Σκύλος, βόλτα, λέρωμα, καθαριότητα…

Κατά τη διάρκεια της βόλτας του σκύλου έξω από το σπίτι μας για λέρωμα φυσιολογικά ο

  • Έχω γάντια-σακούλα και τα μαζεύω

    Votes: 177 80,8%
  • Όταν είναι κανονικά τα περιττώματα τα μαζεύω

    Votes: 10 4,6%
  • Δεν κάνω τίποτα

    Votes: 8 3,7%
  • Δεν λερώνει έξω

    Votes: 2 0,9%
  • Τα αφήνω γιατί λερώνει σε αλάνα-οικόπεδο

    Votes: 21 9,6%
  • Τα αφήνω γιατί καθαρίζει κάποιος άλλος-φορέας (δήμος κλπ)

    Votes: 3 1,4%
  • Λερώνει πάντα στο σπίτι-οικόπεδο μου, ποτέ έξω

    Votes: 7 3,2%
  • Λερώνει σε ένα σημείο και τα μαζεύω μια στο τόσο

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν είναι κάτι το σημαντικό να καθαρίσω

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν με ενδιαφέρει

    Votes: 3 1,4%
  • Σκύλος είναι λερώνει, σιγά...

    Votes: 6 2,7%
  • Τόσα αδέσποτα, το δικό μου πειράζει-ενοχλεί?

    Votes: 6 2,7%
  • Κάτι άλλο

    Votes: 4 1,8%

  • Total voters
    219

kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εχω ενα μικρουλικο σετ φαρασακι και σκουπα τα μαζευω σακουλες και καδο
Συγνώμη, αλλά μου κάνει εντύπωση..... μετά κάθεσαι και πλένεις το φαρασάκι και το σκουπάκι? Δε βρίσκεις πιο εύκολο το σύστημα σακουλάκι/γαντι?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Στο αυτοκινητο εχω παντα ένα πτυσσόμενο στρατιωτικο πτυοσκάπανο. Αν η Ηρα τα κανει στον κηπο του γραφειου (δυσκολο γιατι περνάμε πρωτα από αλλου για την αναγκη μας), προτιμω να τα παιρνω με το φτυαρι.
Εχει δυο πλεονεκτηματα. Παιρνεις μαζι και λιγο χωμα οπότε δεν μενει ιχνος ακαθαρσιας κατω και δεν χρειαζεται να βιωνω εκεινη την αισθηση του μαλακου πραγματος με την σακουλα στο χερι. Αν το πετυχω και το βαλω λιγο βαθεια στο χωμα, δεν χρειαζεται και ιδιαιτερο πλυσιμο γιατι πιανει μονο χωμα.
Φυσικα είναι λιγο φασαρια το βαλε-βγαλε από το αυτοκινητο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
και με την σακουλα παιρνεις χωμα...βαζεις τα δαχτυλα αρκετα περιμετρικα της κουραδας κι αρχιζεις να τα χωνεις στο χωμα στριφογυριστα και μετα τα ενωνεις και πιανεις χωμα μαζι με κουραδα χαχαχα!
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
για να μην την νιωσεις ομως στα πλαινα, ενωνεις τις ακρες των δαχτυλων μεν, αλλα το πανω τους μερος το κρατας ανοιχτο..ειναι επιστημη, τεχνη και ταλεντο , τι να λεμε! αχαχαχχαχα....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μπορεις σε παρακαλω να ανεβασεις ενα βιντεο? Δεν νομιζω οτι καταλαβα καλα την περιγραφη :D:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλά galazio...έχεις οδηγήσει την περισυλλογή κουραδας σε άλλο επίπεδο!!!:p:p:paja1::paja1::maria::D:D:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ναι αλλά για φαντάσου για τι κουράδες μιλάμε με τα σκυλιά που έχει...μιλάμε για κουραδοπαραγωγή τώρα...

εμείς με ένα κωλαράκι σαν το κέρμα των 5 λεπτών με μιά χαρτοπετσετούλα τα μαζευεις για πλάκα-τα τσίσα δεν τα μαζευω-πως να το κάνω άλλωστε-το χώμα τα ρουφάει αμέσως-και δεν νομίζω ότι πειράζει κιόλας...λίπασμα είναι

αν τύχει και δεν έχω χαρτομάντηλα μαζί χρησιμοποιώ το πάνω μέρος του σκληρού πακέτου απο τα τσιγάρα και την ζελατίνα
ή αν κάνει τίποτα ημίρευστα (τα οποία συνήθως περπατάει και καθώς τα κάνει οπότε έχουμε διασπορά) ρίχνω χώμα απο πάνω και μετά απο λίγο τα μαζευω με το χώμα

αλλά συνήθως χέζουμε χωράφια οπότε τα αφήνω όπως έχουν να κάνουν παρέα με τα υπόλοιπα κατσικίσια αρνίσια γατίσια κλπκλπ
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Να προσθέσω οτι έχει σημασία η ποιότητα του σακουλακίου...... δεν θέλεις να σου σκιστεί στο λάθος μέρος εχεί που χώνεις το χέρι στα γύρω χώματα.....:rolleyes::rolleyes:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βρε παιδιά! Επίπαιδο! :shock:
Οι περισσότεροι φαίνεται μαζεύετε! Εδώ τι να πω... δεν μαζεύει ΚΑΝΕΙΣ! Μην πω πως πριν μερικές μέρες εκεί που κάναμε βόλτα, είδα στη μέση του πάρκου τα τέτοια με χαρτί υγείας πεταμένο γύρω γύρω :eek:
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οχι. Πες μου τωρα οτι υπαρχει και βιντεο που δειχνει πώς να μαζευεις τα περιττωματα!
 




aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Να προσθέσω οτι έχει σημασία η ποιότητα του σακουλακίου...... δεν θέλεις να σου σκιστεί στο λάθος μέρος εχεί που χώνεις το χέρι στα γύρω χώματα.....:rolleyes::rolleyes:
Ωχ... ναι... μεγαλη προσοχη στη ποιοτητα του σακουλακιου... Την εχω πατησει αλλα ευτυχως ημουν πολυ κοντα στο σπιτι κι ετσι γυρισα αμεσως πισω για απολυμανση..:D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
και με την σακουλα παιρνεις χωμα...βαζεις τα δαχτυλα αρκετα περιμετρικα της κουραδας κι αρχιζεις να τα χωνεις στο χωμα στριφογυριστα και μετα τα ενωνεις και πιανεις χωμα μαζι με κουραδα χαχαχα!
Λάθος! :eek: Δεν τα καμουφλάρεις ποτέ! Αλλιώς πως θα τα τσεκάρεις? Αν είναι σωστό το χρώμα, μην έχει καμιά βλέννα, είναι αρκετά σκληρά/μαλακά, μήπως βλέπεις τίποτα περίεργο επάνω σε στυλ σκουλήκια ή αυγά σκουληκιών κλπ. Κάθε σκατομάζεμα είναι και ...διάγνωση! :maria::paja1:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Kαι εγω ''καθαρη'' κουραδιτσα μαζευω. Κανω την σακουλα γαντι κ με ανεση μαζευω ΜΟΝΟ τα δημιουργηματα της μικρης.
:p
 




martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Σακούλες τροφίμων έχω πάντα στην τσέπη μου.

Αλλά πολύ σκατό βρε παιδιά στο δρόμο... κ σε κεντρικούς, ακόμη, δρόμους...
Γιατί δεν τα μαζεύουν...;;
Γιατί υπάρχουν και αυτοί που απαντούν...Τόσα αδέσποτα, το δικό μου πειράζει-ενοχλεί? Έτσι μπαίνουμε όλοι σε ένα τσουβάλι και μας γκρινιάζουν οι περαστικοί αν δούνε τον σκύλο μας να τα κάνει..
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λάθος! :eek: Δεν τα καμουφλάρεις ποτέ! Αλλιώς πως θα τα τσεκάρεις? Αν είναι σωστό το χρώμα, μην έχει καμιά βλέννα, είναι αρκετά σκληρά/μαλακά, μήπως βλέπεις τίποτα περίεργο επάνω σε στυλ σκουλήκια ή αυγά σκουληκιών κλπ. Κάθε σκατομάζεμα είναι και ...διάγνωση! :maria::paja1:

Καθότι νέα σκυλομαμά αυτό δεν το είχα σκεφτεί ότι πρέπει να γίνετε...Έκανα αυτό που κάνει και η galazio.. Ευχαριστούμε για τις συμβουλές...
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Σακούλες lidl για τοστ! Και γαμώ τις σκατοσακούλες κάνουν!
Πάντως το θεωρώ ανεύθυνο να μην τα μαζεύετε επειδή τα μαζεύει ο Δήμος ή επειδή είναι σε βουνό/εξοχή/οικόπεδο με χόρτα.

ΠΛΗΡΩΣ ανεύθυνο!
Γιατί να είναι υποχρεωμένος ο άλλος που θα πάει κι αυτός εκεί που πήγατε εσείς πριν να πατήσει τα σκατά του σκύλου σας;
Γιατί να πρέπει οι άνθρωποι του Δήμου να πιάνουν τα σκατά του σκύλου σας επειδή εσείς είστε ανεύθυνοι;
Γιατί να πρέπει το παιδάκι που του πέφτει η μπάλα μέσα στο οικόπεδο να πατήσει σκατά;

σόρρυ αν σας φαίνεται κάπως το ποστ μου, αλλά είναι αποτέλεσμα των αποτελεσμάτων της Δημοσκόπισης αυτής.




Άσχετο, αλλά μόλις γύρισα από το σούπερ μάρκετ στο οποίο πήγα να αγοράσω σακούλες και το ξέχασα!
Μπράβο Ιωάννα! Έξυπνη! :p

@kopritis: αυτό που λες που μπαίνει στο λουρί το έχω πάρει. Δεν συμφέρει.
Πρέπει να πάρεις τις δικές του σακούλες (2 ευρώ κάθε βδομάδα) γιατί οι απλές του τοστ που παίρνω εγώ(1 ευρώ/μήνα) δεν χωράνε μέσα. :p
και δεν μπορείς να το βάλεις στο φλέξι. Μόνο σε λουρί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU