Συσκευή εντοπισμού κατοικιδίου


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Στα πλαίσια καλύτερης ασφάλειας και εντοπισμού του σκύλου μας σε περίπτωση που μας φύγει από το λουρί, από την πόρτα, από το παράθυρο... έπεσα στο παρακάτω link:


curve-small-gps-tracker-slate.png curve-smart-gps-tracker-slate.png

Μου φάνηκε εύχρηστο αλλά επειδή από τεχνολογία δεν σκαμπάζω, θα ήθελα γνώμες, αν ξέρετε, για την τεχνολογική επάρκεια και την αποτελεσματικότητά του.

Κοινώς αξίζει τον κόπο και το χρήμα;
 
  • Like
Reactions: medusa


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Πριν κανά χρόνο έψαχνα κι εγώ gps, κατέληξα σε ένα δοκιμασμένο που μου πρότεινε γνωστός μου "γνώστης", αρκετά πιο ακριβό. Οι προδιαγραφές που βλέπω είναι παρόμοιες με αυτό που έχω, οπότε νομίζω ότι είναι μια χαρά για την δουλειά που το θέλεις. Η τιμή του επίσης μου φαίνεται καλή (γύρω στα 60 ευρώ θα σου βγει με την συνδρομή για ένα χρόνο). Και στην περίπτωση δηλαδή που δεν θα ανταποκριθεί στις προσδοκίες σου δεν θα μιλάμε και για καμιά τρελή χασούρα. Σάμπως τα πρώτα λεφτά θα είναι που θα έχεις πετάξει για τον σκύλο σου; :p
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πριν κανά χρόνο έψαχνα κι εγώ gps, κατέληξα σε ένα δοκιμασμένο που μου πρότεινε γνωστός μου "γνώστης",
Για πες, για πες! (Εκτός αν είναι αυτό της garmin με 700φευγα ευρώ οπότε μην πεις, μην πεις )
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Μετά τα κυνηγητικά (Garmin, κλπ), τα οποία δεν λειτουργούν με τα δίκτυα κινητής και δεν έχουν συνδρομή, νομίζω το καλύτερο είναι το Tractive (www.tractive.com). Είναι λίγο ακριβότερο (~50 €) με περίπου ίδια συνδρομή, δουλεύει με όλα τα δίκτυα κινητής, έχει πολύ καλό application, είναι ακριβέστατο.

Το βασικό πρόβλημα με όλα τα μη κυνηγητικά είναι ότι δεν λειτουργούν εκτός κάλυψης κινητής και κυρίως η διάρκεια της μπαταρίας. Η διάρκεια κάποιων ημερών που επικαλούνται δεν είναι για συνεχή καταγραφή, στην οποία η διάρκεια είναι λίγες ώρες.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Μετά τα κυνηγητικά (Garmin, κλπ), τα οποία δεν λειτουργούν με τα δίκτυα κινητής και δεν έχουν συνδρομή, νομίζω το καλύτερο είναι το Tractive (www.tractive.com). Είναι λίγο ακριβότερο (~50 €) με περίπου ίδια συνδρομή, δουλεύει με όλα τα δίκτυα κινητής, έχει πολύ καλό application, είναι ακριβέστατο.

Το βασικό πρόβλημα με όλα τα μη κυνηγητικά είναι ότι δεν λειτουργούν εκτός κάλυψης κινητής και κυρίως η διάρκεια της μπαταρίας. Η διάρκεια κάποιων ημερών που επικαλούνται δεν είναι για συνεχή καταγραφή, στην οποία η διάρκεια είναι λίγες ώρες.
Σε σύγκριση με vodafone ειναι πολύ πιο ακριβό. (3 ευρώ με 12μηνη δέσμευση).
Πιστεύω ότι από την στιγμή που βγήκε απο μία εταιρεία, θα βγάλουν και οι υπόλοιπες.
3ευρώ τον μηνα για όσους τρέχουν στας εξοχάς χωρίς λουρί, ή έχουν το σκυλί στον κήπο δεν είναι σημαντικό ποσό.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Διαβασα κριτικές, λίγο ευαιασθητο το πιάσιμο απο οτι κατάλαβα είναι. Προσωπικα εχω βγαλει το συμπερασμα οτι το tractive είναι πιο αξιοπιστο ως προς το στιγμα, δοκιμασμένο ετη κ.τ.λ...... αλλα και πιο ογκωδες και δυσχρηστο για καθημερινή χρήση. Ειδικα για ενα σκυλάκι μικρου μεγέθους. Το Curve Κρεμιεται επίσης πιο ευκολα απο οπουδήποτε και το κόστος είναι μισό.

Αχρείαστα να είναι αλλα η τιμη ειναι δελεαστική για να το τσεκάρεις ....περιμενουμε κριτικές :LOL:
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@BRUNO2 Έχεις χρησιμοποιήσει της garmin ή παρόμοιας φιλοσοφίας; Κατά βάση η ερώτηση είναι αν/πότε (για ποια χρήση) αξίζουν τα λεφτά τους;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Διαβασα κριτικές, λίγο ευαιασθητο το πιάσιμο απο οτι κατάλαβα είναι. Προσωπικα εχω βγαλει το συμπερασμα οτι το tractive είναι πιο αξιοπιστο ως προς το στιγμα, δοκιμασμένο ετη κ.τ.λ...... αλλα και πιο ογκωδες και δυσχρηστο για καθημερινή χρήση. Ειδικα για ενα σκυλάκι μικρου μεγέθους. Το Curve Κρεμιεται επίσης πιο ευκολα απο οπουδήποτε και το κόστος είναι μισό.

Αχρείαστα να είναι αλλα η τιμη ειναι δελεαστική για να το τσεκάρεις ....περιμενουμε κριτικές :LOL:
Αχρείαστο μέχρι να σου χρειαστεί.
Φίλος που προσέχει την σκυλίτσα του σαν τα μάτια του. Πάει ο παππους 80+ ανοίγει την πόρτα κατεβαίνει από το σπίτι, αφήνει την πόρτα του κήπου ανοικτή, η μικρή τον ακολουθούσε, σε δευτερόλεπτα βρέθηκε να κόβει βόλτες μόνη της στον δρόμο. Ευτυχώς τελείωσε αισίως γιατί ξαναγύρισε σπίτι μόνη της, την ώρα που την έψαχναν.
 
  • Like
Reactions: medusa


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
@BRUNO2 Έχεις χρησιμοποιήσει της garmin ή παρόμοιας φιλοσοφίας; Κατά βάση η ερώτηση είναι αν/πότε (για ποια χρήση) αξίζουν τα λεφτά τους;
Τα Garmin (η παρομοιας φιλοσοφίας) παίρνουν δορυφορικό στίγμα απ' ευθείας (όπως τα GPS των τοπογράφων) και επικοινωνούν με το περιλαίμιο και μέσω VHF. Για να μην το κάνω σύνθετο, βλέπεις τον σκύλο ανεξάρτητα αν εκεί που είσαι εσύ η ο σκύλος έχει κάλυψη η κινητή τηλεφωνία η όχι (βουνό), ανεξάρτητα από καιρικές συνθήκες, νέφωση, κλπ. Επισης, πολύ μεγάλη διάρκεια μπαταρίας για συνεχή παρακολούθηση, ακόμα πιο σημαντικό. Ενεργοποιείται ήχος στο κολάρο για να σε βοηθήσει να βρείς τον σκύλο,κλπ. Από την άλλη μεγαλύτερο βάρος και πιο δύσχρηστα.
 




Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Για μη κυνηγούς και χωρίς συνδρομές. Τύπου garmin. Δεν βρήκα όμως σημεία αγοράς.
Αν καταλαβαίνω, καλύπτει μικρή απόσταση μεταξύ σκύλου και κηδεμονα.
Η όχι;
Αυτό της vodafone ειναι ανεξάρτητα από απόσταση αρκεί να έχει σήμα... σωστά;
 
  • Like
Reactions: medusa


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Για πες, για πες! (Εκτός αν είναι αυτό της garmin με 700φευγα ευρώ οπότε μην πεις, μην πεις )
Όχι ρε συ και τόσα πολλά, με 700 ευρώ παίρνω καινούριο σκύλο o_O ;)...
Λοιπόν, το παρακάτω είναι, με τιμή κοντά στα 100 ευρώ. Ξέρω, πολλά είναι, αλλά βαριέμαι πολύ την έρευνα αγοράς σε ό,τι έχει σχέση με την τεχνολογία, οπότε όταν ο γνωστός μου είπε ότι έχει, η συζήτηση ήταν, καλό;, ναι, πόσο;, τόσο, φέρτο, πάρτο. Κατόπιν είδα ότι υπήρχαν πολύ φτηνότερα, αλλά το είχα ήδη πάρει. Για να μην μακρηγορώ, είναι εύχρηστο, αδιάβροχο, ακριβές, κάνει τέλος πάντων την δουλειά του. Και για μένα τουλάχιστον έχει διπλή χρήση, πέρα από την ασφάλεια του σκύλου, είναι και μια δικλείδα ασφαλείας και για μένα τον ίδιο, σε περίπτωση που πάθω κάτι σε καμιά ερημιά και δεν μπορώ να ειδοποιήσω, να υπάρχει κάπου το στίγμα και να μπουν κάποιοι άνθρωποι δικοί μου στην εφαρμογή που έχουν τους κωδικούς για να μας βρουν.


IMG_9216.JPG
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η αλήθεια είναι ότι από τη μια έψαχνα κολάρο για το σκύλο, και από την άλλη περίμενα πως και πως να ανοίξουν τα καταστήματα αναρρίχησης, να πάω να ρωτήσω τι συσκευές υπάρχουν για να με ξαναβρούν στα βουνά και στα λαγκάδια αν χρειαστεί!
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Όχι ρε συ και τόσα πολλά, με 700 ευρώ παίρνω καινούριο σκύλο o_O ;)...
Λοιπόν, το παρακάτω είναι, με τιμή κοντά στα 100 ευρώ. Ξέρω, πολλά είναι, αλλά βαριέμαι πολύ την έρευνα αγοράς σε ό,τι έχει σχέση με την τεχνολογία, οπότε όταν ο γνωστός μου είπε ότι έχει, η συζήτηση ήταν, καλό;, ναι, πόσο;, τόσο, φέρτο, πάρτο. Κατόπιν είδα ότι υπήρχαν πολύ φτηνότερα, αλλά το είχα ήδη πάρει. Για να μην μακρηγορώ, είναι εύχρηστο, αδιάβροχο, ακριβές, κάνει τέλος πάντων την δουλειά του. Και για μένα τουλάχιστον έχει διπλή χρήση, πέρα από την ασφάλεια του σκύλου, είναι και μια δικλείδα ασφαλείας και για μένα τον ίδιο, σε περίπτωση που πάθω κάτι σε καμιά ερημιά και δεν μπορώ να ειδοποιήσω, να υπάρχει κάπου το στίγμα και να μπουν κάποιοι άνθρωποι δικοί μου στην εφαρμογή που έχουν τους κωδικούς για να μας βρουν.


View attachment 74380
Αν εκεί που είναι ο σκύλος δεν υπάρχει σήμα δεν δίνει το στιγμα του;
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Έχουμε πάει σε μέρη που δεν είχε καθόλου σήμα από κινητή τηλεφωνία, αλλά όταν είδα στο ιστορικό την διαδρομή μας φαινόταν κανονικά το στίγμα, το έπαιρνε δορυφορικά, όπως έγραψε παραπάνω ο @BRUNO2. Δες πώς φαίνεται πάνω στον χάρτη

IMG_9288.JPG IMG_9289.JPG
 
  • Like
Reactions: medusa


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τη δεύτερη φωτογραφία, κουράστηκα και μόνο που την κοίταξα :p
Οπότε η μπαταρία φαίνεται να κρατάει αρκετά ενώ είναι σε χρήση;
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Έχουμε πάει σε μέρη που δεν είχε καθόλου σήμα από κινητή τηλεφωνία, αλλά όταν είδα στο ιστορικό την διαδρομή μας φαινόταν κανονικά το στίγμα, το έπαιρνε δορυφορικά, όπως έγραψε παραπάνω ο @BRUNO2. Δες πώς φαίνεται πάνω στον χάρτη

View attachment 74381 View attachment 74382
πολυ ενδιαφερον, απο νερο κανατε καμια κατα λαθος δοκιμή? Και επίσης εσυ το βαζεις πανω στο κολαρο ειδα, αλλα η δικια σου ειναι και μεγεθος σκυλου! Σαν να ειναι λιγο μεγαλο για εικοσακιλα γκρεμλιν με λαιμουδακια κοκονιου ε?

Update. Τελικα η ιδια εταιρεία βγάζει και αλλα σε πιο κομψα μικρά.

300_x_250_-_Inline_Rectangle_6A_600x_crop_center (2).jpgtrackimo-mini-gps-tracking-device-01.jpg
 
Last edited:


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
πολυ ενδιαφερον, απο νερο κανατε καμια κατα λαθος δοκιμή? Και επίσης εσυ το βαζεις πανω στο κολαρο ειδα, αλλα η δικια σου ειναι και μεγεθος σκυλου! Σαν να ειναι λιγο μεγαλο για εικοσακιλα γκρεμλιν με λαιμουδακια κοκονιου ε?

Update. Τελικα η ιδια εταιρεία βγάζει και αλλα σε πιο κομψα μικρά.

View attachment 74383View attachment 74384
Μην σε απασχολεί το βάρος. Η Μαριγώ, 11 kg, «φοράει» αδιαμαρτύρητα ακόμα και το Garmin και ιχνηλατεί για ώρες. Σίγουρα και το...... γκρέμλιν!
 
  • Like
Reactions: medusa


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Έχουμε πάει σε μέρη που δεν είχε καθόλου σήμα από κινητή τηλεφωνία, αλλά όταν είδα στο ιστορικό την διαδρομή μας φαινόταν κανονικά το στίγμα, το έπαιρνε δορυφορικά, όπως έγραψε παραπάνω ο @BRUNO2. Δες πώς φαίνεται πάνω στον χάρτη

View attachment 74381 View attachment 74382
Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τα περί κάρτας sim και συνδρομής;
Δηλαδή δεν μπορώ να βάλω δική μου sim και να λειτουργεί χωρίς συνδρομή;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μην σε απασχολεί το βάρος. Η Μαριγώ, 11 kg, «φοράει» αδιαμαρτύρητα ακόμα και το Garmin και ιχνηλατεί για ώρες. Σίγουρα και το...... γκρέμλιν!
Δε χώνει το κεφάλι της μέσα σε θάμνους/χαμηλή βλάσστηση; Δε "φρακάρει" πουθενά με όλο αυτό το κολάρο; Επίσης πόσο κοντά πρέπει να είναι ο δέκτης(; ), πομπός(; ) αυτό που κρατάς εσύ τελοσπάντων με τον σκύλο για μπορείς να τον βλέπεις που είναι;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3