Σπλαχνική λεισμανίαση (Καλαζάρ)


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Κι εμείς πέρυσι όταν βρήκαμε την Ίβα (Ιαν.2010)της κάναμε εξετάσεις και έβγαλε τίτλο 1/100.

Δεν κάναμε τίποτα γιατί μας είπε να κάνουμε επανεξέταση σε 20-25 μερες και οι μέρες αυτές ήταν που την δώσαμε στους πρώτους ιδιοκτήτες της (αν θυμάσαι και γνωρίζεις την ιστορια).

Οπότε, πέρασε ένας μήνας και όταν τελικά μας την χάρισαν (οριστικά), της ξανακάναμε και έβγαλε τίτλο 1/200 (Φεβ.2010).
Απο κατι τετοιες περιπτωσεις θεωρω πως ειναι καλυτερα να ξεκιναει αμεσα η χορηγηση ζυλαπουρ ...καλυτερα να δωσεις τζαμπα για ενα μηνα ζυλαπουρ (θεωρειται ακινδυνο φαρμακο με ελαχιστες ή σπανιες παρενεργειες , ειδικα για τοσο μικρης διαρκειας χορηγηση) παρα να μη το δωσεις και ν' αναρωτιεσαι μηπως τα πραγματα θα ηταν καλυτερα αν το εδινες.

Ξεκίνησα 2x1,5 zylapour κ σε 20 ημέρες πάλι εξέταση

Άντε να δούμε...
Ειναι μεγαλη απογοητευση στην αρχη αλλα πιστευω πως ολα θα πανε ολα καλα ...

Kώστα νομίζω οτι δεν πρέπει να δίνεις ζυλαπουρ για να πάρεις σωστά αποτελέσματα
Γιωργο , το ειχα δει αυτο να το αναφερεις και παλιοτερα και ειχα ξεχασει να σε ρωτησω.
Κανενας απο τους κτηνιατρους που ασχοληθηκαν με το σκυλο μου δεν μου ειπε κατι τετοιο ποτε, ουτε εχω διαβασει κατι σχετικο.
 
Last edited:


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Απο κατι τετοιες περιπτωσεις θεωρω πως ειναι καλυτερα να ξεκιναει αμεσα η χορηγηση ζυλαπουρ ...καλυτερα να δωσεις τζαμπα για ενα μηνα ζυλαπουρ (θεωρειται ακινδυνο φαρμακο με ελαχιστες ή σπανιες παρενεργειες , ειδικα για τοσο μικρης διαρκειας χορηγηση) παρα να μη το δωσεις και ν' αναρωτιεσαι μηπως τα πραγματα θα ηταν καλυτερα αν το εδινες.
Εχεις δίκιο σε αυτό που λες μόνο εμείς ήμασταν -ας πούμε - η εξαίρεση.
Με το που βγήκαν οι εξετάσεις της, μετά από λίγες ημέρες την δώσαμε στους πρώτους ιδιοκτήτες (οι οποίοι δεν εκαναν τίποτα τελικα-ασχολίαστο).
Όταν την ξαναπήραμε πίσω, και είχε ήδη μεγαλώσει ο τίτλος, ξεκινήσαμε άμεσα!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πέρυσι το Σεπτέμβριο κάνουμε γενικές στην Κάρλα και βγαίνουν ύποπτες για καλαζάρ και για ερλειχίωση! Επσημαίνω ότι το σκυλί ταλαιπωρήθηκε γαι να του βρουν φλέβα και ήταν πολύ αγχωμένη μέχρι να παρθεί το αίμα. Κάτι που αλλοίωσε τις εξετάσεις. Στις επόμενες δύο τρεις μέρες που ξανακάναμε εξετάσεις ήταν όλα αρνητικά - τις ξαναεπαναλάβαμε σε 20 μέρες και όλα οκ.
Κατά την άποψή μου ξανακάνε εξετάσεις άμεσα για να διασταυρώσεις πριν χορηγήσεις το οτιδήποτε και αν ξαναβγει ύποπτο τότε ξεκίνα.
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Παιδια,αν στον σκυλο βαζεις το καταλληλο εποθιτικο για τις σκνυπες,υπαρχει περπτωση να κολλησει καλαζαρ;;;
Αγχωνομαι!
Δηλαδη αν τον εχω ολους τους μηνες με σιτρονελα υπαρχει περιπτωση να κολλησει;;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παιδια,αν στον σκυλο βαζεις το καταλληλο εποθιτικο για τις σκνυπες,υπαρχει περπτωση να κολλησει καλαζαρ;;;
Αγχωνομαι!
Δηλαδη αν τον εχω ολους τους μηνες με σιτρονελα υπαρχει περιπτωση να κολλησει;;
Τίποτα δεν είναι 100% γι'αυτό κάνεις 2 φορές το χρόνο προληπτικές εξετάσεις
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σημασία έχει να την προλάβεις πριν πηραχτούν τα νεφρά γιατί μετά είναι πιο δύσκολα τα πράγματα
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εχεις δίκιο σε αυτό που λες μόνο εμείς ήμασταν -ας πούμε - η εξαίρεση.
Με το που βγήκαν οι εξετάσεις της, μετά από λίγες ημέρες την δώσαμε στους πρώτους ιδιοκτήτες (οι οποίοι δεν εκαναν τίποτα τελικα-ασχολίαστο).
Όταν την ξαναπήραμε πίσω, και είχε ήδη μεγαλώσει ο τίτλος, ξεκινήσαμε άμεσα!!
Δεν είσασταν απαραίτητα η εξαίρεση. Εξαρτάται απο τον κτηνίατρο. Είναι πολλοί αυτοί που με 1/100 δε δίνουν τίποτα και ζητάνε επανεξέταση μετά από 3-4 βδομάδες, για να σιγουρευτούν αν πραγματι είναι θετικός ο σκύλος ή όχι. Αλλιώς μένεις με την απορία. Δεν ξέρω σε ποιές περιπτώσεις το ζυλαπούρ μπορεί να "μπερδέψει" το αποτέλεσμα, αλλά μου φαίνεται λογικό αν είναι ήδη δύσκολο να ανιχνευθούν οι λεϊσμάνιες, αν πέσουν λίγο με το ζυλαπούρ και να μην είναι πλέον ανιχνεύσιμες. Επίσης δεν είμαι σίγουρη οτι το τεστ ανιχνεύει το ίδιο το παράσιτο ή τα αντισώματα που φτιάχνει ο οργανισμός του σκύλου ενάντια στο παράσιτο (στην οποία περίπτωση ακόμα κι αν πέσει το παράσιτο, τα αντισώματα παραμένουν για κάποιο καιρό). Πάντως αν (ξανα)συνέβαινε στο σκύλο μου το περιβόητο 1/100, θα έκανα πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις στον κτηνίατρο για να ξέρω τι συνεπάγεται η προληπτική χορήγηση ζυλαπούρ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Φτανουν 2 φορες τον χρονο;;
Δηλαδη καθε 6μηνο εε;
Αν το προλαβεις στην αρχη θεραπευεται;;:confused:
Το καλααζάρ δεν θερεπεύεται. Ελέγχεται όμως με σωστή αγωγή και ο σκύλος μπορεί να ζήσει μια κανονικότατη ζωή μέχρι τα βαθιά γεράματα.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Επίσης δεν είμαι σίγουρη οτι το τεστ ανιχνεύει το ίδιο το παράσιτο ή τα αντισώματα που φτιάχνει ο οργανισμός του σκύλου ενάντια στο παράσιτο (στην οποία περίπτωση ακόμα κι αν πέσει το παράσιτο, τα αντισώματα παραμένουν για κάποιο καιρό).
Ο τιτλος καλαζαρ ειναι τιτλος αντισωματων ...το παρασιτο ανιχνευεται με αλλες τεχνικες.
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Απ οτι καταλαβα,ειναι ενα παρασιτο,το οποιο πολλαπλασιαζετα και απλωνεται σε ολο το σωμα του ζωου και πεθαινει!
Με τα φαρμακα,απλως περιοριζεται ο παλλαπλασιασμος τους εε;;
Η θεραπεια ειναι ακριβη;
Ο ανθρωπος μπορει να κολλησει;
Παω για ψαξιμο!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δεν ξέρεις απο καλαζάρ ?????????

τρέχα γρήγορα για ενημέρωση στις κατάλληλες ενότητες του φόρουμ και σταμάτα να "σπαμάρεις" όλα τα τόπικ :lol:
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Ηξερα,αλλα τα βασικα!
Οτι κολλαει απο θυλικη σκνιπα,οτι ειναι παρασιτο...
λιγα πραγματα!
Αλλα νομιζα οτι με την προληψη δεν προκειτε να κολλησεις!
Τωρα τα διαβασα ολα!! :p
Και για τα φαρνακα,ολα!:D:D
Αλλα το βασικοτερο ειναι να κανεις εξετασεις καθε Νοεμβριο και Μαϊο για να εισαι σιγουρος!
Και βλεπουμε!:rolleyes:
 






plusmaria

New Member
14 Ιανουαρίου 2011
4
0
Καλησπερα σε ολους!
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας για τη σκυλιτσα μου! Εδω κ λιγες μερες δεν ηταν πολυ καλα! Ειχε αδυνατησει, εκανε εμετους κ ειχε χασει την ορεξη της. Την πηγα στον κτηνιατρο κ μου ειπε μαλλον οτι ειναι γαστρεντεριτιδα. Μου εδωσε ενα χαπι για το στομαχι κ φυγαμε. Οι εμετοι ομως χειροτευαν κ την ξαναπηγα. Τοτε της εκανε εξετασεις αιματος. Την επομενη μερα με πηρε κ μου ειπε οτι η σκυλιτσα μου θα πεθανει κ οτι ισως θα ηταν καλυτερο να της κανω ευθανασια. Μου ειπε οτι εχει καλαζαρ σε προχωρημενο σταδιο κ οτι εχουν πειραχτει τα νεφρα της. Οταν αρνηθηκα να της κανω ευθανασια κ του ζητησα να μου πει αν μπορω να κανω κατι για θεραπεια, εστω κ αν εχει λιγες πιθανοτητες βελτιωσης, μου εδωσε το zylapur κ το tagamet. Σημερα που διαβαζα για τα αλλα φαρμακα εδω, του τηλεφωνησα κ τον ρωτησα αν θα μπορουσα να της δωσω κ το mitleforan. Μου απαντησε οτι δεν χρειαζεται κ οτι δεν καταλαβαινει γιατι θελω να ταλαιπορω ετσι το σκυλο μου....
Εσεις τι θα με συμβουλευατε;
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Καλησπερα σε ολους!
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας για τη σκυλιτσα μου! Εδω κ λιγες μερες δεν ηταν πολυ καλα! Ειχε αδυνατησει, εκανε εμετους κ ειχε χασει την ορεξη της. Την πηγα στον κτηνιατρο κ μου ειπε μαλλον οτι ειναι γαστρεντεριτιδα. Μου εδωσε ενα χαπι για το στομαχι κ φυγαμε. Οι εμετοι ομως χειροτευαν κ την ξαναπηγα. Τοτε της εκανε εξετασεις αιματος. Την επομενη μερα με πηρε κ μου ειπε οτι η σκυλιτσα μου θα πεθανει κ οτι ισως θα ηταν καλυτερο να της κανω ευθανασια. Μου ειπε οτι εχει καλαζαρ σε προχωρημενο σταδιο κ οτι εχουν πειραχτει τα νεφρα της. Οταν αρνηθηκα να της κανω ευθανασια κ του ζητησα να μου πει αν μπορω να κανω κατι για θεραπεια, εστω κ αν εχει λιγες πιθανοτητες βελτιωσης, μου εδωσε το zylapur κ το tagamet. Σημερα που διαβαζα για τα αλλα φαρμακα εδω, του τηλεφωνησα κ τον ρωτησα αν θα μπορουσα να της δωσω κ το mitleforan. Μου απαντησε οτι δεν χρειαζεται κ οτι δεν καταλαβαινει γιατι θελω να ταλαιπορω ετσι το σκυλο μου....
Εσεις τι θα με συμβουλευατε;
Καταρχην ο γιατρος θα πρεπει να σου πει τον τίτλο λεισμάνιας που φερει ο σκυλος σου.
(π.χ 1/3200, 1/1600, 1/800 κλπ ).
Επισης υπαρχουν εξετασεις (περα απο τις βιοχημικες ή τις ορολογικες) που μπορουν να δειξουν αν και κατα ποσο έχουν μολυνθει τα οστα ή όχι.
Τι ηλικία εχει ο σκυλος σου;
Περαν του ότι πρεπει να αλλαξεις οπωσδηποτε κτηνιατρο, ποσο καιρο βλεπεις τη σκυλιτσα σου σε αυτην την κατασταση;
Για να εχουν πειραχτει τοσο πολυ τα νεφρα, θα πρεπει ο σκυλος να ειναι καιρο σε αυτην την κατασταση.
Για το milteforan σωστα σου είπε, αν το προβλημα με τα νεφρα είναι τοσο μεγάλο..

Οπωσδηποτε δευτερη (και τριτη) γνωμη και ευχομαι περαστικα

:)
 
Last edited:


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
καλησπερα!εγω αυτο που μπορω να σε συμβουλεψω ειναι να παρεις κ μια δευτερη γνωμη (γιατι κ ο συγκεκριμενος δε μου φαινεται οτι ειναι κ ο καλυτερος) αν στην περιοχη που βρισκεσαι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα!Πες μας την περιοχη σου μηπως καποιος απο εδω ξερει καποιον κτηνιατρο να σου προτεινει!Πιθανο ειναι βεβαια να σου πουν κ αλλα μελη παρομοιες εμπειριες με τη δικια σου!
Ευχομαι ολα να πανε οσο το δυνατον καλυτερα για σενα κ τη σκυλιτσα σου!
 


plusmaria

New Member
14 Ιανουαρίου 2011
4
0
Ειναι 7 χρονων! Οι εξετασεις για τιτλο εχουν 300/800! Ειναι ετσι περιπου 10 μερες με 2 εβδομαδες!
Ξεχασα να αναφερω οτι εχει κ αναιμια!
Ο κτηνιατρος αυτος την βλεπει ολα αυτα τα χρονια κ ποτε δεν ειχε συμπεριφερθει ετσι...
Μενω στο κορωπι, αν εχετε καποιον να μου προτεινετε θα με διευκολυνατε πολυ γιατι δεν ξερω καποιον αλλον εδω κοντα!