Τα pet shop της ντροπής - Ιστορίες φρίκης σε συνέχειες




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και απορούσα τόσα χρόνια τι είμαι
τελικά είμαι αγενής....
ευχαριστώ-με έβγαλες απο ένα τέλμα.....
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς μου λες ότι ο σκύλος μου είναι γαϊδουρινής εκτροφής και ότι μάλλον είμαστε τυχεροί και εκείνος και εγώ που δεν έχει παρουσιάσει τίποτα...
Εγω Φανια (και φανταζομαι και άλλοι) νομιζα ότι το είχες καταλάβει ότι το πιο πιθανο είναι ο Σπουκυ να έχει έρεθει απο puppy Mill
εφοσον είναι γνωστο ότι κανενας σοβαρος εκτροφέας δεν δίνει σκύλο σε τριτους
παρα μονο στο μελοντικο ιδιοκτήτη και αφου έχει σιυζητησει μαζι του.

Κι αυτο που με έκανε να το νομίζω είναι το παρακάτω post και άλλα σε αυτό το θέμα.
ο.κ. καλή μου....
το κατάλαβα πλέον ότι έχω κάνει λάθος με τα πετ-σοπ... ήδη νοιώθω αρκετά άσχημα
Το γεγονος του να έχεις καταλάβει κάτι λάθος δεν είναι κακο.

Ξαναρίξε μια ματια εδώ
ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ??
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
Σαν άσχετη αναγνώστης του θέματος θα ήθελα να πώ πως η ειρωνία δε βοηθά ποτέ...και καλό είναι αν θέλουμε να εξηγούμε να το κάνουμε με ευγενικό τρόπο ώστε να μην προσβάλουμε κανέναν ειδικά αν έχει κάνει λάθος..!Lostris και εγώ πριν μπώ στα φόρουμ δεν είχα ιδέα και δε ντρέπομαι να το πώ!Έτυχε και είχα ημίαιμο απο "τυχαία" γέννα με οτι προβλήματα συνεπάγεται αυτο!Ευτυχώς πριν πάρω λοιπόν νέο σύντροφο σκέφτηκα να το ψάξω λίγο και ομολογώ πως έμαθα πολλά πράγματα διαβάζοντας τα οποία ουτε καν φανταζόμουν!Απο εκεί και πέρα πιστεύω πως ο σκοπός ενός φόρουμ είναι η συζήτηση σε πολιτισμένο επίπεδο(και φιλικό οταν είναι δυνατόν) και η ανταλλαγή απόψεων!Αν τελικά το σκυλάκι σου είναι απο puppy mill απλά είσαι τυχερή πλέον διότι θα ξέρεις τι πρέπει να προσέχεις ώστε να το έχεις κοντά σου υγιές για όσο περισσότερα χρόνια γίνεται!:)
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
να το πω αλλη μια... (και αλλες 1000 αμα χρειαστει..) οχι τπτ επειδη εχω πετσοπ και ειμαι μεσα στα πραγματα... και επισης τα εχω ψαξει σε σχεση με κανα 2 εκτροφεις, μπας και κανουμε συνεργασια.. οχι να φερνω κουταβια - κανεις δεν δινει. Αλλα να συστηνω αν μου ζητανε...

ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ PUPPY MILLS!!!!!! και αυτο γιατι ολοι οι "προμηθευτες" σου λενε, κρατας το κουταβι 5-7 μερες και αν παρουσιασει προβλημα το δινεις αλλιως επιστρεφεται... και αντικαθισταται.. οποιος εχει διφορετικο "προμηθευτη" ας μου στειλει το τηλ να παρω να σας πω τι ακριβως συμβαινει. που το αποκλειω να συμβαινει κατι διαφορετικο... αλλα λεμε 1 στις 1000....
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σε έχει πιάσει κότσο....κανονικά....ή έχουν πιάσει κότσο και αυτόν μαζί σου....
φαντάζεσαι εσύ,που δεν είσαι καν εκτροφέας της φυλής, να μην ενημερώνεις κάποιον με γουέστι για το στρίπινγκ
το οποίο δεν είναι ΚΑΝ θέμα καλωπισμού αλλά υγείας
???

φαντάσου πως είσαι εκτροφέας τώρα....θα έδινες τα κουτάβια έτσι κι όπου πάνε? χωρίς να μιλήσεις να μάθεις που θα πάει και τι θα κάνει? χωρίς να ενημερώσεις ότι η μαμά του έτσι κι αλλιώς και ο μπαμπάς του εκείνο και τούτο?
μα καλή μου δεν σε κατηγορούμε για τίποτα σε σχέση με τον σκυλάκο που ήδη έχεις....
αλλά μην μας λές ότι υπάρχουν πέτσοπ που πάνε και φέρνουν τσάμπα σκύλο επιλεκτικής και όχι γαιδουρινής εκτροφής.....αυτά είναι μεγάλες μπαρούφες.....

αν είχες διαβάσει περι εκτροφής και πέτσοπ και πάπιμιλ δεν θα έλεγες με τίποτα ότι υπάρχουν και πέτσοπ που πουλάνε καλά σκυλιά....

πολύ ευέξαπτη σε βρίσκω....
δικαίωμά σου να διαβάζεις και να μην διαβάζεις-τα αυτονόητα θα συζητάμε?-
εγώ σου εξήγησα γιατι απελπίζεται ένα παλιότερο μέλος του φόρουμ που ένα ενεγό μέλος (εσύ δηλαδή με τον αριθμό πόστ 1500 σε λιγότερο απο έναν χρόνο(τώρα το είδα...σε λιγότερο απο 4 μήνες) γράφει περι ηθικών πέτσοπ (ενώ έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας επι του αντιθέτου χρόνια τώρα εδω μέσα)
Σαν άσχετη αναγνώστης του θέματος θα ήθελα να πώ πως η ειρωνία δε βοηθά ποτέ...και καλό είναι αν θέλουμε να εξηγούμε να το κάνουμε με ευγενικό τρόπο ώστε να μην προσβάλουμε κανέναν ειδικά αν έχει κάνει λάθος..!Lostris και εγώ πριν μπώ στα φόρουμ δεν είχα ιδέα και δε ντρέπομαι να το πώ!Έτυχε και είχα ημίαιμο απο "τυχαία" γέννα με οτι προβλήματα συνεπάγεται αυτο!Ευτυχώς πριν πάρω λοιπόν νέο σύντροφο σκέφτηκα να το ψάξω λίγο και ομολογώ πως έμαθα πολλά πράγματα διαβάζοντας τα οποία ουτε καν φανταζόμουν!Απο εκεί και πέρα πιστεύω πως ο σκοπός ενός φόρουμ είναι η συζήτηση σε πολιτισμένο επίπεδο(και φιλικό οταν είναι δυνατόν) και η ανταλλαγή απόψεων!Αν τελικά το σκυλάκι σου είναι απο puppy mill απλά είσαι τυχερή πλέον διότι θα ξέρεις τι πρέπει να προσέχεις ώστε να το έχεις κοντά σου υγιές για όσο περισσότερα χρόνια γίνεται!:)

ειρωνία ήταν που είπα ότι η συγκεκριμένη τοποθέτησή της ήταν μπαρούφα?
δεν είπα ότι λέει μπαρούφες γενικά-αυτό μάλιστα, θα ήταν προσωπικός χαρακτηρισμός τύπου "ειρωνικός"

και το γαιδουρινή εκτροφή επίσης ρεαλιστικό ήταν και όχι ειρωνικό.
δηλαδή έδωσε ο εκτροφέας το γουέστι και κουβέντα για το στρίπινγκ
και δεν είναι γαιδουριά αυτό???

Μάλλιασε η γλώσσα μας με τα κωλο πάπιμιλ και τα πέτσοπ της ντροπής
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
Και θα μαλλιάσει ακόμα περισσότερο...!!Απλά με λίγη προσοχή.. ;)

ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ

Στις 18.03.2010 πουλήθηκε από το ίδιο pet shop μία γάτα Βιρμανίας. Η κυρία την αγόρασε γιατί την λυπήθηκε επειδή ήταν πολλούς μήνες μόνη της, στην βιτρίνα του καταστήματος.
Ο ιδιοκτήτης του εν λόγω μαγαζιού, αρνήθηκε να δώσει το βιβλιάριο υγείας του ζώου, το πιστοποιητικό καθαροαιμίας (pedigree), microchip, και διαβατήριο, ως όφειλε. Είπε δε στην κυρία ότι την γάτα του την είχε δώσει μια κυρία-ασφαλίστρια από την Καβάλα.
Η κυρία που αγόρασε την γάτα έκανε καταγγελία στην ΥΠ.Ε.Ε. (πρώην ΣΔΟΕ) για ανάρμοστη φορολογική συμπεριφορά, γιατί δεν της έδωσε απόδειξη, όταν την ζήτησε.

Η καταγγελία είναι επώνυμη.


ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΡΙΤΗ

Στις 03.04.2010 αγοράσθηκε μία γάτα ράτσας Σιάμ, από το εν λόγω κατάστημα. Όταν ρώτησε η κυρία από πού προέρχεται η γάτα, ο ιδιοκτήτης το καταστήματος της απάντησε ότι του την έφεραν από την Κοζάνη.
Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος αρνήθηκε επίσης να της δώσει το βιβλιάριο υγείας του ζώου, το πιστοποιητικό καθαροαιμίας (pedigree), microchip, και διαβατήριο.
Επίσης της πούλησε διάφορα αξεσουάρ και τροφές για την γάτα.
Αρνήθηκε να της δώσει απόδειξη για όλα αυτά.
Το αποτέλεσμα….η γάτα ξεψύχησε μετά από δύο ημέρες περίθαλψης σε κλινική ζώων, από τύφο. Η αδελφή της καταγγέλλουσας, που ήταν σε ενδιαφέρουσα, κόντεψε να αποβάλλει από την ταραχή της, από τον πόνο και την αναλγησία αυτού που νομίζει ότι είναι άνθρωπος.
Η κυρία που αγόρασε την γάτα έκανε καταγγελία στην ΥΠ.Ε.Ε. (πρώην ΣΔΟΕ) για έλεγχο των βιβλίων του εν λόγω καταστήματος, για έλεγχο του τιμολογίου αγοράς του γατιού, για έλεγχο έκδοσης αποδείξεων, για έλεγχο της άδειας έναρξης επαγγέλματος του εκτροφέα.
Α.Χ.
Ελεύθερη Επαγγελματίας

Η καταγγελία είναι επώνυμη.


 


elektrak1

Active Member
18 Οκτωβρίου 2010
34
0
Αθήνα
Αν και η αναφορά μόνο των γεγονότων που θα σας διηγηθώ πονάει πραγματικά παρά πολύ, νομίζω ότι η ψυχολογική πίεση που εγώ θα υποστώ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που τα πλασματάκια αυτά περνάνε…

Ήταν 2 Αυγούστου και είχαμε μόλις μετακομίσει, με τον άντρα μου και τις δυο μας κόρες, στην μονοκατοικία των ονείρων μας. Μην γνωρίζοντας το άσχημο παιχνίδι που παίζετε πίσω από τις βιτρίνες των pet shops αποφασίσαμε να πάρουμε από γνωστή αλυσίδα ένα Γερμανικό Ποιμενικό (πόσο ηλίθια κίνηση Θεέ μου…).
Τα παρατράγουδα άρχισαν από την πρώτη κιόλας μέρα… συνεχείς διάρροιες και εμετοί. Το παίρνουμε το κακόμοιρο και το πάμε στον κτηνίατρο που εκείνοι μας είχαν υποδείξει και που βάση εγγύησης έπρεπε να το παρακολουθεί… ο εν λόγω κύριος τρεις λαλούν και δυο χορεύουν…
-΄Δεν έχει τίποτα το σκυλί΄ μας λέει… - ΄Είναι μέχρι να προσαρμοστεί από το ταξίδι που έκανε…΄ προσθέτει !
Στην αφέλεια μας πάνω, και μην θέλοντας να πιστέψουμε ποτέ ότι είχε κάποιο λόγο να μας πει αερολογίες τον πιστέψαμε… Μέχρι που η κατάσταση έφτασε πια στο απροχώρητο. Είχαμε κλείσει πια μια εβδομάδα με την μικρή και αυτή δεν έλεγε να συνέλθει… Την παίρνουμε και την πάμε στον κτηνίατρο ενός φίλου μας… μόλις την βλέπει μένει στήλη άλατος! Από πού να αρχίσω… από το ότι το σκυλί δεν ήταν ούτε καν δυο μηνών… ή από το ότι ο υποτιθέμενος κτηνίατρος θα έπρεπε αν όχι να υποβάλει την μικρή σε γενικές εξετάσεις τουλάχιστον να μας πει να της κάνουμε ειδική διατροφή για ένα διάστημα… και σκεφτείτε ότι τα χειρότερα ακόμα δεν είχαν αρχίσει!
Στην αναμονή των εξετάσεων η μικρή μου εμφανίζει έναν τεράστιο όγκο στο πίσω μηρό… πάλι στον κτηνίατρο αλλά αυτήν την φορά στον δικό μας. Κάνουμε βιοψία και το αποτέλεσμα αυτής ινοσάρκωμα. Ο γιατρός σε δίλημμα, εμείς σε απόγνωση… Τι κάνουμε τώρα???
Δεν θέλαμε να το πιστέψουμε… άσε που μας φαινόταν απίστευτο καρκίνος σε κουτάβι τριών μηνών και μάλιστα με όλα του τα χαρτιά εντάξει.
Παίρνουμε τις εξετάσεις και τις πάμε πρώτα στο κτηνίατρο που το pet shop μας είχε συστήσει, ο οποίος το μόνο που μας είπε ήταν ότι τα παιχνίδια της φύσης κανείς δεν τα ξέρει… και κατόπιν στο pet shop όπου ο υπεύθυνος, όταν τελικά τον βρήκαμε, μας είπε να του αφήσουμε την μικρή και να διαλέξουμε κάτι άλλο (… ούτε ελαττωματικό παπούτσι να ήταν…)
Τέλος πάντων για να μην σας κουράσω άλλο προσπαθήσαμε να το παλέψουμε τόσο με φαρμακευτική αγωγή όσο και με επέμβαση… Το μετεγχειρητικό διάστημα ήταν μια κόλαση τόσο για την μικρή (φαντασθείτε ένα πλασματάκι τόσο δα, πάνω στην τρέλα της ηλικίας του, να πρέπει να κάθετε ήρεμο, να μην παίζει έντονα παιχνίδια, να μην πειράζει την παροχέτευση της τομής και άλλα πολλά…) όσο και για μας. Δυστυχώς όμως η ζημιά είχε γίνει… μετάσταση στους πνεύμονες μέσα σε διάστημα δυο μηνών!!! Εκεί δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα…
Μικρούλα δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ!

ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΑΘΩΩΝ ΨΥΧΩΝ.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αλήθεια,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια αρχή που να ελέγχει τα εκτροφεία,γενικότερα τους εκτροφείς,το μέρος και τον τρόπο κάτω απο τον οποίο ζούν τα κουτάβια;;Δρούν τόσο ανεξέλεγκτα;;
Ναι γνωρίζω εγώ... τον μελλοντικό ιδιοκτήτη του σκύλου.
Πας, βλέπεις, ακους, μιλάς και αν δεν σ'αρέσει φεύγεις.

Πάντως όσο για τα petshop που φέρνουν σκυλιά με παραγγελια ας μου απαντήσει κάποιος γιατί δεν πέρνουν απο Έλληνες εκτροφείς και τα φέρνουν συνέχεια απο έξω?
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ

Την Κυριακή 8/02/2009 έτυχε να βρίσκομαι στην πόλη της Δράμας για να δω φίλους.

Έκανα μια βόλτα στην πόλη με την γυναίκα μου και είδαμε στον δρόμο μας ένα pet shop που είχε περίπου 8 κλουβιά-γυάλες με σκυλάκια. Το θέαμα που αντίκρισα ήταν τραγικό.

Όλα ήταν σε άθλια κατάσταση, να σημειώσω ότι το pet shop είναι στο κέντρο της πόλης.

Σε μια γυάλα υπήρχαν 3 κόκερ επανιέλ πολύ μικρά.
Παρατήρησα ότι τα δύο είχαν ψοφήσει και το τρίτο ήταν τελείωςατροφικό και παραπατούσε.

Τα σκυλάκια δεν είχαν καθόλου νερό (σε όλα τα κλουβιά) και προφανώς είχαν μέρες να φάνε.

Έπαθα σοκ με την εικόνα του ζωντανού να πατάει πάνω στα πτώματα.

Ρώτησα γείτονες αν το μαγαζί λειτουργεί.
Μου είπαν πως χθες Σάββατο ήταν ανοιχτό.
Πρόλαβα και έβγαλα φωτογραφίες, τις οποίες σύντομα θα ανεβάσω - τραγικές.

Βρήκα το τηλέφωνο της φιλοζωικής Δράμας, η οποία ανταποκρίθηκε αμέσως.

Μέσα σε μισή ώρα ήρθαν οι άνθρωποι.

Εν τω μεταξύ πετάχτηκα κάπου αλλού.

Ο τύπος με το pet shop ειδοποιήθηκε από κάποιον και έριξε μια κουβέρτα πάνω στο κλουβί να μην φαίνονται, ούτε καν τα έβγαλε προφανώς.

Φυσικά δεν άφησε κανέναν από τη φιλοζωική να μπει στο κατάστημα.

Κατάφερα εντελώς τυχαία και βρήκα και την κοπέλα που του τα πούλησε - 50 ευρώ το ένα παρακαλώ, η οποία ήρθε στο pet shop κλαίγοντας και είπε ότι θα του κάνει μήνυση.

Έψαχνε να τον βρει να τις δώσει έστω πίσω το ένα ζωντανό.

Πήγα και στην τοπική εφημερίδα, η οποία μου υποσχέθηκαν ότι θα το γράψουν στην εφημερίδα τους.

Σας στέλνω τις φωτογραφίες και είμαι στην διάθεση σας εγώ και άλλοι 3 αυτόπτες μάρτυρες του συμβάντος.



Σ. Δ.
ΔΙΔΑΚΤΩΡ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΖΩΩΝ
 
Last edited:




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
42
www.proudtobegreek.eu
ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΕΜΠΤΗ


Δεν μένω Δράμα, αλλά την επισκέπτομαι συχνά και τις περισσότερες φορές μου αρέσει να περπατάω με τα ανίψια μου στο κέντρο και να χαζεύουμε βιτρίνες.


Έτσι και σήμερα, κάναμε την βόλτα μας και σταματήσαμε έξω από το Pet shop ''ΑΓΓΕΛΟΣ'' στην Δράμα, για να χαζέψουν τα μικρά (9 και 7 χρονών) τα ζωάκια.

Στην βιτρίνα του μαγαζιού υπήρχαν και 4 ημίαιμα σκυλάκια ,ένα εκ των οποίων ήταν σε ημιθανή κατάσταση, ξαπλωμένο με τα μάτια ορθάνοικτα, δεν αντιδρούσε καθόλου στις κινήσεις μας και η μόνη ένδειξη ότι αυτή η ψυχούλα ζούσε ήταν η αναπνοούλα του.

Προφασιζόμενη ότι ήθελα να μάθω τι ράτσα ήταν τα σκυλάκια μπήκα μέσα και ρώτησα την κυρία που καθόταν στο γραφείο..."Α, μάλιστα, ημίαιμα είπατε...και το μικρούλι κάτω ..είναι άρρωστο???'', ''Όχι, όχι κοιμάται '' μου απαντάει η κυρία.

Βγαίνουμε ξανά έξω και την ώρα που είχα πείσει, επιτέλους, τα μικρά ότι έπρεπε να φύγουμε,

βλέπουμε τον κύριο που ήταν μέσα στο μαγαζί μαζί με την κυρία ,
να αρπάζει από το λαιμό το άρρωστο σκυλάκι,
να το βροντάει στο πάτωμα,
να το ξαναρπάζει και να το βάζει σε μια σακούλα σουπερμάρκετ
και μετά σε δεύτερη και τρίτη..
να τις δένει σφιχτά,
να αφήνει κάτω τον ''μπόγο''
και να τον πιέζει στο πάτωμα με τα χέρια του...
ήθελε προφανώς να σιγουρευτεί ο κυριούλης ότι θα έπνιγε και την τελευταία ανάσα του κακόμοιρου του ζωντανού.
Όλα αυτά μπροστά στα έκπληκτα μάτια των παιδιών,

''Θεία και εσύ όταν πήρες την Μάγια, σε σακούλα σου την δώσανε??''
''Όχι, αγάπη μου, στην αγκαλιά μου την πήρα...''

Τι να εξηγήσω και πως, όταν φωνή δεν έβγαινε από τα νεύρα μου...

Και μετά ο κυριούλης , σαν τις γιαγιούλες που γυρνάνε από μνημόσυνα, βγήκε έξω και έπλενε τα χέρια του στην βρυσούλα που είχε στο πεζοδρόμιο..
εντάξει, το θάψαμε κι αυτό, το παραχώσαμε στην σακούλα και άντε γεια, αυτό αξίζει μόνο,
τρεις σακούλες σουπερμάρκετ....
τι καλά...ευτυχώς γιατί η κακομοιριά του μας χαλούσε και την μόστρα του μαγαζιού...

Ναι, εντάξει, καλέ μου κυριούλη, όλα καλά, απέδειξες την ανωτερότητά σου, είσαι μεγάλος μάγκας, γιατί τίποτα από αυτά δεν ''γέννησες'' και έχεις την δύναμη να τα σκοτώνεις όλα!!!

Μπράβο σου, πρέπει να είσαι πολύ περήφανος. Άντρας σωστός!!!

Εγώ, αντιθέτως, δεν νιώθω καμιά υπερηφάνεια για τον εαυτό μου..
.έκατσα και σε κοιτούσα και δεν έκανα τίποτα ....
σάστισα και δεν έκανα τίποτα....
θύμωσα μαζί σου και δεν έκανα τίποτα....
κλαίω από τύψεις...
γιατί δεν έκανα ΤΙΠΟΤΑ!

Το ξέρω, φοβήθηκα.
Ίσως, αν είχα κάποιον, που να σκεφτόταν για σένα το ίδιο να μιλούσα..
.τώρα όμως που ήμουνα μόνη μου δεν τόλμησα...
σκεφτόμουν συνέχεια πόσες ακόμα σακούλες σου περίσσευαν???!!!

...να, βλέπεις, είμαι και εγώ λίγο ..αρρωστούλα τελευταία...

Υ.Γ= Παρακαλώ πολύ να δημοσιευτεί επώνυμα.

Σ. Π.
ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
:eek::eek::eek::(:mad:
Αυτος ο διποδος Αγγελος (ειχε εμπνευση ο νονος κ τον βαφτισε ετσι) κυκλοφορει ελευθερος στη Δραμα; Κ αν κυκλοφορει ,ειναι ολοκληρος δε του λειπει κανα ποδι κανενα χερι ; Γιατι δικαιοσυνη μεσω δικαστηριου σιγα να μη βρουμε...

Δε μπορω αλλο ,εφριξα ! Θα μου πεις δεν ξερεις τι γινεται στα πετσοπ; Τα ξερω αλλα οταν διαβαζεις τοσες ιστοριες μαζεμενες απο ΕΝΑ μονο πετσοπ παθαινεις ενα σοκ ,οσο ενημερωμενος κ να εισαι.

Ρε γμτ ειμαστε τρελοι κ παραλογοι που θελουμε αν μη τι αλλο ,να συμπεριφερονται με σεβασμο σε κατι που αναπνεει...;Γιατι δε βρισκουμε δικαιοσυνη για κατι το αυτονοητο...;
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ναι. Ένας απο τους λόγους που είμαι τόσο απόλυτος στο θέμα αυτό είναι γιατί την έχω πατήσει άσχημα.
Μακάρι να ήξερα ότι ξέρω τώρα...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν θες και μπορείς γράψε και τη δική σου ιστορία, να τη βάλουμε στις εμπειρίες από πετ-σοπ, μπας και πειστούν οι αναγνώστες μας... (δεν το βάζω κάτω!! χεχε)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πριν αρκετά χρόνια πήρε η μανα και η αδερφή μου ένα Περσικό γατή απο ένα κατάστημα στην περιοχή της Ομόνοιας.
Την επόμενη μέρα που ξυπνίσαμε δεν την είδαμε πουθενά και μας ενημέρωση η μάνα ότι πέθανε.
Πήγε πίσω στο κατάστημα και της έδωσε άλλο. Αυτό έζησε δύο μέρες, πάλι κατα την διάρκεια της νύχτας έφυγε.
Πήγε και πάλι πίσω και προσπάθησε να δικαιολογήσει ο καταστηματάρχης το λόγο που γίνεται αυτό. Την ρώτησε αν υπάρχουν μυρμίγκια στο σπίτι γιατί μπορεί να φταίει αυτό... ουδέν σχόλιο. Της έδωσε χωρίς δεύτερη σκέψη τρίτο κατα σειρά γατάκι.
Κατα την διάρκεια της νύχτας ξύπναγα που και που να δω αν είναι καλά το γατί. Σε κάποια στιγμή πάω και του ψυθιρίζω να δω αν είναι ζωντανο. Δεν ξύπναγε. Φοβόμουν να το ακουμπίσω μη το τρομάξω στον ύπνο του αλλα πήρα το θάρρος και με το δάκτυλο μου ακούμπισα ίσα ίσα τα πλευρά του. Ακούστηκε ένα "φφφρρρρρρ", είχα ζουλίξει τον αέρα που είχε μέσα της...
Ζητήσαμε απο την μάνα μας να μη ξαναπάμε πίσω.

Περίπου δύο χρόνια μετά αποφασήσαμε να πάρουμε σκύλο. Επειδί έγινε ότι έγινε με τα γατιά ζητήσαμε απο ένα θείο μας (που λόγου δουλειάς ξέρει αρκετούς ανθρώπους) να μας βρει ένα σκύλο. Έτσι αποκτήσαμε τον Μόκκο μας που τώρα είναι 8χρονών. Όταν τον ρωτήσαμε απο που τον πήρε μας είπε απο το ίδιο μέρος που έχει πάρει κι αυτός το σκύλο του. Δυστηχώς ήταν το ίδιο κατάστημα με τα γατιά.
Ο Μόκκο εδώ και 4 χρόνια είναι τυφλός.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη