Συνάντηση σκύλου με ιδιοκτήτη λίγο πριν ολοκληρωθεί η εκπαίδευση


Status
Κλειδωμένο θέμα

Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Γεια σου φίλε μου.
Νομίζω σας έχω αφήσει να κρίνετε να αποφασισετε να τσακωθείτε και να κάνετε το μικρό σου δικαστήριο όλοι εσείς οι "γνωστές" και "ειδικοί".
1. Ο χρόνος μου , η τσέπη μου και η επιλογή της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτή είναι δική μου υπόθεση. Δεν είστε εδώ για να κρίνεται όλοι εσείς αλλά για ιδέες και συμβουλές.

2. Ο σκύλος δεν είναι υπολογιστής κι ούτε ποτέ μου τον είδα έτσι. Αν έχεις μιλήσει με εκπαιδευτές (εκπαιδευτές όμως , όχι αυτούς που νομίζουν πως είναι) , ο καθένας σου λέει τους δικούς του τρόπους εκπαίδευσης ανάλογα με τη σε εξυπηρετεί όσον αφορά τον χώρο κ χρόνο κ τα χρήματα (γιατί καλώς ή κακώς , τίποτα δεν γίνεται τσάμπα). Σου λέει λοιπόν εγώ κάνω εκπαίδευση στον χώρο μου ,μένει το σκυλί εδώ μαζί με άλλα σκυλιά , κάνει την εκπαίδευση του κοινωνικοποιειται , παίζει κλπ ,άλλη εναλλακτική είναι να έρχεσαι εσύ με το σκύλο σου (ή υπάρχουν κ κάποιοι που δεν έχουν χώρο και πηγαίνουν στο σπίτι του ιδιοκτήτη) εδώ 3 φορές π.χ. την εβδομάδα και κάνουμε μαζί τα μαθήματα το θέμα είναι ο χρόνος σου ανάλογα με την απασχόληση σου και τα χρήματα σου. Αν είχες διαβάσει κάποια σχόλια μου αναφέρω πως εγώ που έχω αφήσει 20 μέρες το σκύλο μου για εκπαίδευση θα ξεκινησουμε τα μαθήματα μαζί με το σκυλί που σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι θα εκπαιδευτω μαζί με το σκυλί.

3. Έχετε δημιουργήσει μια φασαρία γύρω από τη λέξη "bandog" κι εγώ ξέρω κι όχι εσύ δε ξέρεις κ είναι φυλή κι όχι δεν είναι κι αυτό το σκυλί είναι θηρίο ανήμερο και δεν κάνει για αρχάριους. Ρε είστε σοβαροί αν κάποιος τα ακούσει αυτά χωρίς να ξέρει για τι μιλάτε θα βγάλει το συμπέρασμα ότι μιλάτε για κάποιο μηχάνημα. Δηλαδή τι; Το σκυλί πάει με το αν είσαι αρχάριος ή έμπειρος ή μήπως με το αν είσαι ψηλός ή κοντός , αδύνατος ή χοντρός ή άντρας ή γυναίκα ; Συγνώμη για να καταλάβω θα το φορέσετε το σκυλί ή θα το καβαλησετε ; Σόρρυ που το λέω αλλά τα σκυλιά είναι ζωντανά είτε είναι 2 κιλά είτε είναι 90. Το πώς θα διαχειριστείς ένα σκυλί έχει να κάνει με εσένα κι όχι με τη ράτσα που είναι ,αν είναι ή με τα κιλά. Δηλαδή όσο πιο πολλά κιλά = θηρίο, σκύλος-δολοφόνος και τα συναφή ;
Αναλωνεστε σε ανούσια πράγματα .
Δεν με ξέρετε και δε σας ξέρω , δεν μπορεί κανείς σας λοιπόν να με κρίνει από τη στιγμή που δεν με γνωρίζει προσωπικά για το αν έχω κάνει καλά που επέλεξα bandog , κι αν δε το επέλεξα και μου το έκαναν δώρο κι αν δεν είναι bandog κι αν ο εκπαιδευτής είναι κι αυτός που μου το έδωσε κι αν τελικά δεν είναι....κι αν η γιαγιά μου είχε τέτοια θα ήταν παππούς μου. Δεν έχω σκοπό να απαντήσω σε όσα έχουν να κάνουν με ρατσα-φυλη , με προγόνους ,με το από πού το πήρα ,τι έχω ψάξει κλπ γιατί 1ον δεν αφορά κανέναν σας κι ούτε νοιάζει κιόλας γιατί το μόνο που ξέρετε να κάνετε είναι να ΚΡΊΝΕΤΑΙ , «ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ» και 2ον δεν έχει να κάνει καθόλου με το ερώτημα που έθεσα.

Υ.Γ. Σαν τα λόγια του καναπέ , τίποτα
Καλα ολα αυτα που λες ρε μαγκα και τα σεβομαι αληθεια.
Αλλα αφου ησουν τοσο ετοιμος για αυτο το ζωο τοτε γιατι χρειαστηκε να βαλεις καποιον αλλο να το σπασει για εσενα;
 


C

Conor the Bandog

Guest
Καλα ολα αυτα που λες ρε μαγκα και τα σεβομαι αληθεια.
Αλλα αφου ησουν τοσο ετοιμος για αυτο το ζωο τοτε γιατι χρειαστηκε να βαλεις καποιον αλλο να το σπασει για εσενα;
Για να ρωτάς εσύ πονηριδη.
Ξαναδιάβασε το ποστ μου κ προσπάθησε να καταλάβεις καλύτερα τι γράφω και σε τι αναφέρομαι.
 
  • Like
Reactions: Hammer




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Καλα ολα αυτα που λες ρε μαγκα και τα σεβομαι αληθεια.
Αλλα αφου ησουν τοσο ετοιμος για αυτο το ζωο τοτε γιατι χρειαστηκε να βαλεις καποιον αλλο να το σπασει για εσενα;
και γιατι να χρειαστει σπασιμο ο σκυλος;;;
 
  • Like
Reactions: vek and alexxela


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Το διαβασα...κατι οτι ο 2κιλος σκυλος ειναι το ιδιο με εναν 90κιλο...και η σφεντονα ειναι το ιδιο με ενα colt python 357...ναι φιλε.
Νομιζω τα βλεπεις λιγο οπως θες να τα δεις τα πραγματα...
Δεν ειμαι οπαδος της αποψης οτι τα κιλα κανουν τον σκυλο. Μπορει να ειναι και 90 κιλα κουραδας...αλλα αν ειναι 90 κιλα και με νευρα τοτε θελει τον καταλληλο ανθρωπο.
Αυτο που λεω ειναι οτι απο τη στιγμη που επελεξες ενα τοσο δυνατο ζωο πρεπει να ξερεις οτι εχεις αναλαβει μια μεγαλη ευθυνη και για τον ιδιο και για τους γυρω σου. Θελει σεβασμο και δουλεια και σιγα σιγα θα ερθει.
Αντε καλη συνεχεια και κοιτα να τον ευχαριστηθεις ειναι τα καλυτερα.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
και γιατι να χρειαστει σπασιμο ο σκυλος;;;
Σωστος ισως να επρεπε να γραψω "σπασει".
Φαντασου ενα δυναμικο αλογο στα ντουζενια του που δεν το εχει καβαλησει κανενας ακομα, και εσυ να μην εχεις καβαλησει ποτε αλογο...
Θα το πηγαινες μια βολτα;

Υγ Ολα τα σπιτοσκυλα ειναι λιγο πολυ "σπασμενα", με διαφορετικο τροπο το καθενα αναλογα τον ιδιοκτητη και την τρελα που κουβαλαει. Ασπαστος(χωρις εισαγωγικα) ειναι μονο ο λυκος.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Conor the Bandog

Μην παίρνεις τα όποια σχόλια που φαίνονται "αντίθετα" ή πιο "κριτικά" σε αυτά που γράφεις ως "επίθεση". Υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις και διαφορετικοί τρόποι προσέγγισης και διαφορετικοί τρόποι έκφρασης. Μη στέκεσαι στα ανούσια και δες μήπως και αυτός που φαίνεται να σε κρίνει αρνητικά έχει κάτι να σου πει.

Τα σκυλιά δεν είναι όλα ίδια και ναι, υπάρχουν σκυλιά που δεν προτείνονται για κάποιον που δεν είχε ξανά σκύλο ή για κάποιον που δεν γνωρίζει ακριβώς τι παίρνει. Δεν είναι απαραίτητο να ανήκεις σε κάποια από αυτές τις κατηγορίες, αλλά αν ανήκεις και αφού έχεις κάνει την επιλογή, κοίτα να επωφεληθείς από κάθε άποψη και σχόλιο.

...και ένα σχόλιο για την λέξη "σπάσιμο". Στα Αγγλικά υπάρχει η λέξη "housebroken" και "housebreak" που αναφέρεται στα κατοικίδια σκυλιά και συνήθως αναφέρεται στο σκυλί που έχει μάθει να κάνει τις ανάγκες του έξω. Πολλές φορές γενικότερα στο σκύλο που δεν κάνει ζημιές, δεν κάνει φασαρία και είναι εκπαιδευμένος και κατάλληλος για την ζωή σε σπίτι.

Χρησιμοποιείται στα άγρια ζώα τα οποία εξημερώνονται με μια πιο άσχημη έννοια συνήθως, αυτή του "υποτάσσω" ή "καταπιέζω" με την βία. Μα και στα άγρια ζώα μπορεί να γίνει "σπάσιμο" (break) με μη βίαιο τρόπο και το ζώο να πάψει να έχει την συμπεριφορά και το ταμπεραμέντο που είχε ως άγριο.

Άρα, αν δεν εννοούμε την βίαιη υποταγή με την λέξη "σπάσιμο", όλα τα κατοικίδια ζώα είναι αναγκαστικά "σπασμένα". Έχει αλλοιωθεί, αλλαχθεί, διαμορφωθεί ή και καταπιεστεί η συμπεριφορά τους ώστε να μπορεί να ταιριάζει στις συνθήκες συμβίωσης κοντά στον άνθρωπο.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Σωστος ισως να επρεπε να γραψω "σπασει".
Φαντασου ενα δυναμικο αλογο στα ντουζενια του που δεν το εχει καβαλησει κανενας ακομα, και εσυ να μην εχεις καβαλησει ποτε αλογο...
Θα το πηγαινες μια βολτα;

Υγ Ολα τα σπιτοσκυλα ειναι λιγο πολυ "σπασμενα", με διαφορετικο τροπο το καθενα αναλογα τον ιδιοκτητη και την τρελα που κουβαλαει. Ασπαστος(χωρις εισαγωγικα) ειναι μονο ο λυκος.
εγω δεν θα ανεβαινα στο αλογο
ξερω αλλους που θα ανεβαιναν ομως
και αν με ρωτας θα ηθελα να ειχα το θαρρος να ανεβω
αυτα για το αλογο.
τωρα για σκυλο και εγω (χωρις μεγαααλη εμπειρια) ειδικα στον τροπο που ζουν τωρα τα σκλια μου πηρα μαλινουα.εχεις δει κανεναν να τον προτινει για πρωτο σκυλο;;εχω δει και αλλους οντας ανιδεους απο σκλια να εχουν πρωτο σκυλο μαλινουα η καποιο δυσκολο (που λεμε εδω μεσα) σκλι και τα εχουν παει μια χαρα.

τωρα,δεν ειναι αναγκαιο κακο καθε σκλι που εκπαιδευτετε ετσι να το σπανε.φυσικα υπαρχουν πολοι που το κανουν και αλλοι τοσοι που δεν το κανουν.
ενα κουταβι 7 μηνων δεν υπαρχει λογως θεωρω να το σπασουν
 
  • Like
Reactions: vek and Hammer


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Γεια σου φίλε μου.
Νομίζω σας έχω αφήσει να κρίνετε να αποφασισετε να τσακωθείτε και να κάνετε το μικρό σου δικαστήριο όλοι εσείς οι "γνωστές" και "ειδικοί".
1. Ο χρόνος μου , η τσέπη μου και η επιλογή της εκπαίδευσης και του εκπαιδευτή είναι δική μου υπόθεση. Δεν είστε εδώ για να κρίνεται όλοι εσείς αλλά για ιδέες και συμβουλές.

2. Ο σκύλος δεν είναι υπολογιστής κι ούτε ποτέ μου τον είδα έτσι. Αν έχεις μιλήσει με εκπαιδευτές (εκπαιδευτές όμως , όχι αυτούς που νομίζουν πως είναι) , ο καθένας σου λέει τους δικούς του τρόπους εκπαίδευσης ανάλογα με τη σε εξυπηρετεί όσον αφορά τον χώρο κ χρόνο κ τα χρήματα (γιατί καλώς ή κακώς , τίποτα δεν γίνεται τσάμπα). Σου λέει λοιπόν εγώ κάνω εκπαίδευση στον χώρο μου ,μένει το σκυλί εδώ μαζί με άλλα σκυλιά , κάνει την εκπαίδευση του κοινωνικοποιειται , παίζει κλπ ,άλλη εναλλακτική είναι να έρχεσαι εσύ με το σκύλο σου (ή υπάρχουν κ κάποιοι που δεν έχουν χώρο και πηγαίνουν στο σπίτι του ιδιοκτήτη) εδώ 3 φορές π.χ. την εβδομάδα και κάνουμε μαζί τα μαθήματα το θέμα είναι ο χρόνος σου ανάλογα με την απασχόληση σου και τα χρήματα σου. Αν είχες διαβάσει κάποια σχόλια μου αναφέρω πως εγώ που έχω αφήσει 20 μέρες το σκύλο μου για εκπαίδευση θα ξεκινησουμε τα μαθήματα μαζί με το σκυλί που σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι θα εκπαιδευτω μαζί με το σκυλί.

3. Έχετε δημιουργήσει μια φασαρία γύρω από τη λέξη "bandog" κι εγώ ξέρω κι όχι εσύ δε ξέρεις κ είναι φυλή κι όχι δεν είναι κι αυτό το σκυλί είναι θηρίο ανήμερο και δεν κάνει για αρχάριους. Ρε είστε σοβαροί αν κάποιος τα ακούσει αυτά χωρίς να ξέρει για τι μιλάτε θα βγάλει το συμπέρασμα ότι μιλάτε για κάποιο μηχάνημα. Δηλαδή τι; Το σκυλί πάει με το αν είσαι αρχάριος ή έμπειρος ή μήπως με το αν είσαι ψηλός ή κοντός , αδύνατος ή χοντρός ή άντρας ή γυναίκα ; Συγνώμη για να καταλάβω θα το φορέσετε το σκυλί ή θα το καβαλησετε ; Σόρρυ που το λέω αλλά τα σκυλιά είναι ζωντανά είτε είναι 2 κιλά είτε είναι 90. Το πώς θα διαχειριστείς ένα σκυλί έχει να κάνει με εσένα κι όχι με τη ράτσα που είναι ,αν είναι ή με τα κιλά. Δηλαδή όσο πιο πολλά κιλά = θηρίο, σκύλος-δολοφόνος και τα συναφή ;
Αναλωνεστε σε ανούσια πράγματα .
Δεν με ξέρετε και δε σας ξέρω , δεν μπορεί κανείς σας λοιπόν να με κρίνει από τη στιγμή που δεν με γνωρίζει προσωπικά για το αν έχω κάνει καλά που επέλεξα bandog , κι αν δε το επέλεξα και μου το έκαναν δώρο κι αν δεν είναι bandog κι αν ο εκπαιδευτής είναι κι αυτός που μου το έδωσε κι αν τελικά δεν είναι....κι αν η γιαγιά μου είχε τέτοια θα ήταν παππούς μου. Δεν έχω σκοπό να απαντήσω σε όσα έχουν να κάνουν με ρατσα-φυλη , με προγόνους ,με το από πού το πήρα ,τι έχω ψάξει κλπ γιατί 1ον δεν αφορά κανέναν σας κι ούτε νοιάζει κιόλας γιατί το μόνο που ξέρετε να κάνετε είναι να ΚΡΊΝΕΤΑΙ , «ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ» και 2ον δεν έχει να κάνει καθόλου με το ερώτημα που έθεσα.

Υ.Γ. Σαν τα λόγια του καναπέ , τίποτα
Λοιπον φιλε μου, αν δεν το εχεις καταλαβει, εσυ μπηκες σε ενα δημοσιο φορουμ και εκανες μια ερωτηση, την οποια πιθανοτατα θα εκανε μια κοπελιτσα για το μπουμπη της που του φοραει και ροζ κορδελακι στο κεφαλι...
Μαζι με τις απαντησεις λοιπον στο ερωτημα σου, ειναι πολυ φυσιολογικο να ανοιξει η συζητηση και ο καθενας να γραφει το μακρυ και το κοντο του, γιατι εδω μεσα σου ξαναλεω οτι ειναι δημοσιο φορουμ. Τωρα αν εσυ θελεις να δεχτεις και τοποθετησεις που δεν ειναι αυτες που ειχες φανταστει, ειναι δικαιωμα σου. Οπως δικαιωμα σου ειναι να μην απαντησεις και σε τιποτα απο οσα ευλογα σε εχουμε ρωτησει. Αν ειχες εστω και λιγη εμπειρια, θα καταλαβαινες οτι αυτα που με ενδιαφερον εχουν εκφραστει στο θεμα σου, ειναι ουσιαστικα αυτονοητα. Κανεις δεν κανει κουμαντο στο πορτοφολι και στα γουστα σου, συζηταμε μονο με επικεντρο τον σκυλο...
Δεν θα κατσω να συζητησω περισσοτερο, γιατι πολυ απλα δεν θελεις να συζητησεις. Μονο να ξερεις οτι πολλα απο αυτα που λες, ειναι ακυρα...Ειδικα αυτο με τα κιλα του σκυλου,δηλαδη, τι να αναλυσουμε...Καλη συνεχεια και σου ευχομαι ειλικρινα να πανε ολα οπως τα εχεις φανταστει
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
εγω δεν θα ανεβαινα στο αλογο
ξερω αλλους που θα ανεβαιναν ομως
και αν με ρωτας θα ηθελα να ειχα το θαρρος να ανεβω
αυτα για το αλογο.
τωρα για σκυλο και εγω (χωρις μεγαααλη εμπειρια) ειδικα στον τροπο που ζουν τωρα τα σκλια μου πηρα μαλινουα.εχεις δει κανεναν να τον προτινει για πρωτο σκυλο;;εχω δει και αλλους οντας ανιδεους απο σκλια να εχουν πρωτο σκυλο μαλινουα η καποιο δυσκολο (που λεμε εδω μεσα) σκλι και τα εχουν παει μια χαρα.

τωρα,δεν ειναι αναγκαιο κακο καθε σκλι που εκπαιδευτετε ετσι να το σπανε.φυσικα υπαρχουν πολοι που το κανουν και αλλοι τοσοι που δεν το κανουν.
ενα κουταβι 7 μηνων δεν υπαρχει λογως θεωρω να το σπασουν
Τασο καλημερα συμφωνω με ολο το ποστ και το αρχικο μου μηνυμα δεν ηταν ουτε για να του την πω αλλα και ουτε για να τον φοβισω οτι απαραιτητα κατι θα παει "στραβα" με τον σκυλο.
Το πιο πιθανο ειναι να ειναι μια απο τις περιπτωσεις που αναφερεις, να εκπαιδευτουν και οι δυο, και τα πραγματα να εξελιχθουν ομαλα. Ισως με λιγα σκαμπανευασματα, αλλα ετσι μαθαινουμε ολοι.
Το αρχικο μηνυμα μου ειχε να κανει με την λαθος αντιληψη(κατα τη γνωμη μου) οτι "ολα τα σκυλακια ειναι το ιδιο"...Αυτο μου δειχνει ελλειψη σεβασμου προς ενα μεγαλοσωμο, δυναμικο ζωο.
Και κατι μου λεει οτι μπορει ολα τα σκυλακια ανεξαρτητως κιλων και φυλης να εινα "το ιδιο"...αλλα αν ειχε παρει μαλτεζακι πιθανον να μην το πηγαινε ποτε σε εκπαιδευτη...Λεω εγω τωρα ο πονηριδης....
Ξανα, @Conor the Bandog ελπιζω να μην το παρεις στραβα και αυτο το ποστ, καλη τυχη, κανε τα κουμαντα σου και να τον χαιρεσαι τον σκυλο σου.

Οσο για το "σπασιμο", ο @canis το διατυπωσε πολυ ωραια, δεν θα μπορουσα να το γραψω καλυτερα, και το εννοουσα με την εννοια του "μαλακωνω", τον χαρακτηρα και οχι "υποτασσω" με την κακη εννοια.

Υγ. Τα τρελοσκυλα μαλινουα δεν ξερω αν κανουν ουτε για δευτερος ουτε για τριτος σκυλος για τους περισσοτερους...
Μακρυα ειναι του σατανα πραγματα αυτα φιλε;)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22