Σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιού!!


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν ειναι θεμα τελειομανιας ή μη. Αν το προβλημα ηταν οτι δεν αναζητουν το τελειο, δε θα ηταν τοσο τραγικη η κατασταση. Φτιαχνουν σκυλια που υποφερουν. Που υποβαλλονται σε χειρουργια, που θελουν χρονο για αποθεραπεια. Κι αν ετσι ειναι οι εκτροφεις, που τελος παντων κρινονται γι αυτο, φανταστειτε τι γινεται με τους αλλους.
Εχω παρα πολυ καιρο να δω γπ που να μην τον εχει λυπηθει η ψυχη μου.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Αλλά μπροστά στο κέρδος τί να κλάσει η τελειομανία...
:eek:

940913_10154028651057225_3486547124556433131_n.jpg

προσωπικα νομιζω οτι το πιο ενδιαφερον σ' αυτο το νημα ειναι η συνεπεια του @Yorkaddict , η οποια τον εκανε να γραφει "ημιαιμα" γιορκαντικτικα ποστς για να μπορεσει να μας εξηγησει τους κινδυνους που κρυβει η καθαροαιμια.

απο τη θεωρια στην πρακτικη με αλλα λογια :LOL:.
 






spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
@Yorkaddict ,για συνεπεια μιλησα, οχι ασυνεπεια.

το ξαναγραφω γιατι μπορει να μην καταλαβες τι εγραψα:

οπως κανεις λογο στο παρον θεμα για αναγκη στις γενετικες δεξαμενες των καθαροαιμων να μπει νεο αιμα το οποιο να κανει απροβληματιστες στην υγεια τους τις φυλες, ετσι και τα ποστ σου κανοντας αυτοματα τη θεωρια σου πραξη, περασαν απο τον "καθαροαιμο" πιο ηπιων τονων λογο του yorkaddict που εχουμε συνηθισει, σε ενα "ημιαιμο" πιο εντονο λογο.

αυτο ειναι η συνεπεια :).
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@spyv
σε ένα σύνθετο θέμα που συζητάμε για τα καθαρόαιμα, τα ημίαιμα, τα αδέσποτα, τους εκτροφείς, τους byb, τις δεξαμενές και ένα σωρό άλλα, υπάρχουν και σύνθετες απόψεις - τοποθετήσεις.
Δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο.
Ειδικά όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς.
Υπέθεσα πως κάπου μπέρδεψα και εσένα με τις απόψεις μου (όπως μπέρδεψα και την Μπέτυ).
Συγνώμη για την οποια παρανόηση.


Αν το προβλημα ηταν οτι δεν αναζητουν το τελειο, δε θα ηταν τοσο τραγικη η κατασταση. Φτιαχνουν σκυλια που υποφερουν. Που υποβαλλονται σε χειρουργια, που θελουν χρονο για αποθεραπεια. Κι αν ετσι ειναι οι εκτροφεις, που τελος παντων κρινονται γι αυτο, φανταστειτε τι γινεται με τους αλλους.
Είναι φορές Μπετυ που όλο αυτό γίνεται από αδιαφορία, οικονομία ή ωχαδελφισμο και μαλακια και άλλες επειδή δεν μπορούσες καν να το προβλέψεις, όσες εξετάσεις και να έκανες.
Όπως συμβαίνει και με τα ανθρωπομωρα που δεν μπορείς να προβλέψεις τα πάντα. Ανεξάρτητα αν έχουμε κάνει άλματα τα τελευταία 30 40 χρόνια όσον αφορά τον προγενετικο έλεγχο, δεν είναι εφικτό να προβλέψεις τον καρκίνο πχ ή δεν ξέρω και γω τι.
Αντίστοιχα άλματα έχουν γίνει και στην εκτροφή, άσχετα αν αργήσαμε.
Στην εκτροφή δε καθαροαιμων σκύλων υπάρχει και μια άλλη παράμετρος που πρέπει να συνυπολογισουμε : άλλο είναι το ρίσκο όταν βουτάς σε μολυσμένα νερά και άλλο όταν βουτάς σε έναν απέραντο ωκεανό.

Οι "άλλοι" που λες, μπορεί να μην ξέρουν καν τι είναι το embark πχ (όπως δεν ξέρουν και πολλοί εκτροφείς), αλλά δεν βουτάνε σε μολυσμένα νερά.

Ποιος λοιπόν ρισκάρει περισσότερο;
 
  • Like
Reactions: manolo


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν με ενδιαφερει να συγκρινω ποιος ειναι καλυτερος ή χειροτερος. Κανεις δε θα επρεπε να το κανει και οι δυο εχουν το κερδος στο νου τους. Σιγουρα δεν τους νοιαζει το καλο του σκυλου.

Ασε που ο ωκεανος δεν εινα τοσο απεραντος οταν μιλαμε οχι για τελειως ημιαιμα αλλα για ημιαιμα αμσταφ, γπ κλπ.
 


19 Μαρτίου 2018
6
3
28
Καλησπέρα, έψαχνα πληροφορίες για γερμανικό ποιμενικό, αν μπορεί να ζήσει σε διαμέρισμα κτλ κι "έπεσα" εδώ κι έτσι διάβασα τα λεγόμενα για τους εκτροφείς.

Θέλουμε να αποκτήσουμε γερμανικό ποιμενικό και βρήκα με 230€ κουταβάκι όπου υποστηρίζονται τα εξής: γραπτή πιστοποίηση για καθαροαιμία - υγεία - δυσπλασία από την εταιρεία τους, ελληνικό βιβλιαριο υγείας, πρωτο εμβόλιο, αποπαρασιτωση, microchip.

Πιστεύετε ότι αξίζει;
Δε θα ήθελα να "δώσω" κι εγώ δουλειά σε λάθους ανθρώπους.
Ευχαριστώ!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
@spyv
σε ένα σύνθετο θέμα που συζητάμε για τα καθαρόαιμα, τα ημίαιμα, τα αδέσποτα, τους εκτροφείς, τους byb, τις δεξαμενές και ένα σωρό άλλα, υπάρχουν και σύνθετες απόψεις - τοποθετήσεις.
Δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο.
Ειδικά όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς.
Υπέθεσα πως κάπου μπέρδεψα και εσένα με τις απόψεις μου (όπως μπέρδεψα και την Μπέτυ).
Συγνώμη για την οποια παρανόηση.
οχι, δεν ειναι συνθετο το θεμα. οι απαντησεις που καλουμαστε να δωσουμε σε ενα θεμα με τιτλο "σωστος τροπος αποκτησης κουταβιου" πρεπει να ειναι ξεκαθαρες και περιεκτικες. αυτο δε σημαινει οτι βλεπουμε τα πραγματα ασπρο- μαυρο.

ποιος ειναι ο ηθικα σωστος τροπος αποκτησης ενος σκυλου ειναι το θεμα μας οχι "τα καθαρόαιμα, τα ημίαιμα, τα αδέσποτα, οι εκτροφείς, οι byb, οι δεξαμενές και ένα σωρό άλλα".
και για μενα παραμενουν δυο οι ηθικα σωστοι τροποι: θες συγκεκριμενη φυλη πας στους επισημους εκτροφεις της φυλης, δε θες συγκεκριμενη φυλη υιοθετεις σκυλο... απο μια πηγη ομως που δεν ειναι μερος του προβληματος, γιατι με αυτο τον τροπο γινεσαι και 'συ πια... μερος του προβληματος.

υ. γ. δε με μπερδεψες με τις αποψεις σου (δεν τις περιμενα κιολας ομως για να' μαι ειλικρινης), αυτο που εγραψα ηταν υποτιθεται χιουμορ. δε χρειαζεται να ζητας συγγνωμη :).
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Εγω θελω να δω τι θα απαντησετε τωρα στην κοπελα:) (κ δεν τ γραφω ειρωνικα)
εαν η κοπέλα διάβασε όλες τις απαντήσεις στο θέμα, και συνεχίζει να έχει αυτού του είδους ερωτήματα, μάλλον το νήμα δεν έχει εκπληρώσει τον σκοπό για το οποίο δημιουργήθηκε.
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλησπέρα, έψαχνα πληροφορίες για γερμανικό ποιμενικό, αν μπορεί να ζήσει σε διαμέρισμα κτλ κι "έπεσα" εδώ κι έτσι διάβασα τα λεγόμενα για τους εκτροφείς.

Θέλουμε να αποκτήσουμε γερμανικό ποιμενικό και βρήκα με 230€ κουταβάκι όπου υποστηρίζονται τα εξής: γραπτή πιστοποίηση για καθαροαιμία - υγεία - δυσπλασία από την εταιρεία τους, ελληνικό βιβλιαριο υγείας, πρωτο εμβόλιο, αποπαρασιτωση, microchip.

Πιστεύετε ότι αξίζει;
Δε θα ήθελα να "δώσω" κι εγώ δουλειά σε λάθους ανθρώπους.
Ευχαριστώ!
Η τιμή πως σου φαίνεται;
 








19 Μαρτίου 2018
6
3
28
Χωρίς παρεξήγηση δεν είμαι επαγγελματίας απλά αγαπάω τα σκυλιά και θέλουμε να αποκτήσουμε εδώ και χρόνια και θέλουμε να το κάνουμε σωστά. Διάβασα αρκετές απαντήσεις αλλά υπάρχουν διάφορες γνώμες οπότε κάπου χάθηκα!
Οσο αφορά την τιμή και ειδικά για κάπου κοντά στην Θεσσαλονίκη όπου βρίσκομαι, δε βρήκα κάτι φθηνότερο. Αν θα μπορούσα να έχω κάποια συμβουλή-βοήθεια, θα το εκτιμούσα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλησπέρα, έψαχνα πληροφορίες για γερμανικό ποιμενικό, αν μπορεί να ζήσει σε διαμέρισμα κτλ κι "έπεσα" εδώ κι έτσι διάβασα τα λεγόμενα για τους εκτροφείς.

Θέλουμε να αποκτήσουμε γερμανικό ποιμενικό και βρήκα με 230€ κουταβάκι όπου υποστηρίζονται τα εξής: γραπτή πιστοποίηση για καθαροαιμία - υγεία - δυσπλασία από την εταιρεία τους, ελληνικό βιβλιαριο υγείας, πρωτο εμβόλιο, αποπαρασιτωση, microchip.

Πιστεύετε ότι αξίζει;
Δε θα ήθελα να "δώσω" κι εγώ δουλειά σε λάθους ανθρώπους.
Ευχαριστώ!
Το λοιπόν τους ρωτάς...
H γραπτή πιστοποίηση καθαροαιμίας είναι το pedigree?
Tι πιστοποιητικά υγείας έχει?
Πιστοποιητικό δυσπλασίας - το ζητάς να το δεις και τι εννοούν.
Ζητάς να δεις γονείς και ψάχνεις αν είναι ελεύθεροι δυσπλασίας κλπ.
Σε τι ηλικία σου το δίνουν (αν θες να τους πιάσεις στα πράσα πες τους ότι το θες πολύ μικρό ;)

Με απλή μπακάλικη λογική τώρα:
Φτηνά-φτηνά τα έξοδα από συνεργαζόμενό τους κτηνίατρο:
20 ευρώ το τσιπ
30 ευρώ τα πρώτα εμβόλια-αποπαρασίτωση
10 ευρώ το φαί του μέχρι τώρα
Σύνολο 50 ευρώ

Να μην βάλουν 120 στην τσέπη αυτοί πο το πουλάνε? Άρα 170 μέχρι στιγμής. Άρα το έχουν αγοράσει 50 ευρώ από τον "εκτροφέα". Και λιγότερα μάλλον γιατί δεν συνυπολόγισα τα μεταφορικά. Κουτάβι των 50 ευρώ είναι χαμηλής ποιοτικής εκτροφής κουτάβι - εκτροφή στον πάτο δηλαδή. Κοινώς από puppy mill.
 


19 Μαρτίου 2018
6
3
28
Επίσης να αναφέρω ότι απ' όσο κατάλαβα ο συγκεκριμένος είναι κάτι σαν εκπαιδευτής - μεσολαβητης, διότι μου είπε ότι θα χρειαστούν 5-7 μέρες για να πάρω το σκυλάκι και να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
 


Hiraeth

Member
19 Αυγούστου 2017
7
13
Thessaloniki
Επίσης να αναφέρω ότι απ' όσο κατάλαβα ο συγκεκριμένος είναι κάτι σαν εκπαιδευτής - μεσολαβητης, διότι μου είπε ότι θα χρειαστούν 5-7 μέρες για να πάρω το σκυλάκι και να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Οχι, σε παρακαλω, να μην το παρεις απο αυτον.

Δωστε ενα link στην κοπελα

Αμφιβαλλω αν καταλαβαινει κατι με τον ορο “puppy mills”

Με κλιμακα το 10, ο κοσμος εχει ενημερωση -3 .. Αυτη ειναι η αληθεια..
Ειστε δυσνοητοι
Εκανα μηνες να καταλαβω τα μισα απο οτι συζητατε.. Ειστε λιγοι, βοηθηστε να γινουμε πολλοι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU