Τι θα γινει με τους ψιλλους????


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Προσπαθω από χθες να θυμηθώ ένα φάρμακο που είχα παλιά..πριν βγούνε τα frontline , advantix κλπ.:confused::confused:
Αυτό το χρησιμοποιώ ακόμα...μία φορά στο τόσο..(τώρα το έδωσα στη μαμά μου, για αυτό και έχει κολλήσει το μυαλό μου)..
Λοιπόν, είναι θαυματουργό....βάζω μια σταλιά σε 2 λίτρα νερό και τους λούζω, (όχι μάτια κλπ)...δεν τους ξεβγάζω...και για 2 μήνες είμαι ΗΣΥΧΗ από τσιμπούρια, ψύλλους, και ότι άλλο μπορέιτε να φανταστείτε..
Επίσης..σφουγγαρίζω και βεράντες...
Αλλά...ξαναλέω δεν έιναι για πολύ συχνή λύση...ιδίως για λευκά και κρεμ σκυλιά γιατι κιτρινίζει το τρίχωμα..
Είναι για έκτακτες ανάγκες...μόνο..
 






nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αυτο δεν πρεπει να χρησιμοποιειται σε σκυλια που εχουν καποια πληγη κ γενικα ευαισθητο δερμα.Ειναι ιδιαιτερα τοξικο. Απ'οτι ξερω επισης δεν λειτουργει σαν μεσο προληψης αλλα ΑΦΟΥ ειναι φισκα στα παρασιτα το ζωο,το περναμε ενα χερι ωστε να καθαρισει.Μετα δεν παρεχει προστασια.

Μπραβο, βρε...από χθες προσπαθώ να το θυμηθώ..Αλτζχαιμερ!!!!
Εεεεμμμ...Ηλικια!...χαχαχα:D:p
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Για πληγές και ευάισθητα δέρματα...είναι αλήθεια...αλλά εγω το έχω χρησιμοποιήσει και για πρόληψη και κράτησε μία χαρά..
Αλλά για τους ψύλλους...στη συγκεκριμενη περίπτωση θα λειτουργησει ...
Εγω τους λούζω 2 φορές τον χρόνο με αυτο...εδω και πολλά χρόνια (αρχη Άνοιξης...και μία μέσα στο καλοκαίρι)...και χωρίς frontline...μόνο scalibor...και σιτρονέλα για σκνίπες...και έχω να δω τσιμπούρι και ψύλλο (εκτός από εκείνη τη μία φορα...που ήρθαν από γάτα που φιλοξενούσα)...χρόοοοονια..
Και έιναι και όλη μέρα στο κήπο..
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Συγκεκριμενα στην ιστοσελιδα της Bayer εχει ενα πινακακι συγκρισης με Frontline Plus. Αν ισχυει αυτο, η Frontline καλυτερα να κλεισει... http://www.bayeranimal.com.au/default.aspx?Page=50&ItemId=14

Ευχαριστω για τη βοηθεια, θα δοκιμασω Advantix, το scalibor βλεπω να το διαολοστελνω αφου δεν προστατευει κιολλας, και ευχομαι να βρω κατι για χαλια κλπ. Αν ναι, θα σας ενημερωσω να το ξερετε και εσεις. ;)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ συγκρίσεις τέτοιου τύπου, στο site παρασκευάστριας εταιρίας δεν τις κοιτάω καθόλου!
Θεωρώ ότι είναι κατευθυνομενες και με στόχο την διαφήμηση του δικού τους παρασκευάσματος κι όχι την αντικειμενική σύγκριση των προιόντων!

Πάντως 100% προστασία δεν προσφέρει κανένα προιόν!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δεν λεει κατι αναληθες το πινακακι.:rolleyes:
Για ψυλλους και τσιμπουρια both ενω η advantix καλυπτει και σκνιπα/κουνουπια.
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Εμεις παντως δεν μας επιανε το frontline ουτε αμπουλα ουτε spary ..Μετα απο μερικες ωρες οι ψυλλη χοροπηδουσανε παλι..
Ειχαμε χρησιμοποιησει και το Sebancil Και εμαθα οτι εκτος οτι δεν πιανει τους ψυλλους αλλα οτι ειναι πολυ κακο στην υγεια του σκυλο αλλα και στην δικια μας υγεια!!
Σε μας μονο advantix βοηθεισε..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως κοιτώντας στο site του scalibor κάνουν ξεκάθαρα λόγο για αντοχή στις ουσίες οπότε τα πράγματα δεν μου φαίνονται ευοίωνα για το μέλλον!
Να δούμε τι θα κάνουμε σε λίγα χρόνια...
Επίσης μήπως τελικά το πρακάνουμε;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Έιναι αλήθεια ότι οι ψύλλοι έχουν παρουσιάσει "ανοσία" στα ειδικά σκευάσματα που βάζουμε..
Ο δικός μου γέμισε με ψύλλους τον έλουσα με το ειδικό spray frontline και δεν πεθάνανε..

Αξιοσημείωτη είναι και η παρατήρηση της FrenchieFan σε παλαιότερη δημοσίευση της όπου είναι groomer και σίγουρα βλέπει και παρατηρεί πολλά..

Ηταν σιγουρα ενα πολυ καλο φαρμακο, αλλα πριν απο κανα 2-3 χρονια μου ελεγαν φιλοι στην γερμανια, οτι δεν πιανει πια σε ψυλλους και τσιμουρια!
Τωρα εφτασε το φαινομενο σιγα σιγα και εδω- ελλαδα!
Εχουν γινει ανθεκτικα- δεν τα σκοτονει πια τα ατιμα!

Τις περασμενες μηνες εχω δει πααρα πολλα σκυλια πελατων μου, ανθροποι οι οποιοι ειναι αξιοπιστοι, ξερουν να εφαρμοζουν σωστα το φαρμακο και το χρησιμοποιουν και τακτικα, να εχουν ψυλλους.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Eτσι λεει...
Κανει ομως δουλεια? Η δικια μου ειχε κολησει ψυλλους ενω φορουσε scalibor χειμωνα-καλοκαιρι.:rolleyes:
Τίποτα δεν ειναι 100% προστασία.

foibos said:
Επίσης μήπως τελικά το πρακάνουμε;
Σε τι; :confused:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μήπως κάνουμε αλόγιστη αλλά και συχνά λανθασμένη χρήση των σκευασμάτων με αποτέλεσμα την ταχύτερα εγκατάσταση αντοχής στα παράσιτα!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μήπως κάνουμε αλόγιστη αλλά και συχνά λανθασμένη χρήση των σκευασμάτων με αποτέλεσμα την ταχύτερα εγκατάσταση αντοχής στα παράσιτα!
Κοίτα, δεν μπορώ να μην του βάζω και τίποτα. Θα γέμιζε το σπίτι ψίλλους, άσε που το σκυλί μου έχει και FAD. :(
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eπίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει..
Γενικά οι ψύλλοι είναι πολύ δύσκολο να προτιμήσουν τα έπιπλα μας ή εμάς όταν κολλάει ο σκύλος..
Γιατί απλά θα προτιμήσουν να πάνε στον σκύλο..
Όταν όμως βάζουμε το φάρμακο οι ψύλλοι θα πάνε όπου μπορούνε για να σωθούνε.

Xαρακτηριστική ήταν η περίπτωση όταν του είχα βάλει το φάρμακο και μετά χάιδεψα τον σκύλο μου..ο ψύλλος ανέβηκε στο χέρι μου αλλα δεν έτρεχε..
Τον έβαλα στο νεροχύτη και απλά τελειωσε..

Για αυτό καλο είναι μετά από την χρήση του, κάνα τετράωρο μετά να το λούζουμε ετσι ώστε ότι δεν έχει πεθάνει θα πεθάνει με το νερό καθώς σίγουρα θα είναι υπό την επήρεια του φαρμάκου ο ψυλλος.. άρα θα ειναι αδύναμος..
 
Last edited:


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Πάντως κοιτώντας στο site του scalibor κάνουν ξεκάθαρα λόγο για αντοχή στις ουσίες οπότε τα πράγματα δεν μου φαίνονται ευοίωνα για το μέλλον!
Να δούμε τι θα κάνουμε σε λίγα χρόνια...
Επίσης μήπως τελικά το πρακάνουμε;
Γενικοτερα το παρακανουμε, γιαυτο και ολα τα μαμουνια που προσπαθουμε να εξολοθρευσουμε εχουν γινει Rambo και δεν περνουν χαμπαρι απο τιποτα. Αλλα απο την αλλη, τι να κανεις οταν ειναι ολοι αυτοι οι τυποι πανω στο ακυλακι κανουν παρτι; Δλδ πως δεν θα το παρακανεις αμα δεν φευγουν; Αναγκαστικα δοκιμαζεις τα παντα μεχρι να λυθει το προβλημα, και φυσικο επομενο ειναι να γινονται πιο ανθεκτικα... :mad:

Για το πινακακι παντος, το marketing παντα υπαρχει, αλλα δεν γινεται και να λενε οτι τους κατευει..

:mad::mad::mad:νομιζω πως εχω και εγω ψιλους τωρα:mad::mad::mad:
 






Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Μήπως κάνουμε αλόγιστη αλλά και συχνά λανθασμένη χρήση των σκευασμάτων με αποτέλεσμα την ταχύτερα εγκατάσταση αντοχής στα παράσιτα!
Μερικοι μπορει και να το κανουν, εγω παντος οπως εγραψα και πιο πριν - την Κιρκη εδω και 11 χρονια την εχω με αμπουλα ΜΟΝΟ καλοκαιρι, πρασινο κολαρο και θαλασσα. Αρπαζει κανα τσιμπουρακι που και που, αλλα τιποτα σπουδαιο. Ο αλλος ο βρωμυλλος δε (ο Σπιθας), σκαβει μονιμα καποιο λακο, και ουτε αυτος εχει προβλημα τον 1,5 χρονο που τον εχω. Απο τοτε που γεννηθηκε δηλαδι... Το καυμενο το "Amiraκι" ομως εχει φαει απιστευτο πακετο..Φοβαμαι οτι θα ξεχαρβαλωσει κανα αυτι στο τελος!

Επισης εχει προκυψει και αλλο προβλημα τωρα. Βαλαμε αμπουλα frontline χθες. Ποσο να περιμενω για να βαλω advantix; Αν πρεπει να περιμενω, να ψεκασω;
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Για τους ψύλλους έχω διαβάσει πως μπορείς να λούσεις πολύ καλά τον σκύλο με χυμό λεμονιού και αυτοί διαλύονται λόγω οξύτητας..

Τώρα αν μπορεί να δημιουργήσει κάποιον ερεθισμό δεν ξέρω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95