Σύλλογος Ερασιτεχνών Εκτροφέων Σκύλων Ελλάδας - Υπό Ίδρυση


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Υπάρχουν στην Ελλάδα επαγγελματίες εκτροφείς σκύλων (που αυτό είναι το δηλωμένο επάγγελμα τους, για αυτό πληρώνουν ταμείο, έχουν βιβλία ή ταμειακή, δίνουν νόμιμη απόδειξη αγοράς με το κουτάβι, κλπ.);

Θα μου πει κάποιος έναν (δεν είναι κακό);

Αν υπάρχουν, έχουν σύλλογο αυτοί;

Γιατί αν δεν κάνω λάθος ψάχνετε να ορίσετε τον "ερασιτέχνη" ενώ αν βρούμε τον "επαγγελματία" θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα... Όσοι μείνουν είναι ερασιτέχνες... :)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πριν 3-4 χρόνια, εκτροφέας μου είχε αναφέρει ότι εκτός του ίδιου, άλλοι 2-3 είχαν κάποτε βγάλει άδεια και μάλιστα δεν ήταν σίγουρος αν εξακολουθούσαν να την ανανεώνουν
 
  • Like
Reactions: epial and canis


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
επιτελους σε αυτο το ποστ αναφερεις οτι δεν σε ενδιαφερει αν καποιος βγαζει η οχι μεχρι πριν λιγο αλλα γραφονταν...
επαναλαμβανω δεν υπαρχει επιθετικο υφος αλλα... να ξερουμε και τι λεμε...
Ποιά ειναι τα «άλλα που γραφονταν» και «να ξερουμε τι λεμε»;
Βαλε μου τα ποστ που να τα έχω γραψει «έτσι», ενω μεχρι πριν λίγο «αλλιώς», ειδ' άλλως με συκοφαντείς!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Σκοπός του συλλόγου είναι:

1. Η εκπροσώπηση της Ελληνικής ερασιτεχνικής εκτροφής σε κρατικούς και άλλους φορείς.
2. Η ενημέρωση του κοινού για το έργο των ερασιτεχνών εκτροφέων και της εκτροφής.
3. Η ενημέρωση και επιμόρφωση των μελών του για την εκτροφή και την κυνολογία.

Σκοπός ενός άλλου συλλόγου/ομίλου/σωματείου με την επωνυμία Κ.Ο.Ε. είναι:

α) Η βελτίωση, ανάπτυξη και ευζωία των καθαρόαιμων Φυλών Σκύλων, που έχοντας
χαρακτήρα κοινωφελή, αναπτύσσει την κυνοφιλία.

β) H καταγραφή και σύνταξη μητρώου των καθαρόαιμων σκύλων, εκείνων που
φέρουν επίσημο γενεαλογικό χάρτη από Σωματείο του εξωτερικού, αναγνωρισμένο
από τη ∆ιεθνή Κυνολογική Ομοσπονδία (∆.Κ.Ο.) [FEDÉRATION CYNOLOGIQUE
INTERNATIONALE (F.C.I)], καθώς και από αυτούς που η ∆.Κ.Ο. έχει συνάψει διμερείς
συμφωνίες και αναγνωρίζει τους γενεαλογικούς χάρτες αυτών.

γ) Η ανάπτυξη οικολογικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος, μέσω της μελέτης,
έρευνας, σύνταξης Προτύπων, προώθησης, ανάπτυξης και διάσωσης αρχαίων
Ελληνικών Φυλών Σκύλων, σπάνιου γενετικού υλικού και πολιτιστικής κληρονομιάς.

δ) Η σύνταξη και εφαρμογή κανονισμών που αφορούν σε Εκθέσεις Μορφολογίας,
Αγώνες Εργασίας Σκύλων, καθώς και ό,τι άλλο προβλέπει η ∆.Κ.Ο. στις ∆ιεθνείς
Προδιαγραφές της.

ε) Η πρόκληση κοινωνικού ενδιαφέροντος για την υγεία και προστασία των
καθαρόαιμων σκύλων στην Ελλάδα, που έχοντας χαρακτήρα κοινωφελή, αναπτύσσει
την κυνοφιλία.

Δε θα μου φαινόταν παράξενο ο Κ.Ο.Ε. να έχει σαν σκοπό και αυτά που αυτός ο νέος σύλλογος περιγράφει... Αντίθετα, μου φαίνεται παράξενο που δεν τα έχει και έχει, π.χ. την "βελτίωση, ανάπτυξη και ευζωία των καθαρόαιμων Φυλών Σκύλων" που ομολογώ δεν κατανοώ ούτε σαν σκοπό αλλά ούτε και πως το κάνει αυτό... :)

Γενικότερα τώρα, οι σύλλογοι δημιουργούνται για κάποιο σκοπό και ο σκοπός δεν είναι ποτέ για όλους τους συμμετέχοντες (αλλά και τους μη μετέχοντες) ο ίδιος.

Δεν βρίσκω φρόνιμο να κατακρίνουμε μια νέα προσπάθεια πριν καν ακόμα δημιουργηθεί... Θα έχουμε χρόνο να το κάνουμε αργότερα... :D

@takisft εγώ δεν έχω γνωρίσει πάντως κάποιον που να πληρεί και τηρεί τέτοιες προϋποθέσεις και θα περίμενα, αν υπήρχαν επαγγελματίες εκτροφείς σκύλων, να είναι πιο "επαγγελματίες" από τους ερασιτέχνες και να έχουν ήδη σύλλογο/σωματείο/όμιλο για την προάσπιση και ανάπτυξη των συμφερόντων και δικαιωμάτων τους.
 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
εγώ δεν έχω γνωρίσει πάντως κάποιον που να πληρεί και τηρεί τέτοιες προϋποθέσεις και θα περίμενα, αν υπήρχαν επαγγελματίες εκτροφείς σκύλων, να είναι πιο "επαγγελματίες" από τους ερασιτέχνες και να έχουν ήδη σύλλογο/σωματείο/όμιλο για την προάσπιση και ανάπτυξη των συμφερόντων και δικαιωμάτων τους.
Μα απ'ότι φαίνεται, δεν γέμιζαν ούτε ταξί (αν τελικά υπήρχαν κάποιοι). :p
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Σε άλλες χωρες(πιο προηγμένες σε αυτά τα θέματα) τι ισχύει σε ότι έχει να κάνει με τα εκτροφεια, τους εκτροφεις, ερασιτέχνες, επαγγελματίες κτλ;
Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Σε άλλες χωρες(πιο προηγμένες σε αυτά τα θέματα) τι ισχύει σε ότι έχει να κάνει με τα εκτροφεια, τους εκτροφεις, ερασιτέχνες, επαγγελματίες κτλ;
Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης
Εδώ δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τα του οίκου μας :(
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ποιά ειναι τα «άλλα που γραφονταν» και «να ξερουμε τι λεμε»;
Βαλε μου τα ποστ που να τα έχω γραψει «έτσι», ενω μεχρι πριν λίγο «αλλιώς», ειδ' άλλως με συκοφαντείς!
επιαλ δεν θα κατσω να τσακωθω μαζι σου οταν κιολας γνωριζεις οτι μεσα απο τα γραφομενα μου και τις αποψεις μαςολα αυτα τα χρονια, χαιρεις της εκτιμησης μου...
μην παιρνεις προσωπικα οσα γραφω απαντω ταυτοχρονα και στα προηγουμενα αναφερω : άλλα γραφονταν κι οχι αλλα εγραφες...
αλλα...
δεν πηρα απαντηση
τι κανει καποιος που θελει να πουλησει το αυτοκινητο του?
με τον χομπιστα μοντελιστη τι γινεται...
μπορει να πουλησει η οχι τα παλαιοτερα μοντελα του..
θα πρεπει να ανοιξει εταιρεια και να λεγεται επαγγελματιας η απλα θα το κανει σαν ερασιτεχνης?
δen χρειαζεται να απαντησεις ο ιδιος απλα προβληματισμους θετω για να δουμε αν κρινουμε με τα ιδια μετρα και σταθμα...
 
  • Like
Reactions: vek and johnk




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
@GRDANE το ίδιο είσαι εσύ με έναν που στα 6 χρόνια εχει κάνει 20-24 γέννες ?
Είναι περίπου 4 γέννες τον χρόνο .
Και δεν χαρίζουν κουτάβια ή τα πουλάνε σε διαφορετική τιμή .
Πραγματικά πιστευεις ότι αυτός δεν ζει από αυτό αν θέλει ?
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα ήθελα να ξεχωρίσω με κάποιον τρόπο από αυτόν .
Δεν έχουν καμία σχέση οι 3-5-10 γέννες στα 6 χρόνια με τις 20 γέννες στο ίδιο χρονικό διάστημα .

Και να σου πω την αλήθεια .....στην Ιταλία οι σωστοί εκτροφεις κάνουν μια γέννα τον χρόνο , σπάνια μπορεί να κάνουν δύο (Αλλά μπορεί και μια χρονιά να μην κάνουν καμία) ......Όλοι όμως έχουν μέσο όρο μια γέννα .
Αν από την άλλη δεις τα " γνωστά " εκτροφεία που τρέχουν σε εκθέσεις πόσες γέννες κάνουν .......τότε θα πεις ότι αυτοί μύρισαν αίμα και τρέχουν να προλάβουν να πιουν !
Είναι το ίδιο αυτοί ? Όχι φυσικά , δεν είναι το ίδιο και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται το ίδιο .
Το "σωστοί εκτροφείς" με τα δικά μου κριτήρια που θέλω το Cane Corso αυτο που ήταν πριν το 2000.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συμφωνω δεν ειμαστε το ιδιο και φυσικα θελω να ξεχωρισω..
γι αυτο και γραφω τα οσα γραφω...
αλλο το σωστος εκτροφεας
απο αυτο που περιγραφεις...
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
συμφωνω δεν ειμαστε το ιδιο και φυσικα θελω να ξεχωρισω..
γι αυτο και γραφω τα οσα γραφω...
αλλο το σωστος εκτροφεας
απο αυτο που περιγραφεις.
..
Και φυσικά αυτό που είπα για "...πριν το 2000" Δεν είναι κριτήριο .
Κάπως έπρεπε να τους ξεχωρίσω .
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω όμως ......
 
  • Like
Reactions: GRDANE


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τι σχέση έχει το αμάξι που πουλάς όταν παλιώσει? Ανά 8 το χρόνο τα αλλάζεις τα αμάξια? Γιατί ο μαντράς της γειτονιάς μου (επαρχία) θα ήταν ευτυχισμένος αν πούλαγε 8 αμάξια τον χρόνο :p
Τώρα, γιατί να ανεβαίνει η ποιότητα όταν κάνει κάποιος πάρεργο σε σχέση με κάποιον που είναι 24/7 πάνω στο θέμα, αδυνατώ να το καταλάβω. Εκτός αν ο ένας για κάποιο λόγο είναι a priori κάθαρμα, κι ο άλλος άγγελος που παραπάτησε στην γη.....
Ποιο είναι το πρόβλημα με τον "μπουτ-κακό" επαγγελματία?
Δεν θα μπορεί να ασχοληθεί με τα κουτάβια? Δεν θέλει πάνω από 4 γέννες το χρόνο για να τζιράρει 30000 και υπενθυμίζω ότι δεν κάνει κάτι άλλο στην ζωή του. Δεν θα μπορεί να βελτιώσει την γραμμή του? Αστείο μάλλον, έχει γρηγορότερο βαθμό ανανέωσης, και πληθώρα επιλογών.
Γνωρίζουμε κάποιον τομέα μήπως της ανθρώπινης δημιουργίας που ο ερασιτέχνης είναι καλύτερος απ τον επαγγελματία? Εδώ θα γελάσουν και οι πέτρες, καθώς οι "εραστές της τέχνης - ερασιτέχνες" τουλάχιστον στην τέχνη, ζωγραφίζουν ονόματα σε μύδια και σε στρείδια στηνΠάροκαιστηνΝαξοτοναέρασουναλλάξω, ενώ επαγγελματίας είναι ο ατάλαντος Νταλί, ο βαρετός Πικάσο, ο επιπέδου ΔΥ στην ζωγραφική Θεοτοκόπουλος, κλπ......
Την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών θα έπρεπε προφανώς να την συνθέσει ο πολιτιστικός σύλλογος Κρανιάς, με συμμετοχή "μουσικοχορευτικών" ομάδων, ε?
Και την επόμενη φορά που θα βγάλω γκόμενα σε μαγαζί, θα έχω φέρει μαζί μου το κρασί του θείου μου του Τάκη του μερακλή, να μην τα δώσω σ αυτήν την ιερόδουλη του καπιταλισμού τον Σιγάλα!
Αυτό το "ηθικό πλεονέκτημα" του ερασιτέχνη θα μας φάει!
Και η ειρωνεία είναι ότι το κόνσεπτ του ερασιτέχνη εκτροφέα, προέρχεται από κατεξοχήν καπιταλιστικές χώρες, κυρίως Αγγλία πχ, όπου οι Λόρδοι είχαν λεφτά να τρέχουν απ τα μπατζάκια και χρόνο που δεν πέθαινε με τίποτα, και κωλοπιλαλάγανε και με εκτροφές κλπ.....
 
Last edited:




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Παρ ότι συμφωνω στο πνευμα, δεν θεωρώ ότι πρεπει να απαξιώνονται οι ερασιτεχνες ( οι οριζόμενοι ώς εραστες της τεχνης) ουτε να ανυψώνεται το σύνολο των επαγγελματιών.
Γνωριζω «επαγγελματιες» που μπροστα σε ερασιτεχνες είναι με γνωσεις του δημοτικου οι πρώτοι και πανεπιστημίου οι δεύτεροι.
Απ την άλλη υπάρχουν και ερασιτεχνες για τα μπάζα αφου παντού απ ολα έχει ο μπαχτσες.
Σιγουρα δεν συγκρινεται ενας «τρελός» ερασιτεχνης με έναν καλό επαγγελματία αφου και μονο η τριβή και η εμπειρία του δευτέρου του δινουν πολύ μεγαλο πλεονέκτημα.
Οι περισσότεροι άριστοι επαγγελματίες προήλθαν από «τρελούς» ερασιτεχνες οι οποίοι μετεξελιχτηκαν σε επαγγελματίες.
 






epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Για να συμπληρώσω ότι ερασιτεχνης που βγαζει λεφτά, παυει να είναι ερασιτέχνης, βλάπτει και ανταγωνίζεται αθέμιτα τους επαγγελματίες!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU