Συνάντηση σκύλου με ιδιοκτήτη λίγο πριν ολοκληρωθεί η εκπαίδευση


Status
Κλειδωμένο θέμα
C

Conor the Bandog

Guest
Για ποιόν λόγο το κάνεις αυτό το σχόλιο;
Εννοείται ότι ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει.
Από την άλλη, ο συγκεκριμένος άνθρωπος, δεν έπρεπε καν, να έχει τέτοιας κατηγορίας σκύλο, κατά την γνώμη μου.
Εγώ ένα έχω να πω ο καθένας μια ζωή το μακρύ του και το κοντό του. Κι εσύ συγκεκριμένα από την αρχή της συζήτησης σχολιάζεις άσχετα πράγματα από το ερώτημα που έχω κάνει. Κι εγώ θα σε ρωτήσω λοιπόν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;;
 
  • Like
Reactions: alexxela


C

Conor the Bandog

Guest
Για ποιόν λόγο το κάνεις αυτό το σχόλιο;
Εννοείται ότι ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει.
Από την άλλη, ο συγκεκριμένος άνθρωπος, δεν έπρεπε καν, να έχει τέτοιας κατηγορίας σκύλο, κατά την γνώμη μου.
Εγώ ένα έχω να πω ο καθένας μια ζωή το μακρύ του και το κοντό του. Κι εσύ συγκεκριμένα από την αρχή της συζήτησης σχολιάζεις άσχετα πράγματα από το ερώτημα που έχω κάνει. Κι εγώ θα σε ρωτήσω λοιπόν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;;
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Για ποιόν λόγο το κάνεις αυτό το σχόλιο;
Εννοείται ότι ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει.
Από την άλλη, ο συγκεκριμένος άνθρωπος, δεν έπρεπε καν, να έχει τέτοιας κατηγορίας σκύλο, κατά την γνώμη μου.
Γιατί θα έπρεπε να ξεκινήσουμε από το μπράβο που τον πήγε για αρχή. Πλέον δεν εννοείται...

Μέχρι στιγμής γράφουμε σαν να περιμένουμε συγκεκριμμένα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς αλλά δεν είναι γραμμένα σε κανένα πρότυπο. Επίσης, αναφέρθηκε σαν "ράτσα" που όμως δεν είναι.

Να φωνάξουμε την fci να τον κάνει ντα.
Από κανέναν όμιλο δεν είναι αναγνωρισμένη. Για εμένα αυτό σημαίνει και ελευθερία κίνησης στους εκτροφείς, καλή τύχη λοιπόν. Νόμιζα ότι σε εσάς του δύο θα ήταν προφανές. Όχι ότι καταλαβαίνω το πιθανό ύφος σου @vrmode .

3. Το τρία είχε περισσότερη σημασία @Conor the Bandog δώσε πολύ σημασία στα μαθήματα χειρισμού που ξεκινάτε τώρα και να σου ζήσει!!
 
  • Like
Reactions: Conor the Bandog


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μέχρι στιγμής γράφουμε σαν να περιμένουμε συγκεκριμμένα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς αλλά δεν είναι γραμμένα σε κανένα πρότυπο. Επίσης, αναφέρθηκε σαν "ράτσα" που όμως δεν είναι.

Από κανέναν όμιλο δεν είναι αναγνωρισμένη. Για εμένα αυτό σημαίνει και ελευθερία κίνησης στους εκτροφείς, καλή τύχη λοιπόν. Νόμιζα ότι σε εσάς του δύο θα ήταν προφανές. Όχι ότι καταλαβαίνω το πιθανό ύφος σου @vrmode .

3. Το τρία είχε περισσότερη σημασία @Conor the Bandog δώσε πολύ σημασία στα μαθήματα χειρισμού που ξεκινάτε τώρα και να σου ζήσει!!
Ο όρος "ράτσα" δεν συναντάται στην fci από όσο ξέρω. Με βάση αυτό λοιπόν, η απάντηση "Είναι ράτσας bandog" δεν είναι κατακριτέα. Επίσης όσο και να χτυπιόμαστε υπάρχουν και άλλες non fci φυλές-ράτσες-συνομοταξίες, ας το λέμε όπως θέλουμε. Και ναι τα bandog έχουν ένα σετ χαρακτηριστικών όπως και τα pitbull, όπως και άλλα. Δεν μπορούμε να λέμε ότι ένα κοινό ημίαιμο αναμένουμε να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά συμπεριφοράς με ένα - φτου σου που δεν είσαι fci! - bandog.
 
  • Like
Reactions: Conor the Bandog


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Εγώ ένα έχω να πω ο καθένας μια ζωή το μακρύ του και το κοντό του. Κι εσύ συγκεκριμένα από την αρχή της συζήτησης σχολιάζεις άσχετα πράγματα από το ερώτημα που έχω κάνει. Κι εγώ θα σε ρωτήσω λοιπόν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;;
Για αυγά και κότες δεν ξέρω.
Ανθρωπος όμως, που ρωτάει αν ο σκύλος του, του κρατάει μούτρα, έπρεπε να έχει 5κιλο το πολύ.
Ακριβώς μέσα στο θέμα της ερώτησής σου είμαι, εξαρχής λοιπόν.
Ευτυχώς, εννοείται που πήγες σε εκπαιδευτή γιατί προφανώς και εφόσον λες είναι και ο πρώτος σου σκύλος, δεν θα τα κατάφερνες να του μάθεις, ούτε τα βασικά.

Το γιατί πήρες bandog, είναι μια συζήτηση, που πολύ θέλω να την κάνω, αλλά προς το παρόν θα την αποφύγω. Θα δείξει όμως (y)

@alexxela υπάρχουν εκτροφείς bandog και υπάρχει η φυλή με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, ασχέτως του αν είναι αναγνωρισμένη ή όχι, όπως ισχύει και για άλλες φυλές. Γι'αυτό, από τα πρώτα που ρώτησα ήταν, γιατί bandog και βεβαίως από που. Για να μπορέσω να καταλάβω, αν πριν το παραλάβει, αυτός που του το έδωσε, έκρινε αν ο μελλοντικός κηδεμόνας του κουταβιού, πληρεί έστω βασικά κριτήρια, για να έχει στα χέρια του, έναν τέτοιο ενήλικο σκύλο.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
"Επίσης ήθελα έναν σκύλο εκτός από συντροφιάς και φύλακα. Το να εκπαιδεύσεις ένα σκύλο δεν το θεωρώ ευκολο αρχικά μου λείπει η γνώση και η εμπειρία συνεπώς και ικανότητα για αυτό το λόγο επέλεξα να το πάω σε ειδικό άνθρωπο ο οποίος γνωρίζει."

Όπως προείπαν και οι υπόλοιποι, άφησες τον σκύλο σου σε ξένα χέρια στην πιό κρίσιμη ηλικία που θα δεθεί μαζί σου.
Για τις βασικές εντολές, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο. Και αυτός έρχεται με συνεχόμενη επαφή με το ζωντανό σου και με την παρουσία σου σε όλα τα μαθήματα του εκπτη (αφου δεν θες να του μαθεις τις βασικές εντολές εσύ) ώστε να κατανοήσεις τι ακιρβώς κάνει και τον υπακούει ο σκύλος.
Ο σκύλος δεν είναι pc που το πέρασες ένα λογισμικό και αυτό θα το εκτελεί άψογα. Έχει προσωπικότητα, ψυχή, συναισθήματα. Αν αυτά δεν τα ζήσεις και δεν τα κατανοήσεις 20 επαγγελματίες εκπαιδευτές να βάλεις, πάλι πρόβλημα θα έχεις και θα ξανατρέχεις σε εκπαιδευτή.

"Το να διαβάσω 15 άρθρα που λένε τεχνικές και το πώς να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου δεν σε κάνει ειδικό και εκπαιδευτή."

Κανένας δεν θα σου προτείνει να διαβάσεις 15 άρθρα, αλλά σίγουρα θα σου προτείνουν να διαβάσεις 2-3 βιβλία εκπσης και τα ΠΑΝΤΑ γύρω από τον σκύλο σου, ώστε να καταλάβεις τι έχεις στα χέρια σου.

Λυπάμαι που στο λέω, άλλα η ευθύνη της μάθησης βαραίνει εσένα και όχι τον σκύλο σου.

Τον σκύλο μου, τον εκπαίδευσα εγώ. Εκπαιδευτήκαμε μαζί, με πολύ κόπο και προσπάθεια. 6 μήνες ξενυχτούσα (γιατί δουλεύω όπως όλοι) στο διάβασμα για να μάθω τα πάντα γύρω από αυτόν. Κουράστηκα, ίδρωσα, εκνευρίστηκα, αγχώθηκα, απογοητεύθηκα, χάρηκα, θύμωσα, λυπήθηκα και πολλά άλλα συναισθήματα για τα οποία πια είμαι απόλυτα χαρούμενος που τα έζησα, μιας και το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

Τώρα θα μου πεις: "Τι σε νοιάζει εσένα τι κάνω εγώ με τον σκύλο μου, το παιδί μου κλπ"
Στην πραγματικότητα δεν με νοιάζει. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για το τι πράττει. Απλά μιας και μπήκες εδώ και θέλεις απόψεις, ίσως κάποιες τέτοιες απόψεις, σε κάνουν να δεις με διαφορετικό μάτι τον σκύλο σου και την σχέση σου μαζί του και να απολαύσεις αυτή την σχέση, πριν να είναι αργά.
Θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς τελευταία παράγραφο και μόνο.
Φυσικά και πρέπει να μας ενδιαφέρει τι κάνει ο διπλανός μας, είτε με το παιδί του ειτε με το σκυλί του.
Και από την οπτική της ευθύνης του καθενός να υπερασπιστει τους αδύναμους έως την προστασία των δικών μας αγαπημένων.
Καθημερινα παιδιά κακοποιουν παιδιά και σκυλιά "κακοποιουν" σκυλιά με ευθύνη κάποιου ανεύθυνου ή αξιου και χειρότερου χαρακτηρισμου κηδεμόνα.
Δεν λέω ότι ο θεματοθετης μπορεί να χαρακτηριστεί ως άνω αλλά σίγουρα οι αρχικές επιλογές του δεν βοηθάνε.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Τα Bandogs δεν είναι αναγνωρισμένη φυλή από την FCI όπως και πολλές άλλες και είναι και ο λόγος που θέματα για την φυλή αυτή, αλλά και άλλες μη αναγνωρισμένες από την FCI, θα βρείτε στην ενότητα "Άλλες Φυλές - Ημίαιμα"... Δεν είναι όμως ένα ημίαιμο σκυλί με την έννοια του "δεν γνωρίζουμε προγόνους και χαρακτηριστικά".

Οπότε, μπορούμε να μιλήσουμε για το ταμπεραμέντο, το μέγεθος και την δύναμη αυτών των σκύλων, ειδικά αν ξέρουμε τους προγόνους και την προέλευση. Κάποτε ήταν ένας τύπος σκύλων φύλαξης...

Θα συμφωνήσω πως η επιλογή ενός τέτοιου σκύλου για 1ο σκύλο ή από σχετικά άπειρο ιδιοκτήτη δεν είναι σοφή, αλλά αν πω πως είναι κάτι που πλέον με εντυπωσιάζει στο ελάχιστο θα πω ψέμματα. Για αυτό τον λόγο δεν έμεινα καθόλου σε αυτό, αλλά σωστά αναφέρθηκε από άλλους. Δεν είναι "προσβολή" ή "κακό" να πεις σε κάποιον πως μάλλον έκανε λάθος επιλογή. Είναι μια πολύ καλή συμβουλή αν την στηρίξεις με επιχειρήματα.

Πάντως, πολύ καλά έκανε το μέλος @Conor the Bandog και απευθύνθηκε σε εκπαιδευτή για να βοηθηθεί. Το αν θα ήταν καλύτερο να κάνει μαθήματα μαζί με το σκύλο συνέχεια ή να τον αφήσει για κάποιο καιρό στον εκπαιδευτή και κατόπιν να κάνει μαθήματα μαζί με το σκύλο, δεν είναι κάτι που μπορεί να απαντηθεί αβίαστα. Έχει να κάνει με τα πρόσωπα (εκπαιδευτής, ιδιοκτήτης, κ.α.), τις συνθήκες και το περιβάλλον... και με τα δύο μπορείς να πετύχεις, μα και με τα δύο να αποτύχεις.

Το διάβασμα, η ενημέρωση και οι συζητήσεις με έμπειρους και μη ανθρώπους πάνε μαζί με την βοήθεια από τους επαγγελματίες, όπου χρειάζεται. Επαγγελματίες που τους επιλέγεις πάλι με διάβασμα, ενημέρωση και συζητήσεις.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.560
5.971
Πειραιάς
Οπότε, μπορούμε να μιλήσουμε για το ταμπεραμέντο, το μέγεθος και την δύναμη αυτών των σκύλων, ειδικά να ξέρουμε τους προγόνους και την προέλευση. Κάποτε ήταν ένας τύπος σκύλων φύλαξης...
αντιγραφω απο το βιβλιο του M. B. Wynn The History of the Mastiff:

"The mastiff has commonly borne the name of bandog from the time of Canute ( https://en.wikipedia.org/wiki/Cnut_the_Great ) to the last century (18ος αιωνας), when that undisputed authority on all subjects, W. A. Osbaldiston, in his British Sportsman' s Dictionary, published 1792, ignores the mastiff, using like a true Saxon the name bandog to define the breed.

Ban- dog or ban- dog is of true Saxon origin, from banda, a chain, or any narrow ligament by which a thing is bound, and doc, a dog, hence banda- doc, or band- dog, a chained dog, and it was the recognised term of the mastiff...

... Although the origin of the term ban- dog is palpably from being banded or chained, Stephen Skinner deduces it from bana, a murderer. Stephen Skinner ( https://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Skinner_(lexicographer) ) born about 1622 , was a great antiquary, and a man of very extensive erudition, his great work Etymologicon Anglicanae has always been considered of high authority, and is still a useful work for reference."
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Προσωπικα πολυ με ενδιαφερει αν ο ανθρωπος που εχει κανει μια επιλογη να εχει εναν 50+ κιλα σκυλο τετοιων δυνατοτητων, ξερει με τι εχει να κανει και τι εχει στα χερια του, δεδομενου οτι θα κυκλοφορησει, φανταζομαι, εκει εξω μαζι με ολους εμας τους υπολοιπους.

Δεν ξερω αν ακουγεται ως ελεγχος και εγω ως μπατσινα του φορουμ ή οπως αλλιως εχουν χαρακτηριστει τετοια ποστ στο παρελθον. Θα ηθελα να ληφθει ομως ως αγωνια για το καλο του σκυλου αλλα και των αλλων. :)
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
@vrmode δεν έγραψα ποτέ για FCI, έγραψα δεν είναι αναγνωρισμένη από κανένα κυνολογικό όμιλο, παγκοσμίως εννούσα. Το πίτμπουλ είναι τύπος σκύλου, όχι ράτσα/φυλή. Στις ανεπίσημες γέννες ενώ στην μορφολογία ας πούμε ότι μοιάζουν στον χαρακτήρα υπάρχει πολύ ποικιλία.

@mareco έχεις δίκιο ως προς το ότι μπορεί να είναι μία ανεπίσημη φυλή ή ένας τύπος όπως λέγαμε πιο πάνω. Έπρεπε να επισημάνω ότι για εμένα και ειδικότερα στην ελληνική πραγματικότητα το ανεπίσημο σημαίνει ότι ο εκτροφέας μεταφράζει όπως θέλει τον φαινότυπο αφού δεν υπάρχουν εξετάσεις. Εν ολίγης δεν θα περιμένα να δώ συγκεκριμμένα χαρακτηριστικά, οπότε ας ρωτήσουμε πρώτα για την γραμμή του εκτροφέα.

@canis σωστά ναι.

@betty coltrane μια χαρά χειρίζεσαι ένα 50κιλο σκύλο, αρκεί να είσαι σοβαρός και να ασχοληθείς πολύ με το να μάθεις να τον χειρίζεσαι :)

Ας πεί περισσότερο ο θεματοθέτης!!!
 
  • Like
Reactions: Conor the Bandog




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@vrmode δεν έγραψα ποτέ για FCI, έγραψα δεν είναι αναγνωρισμένη από κανένα κυνολογικό όμιλο, παγκοσμίως εννούσα. Το πίτμπουλ είναι τύπος σκύλου, όχι ράτσα/φυλή. Στις ανεπίσημες γέννες ενώ στην μορφολογία ας πούμε ότι μοιάζουν στον χαρακτήρα υπάρχει πολύ ποικιλία.
Όση ποικιλία και να έχουν τα πιτ, δεν θα βάλεις ποτέ 2-3 από αυτά να παίξουν αγαπησιάρικα σε ένα παρκάκι. Με την ίδια λογική ένα bandog δεν είναι σκυλί ούτε για γιαγιάδες ούτε για αρχάριους. Οπότε η αναγνώριση η μη, δεν έχει νόημα στο συγκεκριμένο θέμα που αφορά στην εκπαίδευση.
 
  • Like
Reactions: Conor the Bandog


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
υπάρχουν εκτροφείς bandog και υπάρχει η φυλή με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, ασχέτως του αν είναι αναγνωρισμένη ή όχι, όπως ισχύει και για άλλες φυλές. Γι'αυτό, από τα πρώτα που ρώτησα ήταν, γιατί bandog και βεβαίως από που. Για να μπορέσω να καταλάβω, αν πριν το παραλάβει, αυτός που του το έδωσε, έκρινε αν ο μελλοντικός κηδεμόνας του κουταβιού, πληρεί έστω βασικά κριτήρια, για να έχει στα χέρια του, έναν τέτοιο ενήλικο σκύλο.
Οταν μιλαμε για σκυλια αυτου του μεγεθους, δυναμης και ταπεραμεντου (σε γενικες γραμμες παντα) η πιο σημαντικη ερωτηση απο ολες ειναι "Απου προερχεται ο σκυλος" ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
Πολυ καλα εκανε ο @Conor the Bandog και απευθυνθηκε σε εκπαιδευτη αφου δεν ειχε καν εμπειρια απο σκυλο. Βεβαια σε 10 μερες που θα παρει το σκυλο οχι απλα δε θα εχει τελειωσει ο κουταβος την εκπαιδευση του αλλα θα ειναι περιπου στο 20% αυτης. Η εκπαιδευση του θα ειναι μια συνεχης διαδικασια αρκετων χρονων βασικα μελη της οποιας θα ναι ο ιδιος και ο σκυλος του.

Αληθεια αυτο το 50 κιλα πως το λετε συνεχεια? Εχετε δει πολλα bandogs 50 κιλα? Εμενα ο Ντιεγκο ηταν 50 κιλα και διπλα σε 2 bandogs που ειχε σταθει ηταν σαν κατσαριδα :whistle::p
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
  1. Πως ειναι δυνατον να αφηνετε τοσο καιρο τα σκυλια σας σε καποιον τριτο και να μην ζειτε μαζι του μερα με τη μερα την διαδικασια της εκπαιδευσης, του μεγαλωματος ουσιαστικα του σκυλου σας; Και αν του αποσπουσες την προσοχη,so what; Ας πηγαινε με πιο αργο ρυθμο και ας επαιρνε και μια και δυο βδομαδες παραπανω...
  2. Δεν εκπαιδευουμε μονο τον σκυλο, αλλα κυριως τον εαυτο μας ή το εκαστοτε χειριστη του σκυλου...Οπως πολυ σωστα ειπε ο @vasilis_mike , ο σκυλος δεν ειναι υπολογιστης να του περνας λογισμικο και να τον λειτουργεις...
  3. Απο που πηρες τον σκυλο και εισαι σιγουρος οτι ειναι bandog; Με ποια λογικη εμπιστευτηκε αυτος ο καποιος,να δωσει σε εναν αρχαριο εναν τετοιο σκυλο;
  4. Εσυ ποσο το ειχες ψαξει πριν καταληξεις σε αυτην την επιλογη σκυλου και σε αυτον απο τον οποιο πηρες τον σκυλο;
Παρολα αυτα, εννοειται οτι καλα εκανες και τον πηγες για εκπαιδευση. Χιλιες φορες ενα σκυλο που εχει περασει καποια εκπαιδευση εστω απο καποιον τριτο, παρα ενα σκυλι που δεν εχει ασχοληθει ποτε κανεις, ή εσυ με την απειρια σου. Παντως το ολο σεναριο δεν ειναι ιδανικα γραμμενο και ευχομαι τα καλυτερα στην συμβιωση σας, με πολυ προσοχη για ολους...
υγ. πες μας και που μενεις να εχουμε το νου μας...:)
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Καλό ήταν να μη με έβλεπε νωρίτερα γιατί θα πήγαινε πίσω η εκπαίδευση. Θα ξεμοιαλιζοταν κ δεν θα ήταν συγκεντρωμένος.
@Conor the Bandog Πάντως αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει και τόσο, δεν εκπαιδεύεται για IPO αλλά για βασική υπακοή. Όλα καλά μας τα περιγράφεις πάντως, αρκεί να δώσεις πολύ προσοχή από εδώ και πέρα.

Μία καλή ιδέα θα ήταν όταν τελειώσεις να περάσεις και από έναν άλλο εκπαιδευτή να σου πεί την γνώμη του πάνω σε αυτά που θα δεί. Πετυχαίνω πολύ συχνά είτε ατελής δουλειά του εκπαιδευτή είτε ατελής δουλειά του ιδιοκτήτη.

Επίσης, να έχεις επαφή με τον εκτροφέα για το τί ένστικτα θα πρέπει να περιμένεις να εμφανιστούν, να έχεις το νού σου για την ορθή ανάπτυξη, την διατροφή κά.
 
  • Like
Reactions: Conor the Bandog


C

Conor the Bandog

Guest
@Conor the Bandog Πάντως αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει και τόσο, δεν εκπαιδεύεται για IPO αλλά για βασική υπακοή. Όλα καλά μας τα περιγράφεις πάντως, αρκεί να δώσεις πολύ προσοχή από εδώ και πέρα.

Μία καλή ιδέα θα ήταν όταν τελειώσεις να περάσεις και από έναν άλλο εκπαιδευτή να σου πεί την γνώμη του πάνω σε αυτά που θα δεί. Πετυχαίνω πολύ συχνά είτε ατελής δουλειά του εκπαιδευτή είτε ατελής δουλειά του ιδιοκτήτη.

Επίσης, να έχεις επαφή με τον εκτροφέα για το τί ένστικτα θα πρέπει να περιμένεις να εμφανιστούν, να έχεις το νού σου για την ορθή ανάπτυξη, την διατροφή κά.

Μην ανησυχείς τα έχω όλα αυτά στο νου μου και τα έχω ψάξει και έχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη των γονιών του.
Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Τέλεια! Συνήθως τα παιδιά εδώ λένε κάνε και ένα θρεντ να μας παρουσιάσεις τον σκύλο όπως θα μεγαλώνει κτλ. Αυτή την φορά το λέω εγώ! ;)o_O
 


C

Conor the Bandog

Guest
  1. Πως ειναι δυνατον να αφηνετε τοσο καιρο τα σκυλια σας σε καποιον τριτο και να μην ζειτε μαζι του μερα με τη μερα την διαδικασια της εκπαιδευσης, του μεγαλωματος ουσιαστικα του σκυλου σας; Και αν του αποσπουσες την προσοχη,so what; Ας πηγαινε με πιο αργο ρυθμο και ας επαιρνε και μια και δυο βδομαδες παραπανω...
  2. Δεν εκπαιδευουμε μονο τον σκυλο, αλλα κυριως τον εαυτο μας ή το εκαστοτε χειριστη του σκυλου...Οπως πολυ σωστα ειπε ο @vasilis_mike , ο σκυλος δεν ειναι υπολογιστης να του περνας λογισμικο και να τον λειτουργεις...
  3. Απο που πηρες τον σκυλο και εισαι σιγουρος οτι ειναι bandog; Με ποια λογικη εμπιστευτηκε αυτος ο καποιος,να δωσει σε εναν αρχαριο εναν τετοιο σκυλο;
  4. Εσυ ποσο το ειχες ψαξει πριν καταληξεις σε αυτην την επιλογη σκυλου και σε αυτον απο τον οποιο πηρες τον σκυλο;
Παρολα αυτα, εννοειται οτι καλα εκανες και τον πηγες για εκπαιδευση. Χιλιες φορες ενα σκυλο που εχει περασει καποια εκπαιδευση εστω απο καποιον τριτο, παρα ενα σκυλι που δεν εχει ασχοληθει ποτε κανεις, ή εσυ με την απειρια σου. Παντως το ολο σεναριο δεν ειναι ιδανικα γραμμενο και ευχομαι τα καλυτερα στην συμβιωση σας, με πολυ προσοχη για ολους...
υγ. πες μας και που μενεις να εχουμε το νου μας...:)
Γεια σου φίλε μου.
Νομίζω σας έχω αφήσει να κρίνετε να αποφασισετε να τσακωθείτε και να κάνετε το μικρό σου δικαστήριο όλοι εσείς οι "γνωστές" και "ειδικοί".
1. Ο χρόνος μου , η τσέπη μου και η επιλογή της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτή είναι δική μου υπόθεση. Δεν είστε εδώ για να κρίνεται όλοι εσείς αλλά για ιδέες και συμβουλές.

2. Ο σκύλος δεν είναι υπολογιστής κι ούτε ποτέ μου τον είδα έτσι. Αν έχεις μιλήσει με εκπαιδευτές (εκπαιδευτές όμως , όχι αυτούς που νομίζουν πως είναι) , ο καθένας σου λέει τους δικούς του τρόπους εκπαίδευσης ανάλογα με τη σε εξυπηρετεί όσον αφορά τον χώρο κ χρόνο κ τα χρήματα (γιατί καλώς ή κακώς , τίποτα δεν γίνεται τσάμπα). Σου λέει λοιπόν εγώ κάνω εκπαίδευση στον χώρο μου ,μένει το σκυλί εδώ μαζί με άλλα σκυλιά , κάνει την εκπαίδευση του κοινωνικοποιειται , παίζει κλπ ,άλλη εναλλακτική είναι να έρχεσαι εσύ με το σκύλο σου (ή υπάρχουν κ κάποιοι που δεν έχουν χώρο και πηγαίνουν στο σπίτι του ιδιοκτήτη) εδώ 3 φορές π.χ. την εβδομάδα και κάνουμε μαζί τα μαθήματα το θέμα είναι ο χρόνος σου ανάλογα με την απασχόληση σου και τα χρήματα σου. Αν είχες διαβάσει κάποια σχόλια μου αναφέρω πως εγώ που έχω αφήσει 20 μέρες το σκύλο μου για εκπαίδευση θα ξεκινησουμε τα μαθήματα μαζί με το σκυλί που σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι θα εκπαιδευτω μαζί με το σκυλί.

3. Έχετε δημιουργήσει μια φασαρία γύρω από τη λέξη "bandog" κι εγώ ξέρω κι όχι εσύ δε ξέρεις κ είναι φυλή κι όχι δεν είναι κι αυτό το σκυλί είναι θηρίο ανήμερο και δεν κάνει για αρχάριους. Ρε είστε σοβαροί αν κάποιος τα ακούσει αυτά χωρίς να ξέρει για τι μιλάτε θα βγάλει το συμπέρασμα ότι μιλάτε για κάποιο μηχάνημα. Δηλαδή τι; Το σκυλί πάει με το αν είσαι αρχάριος ή έμπειρος ή μήπως με το αν είσαι ψηλός ή κοντός , αδύνατος ή χοντρός ή άντρας ή γυναίκα ; Συγνώμη για να καταλάβω θα το φορέσετε το σκυλί ή θα το καβαλησετε ; Σόρρυ που το λέω αλλά τα σκυλιά είναι ζωντανά είτε είναι 2 κιλά είτε είναι 90. Το πώς θα διαχειριστείς ένα σκυλί έχει να κάνει με εσένα κι όχι με τη ράτσα που είναι ,αν είναι ή με τα κιλά. Δηλαδή όσο πιο πολλά κιλά = θηρίο, σκύλος-δολοφόνος και τα συναφή ;
Αναλωνεστε σε ανούσια πράγματα .
Δεν με ξέρετε και δε σας ξέρω , δεν μπορεί κανείς σας λοιπόν να με κρίνει από τη στιγμή που δεν με γνωρίζει προσωπικά για το αν έχω κάνει καλά που επέλεξα bandog , κι αν δε το επέλεξα και μου το έκαναν δώρο κι αν δεν είναι bandog κι αν ο εκπαιδευτής είναι κι αυτός που μου το έδωσε κι αν τελικά δεν είναι....κι αν η γιαγιά μου είχε τέτοια θα ήταν παππούς μου. Δεν έχω σκοπό να απαντήσω σε όσα έχουν να κάνουν με ρατσα-φυλη , με προγόνους ,με το από πού το πήρα ,τι έχω ψάξει κλπ γιατί 1ον δεν αφορά κανέναν σας κι ούτε νοιάζει κιόλας γιατί το μόνο που ξέρετε να κάνετε είναι να ΚΡΊΝΕΤΑΙ , «ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ» και 2ον δεν έχει να κάνει καθόλου με το ερώτημα που έθεσα.

Υ.Γ. Σαν τα λόγια του καναπέ , τίποτα
 
  • Like
Reactions: greko11


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Conor the Bandog

Ενα μικρο σχολιο στο παραπανω ποστ σου,

Φυσικα κ σε εναν σκυλο μιας δυναμικης φυλης παιζει ρολο το απο που τον πηρες, με την εννοια των γονιδιων που κουβαλαει κ του υποβαθρου του σε επιπεδο εκτροφης.

Ειναι πολυ βασικο τετοια σκυλια να ειναι ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΑ δλδ σωστης εκτροφης, και ναι εχει σημασια το μεγεθος γιατι αλλο να σου βγαλει κουσουρια το 5κιλο που το μαζευεις για πλακα, κι αλλο το 50κιλο που οταν αποφασισει να εκδηλωσει την κυριαρχια του θα πρεπει να σου εχει πολυ καλη υπακοη για να το κανεις καλα......

Λογια του καναπε οπως λες, απο καποιον που δεν θα υποστει τις συνεπειες της επιλογης σου, μιας κ ο μονος εισαι εσυ, κι εμενα στην τελικη δεν με νοιαζει, απλα να ξερουμε τι λεμε.......

Καλη συμβιωση και στο ερωτημα σου, οχι δεν σου κραταει μουτρα, απλα σε μια κρισιμη ηλικια δεθηκε με αυτον που βλεπει καθημερινα και ειναι αυτος ασχολειται μαζι του.
Στο χερι σου ειναι αυτο να το ανατρεψεις στο μελλον.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22