Τα σκυλιά των γειτόνων γαβγίζουν στον δικό μου στη βόλτα του και μου λένε να μη περνάω από εκεί.


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.240
7.797
Piece of cake! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Εδω ο αλλος ολοκληρο εργο εγραψε κι απαντηση δεν εδωσε (σποιλερ αλερτ) :LOL::LOL::LOL: Σου λεει, βρες το μονος σου.

Παντως @Μαρια&Ηρα, με τη μουσικη κανε ο,τι θες. Δε με νοιαζει τοσο. Τη θεσουλα ομως ρε! Που τη βλεπω εκει μιση μπροστα και μιση πισω και κλαιω, ξανασκεψου την, σε παρακαλω! :)
Εγω που δεν οδηγω και εχω πολυ ευαισθητη ακοη θα επιμεινω παλι στη μουσικη...Δε τη παλευω με τη καμια. Ουτε το γκρεμλιν. Ξυπναμε και κοιταζομαστε. :LOL:
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Νομιζω...με βρηκατε καλή κ με εκμεταλλευεστε...:X3:

Καταρχας να ξεκαθαρισουμε οτι τα μεγαλα κενα τα αφηνω στο πατρικο μου μονο...στους συνήθεις υπόπτους...
Το ιδιο ισχυει κ για το τσιτα μουσικη!
Δε παω σα τη τρελη να βασανιζω ξενες γειτονιές :D:p

Τωρα αμα ειστε τοσο γκαντεμηδες κ θετε να έρθετε καμια βολτα Νικαια,στειλτε μου π.μ. να επιβεβαιωσουμε οτι καταρχας δε θα'μαι κατω κ καταδευτερον δε θα ρθετε στο πατρικο μου :ROFLMAO::LOL::ROFLMAO:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.240
7.797
Νομιζω...με βρηκατε καλή κ με εκμεταλλευεστε...:X3:

Καταρχας να ξεκαθαρισουμε οτι τα μεγαλα κενα τα αφηνω στο πατρικο μου μονο...στους συνήθεις υπόπτους...
Το ιδιο ισχυει κ για το τσιτα μουσικη!
Δε παω σα τη τρελη να βασανιζω ξενες γειτονιές :D:p

Τωρα αμα ειστε τοσο γκαντεμηδες κ θετε να έρθετε καμια βολτα Νικαια,στειλτε μου π.μ. να επιβεβαιωσουμε οτι καταρχας δε θα'μαι κατω κ καταδευτερον δε θα ρθετε στο πατρικο μου :ROFLMAO::LOL::ROFLMAO:
επειδη εχω εμπειρια απο προς τα εκει γειτονιες, νικαια αμφιαλη κ.τ.λ εκει εχουμε να αντιμετωπισουμε πολλους, θα εισαι το μικροτερο προβλημα...Τουλαχιστον εσυ παιζεις τραγουδια του σατανα ειπες :D
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα




nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Οπως εχω ξαναπει...
Οταν σε σεβονται 1 εσυ να σεβεσαι 10
Οταν ομως κοιτανε να σε μαμησουν 1 εσυ να μαμας 10!
Τελος!
Σε αντίθεση απ'ό,τι ίσως νομίζουμε, ο σεβασμός είναι το αρχέγονο εκείνο στοιχείο που επέτρεψε στα πρώτα θηλαστικά (πολύ πριν από εμάς και τους σκύλους) να σχηματίσουν τις πρώτες αγέλες.

Το πρόβλημα όμως ξέρεις ποιο είναι; Οτι ενώ όλοι ξέρουμε πως να απαιτούμε σεβασμό ενστικτωδώς, δεν ξέρουμε πως να δείχνουμε και είναι κάτι που πρέπει να το διδαχτούμε.

Αν ακολουθήσουμε όλοι το ρητό σου, πίστεψέ με δεν θα σου αρέσει αυτό που θα γίνει γύρω σου. Δοκίμασε να δείξεις σεβασμό (χωρίς να σκύψεις το κεφάλι-μην μπερδεύεσαι) ακόμα και σε αυτόν που δεν σε σέβεται και δες το αποτέλεσμα.



@east49 Αν παραλληλίσω την ιστορία με τον παππού και την παρομοίωσή μου με την πιτυρίδα (βλ.προηγούμενο ποστ), επέλεξες να κουρευτείς γουλί, απ'το να την αφήνεις στους ώμους σου. Υπάρχει όμως και τρόπος με την σωστή θεραπεία να κρατήσεις τα μαλλιά σου και να έχεις και καθαρούς ώμους. Φαντάζομαι βέβαια είναι επιλογή σου για δικούς σου λόγους. :)
 
  • Like
Reactions: Estranged


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
@nas προσωπικά, θα το εκτιμούσα αν ήσουν κάπως πιο ξεκάθαρος, σχετικά με το τι υποννοείς, γιατί δεν καταλαβαίνω καθόλου αυτές τις μεταφορές που κάνεις, και ομολογώ ότι θα με ενδιέφερε να κατανοήσω, ποιές είναι επιτέλους αυτές οι "σωστές θεραπείες" που κάποιοι μπορούμε, αλλά προφανώς δεν θέλουμε να ακολουθήσουμε.
 
  • Like
Reactions: nas


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Χμμμ.. λίγο δύσκολο για μένα μέσω του γραπτού λόγου.. θα προσπαθήσω όμως με ένα παράδειγμα απ'τον δικό μου σκύλο.

Στην ουσία τίποτα καινούργιο ή διαφορετικό από αυτά που ξέρουμε ήδη περί διαβάσματος του σκύλου, σωστού χρονισμού, συνέπειας και ηρεμίας.

Είμαι λοιπόν με την Λούνα στην βεράντα. Η Λούνα τον πρώτο καιρό δεν βγήκε ποτέ μόνη της, πάντα ήμουν παρών για έλεγχο των ερεθισμάτων και των αντιδράσεών της. Κάθομαι και πίνω τον καφέ μου και καλά αδιάφορα αλλά έχω την προσοχή μου πάνω της. Είναι και αυτή χαλαρή, ξάπλα και χαζεύει στο δρόμο. Ξαφνικά κοκκαλώνει στιγμιαία, τεντώνει τα αυτιά και κάνει να σηκωθεί. Ακριβώς εκείνη την στιγμή, από εντελώς χαλαρός την ξαφνιάζω με ένα κοφτό ψιτ, την δείχνω με το δάχτυλο και την κοιτάω επίμονα αλλά ήρεμα. Ένα πράμα σαν τον Cesar δηλαδή.. :D Αν με κοιτάξει και ξανακάτσει όπως ήταν, ξαναγυρίζω χαλαρός σε ό,τι έκανα πριν και στέλνω και ένα σήμα ηρεμίας (πχ τέντωμα, χασμουρητό, ξύσιμο κτλ. :D) Αν με το ψιτ γυρίσει μεν, αλλά δεν κάτσει όπως ήταν και πάει να ξανασηκωθεί, επαναλαμβάνω. Αν με γράψει (λόγω ισχυρού ερεθίσματος πχ) δεν το καίω κάνοντάς το πιο έντονα, αλλά πάω στο επόμενο βήμα που είναι να την πλησιάσω γρήγορα και αθόρυβα την ώρα που έχει απορροφηθεί στο ερέθισμα. Αν στην πορεία μέχρι να την φτάσω με αντιληφθεί και με κοιτάξει (συνήθως αυτό γίνεται), έχω το νού μου και σταματάω. Της κάνω νόημα με το χέρι να ξαπλώσει και μόλις ξαπλώσει, ξαναγυρίζω χαλαρά και συνεχίζω ό,τι έκανα..(τέντωμα, ξύσιμο κτλ). Αν δεν με αντιληφθεί, τότε την ξαφνιάζω με ένα πολύ σιγανό ψιτ κοντά της ή ένα άγγιγμα στο σβέρκο της και μετά ξανά τα ίδια, νόημα να ξαπλώσει κτλ.

Δεν θέλω να σας κουράζω άλλο, κάπως έτσι ασχολήθηκα όποτε είχα χρόνο και όρεξη να το κάνω, όταν δεν είχα χρόνο η Λούνα απλά μέσα. Σε λίγες μέρες που καλύψαμε όλα σχεδόν τα ερεθίσματα με επιτυχία, ξεκίνησα να την αφήνω μόνη της αλλά εγώ να είμαι από μέσα, παρατηρώντας την και επεμβαίνοντας όποτε χρειαζόταν. Πλέον απλά κοιτάζει τους διερχόμενους σκύλους και γάτες. Μας πήρε 10 μέρες περίπου αλλά καθόλου επιπλέον χρόνο από αυτόν που θα περνούσα στην βεράντα μου. Αν όμως πχ είχα παρέα ή μιλούσα στο τηλέφωνο και δεν μπορούσα να έχω την προσοχή μου πάνω της, η Λούνα μέσα. Δεν ρίσκαρα να με πετύχει αφηρημένο. Με αυτόν τον τρόπο και τις επαναλήψεις, η Λούνα κατάλαβε πως στα συγκεκριμένα ερεθίσματα καθόμαστε χαλαροί και αδιάφοροι και δεν παθαίνουμε τίποτα, άρα δεν είναι τελικά σημαντικά.

Θα μου πείτε είναι εύκολο σκυλί η Λούνα, θα σας πω και το δικό σας είναι πιο εύκολο απ'ό,τι νομίζετε. :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Θα μου πείτε είναι εύκολο σκυλί η Λούνα, θα σας πω και το δικό σας είναι πιο εύκολο απ'ό,τι νομίζετε. :)
Ειλικρινά, όσο διάβαζα το κείμενό σου, χαμογελούσα όλο και πλατιά.
Και...ναι...είσαι τυχερός, γιατί προφανώς είναι εύκολο σκυλί η Λούνα σου, ή εξαιρετικός εκπαιδευτής εσύ. Και το αφήνω εδώ, το σχόλιο :)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Off topic, αλλά εφόσον έχεις μπλοκάρει το προφίλ σου...δεν θα μας τον συστήσεις;
θα μου επιτραπει να μην τον συστησω για τους δικους μου λογους...:)
παντως ελαχιστα μελη του φορουμ μας εχουν δει και live ;)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
θα μου επιτραπει να μην τον συστησω για τους δικους μου λογους...:)
Περίεργα αγενές, για ένα σκυλοφόρουμ θα μου επιτραπεί να σου πω. Όπως έχουμε πει σε άλλους, κάμποσες φορές. Και μάλιστα, για ένα σκυλοφόρουμ που σε βοήθησε πάρα πολύ στην επιλογή του σκύλου σου και έζησε μαζί σου, όλη την προκαταρκτική διαδικασία :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: ISKENDER




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αφου λεμε διαφορα να πω και γω κατι οριακα στο θεμα.
Ο Σαντσο γαβγιζει στο κουδουνι και καμια φορα σε θορυβους ενω ειναι στο σπιτι. Εχει τυχει να μαι εκτος σπιτιου και ν ακουω τη φωνούλα του και να αναρωτιεμαι ποτε θα ερθουν οι γειτονες με δαδια να μας παρουν στο κυνηγι.
Μιλαω μια μερα με μια γιαγια που μενει στο παρα αλλο διαμερισμα μονη της και της λεω, φανταζομαι οτι σας εχει ενοχλησει αρκετες φορες. Καθε αλλο, μου λεει. Αστο εκει να ακουγεται να μη νομιζουν οτι ειναι αδεια τα σπιτια.
:cool:
Δε λεω οτι θα σταματησει κανενα ο σκυλος αλλα οτι η γιαγια αισθανεται ασφαλεια επειδη ακουγεται ο δικος μου σκυλος. Που και που :whistle:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ε ναι! Και ομως!
Καποτε ο σκυλος (μαζι με τη φωνη του) προσεφερε ασφαλεια.
Τωρα που ηρθε ο πολιτισμος ειναι που δεν θελουμε να την ακουμε!

Ισως δεν μαθουμε ποτε απο ποσες "καταστασεις" που δεν μας περνανε απ το μυαλο, γιατι δεν τις γνωριζουμε καν, μας εχει σωσει η υπαρξη του αλλα και το γαυγισμα του
 
Last edited:


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Εκφρασεις του τυπου «το τερματισες» δεν τις δεχομαι και κυριως απο ανθρωπους που εχουν κλειδωμενο μυαλο και δεν μπορουν να σκεφτουν σφαιρικα αλλα σκεπτονται απολυτως μονομερως και μονοδιαστατα!
Ετσι να μιλας στους κολλητους σου ή σε όσους ανεχονται την ελλειψη καλλιεργειας που σε διακρινει! Αναγωγε!
Η αγωγή δυστυχώς είναι κάτι που δεν διδάσκεται, σε αντίθεση με την ελληνική γλώσσα. Τερματισες στην καθομιλουμένη σημαίνει ότι έχεις ακραία άποψη. Αν αυτό σου φαίνεται αναγωγο τότε δεν έχω κάτι να προσθέσω.
Αν τώρα εσύ που σκέφτεσαι σφαιρικά θεωρείς το έννομο δικαίωμα χρήσης δημοσίου δρόμου μονοδιάστατη σκέψη επειδή ο Χ κάτοχος σκύλου δεν μπορεί να ελέγξει τον μουλο του, τότε καλό θα ήταν να μην βρεθείς στην θέση του Χ γιατί θα σου γίνει μονοδιάστατη αναγωγή σε κλήση αστυνομίας και καταγγελίας από κανένα ακαλλιέργητο μεν αλλά με άριστη γνώση του νόμου δε.
Γιατί είναι υποκρισία να κοπτομαστε και να επικαλουμαστε τον νόμο επιλεκτικά εκεί που μας συμφέρει και το έχουμε ανάγκη αλλά να τον υποβαθμίζουμε και να επικαλουμαστε την κοινή λογική εκεί που αδυνατούμε να ανταπεξέλθουμε στις καταστάσεις.
Πολύ απλά αν ο σκύλος σου ενοχλεί και δεν μπορείς να τον ελέγξεις, είσαι υπόλογος και αν βρεθείς ενώπιον αρχής θα λογοδοτήσεις.
Υ.Γ. Αν δεν μου επιτρέπεις, ignore mon chéri αλλιώς διάλυμα ακετικου οξέος.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δε με πειθει η προσπαθεια!
Οπως και οι νομολατρες με την αριστη η μη γνωση των νομων!
Υποθετω καποιες αλλες εποχες θα ησουν απο αυτους που θα κατεδιδαν ακομα και τους γονεις τους, επειδη ο νομος ελεγε οτι πρεπει να αναφερονται αμεσα οσοι κατηγορουν το κρατος!
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Και εγώ υποθέτω ότι παλινδρομείς γιατί δεν έχεις κάτι να πεις. Το θέμα ξεκίνησε από τον τραμπουκισμό καθυστερημένων νοητικά κατόχων σκύλων που επειδή δεν μπορούν να ελέγξουν τους μουλους τους απείλησαν άλλο κάτοχο σκύλου να μην ασκεί το έννομο δικαίωμα του. Βρέθηκαν 15 συμφορουμιτες που μίλησαν για αστυνομία και συνέχιση άσκησης του δικαιώματος και ένας που έκανε έκκληση στην κοινή λογική του παράλογου ότι "κοίτα θα ήταν καλύτερο να πας βόλτα από Βόσπορο επειδή ενοχλείς τον μουλοιδιοκτητη και το καθυστερημένο απροσαρμοστο τετράποδο ζωαδι του"
Βρες το λάθος. 29 συμμετέχοντες στα σκυλοφορα συνιστούν χρήση νου.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@Μαρια&Ηρα δεν έχουν όλα τα σπίτια κλιματιστικό ώστε να έχουν κλειστά πορτοπαράθυρα


@epial, πάντως κι εγώ θα περνούσα από το στενό που λέει η κοπέλα. Δεν είναι τσιφλίκι κανενός να μου κόψει τη διάβαση. Με απειλή κιόλας; Χμμμ. Καταλαβαίνω τι γράφεις και γιατί. Και νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ συμφωνούμε. Το πρόβλημα του θέματος εγγειται στην συνεννόηση. Η επικοινωνίας καταρρέει γιατί μιλάει ο ένας για την ειδική περίσταση κι απαντάει ο άλλος γενικά, και παίζει το μπαλάκι ειδικά-γενικά χωρίς διευκρίνηση.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Βρε orilis, τι αλλο να κανω απο το να μιλησω γενικα;
Ημουν μπροστα; Ακουσα την μια πλευρα! Ε και τι θα επιτυχω να πω μια γνωμη;
Να κανω αυτο που δεν ανεχομαι;
Προσπαθησα να δω και κατω απ το χαλί βασιζομενος στα γραπτα της κοπελας, αλλα μπορω να ειμαι βεβαιος οτι ειδα σωστα; μπορει να την αδικησω η αυτην η τους αλλους, επομενως το μονο που μενει ειναι το πληρως γενικο.
Ετσι μια ειδικη συμβουλη που θα της δωσω, μπορει να ειναι απολυτως λαθος.
Καθε συμβαν ειναι παντα διαφορετικο.
Αλλο θελει α' αντιμετωπιση, αλλο β', αλλο γ' και ουτω καθ εξης, ων ουκ εστιν αριθμος.
Και ειναι σιγουρο οτι στο μυαλο του ο καθεις εχει πλασει διαφορετικη ιστορια, περισσοτερο η λιγοτερο βιαιη, αναλογα και με τα βιωματα που εχει η και την νοοτροπια του!
Προσπαθησα λοιπον εξ αρχης, οχι μονο να δωσω μια απολυτως γενικη κατευθυνση και "συμβουλη", αλλα η συζητηση με εκανε να φανταστω και να προσπαθησω να συγκεκριμενοποιησω αλλα και να συγκεντρωσω τις μακροπροθεσμες επιπτωσεις, αλλα και τις δυσκολιες που προκυπτουν με το να ειμαστε απολυτοι στο δεν πρεπει να γαυγιζουν και να τα εκπαιδευσουν και στο γουστο μου καπελο μου, δημοσιος δρομος ειναι και θα κανω βολτες γιατι ειμαι νομιμος κι ας κοψει το συμπαν, αθωοι και ενοχοι, το λαιμο του.
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλα περαν τούτου @Orilis δεν ειναι κ κανείς εξαναγκασμενος να το αναβει ολη μέρα (μιας κ υπαρχει κ ο γνωστος-αγνωστος μπαμπούλας,λαϊκιστή η μαμωΔΕΗ),πραγματικα ομως μου κανει εντυπωση εξού κ η αναφορα...μεστον καυσωνα ισα ισα χειροτερα μου φαινεται τα κανεις αμα ανοιξεις...χιλιες φορες να κανεις καθε τρεις κ λιγο ντους κ να κυκλοφορεις γυμνος :barefoot:

Νομιζω μια χαρα συνεννοηθηκαμε ολοι κ βγαλαμε τα συμπερασματα μας
Οταν σου μιλανε για ενα συγκεκριμενο συμβαν θα αναλυσεις αυτο το συγκεκριμενο συμβαν,ετσι οπως στο παρουσιαζουν,βαση λογικής σου,κοσμοθεωριας σου,βιωματων σου κοκ κ εκει θα ερθει η ρηξη,γιατι ειναι απιθανο να θεωρησεις οτι εστω θα βρεθει ακομη κ ενας με τον οποιο ολα τα παραπανω θα τυχει ναναι κοινα,ποσο μαλλον οταν μιλαμε για δεκαδες μελη πχ που συμμετείχαν κ αναλωθηκαν στο να ποσταρουν...
Αλλα δε νομιζω οτι υπηρξε καποια παρανόηση,αλλοι ειναι πιο ευελικτοι,αλλοι πιο απολυτοι,ετσι καθεις μας καταθετει την διαφορετικη του αποψη (θα ηταν κ λιγο βαρετο αλλωστε αμα λεγαμε ολοι τα ιδια :cool: )
 
  • Like
Reactions: Orilis