Συνταγές για διατροφή σκύλου με μαγειρευτό φαγητό


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πείραμα να του σπάσουν τα πόδια για να του δώσουν την Hills την j/d να δουν π.χ...αυτό εννοώ και όχι αν του δώσουν να φάει..:p
Ας μείνουμε στις συνταγούλες μας ^^
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Και ο δικός μου τόσο ζυγίζει, αν τα κάνεις μικρά, στο μέγεθος ένος μικρού μπικ αναπτήρα και τρώει 3 ή 4 την μέρα θα σου κρατήσουν 1 μήνα.
Αν βάλεις και λαχανικά μέσα θα σου βγεί περισσότερη ποσότητα.

Εχώ πάντως τα έχω δοκίμασει, μην γελάτε, να μην ξέρω τι γεύση έχουν? Αν είχαν λίγο αλάτι θα τα τρώγαμε και εμείς.

θα το δοκιμάσω σίγουρα γιατί τα μπισκοτάκια εμπορίου δεν τα τρώει και δεν ξέρω τι να της δίνω για λιχουδιές πλέον!

δεν γελάω για την δοκιμή, μικρή είδα δοκιμάσει την τροφή των χαμστερ μου....(ανάλατη και αυτή!)
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Rossi έχεις και τα φορμάκια σε σχήμα κόκκαλου;; Που θα τα βρούμε ρε γμτ αυτά? :D
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Πολυ ωραιο θεμα Κυβελη!Δεν σκεφτομαι να παω στο μαγειρευτο αλλα θα μπορουσα να το φτιαξω για τον μικρο καποιες φορες για αλλαγη.Ηθελα να ρωτησω τις βιταμινες αυτες που τις βρισκουμε?Επισης υποτιθεται οτι οταν κανει καποιος μπαρφ δινει ωμη τροφη για να μην χανεται κανενα θρεπτικο συστατικο απο την τροφη.Το μαγειρευτο παρεχει στον σκυλο μας οτι χρειαζεται?
 




AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Rossi έχεις και τα φορμάκια σε σχήμα κόκκαλου;; Που θα τα βρούμε ρε γμτ αυτά? :D
Οκ, σήμερα..απλά είσαι μέσα στο μυαλό μου..!!!Μα το ίδιο σκεφτόμουν κ εγώ..

Πάντως,ακολουθώντας το link της Rossi, παρατήρησα ότι έχει άλλες 2 συνταγές για λιχουδιές..
μία για σαμπουάν κ άλλη μία για ένα μαντζούνι που διώχνει τα παράσιτα..

Φροντίδα - Συνταγές ∼ Παρατρίχα

Edit : αν κ λίγο off, βρήκα μόλις αυτό στο οποίο δείχνει πως μπορείς να φτιάξεις μόνος σου τα φορμάκια σε ότι σχήμα θες..

Εγώ πάντως θα τα φτιάξω αυτά τα μπισκότα, αλλά σίγουρα θα τα κάνω μικρότερα..μου φάνηκαν αρκετά μεγάλα..
 
Last edited:


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Rossi έχεις και τα φορμάκια σε σχήμα κόκκαλου;; Που θα τα βρούμε ρε γμτ αυτά? :D
Δυστυχώς στα μαγαζιά που έψαξα δεν τα βρήκα, βρήκα ζωάκια όμως και οποτε έχω χρόνο και όρεξη τα φτιάχνω με τα φορμάκια αλλιώς ότι νά ναι, μήπως θα καταλάβει την διαφορά??????;)
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Οκ, σήμερα..απλά είσαι μέσα στο μυαλό μου..!!!Μα το ίδιο σκεφτόμουν κ εγώ..

Πάντως,ακολουθώντας το link της Rossi, παρατήρησα ότι έχει άλλες 2 συνταγές για λιχουδιές..
μία για σαμπουάν κ άλλη μία για ένα μαντζούνι που διώχνει τα παράσιτα..

Φροντίδα - Συνταγές ∼ Παρατρίχα

Edit : αν κ λίγο off, βρήκα μόλις αυτό στο οποίο δείχνει πως μπορείς να φτιάξεις μόνος σου τα φορμάκια σε ότι σχήμα θες..
QUOTE]

(Ανακάλυψα την εκπομπή αυτή στο σκαι μόλις είχα αποκτήσει τον μικρό μου και είχα τις τρελές απορίες και έτσι την ξεψάχνησα)


Καλή ιδέα με τα φορμάκια αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν κάνουν γιατι το ταψάκι αυτό είναι πολύ μαλακό και η συγκεκριμένη ζύμη σκλήρη αρκετά και δεν θα την κόβουν.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολυ ωραιο θεμα Κυβελη!Δεν σκεφτομαι να παω στο μαγειρευτο αλλα θα μπορουσα να το φτιαξω για τον μικρο καποιες φορες για αλλαγη.Ηθελα να ρωτησω τις βιταμινες αυτες που τις βρισκουμε?Επισης υποτιθεται οτι οταν κανει καποιος μπαρφ δινει ωμη τροφη για να μην χανεται κανενα θρεπτικο συστατικο απο την τροφη.Το μαγειρευτο παρεχει στον σκυλο μας οτι χρειαζεται?
Δεν είμαι ειδική, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω.
Με την barf οι πολύτιμες ουσίες των κρεάτων δεν αλλοιώνονται όπως στο μαγείρεμα. Σίγουρα χάνονται στοιχεία μαγειρεύοντας την τροφή.
Για να δώσεις στον σκύλο ότι χρειάζεται με το μαγειρευτό οφείλεις να δίνεις ποικιλία, να προσθέτεις ω3 αν δεν τα παίρνει από λιπαρά ψάρια, να δίνεις ασβέστιο έξτρα γιατί αν δεν τρώνε κόκκαλα δεν το παίρνουν από πουθενά , ακόμη και φύκια δίνουν και διάφορα άλλα "περίεργα" για να παίρνει ότι συστατικό χρειάζεται ο σκύλος. Ωστόσο δεν είναι τόσο πολύπλοκο όπως φαίνεται, αν δίνεις ποικιλία από ότι επιτρέπεται να τρώει ένας σκύλος και το μελετήσεις λίγο μπορείς να φτιάξεις μια ισορροπημένη διατροφή χωρίς υπερβολές. Φυσικά χρειάζεται μελέτη και χρόνος που με μια καλή ξηρά εξοικονομείται.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Tις βιταμίνες που ρώτησε ο Κυριάκος κι εγώ θα θελα να μάθω αν ξέρει κανείς αν και πού μπορούμε να τις βρούμε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Στην συνταγή που έβαλα στο ξεκίνημα, ο τύπος χρησιμοποιεί φακελάκια με συμπληρώματα διατροφής Dinovite.
Δεν τα γνωρίζω, τα googlara, και δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα.
Είμαι σίγουρη ότι μπορούμε να βρούμε άλλα στα ελληνικά καταστήματα, για μένα προσωπικά το ζητούμενο είναι ότι μπορώ να το δώσω φυσικά και να μην δίνω πολυβιταμίνες.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
για μένα προσωπικά το ζητούμενο είναι ότι μπορώ να το δώσω φυσικά και να μην δίνω πολυβιταμίνες.
Ναι θα το προτιμούσα κι εγώ. Αλλά σε πολλές συνταγές που έχει πάρει το μάτι μου κατά καιρούς (θυμάμαι π.χ. όταν έψαχνα στο νετ για ένα μέλος που ζητούσε υποκατάστατο γάλακτος για μωρά) είδα ότι στις σπιτικές συνταγές βάζουν βιταμίνες στα ξένα site.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eδώ θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια της Alexia, vrmode, frenchiefan, biggbilly, που barfaroun χρόνια και έχουν μάθει πολλά μυστικα από την εμπειρία τους. Θα μπορούσαν να μας πουν αν δίνουν συμπληρώματα και ποιά είναι αυτά. (εκτός από το ασβέστιο που τα σκυλιά που barfaroun το παίρνουν από τα κόκκαλα έχω την εντύπωση ότι οι υπόλοιπες ανάγκες σε θρεπτικά συστατικά είναι σχεδόν οι ίδιες).

Και έχουμε και αυτό.
http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή.άσκηση-16/οι.βιταμίνες.στη.διατροφή.του.σκύλου-3275/
 
Last edited:




christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Δεν είμαι ειδική, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω.
Με την barf οι πολύτιμες ουσίες των κρεάτων δεν αλλοιώνονται όπως στο μαγείρεμα. Σίγουρα χάνονται στοιχεία μαγειρεύοντας την τροφή.
Για να δώσεις στον σκύλο ότι χρειάζεται με το μαγειρευτό οφείλεις να δίνεις ποικιλία, να προσθέτεις ω3 αν δεν τα παίρνει από λιπαρά ψάρια, να δίνεις ασβέστιο έξτρα γιατί αν δεν τρώνε κόκκαλα δεν το παίρνουν από πουθενά , ακόμη και φύκια δίνουν και διάφορα άλλα "περίεργα" για να παίρνει ότι συστατικό χρειάζεται ο σκύλος. Ωστόσο δεν είναι τόσο πολύπλοκο όπως φαίνεται, αν δίνεις ποικιλία από ότι επιτρέπεται να τρώει ένας σκύλος και το μελετήσεις λίγο μπορείς να φτιάξεις μια ισορροπημένη διατροφή χωρίς υπερβολές. Φυσικά χρειάζεται μελέτη και χρόνος που με μια καλή ξηρά εξοικονομείται.

Λοιπόν εγώ μαγειρεύω για το μαγαζί (ταβερνιάρης γαρ);)
Θέλω να πω το εξής. Στο βράσιμο χάνονται ή μειώνονται κάποια συστατικά. Υπάρχει τρόπος (έτσι πιστεύω) να χαθούν λιγότερα. Και εξηγώ... Το κρέας πχ ή τα λαχανικά αν τα τυλίξετε σε μαγειρική μεμβράνη και τα βράσετε νομίζω πως θα είναι πιο θρεπτικά από το αν τα βράσετε απ' ευθείας στο νερό. Έτσι δεν χάνουν και πολλή από τη γεύση τους. Εξαιρούνται βέβαια από αυτή τη διαδικασία φαγητά που θέλετε να φύγει το αίμα.
Το κάνω πολύ συχνά και πιστέψτε με δεν χάνει γεύση.
Κατά τα άλλα ας βοηθήσει κάποιος πιο ειδικός.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Χρήστο εννοείς να κάνουμε τα λαχανίκα σαν ποσέ? τα τυλίγουμε στην μεμβράνη και βράζουμε κανονικά? δεν είναι το ιδιο να χρησιμοποιήσουμε μετά το νερό που έμεινε?
 
Last edited:


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Ναι απλά τα τυλίγεις και βράζεις κανονικά.
Να φανταστείς ότι εγώ σε μία συνταγή που έκανα σε τηγάνι με κρέας και μου ψιλοάρπαζε απ' έξω γιατί ήθελα μέσα καλό ψήσιμο, τύλιξα το κρέας και το έβρασα. Μιλώντας με φίλη γιατρό μου είπε ότι έτσι δεν χάνονται πολλές βιταμίνες, όπως γίνεται στη βράση απ' ευθείας στο νερό.
Εγώ απλά λέω χωρίς να είμαι σίγουρος. Αν όμως ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα κάνει την τροφή ποιοτικότερη;
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Στην συνταγή που έβαλα στο ξεκίνημα, ο τύπος χρησιμοποιεί φακελάκια με συμπληρώματα διατροφής Dinovite.
Δεν τα γνωρίζω, τα googlara, και δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα.
Είμαι σίγουρη ότι μπορούμε να βρούμε άλλα στα ελληνικά καταστήματα, για μένα προσωπικά το ζητούμενο είναι ότι μπορώ να το δώσω φυσικά και να μην δίνω πολυβιταμίνες.
η αλοιφή τι είναι?
δεν έχω ηχεία και δεν βγάζω άκρη
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Βιταμίνες bouboul.

Χρήστο, αυτή η μαγειρική μεμβράνη τι είναι? Δεν την είχα ξανακούσει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf