Τι θα γινει με τους ψιλλους????


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Καλη χρονια σε ολους με υγεια στις οικεγενειες σας και τα σκυλακια σας!
Κοντευουμε να τρελαθουμε και οι δυο! Ειναι εδω και 3 μερες που εχω βρει πανω της περισσοτερους απο 10-15. Φανταστειτε και αυτους που δεν βρισκω! Δεν μπορω να καταλαβω που τους αρπαζει... Το προβλημα μου ομως ειναι οτι κολαρο (scalibor) και αμπουλα φαινεται να μην κανουν τιποτα! Για την ακριβεια, την τελευταια αμπουλα τη βαλαμε 30 Νοεμβριου, και παλι σημερα 31. Καθημερινα επισης πεφτει βουρτσισμα.. τι αλλο να κανω;;;
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Καλημερα καλη χρονια..
Συναντησαμε το ιδιο προβλημα καποια στιγμη και χρησιμοποιησαμε τα παντα..και τιποτα..
Μια κοπελα εκπαιδευομενη κτηνιατρος μου λεει χρησιμοποιησεις Advantix ?
Οχι της λεω αλλα ολα τα αλλα ..τελικα δοκοιμασαμε το advantix και δεν ξανα ειδαμε ποτε ψιλλο..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλή χρονιά!
Πολλοί έχουν αναφέρει αντίστοιχο πρόβλημα....
Λέτε να έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν αντοχή στις συνηθισμένες δραστικές ουσίες οι ψίλλοι;
Ελπίζω πως όχι...γιατί τότε θα έχουμε πραγματικο πρόβλημα!

Καταρχήν το calibor το φοράει σφιχτά σωστά;
Μήπως έκανες πολύ πρόσφατα μπάνιο τον σκυλάκο και δεν υπάρχει το απαραίτητο λιπαρό στρώμα για να δράσει;


Πάντως, σε κάποια φάση που είχαμε τέτοιο πρόβλημα ο κτηνίατρος μας είχε προτείνει το frontline spray με το οποίο λίγη ώρα μετά την εφαρμογή είχαν πεθάνει όλοι οι ψίλλοι!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κι εμενα το Scalibor δεν εκανε τιποτα. Τι αμπουλα του βαζεις;
Εγω ελυσα το προβλημα τον ψιλλων με Advantix + ψεκασμα του σπιτιου μια φορα την εβδομαδα επι 3 εβδομαδες. Αν το σκυλι μενει μεσα, υπαρχουν και ψιλλοι στο περιβαλλον, καπου διαβασα πως για καθε 3 ψιλλους πανω στο σκυλι υπαρχουν αλλοι 100 στο περιβαλλον...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω άλλαξα μοκέτα εξαιτίας τους...φρίκη...κάθε βράδυ, εκτός από τα ψεκάσματα...στο σκύλο...καθόμασταν με τις ωρες και έβγαζα με τη χτένα τα αυγά..
Με έσωσε που είναι άσπρος και τα έβλεπα...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλημερα!Καλη χρονια γεματη υγεια σε ολους!:D
Και εγω το θεμα των ψυλλων το ελυσα με advantix(το σκυλι ηταν ηδη γεματο).Μολις τους ξεφορτωθηκα ξεκινησα σαν προοληπτικο μεσο τις ex-spot.
Good luck!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Στο καταφύγιο που έρχονται συχνά σκυλιά/γατιά με ψύλλους, νομίζω οτι τα ψεκάζουν με spray frontline (και βάζουν και αμπούλα επίσης). Επίσης έχω ακούσει οτι η αμπούλα stronghold κάνει καλή δουλειά για τους ψύλλους. Περίμενε ομως καμια δεκαριά μέρες μετα την αμπούλα που του έβαλες, για να μην του πέσουν πολλές μαζί....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν πάντως υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν ψύλλοι στον χώρο χρειάζεται ψέκασμα στον χώρο ανά βδομάδα για 2-3 βδομάδες όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, γιατί ναι μεν σκοτώνονται οι ήδη υπάρχοντες ψύλλοι αλλά εκολάπτονται νέοι!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Επισης παιδια καλο σκουπισμα παντου με ηλεκτρικη σκουπα και πλυσιμο πατακια,μαξιλαρια-κρεβατια σκυλου με ΚΑΥΤΟ νερο.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Λοιπον, της εκανα αναγκαστηκα μπανιο το βραδυ, μια μερα πριν την αμπουλα. Ξερω οτι δεν βοηθαει αυτο, αλλα τρογωταν δαιμονισμενα και δεν μπορουσα να την βλεπω! Νομιζα οτι θα τρελαθει! Εφυγαν λοιπον με το σαμπουαν διαφορα στο μπανιο... Την αλλη μερα αμπουλα frontline (διστυχος δεν ειχε plus, μονο απλη...) και τωρα καθε τοσο ολο και καποιον πετυχαινω, αλλα ειναι λιγο ζαβλακομενοι πλεον και τους πιανω ευκολα! Ουτε οι μαιμουδες δεν ξεψυλιζουν σαν εμενα!!! Το advantix τι ειναι, που το βρισκω; Frontline σπρευ, επισης δεν ειχε στο petshop - και ειναι το μονο που θα εριχνα γιατι ειναι με τρομπα. Τα αλλα που εχουν προοθητικο αεριο της προκαλουν νευρικο τραλαλα... Το θεμα επισης των χαλιων με εχει προβληματισει και δεν μπορω να τα πεταξω γιατι θα με πεταξει η μανα μου μετα.... Τι να κανω εκτως απο ηλ.σκουπα; Υπαρχει καποιο ασφαλες φαρμακο να ριξω σε χαλια, μαξιλαρια, κρεβατακι κλπ..;
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Καλημερα!Καλη χρονια γεματη υγεια σε ολους!:D
Και εγω το θεμα των ψυλλων το ελυσα με advantix(το σκυλι ηταν ηδη γεματο).Μολις τους ξεφορτωθηκα ξεκινησα σαν προοληπτικο μεσο τις ex-spot.
Good luck!

διαβαστε και αυτο ρε παιδια.... http://www.apnm.org/publications/resources/fleachemfin.pdf
Προβληματιζομαι... Η μεγαλη εχει την καλυτερη μεθοδο και δεν ειχε προβλημα ποτε! Παει και κολυμπαει τακτικα στη θαλασσα μονη της, και δεν εχει ουτε μισο ψιλλο! ...λετε να βουτηξω και τη μικρη; :confused:
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Καλή χρονιά!
Πολλοί έχουν αναφέρει αντίστοιχο πρόβλημα....
Λέτε να έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν αντοχή στις συνηθισμένες δραστικές ουσίες οι ψίλλοι;
Ελπίζω πως όχι...γιατί τότε θα έχουμε πραγματικο πρόβλημα!

Καταρχήν το calibor το φοράει σφιχτά σωστά;
Μήπως έκανες πολύ πρόσφατα μπάνιο τον σκυλάκο και δεν υπάρχει το απαραίτητο λιπαρό στρώμα για να δράσει;


Πάντως, σε κάποια φάση που είχαμε τέτοιο πρόβλημα ο κτηνίατρος μας είχε προτείνει το frontline spray με το οποίο λίγη ώρα μετά την εφαρμογή είχαν πεθάνει όλοι οι ψίλλοι!
Ο γιατρος μου ειπε και εμενα οτι εχουν γινει γενικος πολυ ανθεκτικοι. Και το χειμονα ακομα, δεν πεθαινουν! ...πιο χειμονα δλδ, με 25 βαθμους C.... Αυτο που με εχει κουφανει ειναι οτι, ο Σπιθας ειναι μονιμα στο Σουνιο και δεν εχει το παραμικρο. Η Κιρκη ειναι και Αθηνα και Σουνιο, αλλα στην Αθηνα δεν κυκλοφορει τοσο.... πεντακαθαρη! Η Amirah, ζει μολις 3,5 μηνες, εχει βρεθει στο Σουνιο για 36 ωρες συνολο, κυκλοφορει καθημερινα στην Αθηνα (κυριως στο δασος της πανεπηστημιουπολης) και βρισκεται στην κατασταση που ξερετε. Μπας και εχουν γινει οι Αθηναιοι ψιλλοι πιο ζωρικοι;;:eek:
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Και εμάς τα ίδια μας είπε. Να μη σταματήσουμε τις αμπούλες και το scalibor, καθώς πλέον ούτε ο χειμώνας είναι ασφαλής. Πάντως έχω να δω πολλούς μήνες ψίλλο στη μικρή μου.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το Frontline σκοτωνει τους ψιλλους μεσα σε 24 ωρες. Ειναι πολυ πιθανο να υπαρχουν ψιλλοι στο σπιτι και να ανεβαινουν στο σκυλι, γιατι το Frontline δεν αποθει τους ψιλλους (και γι αυτο και δε μ'αρεσει).
Το Advantix αποθει + σκοτωνει τους ψιλλους και ειναι επομενως πιο αποτελεσματικο.
Παρεμπιπτοντως, 25 βαθμοι δυσκολο να χαρακτηριστει ως χειμωνας :)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το scalibor δεν είναι για τους ψύλλους, το frontline θεωρητικά ναι.
Δεν ξέρω αν ισχύει και για την Ελλάδα αλλά εδώ οι ψύλλοι έχουν γίνει ανθεκτικοί στο frontline :mad:

Λοιπον, της εκανα αναγκαστηκα μπανιο το βραδυ, μια μερα πριν την αμπουλα.
Καλύτερα να περιμένεις 2 μέρες μετά το μπάνιο γιατί όπως είπε και ο foibos το λιπαρό στρώμα είναι απαραίτητο για να δράσει η αμπούλα
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
διαβαστε και αυτο ρε παιδια.... http://www.apnm.org/publications/resources/fleachemfin.pdf
Τα σκευασματα αυτα δεν ειναι οτι πιο αθωο.Εννοειται αυτο.Ειναι φυτοφαρμακα κ εντομοκτονα.
Γι αυτο και πρεπει να τα χρησιμοποιουμε με προσοχη και οχι συχνοτερα απ οτι οριζει η καθε εταιρια.;)
http://www.apnm.org/publications/resources/fleachemfin.pdf
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν το θεωρώ απίθανο οι ψύλλοι και γενικά τα παράσιτα των αστικών κέντρων να αρχίζουν σιγά σιγά να εμφανίζουν ανθεκτικότητα στα σκευάσματα που χρησιμοποιούμε κατά κορον....


Για τα χαλιά και γενικά τις επιφάνειες του σπιτιού, ρώτα τον κτηνίατρο μήπως υπάρχει κάποιο σκεύασμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις!
Εναλλακτική λύση ίσως θα ήταν να χρησιμοποιήσετε αυτές τις σκούπες που παράγουν υδρατμούς και λόγω θερμοκρασίας υποθέτω ότι θα σκοτώνονται οι ψύλλοι!
 




AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Το scalibor δεν είναι για τους ψύλλους, το frontline θεωρητικά ναι.
Δεν ξέρω αν ισχύει και για την Ελλάδα αλλά εδώ οι ψύλλοι έχουν γίνει ανθεκτικοί στο frontline :mad:
Πρόληψη της παρασίτωσης από ψύλλους

Το περιλαίμιο Scalibor® είναι αποτελεσματικό κατά των ψύλλων (Ctenocephalides felis) για 4 μήνες.


http://www.scalibor.gr/Scalibor-Collar/efficacy-fleas.asp
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Το περιλαίμιο Scalibor® είναι αποτελεσματικό κατά των ψύλλων (Ctenocephalides felis) για 4 μήνες.
Eτσι λεει...
Κανει ομως δουλεια? Η δικια μου ειχε κολησει ψυλλους ενω φορουσε scalibor χειμωνα-καλοκαιρι.:rolleyes: