Τελικα, γινεται να εχεις σκυλο και παιδια;


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ο ύπνος με το σκύλο - εκτός από το σοβαρό θέμα ασφαλείας στην περίπτωση του παιδιού - γιατί είναι κατακριτέος?
 
  • Like
Reactions: vek


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ο ύπνος με το σκύλο - εκτός από το σοβαρό θέμα ασφαλείας στην περίπτωση του παιδιού - γιατί είναι κατακριτέος?
Δε νομίζω ότι μιλησε κανείς για ύπνο γενικώς, αλλά για ύπνο σκύλου με παιδί.
Για μένα πάει περισσότερο στο μικρό παιδί με όχι ακόμη μικρότερο σκύλο και χωρίς επίβλεψη. Άλλο το 10χρονο παιδί κοιμάται με το κανίς στον καναπέ ενώ εγώ διαβάζω δίπλα, άλλο το 50κιλο σκυλί κοιμάται με το 5χρονο παιδί τη νύχτα και εγώ ροχαλίζω στο δικό μου δωμάτιο. Αλλά το ίδιο θέμα θα είχα σε αυτές τις συνθήκες με το παιδί να παιζει μπάλα με το σκύλο ενώ εγώ κοιμάμαι.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@yasemin @vrmode Δεν κατακρίνω τον "υπνο" ή το χουζούρι του παιδιού με το σκύλο ένα μεσημέρι την ώρα που εσύ είσαι ξύπνιος και όλα είναι ελεγχόμενα.
Το να κοιμάται ενα μεγαλοσωμο σκυλί με ενα παιδί 6 χρονων το κατακρίνω καθαρά για θέμα ασφάλειας ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@yasemin Μπορεί να είμαι και 100% λάθος. Μία άποψη είπα και δέχομαι την οποιαδήποτε παρατήρηση και διόρθωση σε κάτι σε κάτι που ισως το βλέπω εσφαλμένα.

Από την άλλη μεριά όμως, το να στέλνουν για ευθανασία ένα σκυλί επειδή "επιτέθηκε" στο παιδί (το κατα πόσο επιτέθηκε, τι ζημιά του έκανε δεν το ξέρουμε) ενω την ίδια ώρα είχαν την αδιαφορία/ευαισθησία να τα αφήνουν να κοιμούνται μαζί, εμένα δεν μου κολάει για τόσο υγιής κατάσταση!

Στην θέση τους, θα παρείχα τις πρωτες βοήθειες στο παιδί μου και θα φρόντιζα απλά να μην ξαναγίνει ή να μην δημιουργηθούν οι συνθήκες να ξαναγίνει.. Και το φταίξιμο το ρίχνω μέσω του παιδιού στους γονείς, που ενω ήθελαν να είχαν μια τόσο χαλαρή κατάσταση δεν εκπαίδευσαν το παιδί τους πως να συμπεριφέρεται σε ένα τέτοιο ζώο... Γιατί το να επιτεθεί στα καλά καθούμενα ένα σκυλί που την ίδια ώρα κοιμάται με το παιδί (όπως λένε) το θεωρώ φύση αδύνατον.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
@yasemin Μπορεί να είμαι και 100% λάθος. Μία άποψη είπα και δέχομαι την οποιαδήποτε παρατήρηση και διόρθωση σε κάτι σε κάτι που ισως το βλέπω εσφαλμένα.

Από την άλλη μεριά όμως, το να στέλνουν για ευθανασία ένα σκυλί επειδή "επιτέθηκε" στο παιδί (το κατα πόσο επιτέθηκε, τι ζημιά του έκανε δεν το ξέρουμε) ενω την ίδια ώρα είχαν την αδιαφορία/ευαισθησία να τα αφήνουν να κοιμούνται μαζί, εμένα δεν μου κολάει για τόσο υγιής κατάσταση!

Στην θέση τους, θα παρείχα τις πρωτες βοήθειες στο παιδί μου και θα φρόντιζα απλά να μην ξαναγίνει ή να μην δημιουργηθούν οι συνθήκες να ξαναγίνει.. Και το φταίξιμο το ρίχνω μέσω του παιδιού στους γονείς, που ενω ήθελαν να είχαν μια τόσο χαλαρή κατάσταση δεν εκπαίδευσαν το παιδί τους πως να συμπεριφέρεται σε ένα τέτοιο ζώο... Γιατί το να επιτεθεί στα καλά καθούμενα ένα σκυλί που την ίδια ώρα κοιμάται με το παιδί (όπως λένε) το θεωρώ φύση αδύνατον.

Αν το παιδί έχει τρομοκρατηθεί, δεν είναι υγιές για το παιδί να μείνει ο σκύλος στο σπίτι, και αν καταλήξουν στο σκυλί όλη μέρα κλεισμένο στο γκαράζ, καλύτερη και η ευθανασία. Αλλά από εκεί και πέρα, άλλο το σκυλί όρμησε με μανία στο παιδί και το καταδάγκωσε, άλλο γύρισε και του γρατζούνισε το πόδι γιατί το παιδί τον πάτησε
 
  • Like
Reactions: east49


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Βασιλη,
Εγω δεν ειπα οτι ειναι καποιος λαθος γιατι εχει αυτη την αποψη.
Απλα σκεφτομαι μηπως η μανα μου ηταν παντελως αδιαφορη:D
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@genie Θα το πω χοντρά! :)
Εγώ έχω μάθει στον γιο μου ότι οι μαλακίες πληρώνονται. Όταν λοιπόν το σκυλί έχει μεγαλώσει μαζί με το παιδί, και κάτι έγινε και αγρίεψε του το εξηγείς, δορθώνεται το λάθος και δεν υπάρχει λόγος τρομοκρατίας.
Αν το παιδί έχει μάθει να ζει σαν πριγκιπόπουλο και όλοι είναι στα 4 στις επιθυμίες του, το πιό πιθανό σενάριο είναι αν το σκυλί του αγριεψε ή το δάγκωσε να το στείλεις για ευθανασία, γιατί τόλμησε να πειράξει το your precious!!!!
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
@genie Θα το πω χοντρά! :)
Εγώ έχω μάθει στον γιο μου ότι οι μαλακίες πληρώνονται. Όταν λοιπόν το σκυλί έχει μεγαλώσει μαζί με το παιδί, και κάτι έγινε και αγρίεψε του το εξηγείς, δορθώνεται το λάθος και δεν υπάρχει λόγος τρομοκρατίας.
Αν το παιδί έχει μάθει να ζει σαν πριγκιπόπουλο και όλοι είναι στα 4 στις επιθυμίες του, το πιό πιθανό σενάριο είναι αν το σκυλί του αγριεψε ή το δάγκωσε να το στείλεις για ευθανασία, γιατί τόλμησε να πειράξει το your precious!!!!
Να δώσω ένα χοντρό παράδειγμα: Οταν ήμουν μικρή, ένα σκυλί είχε επιτεθεί σε παιδί της οικογένειας (οχι της δικης μου) και κοινως το ξέσκισε. Μιλάμε για 30 χρόνια και βάλε πριν, δε θυμάμαι ή δεν ήξερα και ποτε λεπτομέρειες, θυμάμαι ότι ήταν καλοκαίρι, η οικογένεια ήταν έξω, το παιδί έπαιζε και η ζημιά ήταν μεγάλη, με χειρουγείο. Ο,τι και αν έκανε το παιδί, όσο και να εφταιγε ο γονιός που δεν φρόντισε να επιτηρήσει, να διδάξει κλπ, αυτό το σκυλί με αυτό το παιδί είναι έγκλημα να συνηπάρξουν ποτέ ξανά. Πραγματικά δε θυμάμαι τι το έκαναν το σκυλί.
Αν τώρα μιλάμε για τη φάση όπου ο γιόκας μου προκλητικά τρέχει μπροστά στο σκυλί κραδαίνοντας το παιχνίδι, και ο κανακάρης μου το ξέρει ότι κάνει βλακεία, εκεί αν του αρπάξει και το χέρι μαζί με το παιχνίδι (μιλάω για μικρό σκυλί βέβαια), του λέω "καλά να πάθεις, άντε να βάλουμε betadin και στο μέλλον ξέρεις τι να μην κάνεις" και το θεωρώ μια διδακτική εμπειρία ;)
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Έχουμε σοβαρό πρόβλημα ως οικογένεια μάλλον.:( Σε μας γίνονται όλα ανάποδα. Το σκυλί δεν βγαίνει έξω και είναι από καναπέ σε κρεβάτι, και το παιδί είναι όλη μέρα έξω στη γύρα. Και όταν έρχεται για ύπνο, το σκυλί φεύγει από το δικό μας κρεβάτι και πάει στο κρεβάτι του παιδιού.

Να το κοιτάξω γιατρέ…

Υ.Γ. Καλά, μη με πάρετε κι απ’ τα μούτρα, το παιδί είναι λίγο μεγαλούτσικο… Αλλά παιδί… Το δε σκυλί γνωστό...:whistle:
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Έχουμε σοβαρό πρόβλημα ως οικογένεια μάλλον.:( Σε μας γίνονται όλα ανάποδα. Το σκυλί δεν βγαίνει έξω και είναι από καναπέ σε κρεβάτι, και το παιδί είναι όλη μέρα έξω στη γύρα. Και όταν έρχεται για ύπνο, το σκυλί φεύγει από το δικό μας κρεβάτι και πάει στο κρεβάτι του παιδιού.

Να το κοιτάξω γιατρέ…

Υ.Γ. Καλά, μη με πάρετε κι απ’ τα μούτρα, το παιδί είναι λίγο μεγαλούτσικο… Αλλά παιδί… Το δε σκυλί γνωστό...:whistle:
Aν μιλάμε για 16χρονο, δεν ξέρω. Αν μιλάμε για 8χρονο, πολύ φοβάμαι και ότι στις ιστορίες τρόμου που διαβάζουμε κατα καιρους, κάπως έτσι στην πλάκα το έβλεπαν μέχρι να γίνει το κακό.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
όλα είναι αποδεκτα αν υπαρχουν βασικοι κανονες και βασικες γνωσεις.
και εγω κοιμομουνα από μικρος με σκυλι και στο δημοτικο και στο γυμνασιο και πιο μετα.
και δεν ειχα κανονες για το τι δε πρεπει να κανουμε.δεν μου τα μαθανε.αλλα από μονος μου δεν εκανα ποτε κατι που να το παρει στραβα ο σκυλος.δεν τραβηξα ποτε αυτια ή ουρα πχ.μπορει να είμαι τυχερος.παντως κανονες και γνωσεις εμαθα από το λυκειο και μετα.
γιαυτο ειπα ότι παιδι με σκυλι μονοι τους καλο είναι να μενουν αν υπαρχουν κανονες και ορια και στους δυο.
όταν ένα σκυλι ξαναλεω κοιμαται με το παιδι εξισώνεται.αυτο μπορει να φαινεται αστειο αλλα για το σκυλο δεν είναι.ειδικα όταν το παιδι εχει το ιδιο υψος με το σκυλο όπως πχ στο παράδειγμα που εχουμε και ξεκινησε η κουβεντα...εκει λοιπον αν δεν μπουν σωστοι κανονες στο σκυλο και στο παιδι υπαρχει μεγαλη περιπτωση να υπαρξει θεμα.
τωρα πως θα βαλεις κανονες σε ένα 6χρονο δεν ξερω.
σε ένα τετοιο σκυλι πως να αντιμετωπισει το 6χρονο είναι πολύ δυσκολο.αρα??δε τα αφηνεις μονα τους και δεν τα εξισώνεις...
τελος δεν ξερουμε τι επιθεση εκανε.αν εγινε πανω στο παιχνιδι δεν λεγεται επιθεση.αλλα ένα σκυλι 45-50 κιλων με ένα παιδι 6 χρονων εχουν τεραστια διαφορα δυναμης - αντοχης - ανοχης -κτητικοτητας.
εγω αυτό που θελω να πω είναι ότι μεχρι να υπαρξουν κανονες και να ξερουμε ότι και το παιδι και το σκυλι τους εφαρμοζουν και πισω από τη πλατη μας καλο είναι να μην εξισώνονται ...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Βασιλη,
Εγω δεν ειπα οτι ειναι καποιος λαθος γιατι εχει αυτη την αποψη.
Απλα σκεφτομαι μηπως η μανα μου ηταν παντελως αδιαφορη:D
Μωρε κι η δικια μου αναισθητη ηταν γιατι δεν θυμαμαι ουτε μια μερα απο τα 9 μου ως τα 15 που να ΜΗΝ κοιμηθηκα αγκαλια με το σκυλο, στο δωματιο μου, ο οποιος την εβρισκε εξ ισου με το σκηνικο. :p
Οφειλω βεβαια να ομολογησω οτι αν κ ηταν μεγαλοσωμος ουδεμια σχεση ειχε με κυριαρχικο ζωο.....

Στα σκυλια που εχω σημερα, ως ακρως κυριαρχικα ζωα, δεν νομιζω οτι θα τα αφηνα να κοιμουνται στο κρεββατι γενικα, ποσο μαλλον στο κρεββατι με το παιδι μου (οπως δεν κοιμουνται στο κρεββατι μαζι μου) ωστε να ξερουμε σιγουρα ολοι τις θεσεις μας κ να μην μπερδευτει το μυαλο τους με καμια εξισωση......

Τελος εγω μεγαλωσα σε μια εποχη που ηταν φυσιολογικο ο σκυλος να δαγκωνει, κ αν τελικα ακομα κ ο σκυλος σου σου εχωνε καμια ψιλη γιατι του εσπασες τα νευρα, ακουγες κ την κατσαδα απο πανω η οποια παντα ξεκιναγε με την φραση "τι του εκανες και σε δαγκωσε".......
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε το background της υπόθεσης. Δηλαδή δεν ξέρουμε τι εκπαίδευση έχει λάβει (αν έχει λάβει) ο σκύλος, δεν ξέρουμε τι όρια του έχουν τεθεί, δεν ξέρουμε ποια είναι η θέση του μέσα στην οικογένεια από τη μεριά του σκύλου. Πάντως προσωπικά αν όντως είναι διασταύρωση Pit και Dogo (και γενικά αν επρόκειτο για σκύλο κυριαρχικό) θα το σκεφτόμουν διπλά και τρίδιπλα για το αν θα τους άφηνα να κοιμούνται μαζί το βράδυ μόνοι τους. Ένα όνειρο να είδε το παιδί και να κλότσησε το σκύλο, αν τράβηξε καταλάθος κανά αφτί του σκύλου και ο σκύλος κοιμόταν, ονειρευόταν, ξύπνησε απότομα, ξαφνιάστηκε και δάγκωσε...ε δεν θέλει και πολύ...Και ναι αλήθεια όταν λένε επίθεση τι εννούν; Γδαρσίματα, μικρή δαγκωματιά, το παιδί πήγε για ράμματα;
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Βασιλη,
Εγω δεν ειπα οτι ειναι καποιος λαθος γιατι εχει αυτη την αποψη.
Απλα σκεφτομαι μηπως η μανα μου ηταν παντελως αδιαφορη:D
Μωρε κι η δικια μου αναισθητη ηταν γιατι δεν θυμαμαι ουτε μια μερα απο τα 9 μου ως τα 15 που να ΜΗΝ κοιμηθηκα αγκαλια με το σκυλο, στο δωματιο μου, ο οποιος την εβρισκε εξ ισου με το σκηνικο. :p
Οφειλω βεβαια να ομολογησω οτι αν κ ηταν μεγαλοσωμος ουδεμια σχεση ειχε με κυριαρχικο ζωο.....
Πάντως το θεϊκό "Κάνε λίγο παραπέρα, δεν χωράνε τα παιδιά να ξαπλώσουν" δεν το έχετε ακούσει. Όπου "παιδιά" τα σέτερ του παππού. Στην αγκαλιά των οποίων μεγάλωσα από τότε που άρχισα να μπουσουλάω.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ο ύπνος με τον σκύλο είναι εμπειρία!
Για τα δε παιδια είναι ...εκπαιδευτικός θα έλεγα ...
Κι εξηγώ αμέσως...

Άμα δε μάθει το παιδί από μικρο να το σπρώχνουν στο κρεβάτι για να του φάνε "μπαμπέσικα" τη θέση, πότε θα το μάθει?
Άμα το παιδί (ειδικά το αγόρι) δεν νοιώσει τη...πονηριά του σκύλου για το μαξιλάρι ή/και την κουβέρτα, πότε θα το μάθει ?
Άμα το παιδί (ειδικά το κορίτσι) δεν νοιώσει το κατούρημα του κουταβιού που έχει αγκαλιά, πότε θα το μάθει ?
Άμα το παιδί (γενικά) δεν νοιώσει στο αυτί του το ...ροχαλητό ή τον ήχο από τα όνειρα (αυτό που μοιάζει με ψευτοκλάμα) , πότε θα το μάθει ?
Εγω τα λέω όλα αυτά στη γυναίκα μου αλλά εκείνη ΔΕΝ καταλαβαίνει....!
Πως θα βγουν έτσι τα παιδια στον κόσμο?!?!?!? Πφφφφ!

Πάντως πλάκα πλάκα θεωρούσα πολύ δύσκολο να μάθει ΕΝΑ σκυλί να ΜΗΝ ανεβαίνει σε κρεβάτια καναπέδες !
Κι όμως είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εύκολο!
Αρκεί να μην ανεβεί ΠΟΤΕ όταν είναι κουτάβι!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ανεξαρτητως της συγκεκριμενης ιστοριας,υπαρχουν συγκεκριμενα δεδομενα που ο καθενας τα αξιολογει και πραττει αναλογως...

για να μην μπλεξουμε με λεπτομερειες θα γραψω για ανεκπαιδευτο ζωο,οπως αλλωστε ειναι και το 95% των σπιτικων σκυλιων ειτε ειναι τσιου,ειτε καγκαλ...

το βασικοτερο ολων ειναι το παρακατω...

το σκυλι αντιδρα βαση ενστικτου...

ας πιασουμε λοιπον συγκεκριμενο ενστικτο...απειλη=αμυνα οπου αμυνα=δαγκωμα...

οταν το ζωο ειναι ξυπνιο ιδιαιτερο προβλημα δεν υφισταται...οι λογοι γνωστοι...

οταν ομως κοιμαται και ξυπνησει ξαφνικα απο ενα χτυπημα ,για παραδειγμα, η πρωτη αντιδραση θα ειναι η αμυνα...εαν λοιπον στον υπνο φαει καμια κατα λαθος κλωτσια,η το παιδακι αποφασισει να του τραβηξει κανα αυτι,τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα το παιδι να γινει μεζες μια και δεν ειναι το αφεντικο...

οσοι απο σας εχετε κυριαρχικα ζωα καντε το εξης πειραμα...την ωρα που ειναι λιωμενα στον υπνο πηγαινετε και αρπαξτε τα αποτομα απο το πετσι η ριχτε τους καμια ψιλη...μετα ελατε να μου γραψετε αντιδρασεις...με δικη σας ευθυνη φυσικα...

στα δυο τελευταια δικα μου,ενα καναρινι κι ενα αρτζεντινο οι αντιδρασεις ηταν καρμπον...οποτε εχουν φαει κατα λαθος κανενα καλο σουτ,περνωντας διπλα τους,εχει πεταχτει το κεφαλι με ανοιχτο στομα και σηκωμενα χειλια προς την κατευθυνση του ποδιου και σε ενα δευτερολεπτο που συνειδητοποιουσαν οτι ημουν εγω,εκλεινε το στομα και κουνιοταν η ουριτσα...

βεβαια εγω ημουν το αφεντικο κι ενα αφεντικο που οταν ειναι ξυπνια μπορει να τα δεσει ναυτικο κομπο και να μην σηκωσουν ουτε χειλι...

με ενα παιδι,ιδιου η και μικροτερου μεγεθους κι οχι αφεντικο δεν θελω καν να σκεφτω τι θα μπορουσε να εχει συμβει...

θα μου πειτε οτι οι πιθανοτητες να συμβει κατι τετοιο ειναι πολυ μικρες και θα συμφωνησω...οταν ομως αναφερομαι σε παιδι το μονο ποσοστο που δεχομαι ειναι το 0% και ο μονος τροπος να παιξει το συγκεκριμενο ποσοστο,ειναι να μην υπαρχει σκυλι στο κρεββατι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki