Τα pet shop της ντροπής - Ιστορίες φρίκης σε συνέχειες




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έχει ο σπούκι πεντιγκρι και οι γονείς του είχαν εξεταστεί για κληρονομικά νοσήματα? απο ποιό εκτροφείο είναι?

δεν έχουν νοιαστεί που είναι ο σκύλος και τι κάνει τώρα?

για το στρίπινγκ δεν ενημέρωσαν όταν τον έδωσαν?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Όχι Βαγγέλη, αυτό έχει γίνει....
Όταν πήρα τον Σπούκυ τον ζήτησα από φίλο που έχει πετ σοπ αλλά δεν φέρνει ζώα, ασχολείται μόνο με ψάρια και ενυδρεία.
Από καλωσύνη του ασχολήθηκε να μου βρει εκτροφείο και πήγε και το διάλεξε προσωπικά ο ίδιος.
Στο μαγαζί του, πέρα από τα ψάρια, δεν υπάρχει τίποτα άλλο....
Φάνια ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ο σπουκυ ειναι απο Ουγγαρια μεσω πετ σοπ και με πολυ χαμηλο αντιτιμο .. εχεις μιλησει με τον/την εκτροφεα του? Εισαι σιγουρη οτι δεν προερχεται απο παπυ μιλ? Το οτι δεν υπαρχουν σκυλακια στο μαγαζι του παντως δε λεει τιποτα...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Ο Σπούκι ναι έχει πέντριγκρι, όσο για τα νοσήματα, δεν ξέρω ουγγρικά για να τα διαβάσω.
Αλλά το θέμα δεν ήταν αυτό, το θέμα είναι ότι υπάρχουν και ιδιοκτήτες πετ σοπ που δεν εκμεταλλεύονται ψυχούλες πίσω από μια βιτρίνα.
Ο συγκεκριμένος που λέμε έτυχε να του ζητήσουν σκυλάκι και όταν το έφερε η κυρία που το ζήτησε δεν το ήθελε γιατί τελικά δεν της άρεσε. Ο τύπος δεν το γύρισε πίσω, ούτε το άφησε στην βιτρίνα μέχρι να το πουλήσει. Αυτή τη στιγμή το σκυλάκι ζει στο σπίτι του και έχει γίνει το νεότερο μέλος της οικογένειας. Το κράτησε παρ' όλο που είχε ήδη άλλα δύο...
Δεν υποστηρίζω τα πετ σοπ σε καμία περίπτωση, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και άνθρωποι ακόμα, μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακκί.

Φάνια ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ο σπουκυ ειναι απο Ουγγαρια μεσω πετ σοπ και με πολυ χαμηλο αντιτιμο .. εχεις μιλησει με τον/την εκτροφεα του? Εισαι σιγουρη οτι δεν προερχεται απο παπυ μιλ? Το οτι δεν υπαρχουν σκυλακια στο μαγαζι του παντως δε λεει τιποτα...
Σωστά, έτσι είναι. Το χαμηλό αντίτιμο ήταν τα εισιτήρια μόνο... Το πετ σοπ είναι αυτό που ανέφερα παραπάνω που ασχολείται με ενυδρεία.
Τι εννοείς ότι δεν λέει τίποτα?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλά, μιλάμε στο βρόντο εδώ πέρα νομίζω... απελπίζομαι ιδιαίτερα όταν βλέπω να γράφονται αυτά τα πράγματα από άτομα που είναι ενεργά στο φόρουμ... κρίμα :(
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Όχι Βαγγέλη, αυτό έχει γίνει....
Όταν πήρα τον Σπούκυ τον ζήτησα από φίλο που έχει πετ σοπ αλλά δεν φέρνει ζώα, ασχολείται μόνο με ψάρια και ενυδρεία.
Από καλωσύνη του ασχολήθηκε να μου βρει εκτροφείο και πήγε και το διάλεξε προσωπικά ο ίδιος.
Στο μαγαζί του, πέρα από τα ψάρια, δεν υπάρχει τίποτα άλλο....
Απο τον υδατινο κοσμο?? Παντως σωστοι εκτροφεις δεν δινουν τα κουταβια τους σε "τριτους". Κανουν συνεντευξεις στους μελλοντικους ιδιοκτητες για να δουν κατα ποσο μπορουν να τους εμπιστευτουν!
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Καλά, μιλάμε στο βρόντο εδώ πέρα νομίζω... απελπίζομαι ιδιαίτερα όταν βλέπω να γράφονται αυτά τα πράγματα από άτομα που είναι ενεργά στο φόρουμ... κρίμα :(
Θέλεις να μας πεις γιατί απελπίστηκες?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σε έχει πιάσει κότσο....κανονικά....ή έχουν πιάσει κότσο και αυτόν μαζί σου....
φαντάζεσαι εσύ,που δεν είσαι καν εκτροφέας της φυλής, να μην ενημερώνεις κάποιον με γουέστι για το στρίπινγκ
το οποίο δεν είναι ΚΑΝ θέμα καλωπισμού αλλά υγείας
???

φαντάσου πως είσαι εκτροφέας τώρα....θα έδινες τα κουτάβια έτσι κι όπου πάνε? χωρίς να μιλήσεις να μάθεις που θα πάει και τι θα κάνει? χωρίς να ενημερώσεις ότι η μαμά του έτσι κι αλλιώς και ο μπαμπάς του εκείνο και τούτο?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σωστά, έτσι είναι. Το χαμηλό αντίτιμο ήταν τα εισιτήρια μόνο... Το πετ σοπ είναι αυτό που ανέφερα παραπάνω που ασχολείται με ενυδρεία.
Τι εννοείς ότι δεν λέει τίποτα?
Φανια μου , δηλαδη πηγε στην Ουγγαρια, αγορασε εκτροφικο σκυλο, στον εφερε και εσυ εδωσες χρηματα μονο για τα εισητηρια! Με λιγα λόγια στον χαρισε το σκυλο... τα λεω λάθος?
Εννοω οτι το να μην εχει ενα πετ σοπ "ζωντανες βιτρινες" δε σημαινει οτι δεν εισαγει σκυλια απο παπυ μιλς.. στον κοσμο δεν αρεσει πια να βλεπει κουταβια αρρωστα, ταλαιπωρημενα στον ηλιο... οποτε εχουν βρει αλλο δρομο.. το βιβλίο με τις φυλές! Διαλέγετε και σε 20 μερες θα το εχετε σπιτι σας!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απελπίστηκε γιατι πιστευε ότι τόσο που γράφεις άλλο τόσο θα διαβαζεις....
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Απο τον υδατινο κοσμο?? Παντως σωστοι εκτροφεις δεν δινουν τα κουταβια τους σε "τριτους". Κανουν συνεντευξεις στους μελλοντικους ιδιοκτητες για να δουν κατα ποσο μπορουν να τους εμπιστευτουν!
Δεν με διαβεβαίωσε κανένας ότι είναι σωστός εκτροφέας.... Γι' αυτό και ζω με τον φόβο από τότε που ενημερώθηκα, μήπως ο Σπούκυ παρουσιάσει κάτι τελικά και γι' αυτό μονίμως κάνω προληπτικές εξετάσεις.
Μην ξεχνάτε ότι δήλωσα από την αρχή πόσο άσχετη ήμουν όταν πήρα τον σκύλο μου. Μου ζήτησε κάποια χρήματα και μου είπε ότι είναι για τα έξοδα. Το ποσό δεν ήταν εξωφρενικό, αντίθετα ήταν πολύ χαμηλό, γι' αυτό και το πίστεψα.
Τώρα αν με γέλασε και με έχει φλομώσει στο ψέμα, ελπίζω να μην φανεί σε βάρος της υγείας του Σπούκυ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Θέλεις να μας πεις γιατί απελπίστηκες?
...

Όταν πήρα τον Σπούκυ τον ζήτησα από φίλο που έχει πετ σοπ αλλά δεν φέρνει ζώα, ασχολείται μόνο με ψάρια και ενυδρεία.
Από καλωσύνη του ασχολήθηκε να μου βρει εκτροφείο και πήγε και το διάλεξε προσωπικά ο ίδιος.

Στο μαγαζί του, πέρα από τα ψάρια, δεν υπάρχει τίποτα άλλο....
Ο Σπούκι ναι έχει πέντριγκρι, όσο για τα νοσήματα, δεν ξέρω ουγγρικά για να τα διαβάσω.
:nono:


Πράγματα που πρέπει να μας κάνουν να απορρίψουμε ένα εκτροφέα

1. Εκτροφέας που τα σκυλιά του δεν διαθέτουν pedigree.

2. Εκτροφέας που ζευγαρώνει θηλυκά σκυλιά κάτω των 24 μηνών.

3. Εκτροφέας που "υπερπαράγει" κουτάβια (πάνω από 3-4 γέννες το χρόνο).

4. Εκτροφέας που πουλά σε pet-shops.

5. Εκτροφέας που δεν σου δείχνει τους γονείς του κουταβιού.

6. Όχι καλές συνθήκες στο εκτροφείο (βρωμιά,πολύ μικροί χώροι,κλπ).

7. Εκτροφέας που δεν σε αφήνει να δείς τις συνθήκες που επικρατούν στο εκτροφείο του (να επισκευθείς τα kennels,να δείς τα ζώα και που αυλίζονται,κλπ.).

8. Εκτροφέας που τα σκυλιά του είναι αντικοινωνικά,όχι φιλικά,βρώμικα,άρρωστα και δεν δείχνουν υγειεί και χαρούμενα.

9. Εκτροφέας που δεν έχει πιστοποιητικά υγείας (από εμβολιασμούς εώς εξετάσεις δυσπλασίας κ.α.) για τα σκυλιά του.

10. Εκτροφέας που ταΐζει φθηνή τροφή.

11. Εκτροφέας που δεν μένει μέσα στα στάνταρ της φυλής.

12. Εκτροφέας που εκτρέφει πάνω από 2 φυλές.

13. Εκτροφέας που δεν είναι πρόθυμος να συζητήσει μαζί σου και να σε πληροφορήσει.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
απελπίστηκε γιατι πιστευε ότι τόσο που γράφεις άλλο τόσο θα διαβαζεις....
Δεν κατάλαβα τι εννοείς, αν θέλεις εξήγησε το.
Το αν διαβάζω ή όχι, το ξέρω εγώ, και δεν κάνω τίποτα άλλο από τη μέρα που μπήκα στο φόρουμ.
Δυστυχώς όμως το φόρουμ δεν το ήξερα 2,5 χρόνια πριν, όταν πήρα το σκύλο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα καλή μου δεν σε κατηγορούμε για τίποτα σε σχέση με τον σκυλάκο που ήδη έχεις....
αλλά μην μας λές ότι υπάρχουν πέτσοπ που πάνε και φέρνουν τσάμπα σκύλο επιλεκτικής και όχι γαιδουρινής εκτροφής.....αυτά είναι μεγάλες μπαρούφες.....

αν είχες διαβάσει περι εκτροφής και πέτσοπ και πάπιμιλ δεν θα έλεγες με τίποτα ότι υπάρχουν και πέτσοπ που πουλάνε καλά σκυλιά....

πολύ ευέξαπτη σε βρίσκω....
δικαίωμά σου να διαβάζεις και να μην διαβάζεις-τα αυτονόητα θα συζητάμε?-
εγώ σου εξήγησα γιατι απελπίζεται ένα παλιότερο μέλος του φόρουμ που ένα ενεγό μέλος (εσύ δηλαδή με τον αριθμό πόστ 1500 σε λιγότερο απο έναν χρόνο(τώρα το είδα...σε λιγότερο απο 4 μήνες) γράφει περι ηθικών πέτσοπ (ενώ έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας επι του αντιθέτου χρόνια τώρα εδω μέσα)
 
Last edited:


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
μα καλή μου δεν σε κατηγορούμε για τίποτα σε σχέση με τον σκυλάκο που ήδη έχεις....
αλλά μην μας λές ότι υπάρχουν πέτσοπ που πάνε και φέρνουν τσάμπα σκύλο επιλεκτικής και όχι γαιδουρινής εκτροφής.....αυτά είναι μεγάλες μπαρούφες.....
Δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς μου λες ότι ο σκύλος μου είναι γαϊδουρινής εκτροφής και ότι μάλλον είμαστε τυχεροί και εκείνος και εγώ που δεν έχει παρουσιάσει τίποτα...
Όσο για τις μπαρούφες, ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι δικές μου... είναι πολύ εύκολο ένας επιχειρηματίας να ξεγελάσει κάποιον άσχετο. Οπότε δεν χρειάζεται να γίνεσαι αγενής.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
μα καλή μου δεν σε κατηγορούμε για τίποτα σε σχέση με τον σκυλάκο που ήδη έχεις....
αλλά μην μας λές ότι υπάρχουν πέτσοπ που πάνε και φέρνουν τσάμπα σκύλο επιλεκτικής και όχι γαιδουρινής εκτροφής.....αυτά είναι μεγάλες μπαρούφες.....
Αυτό ακριβώς.
Ολοι οι πετσοπάδες που πουλάνε σκυλιά στο ίδιο καλάθι είναι.-
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Αλήθεια,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια αρχή που να ελέγχει τα εκτροφεία,γενικότερα τους εκτροφείς,το μέρος και τον τρόπο κάτω απο τον οποίο ζούν τα κουτάβια;;Δρούν τόσο ανεξέλεγκτα;;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
Αυτός είναι λοιπόν ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα...να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας όσοι κάναμε..και όσοι ακόμα δεν κάναμε να τα αποφύγουμε...μέσα απο την ενημέρωση!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη