαστεί ποτέ να αντιμετωπίσετε τετοια κατασταση.

Γραφω καλοπροαιρετα και αραιά εδω μέσα.
Ακουστε και καποιον αν σας λεει κατι παραπάνω.
Δεν εχω να αποδείξω κάτι προσωπικά.

Ας μας πει ο @GRDANE του οποίου σέβομαι την γνώμη και τις γνώσεις του πως θα αντιδρούσε σε ενα τετοιο περιστατικό με σκυλο της φυλής του.

Γιατι καποιος άλλος θα τον άφηνε να συνεχίσει αν κερδιζε....[/QUOTE]

τουλάχιστον έχεις δει τον ALDO και με πολύ σεβασμό σε δέχτηκε και στον αφησα στα χερια σου....
δεν νομίζω ότι θα υπ'ήρχαν πολλά άτομα εδω μέσα (2-3?) που θα αφηνα το σκυλο μου παρουσια αλλων σκυλων.... μονο του με ενα ξενο...

αν και προσπαθω να μην μπλεκομαι πλεον σε τετοιες συζητήσεις...
σκύλο game dog οπως σωστά χαρακτηρίστηκαν και δη big game οπως συνήθως αποκαλούνται οι συγκεκριμένες φυλές που μας απασχολούν...

μόνο σφήνα είναι ενδεδειγμένη.,..
κι επειδή εχω ασχοληθεί με το αντικειμενο big game ( στο βαθμο που εχω ασχοληθει και με τον οποιο τρόπο)
η θηλια δεν έκανε τπτ ..... η σφήνα ήταν πανεύκολο... επίσης ειχα παντα μία σφήνα στο αυτοκίνητο στις εκδρομές στο βουνό...
αλλά μαζί μου σε βόλτες στη πόλη, δυστυχως δεν κουβαλούσα...
όποτε χρειάστηκε να απελευθερώσω δαγκωμα σκύλου απο θήραμα μόνο με σφήνα τα κατ'άφερα γρήγορα αποτελεσματικά και με θετικές εντυπώσεις στο σκύλο
με θηλιά πάλι τα κατάφερα αλλά ήμουν λίγο πριν το έμφραγμα....

επίσης να προσπαθήσεις να χωρίσεις σκύλο χωρίς ιδιοκτήτη...
αποτελεσματικος χωρισμός υπήρξε όταν ο άλλος σκύλος δέθηκε σε κολώνα....
όπως σωστά προτάθηκε...
δεν μιλώ υποθετικά και με πολύ θεωρία...

αλλά γι αυτό και αποφεύγω να μπλεκω πλέον σε παρόμοια θέματα , άντε μετά να μείνεις πολίτικαλ κορεκτ....
δεν θα άλλαζα ούτε κόμμα από το ποστ του μπούλης....
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
[QUOTE="αλλά γι αυτό και αποφεύγω να μπλεκω πλέον σε παρόμοια θέματα , άντε μετά να μείνεις πολίτικαλ κορεκτ....
.[/QUOTE]

Κρατάω αυτό σαν συμβουλή και γυρνάω στα χαζοχαρουμενα οπως συνηθίζω postακια μου
 
  • Like
Reactions: GRDANE


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Η λογικη "ο σκυλος μου κερδαει το αφηνω" με βρισκει κάθετα αντίθετο @reinmeister2
Δηλαδή:
Αμα χάνει;
Αμα του χωσει σπρέυ πιπεριου στην μούρη;
Αμα το τραβήξει κλωτσίδι στο πλευρο με γκετα και του το σπάσει;
Αμα τον πυροβολήσει; (ναι υπάρχουν και τέτοιοι)

Τί γινεται εκει; Κερδάει τελικα;

Πρόληψη και αν αποτύχει επέμβαση.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τι δεν καταλαβαινεις βρε;
Να στα εξηγησω εγω που τα χω καταλαβει;

Αν ειναι ξενο το σκυλι που νικαει, προτεινει κλωτσια "να του τσακισει τα πλευρα" (sic) και σκασιλα του!
Αν ειναι το δικο του σιγα και μην το πειραξει!
Γιατι εκπλησσεσαι;
Ακριβως την ιδια φιλοσοφια δικαιοσυνης και ακομα πιο προωθημενη, εχει εκφρασει και στα περι φυλαξης!
Κλασικη νοοτροπια...(μου διαφευγει η ονομασια αυτη τη στιγμη, βαλτε οτι νομιζετε!)
 
Last edited:


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Η λογικη "ο σκυλος μου κερδαει το αφηνω" με βρισκει κάθετα αντίθετο @reinmeister2
Δηλαδή:
Αμα χάνει;
Αμα του χωσει σπρέυ πιπεριου στην μούρη;
Αμα το τραβήξει κλωτσίδι στο πλευρο με γκετα και του το σπάσει;
Αμα τον πυροβολήσει; (ναι υπάρχουν και τέτοιοι)

Τί γινεται εκει; Κερδάει τελικα;

Πρόληψη και αν αποτύχει επέμβαση.
Τι δεν καταλαβαινεις βρε;
Να στα εξηγησω εγω που τα χω καταλαβει;

Αν ειναι ξενο το σκυλι που νικαει, προτεινει κλωτσια "να του τσακισει τα πλευρα" (sic) και σκασιλα του!
Αν ειναι το δικο του σιγα και μην το πειραξει!
Γιατι εκπλησσεσαι;
Ακριβως την ιδια φιλοσοφια δικαιοσυνης και ακομα πιο προωθημενη, εχει εκφρασει και στα περι φυλαξης!
Κλασικη νοοτροπια...(μου διαφευγει η ονομασια αυτη τη στιγμη, βαλτε οτι νομιζετε!)
χεχε...πλακα εχετε ρε σεις...αν η πραγματικοτητα δεν ταιριαζει με το σκεπτικο μας,κακο για την πραγματικοτητα...

δυο πραγματακια μονο για να μην το παρακουραζουμε...

οτι ΑΚΡΙΒΩΣ εγραψα ισχυει...λεξη κλειδι το "ακριβως" κι οποιος καταλαβε...

@epial για την περιπτωση που καποιος δεν θυμαται τι εννοεις με το θεμα φυλαξης να φρεσκαρω τις μνημες...

η αποψη μου περι φυλαξης λοιπον...εαν καποιος εισελθει παρανομως στην ιδιοκτησια μου ,η οποια του τυχη μου ειναι παντελως αδιαφορη...ειτε ζησει,ειτε πεθανει...

την ημερα που θα γραψω για να ταυτιστω με την οποιαδηποτε υποκριτικη,πολιτικως ορθη, συγχρονη αποψη,θα πεταξουν γουρουνια πανω απο παγωμενη κολαση...

ελπιζω να σας καλυψα...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Άρα δεν θα έχεις πρόβλημα αν κάποιος σου τσακίσει τον σκύλο σου επειδή ο δικός του "χάνει" σωστά; Μετά μπορεί να προσπαθήσεις να τσακίσεις εσύ αυτόν αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία βέβαιως βεβαίως.

Όπως και να έχει γενικά βλέπω ότι των δυναμικών φύλων έχουν την πεποίθηση ότι σε σκύλο καυγά θα είναι από πάνω μέχρι να τους φυτέψουν το καμάρι τους και μετά κλαίγονται. Όπως επίσης αρκετοί ιδιοκτήτες συνομοταξίας πατσαβουροσκυλακι 2 κιλά και ένα φτερό είναι στο "θέλει να παίξει καλέ άστο!" μέχρι να γίνει chew toy το ζωντανό και μετά τρέχουν να το πάρουν αγκαλίτσα σε περισσότερα ίσως του ενός κομματιού.

Πρόληψη κύριοι και κυρίες.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Άρα δεν θα έχεις πρόβλημα αν κάποιος σου τσακίσει τον σκύλο σου επειδή ο δικός του "χάνει" σωστά; Μετά μπορεί να προσπαθήσεις να τσακίσεις εσύ αυτόν αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία βέβαιως βεβαίως.

Όπως και να έχει γενικά βλέπω ότι των δυναμικών φύλων έχουν την πεποίθηση ότι σε σκύλο καυγά θα είναι από πάνω μέχρι να τους φυτέψουν το καμάρι τους και μετά κλαίγονται. Όπως επίσης αρκετοί ιδιοκτήτες συνομοταξίας πατσαβουροσκυλακι 2 κιλά και ένα φτερό είναι στο "θέλει να παίξει καλέ άστο!" μέχρι να γίνει chew toy το ζωντανό και μετά τρέχουν να το πάρουν αγκαλίτσα σε περισσότερα ίσως του ενός κομματιού.

Πρόληψη κύριοι και κυρίες.
σαφως και εχω προβλημα,αλλα θα τον καταλαβω απολυτα...ο καθενας παντοτε εχει ως κυριο μελημα να προστατεψει τους δικους του...

μην γενικευεις...αλλο το σκεπτικο επιβιωσης και προστασιας των δικων μας κι αλλο η ηλιθια μεγαλομανια...

συμφωνουμε...
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
να σου περιγραψω κι ενα περιστατικο,που εχω ξανα αναφερει για να καταλαβεις καλυτερα...

στο παρκο τον πρωτο καιρο που ημουν αρκουντως ηλιθιος θεωρωντας οτι και οι υπολοιποι θα εχουν τα σκυλια τους με λουρι...

χρονιαρης ο βικτωρ...

αραχτοι στο παγκακι...ξαφνικα ενα ακιτα ερχεται κουνιστο και λυγιστο κατα πανω μας απο 100 περιπου μετρα μακρυα...

ο ιδιοκτητης του μου φωναζει να μην φοβαμαι διοτι ειναι θηλυκο...εγω του φωναζω να τρεξει να το μαζεψει...

μολις το θηλυκο εχει διανυσει την μιση αποσταση σκαει δευτερο ακιτα λιγο πιο φουριοζο...παραλληλα εχει αρχισει να τρεχει και ο ιδιοκτητης τους...

εγω αμολαω το φλεξι για να εχει ο βικτωρ ευχερεια κινησεων...

το θηλυκο φτανει πρωτο και μυριζονται με τον βικτωρ...το αρσενικο επιταχυνει και ορμαει γρυλιζοντας...

τα επομενα δευτερολεπτα το θηλυκο φευγει στο πλαι με κωλοτουμπα και ο βικτωρ βρισκεται καρφωμενος στον σβερκο του ακιτα...μολις το παταει κατω και τσιριζει το ακιτα,τραβαω εγω τον βικτωρ ο οποιος αμολαει...χαλαρα πραγματα μια και ηταν ολα μικρα σε ηλικια...

ο ιδιοκτητης καθιδρος ζηταει συγνωμη λεγοντας οτι δεν του εχει ξανατυχει κι εγω απανταω οτι συντομα θα κλαψει το σκυλι του η καποιος αλλος το δικο του η το παιδι του...

κατευνευσε με κατανοηση...10 λεπτα μετα κυνηγουσε το θηλυκο που το σκασε εξω απο το παρκο...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Η παρατήρηση δεν αφορά τους έχω συνευρισκομενους... Είναι παρατήρηση για real life καταστάσεις που βλέπω σχεδόν κάθε μέρα. Αμολαει χθες ένας το bulldog και τρέχει αυτό να κανει μαγκιες σε όλα τα υπόλοιπα στο παρκάκι. Δυστυχώς για το ζωντανό ο ιδιοκτήτης του ημίαιμου που γραπωσε είναι ποδοσφαιριστής/καρατεκα/MMA something και το bulldog μπήκε γκολ 7 μέτρα πιο πέρα... Ο ωριομενος ιδιοκτήτης του βγήκε πλάγιο παραδίπλα μετά από direct. Ρόμπα και το σκυλί και ο ελληναρας γιδοβοσκος ιδιοκτήτης του.

Edit: αν ο άλλος αφήσει καλούμπα/βγάλει λουρί, συμφωνώ καλά να πάθει. Εγώ καλού κακού θα αγοράσω ένα 20μετρο να έχω σχετικό έλεγχο και να είμαι καθόλα νόμιμος
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
περιγραφεις μια πολυ φυσιολογικη αντιδραση στα πλαισια που περιεγραψα κι εγω στα πρωτα ποστς μου...διαφωνεις καπου?
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Στο άμα κερδίζει το αφήνω. Αμα μανουριασει ο δικό σου με άλλον και οι δύο σε λουρί τι κάνεις; Λέμε για την μια φορά που σπάει ο διάολος το ποδάρι του και τα 1814 ματια που έχεις στην βόλτα πάθουν τυφλωση για αυτό το μοιραίο δευτερόλεπτο...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
εφ οσον η συρραξη ειναι ακραια,ναι θα το αφησω...δεν προκειται να διακινδυνευσω την σωματικη ακεραιοτητα ,δικη μου ειτε του σκυλου μου,εφ οσον κερδιζει...κανονας επιβιωσης...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Δεν διαφωνω απολυτα με τον ραινμειστερ αλλα δεν ξερω κιολας αν συμφωνω...
Στη ζωη μου εχω μπλεξει σε καμποσους - αρκετους - σκυλοκαβγαδες μεγαλοσωμων σκυλων αλλα οχι φυλων που ''κλειδωνουν''..παλι καλα γιατι δεν θα ειχα ιδεα τι να κανω..

Εχω δοκιμασει νερο, κουκουλωμα για να τα αποσυντονισω, σφυριχτρες κλπ κλπ οπως μου ειχαν προταθει απο διαφορους ως ''αποτελεσματικες μεθοδοι''...αλλα δεν με βοηθησαν πουθενα.

Σε καθε περιπτωση μεχρι τωρα προσωπικα βουταω το κολάρο του σκυλου που εχει το ''πανω χερι'' και τον ωθω με δυναμη προς τα πισω. Σημειωτεον δεν εχω μπλεχτει σε καβγα στο δρομο με ακυρους σκυλους αλλα με σκυλια των οποιων τους χαρακτηρες γνωριζω σχετικα(φιλοξενιες στο χωρο μου, αδεσποτα που φροντιζω κλπ). Τον δικο μου τον ξερω οποτε οσες φορες ''κερδιζει'' στη μαχη αυτο παντα δουλευει κ σταματαω τη μανουρα...σε combo με δυνατη φωνη...και ως τωρα αρκει, δεν εχει τυχει να μην μπορω να το σταματησω, ασχετως αν ειναι μεθοδος που ενδεικνυται ή οχι.

Προσωπικα θεωρω το παν να εισαι ο Α στη σχεση που αναπτυσσεις με το σκυλι σου. Ο δικος μου δεν ειναι παραδειγμα κυριαρχικου σκυλου αλλα δεν μπορω να πω και οτι στο χωρο του δεν ειναι παρτακιας..εχω φιλοξενησει πολλες φορες σκυλια για μηνες ωστε να υιοθετηθουν..αρσενικα, θηλυκα που δεν τα εβρισκαν με τον δικο μου κ ο,τι καταφερα ηταν επειδη πηρα το πανω χερι εξ αρχης κ επιβληθηκα...αλλιως θα το εχανα το παιχνιδι. Εφοσον γινει αυτο πιστευω πως ξερεις να κοντρολαρεις δυο σκυλια σε καβγα...εκ πειρας με εχει βοηθησει σε καθε περιπτωση ως τωρα.

Οσο αφορα τον καβγα στο δρομο απο προσωπικη εμπειρια δεν ξερω να μιλησω γιατι δεν μου εχει τυχει. Στην περιπτωση ομως που ο δικος σου ξεκινα τον καβγα και κερδιζει ομως κ ο αλλος αμυνεται, τι; επειδη το δικο σου σκυλι κερδιζει το αφηνεις να φαει το αλλο ή επεμβαινεις;
 


Eva&Lyda

Member
15 Ιουνίου 2017
7
1
Ιωαννινα
Καταρχην θα ηθελα να ρωτησω με την σειρα μου μιας κ εχω απο παιδι σκυλια ,πως γινεται ενα σκυλι χωρις λογο να επιτεθει σε ενα αλλο, κ επισης πως γινεται να μην γνωριζει ο ιδιοκτητης της μεχρι τωρα εχθρικες του τασεις.Μου φαινεται απιστευτο οτι ...υπαρχουν ακομα η δικαιολογιες στο οτι δεν ξεραμε οτι θα αντιδρασει ετσι η οτι θα υπαρχει εχθρικοτητα μεταξυ σκυλων καποιες φορες..Εμενα οταν γεννηθηκα ο αδερφος μου που ηταν οκτω χρονων κ παροτι τον προετοιμαζαν οι γονεις μου για την αφιξη μου...μολις με ειδε ειπε χαρουμενος : " Α,ωραιο ειναι αλλα τωρα ας το πεταξουμε απο το μπαλκονι!! Τι να το κανουμε το μωρο εδω μεσα ? " Οπως καταλαβαινετε κ μεις οι ανθρωποι αν κ πιο εξυπνοι εχουμε καποιες αντιρρησεις με την αφιξη καποιου που μπορει να μας κλεψει την ιεραρχεια,το φαγητο,την προσοχη η απλα να μην..γουσταρουμε!!Οι γονεις μου εκ τοτε κ προφανως μεχρι να με συνηθισει ο αδερφος μου, μαλλον με φυλαγαν απο τα κατα τ αλλα λατρεμενα χερακια του αδερφου μου κ προσπαθουσαν με τροπο να με " ενταξουν " στην ζωη του.Κ με σεβασμο,κυριως!!! Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ποτε δεν μπαινεις αποτομα στην ζωη καποιου σκυλου η ανθρωπου κ ως γνωστον κ τα σκύλια εχουν το δικο τους σαβουαρ βιβρ..Εγω βρισκω εσενα ενοχλητικη κ αδικη που μπηκες στο σπιτι της αδερφης σου ,εν κατα κλειδι στο σπιτι του σκυλου που δαγκωσε το σκυλακι σου γιατι..... Ετσι ηθελε!! Αυτο το ερωτημα μαλλον θα πρεπει να σε βασανιζει κ οχι τι γινεται σε περιπτωση που ...Σου προτεινω να σκεφτεις το " γιατι " κ οχι το " οταν. Στα 37 χρονια που ζω , κ στα 19 σκυλια που μεγαλωσαν μαζι μας κ καποια μεγαλωνουν ακομα , σε καμια περιπτωση κ ποτε δεν ορμηξαν σε αλλο αλλα ουτε κ τους επιτεθηκε ποτε αντιστοιχα καποιο..κ μην μου πειτε οτι ετυχε...? Δεν ετυχε..Συμβουλη με πολυ αγνη προθεση απο μενα για σενα ειναι : " Να σεβεσαι τα σκυλια κ τα ορια που βαζουν "
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Καταρχην θα ηθελα να ρωτησω με την σειρα μου μιας κ εχω απο παιδι σκυλια ,πως γινεται ενα σκυλι χωρις λογο να επιτεθει σε ενα αλλο, κ επισης πως γινεται να μην γνωριζει ο ιδιοκτητης της μεχρι τωρα εχθρικες του τασεις.Μου φαινεται απιστευτο οτι ...υπαρχουν ακομα η δικαιολογιες στο οτι δεν ξεραμε οτι θα αντιδρασει ετσι η οτι θα υπαρχει εχθρικοτητα μεταξυ σκυλων καποιες φορες..Εμενα οταν γεννηθηκα ο αδερφος μου που ηταν οκτω χρονων κ παροτι τον προετοιμαζαν οι γονεις μου για την αφιξη μου...μολις με ειδε ειπε χαρουμενος : " Α,ωραιο ειναι αλλα τωρα ας το πεταξουμε απο το μπαλκονι!! Τι να το κανουμε το μωρο εδω μεσα ? " Οπως καταλαβαινετε κ μεις οι ανθρωποι αν κ πιο εξυπνοι εχουμε καποιες αντιρρησεις με την αφιξη καποιου που μπορει να μας κλεψει την ιεραρχεια,το φαγητο,την προσοχη η απλα να μην..γουσταρουμε!!Οι γονεις μου εκ τοτε κ προφανως μεχρι να με συνηθισει ο αδερφος μου, μαλλον με φυλαγαν απο τα κατα τ αλλα λατρεμενα χερακια του αδερφου μου κ προσπαθουσαν με τροπο να με " ενταξουν " στην ζωη του.Κ με σεβασμο,κυριως!!! Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ποτε δεν μπαινεις αποτομα στην ζωη καποιου σκυλου η ανθρωπου κ ως γνωστον κ τα σκύλια εχουν το δικο τους σαβουαρ βιβρ..Εγω βρισκω εσενα ενοχλητικη κ αδικη που μπηκες στο σπιτι της αδερφης σου ,εν κατα κλειδι στο σπιτι του σκυλου που δαγκωσε το σκυλακι σου γιατι..... Ετσι ηθελε!! Αυτο το ερωτημα μαλλον θα πρεπει να σε βασανιζει κ οχι τι γινεται σε περιπτωση που ...Σου προτεινω να σκεφτεις το " γιατι " κ οχι το " οταν. Στα 37 χρονια που ζω , κ στα 19 σκυλια που μεγαλωσαν μαζι μας κ καποια μεγαλωνουν ακομα , σε καμια περιπτωση κ ποτε δεν ορμηξαν σε αλλο αλλα ουτε κ τους επιτεθηκε ποτε αντιστοιχα καποιο..κ μην μου πειτε οτι ετυχε...? Δεν ετυχε..Συμβουλη με πολυ αγνη προθεση απο μενα για σενα ειναι : " Να σεβεσαι τα σκυλια κ τα ορια που βαζουν "
χωρις παρεξηγηση,αλλα αυτα που γραφεις ουδεμια σχεση εχουν με σκυλια...τα αντιμετωπιζεις με ανθρωπινα δεδομενα και αυτο ειναι εξ ορισμου λαθος...
 


Eva&Lyda

Member
15 Ιουνίου 2017
7
1
Ιωαννινα
χωρις παρεξηγηση,αλλα αυτα που γραφεις ουδεμια σχεση εχουν με σκυλια...τα αντιμετωπιζεις με ανθρωπινα δεδομενα και αυτο ειναι εξ ορισμου λαθος...[/QUOTE



Προς Θεου δεν παρεξηγω. Αλλωστε διαλογο κανουμε κ μπορει κ να κανω λαθος. Εδωσα ενα παραδειγμα με μενα ως μωρο κ τον αδερφο μου οταν με πρωτοφερανε σπιτι κ την αντιδραση του ιδιου.Μπορει να ειναι ακυρο παραδειγμα αλλα θελω να επισημανω απλως οτι αν εμεις ενοχλουμαστε με την ξαφνικη αφιξη ενος " ξενου- εισβολεα" στον χωρο μας ποσο μαλλον ενα σκυλι. Δεν το αντιμετωπιζω με ανθρωπινα δεδομενα αλλα παραδειγματιζω μια παρομοια ανθρωπινη αντιδραση κ εστιαζω στον χρονο που πρεπει να αφιερωσεις στον σκυλο να προσαρμοστει με την παρουσια ενος αλλου στον χωρο του.Επισης αναρωτηθηκα στο ποστ μου πως ειναι δυνατον να μην γνωριζουμε σαν ιδιοκτητες τι ενοχλει κ τι δεν ενοχλει τον σκυλο μας. Δεν ξερω αν ειναι ανθρωπινο δεδομενο η αν τα αντιμετωπιζω σαν ανθρωπους αλλα οντως μπαινω στην διαδικαδια να σκεφτω τι τους ενοχλει ,τι τους φερνει σε δυσκολη θεση,τι θα τους αγριεψει η τι θα τους κινει την περιεργεια..Στο παρελθον ειχα δυο σκυλια,μεγαλωσαν στο ιδιο σπιτι, με τις ιδιες συνθηκες, ειχαν την ιδια εκπαιδευση. Ο ενας ηρθε 7 μηνες πιο αργα. Ο ενας δεν ειχε προβλημα να παει αλλο σκυλι να ακουμπησει την τροφη του η να παιξει με τα παιχνιδια του.Ο αλλος νευριαζε κ δεν την αγγιζε καν αν καποιος εστω την μυριζε..Μετα ηρθε μια γατα απο το πουθενα, ο κατα τ αλλα ηρεμος σκυλος που δεν ειχε προβλημα με του να του τρων την τροφη κ ηταν γενικα δοτικος κ πιο φιλικος εγινε εξαλλος με την αφιξη της γατας,ο αλλος που δεν ηθελε να του πειραζουν τιποτα κ ηταν πιο τσαμπουκας...αφηνε την γατα να του κανει τα παντα οπως κ να του τρωει το φαι.Με την παροδο τιυ χρονου κ με επιμονη κ προσπαθεια ,ζησαν πολυ καλα κ οι τρεις του κ γιναν οι καλυτεροι φιλοι.Ο καθε ενας ομως ειχε περασει στον αλλο τα δικα του ορια.Θελω να πω οτι σαν ιδιοκτητης δεν μπορει να μην δεν αναγνωριζεις την συμπεριφορα κ τα κακως κειμενα ενος σκυλου.Το ζεις,το μεγαλωνεις,το βλεπεις πως αντιδραει κ το διορθωνεις δινοντας χρονο κ εκπαιδευοντας το.Εν κατα κλειδι το σεβεσαι. Οπως θα σεβοσουν εναν ανθρωπο χωρις αυτο να σημαινει οτι θα σε κανει οτι θελει!! Αλλωστε αυτο επικρατει κ στους ανθρωπινους κανονες,σωστα?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Αυτό με το κολάρο ρε παιδιά... Και αναποτελεσματικό και πολύ επικίνδυνο για τα χέρια που θα χωθούν μου φαίνεται. Αλήθεια το δοκίμασε κάποιος σε κάτι παραπάνω από μανουρίτσα και έπιασε;

Η σφήνα ακούγεται λογική. Στην καθημερινότητα όμως και αν δεν έχεις λόγο, αδύνατο μου φαίνεται να σου βρίσκεται.

Εγώ ακολουθώ πάντως άλλη μέθοδο από όσες προαναφέρθησαν. Φοβάμαι ότι για τεχνικούς λόγους σε μπουριά με τρελό grip δεν θα κλάνει μία. Σε οτιδήποτε από 40 κιλά και κάτω με όχι σαγόνια-κλειδαριά δεν θα το διπλοσκεφτόμουν. Δεν θα επεκταθώ όμως.

Επίσης εμένα δε μου είναι αδιάφορη η "απέναντι" μεριά. Και αν ο δικός μου πάει να κάνει ζημιά (που το χει κάνει) πάλι απέναντί του θα με βρει (κ με έχει βρει).
 
  • Like
Reactions: Hrarene


Status
Κλειδωμένο θέμα