Τι σας αρέσει και τι δε σας αρέσει στο Dogforum;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Από τον Αύγουστο του `09 που γράφτηκα έχω ενημερωθεί σε τόσο πολλά περί κυνοφιλίας που δε γνώριζα. Η ενημέρωση λοιπόν στα υπέρ.
Στα μείον θα έβαζα τη γνωστή ισχυρογνωμοσύνη κάποιων που δε στοιχειοθετείται. Γενικά μόνο καλές εντυπώσεις μπορώ να πω ότι έχω. Με συγκινεί δε ιδιαίτερα η αγάπη των ανθρώπων εδώ για τα ζώα.
Ιδιαίτερη αδυναμία στις αναρτήσεις της Σάρας από Αμερική. Τις αναζητώ μόλις μπω. Να συνεχίσεις να γράφεις Σάρα αλλά και οι άλλοι.
Φιλικά βασίλης
Λατρεύουμε Σάρα και θα ήθελα να τη γνωρίσω και από κοντά για να μοιραστεί μαζί μας περισσότερες μουφοιστορίες!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εμένα μου αρέσει που και σ' αυτό το θέμα θα περιμένει ο admin να πει την τελευταία λέξη προτού κλειδωθεί το θέμα, θα είναι καταλυτική κι ασπάζομαι την άποψη ότι ένα ειδικό φόρουμ έχει λόγο ύπαρξης το ειδικό θέμα για το οποίο υπάρχει καθώς και τους γύρω προβληματισμούς του. Τα μέλη που γνωρίστηκαν μεταξύ τους μπορούν να μιλάνε μέσω πολλών άλλων φόρουμ και κοινωνικών δικτύων, μέσω πμ και τηλεφώνων.

Άλλωστε φόρουμ περί ανέμων και υδάτων υπήρξαν πολλά τη θέση τους έχει πάρει το μάπαμπουκ για όσους ενδιαφέρονται, για όσους δεν ενδιαφέρονται εξακολουθούν ακόμη να υπάρχουν μερικά φόρουμ γενικού περιεχομένου που υπολειτουργούν.

Κι επειδή στο εβδομήντα τα εκατό των γενικών φόρουμ που υπήρξαν ήμουν μέλος και συνήθως όχι μόνο μέλος ξέρω καλύτερα απ' τους περισσότερους από 'σας που αναγνωρίζω ότι έχετε καλή πρόθεση πως όταν αρχίσει μια κουβέντα γενικολογίας και σπαμαρίσματος είναι δύσκολο να συγκρατηθεί μια ορισμένη διάθεση και να παραμείνει σε ορισμένα μόνο θέματα και subforums και μετά υποτίθεται φταίνε οι διαχειριστές που χαλάμε τις καρδιές μας.

Επίσης πιστεύω πως αυτό το θέμα πρέπει να κλειδωθεί, δεν έχει λόγο ύπαρξης. Αν σ' αρέσει κάτι στο φόρουμ το δηλώνεις με την παρουσία σου και τον τρόπο που συμμετέχεις, αν πάλι κάτι δε σ' αρέσει είτε στέλνεις ένα πμ στους mod και τον admin, είτε κάνεις ένα τόπικ και ξεκαθαρίζεις τη θέση σου και παίρνεις τις ανάλογες απαντήσεις και τοποθετήσεις. Εγώ έτσι το βλέπω.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν πρεπει να αλλαξει υφος ή θεματολογια το φορουμ. Προς Θεου! Ενα "υπογειο" καπου για πιο χιουμοριστικες ελεγχομενες παντα συζητησεις.

Το ξερω οτι εχει απορριφθει αυτη η ιδεα, απλα επειδη το θεμα μπερδευεται επικινδυνα προσωποποιουμενο τελικα σε μεγαλο βαθμο θελω να διαχωρισω αυτο που λεω εγω και την θεση μου.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Στο φόρουμ χρειάζονται περισσότεροι ειδικοί και λιγότεροι ξερόλες.
Είμαι σχετικά νέο μέλος αλλά έχω διαβάσει αρκετά και πιστεύω ότι όντως υπάρχουν άτομα, mods ή απλά "ξερόλες" που κυριολεκτικά διώχνουν πολύ κόσμο από εδώ μέσα. Με επιθέσεις, με υφάκια, με το στυλ του φωτεινού παντογνώστη κτλ. Επίσης με ενοχλεί που ο καθένας που δεν έχει ζωή μπαίνει εδώ μέσα, κάνει 2.000 posts αναπαράγωντας γνώμες άλλων και νομίζει ότι έπιασε... μην πω τι και από πού!
Με ενοχλεί που τα νέα μέλη δεν παίρνουν απαντήσεις στις ερωτήσεις τους, εκτός και αν αναφέρουν μαγικές λέξεις όπως "pet shop" "ζευγάρωμα" "έκανα λάθος" οπότε γίνεται ο κακός χαμός.
Και επίσης, γνώμη μου, το φόρουμ έχει πολλή σαβούρα. Κάποια θέματα θα έπρεπε να διαγράφονται με το που ανοίγονται.
Τα θετικά περί ενημέρωσης και βοήθειας τα θεωρώ αυτονόητα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Στο φόρουμ χρειάζονται περισσότεροι ειδικοί και λιγότεροι ξερόλες.
Είμαι σχετικά νέο μέλος αλλά έχω διαβάσει αρκετά και πιστεύω ότι όντως υπάρχουν άτομα, mods ή απλά "ξερόλες" που κυριολεκτικά διώχνουν πολύ κόσμο από εδώ μέσα. Με επιθέσεις, με υφάκια, με το στυλ του φωτεινού παντογνώστη κτλ. Επίσης με ενοχλεί που ο καθένας που δεν έχει ζωή μπαίνει εδώ μέσα, κάνει 2.000 posts αναπαράγωντας γνώμες άλλων και νομίζει ότι έπιασε... μην πω τι και από πού!
Με ενοχλεί που τα νέα μέλη δεν παίρνουν απαντήσεις στις ερωτήσεις τους, εκτός και αν αναφέρουν μαγικές λέξεις όπως "pet shop" "ζευγάρωμα" "έκανα λάθος" οπότε γίνεται ο κακός χαμός.
Και επίσης, γνώμη μου, το φόρουμ έχει πολλή σαβούρα. Κάποια θέματα θα έπρεπε να διαγράφονται με το που ανοίγονται.
Τα θετικά περί ενημέρωσης και βοήθειας τα θεωρώ αυτονόητα.
Εσύ έκανες κάτι για να το "διορθώσεις"; Απάντησες σε νέα μέλη όπως πιστεύεις εσύ πως πρέπει να τα ενημερώσεις;
Τι έκανες για να αλλάξει το dogforum και να πάρει μια πορεία που θα σου άρεζε περισσότερο;
Res, non verba.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Εσύ έκανες κάτι για να το "διορθώσεις"; Απάντησες σε νέα μέλη όπως πιστεύεις εσύ πως πρέπει να τα ενημερώσεις;
Τι έκανες για να αλλάξει το dogforum και να πάρει μια πορεία που θα σου άρεζε περισσότερο;
Res, non verba.
Αγαπητή μου, εγώ είμαι 20 χρονών και σκυλομαμά εδώ και 3 μήνες, δεν έχω αρκετές γνώσεις και εμπειρίες ώστε να μπορώ να δίνω συμβουλές. Όπου μπορώ, όπως μπορώ, φυσικά και προσπάθησα να βοηθήσω. Άρα μάλλον το ρητό σου δεν κολλάει σε αυτή την περίπτωση.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αγαπητή μου, εγώ είμαι 20 χρονών και σκυλομαμά εδώ και 3 μήνες, δεν έχω αρκετές γνώσεις και εμπειρίες ώστε να μπορώ να δίνω συμβουλές. Όπου μπορώ, όπως μπορώ, φυσικά και προσπάθησα να βοηθήσω. Άρα μάλλον το ρητό σου δεν κολλάει σε αυτή την περίπτωση.
Τότε που βασίζεις την κριτική για τους "ξερόλες", αφού εδώ γράφουν μέλη που είναι σκυλογονείς χρόνια και χρόνια;
Κριτική είναι πολύ εύκολο να κάνουμε στους άλλους. Ας κάνουμε και την αυτοκριτική μας όμως πού και πού
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ρε παιδες εγω που μαι μελος απο το 09 δεν εγραφα(μιας κ μιλαμε για ξερολες).καποια πραματα αλλαξαν στο φορουν και αρχισα να γραφω θες τα μελη θες οι μοντ τεσπα.
ολοι λετε για γνωστες επαγγελματιες κτλ μη ξεχνατε εδω ειναι φορουμ κ ολοι γραφομαστε εξαρχης για πληροφοριες κ γω γουσταρα να μιλαω ολη την ωρα για ιπο κτλ αλλα δε γινεται οποτε δεν φταιει το φορουμ σε αυτο.
εφοσον δεν υπαρχει μια γωνια για το σπαμ οπως κ σε αλλα φορουμ δεν υπαρχει ,το σπαμ γινεται στα τοπικ.και τι εγινε?σε αλλα φορουμ δε τα σβηνει και κανεις και για να διαβασεις ενα θεμα 40σελιδες οι 39 ειναι οφ και τι εγινε?φορουμ ειναι.
απλα πιστευω σε οποιον δεν αρεσει ενα κουμπακι ειναι(αποσυνδεση)κ τελος.
η συνεχιζει οπως γουσταρει κ τελειωνει εκει το παραμυθι
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
(Berna....φέρε λίγο ποπ κορν κι από δω.....:D:D)

Προσωπικά βρίσκω το dogforum σοβαρό...αλλά...κάποιες φορές...σοβαροφανές...
Και προφανώς δεν "φταίει" το dogforum...
Αναφέρομαι στα μέλη του, καθώς αυτά είναι που το απαρτίζουν...(όλοι μας...)
Αλλά στην τελική, μικρογραφία της κοινωνίας είναι...Απ'όλα έχει ο μπαχτσές...

Και...ναι...έχω βοηθηθεί πάρα πολύ...καθ'ότι άσχετη, έχω μάθει αρκετά και εφαρμόζοντάς τα είδα αποτέλεσμα στα σκυλιά μου και στη σχέση μου μαζί τους...Και συνεχίζω να μαθαίνω (γενικά...)

Αλλά... έχω γελάσει επίσης πολύ...
Από ποστ, είτε on είτε off topic, τα οποία τα γράφουν είτε απλά μέλη είτε mods (κι αυτοί μέλη είναι...και κυρίως...άνθρωποι...:D)

Το να υπάρχει ένας "υπο-χώρος" που ο καθένας μπορεί να λέει ...ότι του κατέβει στο κεφάλι...ναι...γιατί όχι....(άσχετα που απαγορεύεται, και που υπάρχουν άλλοι τρόποι επικοινωνίας....Μια γνώμη λέμε στην τελική...)

[Αλλά και στην περίπτωση αυτή...χμμ...θα πρέπει να είμαστε on topic....(μόνο άσχετα...):D:D]

edit: Ο καθένας μπορεί να μπαίνει για τους δικούς του λόγους...Να μάθει, να ενημερωθεί, να ρωτήσει, να κράξει, να spamάρει, να...., να...., να....
(Αλλά και σε όποιον δεν αρέσει...η "αποσύνδεση" επάνω δεξιά είναι...)

Θεωρώ, ότι που και που...(!!!)...το να πεις κάτι ....άσχετο.....ε.....εντάξει....Μην τρελαθούμε κι όλας...
 
Last edited:


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Τότε που βασίζεις την κριτική για τους "ξερόλες", αφού εδώ γράφουν μέλη που είναι σκυλογονείς χρόνια και χρόνια;
Κριτική είναι πολύ εύκολο να κάνουμε στους άλλους. Ας κάνουμε και την αυτοκριτική μας όμως πού και πού
Καταρχάς νομίζω το θέμα για κριτική προσφέρεται, κάνω λάθος? Άρα για ποιο λόγο "μου τη λες" που κρίνω? Αυτό δεν είναι το θέμα μας?
Την αυτοκριτική μου την κάνω καθημερινά, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζεται αυτό με τη συζήτησή μας. Αν ανοιχθεί κάποιο θέμα περί αυτοκριτικής που να με ενδιαφέρει, πολύ ευχαρίστως να γράψω και εκεί!
Όσο για τους "ξερόλες" που ανέφερα, όσα χρόνια και να είναι κάποιος σκυλογονιός, δε νομίζω πως δικιολογείται το απόλυτο ύφος που έχουν μερικοί! Είναι αρκετοί αυτοί που γράφουν και "κράζουν" λες και έχουν το αλάθητο. Νομίζω η αυτοκριτική σε αυτούς χρειάζεται, όχι σε 'μένα ;)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καταρχάς νομίζω το θέμα για κριτική προσφέρεται, κάνω λάθος? Άρα για ποιο λόγο "μου τη λες" που κρίνω? Αυτό δεν είναι το θέμα μας?
Την αυτοκριτική μου την κάνω καθημερινά, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζεται αυτό με τη συζήτησή μας. Αν ανοιχθεί κάποιο θέμα περί αυτοκριτικής που να με ενδιαφέρει, πολύ ευχαρίστως να γράψω και εκεί!
Όσο για τους "ξερόλες" που ανέφερα, όσα χρόνια και να είναι κάποιος σκυλογονιός, δε νομίζω πως δικιολογείται το απόλυτο ύφος που έχουν μερικοί! Είναι αρκετοί αυτοί που γράφουν και "κράζουν" λες και έχουν το αλάθητο. Νομίζω η αυτοκριτική σε αυτούς χρειάζεται, όχι σε 'μένα ;)
Και πού το ξέρεις ότι δεν έχουν γνώσεις, όποιο και αν είναι το ύφος τους;
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Πάντως πρόβλημα υπάρχει, το γνωρίζετε πολύ καλά, αλλά δεν κάνετε κάτι για να αλλάξουν κάποια πράγματα και αυτός είναι ο λόγος που πολλοί εγκαταλείπουν το "καράβι". Κάποιοι πρέπει να σταματήσουν να το παίζουν ξερόλες και φωτεινοί παντογνώστες, κάποιοι πρέπει να σταματήσουν το εριστικό και προκλητικό υφάκι, κάποιοι πρέπει να μάθουν τρόπους.
Με ενοχλεί που τα νέα μέλη δεν παίρνουν απαντήσεις στις ερωτήσεις τους, εκτός και αν αναφέρουν μαγικές λέξεις όπως "pet shop" "ζευγάρωμα" "έκανα λάθος" οπότε γίνεται ο κακός χαμός.
Και επίσης, γνώμη μου, το φόρουμ έχει πολλή σαβούρα. Κάποια θέματα θα έπρεπε να διαγράφονται με το που ανοίγονται.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Περιμένουν στη γωνιά σαν τα trolls και μόλις ακούσουν τις μαγικές λεξούλες ξεπετάγονται για να προκαλέσουν αντί να βοηθήσουν και να ενημερώσουν.
 
Last edited by a moderator:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Είστε ακόμα καινούριοι καθήστε λίγους μήνες ακόμα, διαβάστε τις ίδιες ερωτήσεις 1000 φορές, προσπαθήστε να πείσετε ανθρώπους γιατί δεν πρέπει να παίρνουμε σκύλο από πετ σοπ, και αν δεν τα πάρετε στο κρανείο να εξαφανιστεί η υπογραφή μου :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά. Οποιος θεωρεί ότι μπορεί να βοηθήσει και να ενημερώσει, καλύτερα από αυτούς που το κάνουν, ας περάσει στην πράξη και ας αφήσει μόνο την σκέψη.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Είστε ακόμα καινούριοι καθήστε λίγους μήνες ακόμα, διαβάστε τις ίδιες ερωτήσεις 1000 φορές, προσπαθήστε να πείσετε ανθρώπους γιατί δεν πρέπει να παίρνουμε σκύλο από πετ σοπ, και αν δεν τα πάρετε στο κρανείο να εξαφανιστεί η υπογραφή μου :D
Ωραία, τότε όταν κάποιος ανοίγει θέμα περί αυτών των χιλιοσυζητημένων καταστάσεων , βάλε το link με το αντίστοιχο topic και τελείωσε το θέμα. Όποιος θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει. Αν δεν υπάρχει υπομονή και διάθεση να εξηγηθεί κάτι από την αρχή, νομίζω είναι η καλύτερη λύση :)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Η πορεία του φόρουμ volume no.152...
Δεν επικαλούμαι συχνά (έως ποτέ) τα χρόνια που είμαι μέλος, αλλά αν θέλετε ακούστε και τη δικιά μου ξερολίαση, εξυπνάδα ή όπως θέλετε να την ονομάσετε.
Τα πρόσωπα έχουν αλλάξει άπειρες φορές και θα αλλάξουν άλλες τόσες.
Τα παράπονα είναι όμως πάντα τα ίδια. Μα ακριβώς τα ίδια.
(Σε αυτό αλλά και σε άλλα fora, ασχέτως θεματολογίας).

Ώρες ώρες νομίζω ότι παρακολουθώ ένα διαδυκτιακό "das experiment" σε συνεχόμενο replay...

Χαρά στην όρεξη σας καλοκαιριάτικα :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Περιμένουν στη γωνιά σαν τα trolls και μόλις ακούσουν τις μαγικές λεξούλες ξεπετάγονται για να προκαλέσουν αντί να βοηθήσουν και να ενημερώσουν.
Εμένα πάλι μου φαίνεται, ότι υπάρχουν και κάποιοι που γενικώς δεν συμμετέχουν, αλλά περιμένουν στην γωνία, τέτοιου είδους θέματα, για να κατηγορήσουν με την σειρά τους, κάποιους άλλους.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Όσο για τους "ξερόλες" που ανέφερα, όσα χρόνια και να είναι κάποιος σκυλογονιός, δε νομίζω πως δικιολογείται το απόλυτο ύφος που έχουν μερικοί! Είναι αρκετοί αυτοί που γράφουν και "κράζουν" λες και έχουν το αλάθητο. Νομίζω η αυτοκριτική σε αυτούς χρειάζεται, όχι σε 'μένα ;)
Ετσι οπως τα λες, δεν θαπρεπε να γραφει κανενας ή να γραφουν ολοι με τον ιδιο τροπο. Οι αποψεις ποικιλουν, οπως και ο τροπος γραφης και το υφος. Κατι που σε ξενιζει εσενα πχ εμενα μπορει να μου φαινεται απλα συντομο και σοβαρο και το αντιθετο. Επειδη καταλαναινω οτι τα υποννοουμενα ειναι για 2-3 συγκεκριμενα ατομα θελω να πω οτι στο γραπτο λογο κρινουμε αυτο που διαβαζουμε. Αν καποιος χρησιμοποιει ηπια μπινελικια ή προσβολες εμενα με βρισκει απεναντι του. Ξερω πολυ καλα ομως οτι κανενας μοντ δεν λειτουργει ετσι. Η κοφτή καποιων διατυπωση ειναι κατι αλλο που μπορει να ξενιζει αλλα αδικα και οχι δεν υπαρχουν ξερολες τους πατησε το τραινο... Αν υπηρχαν, θα τους ειχα μυριστει και εγω ολο εδω γυρω περιφερομαι...


Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Εμένα πάλι μου φαίνεται, ότι υπάρχουν και κάποιοι που γενικώς δεν συμμετέχουν, αλλά περιμένουν στην γωνία, τέτοιου είδους θέματα, για να κατηγορήσουν με την σειρά τους, κάποιους άλλους.
Ίσως οι πρώτοι είναι ο λόγος που δε συμμετέχουν οι δεύτεροι....
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατί νιώθετε (κυρίως οι mods) την ανάγκη να υπερασπιστείτε τον εαυτό σας και το φόρουμ ενάντια στις βολές?
Θα είχε, ίσως, κάποιο νόημα το τόπικ αν όντως γράφαμε απλώς τι μας αρέσει και τι όχι στο φόρουμ, αντί να ανοίγαμε "διάλογο". Ίσως όχι.

Κι εμένα μ' αρέσουν τα φόρα Γρίφε :) Μάλιστα έχω παρακολουθήσει κάποια, με τη θεματολογία των οποίων δεν έχω απολύτως καμία σχέση απλώς και μόνο γιατί τα θεωρώ ενδιαφέροντα.

Το dogforum αλλάζει όλη την ώρα, αλλά παραμένει ένας χώρος για να γράφουμε για τα σκυλιά μας και να μοιραζόμαστε γνώσεις, ενδιαφέροντα και αγωνίες.
Αυτά που δεν μου αρέσουν δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι, ώστε να τα γνωστοποιήσω.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη