Στείρωσε τα σκυλιά σου




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν υπαρχει μια απαντηση. Μπορει να μη σταματησει να μυριζει τα θηλυκα, μπορει να τον μυριζουν τα αρσενικα και να θελουν να τον καβαλησουν, μπορει οπως στη δικη μου περιπτωση να ηρεμησει σχετικα. Αν και αν συναντησουμε σκυλιτσα σε οιστρο τα θυμαται αλλα οχι στον ιδιο βαθμο (δλδ να ειναι στα πατωματα για 3 μερες)
Ειναι ρισκο.
Εμένα πχ, αν εχει περάσει θηλυκό με οίστρο από την περιοχή, κατεβάζει μουσούδα στο χώμα και μυρίζει συνέχεια. Αν πέσουμε πάνω σε θηλυκό με οίστρο, τραβάει να το μυρίσει, αλλά αν του πω πάμε, ακολουθεί χωρίς πολλά πολλά.. Γενικά δεν τρελαίνεται όπως έχω ακούσει για άλλα.

Τώρα με τα αρσενικά, τα στειρωμένα δεν τον ενδιαφέρουν. Τα αντιμετωπίζει σαν τα θηλυκά, συνήθως ουδέτερα, μιας και του αρέσει να παίζει με 1-2 σκυλιά και όχι με όλα (όλα τα υπόλοιπα αδιαφορεί κι ας είναι δίπλα του).
Τα αστείρωτα αρσενικά, συμπεριφέρεται ανάλογα με το αρσενικό. Στα μικρόσωμα και ήρεμα, ήρεμος. Στα αντίστοιχα με αυτόν -Κιλά, ταπεραμέντο- θα πάει για τσαμπουκά.
Κατά την δική μου ταπεινή κρίση (βλέποντας τον σκύλο μου 24/7 από την στιγμή που τον πήρα), δεν θεωρώ ότι θα έχει κάτι θετικότερο με την στείρωση, οπότε δεν θα ήθελα να ρισκάρω τα αρνητικα.
 
Last edited:


Lettie

Well-Known Member
15 Απριλίου 2018
51
142
Καβάλα
" εισαι ετοιμη να αντιμετωπισεις το γεγονος οτι θα βγαινετε βολτα στον οιστρο παρεα με πολλα αρσενικα τα οποια ισως χρειαστει να απωθεις"
Δεν θέλω να το αντιμετωπίσω αυτό είναι η αλήθεια .. εδώ τα αδέσποτα είναι σάν αρκούδες και σε τέτοιες περιπτώσεις ( θυλικο σε οίστρο) γίνονται επιθετικά!
Από την άλλη θυμάμαι τόν αδερφό μου να με παίρνει με κλάματα τηλέφωνο έξω από την κτηνίατρο και να μου λέει ότι υπέγραψε χαρτί ότι η τζινουλα μπορεί να πεθάνει ... καί σέ συνδιασμό με αυτά που διαβάζω ποσο θετική να είμαι?
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως.. θα συνεχίσω να τό ψάχνω θα κάνω ένα γκάλοπ στο σκυλοπαρκο και πιθανότατα θα πριξω και το κτηνίατρο!
 
Last edited:




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Και πως ενγκεν τουτο; Λυτα ή σε λουρι;
Εψαχνε τα τσιγαρα ο ενας κοιταζε το κινητο η αλλη, μαγκας ο μπουμπης. Σε αυτο που ειδα εγω, δεν ειχε καμια ασχημη εξελιξη η υποθεση αλλα θελω να πω οτι ειναι πολυ ευκολο με τα μυαλα που κουβαλαει ο κοσμος.
 
  • Like
Reactions: Vania


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Πως συνάδει αυτο

Εψαχνε τα τσιγαρα ο ενας κοιταζε το κινητο η αλλη, μαγκας ο μπουμπης. Σε αυτο που ειδα εγω, δεν ειχε καμια ασχημη εξελιξη η υποθεση αλλα θελω να πω οτι ειναι πολυ ευκολο με τα μυαλα που κουβαλαει ο κοσμος.
Με αυτο
Εχω δει σκυλια μια φορα και εχω ακουσει για αλλες δυο που κολλησαν στο παρκο. Απο πολυ υπευθυνους ιδιοκτητες.
Κατι δεν κολλαει...
 
  • Like
Reactions: greko11 and vek


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Αν δεν κάνω λαθος στειρωσε το 1ο χωρίς να έχει το 2ο... Αν κάνω λαθος πάω πασο ! Δεν μίλησα αν έχει κάποιος 2 σκυλιά διαφορρτικου φύλου..

Μίλησα καθαρά για το αν έχεις ένα σκύλο ή 2 σκύλους του ίδιου φύλου...
Ας δώσω ένα χρονοδιάγραμμα.
Φεβρουάριο του 2016 υιοθέτησα τον αρσενικό.
Μάρτιο 2016 βρήκα την θηκυκιά. Αρχικά την είχα αμολυτή από κάτω από το σπίτι και τη φρόντια σαν αδέσποτο.
Απρίλιος 2016 περίοδος της Λίζας (η γειτόνισσα). Τρέλα ο Φιλίπ.
Αύυγουστο 2016 στείρωση του Φιλίπ.
Σεπτέμβριο 2016 περίοδος Κόκας. Οδυρμός του Φιλίπ διότι η στείρωση του ήταν πρόσφατη και ο οργανισμός του είχε ακόμα ορμόνες. Έδωσα την κόκα για φιλοξενία μέχρι να της περάσει η περίοδος.
Νοέμβριο 2016 στείρωση της Κόκας και ξανά περίοδος της λίζας. Ο Φιλίπ δεν πολυέδωσε σημασία.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ηταν απο πανω. Για δυο λεπτα χαζεψαν. Η σκυλιτσα ηταν ενα σεττερ που μαζεψε ο ενας απ το δρομο και εψαχνε τον ιδιοκτητη. Την ειχε χασει ενω ηταν στις μερες της. Ξερω οτι θα το φροντιζαν το σκυλι. Δε θα γεννουσε στο δρομο αν ειχε γινει κατι. Βρηκαν και τον ιδιοκτητη αργοτερα.
Αυτο που λεω ειναι οτι δεν περιγραφω κατι που θελει πολλη φαντασια για να πιστεψεις οτι συμβαινει. Οχι σπανια.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ηταν απο πανω. Για δυο λεπτα χαζεψαν. Η σκυλιτσα ηταν ενα σεττερ που μαζεψε ο ενας απ το δρομο και εψαχνε τον ιδιοκτητη. Την ειχε χασει ενω ηταν στις μερες της. Ξερω οτι θα το φροντιζαν το σκυλι. Δε θα γεννουσε στο δρομο αν ειχε γινει κατι. Βρηκαν και τον ιδιοκτητη αργοτερα.
Αυτο που λεω ειναι οτι δεν περιγραφω κατι που θελει πολλη φαντασια για να πιστεψεις οτι συμβαινει. Οχι σπανια.
ε βρε τωρα και εσυ
οταν εχεις σκλι με περιοδο δεν πας σε παρκο με σκλια,νομος.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κι ομως πανε και με οιστρο.... εχω παει σε παρκο συνολο 5-6 φορες, τη μια πετυχα και εγω ιδιοκτητη με σκυλιτσα σε οιστρο να τη βαζει στο παρκο και να γκρινινιαζει κιολας οτι δε περνανε καλα :LOL: Μαλλον ειχε την απαιτηση να βγουν ολα τα αρσενικα εξω? δε ξερω
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Μην τα λες σε μενα. Σε αυτους που τις πανε να τα πεις! :D
Έχω πάει και εγώ πριν κανα εξάμηνο βόλτα σε πάρκο με τα καμάρια μου. Στο βάθος και σε απόσταση περίπου 30-40 μέτρων είναι τυπάς με μεγαλόσωμο σκύλο ο οποίος με το που με βλέπει να πλησιάζω αρχίζει να κουνάει μανιωδώς τα χέρια του και να μου φωνάζει "ΜΗΝ ΕΡΘΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ! ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟ!". Του φωνάζω ότι τα δικά μου είναι στειρωμένα και συνεχίζω. Ο τύπος όχι μόνο έβγαλε το σκύλο του βόλτα με περίοδο αλλά ρύθμιζε και την κίνηση στο πάρκο για να μην τον ενοχλήσουμε.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τωρα δεν παν να τις κανουν οτι θελουν τις σκυλιτσες; Εγω ειμαι κουλ. :D


Π.Σ. (προ στειρωσης) τα ειχα παρει γιατι πηγαιναν τις θηλυκες στο παρκο και συνεχως η βολτα μας χαλουσε και μια μερα αποφασισα να κανω μια ησυχη βολτα στα Βασιλικα. Καθημερινη, ψυχη δεν θα συναντουσα. Δεν καθησα στο λιβαδι, ανεβηκα στο λοφακι που ειναι οι ταφοι για σιγουρια. Και ερχεται ο Σαντσο μυτη με μυτη με μια μποξερινα ξαναμμενη που ο κακομοιρης ο ιδιοκτητης ειχε την ιδια ιδεα με μενα. Τον μαζεψα και πηγαμε σπιτι.. :D
Ασχετο αλλα μ εχει πιασει φλυαρια σημερα.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Θα ήθελα να κάνω της εξής ερώτηση.
Αν στειρώσεις το αρσενικό σου, θα σταματήσει να μυρίζει τα αστείρωτα θηλυκα; Τα άλλα αρσενικά δεν θα τον "ενοχλούν λογικά", αυτός όμως θα "ενοχλείται" από τα άλλα αστείρωτα αρσενικά αφου στην μνήμη του έχει την μυρωδιά τους και την διαμάχη κυριαρχίας;;
Τον δικό μου τον πήρα από φιλοζωική στειρωμενο.
Αργότερα βρήκα και την θηλυκιά.
Σε κάθε περίοδο της μικρής μου κάνανε το σπίτι μπουρδέλο.
Επίσης ανακάλυψα ότι το έσκαγε και πήγαινε και στην γειτόνισσα.
Η ουρά πάντα κάγκελο.
Πρώτα δάγκωνε και μετά ρωτάγε.
Δεν θέλω να φανταστώ πως ήταν πριν αν όντως ηρέμησε με την στείρωση παρόλο που δεν το πιστεύω.
Υγ Από το ψηστηρι που έριχνε στην μικρή και από την ηλιθια φάτσα του είμαι πεπεισμένος ότι το χαιρόταν και δεν ήταν μόνο ένστικτα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ΟΟΟΟΟοοοχι να κρατήσουν τις θυληκές αστείρωτες , να κάνουν οίστρους , και να τις κρατάνε εκεί εσώκλειστες και ακατούρητες για ένα μηνα μεσα στο σπίτι.ΔΕΝ έχουμε όλοι αυλή. Δει θα υποχρεωσω το σκυλί μου σε ουρολοίμωξη για να μην ενοχλήσω την βόλτα του γείτονα.

Και για να εξηγηθώ από την ηλικία των 2,5-3 ο Σερσος πραγματικά ήθελε να ζευγαρώσει (πιο νωρίς ήταν απλά ένα χαζοκούταβο, αντιδρούσε από ενστικτο αλλά δεν καταλάβαινε- οι βολτες μας ήταν σχεδιασμένες για να μη συναντήσουμε αδεσποτα, αλλα που και που αποτυχαινα). Με το που ενηλικιώθηκε ο Σερσος ξερω οτι στήνει σχεδια για να ζευγαρώσει χωρίς να την καταλάβω: προσποιείται οτι δεν ενδιαφέρεται , μαρκάρει με σχεδιο για να την βρει ο πριγκιπας, προσποιείται οτι δεν είδε τον πριγκιπα και τραβάει για τα χορταράκια ...σουργελο. Ε πραγματι πλέον το κρατάω εσώκλειστο για 10-14 μερες. Και την βαζω να το υπομείνει αυτό απλά και μονο επειδη ελεγχει τον εαυτό της και δεν μου εχει φαει το σπιτι.Ξεφυσάει με παραπονο στο παράθυρο , αλλά ως εκεί.
Εχω δει σκυλια μια φορα και εχω ακουσει για αλλες δυο που κολλησαν στο παρκο. Απο πολυ υπευθυνους ιδιοκτητες. Επισης ενα μικρο γκαλοπ να κανουμε, μεσος ιδιοκτητης θεωρει οτι ο θηλυκος σκυλος πρεπει να κανει μαι τουλαχιστον γεννα.
Α, ηθελα να σε ρωτησω απο την προηγουμενη κουβεντα @Yorkaddict. Οντως το καλυτερο για το σκυλο ειναι να ζευγαρωσει. Για την υγεια του.
Όντως; Το να ζευγαρώνεις και να αναπαράγεσαι εμπεριέχει ρίσκο. Είμαστε ρυθμισμένοι να αγνοούμε αυτό το ρισκο για να διαιωνίσουμε την ανωτερότητα των δικών μας γονιδίων ( :p )με απογόνους, αλλά το ρισκο δεν εξαφανίζεται. Όσοι μπλέκουν με την αναπαραγωγή τους κυριολεκτικά θυσιάζουν ένα κομμάτι της ζωής τους.(κερδίζουν το παιδί, αλλά δεν νομίζω οτι το σκυλί μου ακριβώς θα το εκτιμήσει αυτό )
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
ΟΟΟΟΟοοοχι να κρατήσουν τις θυληκές αστείρωτες , να κάνουν οίστρους , και να τις κρατάνε εκεί εσώκλειστες και ακατούρητες για ένα μηνα μεσα στο σπίτι.ΔΕΝ έχουμε όλοι αυλή. Δει θα υποχρεωσω το σκυλί μου σε ουρολοίμωξη για να μην ενοχλήσω την βόλτα του γείτονα.

Και για να εξηγηθώ από την ηλικία των 2,5-3 ο Σερσος πραγματικά ήθελε να ζευγαρώσει (πιο νωρίς ήταν απλά ένα χαζοκούταβο, αντιδρούσε από ενστικτο αλλά δεν καταλάβαινε- οι βολτες μας ήταν σχεδιασμένες για να μη συναντήσουμε αδεσποτα, αλλα που και που αποτυχαινα). Με το που ενηλικιώθηκε ο Σερσος ξερω οτι στήνει σχεδια για να ζευγαρώσει χωρείς να την καταλάβω: προσποιείται οτι δεν ενδιαφέρεται , μαρκάρει με σχεδιο για να την βρει ο πριγκιπας, προσποιείτε οτι δεν είδε τον πριγκιπα και τραβάει για τα χορταράκια ...σουργελο. Ε πραγματι πλέον το κρατάω εσώκλειστο για 10-14 μερες. Και την βαζω να το υπομείνει αυτό απλά και μονο επειδη ελεγχει τον εαυτό της και δεν μου εχει φαει το σπιτι.Ξεφυσάει με παραπονο στο παράθυρο , αλλά ως εκεί.

Όντως; Το να ζευγαρώνεις και να αναπαράγεσαι εμπεριέχει ρίσκο. Είμαστε ρυθμισμένοι να αγνοούμε αυτό το ρισκο για να διαιωνίσουμε την ανωτερότητα των δικών μας γονιδίων:)p) με απογόνους, αλλά το ρισκο δεν εξαφανίζεται. Όσοι μπλέκουν με την αναπαραγωγή τους κυριολεκτικά θυσιάζουν ένα κομμάτι της ζωής τους.(κερδίζουν το παιδί, αλλά δεν νομίζω οτι το σκυλί μου ακριβώς θα το εκτιμήσει αυτό )
?????????????????
 






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Με μπλεξες και μενα ιωαννα. Δεν εχω την απαιτηση να φυλακιζονται οι θηλυκες οταν εχουν περιοδο. Αλλα δεν ειναι αναγκη να κοβουν βολτες στο στομα του λυκου
Κοινη λογικη.

Για το αλλο, δεν ξερω. Θεωρω οτι η αναπαραγωγη ειναι ο βασικος λογος υπαρξης καθε οργανισμου. Συνεπως, η μη επιτευξη του σκοπου ειναι προβληματικη. Δεν εχω ειδικες γνωσεις. Μπορει να κανω και λαθος.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Τον δικό μου τον πήρα από φιλοζωική στειρωμενο.
Αργότερα βρήκα και την θηλυκιά.
Σε κάθε περίοδο της μικρής μου κάνανε το σπίτι μπουρδέλο.
Επίσης ανακάλυψα ότι το έσκαγε και πήγαινε και στην γειτόνισσα.
Η ουρά πάντα κάγκελο.
Πρώτα δάγκωνε και μετά ρωτάγε.
Δεν θέλω να φανταστώ πως ήταν πριν αν όντως ηρέμησε με την στείρωση παρόλο που δεν το πιστεύω.
Υγ Από το ψηστηρι που έριχνε στην μικρή και από την ηλιθια φάτσα του είμαι πεπεισμένος ότι το χαιρόταν και δεν ήταν μόνο ένστικτα.
Εμπειρία δική κατόπιν της στείρωσης.

Φιλίπ (αρσενικό: 4 με 5 μήνες μετά τη στείρωση σταμάτησε να αντιδράει στον οίστρο των θηλυκών. Τώρα δεν ξέρω κάθε πότε έχει η γειτόνισσα περίοδο. Ως προς τα αρσενικά. Σταμάτησε να γαυγίζει και να δείχνει επιθετικές τάσεις σε αστείρωτα αρσενικά. Εξακολουθεί όπως και πριν τη στείρωση, να διακατέχεται από μια φοβία ή επιφυλακτικότητα ως προς τα μεγαλύτερα από αυτόν σε μέγεθος σκυλιά ανεξαρτήτου φύλου. Κυρίως άλλαξε η αντιμετώπιση των άλλων αρσενικών απέναντί του. Πριν μας γαύγιζαν και μας αντιμετώπιζαν εχθρικά, πλέον κάνει φίλους ή τον αγνοούν. Μειώθηκε αισθητά το μαρκάρισμα αλλά παραμένει. Προσωπικότητα, ενέργεια παραμένει σχεδόν ίδια. Ήπιος, πράος χωρίς πολλή όρεξη για παιχνίδια με ανθρώπους, ζώα ή παιχνίδια. Ίσως λίγο πιο παιχνιδιάρης και χαδιάρης μετά (δεν το αποδίδω στη στείρωση αλλά στο ότι προσαρμόστηκε καλύτερα στην οικογένεια). Του έχει ανοίξει η όρεξη. Μεγαλύτερη αλλαγή ότι πλέον έχει μανία με γάτες. Πριν τη στείρωση δεν είχα παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

Κόκα (θηλυκό). Ως προς την αντιμετώπιση άλλων σκύλων/ανθρώπων. Όπως πριν. Τους αγαπάει όλους ανεξαιρέτως. Όρεξη ίδια. Ενέργεια ίδια (ίσως λίγο λιγότερη τώρα αλλά το αποδίδω ότι πλέον έχει φτάσει στην ενηλικίωση και έχει ωριμάσει κάπως).
 
  • Like
Reactions: joks


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf