ΤΖΑΚ ΡΑΣΕΛ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ?


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αν τα μέλη της οικογένειας έχουν ευαίσθητα νεύρα κινδυνεύουν ...από νευρικό κλονισμό - αυτό το σκυλί είναι Duracell!

Και νομίζω ότι θέλει πολυυυυυύ βόλτα για να "ξεμπουκώσει"!

"Καλόβολα" και ήσυχα σκυλάκια για διαμέρισμα νομίζω πως είναι τα Cavalier King Charles (Φοίβος).
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Amangos, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.terrier.com/advice/advicemenu.php3

και εδώ: (Πρόκειται για μια ταξινόμηση του Stanley Coren, επίκουρου καθηγητή του τμήματος της Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο της Βρετανικής Κολούμπια, των σκύλων ανάλογα με το ταμπεραμέντο, τον χαρακτήρα και τις συμπεριφορές τους. Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει! :wink: )

http://www.interpet.gr/nea/recent_2005/neo1_121005.htm
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
και εδω ενα σαιτ που εχει με βαθμιδες,απο το ...ποια σκυλια ειναι καλυτερα με τα παιδια,μεχρι ποια δεν προτεινονται οταν υπαρχουν παιδια στην οικογενεια.

http://www.dogbreedinfo.com/children.htm

το Τζακ ρασελ το εχει καταταξει στα σκυλια που ειναι καλυτερα σε οικογενειες που υπαρχουν μεγαλυτερα παιδια
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι, είναι πολύ νευρικό και ''ανοίγει'' και το στοματάκι του λιγάκι, αν υπάρχουν πολύ υπερκινητικά μικρά παιδιά μπορεί να υπάρξει κανένα ατυχηματάκι πάνω στο παιχνίδι. Θέλει πολύ βόλτα.
Δεν θα πρότεινα Terrier. (Iσως Westie, με το ζόρι...)
Εγώ θα πρότεινα το μπόξερ, που το μόνο ''ελάττωμά του'' (απ'ότι κατάλαβα γι'αυτόν που ρωτάει είναι ελάττωμα) είναι η εκτόνωση που χρειάζεται.
Γαλλικό Bulldog επίσης πρέπει να τους κάνει...
και αγγλικό....και Κάβαλιερ....Μεσαίο Σνάουτσερ και Τέκελ (όχι στις πρώτες επιλογές)
Και γνώμη μου να ξεχάσουν την φύλαξη, έτσι ανοίγουν πολύ την γκάμα
σε ήπια κηνυγετικά πχ που θα διδάξουν και το παιδί καλύτερα πώς να φέρεται στα ζώα...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Eυχαριστώ

Ο γνωστός μου προχθές μου ανέφερε ότι έγινε απόπειρα διάρρηξης στο σπίτι του (του είπα να βάλει συναγερμό άμεσα), και εχθές κατά τις 9 μου τηλεφώνησε (διότι ξέρει ότι σάτρα πάτρα έχω κάποια εμπειρία με τους σκύλους), και μου ζήτησε την γνώμη μου.

Μου είπε πως σκέφτεται να πάρει σκύλο από φίλο του πετσοπά (!!!) που του πρότεινε να πάρει Μπιγκλ ή τζακ ράσελ τεριέ!!!!!!!!!!!!!!!

Του είπα πως και τα δυο είναι κυνηγόσκυλα, δεν είναι φύλακες. Τα κυνηγόσκυλα θα του βγάλουν την πίστη με την κινητικότητα τους και την αυξημένη ανάγκη για βόλτες, η βόλτα τους θέλει μυρωδιές, βουνά, λαγκάδια, αλλιώς θα είναι δυστυχισμένα. Δεν του είπα τίποτα για την γνώμη μου για τους πετσοπάδες γιατί σκέφτηκα ότι αν τον αγριέψω ότι όλα είναι αρνητικά, θα σταματήσει να με ακούει... Του είπα ξανά να βάλει συναγερμό και να ξεχάσει τους σκύλους!

Δεν ξερω τι σχέση έχουν με τα παιδιά αυτές οι δυο φυλές, αλλά είμαι βέβαιος ότι με τον κλέφτη θα αναπτύξουν ιδιαίτερα καλή σχέση!!!

Του αντιπρότεινα λοιπόν να αγοράσει ένα Μαλτεζάκι!!!!!!!!!!!
Μικρό, παιχνιδιάρικο, και πάνω απ όλα είναι ένας ζωντανός συναγερμός, όποιος ξένος πλησιάσει θα φωνάζει ασταμάτητα...

Ούτε συζήτηση, δεν του αρέσουν τα Μαλτεζάκια...

Θα του προτείνω να γίνει μέλος εδώ, και να συζητήσει με περισσότερους (από εμένα και τον πετσοπά φίλο του) γιατί φοβάμαι μην αποτύχω, και τελικά καταλήξει με ένα σκυλο που δεν του ταιριάζει.
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
vrmode said:
"Καλόβολα" και ήσυχα σκυλάκια για διαμέρισμα νομίζω πως είναι τα Cavalier King Charles (Φοίβος).
Λοιπον τα o δικος μου ειναι απιστευτα ησυχος (δεν εχω ακουσει τη φωνουλα του) δεν κανει ζημιες, απιστευτα καλοβολος! Η σχεση του με τα παιδια ειναι φανταστικη!!! (αρκει να μην ειναι και τα δυο μωρα-κουταβι με μωρο) Δεν εχει καμοια σχεση με φυλακα ομως!! Ειναι πολυ κοινωνικος με τους ανθρωπους και τους θεωρει ολους φιλους του.

Το αδερφακι του εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα.... Αλλο Κing charles δεν ξερω....
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αν θελει μια σβουρα που θα γυρναει 18/24 γυρω γυρω στο σπιτι ας το παρει!
αλλα ησυχια δεν θα βρει!
θα μπορουσε να παρευ ενα
yorkshire,
Cairn Terrier
Silky Terrier
που ειναι και φατσουλες και γαυγιζουν βεβαια τεργιε ειναι και αυτα!
αλλιως γαλλικο θα ελεγα!
 


bulldy

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2006
67
0
Και τα Pug είναι πολύ καλά με τα παιδιά και γενικά σαν σκυλάκια. Και οσο για φύλακες δεν αφήνουν να περάσει κουνούπι χωρίς να γαβγίσουν. Ετσι ήταν τουλάχιστον το δικό μου.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Του έδειξα στο ιντερνετ το Γαλλικό μπουλντόγκ, και δεν του κάνει σαν μούρη!!! Τι άνθρωποι, εγώ το βρίσκω πανέμορφο!!!!

Το Πάγκ φοβάμαι ότι δεν θα του αρέσει ούτε αυτό.

Ευτυχώς κατάλαβε να μην πάρει Τζακ Ράσελ, για το Σνάουτσερ μινι τι γνώμη έχετε? Κάνει στοιχειώδη φύλαξη??? Αυτό του άρεσε!!!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
εχω διαβασει οτι ειναι κυριαρχικα :lol:

σε κατι τετοιες φασεις μου λειπει μια ψυχη!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Του αντιπρότεινα λοιπόν να αγοράσει ένα Μαλτεζάκι!!!!!!!!!!!
Γιορκσάιρ είναι ο καλύτερος συναγερμός...

Επίσης άλλο κηνυγόσκυλο και άλλο τεριέ (και ας κηνυγάει αρουραίους)
γαυγίζει πολύ και δαγκώνει έυκολα..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και τα Chihuahua κανουν μια χαρα για φυλακες, αλλα δεν θα τα προτεινα ποτε για παιδια!

Σναυτσερ mini η μεσσαιος μια χαρα ειναι- αλλα να εχει υποψη του οτι ισως να δυσκολευτει να βρει σωστο Groomer και ισως και σωστο σκυλι απο εκτροφειο.
Το τελευταιο ισχει και για τα Cairn kai Silky Τερριερ.

Αρκετα ζωηρα, καλοι φυλακες και πολλες φορες και αρκετα καλα με παιδια ειναι και τα Westie (η ανεκτηκοτητα τους εχει ομος ορια- και καπιοα ζωηρα παιδια που υπερβαινουν τα ορια μπορει να γνωρισουν και τα δοντακια τους).

Jack Russel ομος ΠΟΤΕ!!!
Δεν κουραζονται καθολου!!

Τις προαλλες πηγα να κουρεψω ενα σκυλο σε ενα σπιτι, οπου ειχαν και Jackie!! Αφου τελειοσα με τον σκυλο, εκατσα να μιλισω λιγο με τους ανθροπους- με αναγκασε κυριολεκτικα να παρω στο χερι μου ενα σχοινι και να το τραβαει αυτος με ολη του την δυναμη.
Μολις αφηνα το σχοινη τον επιασε σχεδον πανικος και μου το εχονε παλι στο χερι μου. Απιστευτος τυπακος.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τελικά ο γνωστός μου εχθές παρήγγειλε ένα Μπήγκλ σε ένα πετσοπ, το οποίο υποτίθεται ότι έχει ανοιχτή γραμμή με όλους τους εκτροφείς (!!!), και ενώ δεν έχει κουτάβια στο μαγαζί του, έχει 10ήμερη παράδοση σε ότι φυλή και αν θέλεις (!!!!!!), και σου παραδίδει το κουτάβι έτοιμο (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) με τα εμβόλια του, με το μικροτσίπ του κλπ.
Υπόσχεται δε και χαρτιά για το σκυλάκι από τον ΚΟΕ.

Είχα συστήσει στον γνωστό μου πριν αγοράσει τον σκύλο, να μην βιαστεί, να αποφασίσει από που θα αγοράσει κουτάβι και τι ράτσα θα είναι αφού κάνει αρκετή έρευνα και αφού συζητήσει αρκετά (του είπα να γραφτεί και εδώ), να μην αγοράσει από πετσοπ γιατί τα σκυλάκια αποχωρίζονται από πολύ μικρά την μητέρα τους και καταλήγουν για μεγάλο διάστημα σε γυάλινα κλουβάκια, αλλά αυτός θεώρησε ότι ήταν επείγον να πάρει το κουτάβι για να τον φυλάει από πιθανούς διαρρήκτες (!!!), ο συναγερμός θα κόστιζε πάνω από 2000 ευρώ ενώ το κουτάβι μόνο 550 ευρώ (!!!) και προτίμησα να μην επεκταθώ περισσότερο, έτσι κι αλλιώς ήταν ήδη προαποφασισμένο, τι νόημα θα είχε η όποια συζήτηση?

Παλιότερα είχα περισσότερη όρεξη να μιλάω, τώρα προτιμάω να ακούω τι λένε οι άλλοι, παρατηρώ τι συμβαίνει, και κρατάω τα περισσότερα συμπεράσματα για τον εαυτό μου, γιατί έτσι κι αλλιώς, όποιος θέλει να καταλάβει, αργά ή γρήγορα το καταφέρνει, όποιος έχει προαποφασίσει όταν σου ζητάει την γνώμη σου, ότι και να του πεις, θα κάνει αυτό που ήδη έχει αποφασίσει, συνένοχους στην απόφαση του ψάχνει, και όχι διάλογο με σκοπό την διαμόρφωση άποψης.

Του εύχομαι καλή τύχη, κάτι μου λέει ότι κάθε τόσο θα μαθαίνω τα νέα του σκυλιού του, επειδή στο σπίτι του το κουταβάκι θα είναι μόνο του 9-10 ώρες, του είπα τουλάχιστον να το παίρνει μαζί του στην δουλειά (αφεντικό είναι, ότι θέλει κάνει)...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο φίλος σου ανήκει στο 99% των υποψήφιων αγοραστών «σκύλο θέλω, τώρα τον θέλω, και μάλιστα…έτοιμο, χωρίς να πολυασχοληθώ!»
Δυστυχώς το συγκεκριμένο περιστατικό είναι μια ΑΚΟΜΑ απόδειξη πόσο πίσω είμαστε κυνολογικά σαν χώρα… :(

Διάβασε τουλάχιστον «τι εστί μπίγκλ» πριν τον…παραγγείλει ή παρασύρθηκε από τη δημοτικότητα του…Σνούπι?
Το μπιγκλ είναι ένα ενεργητικό, δραστήριο και πεισματάρικο λαγωνικό το οποίο αν το αμολήσεις 10 ώρες την ημέρα μόνο του στο σπίτι … ζήτω που κάηκες!

Όπως και να ‘χει, την επόμενη φορά που θα τον επισκεφτείς, αντί για πάστες, κράτα του πεσκέσι ένα κουτάκι lexotanil! :wink:
Να είσαι σίγουρος πως θα το εκτιμήσει περισσότερο από τις σοκολατίνες! :lol:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ROTTIE said:
Ο φίλος σου ανήκει στο 99% των υποψήφιων αγοραστών «σκύλο θέλω, τώρα τον θέλω, και μάλιστα…έτοιμο, χωρίς να πολυασχοληθώ!»
Δυστυχώς το συγκεκριμένο περιστατικό είναι μια ΑΚΟΜΑ απόδειξη πόσο πίσω είμαστε κυνολογικά σαν χώρα… :(

:
....και γιατι δυστυχως εχουμε τοσα αδεσποτα στη χωρα μας :cry: [/b]
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ROTTIE said:
Ο φίλος σου ανήκει στο 99% των υποψήφιων αγοραστών «σκύλο θέλω, τώρα τον θέλω, και μάλιστα…έτοιμο, χωρίς να πολυασχοληθώ!»
Δυστυχώς το συγκεκριμένο περιστατικό είναι μια ΑΚΟΜΑ απόδειξη πόσο πίσω είμαστε κυνολογικά σαν χώρα… :(

Διάβασε τουλάχιστον «τι εστί μπίγκλ» πριν τον…παραγγείλει ή παρασύρθηκε από τη δημοτικότητα του…Σνούπι?
Το μπιγκλ είναι ένα ενεργητικό, δραστήριο και πεισματάρικο λαγωνικό το οποίο αν το αμολήσεις 10 ώρες την ημέρα μόνο του στο σπίτι … ζήτω που κάηκες!

Όπως και να ‘χει, την επόμενη φορά που θα τον επισκεφτείς, αντί για πάστες, κράτα του πεσκέσι ένα κουτάκι lexotanil! :wink:
Να είσαι σίγουρος πως θα το εκτιμήσει περισσότερο από τις σοκολατίνες! :lol:
δεν θα μπορουσα να το γραψω καλητερα!

ελπιζω μονο να μην δουμε σε κανα μηνα κανα τοπικ ψαχνουμε σπιτι για μπιγκλ!!
 


DimitrisG

Member
7 Μαϊου 2007
20
0
Ν.Φιλαδέλφεια
Το beagle είναι πολύ ώραιο σκυλάκι....θα ήθελα να μάθω ποιος δεν θα αντέξει πρώτος τα ουρλιαχτά του....ο φίλος σου ή οι γείτονες του!Αν του έδειχνες έναν ελληνικό ιχνηλατη θα τον έπαιρνε?Το beagle γιατί το πήρε?Αχ αυτά τα έντονα χρώματα...!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Έχω την εντύπωση πως σε λίγο καιρό θα μετανοιώσει την ώρα και την στιγμή... Λυπάμαι, δεν μπόρεσα να τον αποτρέψω!!! Ο πετσοπάς ήταν συμμαθητής του από το σχολείο, δικός του άνθρωπος δηλαδή, τυο έδωσε και ένα βιβλίο να διαβάζει για τις 10 μέρες, μέχρι την παραλαβή του κουταβιού.

Ο Θεός βοηθός!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Συνάντησα σήμερα τον γνωστό μου, και φτάσαμε στα γνωστά "Στάλεγα"....

Γιατί ο κόσμος δεν ακούει???

Τα νέα λοιπόν είναι τα εξής:
Ψάχνουνε να το δώσουμε το σκυλάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(
(γι αυτό με θυμήθηκε ο γνωστός μου μετά από τόσο καιρό)

Το σκυλί την βγάζει 23 ώρες την ημέρα στο μπαλκόνι, εκεί χέζει, εκεί κατουράει, έφαγε 4-5 ζευγάρια παπούτσια της μικρής κόρης, κάτι περιοδικά κλπ, η μεγαλύτερη βόλτα που έχει ποτέ πάει ποτέ είναι μέχρι το ψιλικατζήδικο για τσιγάρα, 100-150 μέτρα από το σπίτι...

Κρίμα :evil: