Τα φώτα σας για απόκτηση γερμανικού ποιμενικού..


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ο θαυμαστός κόσμος του σκύλου είναι όπως όλος ο θαυμαστός κόσμος που ζούμε. Υπάρχουν τα πάντα απο τους απατεωνες μέχρι τους ονειροπόλους. Οχι δεν είναι ολα απατεωνια και δεν ειναι ολα ψευτικα.
Η αληθεια είναι ότι έχει φτιαχτεί και εκεί ένα "ιδανικό" που ειναι πολύ μακριά απο την πραγματικότητα και τις περισσότερες φορές δεν εχει κανένα νόημα.
Λέμε στον κόσμο να έχει ο σκύλος εξετάσεις εργασιας, και στο μυαλό μας έχουμε τα βιντεάκια απο το παγκόσμιο που εκεί υπαρχουν σκυλιά που εκτός ότι η εκτροφή τους εχει γίνει για να φτασουν μια μέρα εκει έχουν δουλευτεί απο κουτάβια σε καθημερινη βάση πολλές φορές. Εχουμε έναν σκύλο απο την αλλη από τα όμορφα (ανεξαρτήτος φυλής) που μέσα σε 2-4 μήνες ετοιμάζετε συνηθως απο τρίτο άτομο για να κατέβει σε μια εξέταση.
Είναι λογικό ότι η επιδόσεις του θα πρέπει να έχουν αξιοπρέπεια και όχι την λεπτομέρεια που εχουν τα "εργασιακά"
Θυμάμαι πριν απο χρόνια έχω παει με μια φίλη θεσσαλονικη να πάρει ένα κουτάβι ΓΠ απο τα όμορφα. Ο εκτροφέας μας έβγαλε την σκύλα (το ζευγαρωμα ηταν με αρσενικό του εξωτερικού) μας έκανε μία επιδειξη υπακοής. Μετά την έφερε και είδαμε πόσο ισοροπημένη και ανετη ήταν. Μας έβγαλε τα κουτάβια μας έδειξε πόσο άνετα ήταν. Ελεγε με τις ώρες για το ζευγαρωμα και μετά μας πηγε στο γραφειο του και μας εδειξε τόσα βιντεάκια απο προπονήσεις και εξετάσεις που χασαμε το αεροπλάνο :p .
Δεν ξέρω στα αλήθεια πως θα αντιδρουσαν αυτα΄τα σκυλια στην πίεση μιας μεγαλης διοργάνωσης αλλά ξέρω ότι ηταν μια γέννα που θα έκανε ευτυχισμένο τον μεσο ιδιοκτήτη που έίχε δυναμη και μαχητικότητα και καλα νευρα και στα 13 χρόνια που έζησε αυτός ο σκύλος μόνο χαρές έφερε στην οικογένεια του. Ενα 100% ισορροπημένο ζώο που μπορουσες να το χαρείς 24 ωρες , που δεν είχες να λυσεις προβληματα απλώς να χαρεις μαζί του.
Η πιο down to earth προσεγγιση, οτι πιο σωστο και αντικειμενικο μπορει να δοθει ως συμβουλη σε καποιον ενδιαφερομενο.
Να ψαξει να βρει ισορροπημενα σκυλία, "ανθρωπινα" σκυλια (αν μπορει να λεχθει κατι τετοιο), να μη φοβουνται, να μην τσιτωνουν χωρις λογο, να μπορουν να σταθουν 24/7 διπλα σου σε καθε δραστηριοτητα. Να καλυπτει αυτα, που ζηταει το προτυπο:

ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Ο Γερμανικός Ποιμενικός Σκύλος πρέπει να έχει ομαλή διάθεση, να είναι ισορροπημένος (με γερά νεύρα), με αυτοπεποίθηση, εντελώς άνετος (εκτός αν προκληθεί) και καλός εκ φύσεως, όπως και προσεκτικός και εύκολα εκπαιδεύσιμος. Πρέπει να διαθέτει κουράγιο, αγωνιστικότητα (μαχητικότητα) και σκληρότητα ούτως ώστε να είναι κατάλληλος ως συνοδός (σύντροφος), φύλακας, υπηρεσιακός σκύλος, Ποιμενικός και σκύλος καθηκόντων προστασίας και αμύνης.


Ο ενδιαφερομενος να ξερει τι σκυλο θελει και γιατι τον θελει.
Οταν καποιος θελει μορφολογικο, γιατι αυτο γουσταρει και αυτο μπορει να υποστηριξει, να προσεξει να μην παρει καποιο απο τα "λουτρινα" που φοβουνται και την σκια τους. Οχι να του λεμε να παρει εργασιακο, γιατι αυτο ειναι το γ.π. το σωστο. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος, επειδη ο καθενας μας εχει τις δικες του προτιμησεις και θελει να κανει τα δικα του γουστα. Υπαρχει ενα προτυπο και ειναι ξεκαθαρο.
Αυτος που θελει εργασιακο (=μεγαλυτερα drives), να ψαξει να βρει τις σωστες γραμμες για να κανει την "εργασια" που θελει με τον σκυλο του. Απλα πραγματα!
Εξετασεις IPO: καλες,χρυσες και χρησιμες (και απαραιτητες βαση διαδικασιων ομιλου).
Ομως και εκει κρυβονται πολλα και απο μονες τους δεν ειναι πανακεια. Επι της ουσιας βλεπεις εναν κουρδισμενο σκυλο (οπως σωστα χαρακτηρισες σε ενα post σου @Man_os ) που εκτελει μια συγκεκριμενη ρουτινα ασκησεων. Αυτο και τιποτα παραπανω. Γιατι ενω η ρουτινα μπορει να εκτελειται αψογα,ο σκυλος εξω απο τον στιβο μπορει να εχει αλλα θεματα (οπως πολυ σωστα εγραψαν ηδη οι @Yorkaddict & @vek και το εχω γραψει κι εγω νωριτερα)...
Τελος, αυτο που λεει ο Δημητρης, οτι πολλα IPO εχουν δοθει σε σκυλους, χωρις να εχουν πατησει χορταρι, το εχω ακουσει κι εγω. Δεν το ξερω αποδεδειγμενα, δεν το εχω ψαξει, δεν γνωριζω. Απλα εχει φτασει στα αυτια μου και αυτη τη φημη αναφερω. Οποιος ξερει ομως, καλο ειναι να αναφερει και αποδεδειγμενα παραδειγματα, αλλιως κανει μισες δουλειες και προκαλει περισσοτερο συγχυση, παρα βοηθαει.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Εγω καταρχην δεν ειπα τιποτα Χαρη.
Ειπα ΑΝ εχουν Ιpo AN να το ζητησει.Στην τελικη θα το πληρωσει.
Θελει να παρει απο γεννα που δεν εχει?Ας παρει.

Τωρα για το αν του λεω να παρει εργασιακο ο ιδιος απαντησε ετσι και αλλιως πως ΟΧΙ.

Αν το θεωρω πανακεια?Ναι τοσο πολυ που η γεννα που πηρα ΔΕΝ ειχε Ipo ενω ειχα επιλογη να παρω εχοντας.

Τωρα για το τι ειναι γερμανικος,και τι σημαινει πιεση και αποφασιστικοτητα ειναι κουβεντα μεγαλη.Αλλο τι θεωρει καποιος και αλλο τι ειναι.

Οσο για αυτη την ρουτινα...Αν ειναι τοσο ευκολη να την κανουν και τα μορφολογικα και καθε ειδων σκυλια.

Επειδη θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.Το Ipo ναι μπορει να μην ειναι εγγυηση οτι θα παρεις 100%Γ.Π.
Αλλα υπηρχε παντα σαν τεστ αναπαγωγης στα Γ.Π.
Ο Σκυλος εξεταζεται σε Ιχνηλασια-Υπακοη-Προστασια.

Μιλαω για τα Γερμανικα,για τα βελγικα που δεν φημιζονται για τα νευρα τους δεν με ενδιαφερει.Ας βλεπουν οσους νιντζα θελουν.
Απλα την ανασφαλεια μην την βαφτιζεται-επιθετικοτητα...
 
  • Like
Reactions: vek


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Αλλα ας ξανα γυρισουμε λιγο στο παλικαρι.
Μπορει καποιος αλλος να του πει τι πρεπει να κοιταξει?

Εν συντομια εγω λεω:Εξετασεις υγειας:ΗD/ED A Eπισημες και dna profil sto SV και DM.
Τιτλοι μορφολογιας:Αν εχει ζητα να δεις βιντεο κτλπ.
Εξετασεις εργασιας:Αν εχει ζητα να τα δεις.
Εννοειτε οτι θα πας να τα δεις και απο κοντα.
Τιμη:ΜΑΞ 800.


Θελει καποιος να προσθαισει να αφαιρεσει κατι?

Αν δεν εχει κατι απο αυτες τις εξετασεις υγειας:ΦΥΓΕ.
Σε τιτλους μορφολογιας αν δε εχει δες αν σου αρεσει.
Αν σου πει δεν εχω τιτλους εργασιας ομοιος δες τα σκυλια.
Τιμη:ανω των 800?ΦΥΓΕ

Γνωμη μου ολα αυτα
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Οσο για αυτη την ρουτινα...Αν ειναι τοσο ευκολη να την κανουν και τα μορφολογικα και καθε ειδων σκυλια.
Ποιος και που ειπε οτι ειναι ευκολη;
Ο σκυλος πρεπει να εχει καποιο απαραιτητο επιπεδο εκ γεννετης και απο κει και περα θελει παρα πολυ προπονηση. Μακαρι να ειχα τον χρονο να προσπαθουσα και με τον δικο μου...
Επειδη θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.Το Ipo ναι μπορει να μην ειναι εγγυηση οτι θα παρεις 100%Γ.Π.
Αλλα υπηρχε παντα σαν τεστ αναπαγωγης στα Γ.Π.
Ο Σκυλος εξεταζεται σε Ιχνηλασια-Υπακοη-Προστασια.
Γιατι θα ξεχασεις και αυτα που ξερεις; Ποιος ειπε παλι κατι διαφορετικο απο αυτο που λες;
Εξετασεις IPO: καλες,χρυσες και χρησιμες (και απαραιτητες βαση διαδικασιων ομιλου).
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ποιος και που ειπε οτι ειναι ευκολη;
Ο σκυλος πρεπει να εχει καποιο απαραιτητο επιπεδο εκ γεννετης και απο κει και περα θελει παρα πολυ προπονηση. Μακαρι να ειχα τον χρονο να προσπαθουσα και με τον δικο μου...

Γιατι θα ξεχασεις και αυτα που ξερεις; Ποιος ειπε παλι κατι διαφορετικο απο αυτο που λες;
Επι της ουσιας βλεπεις εναν κουρδισμενο σκυλο (οπως σωστα χαρακτηρισες σε ενα post σου @Man_os ) που εκτελει μια συγκεκριμενη ρουτινα ασκησεων. Αυτο και τιποτα παραπανω.

Βλεπεις πολλα παραπανω.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Επι της ουσιας βλεπεις εναν κουρδισμενο σκυλο (οπως σωστα χαρακτηρισες σε ενα post σου @Man_os ) που εκτελει μια συγκεκριμενη ρουτινα ασκησεων. Αυτο και τιποτα παραπανω.

Βλεπεις πολλα παραπανω.
Ε πες , τι παραπανω βλεπεις;; Δεν ειναι ρουτινα συγκεκριμενων ασκησεων; Με πολυ συγκεκριμενο διαδικαστικο μαλιστα; Υπαρχει καποια εξεταση που ειναι πιο free και οντως κρινεται ο σκυλος σε καποιο επιπεδο πρωτοβουλιας πχ; Αν εμφανιστει κανενα μπαλακι στον στιβο, ειναι πιθανο να γινουν ολα μαλλια κουβαρια; Τι μπορει να συνεπαγεται αυτο; Βλεπεις τον σκυλο πως μπορει να αντιδρασει σε καποιο πραγματικο περιστατικο που μπορει να σου συμβει στην καθημερινοτητα;;
Αλλα και παλι, αυτο που εκανες qoute δεν αναφερει πουθενα οτι ειναι ευκολη διαδικασια. Αυτο το συμπερασμα το εβγαλες μονος σου και παλι με αναγκαζεις να μπαινω σε συζητησεις που δεν ακολουθεις την κουβεντα, αλλα την κατευθυνεις σε αυτα που θες να πεις εσυ.
 
Last edited:


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ε πες , τι παραπανω βλεπεις;; Δεν ειναι ρουτινα συγκεκριμενων ασκησεων; Με πολυ συγκεκριμενο διαδικαστικο μαλιστα; Υπαρχει καποια εξεταση που ειναι πιο free και οντως κρινεται ο σκυλος σε καποιο επιπεδο πρωτοβουλιας πχ;
Αλλα και παλι, αυτο που εκανες qoute δεν αναφερει πουθενα οτι ειναι ευκολη διαδικασια. Αυτο το συμπερασμα το εβγαλες μονος σου και παλι με αναγκαζεις να μπαινω σε συζητησεις που δεν ακολουθεις την κουβεντα, αλλα την κατευθυνεις σε αυτα που θες να πεις εσυ.
Επειδη θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.Το Ipo ναι μπορει να μην ειναι εγγυηση οτι θα παρεις 100%Γ.Π.
Αλλα υπηρχε παντα σαν τεστ αναπαγωγης στα Γ.Π.
Ο Σκυλος εξεταζεται σε Ιχνηλασια-Υπακοη-Προστασια.


Απανταει σε αυτο:
Επι της ουσιας βλεπεις εναν κουρδισμενο σκυλο (οπως σωστα χαρακτηρισες σε ενα post σου @Man_os ) που εκτελει μια συγκεκριμενη ρουτινα ασκησεων. Αυτο και τιποτα παραπανω.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Επειδη θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.Το Ipo ναι μπορει να μην ειναι εγγυηση οτι θα παρεις 100%Γ.Π.
Αλλα υπηρχε παντα σαν τεστ αναπαγωγης στα Γ.Π.
Ο Σκυλος εξεταζεται σε Ιχνηλασια-Υπακοη-Προστασια.


Απανταει σε αυτο:
Επι της ουσιας βλεπεις εναν κουρδισμενο σκυλο (οπως σωστα χαρακτηρισες σε ενα post σου @Man_os ) που εκτελει μια συγκεκριμενη ρουτινα ασκησεων. Αυτο και τιποτα παραπανω.
I rest my case.-
 




lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
Ε πες , τι παραπανω βλεπεις;; Δεν ειναι ρουτινα συγκεκριμενων ασκησεων; Με πολυ συγκεκριμενο διαδικαστικο μαλιστα; Υπαρχει καποια εξεταση που ειναι πιο free και οντως κρινεται ο σκυλος σε καποιο επιπεδο πρωτοβουλιας πχ; Αν εμφανιστει κανενα μπαλακι στον στιβο, ειναι πιθανο να γινουν ολα μαλλια κουβαρια; Τι μπορει να συνεπαγεται αυτο; Βλεπεις τον σκυλο πως μπορει να αντιδρασει σε καποιο πραγματικο περιστατικο που μπορει να σου συμβει στην καθημερινοτητα;;
Αλλα και παλι, αυτο που εκανες qoute δεν αναφερει πουθενα οτι ειναι ευκολη διαδικασια. Αυτο το συμπερασμα το εβγαλες μονος σου και παλι με αναγκαζεις να μπαινω σε συζητησεις που δεν ακολουθεις την κουβεντα, αλλα την κατευθυνεις σε αυτα που θες να πεις εσυ.
Χαρη θα σου απαντησω μονο σε αυτο....το καθε σκυλι δουλευει με διαφορετικο τροπο...ναι υπαρχουν σκυλια που την ωρα του δαγκωματος θα παρατησουν τα παντα να πανε στο μπαλακι....υπαρχουν ομως και τα αλλα που οτι και να κανεις ειναι κολλημενα στον ερεθιστη και δεν το αφηνουν να κανει βημα ή προβαλουν μεγαλη αντισταση κατα τη φυγη....κανενας μα κανενας σκυλος ομως δεν θα επρεπε να εχει τα χαλια του βιντεο που εβαλε ο μητσος νωριτερα.....
Τωρα για να φτασεις στην "κουρδισμενη ρουτινα του ipo" περνας απο χιλια κυματα...παραδειγμα ο σκυλος μου ειναι 22 μηνων..κανω προπονηση απο 2 μηνων..απ την επομενη μερα που πατησε ελλαδα ξεκινησαμε προπονηση...κανω 3 με 4 προπονησεις την εβδομαδα....τιποτα δεν ειναι ιδιο και ο τροπος ειναι καθε φορα αλλος γιατι πολυ απλα ειναι ζωντανος οργανισμος και οχι μηχανακι....
οποιος θελει μπορει να ερθει να δει προπονηση να δει τι κανουμε ελευθερα,δεν ειναι κατι κρυφο...
Στον φιλο τωρα που ψαχνει σκυλο θα ελεγα το πιο απλο...εμπιστευσου καποιον που ξερει 5 πραματα...δες αν μπορεις να εμπιστευθεις τον εκτροφεα που θα διαλεξεις και παρε σκυλο.....εγω αυτο εκανα...
Αν ηθελες εργασιακο θα σου εδινα αλλες συμβουλες..
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Χαρη θα σου απαντησω μονο σε αυτο....το καθε σκυλι δουλευει με διαφορετικο τροπο...ναι υπαρχουν σκυλια που την ωρα του δαγκωματος θα παρατησουν τα παντα να πανε στο μπαλακι....υπαρχουν ομως και τα αλλα που οτι και να κανεις ειναι κολλημενα στον ερεθιστη και δεν το αφηνουν να κανει βημα ή προβαλουν μεγαλη αντισταση κατα τη φυγη....κανενας μα κανενας σκυλος ομως δεν θα επρεπε να εχει τα χαλια του βιντεο που εβαλε ο μητσος νωριτερα.....
Συμφωνούμε απόλυτα.
Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος ο σκύλος στο συγκεκριμένο βίντεο, αποκλείστηκε. Για κλάματα τελείως...
 
  • Like
Reactions: lamb-angelo


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
@Man_os
Ξανα καλως ηρθες στο φορουμ...:)
Ασχετος με τα της φυλης, μια εμπειρια απο αγορα εκτροφικου την εχω και βαση αυτης τοποθετουμαι

Η κουβεντα εχει παει σε διαφορα θεματα, που θα ηθελα και εγω να σχολιασω αλλα ας μεινω στο θεμα σου :)

Γραφτηκαν καποια πραγματα για εκτροφεις, για εργασιακους και μορφολογικους, για πεντιγκρι...διαβαζοντας και ψαχνοντας θα βρεις και αλλες πληροφοριες. Πριν απο αυτα ομως για εμενα υπαρχει κατι πιο σημαντικο εφοσον διατιθεσαι να μπεις στη διαδικασια συνυπαρξης με ενα σκυλο.

Εχει πολυ μεγαλη σημασια να περιγραψεις (αρχικα στον εαυτο σου, και μετα σε εμας, σε εκτροφεις, σε εκπαιδευτες κτλ κτλ) το τι ειναι αυτο που ψαχνεις. Ισως σου φαινεται απλο, παιδικο...για μενα ειναι κομβικο.

Θα πρεπει να μπορεις να περιγραψεις στον εαυτο σου, τι ζητας απο ενα σκυλο, τι μπορεις να "δωσεις" πως φανταζεσαι τη συνυπαρξη σου μαζι του, και να μπορει να γινει εστω χοντρικα ενα πλανο για το πως "κουμπωνει" στην καθημερινοτητα σου τωρα αλλα και στο μελλον, για τα επομενα 10+- χρονια.

Θεωρω οτι οσο ψαχνεις τα θελω σου θα γινονται πιο συγκεκριμενα και θα μπορεις να απαντησεις πιο ευκολα στο τι θελεις και τι δε θελεις. Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να ξερεις οτι ναι μεν ο σκυλος μπορει να προσαρμοστει μεχρι ενα σημειο στη "ρουτινα" σου ωστοσο υπαρχουν χαρακτηριστικα σε καθε φυλη/τυπο/σκυλο που καλο θα ηταν να μην τον καταπιεσεις.

Για παραδειγμα, εχει συζητηθει και αλλες φορες εδω μεσα, ειμαι της αποψης οτι το επιπεδο ενεργειας αρα και εκτονωσης του σκυλου σου πρεπει να συμβαδιζει με το δικο σου. Αν εισαι ο αραχτος τυπος που δεν κουνας βημα ειναι αδικο για το σκυλο αλλα και για εσενα να αποκτησεις σκυλο με υψηλα επιπεδα ενεργειας και ακομη πιο αδικο να τον αναγκασεις να προσαρμοστει στον τροπο ζωης σου. Διαβαζοντας θα βρεις (αν δεν το εχεις κανει ηδη) τις απαιτησεις του ΓΠ, ωστοσο να θυμασαι οτι ακομα και στην ιδια γεννα, δεν ειναι ολα τα κουταβια ιδια... αλλα εχουμε μελλον ως εκει :)

Απο εκει κ περα...επειδη σε ειδα να βαζεις μπουλετς και να αριθμεις βηματα και καποιον μου θυμιζεις :oops: να θυμασαι οτι εισαι ακομα στην παρα πολυ αρχη της ολης καταστασης εφοσον μιλαμε για εκτροφικο σκυλο. Χρειαζεται (κατα τη γνωμη μου) πολυ διαβασμα και ψαξιμο, πολυ θεωρια, πολυ σκαλισμα. Μετα τη θεωρια ομως θεωρω απαραιτητο το "πρακτικο" μερος της αναζητησης και αυτο εχει να κανει με την προσωπικη επαφη και το δυνατον τριβη με σκυλους/εκτροφεις κτλ. Διαβαζα για τη φυλη μου πανω απο ενα χρονο, και θεωρω οτι αλλα τοσα εμαθα και ειδα απο τις επισκεψεις μου σε εκτροφεια. Αν δεν ειχα ψαχτει ομως απο πριν πιο πολυ θα κοιτουσα, παρα θα εβλεπα...αυτο εχω να πω σημερα. Συνδιασμος θεωριας και πραξης.

Τελος, μιας και το ανεφερες απο μονος σου...το θεμα του μη πεντιγκρατου θεωρω οτι θα πρεπει να το κοιταξεις ξανα και ξανα εφοσον δινεις τετοιο βαρος στην εξωτερικη εμφανιση και λιγοτερο σε αλλα χαρακτηριστικα της φυλης.

Εχω να πω πολλα ακομα, αλλα προς το παρον θα κλεισω εδω, μου θυμισες τα δικα μου πριν 2+χρονια ξερω γω. :whistle:
Χαιρομαι παντα να βλεπω νεα μελη με διαλακτικοτητα και ορεξη για γνωση. Το φορουμ θα σε βοηθησει πολυ, ορεξη να εχεις να διαβαζεις :D
 


Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
@Man_os
Εχει πολυ μεγαλη σημασια να περιγραψεις (αρχικα στον εαυτο σου, και μετα σε εμας, σε εκτροφεις, σε εκπαιδευτες κτλ κτλ) το τι ειναι αυτο που ψαχνεις. Ισως σου φαινεται απλο, παιδικο...για μενα ειναι κομβικο.
Καλημέρα φίλε zenio,
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε πράγματα που πιστεύω ενδιαφέρουν κάποιον που προσπαθεί να αξιολογήσει την κατάσταση "χωρίς όμως να καταθέσω και βιογραφικό". Ωστόσο δεν θα προσπαθήσω να ωραιοποιήσω τα πράγματα..
Είμαι 29 χρονών, ζω και εργάζομαι στην πόλη της Καβάλας και μένω μαζί με την κοπέλα μου.
Η δουλειά μου δεν είναι πολλές φορές πολύ απαιτητική σε επίπεδα σωματικής κούρασης, απαιτεί καθημερινά 8ωρο με μερικές εξαιρέσεις (2-3 φορές τον μήνα) που αγγίζω το 10ωρο ίσως και 12ωρο...
Αυτά για να έχετε μια εικόνα του σημαντικού όπως φαντάζομαι ωραρίου.
Του καναπέ πάλι δεν είμαι και η τηλεόραση είναι απο τα πιο άχρηστα πράγματα μέσα στο σπίτι για μένα..

Θα ήθελα να σας αναφέρω και μια εμπειρία μου που ίσως και να σας δώσει μια καλύτερη αντίληψη για μένα...
Έχει χρειαστεί να φιλοξενήσω κατά καιρούς (για διαστήματα 2 εβδομάδων) ένα Coker Spaniel ενός έτους περίπου το οποίο οι ιδιοκτήτες του το είχαν μονίμως κλεισμένο στο μπαλκόνι με ελάχιστες έως μηδαμινές βόλτες ανά μήνα, το έβαζαν μέσα τα βράδια για να μην κλαίει αλλά όπως διαπίστωσα δεν είχε ίχνος αυτοσυγκράτησης και ορίων, επίσης κατουρούσε μέσα στο σπίτι (μου)(y). Όταν έβλεπε το λουρί έκλαιγε εκκωφαντικά απο την χαρά του και στην βόλτα μας δεν ήταν καθόλου πειθαρχημένο (τραβούσε, μπερδευόταν στα πόδια μου, μπερδευόταν με κολώνες στο δρόμο, πηδούσε σε ανθρώπους)! Όταν του έβαζα φαγητό ξεκινούσε την μάσα την ώρα που ακόμα πέφταν οι κροκέτες στο μπολ και όταν πλησίαζα γρύλιζε και τα κατέβαζε αμάσητα. Όπως καταλαβαίνεται ήταν μια άκρως δύσκολη περίπτωση για αρχάριους..
Δεν το έβαλα κάτω πείσμωσα πάρα πολύ να του μάθω τρόπους.
Βόλτες:
Πρωινή βόλτα(1 ώρα) λοιπόν με την κοπέλα μου και βραδινή (2-3 ώρες) μαζί μου.
Στην βόλτα αρχικά η αλυσίδα ήταν τόση ώστε να περπατάει δίπλα μου ακριβώς, σταδιακά της έδινα "μπόσικα" αλλά όταν έβλεπα ότι άρχιζε να προπορεύεται ελαφρύ τράνταγμα της αλυσίδας ως υπενθύμιση ότι δεν μπορεί να πάει όπου θέλει αυτή (γυρνούσε, με κοιτούσε θυμωμένη και με περίμενε). Για τα χοροπηδητά στον κόσμο την
πήγαινα σε πολυσύχναστο δρόμο και την έβαζα να καθίσει κάθε φορά που την έβλεπα να είναι έτοιμη να πηδήξει σε κάποιον ή της τραβούσα ελαφρά κοφτά την αλυσίδα με την εντολή (όχι ή μη).
Για το φαγητό:
Καθόμουν με την δοσομετρική και τις κροκέτες και περίμενα να ηρεμήσει, αν όχι έμπαινα πάλι μέσα, ξανάβγαινα μετά απο κάποια ώρα και την πρόσταζα (κάτω), καθόταν και τις γέμιζα το μπολ, μπορώ να πω ότι μετρούσε μια μια τις κροκέτες που πέφταν στο μπολ! καταλάβαινα ότι είναι τόσο προσηλωμένη στο φαγητό που είναι έτοιμη να παρακούσει το (κάτω) και να ορμίσει οπότε όση ώρα το γέμιζα (και το έκανα αργά) την έλεγα (σε μένα) και κρατούσα οπτική επαφή μαζί της... αν δεν? Πάλι μέσα με το μπολ της!
Ξανά μετά απο λίγο έξω και συνέχιζα ώσπου τις γέμιζα το μπολ, πήγαινε να πλησιάσει (όχι!) (πίσω!) έκανε ένα παραπονιάρικο ήχο (μας γ.....σες) είμαι σίγουρος και περίμενε...
Έφτασα σε σημείο να με χάσει απο το οπτικό πεδίο της και να μην πάει στην τροφή... Ωραία αλλά μένει το γρύλισμα... ακουμπώντας την στην πλάτη (μπράβο, μπρός!) και ορμούσε στο φαΐ αλλά το χέρι μου κολλημένο πάνω της... τον πρώτο καιρό ήταν ανήσυχη μετά δεν έδινε σημασία και αργότερα καθόμουν δίπλα της χωρίς γρυλίσματα...
Για το κατούρημα μέσα δεν κατάφερα να κάνω πολλά....

Όλο τα παραπάνω που τώρα που τα ξαναβλέπω είναι αναλυτικά μέχρι αηδίας (αλλά θα τα αφήσω) τα έκανα βασισμένος στο δικό μου ένστικτο και έμαθε... Αυτό με έκανε να συνειδητοποιήσω 2 πράγματα, πρώτον ότι απολαμβάνω την βραδινή βόλτα περισσότερο από το να αράξω στο pc (και δεν είναι κάτι που απλά είχα μεράκι να κάνω, απο του πουθενά μου ζήτησαν να την φιλοξενήσω και απο το πουθενά βρέθηκα να είμαι υπεύθυνος για αυτήν) και δεύτερον συνειδητοποίησα πόσο σημαντικός είναι ο παράγοντας της εκπαίδευσης σε ένα σκύλο και ότι είναι κάτι που θέλω να κάνω.

@Man_osΔιαβαζοντας θα βρεις (αν δεν το εχεις κανει ηδη) τις απαιτησεις του ΓΠ, ωστοσο να θυμασαι οτι ακομα και στην ιδια γεννα, δεν ειναι ολα τα κουταβια ιδια... αλλα εχουμε μελλον ως εκει :)
Ναι αυτό κάνω τον τελευταίο καιρό και ανυπομονώ να φτάσουμε και εκεί όταν θα πρέπει.

@Man_osΑπο εκει κ περα...επειδη σε ειδα να βαζεις μπουλετς και να αριθμεις βηματα και καποιον μου θυμιζεις :oops:
Τα μπούλετς και η αρίθμηση βημάτων απο μεριάς μου δεν υποδηλώνουν "απόλυτες καταστάσεις", απλά είναι ένας άριστος τρόπος να παραθέτεις δυσνόητες απόψεις ή καταστάσεις οι οποίες θα είναι ευανάγνωστες με ευδιάκριτες τις λεπτομέρειες που θα πρέπει να δοθεί βαρύτητα προς τον συνομιλητή και εκμηδενίζουν τις πιθανότητες παρεξήγησης. Δηλαδή ένα ξεκούραστο κείμενο... (κάτι που σαφέστατα δεν τηρώ στο παρόν!!!)

@Man_osνα θυμασαι οτι εισαι ακομα στην παρα πολυ αρχη της ολης καταστασης εφοσον μιλαμε για εκτροφικο σκυλο. Χρειαζεται (κατα τη γνωμη μου) πολυ διαβασμα και ψαξιμο, πολυ θεωρια, πολυ σκαλισμα.
Αυτό ακριβώς κάνω το τελευταίο διάστημα εδώ μέσα και έχουν πέσει στην υπόληψη μου κάποια posts σε παραπλήσια θέματα που σκοπεύω να επαναφέρω προς συζήτηση στο παρόν θέμα.

@Man_osΤελος, μιας και το ανεφερες απο μονος σου...το θεμα του μη πεντιγκρατου θεωρω οτι θα πρεπει να το κοιταξεις ξανα και ξανα εφοσον δινεις τετοιο βαρος στην εξωτερικη εμφανιση και λιγοτερο σε αλλα χαρακτηριστικα της φυλης.
Όπως διαπίστωσα εδω μέσα το pedigree δεν εξασφαλίσει μόνο την καθαροαιμία αλλά λειτουργεί και σαν μία extra δικλείδα ασφαλείας για το ιατρικό ιστορικό των γεννητόρων και του κουταβιού και γενικότερα μιλάμε για μια ποιοτική γέννα.

@Man_osΕχω να πω πολλα ακομα, αλλα προς το παρον θα κλεισω εδω, μου θυμισες τα δικα μου πριν 2+χρονια ξερω γω. :whistle:
Χαιρομαι παντα να βλεπω νεα μελη με διαλακτικοτητα και ορεξη για γνωση. Το φορουμ θα σε βοηθησει πολυ, ορεξη να εχεις να διαβαζεις :D
Προσπάθησα να βρώ το αρχικό σου θέμα όπως μου πρότεινε κάποιο μέλος εδω μέσα αλλά δεν τα κατάφερα..
Εγώ χαίρομε να βλέπω έμπειρα μέλη να έχουν την υπομονή και επιμονή να κατευθύνουν με σωστό τρόπο αυτούς που το ζητάνε..!
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Είχα σκοπό να μη ξαναγράψω σε αυτό το νήμα, παρόλο που το παρακολουθώ ανελλιπώς γιατί σε κάποιους ίσως να φάνηκα ως "συνεργάτης εκτροφείου" κάτι που σας διαβεβαιώ ότι δεν είμαι αλλά διαβάζοντας το καταπληκτικό ποστ του/της @zenio δεν άντεξα να μην καταθέσω κι εγώ τη γνώμη μου χρησιμοποιώντας στην πορεία ποσταρίσματα άλλων.
Θεωρώ και μιλάω από προσωπική εμπειρία ως 'πρωτάρης' ότι ένας ώριμος άνθρωπος που έχει αποφασίσει, μετά από πολλή σκέψη, να πάρει για ΠΡΩΤΗ φορά σκύλο αίναι σχεδόν αδύνατο να ξέρει ΤΙ ακριβώς θέλει από αυτόν.
Πριν πάρω το παληκάρι μου δε φανταζόμουν ποτέ πόσο θα μπορούσα να εμβαθύνω στην εκπαίδευση ή ότι δε θα δεχόμουν ποτέ να πάω διακοπές χωρίς αυτόν ή ότι κάθε Σαββατοκύριακο θα κάναμε 7-10 χλμ στο βουνό (βρέξει-χιονίσει) και πολλά άλλα και ότι θα ένοιωθα γεμάτος κι ευτυχισμένος βλέποντας αυτόν γεμάτο κι ευτυχισμένο. Όλα αυτά είναι πράγματα που δημιουργήθηκαν ΑΦΟΥ τον πήρα και στην πορεία της καθημερινής εμπειρίας μου μαζί του.
Η μόνη μου 'ένσταση' ας πούμε στα γραφόμενα του/της @zenio είναι ότι δύσκολα κάποιος "πρωτάρης" θα ξέρει τι μπορεί να δώσει και τι να πάρει από το σκύλο του. Άρα λοιπόν καλά θα κάνει, χρησιμοποιώντας το σκεπτικό του/της @zenio να αποφασίσει ποια φυλή είναι καταλληλότερη γι αυτόν.
Και έτσι φτάνουμε στις προτάσεις του @Dimi_21. Μη ξεχνάμε ποτέ ότι αναφερόμαστε σε 'πρωτάρη', άρα για μένα το σημαντικότερο και το μόνο που πρέπει να δει είναι
Εξετασεις υγειας:ΗD/ED A Eπισημες και dna profil sto SV και DM
κι αυτό για να μειώσει τις ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ (γιατί πάντα περί πιθανοτήτων μιλάμε) κληρονομικής ασθένειας.
Στην πορεία και μεγαλώνοντας με τον πρώτο του σκύλο θα αρχίσει να αντιλαμβάνεται τι θα ήθελε από τον ΔΕΥΤΕΡΟ (ίσως αυτό να εννοούσε και ο @tasos malinoua ) και τους επόμενους (γιατί σίγουρα θα έρθουν). Ο 1ος σκύλος είναι σαν τον 1ο έρωτα. Δε ξεχνιέται ποτέ και σε βάζει στη διαδικασία να σκεφτείς ποιος είσαι και τι θέλεις (όπως εγώ τώρα ξέρω τι θα είναι ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ σκύλος μου).
Γιαυτό λοιπόν θεωρώ ότι ο 'πρωτάρης' επαναλαμβάνω ιδιοκτήτης θα πρέπει να έχει στο μυαλό του μόνο τις εξετάσεις υγείας του κουταβιού και του γενεαλογικού δέντρου.
Όλα τα υπόλοιπα θα τα αντιληφθεί, με πολλή αγάπη, στην πορεία.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Να υπενθυμίσω ότι μιλάμε για ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ.
Επίσης μιλάμε για ποσό αγοράς από 900 έως 1500 ευρώ.


Το «στο τρίτο καθαρόαιμο θα πάρεις το σωστό» Μπάζει από παντού...
Γνώμη μου πάντα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Για την ίδια φυλή μιλάμε;
Μην δωσεις πανω απο 700 αντε 800 του ειπα εγω και θα συνεχιζω να το λεω.

Επειδη του το ειπα εγω δλδ θα ριξουν και τις τιμες τους?

Αν ειναι κοκκινα τα χαρτια Μιχαλη 1200-1500 θα του ζητησουν.Αλλα αυτος να μην ζητησει να τα δει στην "πραξη" τι ειναι αλλωστε 1500 ευρω σημερα.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
1.Τα μπούλετς και η αρίθμηση βημάτων απο μεριάς μου δεν υποδηλώνουν "απόλυτες καταστάσεις", απλά είναι ένας άριστος τρόπος να παραθέτεις δυσνόητες απόψεις ή καταστάσεις οι οποίες θα είναι ευανάγνωστες με ευδιάκριτες τις λεπτομέρειες που θα πρέπει να δοθεί βαρύτητα προς τον συνομιλητή και εκμηδενίζουν τις πιθανότητες παρεξήγησης. Δηλαδή ένα ξεκούραστο κείμενο... (κάτι που σαφέστατα δεν τηρώ στο παρόν!!!)

2. Όπως διαπίστωσα εδω μέσα το pedigree δεν εξασφαλίσει μόνο την καθαροαιμία αλλά λειτουργεί και σαν μία extra δικλείδα ασφαλείας για το ιατρικό ιστορικό των γεννητόρων και του κουταβιού και γενικότερα μιλάμε για μια ποιοτική γέννα.

3. Προσπάθησα να βρώ το αρχικό σου θέμα όπως μου πρότεινε κάποιο μέλος εδω μέσα αλλά δεν τα κατάφερα..

4.Εγώ χαίρομε να βλέπω έμπειρα μέλη να έχουν την υπομονή και επιμονή να κατευθύνουν με σωστό τρόπο αυτούς που το ζητάνε..!
1. Ηταν αυτοσαρκασμος βρε, γιατι και εγω εκανα το ιδιο με τα μπουλετς κτλ :)

2. Μεγαλη κουβεντα, ας μην την ανοιξουμε ακομα γιατι εχει συζητηθει πολλες φορες και υπαρχουν επιχειρηματα απο ολες τις μεριες. Εντελως επιφανειακα...ναι ο εκτροφικος σκυλος διασφαλιζει συνηθως την υπαρξη εξετασεων υγειας οι οποιες αναγραφονται και στο πεντιγκρι, αν δεν κανω λαθος στο ΓΠ καποιες ειναι και υποχρεωτικες ( ; ) κατι που σου δινει λιγοτερες πιθανοτητες εμφανισης κληρονομικων ασθενειων οπως ειναι η δυσπλασια ή μη υπαρξης καποιων αλλων. Στα Ροτβαιλερ πχ υπαρχουν οι εξετασεις δυσπλασιας των προγονων που σου δινουν πιθανοτητες να μην εμφανισει δυσπλασια το κουταβι σου, και υπαρχει και η εξεταση για JLPP που σου λεει αν οι γονεις ειναι φορεις κτλ κτλ.

Απο την αλλη μερια...ομοιογενεια σημαινει πιο κλειστες δεξαμενες γεννητορων, πιο κλειστα γενεαλογια αρα περισσοτερες πιθανοτητες εμφανισης ομοζυγωτιας αρα...αντιστροφα σκεπτομενος μπορει να καταληξεις στο συμπερασμα οτι πολυαιμια=καμια κληρονομικη ασθενεια κατι που επισης ειναι λαθος.

Γενικα...δεν υπαρχουν ΑΠΟΛΥΤΟΙ κανονες που θα ξερεις απο πριν οτι θα εισαι 100% καλυμενος απο ολα...υπαρχει μεσα σε ολα αυτα ο ανθρωπινος παραγοντας που μπερδευει πολυ την κατασταση και μιλαμε παντα για ζωντανους οργανισμους. Δε θελω να επεκταθω αλλο σε αυτο το θεμα, θα επιμεινω, μην αποκλειεις το σκυλι απο φιλοζωικη. Απλα τωρα εχεις αλλα πραγματα να ψαξεις.

3. Το θεμα μου ειναι αυτο https://www.dogforum.gr/community/threads/Ο-Ζαντός-το-Ροτβάιλερ.33898/ και θα σου προτεινα να διαβασεις και αυτο
https://www.dogforum.gr/community/threads/Κακοπροαιρετος-αγοραστης-σε-εκτροφεα.31162/ οπου και εδω θεωρω οτι γραφτηκαν χρησιμα πραγματα, και αλλα που ειπωθηκαν χωρις να γραφτουν που τα καταλαβα στην πορεια :)

4. Ειμαι απο παλια γραμμενος στο φορουμ, αλλα νεος στο θεμα σκυλος.

Θα το ξαναπω, ειναι ακομα πολυ νωρις, διαβασε αρκετα, θα σου λυθουν αποριες και θα σου δημιουργηθουν αλλες. Μην ακολουθεις κανενα "δογμα", ολοι εδω μεσα εχουμε τις αποψεις μας, σιγα σιγα θα διαμορφωσεις και εσυ τη δικη σου.

@sak69GR
1. αλλά διαβάζοντας το καταπληκτικό ποστ
2. του/της @zenio
1. Ουτε καν ρε :)
2. Εδω Χρηστος

ΥΓ ξερω, χρωσταω ενημερωση στα δικα μου θεματα, ερχεται :)
 


Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
1. Ηταν αυτοσαρκασμος βρε, γιατι και εγω εκανα το ιδιο με τα μπουλετς κτλ :)

2. Μεγαλη κουβεντα, ας μην την ανοιξουμε ακομα γιατι εχει συζητηθει πολλες φορες και υπαρχουν επιχειρηματα απο ολες τις μεριες. Εντελως επιφανειακα...ναι ο εκτροφικος σκυλος διασφαλιζει συνηθως την υπαρξη εξετασεων υγειας οι οποιες αναγραφονται και στο πεντιγκρι, αν δεν κανω λαθος στο ΓΠ καποιες ειναι και υποχρεωτικες ( ; ) κατι που σου δινει λιγοτερες πιθανοτητες εμφανισης κληρονομικων ασθενειων οπως ειναι η δυσπλασια ή μη υπαρξης καποιων αλλων. Στα Ροτβαιλερ πχ υπαρχουν οι εξετασεις δυσπλασιας των προγονων που σου δινουν πιθανοτητες να μην εμφανισει δυσπλασια το κουταβι σου, και υπαρχει και η εξεταση για JLPP που σου λεει αν οι γονεις ειναι φορεις κτλ κτλ.

Απο την αλλη μερια...ομοιογενεια σημαινει πιο κλειστες δεξαμενες γεννητορων, πιο κλειστα γενεαλογια αρα περισσοτερες πιθανοτητες εμφανισης ομοζυγωτιας αρα...αντιστροφα σκεπτομενος μπορει να καταληξεις στο συμπερασμα οτι πολυαιμια=καμια κληρονομικη ασθενεια κατι που επισης ειναι λαθος.

Γενικα...δεν υπαρχουν ΑΠΟΛΥΤΟΙ κανονες που θα ξερεις απο πριν οτι θα εισαι 100% καλυμενος απο ολα...υπαρχει μεσα σε ολα αυτα ο ανθρωπινος παραγοντας που μπερδευει πολυ την κατασταση και μιλαμε παντα για ζωντανους οργανισμους. Δε θελω να επεκταθω αλλο σε αυτο το θεμα, θα επιμεινω, μην αποκλειεις το σκυλι απο φιλοζωικη. Απλα τωρα εχεις αλλα πραγματα να ψαξεις.

3. Το θεμα μου ειναι αυτο https://www.dogforum.gr/community/threads/Ο-Ζαντός-το-Ροτβάιλερ.33898/ και θα σου προτεινα να διαβασεις και αυτο
https://www.dogforum.gr/community/threads/Κακοπροαιρετος-αγοραστης-σε-εκτροφεα.31162/ οπου και εδω θεωρω οτι γραφτηκαν χρησιμα πραγματα, και αλλα που ειπωθηκαν χωρις να γραφτουν που τα καταλαβα στην πορεια :)

4. Ειμαι απο παλια γραμμενος στο φορουμ, αλλα νεος στο θεμα σκυλος.

Θα το ξαναπω, ειναι ακομα πολυ νωρις, διαβασε αρκετα, θα σου λυθουν αποριες και θα σου δημιουργηθουν αλλες. Μην ακολουθεις κανενα "δογμα", ολοι εδω μεσα εχουμε τις αποψεις μας, σιγα σιγα θα διαμορφωσεις και εσυ τη δικη σου.
Χρήστο καλησπέρα!
1. Οκ κατάλαβα! Απλά μου έδωσες το βήμα για "disclaim" και το έκανα! :cool::p
2. Σωστή και ευανάγνωστη τοποθέτηση και χωρίς μπουλετς!!!(y)(y)(y)
3. Θα τα διαβάσω, tnx!
4. Αυτό σκοπεύω να κάνω, αν και πολλές γνώμες σας με βρίσκουν σύμφωνο!
 


Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
Στην περιγραφή του εαυτού μου θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα, τους λόγους που έχω τον Γ.Π (με την ευρία έννοια) ως αγαπημένη φυλή! Θα αναφερθώ σε δύο καταστάσεις που συντέλεσαν στην απόφαση μου...

Η πρώτη είναι αυτή:


Κοινότυπο, ρηχό, πλάκα μας κάνεις! τα δέχομαι, αλλά όλα κάπως ξεκινάνε. Εποχές 1996-97-98 ήμουν ικανός να το δω με την τηλεόραση στο mute προκειμένου να μην ξυπνήσω την μάνα μου και με ξαναστείλει για διάβασμα!!!! Επίσης ήταν η αιτία να κόψει το καλώδιο της κεραίας ουκ ολίγες φορές και εγώ να αποκτήσω skill στην επανασύνδεση του!!!!:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Η δεύτερη κατάσταση αφορά μια καλοκαιρινή ημέρα πριν χρόνια που είχα πάει με την τσακαλοπαρέα στην παραλία Ναυάγιο στην Επανομή (για τους Θεσσαλονικείς).. Ήσυχη παραλία που δεν λέει πολλά, απαλλαγμένη όμως από τα beachbar (τουλάχιστον τότε μόνο μια καντίνα είχε)... Εκεί λοιπόν σκάει στην παραλία ένας "τζιπάς" με ένα (νομίζω) Suzuki Jimny και παρκάρει δίπλα μας, επρόκειτο για ένα αντρόγυνο με 2 παιδάκια και ένα μορφολογικό γερμανικό ποιμενικό!
Σε κάποια φάση το κοριτσάκι της οικογενείας πλατσούριζε πάνω σε μια μικρή σανίδα μπροστά στα ρηχά όταν έβγαλε λίγο κύμα και την τράβηξε 3-4 μέτρα πιο μέσα, τότε ο κύριος ατάραχος στην καρέκλα του με τον Γ.Π στα πόδια του είπε με αυστηρό τόνο κάτι σαν "Jack βγάλε την Άννα έξω!" (Τα ονόματα είναι υποθετικά δεν θα μπορούσα να τα θυμάμαι..).
Ο Γ.Π κατευθείαν σηκώθηκε, βούτηξε στην θάλασσα, έφτασε το κοριτσάκι και έπιασε με το στόμα το κορδόνι της σανίδας και την τράβηξε όχι μόνο έξω από την θάλασσα αλλά και στην άμμο μέχρι τα πόδια του πατέρα της!

Τέτοιο σκύλο φίλοι μου θέλω! Ας έχει το μυαλό να το κάνει αυτό και ας μην δαγκώνει σαν αλιγάτορας!!!:)

Αυτά για να έχετε μια ιδέα για τις επιρροές μου..