Τα pet shop της ντροπής - Ιστορίες φρίκης σε συνέχειες


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πόσο κάνει εκείνο το κουταβάκι στην βιτρίνα;

Πόσο κάνει εκείνο το κουταβάκι στην βιτρίνα, εκείνο με την κουνιστή ουρά…

“Μπορούμε να το πάρουμε στο σπίτι μας μαμά;”

“Πόσο κάνει εκείνο το κουταβάκι στην βιτρίνα;”

“Για σας κυρία μου μόνο 300 ευρώ” λέει ο πωλητής.

“Είναι πολύ ακριβό” λέει η μαμά. “Αλλά είναι κάτι για να παίζει το παιδί στις διακοπές ”.

“Επιτέλους ένα σπίτι” σκέφτεται το κουταβάκι.

“Τι είναι εκείνο πάνω στο χαλί;” φωνάζει ο μπαμπάς

“Που είναι τα παπούτσια μου” λέει το αγοράκι.

Μασημένα παπούτσια, μια λιμνούλα από ούρα πάνω στο χαλί, μερικά καφετί κομμάτια από κακά σε μια γωνία, κλάματα από το κουτάβι…

“Βγάλε έξω αυτό το πράγμα” φωνάζει η μαμά.

“Είχα φανταστεί ότι θα ήταν ένα τέλειο μέρος εδώ” σκέφτεται το κουταβάκι, τρέμοντας βρεγμένο έξω.

“Όλοι με φωνάζουν, με βρίζουν και μου δίνουν κλοτσιές. Εγώ είχα μόνο ανάγκη να κατουρήσω!”

“Βάλε την αλυσίδα στο σκύλο και άστο εκεί” διατάζει η μαμά.

Το κουταβάκι κλαίει και γαυγίζει πιο πολύ.

“Σκάσε! Σκάσε!” φωνάζουν η οικογένεια και οι γείτονες.

Μετά από μέρες, πάλι ηρεμία και ησυχία στο σπίτι, το παιδί παίζει με τα video games, η μαμά και ο μπαμπάς συνεχίζουν τη ζωή τους.
Η ζωή συνεχίζεται με τη ρουτίνα της για την οικογένεια.

“Είδε κανείς το σκυλάκι;” ρωτάει ο μπαμπάς.
“Όχι; Βάλε λίγο φαί έξω.
Θα έρθει όταν πεινάσει.
Έφαγε το τελευταίο πιάτο που βάλαμε;
Ηλίθιο σκυλί, δεν ξέρει τι τυχερό που είναι.”

Κουρασμένο, παγωμένο και πεινασμένο, το κουταβάκι βρίσκεται κάτω από ένα φορτηγό και μετά στο κυνοκομείο.
Το κουτάβι σκέφτεται, “Αυτό το μέρος είναι καλύτερο.

Δεν έχει παιδιά να με τραβάνε από δω από κει, έχει φαγητό, νερό και ένα ζεστό και ωραίο μέρος για να κοιμηθώ. Έχω και παρέα, θέλω να μείνω για πάντα εδώ.”

Είναι διακοπές Χριστουγέννων και το κυνοκομείο είναι παραγεμισμένο από τα πολλά παρατημένα και ανεπιθύμητα σκυλιά.

“Γεια σου κουταβάκι” λέει ο φιλικός κτηνίατρος του κυνοκομείου. “Τώρα αυτό που θα σου κάνω δεν θα σε πονέσει πολύ, μόνο λίγο τσίμπημα.”

“Καληνύχτα κουταβάκι” λέει πολλές φορές η βοηθός σαν τελευταία λόγια και κρατάει το κουτάβι. “Στο άλλο κόσμο”.

Η οικογένεια στο σπίτι. “Είμαι περίεργος τι έγινε εκείνο το άχρηστο κουτάβι. Πραγματικά μας είχε καθίσει στο σβέρκο με όλη αυτή η φασαρία” λέει ο μπαμπάς.

Αναπαύσου εν ειρήνη κουταβάκι.

Πόσο κάνει εκείνο το κουταβάκι στην βιτρίνα, εκείνο με την κουνιστή ουρά…

Από τη Janet Crease
(Απόδοση στα Ελληνικά Λάλε Αλατλί)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχώς, όσα τέτοια κείμενα (είμαι σίγουρος) γραμμένα με τα δάκρυα και τη "σπασμένη" καρδιά του συγγραφέα τους και να διαβάσει κανείς, ξέρει ότι δεν υπάρχει τέλος...

Τι μου θύμισες τώρα με το κείμενο αυτό, έτσι φευγαλέα, τους στίχους που λένε:
"Περάστε κόσμε, περάστε κόσμε! Το πήδημα θανάτου 2 δραχμές, χωρίς σχοινιά"
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ας ελπίσουμε πως όσο περισσότερο τα προβάλουμε ...τόσες περισσότερες ελπίδες έχουμε να μάθει ο κόσμος και να ευαισθητοποιηθεί και κάποια στιγμή στο μέλλον να μην είναι αυτη η ιστορία ο κανόνας αλλά η εξαίρεση... :(
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ας ελπίσουμε πως όσο περισσότερο τα προβάλουμε ...τόσες περισσότερες ελπίδες έχουμε να μάθει ο κόσμος και να ευαισθητοποιηθεί και κάποια στιγμή στο μέλλον να μην είναι αυτη η ιστορία ο κανόνας αλλά η εξαίρεση... :(
Μακάρι... :(
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΡΩΤΗ.

Ένα κοριτσάκι είδε στην βιτρίνα του pet shop το τέλειο σκυλάκι.

Η μαμά του μπήκε στο μαγαζί και ρώτησε για το κουτάβι της βιτρίνας!

450 ευρώ για να αγοράσουν μια ψυχή 37 ημερών.

Ολόκληρο ταξίδι έκανε από την Ρωσία!

Πλήρωσε η μαμά και το σκυλάκι ήταν γρήγορα στην αγκαλιά του κοριτσιού.

Όλοι μαζί γεμάτοι χαρά πήραν τον δρόμο για τον κτηνίατρο για τα πρώτα του εμβόλια..

Ο γιατρός όμως μόλις άκουσε ότι το αγόρασαν από το pet shop, υποψιασμένος τους πρότεινε να αφήσουν να περάσουν 10 ημέρες και μετά να κάνουν το πρώτο εμβόλιο.

Την επομένη ημέρα όμως η κουταβίτσα δεν έδειχνε καλά και σιγά-σιγά άρχισε να φεύγει……

Ο γιατρός διέγνωσε τύφο και το κουταβάκι, έχοντας χαρεί το ανθρώπινο χάδι για λίγες μόνο ώρες, ξεψύχησε.

ΓΙΑΤΙ;;; Ποιος άνθρωπος είναι αυτός που χάριν του κέρδους παίζει με τις ψυχές ενός παιδιού και ενός κουταβιού;;;;;;

ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΔΡΑΜΑΣ
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
ΓΙΑΤΙ;;; Ποιος άνθρωπος είναι αυτός που χάριν του κέρδους παίζει με τις ψυχές ενός παιδιού και ενός κουταβιού;;;;;;
Είναι παρόμοιος με τον έμπορο ναρκωτικών...
Υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι "άνθρωποι"
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Και τι δεν θα έδινα να μάθω ποιο είναι το pet shop αυτό στη Δράμα!!Αν φυσικά η ιστορία έλαβε χώρα εκεί!!
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όλα τα πέτσοπ πουλάνε σκύλους αμφιβόλου ποιότητας και υγείας απο πηγές που το σκατό είναι μέχρι τον λαιμό και οι θηλυκές δεν βγαίνουν απο το κλουβί παρα μόνο νεκρές
άρα όποιο πέτσοπ στην δράμα έχει σκύλους σου κάνει μιά χαρά .-

τώρα αν υπάρχει κανένα που αποτελεί εξαίρεση και έχει μόνο απο ιδιώτες εντάξει...τότε ισχύει μόνο το αμφιβόλου ποιότητας και υγείας...πάσο
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Α, πρώτα θα μας ρίξεις στην κατάθλιψη και μετά θα μας πεις τον "δράστη"....
Αυτό είναι θρίλερ....
Λυπάμαι αλλά και εγώ περιμένω να τον μάθω όπως και εσείς.. ;)
Αυτό που λέει ο kokoni πάντως είναι σωστό..τέτοιες ιστορίες δυστυχώς εκτιλίσονται καθημερινά σε πολλά "πετ σοπ".
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Βέβαια,καλό θα ήταν να τονίσουμε πως υπάρχουν και εξαιρέσεις έτσι;;Όπως καταστήματα που ασχολούνται μόνο με την εισαγωγή σκύλων, κουταβιών από το εξωτερικό,με συνεργάτες στο εξωτερικό,που επιλέγουν τους σκύλους που εισάγουν,δέν τα έχουν σε βιτρίνες και σου τα φέρνουν μόνο και όταν το ζητήσεις!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όχι
καλύτερα να τονίσουμε ότι αυτά που λές δεν γίνονται πουθενά

ΚΑΝΕΙΣ εκτροφέας που κάνει επιλεκτική εκτροφή δεν δίνει κουτάβια σε μεσάζοντες
άρα τα εν λόγω πέτσοπ απλά "παριστάνουν" ότι είναι απο εκτροφεία τα σκυλιά τους και στην καλύτερη να εμπίπτουν μόνο στο αμφιβόλου ποιότητας και υγείας όπως είπαμε ήδη
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βέβαια,καλό θα ήταν να τονίσουμε πως υπάρχουν και εξαιρέσεις έτσι;;Όπως καταστήματα που ασχολούνται μόνο με την εισαγωγή σκύλων, κουταβιών από το εξωτερικό,με συνεργάτες στο εξωτερικό,που επιλέγουν τους σκύλους που εισάγουν,δέν τα έχουν σε βιτρίνες και σου τα φέρνουν μόνο και όταν το ζητήσεις!!
............. ναι ... οκ... αυτα που ειπες ξεχνα τα...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
όχι
καλύτερα να τονίσουμε ότι αυτά που λές δεν γίνονται πουθενά
Όχι Βαγγέλη, αυτό έχει γίνει....
Όταν πήρα τον Σπούκυ τον ζήτησα από φίλο που έχει πετ σοπ αλλά δεν φέρνει ζώα, ασχολείται μόνο με ψάρια και ενυδρεία.
Από καλωσύνη του ασχολήθηκε να μου βρει εκτροφείο και πήγε και το διάλεξε προσωπικά ο ίδιος.
Στο μαγαζί του, πέρα από τα ψάρια, δεν υπάρχει τίποτα άλλο....
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Βέβαια,καλό θα ήταν να τονίσουμε πως υπάρχουν και εξαιρέσεις έτσι;;Όπως καταστήματα που ασχολούνται μόνο με την εισαγωγή σκύλων, κουταβιών από το εξωτερικό,με συνεργάτες στο εξωτερικό,που επιλέγουν τους σκύλους που εισάγουν,δέν τα έχουν σε βιτρίνες και σου τα φέρνουν μόνο και όταν το ζητήσεις!!
Θα ήθελες να μας πεις έστω και έναν σοβαρό εκτροφέα που δίνει τα σκυλιά του σε μεσάζοντα, για να τα δώσει αυτός με την σειρά του σε πετ σοπ;;
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Συμφωνώ,αλλά μην τους καταδικάζουμε όλους,δεν μιλώ για pet shop σαφώς!!Αλλά πές μας ποιο pet shop είναι!!Να ξέρουμε και εμείς!!