Στείρωσε τα σκυλιά σου






ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ας διαβάσουν οι δογματικά υπέρμαχοι των χωρίς διάκριση και κριτήρια ακωτηριασμών.
Ποιοι δηλαδή;
Εγώ πάντα λέω να διαβάζουμε όλοι είτε σκεφτόμαστε να στειρώσουμε είτε στειρώσαμε ήδη.Να προσέχουμε μόνο τί διαβάζουμε.
Έρευνα | Προβλήματα υγείας στους σκύλους από την πρόωρη στείρωση
Αυτό που πόσταρες είναι δημοσιογραφικό άρθρο . Συγγραφέας είναι ένας Δημήτρης Κοτάκος(εκτός και αν το έκλεψε και αυτός από πουθενά).
Το λίνκ είναι εδώ
Διαβάστε ολόκληρη την έρευνα

http://www.akcchf.org/research/research-portfolio/1488.html
Πήρε στοιχεία και από κάποιες προγενέστερες αλλά αυτή είναι ολόκληρη η έρευνα στην οποια αναφέρεται. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4096726/
Η οποία δείχνει τα θηλυκά cancer golden retrievers , να χαντακώνονται ''ελαφρώς'' , συγκριτικά με το άλλο φύλο ή άλλες φυλές ίδιου μεγέθους. Επίσης είχε κάνει πάταγο όταν είχε δημοσιευτεί αντιβαίνοντας την μόνιμη γκρίνια οτι κάποιος κρυμμένος κακός εχθρός θέλει να αποσιωπώνται τα αρνητικά της στείρωσης .
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@ioanna a

Πρώτα απ΄όλα καλημέρα.

Χαρά στό κουράγιο σου 4 η ώρα το πρωί.

1. (Ποιοι δηλαδή;
Εγώ πάντα λέω να διαβάζουμε όλοι είτε σκεφτόμαστε να στειρώσουμε είτε στειρώσαμε ήδη.Να προσέχουμε μόνο τί διαβάζουμε.)

Όσοι έχουν τη μύγα μυγιάζονται.

2. (Αυτό που πόσταρες είναι δημοσιογραφικό άρθρο . Συγγραφέας είναι ένας Δημήτρης Κοτάκος(εκτός και αν το έκλεψε και αυτός από πουθενά).
Το λίνκ είναι εδώ )

Δέν είπα ότι είναι δικό μου κείμενο γι΄αυτό και έχει διαφορετική γραμματοσειρά.

3. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι στείρωσης εκτός απο την ολική αφαίρεση των γεννητικών οργάνων πχ. ( βαζεκτομή απολίνωση σαλπίγγων που συνήθως εκτελείται για να καταστήσει τα κατοικίδια ζώα ανίκανα να αναπαραχθούν χωρίς να αλλοιώνουν την κανονική ορμονική παραγωγή, συμβάλλοντας έτσι στον έλεγχο της υπερπληθυσμού των ζώων συντροφιάς )

και όχι όπως έχει γράψει κάποιος που του απήγαγαν τον γάτο (Με έκπληξη ανακαλύψαμε και εγώ και ο συμπαθέστατος αστυνομικός ότι πρόκειται για μια συνηθισμένη κτηνιατρική πρακτική. Γιατί βλέπετε όλοι αυτοί οι τάχα "φιλόζωοι" είναι και φτηνιάρηδες που προτιμούν το τσίπικο ακρωτηριασμό από την προφανώς ακριβώτερη και φιλική για το ζώο βασεκτομή ) .
Εδώ είναι το post του ευεργετημένου : pka
http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=13363&page=29

4. Μπορείς να παρακολουθείς και να κάνεις εξετάσεις συχνά στο σκύλο σου έτσι ώστε να προλάβεις να μην αρωστήσει σοβαρά το ζώο.

Τέλος μη μου απαντήσει κανένας πάνω σ΄αυτό το θέμα γιατί καταντάει πολύ κουραστικό.
Έχω να φροντίσω τα κουτάβια μου κι΄ας κάνει ο καθένας ότι θέλει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στέφανος Κ.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Καταδικάζουμε τους δογματικούς από όπου και αν προέρχονται!
Βασίλη, no offence, αλλά αυτό το χιλιοειπωμένο μότο είναι απίθανη ανοησία. Τα πάντα στην κοινωνία στηρίζονται σε δόγματα. Δλδ σε (αυθαίρετες συνήθως) παραδοχές που κάποιοι τις αναγάγουν σε (απόλυτες) αλήθειες.
Ο τομέας με τα περισσότερα και ισχυρότερα δόγματα είναι η επιστήμη. Απλά το δόγμα στην επιστήμη λέγεται αξίωμα. Υπάρχει μεγαλύτερο δόγμα από το 1+1 = 2 ;
Υπάρχουν μεγαλύτεροι δογματικοί από τους επιστήμονες ;
Βασίλη, καταδικάζεις δηλαδή και την επιστήμη και τους επιστήμονες, έτσι ;

Στην πράξη, καταδικάζουμε τους δογματικούς που δεν ασπάζονται τα δικά μας δόγματα !!

Για να είμαι κι on topic, είμαι κατά της στείρωσης των σκύλων και υπέρ της στείρωσης στους ανθρώπους :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τα πάντα στην κοινωνία στηρίζονται σε δόγματα. Δλδ σε (αυθαίρετες συνήθως) παραδοχές που κάποιοι τις αναγάγουν σε (απόλυτες) αλήθειες.
Ο τομέας με τα περισσότερα και ισχυρότερα δόγματα είναι η επιστήμη. Απλά το δόγμα στην επιστήμη λέγεται αξίωμα.
Υπάρχει μεγαλύτερο δόγμα από το 1+1 = 2 ;
Υπάρχουν μεγαλύτεροι δογματικοί από τους επιστήμονες ;
Βασίλη, καταδικάζεις δηλαδή και την επιστήμη και τους επιστήμονες, έτσι ;

Στην πράξη, καταδικάζουμε τους δογματικούς που δεν ασπάζονται τα δικά μας δόγματα !!
H επιστήμη δέχεται απειροελάχιστα δόγματα και με διαφορετική σημασία από τους υπόλοιπους τομείς. Πχ ''το κεντρικό δόγμα της μοριακής βιολογίας'' , και εδώ που το βάφτισαν ''δόγμα'' το ψιλομετάνιωσαν. Προτιμούμε τις θεωρίες και πάλι με το σταγονόμετρο. Τα μαθηματικά ξανά χρησιμοποιούν την έννοια του αξιώματος με διαφορετικό τρόπο.

Καταδικάζοντας ένα δόγμα μάλλον αναζωογονείς λίγο αυτήν την έρμη την επιστήμη.
Το κόκκινο θα ήταν μεγάλη αλήθεια (...αξιωματικά :D) αν έβαζες άλλο ένα θαυμαστικό στο τέλος.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Βασίλη, no offence, αλλά αυτό το χιλιοειπωμένο μότο είναι απίθανη ανοησία. Τα πάντα στην κοινωνία στηρίζονται σε δόγματα. Δλδ σε (αυθαίρετες συνήθως) παραδοχές που κάποιοι τις αναγάγουν σε (απόλυτες) αλήθειες.
Ο τομέας με τα περισσότερα και ισχυρότερα δόγματα είναι η επιστήμη. Απλά το δόγμα στην επιστήμη λέγεται αξίωμα. Υπάρχει μεγαλύτερο δόγμα από το 1+1 = 2 ;
Υπάρχουν μεγαλύτεροι δογματικοί από τους επιστήμονες ;
Βασίλη, καταδικάζεις δηλαδή και την επιστήμη και τους επιστήμονες, έτσι ;

Στην πράξη, καταδικάζουμε τους δογματικούς που δεν ασπάζονται τα δικά μας δόγματα !!

Για να είμαι κι on topic, είμαι κατά της στείρωσης των σκύλων και υπέρ της στείρωσης στους ανθρώπους :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Καλημέρα @AGRIAN , το ποστ μου είχε χιουμοριστικό τόνο, θέλοντας να θίξω -τουλάχιστον για ότι αφορά τις σκυλοκουβέντες μας- να μην είμαστε απόλυτοι με τίποτα.

Σίγουρα τα γραπτά ο καθένας τα παίρνει διαφορετικά, αφου δεν έχει την ίδια στιγμή εικόνα από την έκφραση προσώπου αυτού που γράφει.

Όπως και με κάποια θέματα που ανέβασα, πχ "έρχεται πόλεμος" και το "σκυλογκρίνιες", είναι με μία αίσθηση πιό ελαφριά και διάθεση να δούμε κάποια πράγματα λίγο πιό χαλαρά, καθότι τελευταία έχουν ανέβει οι τόνοι.

ΑΝ δεν το πέτυχα, ζητώ ταπεινά συγνώμη.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN and ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Καλημέρα @AGRIAN , το ποστ μου είχε χιουμοριστικό τόνο, θέλοντας να θίξω -τουλάχιστον για ότι αφορά τις σκυλοκουβέντες μας- να μην είμαστε απόλυτοι με τίποτα.

Σίγουρα τα γραπτά ο καθένας τα παίρνει διαφορετικά, αφου δεν έχει την ίδια στιγμή εικόνα από την έκφραση προσώπου αυτού που γράφει.

Όπως και με κάποια θέματα που ανέβασα, πχ "έρχεται πόλεμος" και το "σκυλογκρίνιες", είναι με μία αίσθηση πιό ελαφριά και διάθεση να δούμε κάποια πράγματα λίγο πιό χαλαρά, καθότι τελευταία έχουν ανέβει οι τόνοι.

ΑΝ δεν το πέτυχα, ζητώ ταπεινά συγνώμη.
Μια χαρά το πέτυχες, μη φοβού :D
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και στο δια ταύτα:

"Δογματισμός
ονομάζεται η αποφθεγματική διατύπωση διαφόρων ιδεών, χωρίς αιτιολογία ή απόδειξη.

Αναφέρεται στην έλλειψη κριτικής σκέψης και την προσκόλληση σε κάποια θεωρία που δε στηρίζεται σε αποδείξεις ή που θεωρείται επιστημονικά ξεπερασμένη.[1]
Ουσιαστικά ο δογματισμός όχι μόνο δεν προάγει το διάλογο, αλλά και τον απορρίπτει. Είναι η προσήλωση και η άκριτη εμμονή στις αρχές και την αυστηρότητα ενός συστήματος, η οποία προτάσσει την άνευ όρων αποδοχή ορισμένων κωδικοποιημένων και μηχανικά σχηματισμένων θέσεων[2]...."

Θεωρώ κατόπιν της παραπάνω εξήγησης, ότι είναι φανερό ποιοί "δογματισμοί" εδώ μέσα, ανάβουν τα αίματα και δημιουργούν "συράξεις". (να μην τους αναλύσω, κοιτάξτε τα πολυσέλιδα νήματα)...
 
  • Like
Reactions: stefanosk


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μεταξύ μας πάντως, εγώ δεν θα χαρακτήριζα κανέναν από τους συνομιλητές μου δογματικους, άσχετα αν διαφωνώ με την άποψη που εκφερουν.
Υπαρχει και αιτιολογία αλλά και επιστημονικές ενδείξεις για αυτό που υποστηρίζουν.
 






joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Βασίλη, no offence, αλλά αυτό το χιλιοειπωμένο μότο είναι απίθανη ανοησία. Τα πάντα στην κοινωνία στηρίζονται σε δόγματα. Δλδ σε (αυθαίρετες συνήθως) παραδοχές που κάποιοι τις αναγάγουν σε (απόλυτες) αλήθειες.
Ο τομέας με τα περισσότερα και ισχυρότερα δόγματα είναι η επιστήμη. Απλά το δόγμα στην επιστήμη λέγεται αξίωμα. Υπάρχει μεγαλύτερο δόγμα από το 1+1 = 2 ;
Υπάρχουν μεγαλύτεροι δογματικοί από τους επιστήμονες ;
Βασίλη, καταδικάζεις δηλαδή και την επιστήμη και τους επιστήμονες, έτσι ;

Στην πράξη, καταδικάζουμε τους δογματικούς που δεν ασπάζονται τα δικά μας δόγματα !!

Για να είμαι κι on topic, είμαι κατά της στείρωσης των σκύλων και υπέρ της στείρωσης στους ανθρώπους :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Νομίζω ότι στο παράδειγμά σου έχεις πέσει πραγματικά πολύ έξω.
Για να φτάσουμε να πούμε ότι 1+1=2 πρέπει να ορίσουμε το 1, να ορίσουμε το 2, και κύριως να ορίσουμε την πράξη (+) αλλά και την έννοια της ισότητας που εκφράζεται με το (=).
Το γεγονός ότι οι δάσκαλοι το διδάσκουν με μεθόδους "δογματικές" δεν προσδιορίζει την εν λογω σχέση ως δόγμα αλλά μάλλον τους δασκάλους ως ημιμαθείς.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane






AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Νομίζω ότι στο παράδειγμά σου έχεις πέσει πραγματικά πολύ έξω.
Για να φτάσουμε να πούμε ότι 1+1=2 πρέπει να ορίσουμε το 1, να ορίσουμε το 2, και κύριως να ορίσουμε την πράξη (+) αλλά και την έννοια της ισότητας που εκφράζεται με το (=).
Απλά μεταθέτεις το πρόβλημα.
Πάντα θα υπάρχει μία αρχή που δεν αποδεικνύεται αλλά ορίζεται αυθαίρετα.
Γκούγκλαρε για το θεώρημα της μη πληρότητας του Γκέντελ.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Απλά μεταθέτεις το πρόβλημα.
Πάντα θα υπάρχει μία αρχή που δεν αποδεικνύεται αλλά ορίζεται αυθαίρετα.
Γκούγκλαρε για το θεώρημα της μη πληρότητας του Γκέντελ.
Καρα-off topic
Το θεώρημα μη πληρότητας λέει ότι κανένα σύστημα δεν είναι πλήρες, ότι μπορεί να διατυπωθεί μια πρόταση η οποια ενώ είναι αληθής δεν μπορεί να αποδειχθεί εντός του συστηματος.
Η αδυναμία του συστήματος δεν σημαίνει ότι η πρόταση είναι δογματική αλλά ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί με τα υπάρχοντα εργαλεία του συγκεκριμένου συστήματος.
Αν διευρύνω το σύστημα μου μπορεί πλέον να μπορώ να αποδείξω την πρόταση αλλά σύμφωνα με το θεώρημα θα υπάρχει κάποια άλλη πρόταση που δεν θα αποδεικνύεται.
Ο τετραγωνισμός του κύκλου στην ευκλείδια γεωμετρία είναι άλυτο αλλά με τις γνώσεις του σημερινού λυκείου είναι ένα τετράγωνο πλευρας √π×ρ όπου ρ η ακτίνα του κύκλου προς τετραγωνισμό.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.
Αν κάτι δεν κατάλαβα από το σκεπτικό σου, μου λες και σε πμ.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π