Συνταγές για διατροφή σκύλου με μαγειρευτό φαγητό


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Θα βάλω κι εγώ επιπλέον συνταγές γιατί είμαι στην διαδικασία αγοράς ενός βιβλίου και θα σας αλλάξω τα φώτα :p
Αγοράς είπες συγγραφής διάβασα αχαχαχχαχαχαχαχαχαχααχ και λέω ε ρε γλέντια θα πέσει πολύ σκυλοσυνταγή!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αγοράς είπες συγγραφής διάβασα αχαχαχχαχαχαχαχαχαχααχ και λέω ε ρε γλέντια θα πέσει πολύ σκυλοσυνταγή!
Mπαα δύσκολο γνωρίζω ελάχιστα! :D
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σιγα μην καθομαι να σωταρω και να ψηνω...
Οταν εδινα μαγειρευτο (σε δυο σκυλια 45 και 25 κιλα) το μονο που εβραζα ηταν το ρυζι.. ο κιμας ωμος και τα λαχανικα και τα αυγα στο μπλεντερ.. χωριζα μεριδες και καταψυξη.
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
επιπλέον δεν θα σωτάριζα τα λαχανικά η εαν το εκανα θα ηταν ελαφρά στο ζουμί απο το ρυζι
Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου..
Θέλεις να μας πεις λίγο για την κανέλα.;; τι προσφέρει..;
Το έχω ξαναδιαβάσει κάπου, αλλά δεν το έχω ψάξει..

Α, να μπράβο..
Παίζουν κ άλλες από εδώ.. θα οργανωθώ, θα τις βρω κ θα τις βάλω..

Θα βάλω κι εγώ επιπλέον συνταγές γιατί είμαι στην διαδικασία αγοράς ενός βιβλίου και θα σας αλλάξω τα φώτα :p
Ωχ, λέγε μου τέτοια.. Σε παρακαλώ να μας τα αλλάξεις..!!:p

Σοβαρά τώρα..θέλεις να μου πεις το βιβλίο..;;; Αν δεν επιτρέπεται εδώ..στείλτο μου με pm..
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
H κανέλα έχει αντιμυκητικές αντιβακτηριακές ιδιότητες. Σε ενα σεμινάριο της σχολής μας είπαν οτι υπάρχουν μελέτες που έχουν αποδείξει την ικανότητα της κανέλας να βοηθήσει στη ρύθμιση των επιπέδων σακχάρου στο αίμα των σκύλων που πάσχουν από διαβήτη. Είναι δηλαδή μια ''φυσική θεραπεία'' για το διαβήτη, περίπου σαν την ινσουλίνη. έχει και αντι-φλεγμονώδεις ιδιότητες που επιτρέπει τη σωστή κυκλοφορία του αίματος σε όλα τα κύτταρα του σώματος μειώνοντας έτσι σημαντικά τον πόνο της αρθρίτιδας σκύλων. Επιπλέον ανακουφίζει από τη δυσπεψία, φούσκωμα και στομαχικές διαταραχές. Καθαρίζει τα παράσιτα, του μύκητες, βακτήρια και άλλους μικροοργανισμούς από το στομάχι και τα έντερα του σκύλου και ετσι αφομοιώνει καλυτερα την τροφή.
Βοηθάει και στα αερια!

Κάποια σκυλάκια μπορεί να είναι αλλεργικά στην κανέλα θα το καταλάβετε γιατί θα ξύνεται!

Εγώ βάζω κανέλα στο φαγητό σε μικρή ποσότητα γιατί εχω δει οτι την λατρεύει και τρώει το φαί με χαρά!


(για τους διάφορους που θα σπεύσουν να μου που διάφορα να πω οτι είναι πληροφορίες απο σεμινάριο της κτηνιατρικής με θέμα τα μπαχαρικά στην ζωή του σκυλου το οποίο παρακολούθησα....ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!)


ΣΑΝ προσθετο να πω οτι εγω πολλές φορες αντι για ρύζι βαζω πληγούρι
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
The Healthy Dog Cookbook: 50 Nutritious & Delicious Recipes Your Dog Will Love: Jonna Anne, Mary Straus, Shawn Messonnier: 9780793806577: Amazon.com: Books

Αυτό σκέφτομαι,δεν ξέρω ακόμη θέλω να δω αν μπορώ τι περιέχει γιατί μερικές συνταγές είναι περίπλοκες και με τόσο εξεζητημένα υλικά που πρακτικά δεν..
εμμμ γκουχουγκουχου έψαξες μήπως βρεις να το ​κατεβάσεις?
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Συνταγές για σκύλους

Πηγή : www.dogforum.gr

Μπισκότα Σκύλου

Πηγή : www.dogsheaven.gr

Γρήγορα Τυροκεφτεδάκια

Πηγή : www.katoikidio.gr

Διευκρινίζω πως τις έχω βρει μέσω ιντερνετ, όπως φαίνεται..δεν τις έχω δοκιμάσει..κ πως πρέπει να λειτουργούν σαν μπούσουλας..Ο καθένας πράττει σύμφωνα με τα δεδομένα & τις ανάγκες του σκύλου του. Δεν υπάρχει λόγος να ακολουθηθούν κατά γράμμα, μπορούν να γίνουν η βάση για δική μας συνταγή..

Jac , ευχαριστώ πολύ!!!:)
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
2% περίπου του βάρους του σκύλου σε ενήλικο.
Οποτε αν αυτο γευμα ζυγιζει περιπου 7 κιλα ,θα μου βγαλει 7 μερες για 2 24-28κιλα σκυλια...
και θα μου κοστισει (μονο τα αυγα κανα 15ευρω...) μια περιουσια...χμμ...Μαιο που εχουμε ''επετειο'' ισως...
:D:D:D
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
rossi αν και με φρίκαρε κάπως το βιντεάκι με την γάτα να εχει την μούρη της πάνω στον πάγκο της κούζινας, μου φάνηκε έυκολη συνταγη και θα την δοκιμάσω....

εχεις παρατηρήσει πόσο διατηρούνται τα μπισκοτάκια???
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οποτε αν αυτο γευμα ζυγιζει περιπου 7 κιλα ,θα μου βγαλει 7 μερες για 2 24-28κιλα σκυλια...
και θα μου κοστισει (μονο τα αυγα κανα 15ευρω...) μια περιουσια...χμμ...Μαιο που εχουμε ''επετειο'' ισως...
:D:D:D
Λοιπόν κάτσε γιατί τα έβαλα κάτω και τα υπολόγισα.
Έκανα το 1/4 της συνταγής περίπου.
Έβαλα 4 αβγά (1,50 ευρώ)
1 κιλό κιμά (7 ευρώ)
και πες βγήκε 2 κιλά φαγητό (προσθέτω και λαχανικά).
1.5% του βάρους του σκύλου μου ισούται με 525 γραμμάρια την ημέρα οπότε το φαγήτο αυτό κρατάει για τέσσερις ημέρες.
2 ευρώ την ημέρα περίπου μου στοιχίζει και η ξηρή τροφή που του δίνω.
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
^
Ιδεολογικα δεν παιρνω ποτε αυγα κλωβοστοιχιας...η βιολογικα η ελευθερας βοσκης.
(προτιμω να παρω 5 στη τιμη των 10 κλωβοστοιχειας...δεν ειναι οτι μου περισευουν και τα σκορπαω...)
Τωρα για το κρεας...ακομα δεν εχω βρει ακρη που θα βρω ελευθερας βοσκης η βιολογικης εκτροφης...

Οποτε το κοστος παει αλλου...θα το κανω παντως Μαιο για την 'επετειο' :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
^
Ιδεολογικα δεν παιρνω ποτε αυγα κλωβοστοιχιας...η βιολογικα η ελευθερας βοσκης.
(προτιμω να παρω 5 στη τιμη των 10 κλωβοστοιχειας...δεν ειναι οτι μου περισευουν και τα σκορπαω...)
Τωρα για το κρεας...ακομα δεν εχω βρει ακρη που θα βρω ελευθερας βοσκης η βιολογικης εκτροφης...

Οποτε το κοστος παει αλλου...θα το κανω παντως Μαιο για την 'επετειο' :)
Ναι έται το κόστοσ πάει αλλού. Σιγουρέψου ότι και η εταιρία της ξηράς που δίνεις δεν κάνει πειράματα σε ζώα όπως επίσης και τι χρησιμοποιεί στα συστατικά της για να είσαι ιδεολογικα εντάξει. ( δεν σε ειρωνεύομαι)
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
εχεις παρατηρήσει πόσο διατηρούνται τα μπισκοτάκια???
Είναι γρήγορη και με εύκολα υλικά. Η βρώμη τα κάνει λίγο πιο σκληρά αλλά και να μην βάλεις πάλι ωραία γινονται. Ο δικός μου τρελένεται

Αν τα βάλεις σε τάπερ να το έχεις λίγο ανοιχτό να παίρνουν αέρα αλλιώς θα μουχλίασουν, με αυτή την προυπόθεση δεν έχεις φόβο, εγώ είχα κάνει 2πλή δόση και κράτησαν 2 μήνες.
Επίσης θέλουν χαμηλή φωτιά στο ψήσιμο να φύγει όσο περισσότερη υγρασία γίνεται και έχω κάνει και παραλαγή βάζοντας αντί για τον κιμά, σύκωτι από κοτόπουλο το οποίο πρώτα το έβρασα για να φύγουν τα αίματα και μετά το πολτοποίησα.
Αυτή η δόση είναι λίγη, αν τα κάνεις μεγάλα θα σου βγούν περίπου για ένα τάπερ ενός κιλού, θα φαγωθούν γρήγορα.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
^
Ιδεολογικα δεν παιρνω ποτε αυγα κλωβοστοιχιας...η βιολογικα η ελευθερας βοσκης.
(προτιμω να παρω 5 στη τιμη των 10 κλωβοστοιχειας...δεν ειναι οτι μου περισευουν και τα σκορπαω...)
Τωρα για το κρεας...ακομα δεν εχω βρει ακρη που θα βρω ελευθερας βοσκης η βιολογικης εκτροφης...

Οποτε το κοστος παει αλλου...θα το κανω παντως Μαιο για την 'επετειο' :)

πουλάκι μου εαν παίρνεις βιολογικά προϊόντα για τον σκύλο σου εσύ τι τρώς???
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Ναι έται το κόστοσ πάει αλλού. Σιγουρέψου ότι και η εταιρία της ξηράς που δίνεις δεν κάνει πειράματα σε ζώα όπως επίσης και τι χρησιμοποιεί στα συστατικά της για να είσαι ιδεολογικα εντάξει. ( δεν σε ειρωνεύομαι)
να ρωτήσω αφελώς ποιος δοκιμάζει τις σκυλοτροφές εαν όχι σκύλοι???


Είναι γρήγορη και με εύκολα υλικά. Η βρώμη τα κάνει λίγο πιο σκληρά αλλά και να μην βάλεις πάλι ωραία γινονται. Ο δικός μου τρελένεται

Αν τα βάλεις σε τάπερ να το έχεις λίγο ανοιχτό να παίρνουν αέρα αλλιώς θα μουχλίασουν, με αυτή την προυπόθεση δεν έχεις φόβο, εγώ είχα κάνει 2πλή δόση και κράτησαν 2 μήνες.
Επίσης θέλουν χαμηλή φωτιά στο ψήσιμο να φύγει όσο περισσότερη υγρασία γίνεται και έχω κάνει και παραλαγή βάζοντας αντί για τον κιμά, σύκωτι από κοτόπουλο το οποίο πρώτα το έβρασα για να φύγουν τα αίματα και μετά το πολτοποίησα.
Αυτή η δόση είναι λίγη, αν τα κάνεις μεγάλα θα σου βγούν περίπου για ένα τάπερ ενός κιλού, θα φαγωθούν γρήγορα.
εμείς ειμαστε 5κιλοι οπότε νομίζω οτι θα ειναι οκ η δόση! Με έβαλες σε πειρασμό δευτέρα πάω για κιμά!
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
πουλάκι μου εαν παίρνεις βιολογικά προϊόντα για τον σκύλο σου εσύ τι τρώς???
Τα ιδια...απλα λιγοτερη ποσοτητα απο το αν τα επαιρνα 'κουτουρου'...
Aπλα εχω γινει κινητος τιμοκαταλογος για καθε προιον και σε ποιο σουπερμαρκετ το βρισκω ποιο φθηνα! :)

Ναι έται το κόστοσ πάει αλλού. Σιγουρέψου ότι και η εταιρία της ξηράς που δίνεις δεν κάνει πειράματα σε ζώα όπως επίσης και τι χρησιμοποιεί στα συστατικά της για να είσαι ιδεολογικα εντάξει. ( δεν σε ειρωνεύομαι)
Την οριτζεν για αυτο την ειχα διαλεξει...(ακανα και απλοζ μελλοντικα για τον ιδιο λογο)
Τωρα η πεντιγκρυ...γκου-γκουχ...αλλα λεφτα γιοκ προς το παρων...

Αν και το πειραμα ειναι πολυ γενικος ορος...
Πειραμα να του δωσουν να φαει...πειραμα και να του κανουν ενεση ακραια ποσοτητα καποιου συστατικου...
Δεν νομιζω να υπαρχει τροφη η φαρμακο που δεν εχει γινει πειραμα σε ζωα...εμμεσα η αμεσα...
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
εμείς ειμαστε 5κιλοι οπότε νομίζω οτι θα ειναι οκ η δόση! Με έβαλες σε πειρασμό δευτέρα πάω για κιμά![/QUOTE]

Και ο δικός μου τόσο ζυγίζει, αν τα κάνεις μικρά, στο μέγεθος ένος μικρού μπικ αναπτήρα και τρώει 3 ή 4 την μέρα θα σου κρατήσουν 1 μήνα.
Αν βάλεις και λαχανικά μέσα θα σου βγεί περισσότερη ποσότητα.

Εχώ πάντως τα έχω δοκίμασει, μην γελάτε, να μην ξέρω τι γεύση έχουν? Αν είχαν λίγο αλάτι θα τα τρώγαμε και εμείς.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU