Σκύλος, βόλτα..Πώς;

Κύρια μορφή σκυλοβόλτας, πώς...

  • Οδηγό & πνίχτη

    Votes: 5 3,6%
  • Χωρίς οδηγό, ελεύθερος 100%

    Votes: 4 2,9%
  • Οδηγό και σταθερό περιλαίμιο

    Votes: 57 41,0%
  • Οδηγό και ηλεκτρικό κολάρο

    Votes: 0 0,0%
  • Ελεύθερο, άλλα με ηλεκτρικό κολάρο

    Votes: 0 0,0%
  • Πάντα με στηθόλουρο

    Votes: 31 22,3%
  • Με μηχανικό ιμάντα βόλτας

    Votes: 3 2,2%
  • Στηθόλουρο, και μετά ελεύθερο

    Votes: 14 10,1%
  • Οδηγό & πνίχτη, και μετα ελεύθερο

    Votes: 6 4,3%
  • Οδηγό και σταθερό περιλαίμιο, και μετα ελεύθερο

    Votes: 14 10,1%
  • Με ιμάντα μεγάλου μήκους (10-15μ)

    Votes: 3 2,2%
  • Σπάνια παμε βόλτα

    Votes: 0 0,0%
  • Βόλτα μόνο για "λέρωμα", ελευθερο

    Votes: 0 0,0%
  • Κάτι άλλο. Τίποτα από τα παραπάνω.

    Votes: 2 1,4%
  • Δεν τον βγάζω βόλτα

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    139

Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Πλέον πάντα με στηθόλουρο και οδηγό 1,5m. Το κολάρο το φοράει απλά και μόνο για να εχει την ταυτότητα της πάνω (οχι πως μένει ελεύθερη εκτός περιφραγμένου χώρου αλλα η κακιά στιγμή δεν ξέρεις για ποτε έρχεται..). Επίσης, σε πολυ απόμερα σημεία μπαίνει σε 10m ιμαντα για παιχνίδι και ασκήσεις β.υ. Σε περιφραγμένο χώρο ελεύθερη για ξεσαλωμα..
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Εμείς φορά με στηθολουρο γιατί με το περιλαιμιο τραβάει πολύ δυνατά ο κοντός!:eek::eek:. Εχει πολύ δυνατό αυχένα και αν αποφασίσει να τραβήξει, (γάτα, ή φόβος απο κροτο) εκτοξεύεται με δύναμη και παίρνει και τον ώμο μου μαζί...o_O Χωριά που, όσο και να λαχανικά ζει απο τη συνεχόμενη πίεση στο λαιμό του δεν σταματάει, και φοβάμαι για την τραχεια του...
Τον (σταθερό) οδηγό τον περνάω στον μπροστινό κρίκο του στηθολουρου οποτε λειτουργεί λίγο σαν halti στηθολουρο, ειναι το καλύτερο που εχω βρει ως τώρα για να κόβει τη δύναμη στα απότομα τραβήγματα.
Αν η βόλτα καταλήξει σε παραλία με λίγο κόσμο και χωρίς σκυλιά , σε πάρκο συγκεκριμένο με γνωστά σκυλιά η σε κήπο φίλης με σκυλιά-κολληταρια, τον αφήνω και ελεύθερο. Γενικά, δύσκολα τον λύνω , παρόλο που απολαμβάνει τρέλα να τρέχει και να χορόπηδάει ασταμάτητα, γίνεται άλλος σκυλος...:(
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Στηθολουρο πάντα.έχουμε και οδηγό και ιμάντα και τα χρησιμοποιώ ανάλογα τι με βολεύει,η μικρή δεν τραβάει στο δρόμο ευτυχώς...2 φορές τη μέρα ελεύθερη στο κοντινό άλσος.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
ελευθερη ειναι ολη μερα στον κηπο. μια χαρα χοροπηδαει κι εκει το κατσικι. εχει και αρκετο χωρο να παιξουμε, γκαζον, δεντρα, φυτα. εχει και ερεθισματα απο ανθρωπους/σκυλια/ζωα που περνανε και τραμπουκιζει. απο 'αθληση' περισσοτερη εχει εκει αν κυνηγιομαστε ή αν της πεταω κατι και το φερνει παρα αν βγει βολτα.
βολτα παει ουσιαστικα οχι για εκτονωση σωματικη αλλα για να μην λερωνει παντα μεσα και για το κατι το διαφορετικο σε ερεθισματα. α, και γιατι ειναι ευκαιρια και για εμενα να περπαταω.
στη βολτα ιμαντα 3 μετρα και αν ειναι η βολτα σε βουνο τοτε παμε στα 10 μετρα.
 
Last edited:


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Εμεις ψηφισαμε αυτο: "Οδηγό και σταθερό περιλαίμιο, και μετα ελεύθερο" Αλλα να πω εδω οτι εμας η βολτα μας καταληγει σε σκυλοπαρκο παντα εξου και το ελευθερο. Αν η βολτα ειναι μες στην πολη,σε δρομους κτλπ, τοτε ειματε με οδηγο και σταθερο περιλαιμιο μονο σε ολη την διαδρομη. Τελος αν παμε παραλια η βουνο η σε κανα δασακι(π.χ. αισθητικο δασος καισαριανης) τοτε ειμαστε με οδηγο και περιλαιμιο για τα πρωτα 200-250 μετρα και μετα ελευθερο.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
οσο ειναι κουταβι και μαθαινει,σταθερο κολλαρο και πολυ κοντο το λουρι των 2 μετρων...οταν λεμε κοντο μιλαμε για τετοιο μηκος ετσι ωστε ,αναλογως υψους του σκυλου, να ειναι κολλητα στο ποδι με το κεφαλι οριακα στο υψος της γραμμης ραχης ,χωρις να του δινω το παραμικρο περιθωριο περαιτερω κινησης...στα σημεια των "αναγκων" το αφηνω στο πληρες μηκος του...

το ιδανικο θα ηταν φλεξι,αλλα εντελως ηλιθιωδως το θεωρω φλωρικο και δεν το χρησιμοποιω,διοτι μου φερνει εικονες απο γκομενες με τσιουαουα...

λεω να το ξεπερασω συντομα και να τσιμπησω ενα 8μετρο απο ebay να μην καθομαι να τυλιγω ξετυλιγω σαν λαλακας...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Η βλακεια με τα φλεξι για σκυλο καποιου αλφα μεγεθους πρεπει να ειναι Α ποιοτητας και συνηθως αυτα ειναι βαρια . Δεν ειναι ασηκωτα να μην παρεξηγηθω απλα εμενα δεν με βολευει οποτε λουρι 1,2 μ και στηθολουρο και αγιος ο θεος
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μμμ και ειχε κατι ωραία μονοχρωμα φλεξι ιμαντα εδώ διπλα με εκπτωση 20% σημερα. Ας το γραφατε νωρίτερα να κάνω ομαδική παραγγελια:p
Παντα με στηθόλουρο η μικρή και λουρί 1 μέτρου. Δεν της χρειάζεται μεγαλύτερο!
 
  • Like
Reactions: Siegfried


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Παντα με στηθόλουρο η μικρή και λουρί 1 μέτρου. Δεν της χρειάζεται μεγαλύτερο!
ενα μετρο λουρι;;;στον αερα την πας;;
για να παρεις φλεξυ για μεγαλο σκυλο παντως θες ενα 60αρι συν πλην
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ενα μετρο λουρι;;;στον αερα την πας;;
για να παρεις φλεξυ για μεγαλο σκυλο παντως θες ενα 60αρι συν πλην
Ε ειναι που ειμαι και διμετρη και δεν μου φτάνει το 1 μέτρο!
Δεν ξερω τιμες για τα μεγαααλα, αλλά γενικά ο συγκεκριμένος από όσο βλέπω δεν φέρνει μονο τα "εμπορικών" κιλών flexi...
 






Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μια φορα εγω εμπιστοσυνη στα φλεξι δεν εχω,της ειχα παρει οταν ηταν κουταβι για να της επιτρεπω περισσοτερη "Ελευθερια"...ηταν δεν ηταν 12 κιλα κ το φλεξι ηταν για 25 κιλα...νομιζω αντεξε για κανα μηνα...υστερα ενα γερο της τραβηγμα,μεσα σε πολυσυχναστη καφετερια με παιδια που τρεχαν πανω κατω,κ παει ο ιμαντας...οι μαναδες τρεχαν αλαφιασμενες τσιριζωντας "ΤΤΟΟΟ ΠΠΠΑΑΙΙΙΔΔΙΙΙΙΙ" να μαζεψουν τα παιδια τους οπως οπως,εγω πεταχτηκα στον αερα σαν γατα που της πατας την ουρα ξωπισω της Ηρας φοβουμενη μη μου την χτυπησουν...ωραια πραγματα...κ ηταν το οριτζιναλ,οχι οι μουφιες του τζαμπο,30 κατι το χα παρει...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
τι να σας πω ρε παιδια,δεν το εχω δοκιμασει ποτε οπως εγραψα και πριν...απ οτι εχω ακουσει απο κανα δυο εκπαιδευτες,το γερμανικο για μεγαλες φυλες αντεχει και δεν χαλαει και το ελατηριο...

απο κει και περα...no idea...
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
τι να σας πω ρε παιδια,δεν το εχω δοκιμασει ποτε οπως εγραψα και πριν...απ οτι εχω ακουσει απο κανα δυο εκπαιδευτες,το γερμανικο για μεγαλες φυλες αντεχει και δεν χαλαει και το ελατηριο...

απο κει και περα...no idea...
Το Flexi Giant (8m) είναι εξαιρετικό. Το χρησιμοποιώ μόνιμα με την Bianca. Θέλει λίγο συνήθεια στο φρένο, γιατί στα 8 μέτρα φόρα μπορεί να σου βγάλει τον ώμο. Είναι λίγο βαρύ στο χέρι. Η γυναίκα μου δεν το μπορεί και χρησιμοποιεί τον οδηγό για να την έχει πάντα δίπλα της. Και μαζί με στηθόλουρο της Julius.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
τι να σας πω ρε παιδια,δεν το εχω δοκιμασει ποτε οπως εγραψα και πριν...απ οτι εχω ακουσει απο κανα δυο εκπαιδευτες,το γερμανικο για μεγαλες φυλες αντεχει και δεν χαλαει και το ελατηριο...

απο κει και περα...no idea...

οπως ακριβως τα λες ειναι. Το εχει φιλος το Γερμανικο για Ακιτα και είναι εξαιρετικά ανθεκτικό. Κόστος γύρω στα 50 ευρώ (το αυθεντικό, οι μαιμούδες εντός ολίγου διαλύονται)
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Πως βγάζουμε βόλτα (*) τον σκύλο μας σε καθημερινή βάση?

(*) Να πάμε στο περίπτερο. Να πάμε για καφέ. Να πάμε για τρέξιμο. Να πάμε για ποδήλατο. Απλό περίπατο στην πόλη. Βόλτα σε πάρκο. Βόλτα σε παιδική χαρά. Κλπ…



.
Οδηγός: Ιμάντας, λουρί, αλυσίδα,…
Σταθερό περιλαίμιο: Δερμάτινο περιλαίμιο, διπλά κλειδωμένος πνίχτης, σταθερή αλυσίδα, …
Μηχανικός ιμάντας βόλτας: Οδηγός με μηχανισμό φρένου και «ελευθερίας»…

Τα σκυλιάτα βγάζουμε ΜΟΝΟ με οδηγό. ΠΟΤΕ σε παιδική χαρά. Ο λόγος είναι οτι υπάρχουν πολλοί κομπλεξικοί με ψυχολογικά προβλήματα πουμπορεί να...αρχίσουν να ουρλιάζουν και να προσβάλλουν αν δούν δέκα κιλά χαρωπό σκυλί να περπατάει.
 


Ευαγγελία1987

Well-Known Member
20 Απριλίου 2018
77
33
Στις μικρές μου φοράω στηθόλουρο. Και με αυτές χαίρομαι βόλτα. Στον μεγάλο φοράω περιλαίμιο και στην βόλτα μού βγάζει την ψυχή διότι συνεχώς ξύνεται για καβγά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf