Στείρωσε τα σκυλιά σου


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Από τον σερσο με περίοδο :) μέχρι το ότι χάνουμε ένα κομμάτι της ζωής μας για τα παιδια και το ρισκο της αναπαραγωγής.(n)
Ο Σέρσος είναι το χαιδευτικό της αγαπημένης μου Circe(Σερσι).
Η Σερσι είναι μια υπέρχοχη σκύλα , ελαφρώς εξυπνότερη από εμένα, η οποία στους τελευταίους τις δυο οίστρους ψυχαγωγούνταν κυρίως κυνηγώντας γατοπαιχνίδια στο σπίτι.
Ξερω άλλα σκυλάκια που δεν θα άντεχαν ποτέ να το κάνουν αυτό βεβαια, από τον πρωτο τους οίστρο. Όταν βγαινουν βολτα θα κάνουν που θα κάνουν μανούβρες για να αποφυγουν τα αδεσποτα, δεν θα λογαριάσουν πολύ τα δεσποζόμενα. Δεν θεωρώ φαεινή την ιδεα να περάσουν το σκυλί από πάρκο (για πολλούς λόγους), αλλά δεν μπορώ και να τους διώξω με το ζόρι

Για την πονηροσυμπεριφορά του Σέρσου , δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα. Ξερω οτι προσπαθεί να μου ξεφυγει σαν να είμαι η κακιά μητριά. (που είμαι :p )

Ως προς το ρισκο της αναπαραγωγής...
Κατα το ζευγάρωμα ο οργανισμός υποβάλεται σε στρες,σπαταλά ενεργεια, μεταδίδονται αρρώστιες, κινδυνευει να τραυματιστεί(το ''κόλλημα'' στα σκυλιά ειδικά δεν είναι αστείο)
Ακόμα περισσότερο για το θηλυκό η εγκυμοσύνη και η γαλουχία, και στην περίπτωση που δεν έχει επιπλοκές, εξαντλούν την ενέργεια και τους πόρους του θηλυκού. (ενέργεια που θα μπορούσε να ξοδεψει για εναναδιόρθωση του δικού της DNA, για επούλωση δικών της μικροτραυματισμών κλπ). Και σιγουρα ο τοκετός είναι κεφαλαιο από μόνο του.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Με μπλεξες και μενα ιωαννα. Δεν εχω την απαιτηση να φυλακιζονται οι θηλυκες οταν εχουν περιοδο. Αλλα δεν ειναι αναγκη να κοβουν βολτες στο στομα του λυκου
Κοινη λογικη.

Για το αλλο, δεν ξερω. Θεωρω οτι η αναπαραγωγη ειναι ο βασικος λογος υπαρξης καθε οργανισμου. Συνεπως, η μη επιτευξη του σκοπου ειναι προβληματικη. Δεν εχω ειδικες γνωσεις. Μπορει να κανω και λαθος.
Ναι. Σκοπός του οργανισμού είναι τα ζήσει 3 χρόνια και να γεννήσει 2 απογονους που θα ζήσουν άλλα 3 χρόνια κλπ
Σκοπός μου για τον σκύλο μου είναι να ζήσει αυτή 6 χρόνια.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και δεν είναι πρώτη φορά

Κυρία έφερε στο πάρκο την σκύλα της με οίστρο και παραπονέθηκε για την ύπαρξη αστείρωτων σερνικών.... σερνικοβότανο δεν αναφέρθηκε :cool:
Εμένα πχ, αν εχει περάσει θηλυκό με οίστρο από την περιοχή, κατεβάζει μουσούδα στο χώμα και μυρίζει συνέχεια. Αν πέσουμε πάνω σε θηλυκό με οίστρο, τραβάει να το μυρίσει, αλλά αν του πω πάμε, ακολουθεί χωρίς πολλά πολλά.. Γενικά δεν τρελαίνεται όπως έχω ακούσει για άλλα.
Αν καταφέρω τον δικό μου να ακολουθήσει χωρίς πολλά πολλά ... Θα σε προσλάβω σαν εκπαιδευτή ή θα σε καταγγείλω στην φιλοζωική πως έχεις εκφοβίσει τον σκύλο σου με περίεργες μεθόδους, μάλλον το δεύτερο θα γίνει :p

=====

Εγώ απο μεριάς φιλοζωικών κατάλαβα πως όσοι δεν στειρώνουν είναι όλοι ανεύθυνοι, δυνητικά παράνομοι. Διαβάζεις σε φιλοζωικές ανακοινώσεις :

Μέσα σε 7 χρόνια, μια θηλυκή γάτα και τα γατάκια της μπορούν να γεννήσουν 420.000(!!!!!!) γάτες.

Σας ρωτάω σε ποιό Ελληνικό νησί είδατε εκατομμύρια γάτες ;; Στα Ελληνικά νησία όπου οι γάτες δεν είναι υπο διωγμό, ναι αυτές που έχετε δει να περιμένουν υπομονετικά τους ψαράδες....

Με ενοχλεί αφόρητα η άκαμπτη στάση. ΤΕΛΕ'ΙΑ.

=====

Να βάλω εδώ θέμα με το φίμωτρο ή να ανοίξω καινούργιο ; Απευθύνομαι σε όποιον υποστηρίζει καθολικά την στείρωση, όχι για λόγους υγείας - ευζωιας κλπ. Φίμωτρο σε ορισμένες ράτσες ή/και σε όλα τα σκυλιά.

=====

ΥΓ. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Ο παρακάτω αδέσποτος δεν έχει κανένα μας ανάγκη, ιδιαίτερα δε "σωτήρες"

adespotos.PNG
 
  • Like
Reactions: stefanosk


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτο το ταμπελακι δεν σημαινει οτι ο σκυλος ειναι υπο τη φροντιδα της φιλοζωικης του δημου;



891295_loukanikos13-jpg.jpg

Αυτο με το ανεμελο ξεγνοιαστο αδεσποτο στ αληθεια το πιστευουμε;
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ο Σέρσος είναι το χαιδευτικό της αγαπημένης μου Circe(Σερσι).
Η Σερσι είναι μια υπέρχοχη σκύλα , ελαφρώς εξυπνότερη από εμένα, η οποία στους τελευταίους τις δυο οίστρους ψυχαγωγούνταν κυρίως κυνηγώντας γατοπαιχνίδια στο σπίτι.
Ξερω άλλα σκυλάκια που δεν θα άντεχαν ποτέ να το κάνουν αυτό βεβαια, από τον πρωτο τους οίστρο. Όταν βγαινουν βολτα θα κάνουν που θα κάνουν μανούβρες για να αποφυγουν τα αδεσποτα, δεν θα λογαριάσουν πολύ τα δεσποζόμενα. Δεν θεωρώ φαεινή την ιδεα να περάσουν το σκυλί από πάρκο (για πολλούς λόγους), αλλά δεν μπορώ και να τους διώξω με το ζόρι

Για την πονηροσυμπεριφορά του Σέρσου , δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα. Ξερω οτι προσπαθεί να μου ξεφυγει σαν να είμαι η κακιά μητριά. (που είμαι :p )

Ως προς το ρισκο της αναπαραγωγής...
Κατα το ζευγάρωμα ο οργανισμός υποβάλεται σε στρες,σπαταλά ενεργεια, μεταδίδονται αρρώστιες, κινδυνευει να τραυματιστεί(το ''κόλλημα'' στα σκυλιά ειδικά δεν είναι αστείο)
Ακόμα περισσότερο για το θηλυκό η εγκυμοσύνη και η γαλουχία, και στην περίπτωση που δεν έχει επιπλοκές, εξαντλούν την ενέργεια και τους πόρους του θηλυκού. (ενέργεια που θα μπορούσε να ξοδεψει για εναναδιόρθωση του δικού της DNA, για επούλωση δικών της μικροτραυματισμών κλπ). Και σιγουρα ο τοκετός είναι κεφαλαιο από μόνο του.
Για τον σερσο πλάκα έκανα.
Για το δεύτερο σκέλος όμως δεν βλέπω διάφορα απο το κυνήγι της τροφής, την εργασία ή ακόμα και την βόλτα με λουρί.
Δεν βλέπω λόγο ιδιαίτερης μνείας της αναπαραγωγής.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
να ξεκαθαριζεις ομως στις κουβεντες σου οτι ειναι ακαδημαικες
Πρακτικά θεωρώ την στείρωση ένα αναγκαίο κακό για τα ήδη αδέσποτα σκυλιά.
Το ότι είναι αναγκαίο (γιατι δεν υπάρχει άλλη λύση) δεν σημαίνει πως θα το βαφτίσω καλό. Το βρίσκετε λογικό να ψάχνουμε να βρούμε θετικά σε έναν ακρωτηριασμό;
Ή εγώ είμαι ο παράλογος;

Πιστεύω πως είναι κλασσική περίπτωση που η έκφραση "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" βρίσκει πλήρη εφαρμογή.
Περιορισμός των αδέσποτων ο σκοπός και η στείρωση είναι το μέσο, που παρουσιάζεται με τέτοιο τρόπο ώστε να πειστεί ο κόσμος για να στειρωσει.
Η "Αγία" στείρωση.

Έχω δε την εντύπωση πως αυτή η λογική έδωσε το έναυσμα στον Στειρωνη για μαζική στείρωση όλων των σκύλων και πρόστιμα (βαφτισμενο ως τέλος) σε οσους τους θέλουν αστειρωτους.
Αφού έχει μόνο θετικά ας το κάνουν όλοι.

Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ με όλη αυτή τη λογική.
Και νομίζω έχω το δικαίωμα να εκφράσω δημόσια (αλλά κόσμια) την διαφωνια μου.

Ευχαριστώ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πιστεύω πως είναι κλασσική περίπτωση που η έκφραση "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" βρίσκει πλήρη εφαρμογή.
Περιορισμός των αδέσποτων ο σκοπός και η στείρωση είναι το μέσο, που παρουσιάζεται με τέτοιο τρόπο ώστε να πειστεί ο κόσμος για να στειρωσει.
Η "Αγία" στείρωση.
Για να σταματήσουν να πολλαπλασιάζονται τα αδέσποτα υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος?

Όσον αφορά τα δεσποζόμενα τώρα, όσο αυταρχικό είναι να σου λέει ο κάθε Τσιρώνης "στείρωσε" άλλο τόσο αυταρχικό και άκυρο το θεωρώ να μου λένε ότι στείρωσα το σκύλο μου για τη βολή μου. Ο καθένας έχει άλλες συνθήκες ζωής, άλλο σκύλο κλπ. Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ άλλη λύση αν είχα έναν αρσενικό και μία θηλυκιά μέσα στο σπίτι - καθαρά πρακτικά προβλήματα.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για να σταματήσουν να πολλαπλασιάζονται τα αδέσποτα υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος?
Ανέφερα στο μήνυμά μου, πως για τα αδέσποτα που ήδη υπάρχουν είναι ένα αναγκαίο κακό, γιατί απλούστατα δεν υπάρχει άλλη λύση.

άλλο τόσο αυταρχικό και άκυρο το θεωρώ να μου λένε ότι στείρωσα το σκύλο μου για τη βολή μου.
Δεν έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο.

Ο καθένας έχει άλλες συνθήκες ζωής, άλλο σκύλο κλπ. Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ άλλη λύση αν είχα έναν αρσενικό και μία θηλυκιά μέσα στο σπίτι - καθαρά πρακτικά προβλήματα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Ούτε όμως αυτό το θέμα έθιξα.
Ελεύθεροι είμαστε να πράξουμε όπως εμείς κρίνουμε καλύτερα ανάλογα τις συνθηκες.
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Το Θέμα της στείρωσης θα πρέπει να το βλέπει κάθε ιδιοκτήτης ανά περίπτωση.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να στειρώσεις και άλλοι τόσοι για να μην στειρώσεις .
Από έρευνες , μελέτες , ακόμα και οι κτηνίατροι είναι διχασμένοι οι μισοί λένε στείρωση οι άλλοι μισοί όχι.
Το πρόβλημα είναι ότι αφήνοντας λόγο αδέσποτων να ακούγετε μόνο η μία άποψη, και να περάσει στην κοινή γνώμη ότι το να αφήσεις αστείρωτο τον σκύλο σου δείχνει ότι είσαι ανεύθυνος περάσαμε στο να είναι έτοιμη η κοινή γνώμη στην καθολική στείρωση.
Ανεύθυνο και εγκληματικό είναι να βάλεις μια γέννα χωρίς νόημα και να δώσεις τα κουτάβια όπου ναναι η τα πετάξεις σε έναν κάδο η με μια κούτα στην δίπλα γειτονιά και αυτό δεν έχει σχέση με την στείρωση.
Ας μάθουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους .
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@Yorkaddict ουτε θα θελα ουτε εχω την εξουσια να σου στερισω κανενα δικαιωμα. :)
Για το αλλο που ρωτησα, τι γνωμη εχεις;
Για το αν είναι καλύτερο για τον σκύλο να ζευγαρωσει;
Δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για κάτι που δεν ξέρω.
Δεν έχω ζευγαρωσει ποτέ μου κανέναν σκύλο ή σκύλα.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλησπέρα σε όλους.

Ας διαβάσουν οι δογματικά υπέρμαχοι των χωρίς διάκριση και κριτήρια ακωτηριασμών.

Έρευνα | Προβλήματα υγείας στους σκύλους από την πρόωρη στείρωση


Συχνά αναρωτιόμαστε πότε είναι η κατάλληλη ηλικία για να στειρώσουμε τον σκύλο μας. Έχουμε επανειλημμένα μιλήσει στο παρελθόν για τα οφέλη της στείρωσης στο πρόβλημα των αδέσποτων ζώων. Πως μπορεί όμως να επηρεάσει η στείρωση την υγεία του σκύλου μας όταν δεν γίνει σε σωστή ηλικία;

Με τα στοιχεία που θα σας αναφέρουμε παρακάτω δεν έχουμε σκοπό να σας αποτρέψουμε να στειρώσετε το σκύλο σας. Έχουμε όμως την υποχρέωση να σας έχουμε ενήμερους για τις τελευταίες έρευνες που ρίχνουν φως στην φροντίδα και την υγεία των τετράποδων φίλων μας.

Πρόσφατα είδαν το φως της δημοσιότητας νέες έρευνες για πιθανή αλλαγή συμπεριφοράς σε σκύλους όπως εμφάνιση δειλίας, συγκινητικότητας, επιθετικότητας και ηχοφοβία, που είχαν στειρωθεί πριν τον έκτο μήνα της ζωής τους.

Σύμφωνα με τον καθηγητή Dr. Benjamin L. Hart του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια (σχετ. έρευνα "Health Implications in Early Spay and Neuter in Dogs") οι κτηνίατροι θα πρέπει να είναι πολύ προσεχτικοί για τις συμβουλές που δίνουν στους ιδιοκτήτες σχετικά με την χρονική στιγμή που πρέπει να στειρώσουν τον σκύλων τους. Εκτός από αλλαγή στην συμπεριφορά τους, μπορεί να υπάρξουν και επιπτώσεις στην υγεία τους.

Η παραπάνω έρευνα υποστηρίζει πως σε κάποιες φυλές, π.χ Golden Retrievers, η στείρωση πριν τον δωδέκατο μήνα της ζωής τους αυξάνει τις πιθανότητες για εμφάνιση διαφόρων μορφών καρκίνου όπως hemangiosarcoma ή lymphoma και διπλασιάζει την ανάπτυξη δυσπλασιών.

Για πολλά χρόνια τώρα οι επιστήμονες έχουν αποδείξεις στα χέρια τους για σοβαρά ορθοπεδικά προβλήματα σε σκυλιά που είχαν στειρωθεί νωρίς στην ζωή τους. Η νέα έρευνα έρχεται να δώσει νέα στοιχεία που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε.

Είναι καλό, σύμφωνα πάντα με την έρευνα, να στειρώνουμε τους σκύλους μας αφού πρώτα έχουν φτάσει σε σεξουαλική ωριμότητα.

Διαβάστε ολόκληρη την έρευνα


http://www.akcchf.org/research/research-portfolio/1488.html

Αυτά για τώρα.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ας διαβάσουν οι δογματικά υπέρμαχοι των χωρίς διάκριση και κριτήρια ακωτηριασμών.
Ε, δεν είναι και πολλοί τέτοιοι εδώ μέσα

Μια που είναι, δεν πιάνεται :p

Βέβαια. χωρίς να κάνω κλικ στο λινκ της έρευνας, από αυτά που έγραψες αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι το : στειρώστε αλλά να το κάνετε όταν πρέπει και όχι πρόωρα
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Ε, δεν είναι και πολλοί τέτοιοι εδώ μέσα

Μια που είναι, δεν πιάνεται :p

Βέβαια. χωρίς να κάνω κλικ στο λινκ της έρευνας, από αυτά που έγραψες αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι το : στειρώστε αλλά να το κάνετε όταν πρέπει και όχι πρόωρα
Ακριβώς,
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αυτό που έκανα quote, το έγραψες με bold για να το δει ο μελλοντικός αναγνώστης, ή θεωρείς ότι αυτοί που συμμετείχαν στην συζήτηση και εκφράστηκαν θετικά (όχι αρνητικά αν θέλεις) για την στείρωση, ανήκουν σε αυτήν την ομάδα ανθρώπων με αυτές τις αντιλήψεις περί στείρωσης;
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Αυτό που έκανα quote, το έγραψες με bold για να το δει ο μελλοντικός αναγνώστης, ή θεωρείς ότι αυτοί που συμμετείχαν στην συζήτηση και εκφράστηκαν θετικά (όχι αρνητικά αν θέλεις) για την στείρωση, ανήκουν σε αυτήν την ομάδα ανθρώπων με αυτές τις αντιλήψεις περί στείρωσης;
Για να το δεί ο μελλοντικός αναγνώστης, κάτι σαν επικεφαλίδα.
 
  • Like
Reactions: takisft




stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει για τον εαυτό του και το καλό του σκύλου του.
Έτσι πιθανόν να αποδεικνύει και την υπευθηνότητά του.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Λενε ολοι για τη χρηση προφυλαξεων. Αντε πες στο σκυλι να βαζει προφυλακτικο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf