Το σκυλάκι μου κάνει κρίσεις....


gkrifonkanis

Active Member
8 Μαρτίου 2011
42
0
Ναι δεν το ειπε ετσι...Υπογλικεμικο σοκ ειπε.... ταιστε το και παρακολουθηστε το ειπε!
αν το ξανακανει ειναι επιληψια....πρεπει να παω αθηνα το σκυλο και μαλλον το κοβω αδυνατο
 




choco-paido

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2010
151
0
Λαμία
σε περιπτωση που ειναι επιλειψια επειδη ειχα βελγικο ποιμενικο με επιλειπτικες κρισεις,του χορηγουσαμε χαπακια,ηρεμιστικα για την ακριβεια και το πρωτο συπτωμα το παρουσιασε 7 χρονων,οπως και το δικο σου!στην αρχη ηταν μια δυο φορες το χρονο και μεσα σε ενα χρονο σε ηλικια 9 χρονων παθαινε καθε μια ωρα!φυσικα του καναμε ευθανασια γιατι την τελευταια μερα,εμεινε φυτο....αυτο που θελω να πω ειναι οτι θελει τρομερη παρακολουθηση απο την πλευρα του ιδιοκτητη αφου μετα την κριση για περιπου ενα λεπτο,τυφλωνεται και πρεπει να εισαι εκει για να μην χτυπησει!δεν θελω να σε τρομαξω αλλα δεν ειναι απλη περιπτωση αν ειναι επιλειψια και θα επρεπε να το δεις πολυ σοβαρα!καλα τα χαπακια και οι γνωσεις των γιατρων αλλα και απο την πλευρα σου ειναι πολλα που θα πρεπει να κανεις!μακαρι να μην ειναι η κατασταση του τοσο σοβαρη οσο του δικου μου και να ξεπεραστει.....
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο την παλιά ιδιοκτήτρια του σκύλου και τον παλιό του κτηνίατρο να δεις μήπως έχουν να σου πουν κάτι γι' αυτό? Αυτό θα έκανα στη θέση σου, κι αν δεν έβγαζα άκρη θα ακολουθούσα απλά τις οδηγίες του γιατρού...
 


gkrifonkanis

Active Member
8 Μαρτίου 2011
42
0
Mε την παλια ιδιοκτητρια δεν μπρω να βγαλω ακρη...αυτην ειπε οτι ειναι ενταξει και εχει κανει τα εμβολια για να το δωσει....Πηγενοντας το εγω ομως στο γιατρο τον δικο μου δεν ειχε κανει 2 χρονια εμβολια και αμπουλες...
Αυτην ειπε οτι ετρωγε τα παντα και εδω δεν ετρωγε τπτ....τωρα τρωει παλι μπιφτεκι και κοτοπουλο...
Ελπιζω και γω να μην ξανακανει τπτ τετοιο...και ευχομαι να μην φθασω ποτε στο σημειο ευθανασιας ουτε για μυρμηγκι
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Εάν δεν είναι επιληπτικό οι κρίσεις μπορεί να οφείλονται ακόμη και σε όγκο στον εγκέφαλο. Όταν ανέλαβες την ευθύνη να πάρεις ένα σκυλί 7 χρονών θεωρούσες ότι θα είναι όπως το φανταζόσουν; Υγιές, καλόφαγο, ήσυχο, κλπ; Δεν σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί να έχει προβλήματα υγείας, παγιωμένες συμπεριφορές ως προς το θέμα του φαγητου κλπ; Στα λέω αυτά διότι υιοθέτησα και εγώ 7 χρονών σκυλί με επιληψία 3 χρόνια πριν και ενώ πάντα είχα σκύλους πρώτη μου φορά μου έχει τύχει να είμαι κάθε μήνα στο κτηνίατρο, και όχι λόγω επιληψίας απλά είναι λίγο ασθενικό το κοριτσάκι μου. Αλλά μπορώ να ανταπεξέρθω και για αυτό τον λόγο την υιοθέτησα όταν προέκυψε θέμα, αλλιώς δεν θα την έπαιρνα.
Αν η mareco δεν αστιευόταν και το θέλει όντως μήπως να σκεφτόσουν να το δώσεις σε έναν άνθρωπο υπεύθυνο που θα του παρέχει ότι χρειαστεί;
 


gkrifonkanis

Active Member
8 Μαρτίου 2011
42
0
Mα δεν μου ειπανε για καποια θεραπεια και ειπα οτι αδυνατω να την δωσω οποτε ας κατσει εκει...Ας σοβαρευτουμε!!
Απλα προσπαθω να μαθω κι εγω περισσοτερα για το σκυλακι...Ο γιατρος ειπε οτι ειναι απο ασητεια και το βρισκω λογικο οταν εμαθε 7 χρονια στα κοτοπουλα πως θα φαει ξαφνικα ξηρα;;;
Οποτε το ταιζω κι εγω κανονικα τωρα!!!

Αν μου πουνε για καποια θεραπεια και δω οτι δεν μπορω να ανταπεξερθω τοτε θα το πω απο μονος μου για να το δωσω....
Προτασεις δεν δεχομαι την στιγμη που το εχω εγω...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Η ευθανασία πάντως αγαπητέ, μπορεί να είναι απείρως προτιμότερη, από τον συνεχή βασανισμό ενός ζώου, που υποφέρει και δεν περιθάλπτεται.
Με την ελπίδα, δυστυχώς δεν γιατρεύονται οι ασθένειες.

Επίσης...πως ξέρει ο γιατρός, πόσο καιρό είχε να βάλει αμπούλες; Καλά, τα εμβόλια μπορεί να αναγράφονταν στο βιβλιάριο, αλλά για τις αμπούλες, πως έβγαλε συμπέρασμα; Από περιέργεια ρωτάω, γιατί οι αμπούλες είναι σχεδόν αδιάφορες στην παρούσα στιγμή.

* Η mareco, δεν αστειεύεται ποτέ, με τέτοια θέματα. Και όταν λέει κάτι, το εννοεί.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Εγώ θα σου ευχηθώ από την πλευρά μου να ήταν όντως υπογλυκαιμική κρίση και να μην ξανακάνει, και εμένα είχε μάθει χρόνια σε μαγειρευτό αλλά συνήθισε την ξηρά, κάθε σκυλί βέβαια έχει το χαρακτήρα του. Οι προτάσεις έγιναν επειδή κάτι ανέφερες εσύ περί δόσιμο, αλλιώς δεν νομίζω κανείς να πεταγόταν να το προτείνει. Καλή τύχη με το σκυλούνι σου.
 


gkrifonkanis

Active Member
8 Μαρτίου 2011
42
0
Εγω κατι αλλο ειπα...για ξαναδιαβαστετο...
Ευθανασια εγω δεν το παω να κανει εχει δικαιωμα στην ζωη εστω και αρρωστο (λεμε...δεν ξερουμε ακομα)
Οσο για τις αμπουλες δεν ειχε αυτοκολητο στο βιβλιαριο και αφου δεν ειχε κανει τα εμβολια υποθετω πως αδιφορησε και για τις αμπουλες...

Κι εγω ευχομαι να ειναι υπογλυκαιμικη κριση....
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
για τις αμπούλες δεν βάζουν αυτοκόλλητο στο βιβλιάριο. τις βάζεις εσύ κάθε τόσο, για προστασία από έντομα κλπ

μακάρι να μην έχει τίποτα σοβαρό και περαστικά του...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Εγω κατι αλλο ειπα...για ξαναδιαβαστετο...
Ευθανασια εγω δεν το παω να κανει εχει δικαιωμα στην ζωη εστω και αρρωστο (λεμε...δεν ξερουμε ακομα)
Οσο για τις αμπουλες δεν ειχε αυτοκολητο στο βιβλιαριο και αφου δεν ειχε κανει τα εμβολια υποθετω πως αδιφορησε και για τις αμπουλες...

Κι εγω ευχομαι να ειναι υπογλυκαιμικη κριση....
Βεβαίως...αν είναι αδέσποτο. Αν έχει ιδιοκτήτη, είναι υποχρεωμένος (ακόμη και βάσει Νόμου) να το βοηθήσει να ξεπεράσει την αρρώστεια του, ή να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του, ανώδυνα. Φαντάζομαι, καταλαβαίνεις την διαφορά ε;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το σκυλακι απο την στιγμη που το πηρες θα επρεπε να εχει κανει ενα πληρες τσεκ απ.
Την πρωτη κριση την απεδωσες σε θερμοπληξια επειδη καθοταν διπλα στο τζακι.
Για την δευτερη ο κτηνιατρος ειπε οτι μπορει να ειναι υπογλυκαιμικο σοκ λογω αφαγιας.
Το θεμα θελει σοβαρο ψαξιμο γιατι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Κι εγω ευχομαι να ειναι υπογλυκαιμικη κριση....
Ολοι το ευχομαστε...αλλα με την διαφορα οτι θα το ψαχναμε και παραπανω απο να καναμε μονο ευχες!!!!Ψαξου λιγο παραπανω.. ζωουλα εχεις δε γινεται να μενεις στις ευχες και στα μπορει καποιου!!!Οταν περνουμε την ευθυνη μια ζωης στα χερια μας ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε το καλυτερο για αυτην και οχι να ευχομαστε να ειναι καλα ή να μην ειναι τιποτα!!!!Ολοι σου λενε να το ψαξεις και να δεις και εσυ λες θα δουμε μα ο γιατρος....ολοι το καλο του σκυλιου σου θελουμε και γι αυτο σου λεμε καποια πραγματα παντα φιλικα!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
* Η mareco, δεν αστειεύεται ποτέ, με τέτοια θέματα. Και όταν λέει κάτι, το εννοεί.
Good 4U, και εγώ αυτό θεώρησα γι'αυτό και του είπα να το ξανασκεφτεί. :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μα τω Θεώ δεν καταλαβαίνω τίποτα...
Τι χώσιμο (ευγενικό, αλλά χώσιμο) είναι αυτό στο συγκεκριμένο νέο μέλος? Την πήγε στο γιατρό τι άλλο να κάνει? Φορτώνεται ένα σκυλί μεγάλης ηλικίας, που ξεφορτώνεται ένας άλλος, όντας ο ίδιος στριμωγμένος οικονομικά. Δεν έχει ιδέα από σκυλιά. Της αγοράζει μια καλή τροφή, αντί για τροφή σούπερ μάρκετ, το σκυλί δεν τρώει, του παίρνει κοτόπουλα. Ασχολείται να μπει σε ένα κυνοφιλικό φόρουμ να μάθει. Είναι προφανές ότι θέλει να φροντίσει το σκυλάκι και να το κρατήσει.
Νομίζω ότι θα τα πάει μια χαρούλα.
Κάνε ό,τι σου λέει ο γιατρός φίλε μου. Να είσαι σε επικοινωνία μαζί του. Αν, για οποιονδήποτε λόγο δε σου εμπνέει εμπιστοσύνη να τον αλλάξεις, αλλά αυτό εσύ θα το κρίνεις. Εμείς κτηνίατροι δεν είμαστε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Ισως...αν διαβάσεις άλλη μία φορά από την αρχή τις απαντήσεις του νέου μέλους, ίσως...να καταλάβεις κάτι...και ίσως...να δικαιολογήσεις το χώσιμο. Αν πάλι τα ξαναδιαβάσεις και εξακολουθείς να μην βρίσκεις καμμία απολύτως δικαιολογία στο χώσιμο, ειλικρινά θα απορήσω...:rolleyes:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βλέπω τα περί χρέωσης κτηνιάτρου, το γεγονός ότι δεν δόθηκε σημασία στην πρώτη κρίση και μια φράση "δε θέλω να τη δώσω έχω δεθεί". Μάλλον έναν άνθρωπο στριμωγμένο οικονομικά, που δεν είχε ιδέα τι ευθύνη αποτελεί η απόκτηση σκύλου, αλλά σιγά-σιγά ανακαλύπτει. Από τη γενική εικόνα, προσπερνώντας αν θες 2-3 "βλακείες" βλέπω κυρίως έναν άνθρωπο που ενδιαφέρεται να μάθει τι είναι αυτό το πλάσμα που ξαφνικά μπήκε στη ζωή του, τι ανάγκες έχει και πώς θα τις καλύψει.
Μπορεί να κάνω λάθος, αυτή την αίσθηση έχω όμως - ειλικρινά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Αυτό είναι το θέμα...ότι οι 2-3 "βλακείες" προκαλούν στον καθένα και διαφορετική αίσθηση. Ερμηνεύονται διαφορετικά από τον καθένα που τις διαβάζει.

Εμένα ας πούμε, μου έκατσαν στον λαιμό και κόντεψα να πνιγώ, τα :
αμα το παω θα με χρεωσει την επισκεψη να το δει να μου πει τι ειναι;;
Αυτό πάλι...
ε πιστευω με κανενα χαπακι θα λειθει το προβλημα....δεν θελω να το δωσω κι εγω τοσες λιγες βδομαδες κι εχω δεθει...
...λυπάμαι αλλά δεν το είδα καθόλου ρομαντικά, όπως εσύ.

Ευθανασια εγω δεν το παω να κανει εχει δικαιωμα στην ζωη εστω και αρρωστο
Η δική μου "γενική εικόνα" μετά από όλα αυτά, δεν πλησιάζει καν την δική σου, αλλά εύχομαι κι εγώ πάρα πολύ ειλικρινά, να έχω κάνει εγώ μία τεράστια λάθος εκτίμηση.

Να προσθέσω το αυτονόητο, ότι σε κανέναν μας μάλλον δεν περισσεύουν και ότι η συντριπτική πλειοψηφία μας, δεν ξέραμε. Μάθαμε στην πορεία και ίσως αρκετοί, με τον κακό τρόπο. Μπορείς να κόψεις από τα πάντα του σκύλου σου. Οχι όμως από την υγεία του. Ετσι τουλάχιστον, πιστεύω εγώ.
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μπορείς να κόψεις από τα πάντα του σκύλου σου. Οχι όμως από την υγεία του
Συμφωνούμε.
Δεν το είδα ρομαντικά. Νομίζω ρεαλιστικά το είδα. Ένας 23χρονος που ξαφνικά βρέθηκε με ένα φρου-φρου σκυλί με φιόγκους! "Όπα- έχει κι ανάγκες! Τι κάνουμε?". Νομίζω ότι αυτά που έκανε (ασχέτως τι είπε...) τελικά τον τιμούν...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps