Συνηθεια τουαλετας


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
st3li0s, ορμωμενος απο το μηνυμα σου θελω να πω καποια πραγματα. Συγνωμεη εκτων πρωτερων που ειναι λιγο off topic αλλα σαν καινουριος στον χωρο το κρινω σημαντικο...

Πολυς κοσμος θελει ενα σκυλο.. Αλλα ποσοι ξερουν οτι μπορουν να παρουν και ενα ενηλικο (και καθαροαιμο ανα θελουν) σκυλο???
Ενας ενηλικος σκυλος, θα βγαλει νεα και απειρα ατομα απο πολλα προβληματα, με σημαντικοτερο αρχικα αυτο της τουαλετας που σε λιγες μερες θα το εχει μαθει αριστα, σε αντιθεση με ενα κουταβι που θα του παρει πολυυυυ καιρο (αναλογα και με τα εμβολια)..... Μην πουμε για για βασικη υπακοη κτλ....

ps. Θα ηθελα αν εινα δυνατον, καποια στιγμη, καποιος/α απο τα πολυ εμπειρα μελη του που υπαρχουν στο forum να γραψει καποια πραγματα για τα πλεονεκτηματα ή/και μειωνεκτηματα που εχει η αγορα ενος ενηλικου σκυλου...
Γιατι καποιοι παραμενουν κολλημενοι στο και καλα ρητο, αφου δεν το μεγαλωσες εσυ, δε θα δεθει ποτε μαζι σου, δε θα σε δει σαν αφεντικο κτλ....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
gsdog, τα πλεονεκτήματα της απόκτησης ενήλικου σκύλου παραθέτονται σχεδόν πάντα, όταν ένα νέο μέλος ζητάει βοήθεια και συμβουλές για την απόκτηση σκύλου. Κάθε φορά του δίνεται πλήρης "κατάλογος" με όλα τα υπέρ και τα κατά. Θα το δεις κι εσύ κάποια στιγμή ότι έτσι γίνεται. Στην τελική όμως δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν. Μπορείς μόνο να τον ενημερώσεις.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
νομιζω οτι ο φιλος το προτεινει,δεν προσπαθει να υποχρεωσει κανεναν,ωστε να γραψει καποιος με μεγαλυτερες γνωσεις ενα καλο "εγχειριδιο" με συμβουλες.gsdog δες εδω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
νομιζω οτι ο φιλος το προτεινει,δεν προσπαθει να υποχρεωσει κανεναν,ωστε να γραψει καποιος με μεγαλυτερες γνωσεις ενα καλο "εγχειριδιο" με συμβουλες.gsdog δες εδω
Επειδή προφανώς αναφέρεσαι σε μένα, είπα εγώ κάπου, κάτι διαφορετικό; Τον "κατηγόρησα" για κάτι; Υπονόησα ότι δεν προτείνει, αλλά προσπαθεί να υποχρεώσει; Εχει αρχίσει και γίνεται κακή συνήθεια να δημιουργούμε θέματα εκεί που δεν υπάρχουν, επειδή κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει τι εννοεί κάποιος άλλος και βάζει λόγια στο στόμα του...
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
Στην τελική όμως δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν. Μπορείς μόνο να τον ενημερώσεις.
επειδη προφανως κατι καταλαβα λαθος τι ακριβως εννοουσες??

και σε ποιο ακριβως θεμα που δημιουργηθηκε αναφερεσαι δεν μπορω να σε καταλαβω...που ειδες δηλαδη να δημιουργηθηκε θεμα??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ωραία...εξήγηση, της εξήγησης, ω εξήγηση... πάμε λοιπόν:

Οταν αναφέρεσαι σε εμένα, γράφοντας:
νομιζω οτι ο φιλος το προτεινει,δεν προσπαθει να υποχρεωσει κανεναν,
Εγώ καταλαβαίνω, ότι υπερασπίζεσαι τον gsdog, σε αυτό που εγώ τον "κατηγορώ". Οτι δηλαδή, δήθεν προσπαθεί να υποχρεώσει κάποιον κλπ κλπ. Κάτι το οποίο, προφανώς συμπέρανες λανθασμένα από αυτή μου την έκφραση:

Στην τελική όμως δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν
Με την οποία σε καμμία περίπτωση δεν αναφερόμουν στον gsdog, αλλά ήταν μια γενική διατύπωση.

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες το πνεύμα της αρχικής μου απάντησης, η οποία ήταν καθαρά ενημερωτική και δεν υπέκρυβε καμμία κατηγορία προς κανέναν.
Αυτά και σταματάω το off topic. Και αν τελικά δεν κατάλαβα εγώ τι κατάλαβες εσύ και εσύ δεν κατάλαβες αυτό που έπρεπε να καταλάβεις, το οποίο το είπα ακαταλαβίστικα εγώ...περαστικά μου, πάω βόλτα τα σκυλιά μου... :D ](*,)](*,) :D
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
Ναι μεσα στον κοσμο θα τα κανει!
Και να μην σε νοιαζει τι θα πει ο κοσμος!
Αφου τα μαζευεις τι σε πειραζει!

ΜΗΝ ΣΤΡΕΣΑΡΕΙΣ τον μικρο!
ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥ ΥΠΟΔΥΚΝΥΕΙΣ που να τα κανει τοσο απολυτα ακομα!Ειναι ΜΩΡΟ!
Με τον να τον ζοριζεις να τα κανει στο παρκο μπορεις να αποφερεις αντιθετα αποτελεσματα και να μην τα κανει εξω ξανα!
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΑΥΤΟ!

Μην εχεις απαιτησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ θα γινουν ολα...
Κανεις δεν πιεζει και δν στρεσαρει το σκυλο του!ειναι απαραιτητο να κτλβουν ολοι οτι τα σκυλια κανουν συνδιασμους πραγματων,αν συνδιασουν την αναγκη τους με φωνες κτλπ τοτε θα εχουμε ασχημα αποτελεσματα!
Εδω στο φορουμ απλα ρωταμε για να μαθουμε τι ειναι καλυτερο να κανουμε και μετα κρινουμε και πρατουμε αναλογα!!
Ευχαριστω παντως ολους για τις συμβουλες!!:):)
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
η μικρουλα μου ειναι 39 ημερων κ οπωσ ειναι λιγικο τα κανει παντου εκτοσ την πανα,πειρα οταν την πετυχαινω να τα κανει τησ φωναζω μη κ την κοβω στην μεση κ την παω αμεσωσ στην πανα?αλλα μετα δεν τα κανει εφοσο την εχω κοψει στην μαση....κ με τα κακα κ με τα τσισα το κανει αυτο
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
maraki23, είναι πολύ πολύ μικρή... και γι' αυτό.
αλλά είναι πολύ μικρή και για να την έχεις εσύ. :(
γιατί την πήρες τόσο μικρή; έπρεπε να μείνει κι άλλο με την τοκετομάδα...
αυτός που σου την έδωσε δεν το ήξερε; :confused:
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
απο εκτροφειο το πηρα κ μ ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα,η κτηνιατροσ ειπε το χαρακτηρα το φτιανεισ εσυ εξαρταται κ αυτο αλλα πιο πολυ οτι μαθει ειναι,εγω το ξερω οτι δεν εκανα τοσο καλα αλλα προσπαθησω ολα να πανε καλα κ να τα μαθουμε ολα πολυ σωστα,δεν γινοταν δυστυχωσ εθα εκανα 13 ωρεσ οδικο 13 να επιστρεψω θα γινομασταν ολοι πτωματα ειδκα το μωρο,με το εισητηριο τελικα που βρηκα αεροπορικοσ το εισητηριο δυστυχωσ ηταν 200 και..θα μου εβγαινε 1000 ολο το θεμα,κ δεν ειμαι σε φαση τετοια τωρα γιατι ετοιμαζω το σπιτακι μασ οποτε,δεν γινοταν αλλιωσ ετσι κ αλιωσ ειχε κοψει κ το θυλασμο,κοιμαται αρκετεσ ωρεσ την ημερα αλλα εχει μαθει αγκαλια κ μαρεσει αργοτερα δεν ξερω,ειναι υσυχια παιχνιδιαρα ειναι κουκλα!!ποτε να αρχισω με το θεμα τησ τουαλετασ φοβαμε μην μαθει ετσι τι να κανω δεν καω σωστα που τησ το κοβω?αλλα το πρωι που τησ εκοψα τα κακα δεν ξαναεκανε..τι να κανω?με ποιο τροπο?απλα κατουραει περιπου 4-5 φορεσ την ημερα τρωει ελαχιστα ξηρα οχι βρεγμενη δεν τησ αρεσει,γαλα τησ αγορασα δεν πινει κ κακα κανει 1φορα την ημερα τουλαχιστον τωρα που ηταν η πρωτη μιαμισι μερα σπιτι μου
 


cave_c1

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2010
77
0
Corfu_Hellas
Αν το πάρκο είναι μακριά από το σπίτι σας...και τον αφήνεις να μυρίζει πριν φτάσετε...θα τα κάνει μόλις βγείτε...(καταρχην, πρέπει να τα μαζεύεις )...:):)
Επίσης, τα κουτάβια συνήθως χρειάζονται περίπου 20 λεπτά μετά το φαγητό για κακά...φρόντιζε να τον βγάζεις αμέσως μόλις φαει για να προλαβάινετε να φτάσετε στο πάρκο..και μόλις τα κάνει εκει που θέλεις εσύ...να τον επιβραβεύεις πολύ...

Για ένα κουτάβι 5 μηνών...2 βόλτες δεν είναι αρκετές...και "ατυχήματα" θα έχεις που και που...
Εξάλλου από ότι κατάλαβα...πιπί κάνει εκεί που θέλεις εσύ...σωστά?
κάποιοι μου έχουν πει να την βγάζω βόλτα πριν το φαγητό
ποιό από τα δύο είναι σωστο γιατί μπερδεύτηκα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οταν ειναι κουταβακι δεν εχει προγραμμα ουτε το φαγητο του ουτε οι αναγκες του!

Ορισε ετσι αοριστα 3 φορες τη μερα ποτε θα το ταιζεις και αρχισε απο αυτο!Ας πουμε 09.00/15.00/21.00!

Επειδη ειναι μικρο ακομα και δεν εχει μπει σε προγραμμα δεν μπορεις να κανεις κατι!Σιγα σιγα με τον καιρο θα δεις!Τωρα μελημα σου ειναι να του μαθεις να τα κανει εξω!Οχι αν θα φαει μετα την βολτα η πριν!Μετα τα εισαγεις αυτα!

Βλεποντας και κανοντας!Οτα θα αρχισει να μεγαλωνει και να καταλαβαινει και να κραταει την κυστη του τοτε σιγα σιγα σταδιακα θα του δωσεις να καταλαβεις οτι εχει βολτα και μετα φαι!

Θα ερθει απο μονο του αυτο!

Τωρα εσυ παρατηρεις και αν παει να κανει πιπι-κακα κατευθειαν εξω!Μονο αυτο κανεις αυτην την περιοδο!Τιποτα αλλο!
 




Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τουαλέτα:
1) είναι καλύτερα να πηγαίνουμε στο ίδιο σημείο για τουαλέτα για να το συνδυάσει με την ανάγκη του?
2) έχω ακούσει διάφορες απόψεις σχετικά με τη διάρκεια χώνεψης σε κουτάβι. απο 20' μέχρι 2 ώρες. τι είναι πιο αληθές? εμένα όταν τον βγάζω αμέσως μετα το φαγητό και 1 ώρα να περιμένω δεν τα κάνει με τίποτα... κάνει του προηγούμενο γεύματος αν έχει φάει πολύ αλλιώς τπτ
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στην αρχή θεωρώ οτι είναι προτιμότερο να πηγαίνεις σε ένα σημείο....αυτό βεβαια έχει το ρίσκο, ότι αν για κάποιο λόγο αργότερα δεν μπορείτε να πάτε εκεί θα αργήσει να τα κάνει, ίσως και να μην τα κάνει σε αυτή την βόλτα....

Η διαδικασία της χώνευσης διαρκεί αρκετά!
Σίγουρα, αν τα κάνει αμέσως μετά το φαγητό, δεν βγάζει αυτά που μόλις έφαγε, απλά το φαγητό όπως και το τρέξιμο κι άλλα δρουν υπακτικά!"Ενεργοποιούν" το έντερο να αποβάλει το περιεχόμενό του!
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
κατάλαβα.. μια "πατέντα" που σκέφτηκα επειδή το πρωί μένει μόνος για 5-6 ώρες είναι να τρώει μικρή μερίδα φαγητού νερού για πρωινό. μετά βόλτα πρωινή και να κάνει τα βραδινά κακα και κατούρημα, το μεσημέρι μεγάλη μερίδα φαγητού και μετά έξω για κατούρημα και το βράδυ μέτρια μερίδα και μετά έξω για κατούρημα και κακα απο το 2 γεύματα της ημέρας. κάπως την παλεύουμε έτσι ατύχηματα έχω μόνο με κατούρημα... μακάρι να βγει γιατι είναι κάτι που θέλω πολυ να μάθει
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μην αγχώνεσαι!
ΑΠλά υπομονή και σταθερότητα χρειάζεται!
Αργά ή γρήγορα, όλοι τα καταφέραμε!
ΑΠλά να έχεις στο νου σου ότι μπορει να υπάρξουν πισωγυρίσματα!
Εσύ ακάθεκτος!
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
επανέρχομαι στην ενότητα για νέες απορίες. να αναφέρω οτι συνήθως αναγκάζομαι να πηγαίνω τον μικρό 4 βολτες πρωί μεσημέρι απόγευμα και βράδυ για τις ανάγκες του λόγο ηλικίας. κάποιες καθημερινές όμως αυτό είναι ανέφικτο γιατί γυρνάω πτώμα και περιοριζόμαστε στις 3 βόλτες χώρις την απογευματινή. δυστηχώς αν πιεί πολύ νερο το μεσημέρι δεν μπορεί να κρατηθεί και κατουράει στο μπαλκόνι. τις 2 φορές που το έχει κάνει ούτε τον επέπληξα ούτε τον συνεχάρην βέβαια. ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: δεν με ενοχλεί να καθαρίζω τα απογευματινά ούρα απο το μπαλκόνι και ίσως με βολεύει κιόλας. όμως είναι ικανός ο σκύλος να καταλάβει πως αυτό ειναι λύση ανάγκης ή θα το μονιμοποιήσει σαν σωστό? επίσης,του βάζω νερό μόνο συγκεκριμένες ώρες μέχρι να ξεδιψάσει όπως το φαγητό. αν έχει νερό συνέχεια διαθέσιμο και χωρίζει τις δόσεις ο ιδιος δεν θα μάθει ποτέ τουαλέτα καθώς θέλει να ουρεί κάθε 1-2 ώρες. υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό? ευχαριστώ για την βοήθεια παιδια..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Andag, τα πράγματα είναι απλά. Δεν είναι θέμα σωστού/λάθους στο μυαλό του σκύλου σου. Κατουριέται και δεν μπορεί να κρατηθεί; Θα τα κάνει όπου βρίσκεται εκείνη την ώρα. Οσο μεγαλώνει βέβαια, θα τα κρατάει όλο και περισσότερο. Δεν είναι όμως θέμα λογικής. Είναι βιολογική ανάγκη. Προσωπικά, είμαι τελείως αντίθετη στο να μην έχει νερό για να πιεί όποτε το χρειαστεί. Ειδικά, τώρα που οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν. Τι θα πει "χωρίζει τις δόσεις"; Κι αυτό απλό είναι. Διψάει; Πίνει.
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
φίλη mareco στο σπίτι παρόλο που είναι κουτάβι ΔΕΝ τα κάνει. φυσικά και αν φτάσει στα όρια του θα τα κάνει οπουδήποτε αλλά δεν έχει συμβεί. το μπαλκόνι πάλι το έχει σαν μια μέση λύση κατα την γνώμη μου. δηλαδή αν πιέζεται λίγο και είναι ανοιχτά θα τα κάνει. το ερωτημά μου είναι αυτό μπορεί να χαλάσει την εκμάθηση της τουαλέτας στη βόλτα? όσο για το νερό συμφωνώ μαζί σου αλλά σε περίπτωση που έχει πάντα γεμάτο το μπόλ του κάθε 1-2 ώρες θα τα κάνει. τουλάχιστον τα πρωινά αυτό ειναι αδύνατο καθώς δεν μπορεί να βγαίνει βόλτες εγώ είμαι στη δουλειά