Τι σας αρέσει και τι δε σας αρέσει στο Dogforum;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ίσως οι πρώτοι είναι ο λόγος που δε συμμετέχουν οι δεύτεροι....
Οχι, κανένας δεν μπορεί να σε κάνει να μη συμμετέχεις, μόνο ο εαυτός σου μπορεί να σε κάνει να μη συμμετέχεις.
Στην τελική αυτό είναι ένα φόρουμ. Αν χαλιόμαστε για το τι γίνεται στο φόρουμ τότε πραγματικά δεν έχουμε σοβαρότερα προβλήματα στη ζωή μας και βρίσκουμε κάτι να έχουμε να λέμε.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Και επιπλέον...υπάρχει πάντα το...κουτάκι "αναζήτηση".
Πατάς εκεί τη λέξη ή λέξεις κλειδιά και αν δεν σου βγάλει τίποτε...τότε ανοίγεις νέο θέμα...
So simple...

Επιπλέον ο κάθε ένας, έχει τον δικό του τρόπο σκέψης και κατ'επέκταση γραφής...
Αν δεν αρέσει σε κάποιον....προσπερνάει....
So simple...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Ίσως οι πρώτοι είναι ο λόγος που δε συμμετέχουν οι δεύτεροι....
Δεν ξέρω ποιοί είναι για σένα οι πρώτοι και ποιοί οι δεύτεροι. Οποιος θέλει να μιλήσει, μπορεί να ανοίξει το στόμα του και να πει σχεδόν ότι θέλει. Αν ντρέπεται να το κάνει, ή τρέμει το φυλλοκάρδι του, ότι θα εκτεθεί, τότε μπορεί απλώς να διαβάζει μόνο. Ετσι είναι αυτή η υπόθεση. Ρίσκο. Η έχεις το θάρρος ή δεν το έχεις. Δεν σου φταίνε οι άλλοι όμως γι' αυτό. Ολοι έχουμε περάσει από ένα αρχικό επίφοβο και νευρικό στάδιο. Κάποτε το ξεπεράσαμε. Κάποιοι άλλοι ακόμη το παλεύουν. Και διαλέγουν να κατηγορούν τους υπόλοιπους.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
δεν θα καταλάβω ποτέ τον λόγο ύπαρξης τέτοιων νημάτων. Καλός δεν είναι. Ο καθένας μας ας φροντίσει να αυξήσει όσα του αρέσουν και να μην είναι ακόμα ένα λιθαράκι σε όσα δεν του αρέσουν. Όλα τα αλλα είναι μόνο για κακίες κόμπλεξ και δεν αφορούν τους σκύλους. Άρα είναι οφ φόρουμ χλα χλα χλα. Που και να πιάσει αύγουστος..
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Οχι, κανένας δεν μπορεί να σε κάνει να μη συμμετέχεις, μόνο ο εαυτός σου μπορεί να σε κάνει να μη συμμετέχεις.
Στην τελική αυτό είναι ένα φόρουμ. Αν χαλιόμαστε για το τι γίνεται στο φόρουμ τότε πραγματικά δεν έχουμε σοβαρότερα προβλήματα στη ζωή μας και βρίσκουμε κάτι να έχουμε να λέμε.
Το να μην παίρνεις απαντήσεις μπορεί να σε κάνει να μη συμμετέχεις, το ότι σε έχουν πάρει όλοι από τα μούτρα κτλ κτλ....
Berna το συμπέρασμα για τα probs της πραγματικής ζωής πού ακριβώς κολλάει? Νομίζω πως πρέπει να καταλάβεις ποιο είναι το θέμα πριν συνεχίσεις να γράφεις.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κυκλοφορούν ανάμεσά μας (κάτι φρούτα τεραστίου βεληνεκούς)
το πήρατε το μήνυμα φρούτα?

στο υπόλοιπο τόπικ τώρα
έχω να πώ
όσοι θέλετε ειδικούς
όσοι θέλετε ύφος λιγότερα ξερολίστικο
όσοι θέλετε κάποιοι να γράφουν λιγότερο και κάποιοι περισσότερο
πηγαίντε καμιά βόλτα και σε κανα άλλο φόρουμ (όχι αναγκαστικά για σκυλιά-όχι αναγκαστικά ελληνικό φόρουμ)
και τα ξαναλέμε

μέχρι και φόρουμ που πρίν αναρτηθεί η κάθε δημοσίευση περνάει απο επιτροπή λογοκρισίας υπάρχουν
φόρουμ που μπανάρεσε κατευθείαν χωρίς να σου λέει κανείς τίποτα
φόρουμ που τα πμ παρακολουθούνται και δεν περνάνε αν δεν συνάδουν με το ύφος του φόρουμ
και φόρουμ που αλωνίζουν προβοκάτορες και διαφημιστές προιόντων για να κάνουν τα δικά τους

πολλά σχόλια βλέπω για τους μόντ
αντί σχολίου θα σας πώ το μεγάλο μου παράπονο απο αυτό το φόρουμ
Έπρεπε να πληρωνόμαστε εμείς οι μοντερέιτορς τελικά.................:D
που τρωγόμαστε να βρούμε χρόνο να μπούμε
που τρέχουμε να προλάβουμε τα σοβαρά θέματα να απαντηθούν περιεκτικά (λυπάμαι που δεν γράφουμε όλοι με περιττές σάλτσες τύπου κατα την γνώμη μου και πιστεύω πώς και διάβασα τότε εκεί αυτό -πρέπει να προλάβουμε και να ζήσουμε-κακώς το περνάτε για ύφος ξερόλα :( )
που στεναχωριόμαστε που ή πολύ χαλαρούς ή πολύ φασίστες θα μας λέτε-καταλήξτε τελικά να ξέρουμε τι είμαστε :cool:


άλλο παράπονο για το φόρουμ
πολλά μέλη δεν διαβάζουν όλες τις απαντήσεις ενός νήματος στο οποίο όμως θέλουν να απαντήσουν........απορώ γιατί και πως κάποιος παίρνει μέρος σε μία συζήτηση αλλά δεν θέλει πρώτα να ακούσει τι λένε οι άλλοι

άλλο
πολλοί γνωστοί μου "γνώστες τρισμέγιστοι " και τέτοια :p που δεν γράφουν .
γιατί δεν γράφουν?:confused: θα σας πω εγώ.:)
γιατί γράφουν κάτι έγκυρο και με βιβλιογραφίες και πετάγονται τα φρούτα που λέω και με γελοίο ύφος και μηδενικό ήθος λένε ότι νά ναι....;)
γιαυτό δεν γράφουν πιά οι περισσότεροι
γιατί παράδειγμα γράφει κάποιος για Ελληνική φυλή/Σκύλο Σουλίου και πετάγεται ο άλλος και γράφει "γιατί?οι σουλιώτες μίλαγαν ελληνικά???"
γιατί γράφει ο άλλος που μπορεί να εκτρέφει και να κρίνει μαλτέζ τριάντα χρόνια ότι δεν υπάρχει teacup μαλτέζ και το φρούτο του λέει "μα τι λές τώρα?στο πέτσοπ έτσι το λένε"
Προσωπικά δέχομαι ότι τα φόρουμ έτσι είναι
και πασχίζω να τους πείσω να ανεχτούν και την αμαθεια και την ημιμάθεια και την αναίδεια και όλα
για χάριν ενημέρωσης των πολλών
για χάρη του σκύλου
που ειδικά στην χώρα μας πασχίζει λόγο ημιμάθειας και αμάθειας.............
αλλά δεν τα καταφέρνω...........:(
το φόρουμ( το ίντερνετ γενικά) καταργεί τις αυθεντίες και τις επωνυμίες - κρίνεσαι απο την συμμετοχή σου και μόνο
και όλοι έχουν δικαίωμα να εκφραστούν και να πουν το μακρύ τους και το κοντό τους
πλουραλισμός και ελευθερία λόγου


με μέτρο όμως

αυτό το μέτρο το αναλαμβάνουμε βασικά όλα τα μέλη μαζί
και εμείς με τα κουμπάκια έχουμε το χρέος της τακτικής υπενθύμισής του
ή της επισκευής των θεμάτων που το έχασαν στιγμιαία


ΤΣΑΤ
δεν χρειάζεται τσάτ
υπάρχουν άλλα μέρη για τσάτ
και ....συγνωμη τώρα....λίγο τσάτ κάνουμε???????:D τα σβήνουν οι μόντ μετά και όλα καλά

άντε με στεναχωρήσατε πάλι ....
 


manos glf

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
165
0
Aθήνα
Πάντως για να τοποθετηθώ λίγο σοβαρά και όσο γίνεται συνοπτικά θα πω το εξής, σαν νέο μέλος που είμαι:

έτυχα καλής υποδοχής, μάλλον επειδή ήρθα ψιλοδιαβασμένος, μιας και διάβαζα το φόρουμ μήνες πριν εγγραφώ και σας συστηθώ

όντως έχουν υπάρξει σχόλια αγενή και άσχημα (όχι ως προς εμένα, γενικά μιλώ)

άν κανείς όμως παραβλέψει αυτό και κοιτάξει την ουσία του θέματος, θα διαπιστώσει πως τα ζητήματα/ερωτήματα που κάποιος θα θέσει θα απαντηθούν και μάλιστα άμεσα

εν αντιθέσει με άλλα αντίστοιχα fora (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε), τα οποία τα μάρανε η ευγένεια και η χαριτωμενιά και ψάχνωντας απάντηση σε παρόμοια ερωτήματα πρέπει κανείς να προσπεράσει εκατοντάδες καρδούλες, αστεράκια και γκλιτεράκια

ισχύει πάντως εν μέρει και αυτό με την ανταπόκριση σε "παλιά" και σε νέα μέλη.
δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί, πάντως έχει παρατηρηθεί
σαν παράδειγμα ενδεικτικά αναφέρω την περίπτωση του φίλου johnk που μας σύστησε το αξιαγάπητο κουτάβι του(δεν υπονοώ κάτι, να του ζήσει κιόλας) με το αντίστοιχο τόπικ να φτάνει αισίως τις μερικές εκατοντάδες απαντήσεις σε μια μέρα, σε αντίθεση με κάποιο άλλο μέλος όχι τόσο "παλιό" πχ. που θα αργούσαν να του απαντήσουν.

Τέλοσπάντων αυτά υπάρχουν και θα υπάρχουν σε χώρους που, όπως έχει αναφερθεί, τόσο πολύ αποτελούν μικρογραφία της κοινωνίας.

Από εκεί και πέρα όλα λύνονται, με καλή προαίρεση και με άξονα αναφοράς την κοινή αγάπη όλων μας για τον καλύτερο φίλο του ανθρώπου.;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
δεν θα καταλάβω ποτέ τον λόγο ύπαρξης τέτοιων νημάτων. Καλός δεν είναι. Ο καθένας μας ας φροντίσει να αυξήσει όσα του αρέσουν και να μην είναι ακόμα ένα λιθαράκι σε όσα δεν του αρέσουν. Όλα τα αλλα είναι μόνο για κακίες κόμπλεξ και δεν αφορούν τους σκύλους. Άρα είναι οφ φόρουμ χλα χλα χλα. Που και να πιάσει αύγουστος..
Η αλήθεια είναι, ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Για φαντάσου όμως, να είσαι mod, να ανοιχτεί ένα τέτοιο θέμα και να το κλειδώσεις...
Φτάνει η φαντασία σου, μέχρι εκεί;
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Δεν ξέρω ποιοί είναι για σένα οι πρώτοι και ποιοί οι δεύτεροι. Οποιος θέλει να μιλήσει, μπορεί να ανοίξει το στόμα του και να πει σχεδόν ότι θέλει. Αν ντρέπεται να το κάνει, ή τρέμει το φυλλοκάρδι του, ότι θα εκτεθεί, τότε μπορεί απλώς να διαβάζει μόνο. Ετσι είναι αυτή η υπόθεση. Ρίσκο. Η έχεις το θάρρος ή δεν το έχεις. Δεν σου φταίνε οι άλλοι όμως γι' αυτό. Ολοι έχουμε περάσει από ένα αρχικό επίφοβο και νευρικό στάδιο. Κάποτε το ξεπεράσαμε. Κάποιοι άλλοι ακόμη το παλεύουν. Και διαλέγουν να κατηγορούν τους υπόλοιπους.
Οι πρώτοι και οι δεύτεροι ορίζονται από τη σειρά που ανεφέρθηκαν, προφανώς. Δεν ανήκω στους ανθρώπους για τους οποίους μιλάς, προσωπικά ό,τι θέλω το γράφω. Και δεν είναι κατηγορία το να εντοπίζεις και να αναφέρεις τα προβλήματα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
παρέλειψα
αν δεν υπήρχε το φόρουμ
έχετε σκεφτεί πόσοι θα έτριβαν την μούρη του κουταβιού τους στις ακαθαρσιες του?
και άλλα πολλά ακόμη
όσο πιο πολλοί μαθαίνουν έστω και ένα απο τα βασικά στοιχεία για την ανατροφή ενός σκύλου
τόσο πιο πολλά πετυχαίνει το φόρουμ



προσωπικά
μόνο φίλους θέλω να κάνω απο εδώ πλέον(ναι κι άλλους ,γιατί όχι :) )
κι ακόμα να σταματήσουμε όλοι να γράφουμε και να μείνει το φόρουμ ως έχει στο ίντερνετ
τον βασικό σκοπό του τον έχει πετύχει.
εμένα με έβγαλε απο την ημιμάθεια
μου έδειξε ένα σωρό βιβλία να διαβάσω
με γνώρισε σε όλες τις φυλές
και το κυρίοτερο
μου έδωσε πολλούς νέους φίλους

:)
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Προσωπικα βρισκω ενδιαφερον και αρκετα χρησιμο το Φορουμ,αλλιως δεν θα εκανα εγγραφη.Δεν περιμενα να ειναι τελειο,ουτε και προκειται να γινει,δεν υπαρχει ο ορισμος τελειο σε τιποτα στον κοσμο.Ειναι 1 μερος επικοινωνιας ανθρωπων γυρω απο τους σκυλους κυριως.Λογικο ειναι να υπαρχουν εκνευρισμοι,διαφωνιες,συμφωνιες,αδιαφορια,και πολλα αλλα.Ειναι αρκετα τα υπερ που προσφερει το φορουμ πιστευω.
1 πραγμα που με απογοητευει ειναι με καποια συνηθως καινουρια μελη που ανοιγουν 1 νεο θεμα,επιμενουν σε κατι που ειναι λαθος ακομα και μετα απο πολλα ποστ απαντησεων αλλων παλαιοτερων μελων.Μελη που ενδιαφερονται και καποιες φορες το υφος των απαντησεων τους ειναι σχετικα αυστηρο εως και υπερβολικο αλλα με σκοπο να αφυπνισει αυτον που ανοιγει το θεμα για να καταλαβει που υπαρχει το λαθος.Μελη που αιτιολογουν αυτο που λενε.Και τελικα οταν αυτος που ανοιγει το θεμα δεν θελει να καταλαβει,επιμενει στις αποψεις του και ειρωνευεται...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έτσι είναι οι συζητήσεις ρε παιδιά
άλλοι δίνουν λίνκ
άλλοι λακωνικές απαντήσεις
άλλοι απαντήσεις που σε κάνουν να σκεφτείς (αν έχεις μυαλό)
άλλοι απαντήσεις που σε κάνουν να νιώσεις έντονα συναισθήματα


είμαστε όλοι άνθρωποι με καλές και κακές πλευρές
άλλοι είμαστε πιο του λέγειν
άλλοι πιο των πράξεων
άλλοι πιο συναισθηματικοί
πιο ευαίσθητοι ή πιο ευερέθιστοι
όλα στο πρόγραμμα είναι

με χιούμορ και καλή καρδιά
όλα γίνονται
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ολα καλα ολα ανθηρα.. εμενα γιατι μου κλειδωστε το θεμα του παιδιου μου?!?! :D :D :p
Θα ανοιξω αλλο μια μερα που δεν βαριεμαι! δεν με νοιαζει! :p


ειπα να μην απαντησω..αλλα αφου καθισα και διαβασα 8 σελιδες .. ας πω γω το κορδονι μου..
Αφου παραμενω και γραφω παει να πει οτι.. κατι με κολαει εδω μεσα.. αυτο που κολαει ειναι οτι ειναι η μικρη μου εγκυκλοπαιδεια εδω... σε πολυ μεγαλη θεματολογια, εχει μελη πολυ καλους γνωστες - εχω μαθει πολλα! και μαλιστα πολυ προσφατα εμαθα και κατι ακομα και σκεφτομουν .. καλα που ζω?
Παροτρυνω κοσμο να μπει να διαβασει πραγματα εδω μεσα. εχω πιο σφαιρικη αποψη πλεον για πολλα.. και συνεχιζω να διψαω να μαθω και αλλα... Το παρεακι μου (παιδια τα φιλια μου σε ολους!!! ;) ) εδω μεσα αν και εγω ουτε σε συνατησεις παω, ουτε ξερω πολυ κοσμο προσωπικα, εχουμε ανταλλαξει πμ και ξερω οτι εκει εξω υπαρχουν φιλαρακια. και μαλιστα καλα!

Απο την αλλη .. τα κλασσικα, θεματα ευγενειας- αγενειας- επιθεσης κτλ .. (παντα με ενοχλουσαν οχι μονο στο φορουμ).. αλλα δεν παρεξηγουμαι ευκολα ουτε ειμαι μυγιαγγιχτη, δεν ειχαμε ολοι την ιδια ανατροφη, τι να κανουμε εχουμε μαθει ολοι μαζι να συνηπαρχουμε .. αρκει να μην "ενοχλησεις" την ηθικη μου υποσταση!! Γκρρρρρ!!! εκει μπορω να δειξω δοντια..
αν κατι/καποιος με ενοχλει αδιαφορω.. αν εχω κεφια, περναω στην αντεπιθεση .. με τακτ ομως! παρακαλω πολυ!

γενικα ο εκπαιδευτης μου καποτε ειπε.. ο Θεος μας εδωσε 2 ματια, 2 αυτια για να ακουμε και βλεπουμε περισσοτερο και 1 στομα για να μιλαμε λιγοτερο.. πολυ μαρεσε αυτο... για τα 10 δαχτυλακια.. δεν το συζητησαμε :p

χμμ... αυτα.. :D και για να κλεισω οπως ξεκινησα.. με ενοχλησε λιγακι που σε ενα θεμα που ανοιξα περιμενα βοηθεια εστω τυπικη απο μελη που τα ειχα πολυ ψηλα σε εκτιμιση για τις γνωσεις που εχουν... αλλα πηρα τα ..... μου , προτιμανε να ανταλλασουν μεταξυ τους αποψεις.. σαν chat αλλα υπο την καλυψη foroum, παρολαυτα στις απαξιωσεις ηταν πρωτοι (οχι θα το πω!).. nο offence.. :D

Ι LOVE DOGFORUM!!!!!!!!!!!!
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
πιάσαν οι ζέστες και είπαν μερικοί να αλλάξει το φόρουμ τρίχωμα μου φαίνεται. Αυτό που ξέρω είναι πως η αλήθεια πονάει. Η πας στην ουσια σφίγγοντας δόντια, η κλαίγεσαι ότι πονάς επειδη δεν θές να αποδεχθείς το λάθος σου σε όλο του το μεγαλείο. Όσοι κραζουν τους μοντ θα θελαν να είναι μοντ θεωρώντας εαυτούς καλύτερους. Εχω υπάρξει μοντ σε φόρουμ και μετα από λίγο ζήτησα να γίνω απλό μελόνι. Α πα πα. Πολλη ευθυνη πολλή βαβούρα και με πιστόλι στον κρόταφο. Το φόρουμ δεν είναι για επίδειξη. Είναι για πληροφόρηση και βελτίωση μας. Όλα τα αλλα είναι μπαρμπουτσαλα. Φανς μου, δοξαστε με ακόμα μια φορά εμενα το χόρτο. Διότι εκτός από φρούτα κοκονιε, κυκλοφορεί και ένα βλίττο. Με παρέλειψεισ μα κακια δεν σου κρατώ.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Και στην τελικη να ρωτησω κατι?Γιατι να καθονται οι Moderators να κανουν αυτην την δουλεια στο φορουμ χωρις να εχουν κερδος?Και να μην αφησουν τα πραγματα οπως εχουν να γινει το φορουμ 1 μπαχαλο?...Στο τελος θα θυμωσουν και θα πληρωνουμε συνδρομη:D
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί οι mods τα πήραν όλα προσωπικά.... Και γιατί πολλοί απαξιώνουν τα posts με αυτά που δεν αρέσουν στο dogforum... Αυτό δεν ήταν το θέμα?!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ
και άλλα μέλη απο ότι βλέπω
πήρα προσωπικά αυτά που ήταν προσωπικά

αν νομίζεις ότι τυχών χρήσιμες προτάσεις δεν λαμβάνονται υπόψιν απο την διαχείριση,κάνεις λάθος
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Κι όταν νοιάζεσαι για κάτι, ασφαλώς και το παίρνεις προσωπικά. Αλλιώς γυρνάς την πλάτη και κοιμάσαι ήσυχος.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
kokoni και mareco απλά όσοι mod μιλήσατε, το κάνατε σα να δέχεστε προσωπική επίθεση.
Από μέρους μου δεν έγινε κάτι τέτοιο και αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Λοιπόν επειδή βλέπω μετά απ' τη σελίδα 4 ή 5 που έγραψα πως δόθηκαν πάμπολλες απαντήσεις επί απαντήσεων άλλες σωστές τοποθετήσεις, άλλες λάθος αλλά και πάλι τοποθετήσεις και ορισμένες απλώς σαθρά κλωθογυρίσματα, για να μη στοχοποιούνται οι moderators που προφανώς έχετε όλοι παράπονο μαζί τους, ας στοχοποιήσουμε εμένα που αποτελώ άχτι αρκετών τους λόγους τους ξέρουν οι ίδιοι και δε μ' ενδιαφέρει να τους μάθω. Έχετε λοιπόν παράπονο απ' τους moderators σας, θα προτιμούσατε να ήμουν εγώ moderator σ' αυτό το φόρουμ και να κλείνω θέματα έτσι χωρίς καμιά συζήτηση και δίχως να το συζητάω περισσότερο; το έχω κάνει στο παρελθόν και δε θα είχα πρόβλημα να το ξανακάνω.

Αλλά μου αρέσει και με εκφράζει η διαλλακτικότητα που έχουν οι moderators εδώ μέσα, οι χαμηλοί τόνοι, η βεβαιότητα από μέρους τους πως δεν τα ξέρουν όλα και το γεγονός πως οι περισσότεροι απ' αυτούς θεωρούν τους εαυτούς τους μέλη. Ένας moderator δεν είναι ποτέ απλό μέλος, οι ίδιοι όμως έτσι αισθάνονται και όχι παντοδύναμοι, ή κριτές, ή η άλλη πλευρά όπως χαρακτηρίζονται. Είναι οι ρυθμιστές εδώ μέσα κάποιων πραγμάτων και καταστάσεων. Ρυθμίζουν και σιγά σιγά εξομαλύνουν τις καταστάσεις που δημιουργούνται. Δεν πιστεύω πως εγώ θα το έκανα αυτό, θα γινόμουν προκλητικός, ελάτε παραδεχτείτε το κι εσείς που ετοιμάζεστε να μου απαντήσετε το ίδιο θα κάνατε.

Ώρα να στοχοποιήσω εν συνεχεία και τον Kokoni, για σκεφτείτε πόσοι από 'σας, ή σκεφτείτε εμένα αν σας φτιάχνει καλύτερα το τριπάκι, με φαντάζεστε μετά από τόσα και τόσα ποστ ν' απαντάω όπως αυτός στα θέματα, με τέτοια σύνεση και απλωσιά και χωρίς προκλητικότητα; Παραδεχτείτε το δεν μπορείτε και ούτε κι εγώ, κάπου θα υπήρχε μια τόση δα προκλησούλα και τα θέματα δε θα τελείωναν κι απλά θα κλειδώνονταν αέρα γιατί κανένας δε θα μπορούσε να φέρει τα πράγματα κοντά. Αυτοί μπορούν και συνήθως το κάνουν με επιτυχία. Πες τους λοιπόν μια καλημέρα και ευχαριστήστε τους που φροντίζουν να σας δίνουν πάντα μια απάντηση ακόμη κι όταν κλειδώνουν τα θέματα σας.

Ο καθένας έχει το προβληματάκι του και βέβαια το δέχομαι και το επικροτώ που στα μάτια του είναι προβληματάρα. Αλλά ρε αδερφέ μπαίνεις σε ένα φόρουμ για να ζητήσεις βοήθεια σωστά; Άρα παραδέχεσαι πως μπαίνεις σε ένα χώρο που άνθρωποι άλλοι περισσότερο κι άλλοι λιγότερο σχετικοί ενδιαφέρονται για ένα και μόνο πράγμα, το σκύλο. Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να μην έχει συμβεί έστω και σε έναν αυτό που σε βασανίζει; Καμία, αλλά εκείνη τη στιγμή πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό και είναι κατανοητό και στη βαράει η ξεροσφύρι απάντηση πως το θέμα έχει συζητηθεί ξανά. Αλλά αυτός είναι ο τρόπος που έχουν οι moderators ώστε να τα προλαβαίνουν όλα.

Μάνο ξέρεις πως μου είσαι συμπαθής κι αν δεν το ξέρεις όντως μου είσαι. Πάμε στο θέμα του JohnK που θα φταρνίζονται τώρα αντάμα με το σκύλο του. Ας τον στοχοποιήσουμε κι αυτόν αλλά ως απλό μέλος, γιατί έτσι φέρεται. Συνήθως μας προτρέπει να προσέξουμε και δεν επιβάλλει καταστάσεις. Πάμε όμως στο JohnK το μέλος που γράφει με γλαφυρότητα, αμεσότητα, κείμενα που σε μεταφέρουν. Είναι ο τρόπος του, είναι η εμπειρία του, είναι ρε παιδί μου ένας άνθρωπος που ξέρει πως να το πει και μιλάει αφού βουτήξει τη γλώσσα στο στόμα του. Πες μου λοιπόν εσύ, το δικό του κείμενο για την παρουσίαση του κούταβου πόσους προτρέπει ν' απαντήσουν και ένα ξερό ποστ ενός άλλου νεότερου μέλους ότι πήρε σκύλο πόσους απλά θα ανάγκαζε ουσιαστικά να πουν απλά ένα ''να σας ζήσει'';

Σε όλα υπάρχουν πολλές απαντήσεις, διαλέγουμε αυτή που μάς εκφράζει αλλά ας μην αγνοούμε και τις υπόλοιπες.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη