Σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιού!!


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εγω θα τολμησω να απαντησω οτι ο τυπος κοροιδευει λοιπον κ κανει μπαμ απ την τιμη. Αν το ψαχνεις καιρο πρεπει να πας σε εκθεσεις μορφολογιας να βρεις ατομα απο την φυλη που σε ενδιαφερει και να κλεισετε ραντεβου στον χωρο που εχουν τα σκυλια τους. Μην παρεις κουταβι αν δεν δεις χωρο και αν δεν δεις πεντιγκρι. (Κ αυτα για αρχη)
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Αντωνία21 αν δεν είσαι η @vrmode που προσπαθεί με κάθε τρόπο να αποδείξει ότι το παρόν θέμα πρέπει να καεί στην πυρά :D
εγώ σου προτείνω να αφήσεις τα γερμανικά ποιμενικα και να υιοθετήσεις ένα αδέσποτο να περνάτε ζάχαρη. Δεν χρειάζεσαι γερμανικό ποιμενικό.
Αν ντε και καλά θες γερμανικό ποιμενικό καταρχήν μάθε τι είναι γερμανικό ποιμενικό γιατί έχεις άγνοια (στο φόρουμ έχει πολλά θέματα για να πάρεις μια γεύση οπότε ξεκινά το διάβασμα), και ψάξε για σωστή πηγή απόκτησης. Δύσκολα θα βρεις σωστό γπ στην Ελλάδα οπότε πρέπει να ψάξεις στο εξωτερικό. Αν όλα αυτά σου φαίνονται βουνό και απλά θες ένα look like γπ, μην πάρεις από αυτούς που σκέφτεσαι να πάρεις (η χειρότερη επιλογή που μπορείς να κάνεις) και υιοθέτησε ένα σκύλο με εμφάνιση γερμανικού ποιμενικού (υπάρχουν πολλά σε καταφύγια).
Για μένα η τελευταία επιλογή που σου γράφω είναι μακράν η καλύτερη.
 


19 Μαρτίου 2018
6
3
28
Φυσικά και έχω άγνοια Λίγος κόσμος ξέρει όντως πράγματα για τα σκυλιά, οι περισσότεροι απλά τα αγαπάμε και θέλουμε ένα! Όσο μπορώ το ψάχνω!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα τα διαβάσω όλα!
Η αλήθεια είναι πως βρήκα την αγγελία σε σελίδα για ζωάκια κι όχι πχ aggeliopolis κτλ και υπήρχαν δημοσιεύεις αρκετών ανθρώπων στην σελίδα του συγκεκριμένου με τα σκυλάκια που είχαν αγοράσει από τον αυτόν και φαινοντουσαν ευχαριστημένοι αλλά όταν ρώτησα από που έρχονται τα κουταβάκια δε μου απάντησε ευθέως και δε μου άρεσε.
Τελοσπαντων, ευχαριστώ και πάλι
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
εαν η κοπέλα διάβασε όλες τις απαντήσεις στο θέμα, και συνεχίζει να έχει αυτού του είδους ερωτήματα, μάλλον το νήμα δεν έχει εκπληρώσει τον σκοπό για το οποίο δημιουργήθηκε.


Τωρα η κοπέλα θα διαβάσει και αλλα θέματα λέει μετα τι θα πουμε;
Οτι το φορουμ δεν εκπλήρωσε το σκοπό του;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Φυσικά και έχω άγνοια Λίγος κόσμος ξέρει όντως πράγματα για τα σκυλιά, οι περισσότεροι απλά τα αγαπάμε και θέλουμε ένα! Όσο μπορώ το ψάχνω!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα τα διαβάσω όλα!
Η αλήθεια είναι πως βρήκα την αγγελία σε σελίδα για ζωάκια κι όχι πχ aggeliopolis κτλ και υπήρχαν δημοσιεύεις αρκετών ανθρώπων στην σελίδα του συγκεκριμένου με τα σκυλάκια που είχαν αγοράσει από τον αυτόν και φαινοντουσαν ευχαριστημένοι αλλά όταν ρώτησα από που έρχονται τα κουταβάκια δε μου απάντησε ευθέως και δε μου άρεσε.
Τελοσπαντων, ευχαριστώ και πάλι
Ενα απο τα πραγματα που θελουμε να πουμε εδω ειναι οτι οντως μπορει ενα τετοιο σκυλακι απο αγνωστου προελευσης πηγη να σ βγει μια χαρα αλλα γινεται αυτο που λες, βοηθας αυτους που εχουν τα ζωα σε αθλιες συνθηκες (αλλιως δεν θα σ τα μασαγε) να συνεχισουν στον βασανισμο τους. Σε αυτες τις σελιδες εχουν μεινει μονο τα θετικα σχολια γτ τα υπολοιπα τα σβηνουν (οπως εχουν κανει κ με δικα μας). Για πηγαινε να ρωτησεις εκει δημοσια γτ δεν μας λετε ποιες ειναι οι πηγες προελευσης των ζωων:LOL:. Κρατανε μονο τα γουτσου γουτσου σχολια.
Αν σ αρεσει τ γπ μονο με εμφανιση αν κανεις ερευνα σε φιλοζωικες θα βρεις κ ενηλικα κ κουταβια που να μοιαζουν. Αν ψαξεις κ δεις οτι θελεις καθαροαιμο δλδ με πεντιγκρι κ μπορεις να δωσεις κ το ποσο που χρειαζεται, σε αυτη τ φυλη π εχει ξεφτιλιστει απο την τοση ζητηση θα σ πω καλη τυχη:)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Η αλήθεια είναι πως βρήκα την αγγελία σε σελίδα για ζωάκια κι όχι πχ aggeliopolis κτλ και υπήρχαν δημοσιεύεις αρκετών ανθρώπων στην σελίδα του συγκεκριμένου με τα σκυλάκια που είχαν αγοράσει από τον αυτόν και φαινοντουσαν ευχαριστημένοι αλλά όταν ρώτησα από που έρχονται τα κουταβάκια δε μου απάντησε ευθέως και δε μου άρεσε.
Τελοσπαντων, ευχαριστώ και πάλι
Θέλεις να σου φτίαξω ένα σαιτ που να φέρνω σπεσιαλ ζώα από τον Άρη και να έχω από κάτω 100αδες θετικά σχόλια που να με θαυμάζουν και να λένε ότι η NASA πρέπει να πάρει παράδειγμα από εμένα;;
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ και επαυξάνω και θεωρώ ότι αντί να αναλωνόμαστε στο πως θα αποκτήσεις ένα καθαρόαιμο, ένα κυνοφιλικό φόρουμ θα έπρεπε να εξηγεί γιατί τα καθαρόαιμα δεν είναι για όλους και να προτρέπει τον κόσμο που μπαίνει να διαβάσει, να υιοθετεί.
Ας εστιάσουμε στην σωστή υιοθεσία και όχι στην καθαροαιμία. Να εξηγήσουμε τους λόγους που πρέπει να υπάρχουν για να αποκτήσει κάποιος καθαρόαιμο και γιατί το 99% θα πρέπει να απευθύνεται στην σωστή (επαναλαμβάνω) υιοθεσία.
Αν το πετυχαίναμε αυτό, θα είχαμε πιό "ώριμους" σκυλοιδιοκτήτες!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ποιος ειναι ο ηθικα σωστος τροπος αποκτησης ενος σκυλου
Αδέσποτο, από τον δρόμο, από φιλοζωική ή από όπου θες.


Ειστε δυσνοητοι
Οταν συζητάμε για καθαρόαιμους σκύλους, εκτροφή και επιλεκτική αναπαραγωγή, εμείς μπορεί να εννοούμε τον σούπερ ντουπερ εκτροφέα με στόχους, με εξετάσεις υγείας, με χίλια δυο που τα έχουμε συζητήσει δεκάδες εκατοντάδες φορές, αλλά δυστυχώς εκεί έξω το σύνηθες είναι άνθρωποι με στόχο την αναπαραγωγή καθαρόαιμων σκύλων για να καλυφθεί η ζήτηση και να γεμίσει η τσέπη.
Οι υπόλοιποι (που λέμε) είναι μεν υπαρκτοί, αλλά δυστυχώς αποτελούν την μειοψηφία και είναι αδύνατον να καλύψουν την ζήτηση που υπάρχει.
Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να τους βρεις (αν δεν ξέρεις) και αν φυσικά υπάρχουν στην Ελλάδα.

Επειδή λοιπόν υπάρχει πλήρης άγνοια τους κοινού πάνω σε αυτό το θέμα, όταν εμείς λέμε σε κάποιον "ψάξε να βρεις έναν εκτροφέα" οι πιθανότητες να βρει αυτόν που λέμε εμείς, είναι πάρα πολύ λίγες, εώς μηδαμινές.
Και καταλήγει - δυστυχώς - να χρηματοδοτεί τον λάθος άνθρωπο, δίνοντάς του κίνητρο να το ξανακάνει.


Και αυτός πίνει στην υγειά μας που του στείλαμε πελάτες.

Τώρα έγινα κατανοητός;
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@Αντωνία21 Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Καταρχήν να σου δώσω τα κυνολογικα μ "διαπιστευτήρια" ώστε να ξέρεις με ποιον μιλάς.
Έχω ένα τυπικά ημιαιμο (χωρίς pedigri) ΓΠ τον Δια.
Ο Δίας ως φυλή ήταν όνειρο ζωής πολλά χρόνια αλλά χωρίς να έχω εντρυφήσει στη.ρατσα.Οταν ήρθε η ώρα να τον αποκτήσω λοιπόν βρήκα και εγώ μια ωραία αγγελία που έλεγε χαριζεται και πήγα και τον πήρα.Απο εκείνη τη μέρα ξεκίνησα να διαβάζω και να συμμετέχω ασταματητα στο φόρουμ αυτό και σε ένα αντίστοιχο ξενόγλωσσο μόνο για Γερμανικά Ποιμενικά.
Άρχισα να μιλάω με εκτροφεις,εκπαιδευτες ,κτηνιάτρους και πιο έμπειρα μελη.
Με το Δία αντιμετώπισα διάφορα θεματακια που αν είχα κάνει σωστή έρευνα πριν τον αποκτήσω δεν θα είχα.
Εκτός αυτού θα είχα έναν άνθρωπο δίπλα μ που οχι μόνο θα ήξερε σχεδόν τα πάντα για τη ράτσα αλλά θα αγαπαγε το Δία σαν να ήταν δικό του σκυλι και σε κάθε μικρό βήμα θα ήταν δίπλα μ.
Πλέον με το Δία δε μπορώ να πω ότι έχω κάποιο σοβαρό θέμα μιας και έχουμε βρει τους ρυθμούς μας.
Αυτές είναι οι εμπειρίες μ μέχρις στιγμής.

Λες ότι θες Γ.Π φαντάζομαι ότι θες look like Γ.Π γιατί απο αυτά που διαβάζω αυτά συμπεραίνω, συγγνώμη αν κάνω λάθος.
Έπετρεψε μ να σ γραψω κάποια πράγματα για τα γερμανικά ποιμενικα που ίσως σε κάνουν να ξανασκεφτείς κάποια πράγματα.
Καταρχήν κόστος απόκτησης, αυτό ξεκινάει από 700-800 ευρώ για ένα τυπικό δείγμα της φυλής και φτάνει μέχρι πολλές χιλιάδες ευρώ.
Ένα Γ.Π χρειάζεται ενα δυναμικό,σίγουρο και σταθερό ιδιοκτήτη μιας και ως φυλη θεωρούνται πιο κυριαρχικές από άλλες.
Χρειάζεται σωματική και ψυχική εκτονωση αλλιώς γίνεται πολύ εύκολα καταστροφικο.
Υπολόγισε περίπου 2-3 ώρες βόλτα ή τρέξιμο την ημέρα και άλλη μια σπασμένη σε 5λεπτα εκπαιδευση.
Επίσης πρέπει να δώσεις μεγάλη προσοχή στη σωστή κοινωνικοποίηση του σκύλου μιας και είναι μια φυλή που δεν είναι ιδιαίτερα φιλικη με τους ξένους (καχυποπτη).
Έξοδα τροφής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.
Θα χρειάζεσαι περίπου 100 ευρώ το μήνα για τη τροφή του την αμπούλα και την ενδωπαρασητωση του.
Εάν τύχει κάτι εκτακτο τα έξοδα κτηνιάτρου ανεβαίνουν ανάλογα τα κιλά του σκύλου.
Βούρτσισμα 3-4 φορές την εβδομάδα.
Υπάρχουν κ αλλα που θέλω να γράψω αλλά μ διαφεύγουν.

Άποψη μ είναι να σιγουρευτείς αν θες όντως αυτή τη φυλή.Να ψάξεις να ενημερωθείς κι άλλο και λίγο ακόμα.
Εάν τελικά είσαι 1001% σιγουρη ότι όντως θες απόκτησε την μόνο από σωστο"ονειροπόλο" εκτροφεα που λατρεύει τη ράτσα και ζευγαρώνει με σκοπό τον ιδεατό εκπροσωπο και όχι τα €.
Στην Ελλάδα υπάρχουν κάποια καλά εκτροφεια και 1 εργασιακών γραμμών (bonus διάβασμα).
Εάν πάλι δε σε κάλυψη κάτι από όλα αυτά μπορεις να κοιτάξεις και στο εξωτερικό.

Άποψη μ είναι ότι αν δε θες πραγματικά ένα Γ.Π αλλά κάποιο που να του μοιάζει μπορείς να κοιτάξεις σε κάποιο καταφύγιο.
Θα σωσεις μια ψυχούλα και θα αποκτήσεις ένα καταπληκτικό φιλαράκι.



Υ.Γ Το παρών θέμα είναι δυσνόητο και μια γκρίζα ζώνη ας το πω έτσι ανάμεσα σε μέλη που έχουν τεραστιες γνώσεις και ουσιαστικά στα πρώτα σ βήματα πιστεύω ότι μάλλον θα σε μπερδεψει παρά θα σε βοηθήσει
 


19 Μαρτίου 2018
6
3
28
@Αντωνία21 Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Καταρχήν να σου δώσω τα κυνολογικα μ "διαπιστευτήρια" ώστε να ξέρεις με ποιον μιλάς.
Έχω ένα τυπικά ημιαιμο (χωρίς pedigri) ΓΠ τον Δια.
Ο Δίας ως φυλή ήταν όνειρο ζωής πολλά χρόνια αλλά χωρίς να έχω εντρυφήσει στη.ρατσα.Οταν ήρθε η ώρα να τον αποκτήσω λοιπόν βρήκα και εγώ μια ωραία αγγελία που έλεγε χαριζεται και πήγα και τον πήρα.Απο εκείνη τη μέρα ξεκίνησα να διαβάζω και να συμμετέχω ασταματητα στο φόρουμ αυτό και σε ένα αντίστοιχο ξενόγλωσσο μόνο για Γερμανικά Ποιμενικά.
Άρχισα να μιλάω με εκτροφεις,εκπαιδευτες ,κτηνιάτρους και πιο έμπειρα μελη.
Με το Δία αντιμετώπισα διάφορα θεματακια που αν είχα κάνει σωστή έρευνα πριν τον αποκτήσω δεν θα είχα.
Εκτός αυτού θα είχα έναν άνθρωπο δίπλα μ που οχι μόνο θα ήξερε σχεδόν τα πάντα για τη ράτσα αλλά θα αγαπαγε το Δία σαν να ήταν δικό του σκυλι και σε κάθε μικρό βήμα θα ήταν δίπλα μ.
Πλέον με το Δία δε μπορώ να πω ότι έχω κάποιο σοβαρό θέμα μιας και έχουμε βρει τους ρυθμούς μας.
Αυτές είναι οι εμπειρίες μ μέχρις στιγμής.

Λες ότι θες Γ.Π φαντάζομαι ότι θες look like Γ.Π γιατί απο αυτά που διαβάζω αυτά συμπεραίνω, συγγνώμη αν κάνω λάθος.
Έπετρεψε μ να σ γραψω κάποια πράγματα για τα γερμανικά ποιμενικα που ίσως σε κάνουν να ξανασκεφτείς κάποια πράγματα.
Καταρχήν κόστος απόκτησης, αυτό ξεκινάει από 700-800 ευρώ για ένα τυπικό δείγμα της φυλής και φτάνει μέχρι πολλές χιλιάδες ευρώ.
Ένα Γ.Π χρειάζεται ενα δυναμικό,σίγουρο και σταθερό ιδιοκτήτη μιας και ως φυλη θεωρούνται πιο κυριαρχικές από άλλες.
Χρειάζεται σωματική και ψυχική εκτονωση αλλιώς γίνεται πολύ εύκολα καταστροφικο.
Υπολόγισε περίπου 2-3 ώρες βόλτα ή τρέξιμο την ημέρα και άλλη μια σπασμένη σε 5λεπτα εκπαιδευση.
Επίσης πρέπει να δώσεις μεγάλη προσοχή στη σωστή κοινωνικοποίηση του σκύλου μιας και είναι μια φυλή που δεν είναι ιδιαίτερα φιλικη με τους ξένους (καχυποπτη).
Έξοδα τροφής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.
Θα χρειάζεσαι περίπου 100 ευρώ το μήνα για τη τροφή του την αμπούλα και την ενδωπαρασητωση του.
Εάν τύχει κάτι εκτακτο τα έξοδα κτηνιάτρου ανεβαίνουν ανάλογα τα κιλά του σκύλου.
Βούρτσισμα 3-4 φορές την εβδομάδα.
Υπάρχουν κ αλλα που θέλω να γράψω αλλά μ διαφεύγουν.

Άποψη μ είναι να σιγουρευτείς αν θες όντως αυτή τη φυλή.Να ψάξεις να ενημερωθείς κι άλλο και λίγο ακόμα.
Εάν τελικά είσαι 1001% σιγουρη ότι όντως θες απόκτησε την μόνο από σωστο"ονειροπόλο" εκτροφεα που λατρεύει τη ράτσα και ζευγαρώνει με σκοπό τον ιδεατό εκπροσωπο και όχι τα €.
Στην Ελλάδα υπάρχουν κάποια καλά εκτροφεια και 1 εργασιακών γραμμών (bonus διάβασμα).
Εάν πάλι δε σε κάλυψη κάτι από όλα αυτά μπορεις να κοιτάξεις και στο εξωτερικό.

Άποψη μ είναι ότι αν δε θες πραγματικά ένα Γ.Π αλλά κάποιο που να του μοιάζει μπορείς να κοιτάξεις σε κάποιο καταφύγιο.
Θα σωσεις μια ψυχούλα και θα αποκτήσεις ένα καταπληκτικό φιλαράκι.



Υ.Γ Το παρών θέμα είναι δυσνόητο και μια γκρίζα ζώνη ας το πω έτσι ανάμεσα σε μέλη που έχουν τεραστιες γνώσεις και ουσιαστικά στα πρώτα σ βήματα πιστεύω ότι μάλλον θα σε μπερδεψει παρά θα σε βοηθήσει
Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση. Προσωπικά αγαπώ όλες τις ράτσες κι όλα τα σκυλιά και είμαι υπέρ της υιοθεσίας, απλά κάποια άτομα της οικογένειας ήθελαν καθαρόαιμο αρχικά και δεύτερον επειδή είχαμε κι έχουμε στο περιβάλλον μας γερμ. ποιμενικά, έχουν αγάπη στην συγκεκριμένη ράτσα.
Έχουμε γνωστή εκπαιδεύτρια που έχει 2, αρσενικό και θηλυκό και έχει πάρει από το εξωτερικό, έχει κάνει πολλές εξετάσεις, όπου το θηλυκό γέννησε κι όντως θα δίναμε σίγουρα 500-600€.
 
  • Like
Reactions: Vania


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Αντωνία21 ή @vrmode ή αντιμ που μας τρολαρει :D

Καλα κανεις και το ψαχνεις. Αν αγαπας τη φυλη, οπως λες, και τη σεβεσαι, καλο θα ηταν να ψαχτεις καλα πρωτα. Πχ προσφατα εδω μεσα οτι ο ομιλος γπ λεει οτι ο σκυλος για να κριθει αξιος αναπαραγωγης πρεπει να εχει ελεγχθει και σε εργασια. Δε φτανουν μονο οι εξετασεις υγειας. Ειναι πολλες οι απαιτησεις που θα πρεπει να εχεις απο τον εκτροφεα και οχι μονο οτι ... ξερει κι αγαπα τα σκυλια του.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Φυσικά και έχω άγνοια Λίγος κόσμος ξέρει όντως πράγματα για τα σκυλιά, οι περισσότεροι απλά τα αγαπάμε και θέλουμε ένα!
Πολυ σημαντικο αυτο που εγραψες, οντως υπαρχουν απειροι που αγνοουν εντελως τι θα πει σκυλος και απλα θελουν ενα.
Ισως πρεπει να δημιουργηθει και ενα παραλληλο θεμα τυπου: "θελω εναν σκυλο, μπορω ομως να ανταπεξελθω στις απαιτησεις;"

Προσφατα με πλησιασε ενας γνωστος και μου ειπε οτι μιλαει με καποιον byb για να αγορασει Γπ. κουταβι, ηθελε να μου δειξει φωτογραφιες των γονιων να του πω γνωμη...
Δεν του ειπα τιποτα αρνητικο για τα σκυλια που ειδα, ουτε για bybs κτλ, το μονο που του εξηγησα σε χαλαρη κουβεντα ηταν οι ευθυνες που εχει η φυλη που επελεξε, τα εξοδα και τους ειδικους χειρισμους που θελει ενας τετοιος σκυλος.
Α! Και για τις τριχες!! Πολλες πολλες τριχες....
Οταν τον βρηκα ξανα και τον ρωτησα για το θεμα μου ειπε οτι το ξανασκεφτηκε και δεν ειναι η καταλληλη περιοδος στη ζωη του για να παρει σκυλο:ROFLMAO:
Για την ιστορια, μου ειπε οτι ο byb στην αρχη ζητουσε 400€, οταν τον πηρε και του ειπε οτι τελικα δεν ενδιαφερεται του ειπε για 150, και αφου και παλι αρνηθηκε, τον ξαναπηρε(ο byb) την επομενη μερα και του ειπε 60€!!!:ROFLMAO::ROFLMAO:

Αντωνια εσυ πολυ καλα κανεις και το ψαχνεις, και σου ευχομαι να τον βρεις και να ειναι ολα αυτα που ονειρευεσαι.
Στην πιο κοντινη πλατεια απο το σπιτι σου υπαρχει μια ολοκληρη συλλογη διαφορετικων μιξεων, χαρακτηρων και ηλικιων, ριξε μια ματια πριν μπλεξεις με τα εκτροφεια;)

Υγ. σορρυ κυριες και κυριοι εκτροφεις αλλα αυτα που παιζουν στην πιατσα δε μπορειτε να τα "φτιαξετε"...
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση. Προσωπικά αγαπώ όλες τις ράτσες κι όλα τα σκυλιά και είμαι υπέρ της υιοθεσίας, απλά κάποια άτομα της οικογένειας ήθελαν καθαρόαιμο αρχικά και δεύτερον επειδή είχαμε κι έχουμε στο περιβάλλον μας γερμ. ποιμενικά, έχουν αγάπη στην συγκεκριμένη ράτσα.
Έχουμε γνωστή εκπαιδεύτρια που έχει 2, αρσενικό και θηλυκό και έχει πάρει από το εξωτερικό, έχει κάνει πολλές εξετάσεις, όπου το θηλυκό γέννησε κι όντως θα δίναμε σίγουρα 500-600€.
500-600 από εξωτερικό με πολλές εξετάσεις και πολλες(?) εξετάσεις εργασίας δυσκολα αλλά αν είναι με κονέ κλπ οκ...
Άποψη μ είναι αν μπορείς να πας μόνη σου να μιλήσεις με κάποιους εκτροφείς να δεις τα σκυλιά τους και να κρίνεις αν θες τη συγκεκριμένη φυλή.

Μετά κάνε ξεσκαρταρισμα ανάμεσα στους εκτροφείς που είδες.
Μη τους κρίνεις με τη τιμή αυτό να είναι το τελευταίο που να σε νοιάζει.
Κρίνε το πώς φέρονται στα σκυλιά τους,ρώτα τους πιο είναι το εκτροφικο τους πλάνο,ποιος ο στόχος τους ή αν ζευγαρώνουν απλά για να ζευγαρώσουν.
Ζητα εξεταεξετ υγείας για κληρονομικές παθησεις π.χ δυσπλασία και ρώτα και για εξετάσεις εργασίας.
Μέσα στο φόρουμ υπαρχουπ άπειρα θέματα και αρκετοί λάτρεις της φυλής που μπορούν να σε βοηθήσουν.

Μη πάρεις από μεσαζοντες,back yard breeders και pet shop.

Δεν αξίζει να γλυτωσεις 200-300 ευρώ και μετά να πληρώσεις 3000€ για μια εγχείρηση δυσπλασίας.

Μη ξεχνάς ότι αυτό το σκυλί θα είναι σύντροφος σου για 10 χρόνια
 










tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αρα βασιλη και εγω και εσυ και το 90% εδω μεσα που εχουν εκτροφικο σκλι εχουμε παρανομησει (εξαιρεση οσοι εχουν πρωην αδεσποτο)
οποτε φιλε μου και οι 2 μας ειμαστε μερος του συστηματος

το πρωτο που εβαλες παντως μαλλον ειναι πολυ ατοπο και μαλλον θα πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις να ξαναμαθεις τι ειναι εκτροφεας και τι κουταβοπαραγωγος.γενικα ειτε με νομιμη αδει ειτε χωρις.
ο νομιμος που λες εσυ ειναι ο κουταβοπαραγωγος στις πιο πολες περιπτωσεις,σαρεει δεν σαρεει.
τζαμπα τα γραφει ο καιμενος ο μιχαλης
 
  • Like
Reactions: vek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU