Σκύλος γείτονα μόνιμα στην πίσω αυλή


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@epial μου ακραιότατα παραδείγματα, πολλά λόγια. Δεν το 'χω... sorry.
Προφανώς το τι θεωρεί ο καθένας μας ενόχληση στην θορυβούπολη είναι εντελώς σχετικό.
Προσωπικά φροντίζω να μην ενοχλώ γενικά. Απαιτώ, όσο με παίρνει να απαιτήσω, να μην με ενοχλούν περισσότερο απ'ότι επιτάσσει η καθημερινότητά μας. Ο καθένας μας έχει τις ελαστικότητες και τα όριά του. Αν σου αρχίσω τα παραδείγματα με τα λαλίστατα σκυλιά της γειτονιάς μου, για να παραμείνω εντός θεματολογίας φόρουμ, δεν θα έχουμε τελειωμό. Οχι...sorry...δεν το ανέχομαι. Αν μπορώ να κάνω κάτι, για να το σώσω, εννοείται θα το κάνω. End of story. Εσύ μπορεί να το απολαμβάνεις. Εγώ, όχι :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Κάτσε τώρα γιατί τρελαίνομαι...
Συναγερμό, κάμερες, κάγκελα ακόμα και παράθυρο έριξα για να μπει τοίχος. Το σκύλο το προσέχω για να με προσέχει. Προτιμώ να έχω το σκύλο να κοιμάται κάτω από το κρεβάτι μου παρά να έχω έτοιμη την καραμπίνα με τα παιδια στο σπίτι.
Ετοιμη καραμπίνα!!! Που μένεις βρε άνθρωπε; Σε γκέτο; Μήπως πρέπει να αλλάξεις γειτονιά, πόλη, χώρα;

Ποτέ δεν είπα ούτε θέλω να αποκαλούμε φιλοζωος. Δεν είμαι.
Σε λάθος χώρο τότε, κάνεις αυτές τις συζητήσεις.

Ξέρω τι είναι, ξέρω από που προήλθε, ξέρω τι θέλει, ξέρω ότι ΔΕΝ μπορώ να του τα δώσω ολα, ξέρω ότι συμβιβάζεται μαζί μας λόγω του εγωισμού μας, ξέρω ότι δημιουργούνται προβλήματα όταν ζει μαζί μας.
Προήλθε από εκτροφείο. Δεν τον έφτυσε η φύση και τον βρήκες εσύ. Τον αναζήτησες για να τον αποκτήσεις. Αν ξέρεις τι θέλει και δεν μπορείς να του τα δώσεις όλα κι ακόμη περισσότερα, ως ισότιμο μέλος της οικογένειάς σου, κακώς τον έβαλες στην ζωή σου και τον αναγκάζεις λόγω του εγωισμού ΣΟΥ, να συμβιβάζεται με τα λίγα (προφανώς) που μπορείς να του προσφέρεις. Ακόμη χειρότερα δε, όταν κατά την μεταξύ σας συμβίωση, δημιουργούνται προβλήματα. Για τον Θεό δηλαδή...γιατί πήρες σκύλο;;;;

Επειδή τα ξέρω αυτά όταν βλέπω θέματα "σκύλος στην αυλή" να χαρακτηρίζονται ως κακοποίηση γελάω γιατί όλοι μας έχουμε κακοποίηση αυτό το ζώο με πολλούς τρόπους και απλά βλέπουμε το δέντρο.
Sorry κιόλας αλλά, να μιλάς για τον εαυτό σου. Αν ισχύουν όσα γράφεις, το δικό σου "δέντρο" "κακοποιείται" για να προσαρμοστεί σ'αυτά τα ελάχιστα που θέλεις να του προσφέρεις, με σκοπό, εκείνος με την σειρά του, να σου προσφέρει τα πάντα. Εγώ, αυτό εισπράττω απ' αυτά που γράφεις, και δεν θα ήθελα να μας βάζεις στον ίδιο κουβά "εμένα" κι "εσένα". Γιατί εγώ, βλέπω μόνο το δάσος. Εύχομαι όμως, να έχω καταλάβει πολύ λάθος.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and Orjo


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ουπς! Εδω και παρα πολλα χρονια εκανα εξι ποστ σε ενα θεμα! Ασε που ειμαι πολυλογας! Ηρθε η ωρα να ξαναμπω στο καβουκι μου. Εξ αλλου, μαλλον εδω δεν προβληματιζομαστε απο τα επιχειρηματα παραθετοντας και τα δικα μας και σκεπτομενοι «βρε λες;», αλλα προσπαθει με καθε μεσο ο ενας, κανοντας οτι δεν καταλαβαινει, να νικησει τον αλλον.
 


23 Ιουνίου 2021
14
3
30
Αγαπητη mareco, καποιοι σε καποιες χωρες, και για να βγει νομος πρεπει να ειναι πολλοι οι ενοχλουμενοι απ τον... θορυβο, εχουν πετυχει να απαγορευεται να χρησιμοποιειται το καζανακι απο την 22:00 εως την 06:00 Ως δειγμα πολιτισμου και σεβασμου στον γειτονα.
Το οτι εχει καθε δικαιωμα ο αλλος να τα κανει στο σπιτι του, οποια ωρα του ερθουν και εστω να το ανεχτουν ως κατι απολυτως φυσικο, δεν τους περναει φαινεται απ το πολιτισμενο μυαλο τους.
Κοιτα το παρακατω και δες και την κατ εμε λαθος αιτιολογηση του νομοθετη:Μιχάλης Γιάνναρης: Τέλος οι επεμβάσεις «σίγασης» στα ζώα
Προσπαθει να δειξει (και μαλλον με αιολα στοιχεια) οτι βλαπτεται η υγεια και οχι οτι ειναι φυσικοτατο και αναφαιρετο δικαιωμα των σκυλων να γαυγιζουν, αλλα και ταυτοχρονως να ζουν μαζι μας στην πολη γιατι η πολη δεν πρεπει να ανηκει μονο σε μας.
Ακριβως οπως το επεσημανες! ΘΟΡΥΒΟΥΠΟΛΗ. Ολοι ομως οι θορυβοι απο εμας προερχονται. Μην ειμαστε πληρως εγωιστες, Ας δωσουμε δικαιωμα και στα ζωα να συμμετασχουν στον θορυβο κατα το μεριδιο που τους αναλογει.
Και επειδη οπως γνωριζεις οι νομοι αλλαζουν οταν γινουν πολλοι αυτοι που θεωρουν υποχρεωτικο και δικαιωμα τους να απαιτουν να μην γαυγιζουν οι σκυλοι οταν ζουν μαζι μας στην πολη, αλλιως να μην υπαρχουν σκυλοι ' γιατι...σεβασμος στην ησυχια του γειτονα, φοβαμαι απιστευτα για το τι αλλο θα επιβαλουμε μελλοντικα στο πλασμα που λεγεται σκυλος.
Παρεμπιπτοντως, οταν ηρθε ο απο κατω, μου ειπε απεξω απ εξω οτι «ακουει» τα βηματα του σκυλου στο πατωμα. Εκανα σαν να μην τον ακουσα αν και θα ηθελα να απαντησω οτι εγω εχω κανει το παν και μεχρι παντοφλες του πηρα του ατιμου αλλα ειναι αγυριστο κεφαλι και δεν τις φοραει. Ή θα μαθει να μην το ακουει ή ας ψαξει για μονοκατοικια. Υποθετω οτι δεν το ακουει πια εδω και 9 χρονια ασε που αργοτερα υιοθετησε και αυτος σκυλο.
Ζουμε απο επιλογη ο ενας πανω στον αλλο, αλλα απαιτουμε και ζητουμε να επιβληθει να νοιωθουμε οτι ειμαστε μονοι μας.
Ενω θα επρεπε να ισχυει το μετρον αριστον.
" Εάν ο σκύλος εκπαιδευτεί σωστά, τότε δεν θα γαβγίζει χωρίς λόγο " και εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα με το άρθρο... κανείς δεν εκπαιδεύει τα ζώα του, όχι σωστά αλλά καθόλου. Η εκπαίδευση σταματάει όταν ο σκύλος μάθει να κάνει τις ανάγκες του έξω. Άμα σου φαίνονται πολλά 600 ευρώ για ένα κατοικίδιο που θα έχεις για τουλάχιστον 10 χρόνια τι να πω, θεωρώ ότι έπρεπε να είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση απο επαγγελματία όπως είναι και τα εμβόλια, το τσιπ, στείρωση απο τον κτηνίατρο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GSD92


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@mareco η παραβίαση του ιδιωτικού σου χώρου είναι ιερό πράγμα. Μια φορά να σου συμβεί τα βλέπεις μετά αλλιώς τα πράγματα. Όταν φεύγω από το σπίτι ξέρω ότι η παρουσία του σκύλου βοηθάει ψυχολογικά την οικογένεια. Το ότι κοιμάται 50κιλα σκύλος κάτω από το κρεβάτι της γυναίκας μου την καθησυχάζει.

Για τα περί φιλοζωος και το forum. Το forum έχει θέμα τα σκυλιά.

Για τα υπόλοιπα μάλλον δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω. Κακοποίηση για μένα είναι να γεννιέται ένα ζώο και να μπαίνει ένα κολάρο γύρω από το λαιμό του για 15χρ. Το ξέρω αυτό, ξέρω ότι του αφαιρώ κάτι για τον εγωισμό μου. Γι'αυτό και είμαι πολύ προσεκτικός όταν κάνω παρατηρήσεις σε άλλον. Γιατί όλοι κακοποιουμε έμμεσα τα σκυλιά μας. Εδώ τα κακοποιουμε πριν καν έρθουν στην ζωή δημιουργοντας σκυλιά με ανωμαλίες και προβλήματα υγείας. Το γιατί είναι απλό, γιατί έτσι μας αρέσει.

@vrmode έχω φίλο εκπαιδευτή σκύλων προστασίας. Τόσα χρόνια ζητάει να του φέρουν αυτό το περίφημο σπρέι και δεν το έχει δει ακόμη. Ξέρεις κι εσύ ότι ένας σκύλος 30-40κιλων είναι δύσκολο ακόμα και για κτηνίατρο να τον κοιμήσει. Πιθανόν είναι μύθος αυτό το σπρέι γιατί δεν μπορούν να δικαιολογήσουν αλλιώς ιδιοκτήτες το γιατί ο σκύλος δεν έκανε κάτι.
 
Last edited:


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Η πολη καταρχας φτιαχτηκε απο ανθρωπους και οχι απο κανενα αλλο ειδος ζωου. Βεβαια, οπως ισχυει για τους ανθρωπους ετσι και για τα ζωα, οι ελευθεριες και τα δικαιωματα του καθενος σταματανε εκει που ενοχλουν τους αλλους. Θεωρω αντικειμενικα αποδεκτο ενα συντομο γαυγισμα καθολη τη διαρκεια της μερας. Αλλα οταν ο σκυλος γαυγιζει για μεγαλη διαρκεια δεν περναει η αποψη οτι ειναι φυσικο για αυτον, γιατι βλαπτει την υγιεια των υπολοιπων. Και εμεις προφανως εχουμε κανει υποχωρησεις για να ενταχθουμε σε μια κοινωνια. Οποιος θελει να κανει ο,τι του καπνισει ας παει να ζησει στο δασος η στο βουνο. Τα σκυλια ειναι ανθρωποκεντρικα οποτε προτιμουν να ζουν κοντα στον ανθρωπο απο το να ζουν μονα τους στη φυση. Φυσικα, αυτο συνεπαγεται και ορισμενες υποχωρησεις. Φιλοζωος δεν ειναι αυτος που απλως αγαπαει τον σκυλο του η ολα τα σκυλια η ολα τα ζωα, οπως και φιλανθρωπος δεν ειναι αυτος που αγαπαει τους ανθρωπους. Φιλοζωος ειναι ο εθελοντης ο οποιος ειτε αφιερωνει ολη τη του ζωη ειτε ενα μερος της βοηθωντας τα ζωα που χρειαζονται αυτη την αρωγη. Επισης, το οτι δεν προσφερω στον σκυλο μου οσα θελει δεν σημαινει οτι ειμαι εγωιστης. Κανεις δεν μπορει να εχει τα παντα. Για παραδειγμα, εγω πηγαινω βολτα τον σκυλο μου στο βουνο και τον αφηνω ελευθερο. Παρολο που θα μπορουσε να παει οπουδηποτε, επιστρεφει παντα σε μενα. Αυτο σημαινει οτι ειναι ευτυχισμενος και ευχαριστημενος με τη ζωη που εχει μεχρι τωρα. Προφανως, η ευτυχια για καθε σκυλο εξαρταται απο το πως εχει ανατραφει και τι εχει συνηθισει. Για παραδειγμα, λοιπον, ενας σκυλος που ζει με την αγελη του στη φυση, χωρις επαφη με καποιον ανθρωπο, λογικα προτιμαει αυτη τη ζωη απο το να ερθει μαζι μου στην πολη. Και στα δυο παραδειγματα ο σκυλος ειναι ευτυχισμενος με τη ζωη του. Ο καθενας που υιοθετει σκυλο, λοιπον, οφειλει να του παρεχει μια ευτυχισμενη ζωη, οχι να υπηρετει τον σκυλο και να αφιερωσει ολη του τη ζωη σ'αυτον (οποιος βεβαια ιδιοκτητης το θελει αυτο δικαιωματα του, αλλα δεν ειναι και υποχρεωση καθε ιδιοκτητη). Κλεινοντας, ο σκυλος αρχικα και απο τη φυση του ζουσε σε αγελη, στην οποια υπηρχε ενας αρχηγος και δεν ηταν ολοι ισοι. Σε μια οικογενεια, λοιπον, ο σκυλος δεν θεωρειται ισος με τους ανθρωπους, καθως δεν μπορει να ειναι και ανεξαρτητος ( οσοι, μαλιστα, λενε οτι στην οικογενεια τους ανθρωποι και ζωα ειναι ισοι λενε ψεματα και να πανε να κοιταξουν τι σημαινει ισοτητα). Αυτο, σαφως, δεν σημαινει, ομως, οτι ειναι δυστυχισμενος. Οσον αφορα στα οσα ειπε ο @BigBilly, το αν θα προστατεψει ο σκυλος τον ιδιοκτητη ειναι επιλογη του σκυλου, δεν μπορει κανεις να αναγκασει τον σκυλο να πεθανει για παρτη του. Πολλοι σκυλοι, βεβαια, ειναι προθυμοι να τραυματιστουν η ακομα και να πεθανουν για τους ιδιοκτητες τους, αφου ολη η ζωη των σκυλιων ειναι τα αφεντικα τους. Τα αφεντικα τα ταιζουν, τα αφεντικα τα πανε στον κτηνιατρο αν χρειαστουν κατι, τα αφεντικα τα προστατευουν απο τις καιρικες συνθηκες, τα βγαζουν βολτα κλπ. Συνεπως, για τον σκυλο οσα του προσφερει ενας υπευθυνος και συνειδητος πολιτης οχι μονο δεν ειναι λιγα αλλα ειναι αρκετα για να τα κανουν ευτυχισμενα.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and Belvigo


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Δεν υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος σύνδεσης του ανθρώπου με τον σκύλο. Ευτυχώς.
 
  • Like
Reactions: Vania


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
" Εάν ο σκύλος εκπαιδευτεί σωστά, τότε δεν θα γαβγίζει χωρίς λόγο " και εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα με το άρθρο... κανείς δεν εκπαιδεύει τα ζώα του, όχι σωστά αλλά καθόλου. Η εκπαίδευση σταματάει όταν ο σκύλος μάθει να κάνει τις ανάγκες του έξω. Άμα σου φαίνονται πολλά 600 ευρώ για ένα κατοικίδιο που θα έχεις για τουλάχιστον 10 χρόνια τι να πω, θεωρώ ότι έπρεπε να είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση απο επαγγελματία όπως είναι και τα εμβόλια, το τσιπ, στείρωση απο τον κτηνίατρο.
Συμφωνώ απόλυτα...
Η εκπαίδευση είναι πολύ σημαντική θέλοντας να καταφέρεις δύο βασικά πράγματα.
Το πρώτο είναι να μην τρώει ο σκύλος από κάτω...στο δρόμο(υπάρχει ένα 80% επιτυχίας)...έτσι τον προστατεύεις από τις φόλες ή άλλα τοξικά πράγματα.
Το δεύτερο έχει να κάνει με το γάβγισμα και το που μπορεί να φτάσει το πιο επικίνδυνο ζώο στον κόσμο.... ο άνθρωπος.
Γαβγίζοντας συνέχεια ο σκύλος χωρίς λόγο μπορεί να ενοχλήσει κάποιον από τη γειτονιά μου
και αυτός να θεωρήσει πως η μόνη λύση στο πρόβλημα του είναι να προσπαθήσει να σκοτώσει
τον σκύλο μου με φόλα....γιατί υπάρχουν και αυτοί οι «άνθρωποι».
 
  • Like
Reactions: venomousreapzz


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έχει ξεφύγει η συζήτηση. Διαβάζω πολλές απόψεις στις οποίες θα ήθελα να φέρω μια αντίρρηση αλλά δεν είναι στο θέμα μας.

Επειδή βλέπω τα τελευταία σχόλια αναφέρουν την "ελευθερία" του σκύλου και περί γαυγισματος. Πολλές φορές στο παρελθόν ερχόντουσαν σκυλιά για εκπαίδευση. Τύχαινε και το αντικείμενο μας ήταν κυρίως φύλαξη με σπορ. Ερχόταν η στιγμή να μάθει ο σκύλος να γαυγιζει με εντολή σε αντικείμενο/άτομο. Από την αγάπη μου προς αυτό το ζώο, ένιωθα στεναχώρια που περισσότερο χρόνο μας έπαιρνε να καταλάβει ο σκύλος ότι είναι οκ να γαυγισει. Αυτό για μένα είναι ένα είδος κακοποίησης του ζώου. Ακόμα και τώρα που το γράφω νιώθω πόνο με αυτό. Να προσπαθείς να ξεγελάσεις το σκύλο για να καταλάβει ότι όλα είναι οκ, μπορείς να γαυγισεις σε άνθρωπο.
Ανοίξαμε φιλοσοφική συζήτηση δυστυχώς
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3