Σύλλογος Ερασιτεχνών Εκτροφέων Σκύλων Ελλάδας - Υπό Ίδρυση


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Χωρίς να με αφορά προσωπικά, τι είναι ένας ερασιτέχνης εκτροφέας; Θα περίμενα κάποιος που αναπαράγει τα σκυλιά του και χαρίζει ή κρατάει ο ίδιος τα κουτάβια;
Επειδή δεν βλέπω "δεν πουλά" αλλά "δεν πουλά μέσω καταστημάτων". Οπότε ακούγεται καπως σα να λέμε, "πουλά ξεχνόντας να ενημερώσει την εφορία"
 




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Χωρίς να με αφορά προσωπικά, τι είναι ένας ερασιτέχνης εκτροφέας; Θα περίμενα κάποιος που αναπαράγει τα σκυλιά του και χαρίζει ή κρατάει ο ίδιος τα κουτάβια;
Επειδή δεν βλέπω "δεν πουλά" αλλά "δεν πουλά μέσω καταστημάτων". Οπότε ακούγεται καπως σα να λέμε, "πουλά ξεχνόντας να ενημερώσει την εφορία"
Α…καλά. Μην το πάμε πάλι από την αρχή. Τι θέτε, πορτοκαλάδα από πορτοκάλι…
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Α…καλά. Μην το πάμε πάλι από την αρχή. Τι θέτε, πορτοκαλάδα από πορτοκάλι…
Δεν έχω ακούσει ποτέ διαχωρισμό επαγγελματία-ερασιτέχνη που να έχει να κάνει με ηθική, σε κανένα χώρο. Επίσης ουδέποτε έχω ακούσει ως κριτήριο το αν διαθέτεις προϊόντα ή υπηρεσίες μέσω καταστήματος ή όχι. Με αυτή τη λογική, ο υπάλληλος του φροντιστηρίου της γειτονιάς είναι επαγγελματίας, αυτός που κάνει ιδιαίτερα ερασιτέχνης. Ο διαχωρισμός είναι πάντα με βάση το κέρδος. Αν υπάρχει άλλος ορισμός, είμαι πραγματικά περίεργη να τον ακούσω.
Με βάση τα κριτήρια που βλέπω, αν πουλάω 100 κουτάβια το χρόνο, αλλά όχι μέσω καταστήματος, είμαι ερασιτέχνης. Δεν υπάρχει κάτι το περίεργο;
 
  • Like
Reactions: kasi and east49


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Χωρίς να με αφορά προσωπικά, τι είναι ένας ερασιτέχνης εκτροφέας; Θα περίμενα κάποιος που αναπαράγει τα σκυλιά του και χαρίζει ή κρατάει ο ίδιος τα κουτάβια;
Επειδή δεν βλέπω "δεν πουλά" αλλά "δεν πουλά μέσω καταστημάτων". Οπότε ακούγεται καπως σα να λέμε, "πουλά ξεχνόντας να ενημερώσει την εφορία"
Αν δε βγάλει τα έξοδα που έκανε πως θα συνεχίσει?!Επίσης ο "ερασιτέχνης" δεν βιοπορίζεται απο την ενασχόληση του με την εκτροφή...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν δε βγάλει τα έξοδα που έκανε πως θα συνεχίσει?!Επίσης ο "ερασιτέχνης" δεν βιοπορίζεται απο την ενασχόληση του με την εκτροφή...
Δηλαδή ο ερασιτέχνης ψαράς, ιστιοπλόος, μουσικός ή δεν ξέρω τι άλλο πώς συνεχίζει;
Και πάλι, το "βγάλει τα έξοδά του" τι σημαίνει; Καταλήγει σε τήρηση και έλεγχο βιβλίων; Οποιος εμφανίζει κέρδος είναι επαγγελματίας, όποιος όχι ερασιτέχνης; Δηλαδή ο ηλεκτρολόγος που δεν βγάζει κέρδος (ή δεν το δηλώνει) είναι ερασιτέχνης;
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν δε βγάλει τα έξοδα που έκανε πως θα συνεχίσει?!Επίσης ο "ερασιτέχνης" δεν βιοπορίζεται απο την ενασχόληση του με την εκτροφή...
Το δε βιοπορίζεται είναι σχετική έννοια. Και εγώ έχω κάποια αστεία έσοδα από δεύτερη απασχόληση. Δηλώνονται και φορολογούνται, δεν με ρώτησε η εφορία "α σας αρέσει αυτό που κάνετε και είναι μικρό εισόδημα, τότε ολα καλά, έχουμε κωδικό για χομπίστα" :)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Μα ο σύλλογος δε ζητάει να μη φορολογείται...ίσα ίσα απ'όσο γνωρίζω θα προτείνουν να "νομιμοποιηθούν"..τώρα πώς δε το γνωρίζω επακριβώς..εγώ είμαι υπέρ στο να πληρώνει ο ερασιτέχνης κάποια χρήματα για κάθε κουτάβι που δίνει...
Εγώ θα ήθελα να δηλώνονται έσοδα-έξοδα....αυτό όμως είναι προσωπική μου άποψη...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Μα ο σύλλογος δε ζητάει να μη φορολογείται...ίσα ίσα απ'όσο γνωρίζω θα προτείνουν να "νομιμοποιηθούν"..τώρα πώς δε το γνωρίζω επακριβώς..εγώ είμαι υπέρ στο να πληρώνει ο ερασιτέχνης κάποια χρήματα για κάθε κουτάβι που δίνει...
Εγώ θα ήθελα να δηλώνονται έσοδα-έξοδα....αυτό όμως είναι προσωπική μου άποψη...
Kαι τότε σε τι διαφέρει ο σύλλογος από ένα σύλλογο επαγγελματίων εκτροφέων;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Kαι τότε σε τι διαφέρει ο σύλλογος από ένα σύλλογο επαγγελματίων εκτροφέων;
Πρώτον το οτι δεν δέχεται επαγγελματίες εκτροφείς(Όπως τους ορίζει ο νόμος)....δεύτερον το οτι θα νομιμοποιηθεί η ερασιτεχνική εκτροφή δε σημαίνει πως αυτόματα γίνεται επαγγελματική.Ένα παράδειγμα...τι σχέση έχω εγώ με μια θηλυκή σκύλα στο σπίτι μου,με μία γέννα,που έχω δώσει ενα σωρό χρήματα για εξετάσεις υγείας,που δε δίνω τα κουτάβια με κριτήριο το χρήμα, με κάποιον ο οποίος έχει 20 θηλυκά τα βάζει να γεννούν,τα πουλάει σε όποιον έχει χρήματα,ζεί απο αυτό,τα έχει σε εγκαταστάσεις(κέννελ)?
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις..εγώ δεν είμαι καν μέλος του συλλόγου προς το παρόν απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι έγινε ενας σύλλογος για να μη χαθεί η ερασιτεχνική εκτροφή στην Ελλάδα με το νέο νομοθετικό πλαίσιο που πάει να ψηφιστεί και αφήνει μόνο τα παππυ μιλς και τα πετ σοπ.Να "νομιμοποιηθεί",να μπεί σε νέο καθεστώς.Τώρα τις λεπτομέρειες αυτού κανείς ακόμα δε τις γνωρίζει διότι είναι πολύ νωρίς....ακόμα είναι με προσωρινό ΔΣ.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Πρώτον το οτι δεν δέχεται επαγγελματίες εκτροφείς(Όπως τους ορίζει ο νόμος)....δεύτερον το οτι θα νομιμοποιηθεί η ερασιτεχνική εκτροφή δε σημαίνει πως αυτόματα γίνεται επαγγελματική.Ένα παράδειγμα...τι σχέση έχω εγώ με μια θηλυκή σκύλα στο σπίτι μου,με μία γέννα,που έχω δώσει ενα σωρό χρήματα για εξετάσεις υγείας,που δε δίνω τα κουτάβια με κριτήριο το χρήμα, με κάποιον ο οποίος έχει 20 θηλυκά τα βάζει να γεννούν,τα πουλάει σε όποιον έχει χρήματα,ζεί απο αυτό,τα έχει σε εγκαταστάσεις(κέννελ)?
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις..εγώ δεν είμαι καν μέλος του συλλόγου προς το παρόν απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι έγινε ενας σύλλογος για να μη χαθεί η ερασιτεχνική εκτροφή στην Ελλάδα με το νέο νομοθετικό πλαίσιο που πάει να ψηφιστεί και αφήνει μόνο τα παππυ μιλς και τα πετ σοπ.Να "νομιμοποιηθεί",να μπεί σε νέο καθεστώς.Τώρα τις λεπτομέρειες αυτού κανείς ακόμα δε τις γνωρίζει διότι είναι πολύ νωρίς....ακόμα είναι με προσωρινό ΔΣ.
Ειναι δηλαδή θέμα αυτοπροσδιορισμού; Αν νιώθω εγώ ηθικός, είμαι ερασιτέχνης; Ή θέμα αδυναμίας πλήρωσης των προαπαιτούμενων από το νόμο;
Γιατί αν το έβλεπε κάποιος εκ του πονηρού, θα έλεγε π.χ. Άσε τον άλλον να παιδεύεται με άδειες και κανόνες, εγώ δεν σκάω με καμία προδιαγραφή, ονομάζω το μίνι puppy mill μου "ερασιτεχνικη εκτροφή", και βρίσκω και καλύτερη πελατεία, γιατί αυτοδιαφημίζομαι ως μέλος του club των ηθικών εκτροφέων. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην είναι αυτή η πρόθεση των ιδρυτών, αλλά βλέπω αυτή να είναι η κατάληξη. Στη γειτονιά μου υπάρχει κάτι σαν Σύλλογος προστασίας του δάσους (δε θυμάμαι πως ακριβώς το λένε) που στην πράξη είναι σύλλογος καταπατητών αναδασωτέων εκτάσεων. Αν αφήσεις παράθυρα σε οτιδήποτε, όλοι ξέρουμε τι γίνεται μετα δυστυχώς.
 
  • Like
Reactions: east49 and sea-mol


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Πρώτον το οτι δεν δέχεται επαγγελματίες εκτροφείς(Όπως τους ορίζει ο νόμος)....δεύτερον το οτι θα νομιμοποιηθεί η ερασιτεχνική εκτροφή δε σημαίνει πως αυτόματα γίνεται επαγγελματική.Ένα παράδειγμα...τι σχέση έχω εγώ με μια θηλυκή σκύλα στο σπίτι μου,με μία γέννα,που έχω δώσει ενα σωρό χρήματα για εξετάσεις υγείας,που δε δίνω τα κουτάβια με κριτήριο το χρήμα, με κάποιον ο οποίος έχει 20 θηλυκά τα βάζει να γεννούν,τα πουλάει σε όποιον έχει χρήματα,ζεί απο αυτό,τα έχει σε εγκαταστάσεις(κέννελ)?
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις..εγώ δεν είμαι καν μέλος του συλλόγου προς το παρόν απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι έγινε ενας σύλλογος για να μη χαθεί η ερασιτεχνική εκτροφή στην Ελλάδα με το νέο νομοθετικό πλαίσιο που πάει να ψηφιστεί και αφήνει μόνο τα παππυ μιλς και τα πετ σοπ.Να "νομιμοποιηθεί",να μπεί σε νέο καθεστώς.Τώρα τις λεπτομέρειες αυτού κανείς ακόμα δε τις γνωρίζει διότι είναι πολύ νωρίς....ακόμα είναι με προσωρινό ΔΣ.
Ερωτήσεις που προκύπτουν από την πρόταση που σημειώνω με bold:
Ο νόμος καταργεί και τους (μέχρι τώρα) επαγγελματίες εκτροφείς; Αν ναι τότε είναι και αυτοί πλέον ερασιτέχνες; Και πόσοι είναι άραγε αυτοί;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Ερωτήσεις που προκύπτουν από την πρόταση που σημειώνω με bold:
Ο νόμος καταργεί και τους (μέχρι τώρα) επαγγελματίες εκτροφείς; Αν ναι τότε είναι και αυτοί πλέον ερασιτέχνες; Και πόσοι είναι άραγε αυτοί;
Καταργεί τους εκτροφείς γενικά...άρα και επαγγελματίες και ερασιτέχνες...!Δε γίνονται οι μεν δε...όλοι θα καταργηθούν και θα μείνουν τα πετ σοπ και τα παπυ μιλς...
Ξαναλέω δεν είναι σύλλογος "ηθικών" εκτροφέων....είναι σύλλογος ανθρώπων που εκτρέφουν μη επαγγελματικά....Ο καθένας ξεχωρίζει για το ήθος του και τη δουλειά του ατομικά..όχι σαν σύλλογος,μη μπερδευόμαστε...!Η ανάγκη ενός τέτοιου συλλόγου για εμένα πάντα είναι καθαρά για να μην εξαφανιστεί εντελώς η εκτροφή στην Ελλάδα...ούτε μέτρο ηθικής είναι ούτε τίποτα άλλο...και καλό είναι πριν ακόμα γίνει κάτι να μην προτρέχουμε για το πως θα "καταντήσει"...ας το αφήσουμε και ο χρόνος θα δείξει..
 
  • Like
Reactions: vek


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην είναι αυτή η πρόθεση των ιδρυτών, αλλά βλέπω αυτή να είναι η κατάληξη.
Αν δεν ήταν αυτη η προθεση των ιδρυτών, θα υπήρχαν σαφεις, σαφέστατοι όροι (για το ποιός ανήκει εκεί) αρχικα και μετα σε βαθος χρόνου θα εφθείροντο από τους διαφορους δουρειους ιππους των συμφερόντων
Οταν βλεπεις εξ αρχης να ξεκιναει με ασαφείς όρους (για το ποιός ανήκει εκεί), τοτε δεν χρειαζεται καν να ψαξεις τους δουρειους ιππους που θα προσπαθήσουν να μπουν για να προωθήσουν τα συμφέροντα τους Τους εχεις ήδη μπροστα σου!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ο νόμος πουθενά δεν αναφέρεται σε επαγγελματίες εκτροφείς.

Μιλούσε και μιλάει για άδεια εκτροφής.

Με τον καινούργιο νόμο, εισήχθη και ο όρος ερασιτέχνης εκτροφέας

Με το νομικό κενό που υπάρχει, όλες οι άδειες εκτροφής του παρελθόντος είναι στον αέρα
 
  • Like
Reactions: d-friend


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ο αυτοπροσδιορισμός του υπό σύσταση συλλόγου ως ερασιτέχνες, ορίζει σαφώς το πεδίο που θα κινηθεί.

Θα επιδιώξουν να ενταχθούν στο καθεστώς του ερασιτέχνη εκτροφέα (όπως ορίζεται από τον νόμο και θα διευκρινιστεί από την αναμενόμενη ΚΥΑ) για να αποφύγουν τους υποχρεωτικούς όρους περί εγκαταστάσεων, υποδομών κλπ

Κατά τα άλλα ο διαχωρισμός είναι ένας και μοναδικός

Ηθικός ή μη εκτροφέας που αυτόν δεν μπορεί να τον αποδώσει κανένας σύλλογος
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θεωρώ οτι μπαίνει η ηθική στη μέση, γι'αυτό και η προϋπόθεση 8.

Κατά τ'άλλα, καλό θα ήταν οι αχολιασμοί να μην γίνονται με υπονοούμενα και παραβολές και γρίφους και μισόλογα, καθώς για να υπάρξει διάλογος και σχολιασμός πρέπει να υπάρξει πρώτα κατανόηση. Αλλιώς να γράφουμε και σε ξένες γλώσσες /διαλέκτους κλπ κλπ για να τα πιάνει μόνο μια υποομάδα, που θα μπορούσε να τα λέει και σε πμ.
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Σύλλογος Ερασιτεχνών Εκτροφέων Σκύλων Ελλάδας - Υπό Ίδρυση
Πραγματικά κάτι πόλυ αξιόλογο αν όντως μιλάμε για ερασιτέχνες .
Ας μάθουμε, τι εννοούν ''ερασιτέχνης'' ;
Όλα ξεκινάν και τελειώνουν στο κέρδος . Κρίμα , αλλά είναι η αλήθεια.
Το να ''χαρίζει'' είναι τόσο αστείο όσο και το να μοσχοπουλάει και να θεωρείται ερασιτέχνης.
Τι θέλω να πω?
Θα ήθελα πολύ να δώ, να συντάσσεται ένα έγγραφο, κατα την επιβίβαση και να ακολουθεί όλη την '' διαδικασία '', να περνάς σε αυτό όλα τα έξοδα (με αποδείξεις και χωρίς απαλλαγή φ.π.α. ) κατα την εγκυμοσυνη τον τοκετο, τον κτηνιατρο , pedigree , microchip , και μέχρι την ηλικία των 8 εβδομάδων ....και βάση αυτού να βγαίνει και η τιμή του κουταβιού. Επίσης , στην τελική τιμή του κουταβιού να προστίθενται και ας πουμε 100 περίπου για την προσπάθεια του ερασιτέχνη εκτροφέα .

Βαση αυτού του εγγραφου, να μην φορολογείται. Έχει πληρώσει φ.π.α στα πάντα και παίρνει στην ουσία τα λεφτά του πίσω απο τον αγοραστή, δηλαδή ο αγοραστής μπορεί να δει με αποδείξεις τι είναι ''αυτό'' που αγόρασε και συνειδητά να πληρώσει τον κόπο και την προσπάθεια του εκτροφέα.

Έτσι θα φανεί ποιος είναι εραστής της φυλής, της εκτροφής, του σκύλου και ποιος ειναι κερδοσκόπος .
Έτσι θα τους ξεχωρίσει και ο Σύλλογος αν θέλει.

Αν βγήκε εξωτερικό να ζευγαρώσει την σκύλα , να προστίθενται τα έξοδα και φυσικά να ανεβαίνει και η τιμή του κουταβιού στην συγκεκριμένη γεννα , όχι σε όλες .

Αυτό είναι ερασιτεχνική εκτροφη .

Δεν μπορεί να συζητάμε για ''ερασιτεχνική εκτροφή'' και τα ετήσια έσοδα να είναι π.χ. 10.000-15.000++ αφορολόγητα - μαύρα στην Ελλάδα του 2016 που οι συνανθρωποι μας πεινάνε. (άσχετα αν έχουμε καταλάβει, ότι οι φόροι που πληρώνουμε όλοι μας , πάνε στο άπατο βαρέλι)
Να παρατήσει την δουλεία του αμα είναι, να την πάρει την θέση κάποιος άλλος που την έχει ανάγκη.

Αν θέλουν μπορούν να το κάνουν, αλλά βλέπουμε ότι δεν θέλουν.
Είναι πολλά τα λεφτά ..... και αυτοί δεν είναι ερασιτέχνες.

(δεν αναφέρομαι στους ανθρώπους που κάνανε τον σύλλογο φυσικά , ούτε για τους ερασιτέχνες ..... μιλάω για τους κερδοσκόπους , που αν δούνε κάτι τέτοιο θα την κάνουν με ελαφρά..... )



Υ.Γ.
1)Είμαι υπέρ της ερασιτεχνικής εκτροφής αλλά δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω μεχρι σήμερα , κάτι με ξινίζει.
Βάση αυτού του ποστ δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναέπαιρνα σκύλους από εκτροφέα. Φυσικά και θα ξαναέπαιρνα σκύλους απο εκτροφέα και ας έδινα 1000-1500 ευρω χωρίς απόδειξη ..... αλλά κάτι με ξινίζει στην όλοι υπόθεση.

2)Και μη ξεχνάμε ότι ζούμε στην Ελλάδα του 2016 και οι τιμές είναι απαγορευτικές για εκτροφικό σκύλο . Το καταντήσανε είδος πολυτελείας.
Άρα μετά μη λέμε γιατί πηγε και πήρε από ''εκεί'' τον σκύλο του......

3)Έλεγα......Να γράψω ή να μη γράψω ;
Πάλι κακός θα φανώ .......για ακόμα μια φορά λοιπόν και ας μην έχω τέτοια πρόθεση.
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Παράδειγμα:Έκανα έξοδα 4000€ για μια γέννα(χωρίς να είναι μέσα οι εξετάσεις της σκύλας,τα ταξίδια για εκθέσεις κλπ)...τα κουτάβια πέθαναν πριν γεννηθούν....θεωρούμαι ερασιτέχνης?Κερδοσκόπος?Για να έβγαζα κέρδος απο τα κουτάβια(ηταν 3 στο σύνολο) πόσο θα έπρεπε να τα πουλήσω?Μη τα ισοπεδώνουμε όλα..δεν είμαστε όλοι το ίδιο ούτε βγάζουμε τρελλά λεφτά κλπ..Ναι κάποιοι που ούτε εξετάσεις κάνουν,ζευγαρώνουν μεταξύ τους τα σκυλιά που έχουν βγάζουν σίγουρα...αλλά μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.Εγώ αν δήλωνα έσοδα-έξοδα θα έπρεπε να εχω επιστροφή... λολ
αυτό που θέλω να πώ είναι οτι παντού υπάρχουν αυτοί που κάνουν κάτι απο τρελλα και αυτοί που βγάζουν καλά λεφτά...Είναι τι θές να είσαι και τι θές να πετύχεις με αυτό που κάνεις...τόσο απλά....
Εν προκειμένω προτιμώ να πάρω σκυλί απο ερασιτέχνη εκτροφέα(και ας βγάλει κέρδος περισσότερο απο το αποδεκτό) παρά να πάρω ενα σκυλί απο byb,puppy mill ή πετ σοπ.....Άρα δε θέλω να εξαφανιστούν οι εκτροφείς απο την Ελλάδα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3