Τελικα, γινεται να εχεις σκυλο και παιδια;


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Συμφωνώ ότι αν ξυπνήσουν απότομα από μια εν δυνάμει απειλή, χάνουν τα αυγά και τα πασχάλια. Ακόμη και τα δικά μου τα χαλβαδόσκυλα, αν ξυπνήσουν απότομα από περίεργο ήχο το βράδυ γρυλίζουν. Επίσης έχουν τσακωθεί άσχημα μεταξύ τους σε φάση που το ένα έπεσε κατά λάθος απότομα πάνω στο άλλο την ώρα που κοιμόταν - έτοιμα για κυνομαχία ήταν...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δυσκολεύομαι να δεχτώ, ότι η πρώτη αντίδραση, του ανεκπαίδευτου ίσως, υγειούς όμως εγκεφαλικά σκύλου, που δεν είναι χαζοκούταβο και έχει μεγαλώσει με το παιδί της οικογένειας, σε μια λάθος κίνηση του παιδιού, θα είναι το κατά λάθος, και από ένστικτο, δάγκωμα. Οσο κι αν τρομάξει εκείνη την στιγμή. Θα πεταχτεί [τρομαγμένος] από την θέση του, και θα φύγει. Θα πάει αλλού. Πόσο μάλλον, όταν ζώντας με το μικρό παιδί, είναι ήδη μαθημένο, σε απότομες κινήσεις.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Επίσης έχουν τσακωθεί άσχημα μεταξύ τους σε φάση που το ένα έπεσε κατά λάθος απότομα πάνω στο άλλο την ώρα που κοιμόταν - έτοιμα για κυνομαχία ήταν...
Εσενα ηταν ετοιμα... εγω ξυπνησα και ειχαν μεταφερθει 30 μετρα πιο περα στο σαλονι για να εχουν πιο πολυ χωρο ... νομιζα οτι εβλεπα εφιαλτη και τον ειδα :censored:

Το πως θα αντιδρασει ο σκυλος οταν κατι δε το περιμενει και ξαφνιαστει εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως ποσο καλο νευρικο συστημα εχει, ποσο κυριαρχικος ειναι, ποιος τον ξαφνιασε, ποια ειναι η θεση του στην ιεραρχια της οικογενειας, ποσο μαθημενος ειναι σε ¨αποτομες " κινησεις κλπ
Δεν συμφωνω οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο για εναν κυριαρχικο σκυλο να αντιδρασει δαγκωνοντας.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
όταν γεννήθηκε η κόρη μου, η 8χρονη πιτμπουλίτσα μου μετακόμισε στο δωμάτιο της , και κοιμόταν τα υπόλοιπα χρόνια της κοινής τους ζωής πάντα δίπλα από την κούνια της και μετά δίπλα από το κρεββάτι της.
Υπήρχαν υπήρχαν στιγμές που η μικρή προσπαθώντας να κατέβει απο το κρεββάτι έπεφτε πάνω στον σκύλο ποτέ μα ποτέ δεν γύρισε ούτε να την μαλώσει , αλλά και αυτό ειναι ανάλογα τον σκύλο κάποιος άλλος μπορεί να ξαφνιαζόταν και να την διόρθωνε.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Εσενα ηταν ετοιμα... εγω ξυπνησα και ειχαν μεταφερθει 30 μετρα πιο περα στο σαλονι για να εχουν πιο πολυ χωρο ... νομιζα οτι εβλεπα εφιαλτη και τον ειδα :censored:

Το πως θα αντιδρασει ο σκυλος οταν κατι δε το περιμενει και ξαφνιαστει εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως ποσο καλο νευρικο συστημα εχει, ποσο κυριαρχικος ειναι, ποιος τον ξαφνιασε, ποια ειναι η θεση του στην ιεραρχια της οικογενειας, ποσο μαθημενος ειναι σε ¨αποτομες " κινησεις κλπ
Δεν συμφωνω οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο για εναν κυριαρχικο σκυλο να αντιδρασει δαγκωνοντας.
Είναι όμως πιθανό ή τουλάχιστον , μπορεί και να συμβεί .
Οπότε , δεν ρισκάρεις ακόμη και αν οι πιθανότητες είναι σχεδον μηδενικές .
Α και αν ο σκύλος δαγκώσει δεν θα τον πεις και τρελό ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Είναι όμως πιθανό ή τουλάχιστον , μπορεί και να συμβεί .
Οπότε , δεν ρισκάρεις ακόμη και αν οι πιθανότητες είναι σχεδον μηδενικές .
Σαν θεωρία είναι σωστό. Και σε έναν τρίτο, αυτό ασφαλώς θα συμβουλεύσεις.
Στην πράξη, είναι μια κατάσταση, που δεν θα μπορούσα να την διανοηθώ, για τον σκύλο του σπιτιού. Που μεγαλώνει μαζί με τα παιδιά του σπιτιού. Δεν το θεωρώ φυσιολογικό.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Συμφωνώ ότι αν ξυπνήσουν απότομα από μια εν δυνάμει απειλή, χάνουν τα αυγά και τα πασχάλια. Ακόμη και τα δικά μου τα χαλβαδόσκυλα, αν ξυπνήσουν απότομα από περίεργο ήχο το βράδυ γρυλίζουν. Επίσης έχουν τσακωθεί άσχημα μεταξύ τους σε φάση που το ένα έπεσε κατά λάθος απότομα πάνω στο άλλο την ώρα που κοιμόταν - έτοιμα για κυνομαχία ήταν...
Άστα, εμένα μου λές...Φοβερές καταστάσεις...

Το ‘χω ξαναβάλει, αλλά δεν άντεξα…
 




theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
Είναι όμως πιθανό ή τουλάχιστον , μπορεί και να συμβεί .
Οπότε , δεν ρισκάρεις ακόμη και αν οι πιθανότητες είναι σχεδον μηδενικές .
ειδικα αν το σκυλι κοιμαται βαρια...που κοιμούνται και είναι λες και πεθαναν και αν ξυπνησουν ξαφνικα για 2-3 δευτερα το ματι είναι θολο και το βλεμα αστα να παει και καταλαβαίνεις ότι δεν εχει προσγειωθεί το σκυλι ακομα.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Είναι όμως πιθανό ή τουλάχιστον , μπορεί και να συμβεί .
Οπότε , δεν ρισκάρεις ακόμη και αν οι πιθανότητες είναι σχεδον μηδενικές .
Ναι σιγουρα. Οσο πιθανο ειναι να το κανει και ενα μεσαιου μεγεθους κατα τα αλλα καθολου κυριαρχικο σκυλι που ομως ειναι φοβικο ή απλα εχει αδυναμα νευρα.
Γι αυτο λεμε οτι καλο ειναι οχι παιδια μικρης ηλικιας με σκυλια χωρις επιτηρηση ή τουλαχιστον παρουσια ενηλικου στο χωρο.
Ακομα και οταν κοιμουνται ... θεωρω οτι ειναι πολυ σημαντικο να ειμαστε και εμεις εκει. Και ας κοιμομαστε.
Βεβαια η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις. Σκυλια που δε θα πειραζαν ουτε κουνουπι. Αλλα... αλλα...

Δε θα τον πω τρελο σε καμια περιπτωση. Εμενα θα πω ανευθυνη.
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Σαν θεωρία είναι σωστό. Και σε έναν τρίτο, αυτό ασφαλώς θα συμβουλεύσεις.
Στην πράξη, είναι μια κατάσταση, που δεν θα μπορούσα να την διανοηθώ, για τον σκύλο του σπιτιού. Που μεγαλώνει μαζί με τα παιδιά του σπιτιού. Δεν το θεωρώ φυσιολογικό.
Γιατί τον σκύλο τον στήνουμε στην γωνία?
Εσύ δεν έχεις αντιδράσει ποτέ λάθος ?
Αντιδραση είναι και όσο πιο δυναμικός - κυρίαρχος (όπως θέλετε πειτε τον) είναι ο σκύλος τοσο ισχυρή θα είναι και η διόρθωση που θα κάνει.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Γιατί τον σκύλο τον στήνουμε στην γωνία?
Εσύ δεν έχεις αντιδράσει ποτέ λάθος ?
Εγώ, είναι το σύνηθες να αντιδρώ λάθος. Εχω αδύναμα νεύρα.
Τον σκύλο, δεν τον έχω στήσει ποτέ, στην γωνία. Του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη. Τον σκύλο που ξέρω και ζω μαζί του και τον έχω μεγαλώσει [ή και όχι].
Που απ'αυτό που λέω, βγαίνει ότι τον στήνω στην γωνία; :unsure:
 
  • Like
Reactions: johnk




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αντιδραση είναι και όσο πιο δυναμικός - κυρίαρχος (όπως θέλετε πειτε τον) είναι ο σκύλος τοσο ισχυρή θα είναι και η διόρθωση που θα κάνει.
Με αυτο ακριβως δε συμφωνω.
Δεν εχει να κανει μονο με το δυναμικος-κυριαρχος.

Υπαρχουν πολυ κυριαρχα σκυλια που ζουν σε αγελες εχωντας την απολυτη αρχηγια και τρομαζοντας σε πιστεψε με οταν τους την αμφισβητησουν ή οταν φυλανε το χωρο τους που ομως ειναι πολυ "ευγενικα" μεγαλοψυχα με ενα μικρο παιδι.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Σαν θεωρία είναι σωστό. Και σε έναν τρίτο, αυτό ασφαλώς θα συμβουλεύσεις.
Στην πράξη, είναι μια κατάσταση, που δεν θα μπορούσα να την διανοηθώ, για τον σκύλο του σπιτιού. Που μεγαλώνει μαζί με τα παιδιά του σπιτιού. Δεν το θεωρώ φυσιολογικό.
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Με αυτο ακριβως δε συμφωνω.
Δεν εχει να κανει μονο με το δυναμικος-κυριαρχος.

Υπαρχουν πολυ κυριαρχα σκυλια που ζουν σε αγελες εχωντας την απολυτη αρχηγια και τρομαζοντας σε πιστεψε με οταν τους την αμφισβητησουν ή οταν φυλανε το χωρο τους που ομως ειναι πολυ "ευγενικα" μεγαλοψυχα με ενα μικρο παιδι.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα δάγκωναν ΠΟΤΕ.
Για το αν μπορεί να συμβεί λεμε. Τελος πάντων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU