Τα καμώματα του γκρέμλιν και της σουπιάς!!!


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Η αδερφή μου που πηρε δεύτερο αδέσποτο(θυληκό) θέλει να κάνει ότι κ ο πρώτος.κ κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια. :LOL:
επισης χαϊδεύεις τον έναν οπωσδήποτε κ αυτην:giggle:.
επισης ήρθε κ τρίτος στην αυλή αλλά δεν του επιτρεπει να πλησιασει τον πρώτον ουτε κ να μπει στο σπιτι,και στην αρχή την μαξιλαρα του την έβγαζε έξω από την αυλη:ROFLMAO:
 
  • Haha
Reactions: medusa


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εγώ θα εξακολουθώ να πετάγομαι και να σας προβληματίζω!
Ετσι, ακαδημαικά. Γιατί ποτέ δεν ξέρεις!

Αυτές λοιπόν τις συμπεριφορές να ξέρετε, οι σκύλοι μας, δεν τις κάνουν για να τα βρίσκουμε εμείς χαριτωμένα και να έχουμε να λέμε. Είμαστε τυχεροί, αν στο πέρασμα των χρόνων, εξακολουθούμε να τα αφηγούμαστε με χαμόγελο. Εξαρτάται από πάρα πολλά. Αυτό. Τελεία. :cool:
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Εγώ θα εξακολουθώ να πετάγομαι και να σας προβληματίζω!
Ετσι, ακαδημαικά. Γιατί ποτέ δεν ξέρεις!

Αυτές λοιπόν τις συμπεριφορές να ξέρετε, οι σκύλοι μας, δεν τις κάνουν για να τα βρίσκουμε εμείς χαριτωμένα και να έχουμε να λέμε. Είμαστε τυχεροί, αν στο πέρασμα των χρόνων, εξακολουθούμε να τα αφηγούμαστε με χαμόγελο. Εξαρτάται από πάρα πολλά. Αυτό. Τελεία. :cool:
Τελεία.. χαίρομαι γιατί από μια παράγραφο δεν μπορείτε να βγάλετε συμπεράσματα ..:cool:κ όλα είναι θέμα ψυχολογίας κανενας δεν είπε το αντιθετο.αλλά τι να κάνουμε κάποια φαίνονται αστεια στην αρχη,
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Τελεία.. χαίρομαι γιατί από μια παράγραφο δεν μπορείτε να βγάλετε συμπεράσματα ..:cool:
Το θέμα δεν είναι, αν μπορώ εγώ, να βγάλω συμπέρασμα. Οχι από μια παράγραφο. Από μία λέξη και μόνο. Το θέμα είναι, τι συμπέρασμα μπορεί να βγάλει ο όποιος [άλλος] διαβάζει και τι μπορεί ίσως, να προλάβεις να του σώσεις :)

Αυτό με την ψυχολογία δεν το πολυκατάλαβα. Αν θέλεις, το εξηγείς λίγο καλύτερα, για να διαφωνήσω πιο προσεκτικά :LOL: Αν το αποφασίσεις, καλό θα ήταν να το κάνουμε στο θέμα σου, να το αφήσουμε ήσυχο αυτό εδώ :)
 
  • Like
Reactions: Orjo


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Το θέμα δεν είναι, αν μπορώ εγώ, να βγάλω συμπέρασμα. Οχι από μια παράγραφο. Από μία λέξη και μόνο. Το θέμα είναι, τι συμπέρασμα μπορεί να βγάλει ο όποιος [άλλος] διαβάζει και τι μπορεί ίσως, να προλάβεις να του σώσεις :)

Αυτό με την ψυχολογία δεν το πολυκατάλαβα. Αν θέλεις, το εξηγείς λίγο καλύτερα, για να διαφωνήσω πιο προσεκτικά :LOL: Αν το αποφασίσεις, καλό θα ήταν να το κάνουμε στο θέμα σου, να το αφήσουμε ήσυχο αυτό εδώ :)
Εσείς το ξεκινήσατε κ φυσικα δεν θα χαλάσω το θέμα με το γκρεμλιν.και γενικά δεν θα το συνεχίσω άλλο μαζί σας..
 
  • Like
Reactions: mareco


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
American bullies XXL. καπου στα 80-90 κιλα νομίζω θα είναι. Πιστευω και παραπανω. Ειναι σαν πιτμπουλοειδη γιγαντιαια , οχι τοσο πολυ σε υψος , κυριως σε ογκο. O γειτονας ειναι εκτροφεας και ειναι εκπαιδευμενα, μεγαλωμενα μες την οικογενεια του κτλ. Απειλητικα ειναι στην οψη κυριως. Με ανθρωπους ειναι κλασσικα πιτμπουλοειδη, σαν τεραστια μωρα. Εχω πετύχει μια φορα και κατι κουταβακια ηταν ξερω γω 30-40 κιλα αλλα πολυ γλυκουλικα.

Να τα γλυκα γειτονακια που συνανταμε , τα βρηκα στη σελιδα του εκτροφειου.
View attachment 76989View attachment 76990

ΥΣ. Παντως αμα γινει καμια στραβη και σπασει κανα αλυσιδακι εγω θα τον χωσω σε κανα καδο, εχω κανει πλανο. :LOL:
τι μου θύμισες!!! τέτοιο plan B είχα πάντα κατά νού όταν έβγαζα περίπατο το Λινάκι μου ,αν μας τύχαινε στραβή βουρ παρκάρισμα μέσα σε κάδο μπλε κατά προτίμηση να πώ την αμαρτία μου αλλά και πράσινο προκειμένου να τη σώσω από κανένα δγιαολάκι και δεν ήταν ανάγκη να είναι ενενηντάκιλο
 
  • Haha
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Γεια σας καλοι μου διποδοι και τετραποδοι. Είμαι το αγαπημένο σας γκρεμλιν, αυτο το Πασχα δε με πηγαν πουθενα για να μην ταλαιπωρησουμε την φίλη μας την σουπια και δεν εφαγα κατσικακι. Ουτε καν αυγουλακι δεν είδα.
Περναγα και εξω απο τα πετσοπ που ολο με κερνανε και ηταν ολα κλειστα απογοητευση με επιασε!
340471128_6444932398871543_7136574420033325145_n.jpg

Αυτη η σουπια να ξέρετε έχει παρει πολυ αέρα. Εκει που δεν μπορούσε ουτε να πηδήξει καγκελακι οταν εβγαινε μόνη της ,τωρα που βγαινει μαζί μου εχει γίνει fit. Ερχεται μαζί μας μια ωρα βόλτα εντατικη καθε πρωί, και έμαθε να κανει χοπ! Τελικα ενω δε την φαινοταν της κοντης, ειναι ελατηριο, πηδάει τωρα φραχτακια και μετα κιολας χαιρεται μόνη της ! Γενικα χαίρεται τρελα μολις δει τα λουριά και είναι πλεον πολυ χαρούμενη στη βόλτα μαζί μου! Οταν είναι μόνη της είναι πιο κατσούφα.

329888110_145605901804846_4653729019450271222_n.jpg
340510153_1368817397024156_4324233712143924061_n.jpg

Επίσης σαν να αρχιζει να καταλαβαίνει και το ελα, ειδικα οταν η Μέδουσα κρατάει κανα κρεατακι παει σφαίρα! Και στο σπίτι φαινεται πιο χαλαρή και άνετη , ρίχνει κατι τρελους υπνους ανασκελα!
341254817_895954421634572_3467385613253840996_n.jpg
Της αλλάξαμε και όνομα δε μας καθοταν καλα τωρα αποφασισαμε οριστικά να την λέμε Freyja.

Αυτα τα νέα μας. Ελπίζω εσεις να φαγατε κατσικάκια!
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Αγαπητό γκρεμλιν, Σπόρος εδώ. Κι εμένα που με πήγαν αλλού για Πάσχα και είχα και καλή παρέα με δύο ωραία κορίτσια, ούτε μια μικρή τραγανιστη πετσούλα δεν μας έδωσαν να κάνουμε Ανάσταση κι εμείς! Σήμερα, τους ξέφυγα και ξεκλεψα ένα κοκκκαλακι αρνίσιο από τα σκουπίδια, αλλά με κατάλαβαν και μου το πήραν μέσα από το στόμα!!! Να ξέρεις, σε παρακολουθώ και παίρνω μαθήματα από εσένα! 20230419_153733.jpg20230417_132251.jpg20230414_192230.jpg
Και μερικές φωτογραφίες από τις διακοπές μου. Τα κορίτσια είναι η Ζιζελ και η Ατζελινα.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Τυχερός είσαι γκρέμλιν!! Αλήθεια σου λέω... άκου κι εμένα που δεν πήγα πουθενά γιατί κορονιάστηκε πρώτα η μαμά μου και μετά ο μπαμπάς μου και με έβγαζαν ελάχιστες βόλτες..οι αδερφές μου σιγά μην είχαν όρεξη για μεγάλες βόλτες...ένα μισάωρο και βουρ πίσω...μαύρο Πάσχα έκανα...ούτε αρνάκι ούτε τίποτα γιατί δεν μαγείρεψε κανείς:cry:.
 

Attachments



medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Γεια σας διποδοι και τετράποδοι..... η σουπιά είμαι!

Με πάνε κάθε μέρα μεγάλες βολτες μαζί με το γκρεμλιν και είναι η αγαπημένη μου στιγμή της ημέρας. Μ' αρεσει πολυ η βόλτα, όσο περπατάμε παω κουνιστή με την ουρά μου πάνω! Πολλες φορες βέβαια το παρακάνουν και με κουράζουν, αυτο το γκρεμλιν τρεχει σαν διάολος, δεν το προλαβαίνω.

342497789_2447101698781156_8132024997762286139_n.jpg

Επίσης το γκρεμλιν δε φαινεται να θελει να γίνουμε φίλοι, στο σπίτι δε μου δίνει καμία σημασία , κανει οτι δεν υπάρχω. Μου κλέβει και το φαγητο οποτε μπορεί και οταν του κολλάω και πολυ μπορεί και να μου γρυλίσει. Πάντως δέχεται να μοιραζόμαστε τον καναπέ, κατι είναι και αυτο!

342821199_3479387559011470_8749461322144449643_n (1)ψψψ.jpg

Δε μπορω να πω οτι εχω γίνει φίλη με τους ανθρώπους αλλα δε με τρομάζουν οπως παλιά, μάλιστα αμα προτάσουν ήρεμα το χέρι διστακτικά παω να ρίξω μια ματιά, συνήθως κατι καλο σου δίνουν. Επίσης η Μέδουσα θέλει να με ζουπήξει το λέει συνέχεια!

Εχω να δηλώσω επίσης οτι αυτο το κατασκευασμα των δίποδων που λέγεται κρεβατι πολυ μου αρέσει. Τα βράδια περιμένω να κοιμηθεί η Μέδουσα και μετά ανεβαίνω και εγω πάνω.

343726618_1264968317474801_5700594381104446205_n.jpg342977142_1720917658325227_2836882420563676869_n.jpg

Επίσης χτες με υιοθέτησαν και επίσημα! Τωρα δε πάω πουθενα!

Αυτά τα νέα μας! Καλή σας ημέρα!
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Καλά είναι θεωρώ. Αν μασάει και κανει βλακείες υποθέτω νιώθει πιο άνετα από το να είναι ένας τρομαγμένος σκύλος σε μια γωνιτσα να φοβάται για την ζωή του.
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and medusa




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Πάντως σίγουρα έχει γίνει φίλη με εσένα @medusa, για να ανεβαίνει μαζί σου για ύπνο.
Θελω την βοήθεια σας!
σας διαβάζω όλο τον καιρό όπως είχα διαβάσει κ τα παλιά
να χαίρεστε κ επίσημα το νεο μέλος!
ποσο καιρό έκανε να χαλαρώσει η σουπιά;
εχουμε πάρει ενα αδέσποτο κ αρνηται να παει βολτα,μόλις μπαίνει το σαμαράκι δεν θέλει να κουνηθεί
βεβαια δεν το έχω εγω αλλά το βλεπω ννα το παιρνω γιατί δεν μπορω την γκρίνια τους
 
  • Love
Reactions: medusa


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Θελω την βοήθεια σας!
σας διαβάζω όλο τον καιρό όπως είχα διαβάσει κ τα παλιά
να χαίρεστε κ επίσημα το νεο μέλος!
ποσο καιρό έκανε να χαλαρώσει η σουπιά;
εχουμε πάρει ενα αδέσποτο κ αρνηται να παει βολτα,μόλις μπαίνει το σαμαράκι δεν θέλει να κουνηθεί
βεβαια δεν το έχω εγω αλλά το βλεπω ννα το παιρνω γιατί δεν μπορω την γκρίνια τους
Καλησπέρα
Αντιμετώπισα το ίδιο με έναν σκυλάκο που φιλιξένησα απ το καταφύγιο μέχρι να του βρω υιοθεσία. Ένα είναι σίγουρο: θέλει χρόνο και πολλή πολλή υπομονή. Για πολλές μέρες βάζαμε το λουρί και με πολύ βραστό κοτόπουλο μπορει να καταφέρναμε να κάνουμε 3-4 βήματα σε 30-40 λεπτά. Όσο πιο συχνά και σταθερά γίνεται, τόσο πιο γρήγορα θα ξεκλειδώσει. Μετά τις πρώτες μέρες τον τραβούσα ελαφρά με το λουρί για να καταλάβει ότι, οκ δεν έγινε και κάτι. Ένα βήμα, πολύ κοτόπουλο. Μια μέρα (μετά απο 2-3 βδομάδες) βγηκε μόνος του και πήγαμε βόλτα όλο το τετράγωνο!!! Εδώ και μήνες ζει ευτυχισμένος με τη νέα του οικογένεια. Καλή επιτυχία εύχομαι!!!
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Καλησπέρα
Αντιμετώπισα το ίδιο με έναν σκυλάκο που φιλιξένησα απ το καταφύγιο μέχρι να του βρω υιοθεσία. Ένα είναι σίγουρο: θέλει χρόνο και πολλή πολλή υπομονή. Για πολλές μέρες βάζαμε το λουρί και με πολύ βραστό κοτόπουλο μπορει να καταφέρναμε να κάνουμε 3-4 βήματα σε 30-40 λεπτά. Όσο πιο συχνά και σταθερά γίνεται, τόσο πιο γρήγορα θα ξεκλειδώσει. Μετά τις πρώτες μέρες τον τραβούσα ελαφρά με το λουρί για να καταλάβει ότι, οκ δεν έγινε και κάτι. Ένα βήμα, πολύ κοτόπουλο. Μια μέρα (μετά απο 2-3 βδομάδες) βγηκε μόνος του και πήγαμε βόλτα όλο το τετράγωνο!!! Εδώ και μήνες ζει ευτυχισμένος με τη νέα του οικογένεια. Καλή επιτυχία εύχομαι!!!
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!διαβαζουμε τις όμορφες ιστορίες σας!!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Θελω την βοήθεια σας!
σας διαβάζω όλο τον καιρό όπως είχα διαβάσει κ τα παλιά
να χαίρεστε κ επίσημα το νεο μέλος!
ποσο καιρό έκανε να χαλαρώσει η σουπιά;
εχουμε πάρει ενα αδέσποτο κ αρνηται να παει βολτα,μόλις μπαίνει το σαμαράκι δεν θέλει να κουνηθεί
βεβαια δεν το έχω εγω αλλά το βλεπω ννα το παιρνω γιατί δεν μπορω την γκρίνια τους
Ενταξει καθε περιπτωση ειναι διαφορετική, η συγκεκριμενη εκανε αρκετους μηνες απλα για να βγει βόλτα στην πόλη, αλλα δεν ασχοληθηκαμε και συστηματικα.
Και σιγουρα αναλογα την περιπτωση θελουν και διαφορετικη αντιμετωπιση και θα παρει και διαφορετικο χρονο. Ισως να απευθυνθείτε σε καποιον εκπαιδευτη για την περιπτωση του.


ΥΣ. Σαμαρακι σε σκυλι φοβικο δε θα φορουσα , εκτος αν ειναι το ειδικο με τους 3 ιμαντες. Δε θες οταν με το καλο βγει να χαθει.
 
  • Love
Reactions: Mava


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Πάντως σίγουρα έχει γίνει φίλη με εσένα @medusa, για να ανεβαίνει μαζί σου για ύπνο.
Φίλη με το κρεβατι σίγουρα, συγκεκριμενα με το μαξιλάρι, αυτη ειναι μικρη και καπως χωραει πάνω :LOL:
Απο εμενα προσπαθει να μένει οσο πιο μακριά γίνεται.
 
  • Haha
  • Love
Reactions: Aliki V. and Mava


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
...
εχουμε πάρει ενα αδέσποτο κ αρνηται να παει βολτα,μόλις μπαίνει το σαμαράκι δεν θέλει να κουνηθεί...
Κακώς τώρα σου απαντάω σε ξένο θέμα, αλλά όπως σου έγραψε η συνάδελφος...αυστηρά και μόνο σαμαράκι απολύτου ασφαλείας ιδιαίτερα ψαγμένο γιατί λίγα μοντέλα είναι τέτοια, και ακόμη καλύτερα κολλάρο όσο πρέπει σφιχτά, για να μην βγει από τον λαιμό, αν κάνει πίσω. Οχι χαλαρό σαν κολιεδάκι. Και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ταυτότητα με τηλέφωνο επικοινωνίας, πάνω του, μόνιμα.

...
βεβαια δεν το έχω εγω αλλά το βλεπω ννα το παιρνω γιατί δεν μπορω την γκρίνια τους
Αυτή η πρόταση τώρα, είναι κάπως περίεργη. Δικό σου δεν είναι το σκυλάκι; :p
Βασικά άστο. Μην μου απαντήσεις εδώ. Στο δικό σου θέμα, αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει, να φτιάξεις asap :)
 
  • Like
Reactions: marytherion


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Κακώς τώρα σου απαντάω σε ξένο θέμα, αλλά όπως σου έγραψε η συνάδελφος...αυστηρά και μόνο σαμαράκι απολύτου ασφαλείας ιδιαίτερα ψαγμένο γιατί λίγα μοντέλα είναι τέτοια, και ακόμη καλύτερα κολλάρο όσο πρέπει σφιχτά, για να μην βγει από τον λαιμό, αν κάνει πίσω. Οχι χαλαρό σαν κολιεδάκι. Και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ταυτότητα με τηλέφωνο επικοινωνίας, πάνω του, μόνιμα.


Αυτή η πρόταση τώρα, είναι κάπως περίεργη. Δικό σου δεν είναι το σκυλάκι; :p
Βασικά άστο. Μην μου απαντήσεις εδώ. Στο δικό σου θέμα, αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει, να φτιάξεις asap :)
Όλα καλά με το σκυλάκι ..
Κακώς τώρα σου απαντάω σε ξένο θέμα, αλλά όπως σου έγραψε η συνάδελφος...αυστηρά και μόνο σαμαράκι απολύτου ασφαλείας ιδιαίτερα ψαγμένο γιατί λίγα μοντέλα είναι τέτοια, και ακόμη καλύτερα κολλάρο όσο πρέπει σφιχτά, για να μην βγει από τον λαιμό, αν κάνει πίσω. Οχι χαλαρό σαν κολιεδάκι. Και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ταυτότητα με τηλέφωνο επικοινωνίας, πάνω του, μόνιμα.


Αυτή η πρόταση τώρα, είναι κάπως περίεργη. Δικό σου δεν είναι το σκυλάκι; :p
Βασικά άστο. Μην μου απαντήσεις εδώ. Στο δικό σου θέμα, αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει, να φτιάξεις asap :)
όλα καλά με το σκυλάκι!ηθελα την γνώμης της @medusa γι αυτό έστειλα εδώ..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf