Σκύλος, βόλτα, λέρωμα, καθαριότητα…

Κατά τη διάρκεια της βόλτας του σκύλου έξω από το σπίτι μας για λέρωμα φυσιολογικά ο

  • Έχω γάντια-σακούλα και τα μαζεύω

    Votes: 177 80,8%
  • Όταν είναι κανονικά τα περιττώματα τα μαζεύω

    Votes: 10 4,6%
  • Δεν κάνω τίποτα

    Votes: 8 3,7%
  • Δεν λερώνει έξω

    Votes: 2 0,9%
  • Τα αφήνω γιατί λερώνει σε αλάνα-οικόπεδο

    Votes: 21 9,6%
  • Τα αφήνω γιατί καθαρίζει κάποιος άλλος-φορέας (δήμος κλπ)

    Votes: 3 1,4%
  • Λερώνει πάντα στο σπίτι-οικόπεδο μου, ποτέ έξω

    Votes: 7 3,2%
  • Λερώνει σε ένα σημείο και τα μαζεύω μια στο τόσο

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν είναι κάτι το σημαντικό να καθαρίσω

    Votes: 4 1,8%
  • Δεν με ενδιαφέρει

    Votes: 3 1,4%
  • Σκύλος είναι λερώνει, σιγά...

    Votes: 6 2,7%
  • Τόσα αδέσποτα, το δικό μου πειράζει-ενοχλεί?

    Votes: 6 2,7%
  • Κάτι άλλο

    Votes: 4 1,8%

  • Total voters
    219

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλή ιδέα αυτές που λες, εγω παίρνω αυτές απο πετ σοπ αλλα είναι λίγο τσιμπημενες χωρίς να έχουν καμία διάφορα.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Καλή ιδέα αυτές που λες, εγω παίρνω αυτές απο πετ σοπ αλλα είναι λίγο τσιμπημενες χωρίς να έχουν καμία διάφορα.
πάρε αυτές από το λιντλ. Αλλά αυτές που είναι για το τοστ.
Είναι χοντρές και έχουν κάτι άσπρα γράμματα απ'έξω (εγώ τις λέω σακούλες για αποδεικτικά στοιχεία γιατί έτσι μοιάζουν) . Δεν παίζει να σκιστεί με τίποτα γιατί είναι αρκετά χοντρές.
παίρνω και από τα τζάμπο κάτι μικρές που είναι για μικροσκοπικό κάδο αλλά παραείναι μακρουλές και μου σπάνε τα νεύρα. :p
 


raniam

Member
7 Ιανουαρίου 2012
14
1
Σακούλες τροφίμων και ένα μεγάλο μπουκάλι με νερό. Το νερό βοηθάει και στην περίπτωση της "τούρτας" ;)
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Και εμεις τις σακουλιτσες για τοστ απο τα lidl χρησιμοποιουμε. Αν θυμαμαι καλα 1,40-1,60 οι 120. Μια φορα το διμηνο-τριμηνο που τελειωνουν αφιερωνω καμμια ωρα και τις διπλωνω ομορφα και ωραια για να χωρανε στο ειδικο ροζ σκυλακι-θηκη που εχουμε να κρεμεται στο λουρι μας.
Μπελαλιδικο δεν λεω. Αλλα το κανω τοσο αραια που δεν με νοιαζει. Και η τιμη ειναι ασυναγωνιστη σε σχεση με τα ειδικα σακουλακια απο τα πετ σοπ.
 




io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Παμε αλλα χρησιμοποιω για τα ψωνια μου υφασματινες και επαναχρησιμοποιουμενες σακουλες.
Το καλο βεβαια ειναι οτι πλεον οι σακουλες του σουπερμαρκετ ειναι βιοδιασπωμενες αλλα δεν βολευουν αν ο σκυλος σου κανει σχετικα μικρη ποσοτητα. Ειναι πολυ μεγαλες και δεν ειναι ευχρηστες για μενα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Oύτε για μένα. Εγώ παίρνω αυτές από πετ σοπ, έχει διάφορες ποιότητες και τιμές. Άσε που πολλές φορές μου κάνουνε δώρο 4-5 όταν παιρνω σακιά φαί.
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
Παντα μα παντα τα μαζευω τα κακα,ακομα κι αν ειμαι στην "φυση",(εμεις δεν θα ξαναπερασουμε στην τελικη απο κει?)οι τσεπες ολων των μπουφαν μου και οι τσαντες εχουν διπλωμενα φυλλα εφημεριδας,αν και παρα πολυ βολευουν τα ιλουστρασιον περιοδικα:D...μπουκαλακι με νερο για τα τσισα,δεν χρησιμοποιω να πω την αμαρτια μου,την εφημεριδα μετα την πεταω τις περισσοτερες φορες στον δικο μου καδο,και καποιες σε μεγαλους γωνιακους πλατειων,ποτε σε σπιτι ιδιωτη!
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
polybag η κατι αναλογο.
Το μεσαιο - μεγαλο μεγεθος.
Εχω κολλημα με τα αμαζευτα , μανουριαζω αμα δω κανεναν να τα αφηνει.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
χρησιμοποιώ τις βιοδιασπώμενες σακούλες που μοιράζει ο δήμος για τα αποφάγια και τα μαζεύω παντού και πάντα (στην Ιταλία δεν με παίρνει και αλλιώς) τώρα για τα τσισα ευτυχώς έχουμε την περίεργη συνήθεια να κατουράμε πάνω στα σχαράκια των ομβρίων!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eμένα με απασχολούν τα τσίσα. Τα κακά τα μαζεύω πάντα δεν έχω κανένα πρόβλημα, και να μου την πουν τους δείχνω τις σακούλες και το βουλώνουν. Αλλά ειδικά ο Τζίμυ που δεν μαρκάρει αλλά σε μια μεριά κάνει ποτάμια και παρόλο που δεν τον αφήνω ποτέ σε μάντρες σπιτιών ή ρόδες αυτοκινήτων, ντρέπομαι όταν περαστικοί τον βλέπουν . Και το μπουκαλάκι με νερό μου φαίνεται εντελώς βλακεία να πω την αλήθεια.
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Πάντα σακουλα για το χοντρο. Βεβαια ειναι και καποιοι που το θεωρουν γουρι αν τα πατησουν αλλα εμεις τους αγνοουμε και τα μαζευουμε...
Για το ψιλο τιποτα. Ε, ενταξει σε 5' εξατμιζεται. Το ομολογω. Σταυρώστε με.
:)
 




veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Σας δίνει ο δήμος σακούλες???? τι σακούλες?? που ζεις??
Κάποια στιγμή, προ κρίσης εποχή, είχαν μοιράσει και σε εμάς σακούλες και κόλλησαν αφίσες που έλεγαν για τις υποχρεώσεις όσων έχουν κατοικίδια. Αμπελόκηπους μένεις και εσύ, έτσι δεν είναι?
 






marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
Ολες μου οι τσεπες εχουν εφημεριδες,στην αρχη ειχα σακουλιτσες ,αλλα τις βαρεθηκα...Εχω γινει εξπερ και τα μπουζουριαζω με μια κινηση! Τωρα τελευταια καταβολευτηκα τα διαφημιστικα περιοδικα με τις illustration σελιδες.;)Μετα τα πεταω σε καδο μεγαλο πολυκατοικιων,η το πιο συχνο στου σπιτιου μου!
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Μόλις κάνουμε τα εμβόλια και είναι έτοιμος για βόλτα, θα τον βγάζω έξω και για τουαλετικά θέματα. Του πήρα ένα τσαντάκι τέλειο (που περνάει στο λουρί που κρατάς όταν πας το σκύλο βόλτα) και μέσα μπαίνουν ρολλά από μικρές σακούλες (υπάρχουν και ανταλλακτικά σε πληθώρα χρωμάτων κι σχεδίων) για να μαζεύω τις βρωμοδουλειές!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU