Στηθόλουρο halti-harness




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Λογικά ναι, όπως τα λες, μπροστά θα είναι απλά περιλαίμιο. Πάντως αυτό που σου λέω (που έχω) έχει κούμπωμα και στις 2 άκρες κ' το έχω δει σε όλα τα πετ σοπ που έχω μπει στην πόλη - λογικά θα βολέψει.
Δεν ειναι σαν απλο περιλαιμιο μπροστα. Συνδεεις, καθε φορα που το βαζεις στο σκυλι μια μικρη αγκραφα που βρισκεται στο λουρι του στερνου, με το κολαρο. Ετσι αποκταει σταθεροτητα και στεκεται στο υψος του στερνου και των ωμων το στηθολουρο. Τη μια αγκραφα του οδηγου τη δενεις μπροστα και σταματα την ορμη απο μπροστα αφου του γυρναει καπως τον κορμο στο πλαι αν βαλει δυναμη και την αλλη τη δενεις πανω στην πλατη οπου αν το τραβηξεις σφιγγει και μπλοκαρει καπως την κινηση στους ωμους. ;)

Θα προσπαθησω να τραβηξω ενα βιντεο της προκοπης και θα το βαλω αν βγει καλο να το δειτε. :)

 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Δεν ειναι σαν απλο περιλαιμιο μπροστα. Συνδεεις, καθε φορα που το βαζεις στο σκυλι μια μικρη αγκραφα που βρισκεται στο λουρι του στερνου, με το κολαρο. Ετσι αποκταει σταθεροτητα και στεκεται στο υψος του στερνου και των ωμων το στηθολουρο. Τη μια αγκραφα του οδηγου τη δενεις μπροστα και σταματα την ορμη απο μπροστα αφου του γυρναει καπως τον κορμο στο πλαι αν βαλει δυναμη και την αλλη τη δενεις πανω στην πλατη οπου αν το τραβηξεις σφιγγει και μπλοκαρει καπως την κινηση στους ωμους. ;)

Θα προσπαθησω να τραβηξω ενα βιντεο της προκοπης και θα το βαλω αν βγει καλο να το δειτε. :)

Μαλλον παρεξηγησες τα γραφομενα του.
Απαντουσε σε μενα που αναρωτιομουν αν κουμπωσουμε μονο στην μια πλευρα αν θα λειτουργει απλα σαν περιλαιμιο κ υπεθεσε πως ισως αυτο συμβαινει.

Το'χω δει εγω στο youtube αλλα ενταση στο χερι δεν μπορουσα να εχω οποτε αναρωτηθηκα αν ειναι απαραιτητο να κουμπωνει κ στα δυο σημεια (δλδ κ στην πλατη).

Μη βαλω απλο λουρακι κ γινει μιση δουλεια..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...
Μη βαλω απλο λουρακι κ γινει μιση δουλεια..
Καλυτερα να βαλεις διπλο, δηλαδη εναν οδηγο που εχει αγκραφες μπρος και πισω. Εξαλλου οι οδηγιες χρησης του γραφουν οτι ετσι πρεπει να συνδεεται για να δουλευει σωστα. Στον ενα μας σκυλο (το παλαβο που δεν ξερει να περπαταει) δουλευει καλυτερα ο οδηγος που δενει στους ωμους και με την παραμικρη πιεση σταματαει μονος του ενω τον αλλο τον φρεναρει καλυτερα το μπροστα, δεν του αρεσει που οταν παει να βαλει δυναμη με το στερνο τραβιεται απο εκει. ;-)
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Καλυτερα να βαλεις διπλο, δηλαδη εναν οδηγο που εχει αγκραφες μπρος και πισω. Εξαλλου οι οδηγιες χρησης του γραφουν οτι ετσι πρεπει να συνδεεται για να δουλευει σωστα. Στον ενα μας σκυλο (το παλαβο που δεν ξερει να περπαταει) δουλευει καλυτερα ο οδηγος που δενει στους ωμους και με την παραμικρη πιεση σταματαει μονος του ενω τον αλλο τον φρεναρει καλυτερα το μπροστα, δεν του αρεσει που οταν παει να βαλει δυναμη με το στερνο τραβιεται απο εκει. ;-)
Αυτο ηθελα να ξερω οποτε θα κανω αυτο που προτεινεις.
Σ'ευχαριστω πολυ :)
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Σκέφτομαι να αγοράσουμε και εμείς ένα αλλα προβληματίζομαι για την ράτσα...στο σαιτ της halti δινει τα μεγέθη ανα ρατσα......οπότε για την κέλλυ δεν ξέρω πιο να πάρω....εχει κανεις το μέγεθος 1 ή 2 να μου πει διαστάσεις?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σκέφτομαι να αγοράσουμε και εμείς ένα αλλα προβληματίζομαι για την ράτσα...στο σαιτ της halti δινει τα μεγέθη ανα ρατσα......οπότε για την κέλλυ δεν ξέρω πιο να πάρω....εχει κανεις το μέγεθος 1 ή 2 να μου πει διαστάσεις?
Τι μεγεθος ειναι η Κελυ? Στο περιπου, σαν κοκονι? Το τζακ ρασελ που εχουν στη φωτο του harness φοραει το μικροτερο το small. Νομιζω δεν εχει μικροτερο απο αυτο.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
@jac
Εγώ παρόλο που μέτρησα το στήθος και ακολούθησα το πινακάκι για το μέγεθος, οπότε παρήγγειλα το medium για τον δικό μου , μου βγήκε μεγάλο. Αν ήταν μεγάλο στον Σπόρο που είναι 20 κιλά με όλο το βάρος στο στήθος, πιστεύω πως εσείς πρέπει να πάρετε το small
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
@jac
Εγώ παρόλο που μέτρησα το στήθος και ακολούθησα το πινακάκι για το μέγεθος, οπότε παρήγγειλα το medium για τον δικό μου , μου βγήκε μεγάλο. Αν ήταν μεγάλο στον Σπόρο που είναι 20 κιλά με όλο το βάρος στο στήθος, πιστεύω πως εσείς πρέπει να πάρετε το small
Όπα? Το medium είναι μεγάλο για 20κιλο σκύλο? Και τι παίρνεις, small? Γιατί κι εμένα 20 κιλά είναι, θα μεγαλώσει λίιιγο ακόμα όμως αλλά για τώρα τι να πάρω, small?
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Θα σου πρότεινα να βρείς κάποιον που το έχει και να κάνεις μια δοκιμή πρώτα. 20 κιλά μπορεί ο σκύλος να έχει φαρδύ ή λεπτό θώρακα, να είναι ψηλός ή κοντός, ή απλά να έχει άλλο σχήμα. Στις οδηγίες λέει,αν κατάλαβα καλά, για στήθος (girth) από 70 ως 92 εκατοστά αν βάλεις στην αναζήτηση το "halti harness medium"και αν βάλεις το "halti dog harness small" στην περιγραφή λέει από 300-600mm (δηλαδή 30-60cm)small και από 60-80cm medium και εμείς είμασταν μέσα (64 νομίζω περίπου) καθώς ο δικός μου είναι στούμπος και μακρύς σα λουκάνικο:D.
sporos 056.jpg
Παρόλα αυτά το halti harness Medium που παρέλαβα, ήταν χαλαρό επάνω του, και το έσφιξα όσο πήγαινε...Μάλλον ισχύει το 70-92 για το medium τελικά.Το είδε πάνω του και η εκπαιδεύτρια και είπε ότι δεν δούλεψε σωστά επειδή του πέφτει μεγάλο.
Παρεπιπτόντως δεν πήγε χαμένο, το μεταπούλησα όσο το πήρα (πρακτικά αχρησιμοποίητο) και δούκεψε σε μεγαλύτερα σκυλάκια.
 
Last edited:


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Τι μεγεθος ειναι η Κελυ? Στο περιπου, σαν κοκονι? Το τζακ ρασελ που εχουν στη φωτο του harness φοραει το μικροτερο το small. Νομιζω δεν εχει μικροτερο απο αυτο.
@jac
Εγώ παρόλο που μέτρησα το στήθος και ακολούθησα το πινακάκι για το μέγεθος, οπότε παρήγγειλα το medium για τον δικό μου , μου βγήκε μεγάλο. Αν ήταν μεγάλο στον Σπόρο που είναι 20 κιλά με όλο το βάρος στο στήθος, πιστεύω πως εσείς πρέπει να πάρετε το small
Η εταιρία δίνει το μέγεθος 0 για γιόρκι κτλ που δεν μας κάνει με τίποτα, ειναι πιο φαρδια στο στήθος απο ενα τσακρασελ αλλα ειναι κοντα 5 κιλά, οπότε εαν το medium Katerina σας έπεσε μεγάλο εμείς πάμε για small, το πολύ πολύ αμα μας πέσει μικρό να το χαρίσουμε σε κάποιο άλλο σκυλάκι...ευχαριστω!

Αμ την μετράω σωστά το στηθος είναι 48 εκατοστα
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Συγνώμη για το διπλό ποστ, έκανα αλλαγές στα νούμερα ,αφού τα τσέκαρα, για να μην μπερδέψω το μέλος που με ρώτησε...
Πόση είναι η περιφέρεια στήθους του σκύλου σου Estranged?
@jac
Το small θα πρέπει να σας κάνει, αν ισχύει το από 30-60 cm όριο. Στις κριτικές λένε πάντως ότι πρέπει να εφαρμόσει καλά για να δουλέψει.
 
Last edited:


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Την μέτρησα το επιβεβαίωσα οτι θέλουμε small! (δεν της το χα της χοντρομπαλους οτι ειναι για small!) Kαι τώρα ψάχνω την καλύτερη τιμή!

Καλά η τιμή του στην Ελλάδα ειναι υπερδιπλάσια απο οτι το πουλάνε αλλου.....
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Εγώ το πήρα από το amazon.co.uk. H τιμή του medium ήταν περίπου 7-8 λίρες και με τα μεταφορικά βγήκε 11 λίρες ή 14 ευρώ.Το small το βλέπω κι έχει 4,81 λίρες, άρα ακόμα φθηνότερα το σύνολο. Πόσο το βρίσκεις από εδώ?
Αν σκοπεύεις να πάρεις και το λουρί που έχεο γάντζους και στις 2 ακρες πάρτα μαζί, μην πληρώσεις διπλά μεταφορικά...
 
Last edited:


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εγώ το πήρα από το amazon.co.uk. H τιμή του medium ήταν περίπου 7-8 λίρες και με τα μεταφορικά βγήκε 11 λίρες ή 14 ευρώ.Το small το βλέπω κι έχει 4,81 λίρες, άρα ακόμα φθηνότερα το σύνολο. Πόσο το βρίσκεις από εδώ?
Αν σκοπεύεις να πάρεις και το λουρί που έχεο γάντζους και στις 2 ακρες πάρτα μαζί, μην πληρώσεις διπλά μεταφορικά...
Το βρήκα 23 ευρω!!!! Δικαιο εχεις για το λουρί πρεπει να το κοιταξω και αυτο
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Πόση είναι η περιφέρεια στήθους του σκύλου σου Estranged?
Δεν ξέρω, θα πάω αύριο να πάρω μια μεζούρα από τη γιαγιά μου και ελπίζω να τον μετρήσω σωστά! Πάντως είναι αρκετά μεγαλύτερος απ'τα δικά σας (κατερίνα + jac), είναι τόσο ο ορισμός του medium σκύλου που δεν είχα προβληματιστεί καν για να τον μετρήσω. Αλλά καλύτερα να τον μετρήσω το μούργο και να δούμε. (Όχι ότι θα πάει χαμένο μικρότερο ή μεγαλύτερο μέγεθος, έχω πολλούς να τα δώσω :) )
 


tommi

Member
3 Δεκεμβρίου 2012
24
0
naousa
παιδια καλησπερα, ηθελα να ρωτησω καθ'οτι εχω προβλημα και εγω με το 4 μηνων pitbull που τραβαει αρκετα..τι να κανω να του παρω ενα τετοιο κολαρο και σε λιγο καιρο να του παρω ενα καινουργιο αφου θα εχει μεγαλωσει και να φαμε τα μηνιατικα σε κολαρα, ή να κανω υπομονη και ισως με το καιρο με εκπαιδευση να βελτιωθει..? αλλα πραγματικα εχει καταντησει η βολτα μαρτυριο...
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Κοίτα στα θέματα της εκπαίδευσης πώς θα τον μάθεις να περπατάει χωρίς να σε τραβάει με θετικό τρόπο και ξεκίνα από νωρίς. Αν το αφήσεις να του γίνει συνήθεια, θα είναι πιο δύσκολο να το κόψεις μετά. Βέβαια είναι πολύ μικρός και δεν θα συγκεντρώνεται εύκολα σε σένα όταν θα έχει τόσα ερεθίσματα έξω , αλλά σιγά σιγά θα μάθει αν είσαι σταθερός. Κανε μια αναζήτηση, θα βρείς πολλά θέματα γι αυτό, υπάρχουν και διάφορα βιντεάκια στο youtube. Οι εκπαιδευτές νομίζω πως αρχίζουν την εκπαίδευση αυτού του είδους σε ηλικία κουταβιού από 6 μηνών και πάνω, αλλά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια ερώτηση σε εκπαιδευτή.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
παιδια καλησπερα, ηθελα να ρωτησω καθ'οτι εχω προβλημα και εγω με το 4 μηνων pitbull που τραβαει αρκετα..τι να κανω να του παρω ενα τετοιο κολαρο και σε λιγο καιρο να του παρω ενα καινουργιο αφου θα εχει μεγαλωσει και να φαμε τα μηνιατικα σε κολαρα, ή να κανω υπομονη και ισως με το καιρο με εκπαιδευση να βελτιωθει..? αλλα πραγματικα εχει καταντησει η βολτα μαρτυριο...
Δεν ειναι το θαυματουργο στηθολουρο που τιθασευει καθε ανεκπαιδευτο σκυλι παντως. Στον ενα μας σκυλο ειχε θεαματικη αποτελεσματα αλλα πιστευω οτι με ενα κουταβι μπορεις και ΠΡΕΠΕΙ να κανεις αλλη και καλυτερη δουλεια στο θεμα της εκπαιδευσης στη βολτα. ;-) Μιλα με εναν καλο εκπαιδευτη, ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις κατα τη γνωμη μου.

Το medium ειναι μεγαλο για 20 κιλα σκυλι. Τερμα σφιχτο στην περιμετρο των ωμων ερχεται ισα ισα στο γκολντεν ριτριβερ μας (27 κιλα). Κι αν δεν το εχεις καλα και εφαρμοστα ρυθμισμενο πανω στο σωμα του σκυλου δεν δουλευει καθολου.
 


tommi

Member
3 Δεκεμβρίου 2012
24
0
naousa
σας ευχαριστω ,τωρα ποιον εκπαιδευτη να ρωτησω ειναι ενα αλλο θεμα εδω ...παντως μες στο σπιτι ειναι υποδειγματικος στις ασκησεις πισω απο το ποδι με ακολουθαει..και με λουρι και χωρις..ολα αλλαζουν ομως οταν βγουμε εξω... και νομιζω οτι ετσι οπως τραβαει ή αντιστεκεται ορισμενες φορες μηπως κανει ζημια στον εαυτο του..γι'αυτο αναρρωτιεμαι για το harness αλλα αυτος βαζει βαρος καθε εβδομαδα.. και ετσι δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος οσον αφορα το μεγεθος.. που του αναλογει και σιγουρα δεν ειμαι διατεθειμενος να του αγοραζω καθε μηνα αλλο...ζαχαροπλαστειο εχω δεν πουλαω οπλα....:confused:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22