Σκύλος, βόλτα, λέρωμα, καθαριότητα…

Κατά τη διάρκεια της βόλτας του σκύλου έξω από το σπίτι μας για λέρωμα φυσιολογικά ο

  • Έχω γάντια-σακούλα και τα μαζεύω

    Votes: 177 80,8%
  • Όταν είναι κανονικά τα περιττώματα τα μαζεύω

    Votes: 10 4,6%
  • Δεν κάνω τίποτα

    Votes: 8 3,7%
  • Δεν λερώνει έξω

    Votes: 2 0,9%
  • Τα αφήνω γιατί λερώνει σε αλάνα-οικόπεδο

    Votes: 21 9,6%
  • Τα αφήνω γιατί καθαρίζει κάποιος άλλος-φορέας (δήμος κλπ)

    Votes: 3 1,4%
  • Λερώνει πάντα στο σπίτι-οικόπεδο μου, ποτέ έξω

    Votes: 7 3,2%
  • Λερώνει σε ένα σημείο και τα μαζεύω μια στο τόσο

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν είναι κάτι το σημαντικό να καθαρίσω

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν με ενδιαφέρει

    Votes: 3 1,4%
  • Σκύλος είναι λερώνει, σιγά...

    Votes: 6 2,7%
  • Τόσα αδέσποτα, το δικό μου πειράζει-ενοχλεί?

    Votes: 6 2,7%
  • Κάτι άλλο

    Votes: 4 1,8%

  • Total voters
    219

Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημέρα,
Επειδή δεν υπάρχουν σημεία στις πόλεις που να μοιράζουν γάντια-σακούλες για την καθαριότητα των περιττωμάτων των σκύλων μας, αυτή είναι μια δημοσκόπηση καθαρά για το θέμα της δικής μας συνήθειας σχετικά με την καθαριότητα του σκύλου μας στην βόλτα…
(Ανεξάρτητα από το αν είναι ο σκύλος μας μικρόσωμος, μεγαλόσωμος κλπ)

Κατά τη διάρκεια της βόλτας του σκύλου έξω από το σπίτι μας για λέρωμα φυσιολογικά ο σκύλος θα λερώσει. Εμείς τι κάνουμε?
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Σακούλες τροφίμων που μπορουν να γίνουν σαν "γάντι" ΠΑΝΤΑ μαζί μας! Και ένα μπουκαλάκι νερό γιατί τα κοριτσάκια δεν μπορούν να πάνε πάντα σε γωνίες και είναι άσχημο στην μέση του πεζοδρομίου να κατουρήσει... Ευτυχώς δεν παράγει ποσότητες!!!
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
εφημεριδες παντα μαζι μας στην βολτα για να μην εχουνε να λενε αυτοι που σιχαινονται τα ζωα!
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
σακούλα που γίνεται γάντι, τη γυρνάω ανάποδα, τη δένω κόμπο, πέταγμα στον πρώτο κάδο και τέλος ;)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Σακούλες τροφίμων έχω πάντα στην τσέπη μου.

Αλλά πολύ σκατό βρε παιδιά στο δρόμο... κ σε κεντρικούς, ακόμη, δρόμους...
Γιατί δεν τα μαζεύουν...;;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να ναι καλα οι εφημεριδες που παιρνει ο πατερας μου καθε Κυριακη!Μου φτανουν για μια βδομαδα σιγουρα!

Οταν δεν εχω εφημεριδες παιρνω σακουλακια τα οποια τα κανω σαν γαντια τα γυρναω αναποδα τα δενω και τα πεταω οπως ο φιλος ATREAS απο πανω!

Δεν εχω αφησει ποτε κακα κατω οσο εχω τον Αδαμ!Οχι για τους αλλους αλλα για μενα!
Δεν θελω να βλεπω σκατα εκει που περπαταω γιατι τον σκυλο δεν το βγαζω σε αγνωστα μερη βολτα,στην γειτονια μου τον βγαζω και γυρω απο αυτην!
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
εμενα παλι κατα 90% θα τα κανει εδω εξω απο το σπιτι στην αυλη...
αν δεν τα κανει θα τα κανει λιγο πιο κατω σε ενα οικοπεδο στο οποιο δεν τα μαζευω μιας και εχει μονο χορτα και τον τελευταιο χρονο ειμαι ο μονος ανθρωπος που εχω πατησει το ποδι μου εκει μεσα..

α και καμια φορα που παμε προς τας "εξοχας" (σε κατι χωραφια δηλαδη) αλλα ουτε εκει δεν καθομαι να τα ψαχνω μεσα στα χορτα)..
 




minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Εγω εχω χαρτι κουζινας μαζι μου παντα (τα κακα του ειναι αμελητεα ποσοτητα οπως καταλαβαινετε!) και μετα στον καδο σκουπιδιων. Εχει παραγινει το κακο με τα κακα σε ολες τις γωνιες των πεζοδρομιων! Σιχαινομαι να τον πηγαινω βολτα πια! Και δεν γινεται ολα αυτα τα κακα να ειναι μονο απο αδεσποτα.......
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω ψηφισα διαφορες εναλλακτικες γιατι κινουμαστε σε πολλα διαφορετρικα μερη και εχω και δυο σκυλια με πολυ διαφορετικη παραγωγικοτητα αλλά και συμπεριφορα.
Παντως δημοσια μερη δεν αφηνουμε λερωμενα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ παντως θα γράψω σημείωμα στο δρόμο μου, γιατι έχει καταντήσει αηδία!!! Κανείς δεν τα μαζευει και τα ακούω εγώ (που τα μαζεύω ακόμα κι όταν δε με βλέπουν!) απο τους μη ζωοφιλους. Ξεφτίλες.....!! και είμαστε και κυριλέ γειτονιά!!!:mad::mad::mad:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγω μεσα στην πολη τα μαζευω .Με σακουλακια φαγητου. Και μαλιστα επειδη εχει πεσει πολυ καυγας -μονο μια κυρια βγηκε στο μπαλκονι και μου φωναζε μπραβο χαχαχα- εχω παντα μια σακουλα παραπανω για να την δειχνω στους δυσπιστους πφφφ....

Στο παρκο βεβαια(Αλκαζαρ) οπου χεζουν τα αλογα ΠΑΝΤΟΥ ,δεν μαζευω απολυτως τιποτα.
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Γαντάκι και χαρτί κουζίνας! γιατί είναι και πολύ χέστ#ς!
Απορώ, αυτοί που τα αφήνουν εκεί που τα έκανε ο σκύλος τους, δεν σκέφτονται ότι την επόμενη φορά θα τα πατήσει ή ο σκύλος ή οι ίδιοι;

Εμένα μου έκαναν παρατήρηση την ώρα που τα μάζευα! χοχοχο! δεν έπρεπε λέει καν να τον αφήσω να τα κάνει στο πάρκο! :D
 


ΠΙΠΟ

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2009
59
0
Αθηνα-Ιταλια
Τα μαζευω παντα.Υπαρχουν ειδικες σακουλες,μεσα σε ενα ειδικο,που κρεμιεται στο λουρι του σκυλου κ το εχεις παντα μαζι σου.(το χω παρει απο ιταλια).Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η οτι εκει δεν βρισκεις κατω τπτ.παντα τα μαζευουν.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αναλογα την περιπτωση..η θα τα μαζεψω με σακουλα, η θα τα κανουν στο οικοπεδο μου, η σκυλος ειναι λερωνει, σιγα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τα μαζευω παντα.Υπαρχουν ειδικες σακουλες,μεσα σε ενα ειδικο,που κρεμιεται στο λουρι του σκυλου κ το εχεις παντα μαζι σου.(το χω παρει απο ιταλια).Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η οτι εκει δεν βρισκεις κατω τπτ.παντα τα μαζευουν.
Κι εδώ το'χουν κι ολο λέω να πάρω ένα, αλλά εχω να πατήσω μήνες σε πετσοπ και δεν έχω αξιοθεί να παραγγείλω..... τωρα που μου το θύμησες θα το κάνω όμως! :)
 


ΠΙΠΟ

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2009
59
0
Αθηνα-Ιταλια
Ειναι πολυ καλο.κ δεν ξεχνας ποτε να το παρεις μαζι γιατι το εχεις στο λουρι του.Μια φορα ειχα δει μια κοπελα να εχει μια σαν λαβιδα(ηταν απο τημ μια μερια σαν τσουγρανα κ απο την αλλη σαν φτυαρι).κ τα μαζευε με αυτο κ τα εβαζε σε μια σακουλα.αλλα μου φανηκε,λιγο σιχαμενο.
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Χαρτί κουζίνας, σακούλα σουπερμάρκετ, ανάλογα την παραγωγή:D

Πολλές φορές η ''παραγωγή'' άλλων με ακολουθεί σπίτι έχοντας γίνει ένα με το παπούτσι μου!

Και έλεος ρε παιδιά, σε δρόμο που όλες οι πολυκατοικίες έχουν ημιυπόγεια με παράθυρα στο δρόμο να βλέπεις φάτσα κάρτα στο παράθυρο ''δωράκια'' όλων των ειδών... άσε τη μυρωδιά...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf