Σύλλογος Ερασιτεχνών Εκτροφέων Σκύλων Ελλάδας - Υπό Ίδρυση


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για να συμπληρώσω ότι ερασιτεχνης που βγαζει λεφτά, παυει να είναι ερασιτέχνης, βλάπτει και ανταγωνίζεται αθέμιτα τους επαγγελματίες!
Τι εννοείς βγάζει λεφτά;

Την παρακάτω εκτροφέα, πως θα την χαρακτήριζες;

Ερασιτέχνη, επαγγελματία ή κάτι άλλο;
Νομίζεις ΧΑΡΙΖΕΙ τα κουτάβια της;

Και αν τα πουλάει - που τα πουλάει, στο λέω εγώ - θεωρείς πως βλάπτει και ανταγωνίζεται αθέμιτα (!) τους επαγγελματίες;

"I primarily breed for myself objectively to better the offspring and continue to do well in the show ring. Yorkies generally have 3 to 4 puppies and therefore there are occasions I have puppies available. "

Η φιλοσοφία πίσω από την χομπίστικη εκτροφή είναι η ίδια, είτε μιλάμε για τοκετοομάδες των 2-3 κουταβιών, είτε των 8-9 κουταβιών.
Εκτρέφεις ΚΥΡΙΩΣ για πάρτι σου, για τον επόμενό σου πρωταθλητή και δίνεις γιατί δεν μπορείς να τα κρατήσεις όλα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν είπε ερασιτέχνης "που πουλάει"...είπε ερασιτέχνης "που βγάζει λεφτά", έχει σαφή διαφορά
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ηταν λαθος εκφραση! Με το βγαζει λεφτα ήθελα να πώ ότι πληρώνεται για αυτο που παρέχει.

Απ την στιγμη που εκτρέφει και πληρώνεται την θεωρώ επαγγελματία και ώς τετοια θα πρεπει να αντιμετωπίζεται και να έχει τις προβλεπόμενες υποχρεώσεις, αλλιώς σαφώς και ανταγωνιζεται αθεμιτα τους επαγγελματίες.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Απ την στιγμη που εκτρέφει και πληρώνεται την θεωρώ επαγγελματία
Αρα μου λες πως όταν πουλάς κάτι θεωρείσαι επαγγελματίας - ανεξάρτητα της συχνότητας ή αν βιοπορίζεσαι από αυτό ;

Προσπαθώ να καταλάβω αν με τις λέξεις "επαγγελματίας" και "ερασιτέχνης" εννοούμε όλοι το ίδιο πράγμα.
 
  • Like
Reactions: east49 and GRDANE




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αρα μου λες πως όταν πουλάς κάτι θεωρείσαι επαγγελματίας - ανεξάρτητα της συχνότητας ή αν βιοπορίζεσαι από αυτό ;

Προσπαθώ να καταλάβω αν με τις λέξεις "επαγγελματίας" και "ερασιτέχνης" εννοούμε όλοι το ίδιο πράγμα.
Τι με νοιαζει εμένα αν καποιος που πουλαει προϊόν ή υπηρεσία, βγαζει κερδος, έρχεται στα ισια, ή έχει χασούρα. Δικό του προβλημα ειναι να κανει τα κουμαντα του. Δεν τον κατατασσει το κερδος ή η χασούρα, ή το ποσα βγαζει, σε ερασιτεχνη η επαγγελματια.
Εγω άλλο λεω!
Ο ερασιτεχνης ειναι άλλο πραγμα! Δεν εισπρατει τ ί π ο τ α, παρα μονο ξοδευει για να κανει αυτο που τον ευχαριστει!
Απ την στιγμη που αρχιζει να ζητάει χρηματα όσα και να είναι αυτά, παυει να είναι ερασιτεχνης.
Η φιλοσοφία πίσω από την χομπίστικη εκτροφή είναι η ίδια, είτε μιλάμε για τοκετοομάδες των 2-3 κουταβιών, είτε των 8-9 κουταβιών.
Εκτρέφεις ΚΥΡΙΩΣ για πάρτι σου, για τον επόμενό σου πρωταθλητή και δίνεις γιατί δεν μπορείς να τα κρατήσεις όλα.

Αν «δινεις» εισαι ερασιτέχνης, αν «πληρώνεσαι» κατατασσεσαι στους επαγγελματίες!
 
Last edited:


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πάντα το πρόβλημα ήταν στο "τι εννοούμε"... Τι εννοεί και τι θέλει ο κάθε ένας.

Δείτε τον ορισμό τον λέξεων, μιλά για συναίσθημα ή σκοπό (να τον ευχαριστεί)... Τρέχα γύρευε δηλαδή!

...και για "όχι κύριο επάγγελμα", όπου από το κύριο μπορεί να βγάζεις 1000 και από το "χόμπι" 2000.

ερασιτέχνης ο θηλ. ερασιτέχνης: 1.ANTΩΝΥΜΟ: επαγγελματίας. α. (ως επίθ.) που κάνει ορισμένη εργασία όχι ως (κύριο) επάγγελμα αλλά επειδή αυτή τον ευχαριστεί: Ένας ~ ψαράς / φωτογράφος. || ~ ποδοσφαιριστής. β. αυτός που ασκεί την εργασία του χωρίς μέθοδο ή επιτυχία: Φυλάξου από τους ερασιτέχνες. Οι ερασιτέχνες του επαγγέλματος. 2. (ως επίθ.) που κάνει κτ. σπάνια ή περιστασιακά: Ένας ~ καπνιστής.

Εκεί θα έρθει ο νομοθέτης, ανάλογα και αυτός με τον σκοπό του, με αυτό που θέλει, θα νομοθετήσει και θα βάλει κριτήρια και πλαίσια... τα δικά του και για το δικό του συμφέρον.

Ο "τάδε" σύλλογος θα προσπαθήσει να επηρεάσει τον νομοθέτη, ανάλογα και αυτός με τον σκοπό του, με αυτό που θέλει, για να νομοθετήσει προς συμφέρον του. Θα προσπαθήσει να διαφυλάξει και ει δυνατόν, να επεκτείνει τα συμφέροντα του.

Εσύ (εγώ, ο άλλος) πρέπει να σκεφτείς ποιο είναι το δικό σου συμφέρον, ποιος ο δικός σου σκοπός, τι εσύ θες και επιδιώκεις... και ανάλογα να γίνεις μέλος ενός συλλόγου/σωματείου/ομίλου ή όχι.

Αν όλοι είχαμε τον ίδιο σκοπό, τα ίδια θέλω, τις ίδιες επιδιώξεις, την ίδια νοοτροπία, αν όλοι διαθέταμε μία κοινή "κοινή λογική" δεν θα υπήρχε η ανάγκη συλλόγων/σωματείων/ομίλων κλπ... ή ακόμα και κράτους... :D
 
Last edited:


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
για τον κρατικο μηχανισμο ειναι ξεκαθαρο ποιος πραγματοποιει εμπορικη δραστηριοτητα και πρεπει να εκδιδει παραστατικα και ποιος οχι.

απο την αλλη εμεις ειμαστε αυτοι που παιζουνε με τις λεξεις και εισαγουν σε αυτες τα αναλογα συναισθηματα.

"Ως επιχειρηματική συναλλαγή ορίζεται «κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων». "

πηγή: https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=152571
 
Last edited:


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα, ας πω και γω τι εννοώ...

Όλοι ξέρουμε (?) σε τι αναφερόμαστε (τουλάχιστον όσοι μιλάμε εδώ). Έχουμε διαχωρίσει την αναπαραγωγή (ζευγαρώνω δυο σκυλιά) από την εκτροφή (την τέχνη του να ξέρω γιατί ζευγαρώνω δυο σκυλιά). Ο θείος Τάκης τελικά είναι μεγάλη μούρη (βγάζει και μερακλίδικο χύμα)… Ίσως η τέχνη του αμπελουργού μπορεί να προσομοιώσει με την αναζήτηση του ανέφικτου.

Όλοι λοιπόν μιλάμε για την εκτροφή. Ας προσπαθήσω εγώ ο μέσος αναγνώστης να την φανταστώ. Εν αρχή είναι η άρπα. Έφαγε την πετριά με τη φυλή και θέλει να προσπαθήσει για το ανέφικτο (πρότυπο). Μελέτη, επαφές (μέντορας), παραστάσεις (εκθέσεις), ιστορία της φυλής (πάλι μελέτη), κατανόηση της εκτροφής (the art of breeding), βιολογία και γενετική (inbreeding, line-breeding, ομοζυγωτία, ετεροζυγωτία, χρωμοσώματα, υπολειπόμενα, κυρίαρχα, συγκυρίαρχα, ομοζυγωτός, ετεροζυγωτός,…). Και αφού τα κατάλαβε όλα αυτά, μια νύχτα με πυρετό, είδε το όνειρο. Ήταν ολοκάθαρο και του μιλούσε. Εγώ είμαι το σκυλί που θα στοιχειώσει την υπόλοιπη ζωή σου. Τόσο ξεκάθαρο που δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τίποτα. Επόμενο βήμα? Η απόκτηση σκύλας. Εδώ σε θέλω υποψήφιε καλλιτέχνη μου. Είσαι όμως τόσο τυχερός, που ο μέντορας σου (reputable experienced breeder) έχει διακρίνει το άστρο σου και σε έχει βάλει έγκαιρα στο queue για τη γέννα του αιώνα που του έκατσε. Όμως κουβαλάει πίσω του 30+ χρόνια (experienced) ηθικής (reputable) εκτροφής, όπως και ο δικός του μέντορας (Oppenheimer Principles) του την δίδαξε. (Πόσο πάει το μαλλί δάσκαλε? Εγώ ξέρω. Εσείς ξέρετε ?) Η κουτάβα είναι πολλά υποσχόμενη. Έχει μπροστά του όμως τουλάχιστο 3 χρόνια να ονειρεύεται και να προσπαθεί. Δηλαδή? Εξετάσεις φύλλο και φτερό. Γνωστές και άγνωστες. Εκθέσεις εδώ και έξω. Η σκύλα θα βγει πρωταθλήτρια φυλής εδώ και θα κριθεί και θα διακριθεί και έξω. Όχι βέβαια στα Σκόπια. Μέχρι τα Crufts θα φτάσουμε. Και να το διάβασμα, και να η εκπαίδευση και να τα ταξίδια, και βροχή οι ροζέτες. Μέχρι τώρα όμως τι έχουμε? Μια σκύλα γλυκιά σαν μέλι και ένα όνειρο-πάθος. Ήρθε λοιπόν η ώρα. Κάπου κάποιος άλλος βαρεμένος, με την αντίστοιχη διαδρομή και τον δικό του μέντορα (είχαν γνωριστεί και στα Crufts), έχει τον αρσενικό που όλες οι επιστημονικές και μεταφυσικές μελέτες λένε ότι είναι ιδανικός για το δικό του πρώτο ζευγάρωμα. Εδώ ο δρόμος δεν έχει επιστροφή. Το ζευγάρωμα θα γίνει με κάθε θυσία. Είχε τόσα χρόνια που προετοιμαζόταν ο ίδιος και άλλα 3 όσο προετοίμαζε το αστέρι του. Επίβαση, επιτυχής εγκυμοσύνη και γέννα, υπέρηχοι, 6-7 κουτάβια, pedigree, microchip, εμβόλια, 2-3 μήνες ξενύχτια. Όλα καλά. (Όταν έχεις άστρο έχεις και την τύχη μαζί σου). Όλα αυτά τα χρόνια μέχρι να φτάσει εδώ, ο μέντορας του 3 πράγματα του τόνισε ως τα πιο σημαντικά. Ποτέ δεν θα κάνεις έκπτωση στο όνειρο. Θα έχεις αποτυχίες και θα χάσεις τη γραμμή (γι’ αυτό του έμαθε και όλες τις τεχνικές). Και πάντα, πριν από κάθε γέννα, θα ξέρεις που θα δώσεις τα κουτάβια, μέχρι το όνειρο να γίνει πραγματικότητα.

Αυτό λοιπόν είναι το ξεκίνημα του φίλου μας του κυρίου Εκτροφίδη. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά. Περιγράφονται όλα στο site του, στα βιβλία που έχει γράψει, και τα συζητούν στον όμιλο οι φίλοι της φυλής.

Διάβασα όλα τα βιβλία του. Και τα δικά του και του μέντορα του. Πουθενά όμως δεν βρήκα τι του είπε ο δάσκαλος σ’ αυτά που μας απασχολούν. Τα κουτάβια θα τα χαρίζει ή όχι. Όλη αυτή η διαδρομή, 30 χρόνια τώρα, μπορεί να πληρωθεί? Έχει τιμή το όνειρο?

Αν ρωτάτε εμένα. Ναι. Και μάλιστα πολύ υψηλή. Τόσο απλά.

Συγχωρήστε το πρωινό παραλήρημα, ενός απλού αναγνώστη. Μονολογώ και είστε παρόντες.
 










PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Με την ευκαιρία αυτή, θα ήθελα να προσθέσω το παρακάτω. Οι μόνες αράδες για τις οποίες διεκδικώ το copyright, είναι οι δυο τελευταίες στο τέλος. Όλα τα άλλα που γράφω, είναι μεταφορά με τον δικό μου τρόπο, όλων αυτών που έχω διαβάσει εδώ. Γι’ αυτό λυπάμαι πολύ όταν κάποιοι φεύγουν τόσο γρήγορα χτυπώντας πίσω τους την πόρτα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
για τον κρατικο μηχανισμο ειναι ξεκαθαρο ποιος πραγματοποιει εμπορικη δραστηριοτητα και πρεπει να εκδιδει παραστατικα και ποιος οχι.

απο την αλλη εμεις ειμαστε αυτοι που παιζουνε με τις λεξεις και εισαγουν σε αυτες τα αναλογα συναισθηματα.

"Ως επιχειρηματική συναλλαγή ορίζεται «κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων». "

πηγή: https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=152571
Το μόνο ξεκάθαρο είναι ότι αυτό αναφέρεται σε ήδη δηλωμένους ελεύθερους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται εμπορικά και αν έχουν την ελάχιστη αναφερθείσα δραστηριότητα πρέπει να εκδώσουν παραστατικό και είναι λογιστικός/φορολογικός μπούσουλας(για τους επαγγελματίες) αλλιώς εξαιρούνται της υποχρέωσης.

Δεν είναι όμως οι ενέργειες αυτές που ορίζουν κάποιον(τη στιγμή που δεν είναι) ως επαγγελματία που δραστηριοποιείται εμπορικά με σκοπό το κέρδος. Ξέρεις πόσα πράγματα πωλούνται καθημερινά με χρηματικό αντίτιμο(με σκοπό τί άλλο, το κέρδος); Άπειρα.

Εγώ μέσα σε 2 μήνες έχω πουλήσει ένα κινητό, ένα ταμπλετ, και μια κάμερα. Πρέπει να εκδώσω παραστατικό; Ώς τί; Αφού είμαι ιδιώτης και όχι έμπορος...Δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο λοιπόν.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Για να επανέλθουμε στον σύλλογο πάντως...

Ο σύλλογος περιγράφει το σκοπό του σε αυτά τα 3-4 μέρη στο καταστατικό του, ας στηρίξουμε (όσοι επιθυμούν) και ας περιμένουμε να κρίνουμε (και) τον συγκεκριμένο σύλλογο με βάση την δράση του. Μπορεί να έχει κάτι να "δώσει"...
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Το μόνο ξεκάθαρο είναι ότι αυτό αναφέρεται σε ήδη δηλωμένους ελεύθερους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται εμπορικά και αν έχουν την ελάχιστη αναφερθείσα δραστηριότητα πρέπει να εκδώσουν παραστατικό και είναι λογιστικός/φορολογικός μπούσουλας(για τους επαγγελματίες) αλλιώς εξαιρούνται της υποχρέωσης.

Δεν είναι όμως οι ενέργειες αυτές που ορίζουν κάποιον(τη στιγμή που δεν είναι) ως επαγγελματία που δραστηριοποιείται εμπορικά με σκοπό το κέρδος. Ξέρεις πόσα πράγματα πωλούνται καθημερινά με χρηματικό αντίτιμο(με σκοπό τί άλλο, το κέρδος); Άπειρα.

Εγώ μέσα σε 2 μήνες έχω πουλήσει ένα κινητό, ένα ταμπλετ, και μια κάμερα. Πρέπει να εκδώσω παραστατικό; Ώς τί; Αφού είμαι ιδιώτης και όχι έμπορος...Δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο λοιπόν.
αν πουλουσες 3 κινητα, ναι κανονικα θα επρεπε.
παυεις να εισαι ιδιωτης και γινεσαι εμπορος.

αν εισαι "δηλωμενος" εισαι υποχρεωμενος ετσι κ αλλιως να εκδωσεις παραστατικα, εκτος απο τις κατηγοριες που εξαιρουνται.

το τι συμβαινει στην καθημερινοτητα μας δεν σημαινει οτι ειναι και νομιμο.
αν ο νομος ειναι υπερβολικος? μπορει, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης.
 
  • Like
Reactions: east49