Σύλλογος Ερασιτεχνών Εκτροφέων Σκύλων Ελλάδας - Υπό Ίδρυση


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Από την σελίδα του συλλόγου στο Facebook:

Σκοπός του είναι η εκπροσώπηση της ελληνικής ερασιτεχνικής εκτροφής σε κρατικούς και άλλους φορείς, η ενημέρωση του κοινού για το έργο των ερασιτεχνών εκτροφέων και της καθαρόαιμης εκτροφής σκύλων και η επιμόρφωση των μελών του για εκτροφικά και κυνολογικά θέματα. Επιδίωξή του είναι η με τη συνδρομή και στήριξη όλων των φίλων της ηθικής εκτροφής σε ερασιτεχνικό επίπεδο καταξίωση, αναγνώριση, απρόσκοπτη εξέλιξη και αναβάθμιση της ερασιτεχνικής εκτροφής στην Ελλάδα.

Η Ιδρυτική Γενική Συνέλευση πραγματοποιήθηκε στις 26 Ιουνίου 2016 στο χώρο του κ. Δημήτρη Καβά, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.

Η Διοικούσα Επιτροπή που εκλέχτηκε στην Ιδρυτική Γενική Συνέλευση αποτελείται από:

Μάνος Ματσάκης
Σίσσυ Αδραμιτλή
Παναγιώτης Μποσίνης
Νίκος Ρουσίδης
Αντζελίνα Κουτσούγερα

θα συσταθεί δε σε σώμα εντός των επόμενων ημερών.
 

Attachments



PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την ενδιαφέρουσα ενημέρωση. Εδώ νομίζω θα βρούμε ευκαιρία να πούμε πολλά.
Μια απορία διαβάζοντας στα γρήγορά το καταστατικό αν γνωρίζει κάποιος. Γιατί τα τακτικά μέλη πρέπει να εγγράφουν όλες τι γέννες μόνο στον εκπρόσωπο της F.C.I (ΚΟΕ) στην Ελλάδα;
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ενδιαφέρουσα προσπάθεια, καλή επιτυχία εύχομαι.

Να κάνω μια παρατήρηση για το κείμενο;

Σελίδα 1, Άρθρο 4, Τακτικά μέλη "...ερασιτέχνες εκτροφείς σκύλων, ενήλικες και των δύο φύλων,..."
Σελίδα 2, Άρθρο 4, Αρωγά μέλη "....ενήλικες και των δύο φύλων..."

Δεν ξέρω τον λόγο που τονίζεται αυτό (εγώ θα το θεωρούσα αυτονόητο) αλλά μήπως θα ήταν ορθότερο να λέει "ανεξαρτήτως φύλου" ως πολιτικώς ορθότερο;

ΥΓ1. Ναι, ξέρω έχω βίτσιο να διαβάζω καταστατικά και κανονισμούς. Και ναι, είμαι σχολαστική.:whistle:
ΥΓ2. Δεν θέλω ν' ακούσω σχόλιο, που να περιλαμβάνει ηλικία ;)
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco










sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Γι αυτό κι εγώ ρώτησα για το ΟΛΕΣ. Είχα και στο μυαλό μου κάποια σχόλια σχετικά με τις Ελληνικές φυλές
Ε, καλά, προφανώς η πλειονότητα όσων έχουν ασχοληθεί με ελληνικές αποκλείονται. Έναν μόνο ξέρω που τις έχει όλες δηλωμένες τις γέννες.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Στον αντίστοιχο Κ.Ο.Ε. της Γαλλίας για παράδειγμα.
Αυτό σημαίνει ότι το θηλυκό είναι γραμμένο στο Γαλλικό γενεαλόγιο, άρα και ο εκτροφέας κάτοικος εξωτερικού. Τι νόημα έχει να είναι σε ελλαδικό σύλλογο?
 




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Δεν ρωτάω εκ του πονηρού. Επειδή γνωρίζω εκτροφέα (μέλος του Κ.Ο.Ε.) που έστειλε τη θηλυκιά του σε εκτροφείο στη Γαλλία, η γέννα έγινε εκεί, νομίζω με επιφύλαξη ότι η γέννα δηλώθηκε εκεί, και ο Έλληνας εκτροφέας έφερε στην Ελλάδα ένα αρσενικό που ήδη έχει ζευγαρώσει με δική του άλλη θηλυκιά κανονικά εγγεγραμμένη στον Κ.Ο.Ε. Τα άλλα κουτάβια έμειναν στη Γαλλία. Ίσως κάνω λάθος στην επιφύλαξη που αναφέρω. Any way μην ασχολούμαστε τώρα με αυτό. Θεωρώ οτι είναι μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια που αξίζει να την παρακολουθήση κάποιος απο κοντά.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν ρωτάω εκ του πονηρού. Επειδή γνωρίζω εκτροφέα (μέλος του Κ.Ο.Ε.) που έστειλε τη θηλυκιά του σε εκτροφείο στη Γαλλία, η γέννα έγινε εκεί, νομίζω με επιφύλαξη ότι η γέννα δηλώθηκε εκεί, και ο Έλληνας εκτροφέας έφερε στην Ελλάδα ένα αρσενικό που ήδη έχει ζευγαρώσει με δική του άλλη θηλυκιά κανονικά εγγεγραμμένη στον Κ.Ο.Ε. Τα άλλα κουτάβια έμειναν στη Γαλλία. Ίσως κάνω λάθος στην επιφύλαξη που αναφέρω. Any way μην ασχολούμαστε τώρα με αυτό. Θεωρώ οτι είναι μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια που αξίζει να την παρακολουθήση κάποιος απο κοντά.
Μπορεί να γίνει δήλωση παραχώρησης της σκύλας για μια γέννα και τα κουτάβια παίρνουν την επωνυμία του εκτροφείου που δανείζεται, όχι που δανείζει.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Αυτό το όλες τις γέννες πως αποδεικνύεται; Ή και το αντίθετο.
Με υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει το κάθε τακτικό μέλος κάθε χρονο.Αν αποδειχθεί οτι ψεύδεται διώχνεται απο το σύλλογο και ακολουθούν νομικές κυρώσεις!Ο σκοπός μιας τέτοιας προσπάθειας δεν ειναι να κανει τον μπαμπούλα...ειναι να εκπροσωπηθούν οι ερασιτέχνες εκτροφεις και να γίνουν επιτέλους "νόμιμοι"...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δεν ρώτηξα για τον σκοπό δημιουργίας ενός συλλόγου εκτροφέων, το συγκεκριμένο κριτήριο μου έκανε εντύπωση, μια και νομίζω είναι σχετικά εύκολο για οποιονδήποτε του χώρου να κρύψει αδήλωτη γέννα.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Με υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει το κάθε τακτικό μέλος κάθε χρονο.Αν αποδειχθεί οτι ψεύδεται διώχνεται απο το σύλλογο και ακολουθούν νομικές κυρώσεις!Ο σκοπός μιας τέτοιας προσπάθειας δεν ειναι να κανει τον μπαμπούλα...ειναι να εκπροσωπηθούν οι ερασιτέχνες εκτροφεις και να γίνουν επιτέλους "νόμιμοι"...
Νομικές κυρώσεις αν δεν δηλώσει κάποια γέννα στον ΚΟΕ;
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Σύλλογος Ερασιτεχνών Εκτροφέων Σκύλων Ελλάδας
1) διαθέτουν επωνυμία εκτροφείου από την FCI
2) εγγράφουν όλες τις γέννες των σκύλων τους μόνο στον εκπρόσωπο της F.C.I. στην Ελλάδα.
3) έχουν τουλάχιστον μία γέννα εγγεγραμμένη στον εκπρόσωπο της F.C.I. στην Ελλάδα.
4) έχουν συμμετάσχει σκύλοι εκτροφής ή ιδιοκτησίας τους αποδεδειγμένα σε 2 τουλάχιστον εκθέσεις μορφολογίας ή εργασίας ή κυναθλημάτων ομίλου υπαγόμενου στην FCI.
5) Δεν διαθέτουν επαγγελματική άδεια κυνοτροφείου.
6) Δεν εισάγουν σκύλους για εμπορικούς σκοπούς.
7) Δεν πωλούν σκύλους μέσω καταστημάτων ή διαδικτυακών καταστημάτων.
8) Δεν έχει καταδικαστεί αμετάκλητα για παραβάσεις που αφορούν την κακοποίηση και την ευζωία των ζώων συντροφιάς.


Παράθυρο με θέα...
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
epial, επειδή δεν καταλαβαίνω το σχόλιο, και υπάρχει προς το παρόν μια Διοικούσα Επιτροπή με ονόματα και διευθύνσεις, τι ακριβώς εννοείς.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αυτό ακριβώς που γράφω! Προσπαθεια παρακαμψης του νόμου από όλους! Να συμπληρωσω και καπέλωμα των όποιων πραγματικών ερασιτεχνών εκτροφέων υπάρχουν ή προκειται να υπάρξουν!
Τις προυποθέσεις εγγραφής στο σύλλογο, δεν τις βρίσκεις ένα τεράστιο βαρέλι φτιαγμένο έτσι για να τους χωράει όλους μα όλους ανεξαιρέτως ως ερασιτεχνες εκτροφεις;
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Τι παραπάνω κριτήρια επιλογής θα έπρεπε να υπάρχουν, ώστε να είναι πιο αυστηρή η είσοδος. Ευκαιρία να τα θίξουμε προς κάθε κατεύθυνση. Καλό θα ήταν να σχολιάσουν και οι εκτροφείς του forum.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3