Σπλαχνική λεισμανίαση (Καλαζάρ)


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και εγω σε αυτη την περιοχη μενω αλλα τοσα χρονια την εχουμε βγαλει καθαρη! Παντα ομως περνουμε τα μετρα μας! Σιτρονελλες, apothol spray για να ψεκαζουμε το σκυλο μας απο την ανοιξη μεχρι και το φθινοπωρο σε πλατη και πλευρα! (εγω ψεκαζω καθημερινα και τις μαξιλαρες τους)
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Καλησπέρα, δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα και έτσι θα γράψω εδω την ερώτηση μου. Σκοπεύω να αποκτήσω σε λίγες βδομάδες ενα κουταβάκι 2 μηνών και κάτι. Είναι λογικό να με απασχολεί απο τώρα το θέμα της Λεισμανίασης/Καλαζάαρ και να διαβάζω μεθόδους πρόληψης. Το κουταβάκι μου θα μένει μεσα στο σπίτι και αργότερα όταν μεγαλώσει, μιας και είναι σκύλος 'σπιτιού'. Το πρόβλημα όμως είναι πως το σπίτι μου είναι σε βουνό. Λίγο πιο έξω απο την Αθήνα. Στην Πάρνηθα συγκεκριμένα. Πιστεύετε οτι ο σκύλος που μένει σε βουνό έχει περισσότερες πιθανότητες να κολλήσει Λεισμανίαση/Καλαζάαρ λογω του οτι είναι εκτιθημένος σε πέυκα, δέντρα, υγρασία απο εναν σκύλο της πόλης; Ευχαριστώ!
Και εγω σε αυτη την περιοχη μενω αλλα τοσα χρονια την εχουμε βγαλει καθαρη! Παντα ομως περνουμε τα μετρα μας! Σιτρονελλες, apothol spray για να ψεκαζουμε το σκυλο μας απο την ανοιξη μεχρι και το φθινοπωρο σε πλατη και πλευρα! (εγω ψεκαζω καθημερινα και τις μαξιλαρες τους)
@Eirini-Fontas, και τι πιστεύεις οτι ο βαθμός επικυνδυνότητας είναι μεγαλύτερος στο βουνό;;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δεν ξερω εαν εχουν μολυνθει πολλοι σκυλοι με Καλαζααρ στην ευρυτερη περιοχη της Παρνηθας. Καθως δεν νομιζω να υπαρχουν καποια στατιστικα στοιχεια. Αυτο που ξερω ειναι οτι τα τελευταια χρονια εχουν αυξηθει και τα κουνουπια και οι σκνιπες (που εχουν και μεγαλη ανθεκτικοτητα τα ατιμα) με αποτελεσμα να πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι. Εκτος απο τα ειδικα σπρευ που υπαρχουν στο εμποριο θα πρεπει να γινονται και εξετασεις δυο φορες το χρονο για την εν λογω αρρωστια.

Δεν θυμαμαι πιο το ελεγε οτι πλεον ο 1 στους 3 σκυλους πασχει απο Καλαζαρ η ερλιχια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Στους Θρακομακεδόνες μάλλον δεν μπορεί να βγάλει κανείς σωστά στατιστικά γιατί οι περισσότεροι σκύλοι εκεί είναι "αυλής" (ούτε κάν κήπου γιατί χαλάει το γκαζόν...)
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Αυτό είναι πράγματι τραγικό. 1/3 σκύλος ίσως οφείλεται βέβαια και στην ελλιπή γνώση των ιδιοκτητών να προστατέψουνε τα σκυλιά τους. Δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλοί που να απλώνουν σιτρονέλα για παράδειγμα κάθε απόγευμα στον σκύλο τους μεταξύ άλλων. Πρέπει ο κόσμος να καταλάβει πως τα σκυλιά δεν τα αγοράζουμε απλώς και τα αφήνουμε έξω χωρίς προστασία. Είναι απ' οτι κατάλαβα κάτι σαν το δικό μας 'αντιηλιακό'. Δεν θα βγούμε στην ήλιο το καλοκαίρι χωρίς προστασία.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Εχω ακούσει ότι η σκνίπα που μπορεί να μεταδόσει τη λεισμανία συναντάται κυρίως σε πεδινές περιοχές και πετάει έως και ένα μέτρο απο το έδαφος.
Αν γνωριζει καποιος, ας μας πει αν ισχύει.
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Στους Θρακομακεδόνες μάλλον δεν μπορεί να βγάλει κανείς σωστά στατιστικά γιατί οι περισσότεροι σκύλοι εκεί είναι "αυλής" (ούτε κάν κήπου γιατί χαλάει το γκαζόν...)
Δεν ενδιαφέρομαι σχετικά με την συγκεκριμένη περιοχή αλλα σχετικά με τα βουνά γενικότερα λογω του οτι υπάρχουν πολλά δέντρα, πράσινο καθώς και υγρασία που ευνοούν την συγκεκριμένη σκνίπα (ή οχι?) σε αντίθεση με την πόλη και τα αστικά κέντρα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Στους Θρακομακεδονες οι περισσοτεροι σκυλοι δεν ειναι καν κηπου. Ειναι ως επι το πληστον αδεσποτοι η ημιδεσποζομενοι και σε πολυ χλιδατες καταστασεις κηπου. Η κατασταση ειναι ανεξελεγκτη πια.

Παρολαυτα εγω τους ψεκαζω ακομα με το ειδικο σπρευ για τις σκνιπες. Και απο το φορουμ εχω διαβασει οτι και ατομα που ειναι πληροφορημενα και χρησιμοποιουν τα καταλληλα προιοντα την εχουν πατησει γιατι πολυ απλα οι σκνιπες/τσιμπουρια εχουν παθει ανοσια στα φαρμακα.
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Στους Θρακομακεδονες οι περισσοτεροι σκυλοι δεν ειναι καν κηπου. Ειναι ως επι το πληστον αδεσποτοι η ημιδεσποζομενοι και σε πολυ χλιδατες καταστασεις κηπου. Η κατασταση ειναι ανεξελεγκτη πια.

Παρολαυτα εγω τους ψεκαζω ακομα με το ειδικο σπρευ για τις σκνιπες. Και απο το φορουμ εχω διαβασει οτι και ατομα που ειναι πληροφορημενα και χρησιμοποιουν τα καταλληλα προιοντα την εχουν πατησει γιατι πολυ απλα οι σκνιπες/τσιμπουρια εχουν παθει ανοσια στα φαρμακα.
@Eirini-Fontas, μήπως έχεις ακούσει τίποτα σχετικά με ενα 6μηνης διάρκειας εμβόλιο κατά της Λεισμανίασης;; Έχω διαβάσει διάφορα replies εδω στο φόρουμ σε πολλά threads, αλλα δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα.
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ήλπιζα να μην γράψω ποτέ σε αυτό το θέμα...

Πριν λιγη ώρα, πήρα τις γενικές εξετάσεις αίματος του σκύλου. Δείκτης λεϊσμανιας 1/100, με την ένδειξη "αμφιβολία" κ ο κτηνίατρος μου είπε ότι θα πρέπει να κάνουμε ξανα τις εξετάσεις σε 20 ημέρες. Πρόσθεσε ότι οι υπόλοιπες εξετάσεις του μικρού είναι άψογες, όπως και η κλινική εικόνα του.

Επειδή δεν ήμουν εγώ παρών κ θα μιλήσω αύριο το πρωί μαζί του, έχει κανένας εμπειρία από σχετικό περιστατικό;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ψυχραιμια kkranis ...καταλαβαινω την κεραμιδα.

Μιλα με το γιατρο σου για προληπτικη χορηγηση ζυλαπουρ μεχρι την επανεξεταση
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ήλπιζα να μην γράψω ποτέ σε αυτό το θέμα...

Πριν λιγη ώρα, πήρα τις γενικές εξετάσεις αίματος του σκύλου. Δείκτης λεϊσμανιας 1/100, με την ένδειξη "αμφιβολία" κ ο κτηνίατρος μου είπε ότι θα πρέπει να κάνουμε ξανα τις εξετάσεις σε 20 ημέρες. Πρόσθεσε ότι οι υπόλοιπες εξετάσεις του μικρού είναι άψογες, όπως και η κλινική εικόνα του.

Επειδή δεν ήμουν εγώ παρών κ θα μιλήσω αύριο το πρωί μαζί του, έχει κανένας εμπειρία από σχετικό περιστατικό;
Ψυχραιμία και υπομονή για λίγο. 1/100 δε σημαίνει τίποτα ακόμα. Τοσο είχε βγάλει κι ο Γκογκόλ οταν τον πρωτοπήρα και ολες οι επόμενες εξετασεις βγήκαν αρνητικές (εχουν περάσει 2 χρόνια απο τότε). Χωρίς προληπτική χορήγηση zylapour. Ξέρω και άλλα παραδείγματα που έδειξαν μεμονομένα 1/100 και ποτέ δεν ξαναεμφάνισαν θετικό τιτλο.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
. Ξέρω και άλλα παραδείγματα που έδειξαν μεμονομένα 1/100 και ποτέ δεν ξαναεμφάνισαν θετικό τιτλο.
Σωστο αλλα υπαρχουν και αντιθετα παραδειγματα ;):(

Ο τιτλος 1/100 ειναι αυτο που λεει ...αμφιβολος.
Η επανεξεταση συνηθως ξεκαθαριζει τα πραγματα ...

Τεσπα , οι κτηνιατροι χορηγουν φαρμακα , οχι το φορουμ :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σωστο αλλα υπαρχουν και αντιθετα παραδειγματα ;):(

Ο τιτλος 1/100 ειναι αυτο που λεει ...αμφιβολος.
Η επανεξεταση συνηθως ξεκαθαριζει τα πραγματα ...

Τεσπα , οι κτηνιατροι χορηγουν φαρμακα , οχι το φορουμ :)
Ναι ναι, προφανώς, απλά το λέω για να μην ανυσηχεί απο τώρα. Ας σιγουρευτεί πρώτα και μετά ανυσηχεί! :) (εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις....)

Το 1/100 είναι στα πλαίσια του "θορύβου" της εξέτασης. Γιάυτό δε θεωρείται τελεσίδικο.
 




E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Kαλημέρα κι από εμένα.

Κι εμείς πέρυσι όταν βρήκαμε την Ίβα (Ιαν.2010)της κάναμε εξετάσεις και έβγαλε τίτλο 1/100.

Δεν κάναμε τίποτα γιατί μας είπε να κάνουμε επανεξέταση σε 20-25 μερες και οι μέρες αυτές ήταν που την δώσαμε στους πρώτους ιδιοκτήτες της (αν θυμάσαι και γνωρίζεις την ιστορια).

Οπότε, πέρασε ένας μήνας και όταν τελικά μας την χάρισαν (οριστικά), της ξανακάναμε και έβγαλε τίτλο 1/200 (Φεβ.2010).

Ξεκινήσαμε άμεσα zylapour και μάλιστα της δίναμε και το σιρόπι (milteforan).

Στα μέσα με τέλη Σεπ.2010 ξανακάναμε εξετάσεις οι οποίες και βγήκαν αρνητικές!!

Άρα, μην απελπίζεσαι κάνε κουράγιο. Αφού το εντόπισες νωρίς αυτό είναι πολυ σημαντικό.

Καλή επιτυχία!!
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Kώστα νομίζω οτι δεν πρέπει να δίνεις ζυλαπουρ για να πάρεις σωστά αποτελέσματα
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Γιώργο, το συζήτησα πρώτα με τον κτηνίατρο και μου έδωσε το ΟΚ. Τέτοια πρωτοβουλία δε θα έπερνα από μόνος μου...

Από εκεί και πέρα τι να σου πω. Είμαι τελείως χαμένος