Στείρωση. Πότε?


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θα περίμενα.

εαν εχει και κανονικές περιόδους (κάθε 6μηνο περίπου) και ΔΕΝ έκανε ανεμογκάστρι (φούσκωμα , γάλα στους μαστούς κ.λ.π) θα την άφηνα όπως είναι και θα το ξανασκεφτόμουν (ΠΟΛΥ) αργότερα.

εαν όμως δεν έχει κανονικές περιόδους (3 το χρόνο) ή μου έκανε καναδυό φορές ανεμογκάστρι (ψευδοκύηση λέγετε.απλά για να το καταλαβαίνουν όλοι το γράφω) , τότε η λύση είναι μονόδρομος.

το κατά πόσο μπορείς να την περιορίσεις το συζητάμε
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Στη δική σου περίπτωση,και εφόσον έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο αναπαραγωγής, εγώ θα τη στείρωνα γιατί όπως είπε και ο Μάκης, τσάμπα ρισκάρεις!
 




Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
ΜΑΚΗΣ said:
θεωρητικά πάντως θα προτιμούσα να στείρωνα μια θυληκιά σε μια ηλικία π.χ 7 ετών παρά να τρέχω αργότερα
sorry το ¨τζαμπα ρισκάρει΄ είναι δική μου έκφραση.

Απλά νόμιζα οτι αυτό ήταν το νόημα των παραπάνω!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Δηλαδη για να καταλαβω ποτε περιμενουμε τωρα την πρωτη περιοδο :?: και για να ειναι φυσιολογικη η ροη των πραγματων η δευτερη θα πρεπει να επελθει μεσα στο ιδιο ετος περιπου?και γιατι λες Μακη οτι θα περιμενες αν ολα τα παραπανω που ανεφερες πηγαιναν ρολο'ι'?
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
η πρώτη περίοδος συνήθως έρχετε μέσα στον πρώτο χρόνο της ζωής.

συνήθβς μεταξύ 7-9 μηνών χωρίς όμως αυτό να είναι και απόλυτο.

ύστερα (φυσιολογικά) πρέπει να έχουμε 2 τον χρόνο , 1 ανά 6μηνο.

το περί περιορισμού το συζητάμε όπως είπα.

έχω ακούσει τα μύρια και έχω δει αρσενικό με το ένα πόδι στον τάφο (κυριολεκτικά) να πηδάει μάντρα 1,50 μέτρο για να ............ συνευρεθεί.

εαν αυτές τις 5 ημέρες που είναι γόνιμη την έχεις κλεισμένη σε γυάλα καλώς (τις υπόλοιπες δεν έχεις πρόβλημα δεν θα τους αφήσει αυτή).

εαν όχι

ατυχήματα συμβαίνουν πάντα
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ΜΑΚΗ με βοηθησες αρκετα και με ησυχασες επισης,
μου'φυγε ενα βαρος που λενε,
σ'ευχαριστω πολυ :D
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
διαβαζω για στηρωσεις κ μου γεννιεται μια απορια.
Η περιοδος των σκυλων ειναι μεγαλο προβλημα? πχ ενα σκυλι 20 κιλων λερωνει πολυ στ σπιτι?
Νομιζω οτι υπαρχουν ενεσεις π αναστελλουν τν οιστρο... εκανα παλια στη γατα μου
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Marga, η περίοδος στα θηλυκά είναι το κάτι φυσιολογικό. Στο σπίτι όταν η δικιά μου είχε το πρώτο της περίοδο δεν γινόντανε ο χαμός, δεν λέρωνε πολύ (είχε το ειδικό βρακάκι).
Έξω ήτανε το πρόβλημα, και επειδή η σκύλα μου έπρεπέ να βγαίνει βόλτα – με λουρί πάντα αυτές της μέρες, και όχι στο αγαπημένο της πάρκο, βγαίναμε με spray και ξύλο-ματσούκι για να διώχνω τα αρσενικά. Έτσι και αλλιώς είχαμε ένα λυκόσκυλο – γαμπρό έξω από την πόρτα επί 1 εβδομάδα.
Για 1 μήνα η Siba έβγαινε μόνο για περπάτημα, δεν μπόρεσε να παίξει και να τρέξει γιατί την ενοχλούσανε τα αγόρια, συνέχεια ήτανε με γρύλισμα και τα δόντια σε πλήρης εμφάνιση.
Μετά παρουσίασε και ανεμογκάστρι, αλλά ευτυχώς πέρασε σε λίγες μέρες.
Και έτσι μετά το πρώτο περίοδο έγινε η στείρωση.
Για κουτάβια δεν ήμασταν ποτέ, και δεν θέλω η σκύλα μου 2 μήνες το χρόνο να τραβιέται και να μαλώνει με τα αρσενικά, και με λουρί.
Η ενέσεις που λες, δεν είναι τόσο ασφαλές για το οργανισμό του σκύλου, ειδικά αν του χορηγούνται τακτικά (μπορεί να προκαλέσουν ακόμα και πυομήτρα).
Γενικά για τα πλεονεκτήματα της στείρωσης δες εδώ:
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=952
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
το χω διαβασει.
η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν εχω πειστει 100% γι αυτο" δε χρειαζεται πριν ν γεννησει"
Αλλα το κυριοτερο ,ας πουμε, κολλημα μου, ειναι οτι φοβαμαι πως το σκυλι θα γινει νοχελικο. η γατα μου ηταν νεα οταν τη στειρωσαμε. Μετα αλλαξε τελειως η συμπεριφορα της. Μεχρι κ σημερα ολη μερα κοιμαται, κι εχει ελαχιστη ορεξη για παιχνιδι.
Ετσι κ ενα αδεσποτο π στειρωσαμε. Ηταν "η ψυχη της παρεας" και τωρα ολη μερα καθεται
Δε θα θελα με τιποτα η γεματη ενεργεια σκυλα μου να γινει ενα ζωο βαριεστημμενο. να μην εχει ορεξη για παιχνιδια κλπ. Θα ταν μεγαλη απογοητευση :cry:
 


x-origin

Active Member
17 Νοεμβρίου 2007
31
0
Αθήνα
υιοθετήσαμε την Silva! είναι μια απίστευτη κατάμαυρη σκυλίτσα από Grenendal και κυνηγόσκυλο περίπου 6-7 μηνών της κάναμε και τα εμβόλια και είναι όλα καλά! 25 Δεκεμβρίου της ήρθε και η πρώτη της περίοδο!θέλω να την στειρώσω!Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει ζευγάρωμα από άλλα αδέσποτα και δεν το θέλω να συμβάλω στην υπάρξει κι άλλων αδέσποτων σκυλιών!φυσικά είναι και το θέμα με τον καρκίνο!
Σε κάνα μήνα λέω να την πάω!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
x-origin said:
υιοθετήσαμε την Silva! είναι μια απίστευτη κατάμαυρη σκυλίτσα από Grenendal και κυνηγόσκυλο περίπου 6-7 μηνών της κάναμε και τα εμβόλια και είναι όλα καλά! 25 Δεκεμβρίου της ήρθε και η πρώτη της περίοδο!θέλω να την στειρώσω!Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει ζευγάρωμα από άλλα αδέσποτα και δεν το θέλω να συμβάλω στην υπάρξει κι άλλων αδέσποτων σκυλιών!φυσικά είναι και το θέμα με τον καρκίνο!
Σε κάνα μήνα λέω να την πάω!

Να σας ζησει το τετραποδο!!!

Αλλα με την στειροση περιμενε λιγο ακομα!
Η καλυτερη στιγμη ειναι στη μεση απο δυο οιστρους!
Περιπου στους 3 μηνες μετα απο εναν!
Εκει τα σκυλια ειναι συνηθος σε ανοιστρικη φαση και οι ορμωνες στο πιο χαμηλο τους.
Αμεσος μετα την οιστρο, περνανε μεταοιστρος και κανα μηνα πριν βλεπουμε εμεις οιστρο- ειναι σε προοιστρικη φαση, που δεν ειναι οι πιο καταλληλες εποχες για στειροση!!
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
X-origin, να σου ζήσει η σκυλίτσα :) .
Να την προσέχετε τώρα που είναι στης μέρες της.
Για την στείρωση όπως σου λέει η Frenchie
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
παντως μιας και ανφερουμε το θεμα των στειρωσεων, να προσθεσω οτι αν καποιος "ιδιοκτητης" αποφασισει να κανει μερικη στειρωση στη σκυλα του, δηλ αφαιρεση της μιας ωοθηκης, για παοφυγη περιοδου, να ξερει οτι το εγχειρημα ειναι επικινδυνο για την υγεια του ζωου.

Προσφατα πηγαμε ενα αδεσποτο για στειρωση και μας ειπε η γιατρος οτι εχει ηδη στειρωθει μερικως, ομως της αφαιρεσαι και την αλλη ωοθηκα καθως ,μας ειπε, μπορει μελλοντικα να αναπτυξει καποιον ογκο..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eννοείται αυτό, Marga .... ότι δεν αφαιρούμε, μπορεί μελλοντικά να αναπτύξει κάποιον όγκο ... αυτό δεν κάνει επικύνδηνη την αφαίρεση της άλλης ωοθήκης ... πρόσεξε τί λές, σε παρακαλώ, ειδικά σε τέτοια θέματα, εδώ οι μισοί πιστεύουν ότι είναι βλαβερή η στείρωση για την σκύλα, άμα κάνουμε και τέτοια post ... κλάφτα Χαράλαμπε ... :?
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
δε καταλαβα dennis........

εγω αυτο που ειπα ειναι οτι δεν πρεπει να αφαιρουμε μονο τη μια ωοθηκη αλλα και τις δυο μαζι.
για τον ογκο εννοω οτι αν αφησεις μονο τη μια, τοτε μπορει να εχει προβλημα...

Αν κανεις κανονικα τη στειρωση, το ζωο δε διατρεχει κανεναν κινδυνο :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aυτό εννούσες ... ΑΛΛΑ ΕΙΠΕΣ

παντως μιας και ανφερουμε το θεμα των στειρωσεων, να προσθεσω οτι αν καποιος "ιδιοκτητης" αποφασισει να κανει μερικη στειρωση στη σκυλα του, δηλ αφαιρεση της μιας ωοθηκης, για παοφυγη περιοδου, να ξερει οτι το εγχειρημα ειναι επικινδυνο για την υγεια του ζωου.
Γι αυτό σου λέω πρόσεχε ... :wink:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
marga said:
δε καταλαβα dennis........

εγω αυτο που ειπα ειναι οτι δεν πρεπει να αφαιρουμε μονο τη μια ωοθηκη αλλα και τις δυο μαζι.
για τον ογκο εννοω οτι αν αφησεις μονο τη μια, τοτε μπορει να εχει προβλημα...

Αν κανεις κανονικα τη στειρωση, το ζωο δε διατρεχει κανεναν κινδυνο :wink:
Δεν πρεπει σε καμια περιπτοση να αφαιρειται μονο η μια- η ακομα και μονο οι δυο ωοθηκες, αλλα ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ και η μητρα μαζι !!!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Εχθες πηγα στην κτηνιατρο μου για κατι ψιλοκοιταγματα :D της luna και μου εκανε συζητηση η ιδια για στειρωση εγω δεν της το ειχα συζητησει ποτε ως τωρα.Πρωτη αναφορα για στειρωση και ερωτησεις εκανα εδω και πηρα καποιες γνωμες.Πρωτον απορησε που δεν της ειχε ερθει ακομη η πρωτη περιοδος(και με ανησυχησε λιγο εως αρκετα) και δευτερον μου ειπε να την στειρωσουμε αφου της ερθει η πρωτη περιοδος και πριν την δευτερη με τονο "το υποστηριζω πολυ".Εγω ειπα θα δουμε , με βαση αυτα που μου ειπε και ο ΜΑΚΗΣ.Σκεφτηκα ας της ερθει με το καλο η πρωτη περιοδος και βλεπουμε :roll: Και μου απαντησε(χαριτωμενα) οτι κανονικα θα επρεπε να μην σας τα διναμε εμεις οι κτηνιατροι πισω τα ζωακια χωρις chip και χωρις στειρωση να ειμασταν συνενοημενοι ολοι και ρητα να μην το επιτρεπαμε ιδιοκτητης ζωου να φευγει μεσα απο τα ιατρεια μας αν δεν εχουν υλοποιηθει τα παραπανω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU