Το σκυλο παρκο μου !


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
πίστεψέ με... το ρολό και δε θα σε βολέψει και βδομάδα δε θα σε βγάλει :p
με τα τσίσα, θα παπαριάζει, θα κόβεται και θα δυαλύεται... Επίσης, θα πρέπει να στρώσεις αρκετά μεγάλη επιφάνεια και το ρολό δε βολεύει. Θα προκαλεί το κουτάβι να το πιάσει, να το μασήσει και να παίξει μαζί του, δε θα μένει στο πάτωμα.

Τώρα όσο για τα 2 ευρώ ανα δύο μέρες... χμ... αν δεν είσαι προετοιμασμένος για έξοδα, τότε άστο το σκυλί. Είναι μία πολυέξοδη ιστορία και οι πάνες στην αρχή, με σχέση το τι συνολικά χρειάζεται να πληρώνεις είναι τίποτε!
Δεν το λέω με κακή προθεση, με καλή το λέω, όμως το ζώο είναι γενικώς πολυέξοδο.
δηλαδη μονο το εξοδο υπαρχει σε αυτη την ζωη, και οχι ο τροπος; .. οκ για το ρολο. αλλα και για μαγαζια υπαρχουν τραπεζομαντηλα σε συσκευασια των 100 + με 5 - 10 ευρω, που πιανει το ενα ενα μετρο επι ενα σχεδον. και εχει και ζελατινη που δεν περναει τιποτε.

δεν ξερω, αλλα πολυ περι αρνητισμου εισαι, και οχι της .. προσπαθειας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
δεν ξερω, αλλα πολυ περι αρνητισμου εισαι, και οχι της .. προσπαθειας.
Ανοίγεις ένα θέμα, ρωτάς κάποια πράγματα και περιμένεις απαντήσεις. Αν δεν σου ταιριάζουν τις θεωρείς αρνητικές; Κάποιος μπαίνει στον κόπο να σου γράψει την γνώμη του, γιατί την ζητάς :-|
Να πω κι εγώ, ότι σκυλοπάρκο δεν είχα ποτέ, αλλά αυτό που βλέπω στις φωτό δεν μου πολυμοιάζει. Ετσι είναι τα πάρκα; Δεν ξέρω αλλά σαν απλό μαξιλάρι μου φαίνεται :confused:
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Ανοίγεις ένα θέμα, ρωτάς κάποια πράγματα και περιμένεις απαντήσεις. Αν δεν σου ταιριάζουν τις θεωρείς αρνητικές; Κάποιος μπαίνει στον κόπο να σου γράψει την γνώμη του, γιατί την ζητάς :-|
Να πω κι εγώ, ότι σκυλοπάρκο δεν είχα ποτέ, αλλά αυτό που βλέπω στις φωτό δεν μου πολυμοιάζει. Ετσι είναι τα πάρκα; Δεν ξέρω αλλά σαν απλό μαξιλάρι μου φαίνεται :confused:
οκ, δεν ειπα και κανενα καμπουρη! και οκ γνωμες ειπα, αλλα βλεπω πως ηπαρχει ενα κλιμα. να μην το πω; οπως λες και εσυ επειδη ρωταω πρεπει να δεχομαι, οπως αφου δεχομαι, πρεπει να τοποθετηθω αναλογως. δημοκρατια δεν εχουμε; η ζω αλλου;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εγώ πάλι δεν είδα πουθενά να υπάρχει κανένα κλίμα. Ισα-ίσα μια χαρά συμβουλές βλέπω μόνο, αλλά σαφώς έχεις το δικαίωμα να τις εκλάβεις όπως νομίζεις.
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
τελος παντων, εγω συνεχιζω εκει που εμεινα. οτι απο τυπους στα ειδη σκυλου δεν τα παωκαλα. ουτε ειχα ποτε στο σπιτι σκυλο..

τωρα οποιος θελει να βοηθησει δεκτο. ουτε να τσακωθει κανεις θελει ουτε τιποτε. που να μιλουσαμε εκτος σκυλων!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Λοιπόν, αυτο που πήρες είναι ένα πολύ ωραίο μαξιλάρι...το οποίο το κουταβι θα το χρησιμοποιήσει κάποια στιγμή...απλά, κάποια κουτάβια...και μέχρι να φτάσουν σε κάποια ηλικία...τα καταστρέφουν...
Το crate θα το χρειαστεις οπωσδήποτε. Ειναι χρήσιμο για πάρα πολλούς λόγους...
1. Για να τον βάζεις μέσα το βράδυ...ώστε να μην λερώνει παντού.
2. Για να τον αφήνεις εκεί σε περίπτωση που χρειαστείς να λείψεις κάποιες ώρες..(πάνω από 4,5 ώρες, δεν πρέπει) και δεν θες να σου κάνει ζημιές και να κινδυνέψει και το ίδιο.
3. Για να μάθει το crate σε περίπτωση που πας ταξίδι με πλοίο, αυτοκίνητο η αεροπλάνο.
Καλό θα ήταν να αγοράσεις crate για το τελικο μέγεθος του σκύλου...
Κάποιοι χρησιμοποιούν αντί για crate μεγάλες συρμάτινες κλούβες...είναι λιγότερο στριμόκωλες από το crate..
Η πάρκο για κουτάβια..που μπορείς να βάλεις μέσα ένα crate..με ανοιχτή πόρτα για να μπαινοβγάινει..
Εγω πάνες δεν χρησιμοποιήσα ποτέ στα σκυλιά μου...τα είχα σε μεγάλες κλούβες κατα τη διάρκεια της νύχτας...και σε πάρκα με εφημερίδες όταν έφευγα για δουλειά...
Πάντως από ρολά χαρτί και πλαστικά τραπεζομάντιλα...καλύτερα να αρχίσεις να μαζεύεις από τώρα εφημερίδες...
Αυτά..και μη βιάζεσαι..βρες τον σκύλο πρώτα...και εδω θα είμαστε..εμεις!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το crate θα το χρειαστεις οπωσδήποτε.
Γιατί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ; :confused: Αν έχει χρόνο τι να το κάνει το crate?
Συγνώμη κι όλας, αλλά εγώ ένα τέτοιο κρεβατάκι τού έχω του σκύλου μου από 2 μηνών που τον πήρα και ποτέ δεν χρειάστηκε να του πάρω crate (το οποίο ούτε το έχει μάθει, ούτε χρειάζεται να το μάθει).

Kiban,
Εμένα το κρεβατάκι πάλι μου φαίνεται μικρό, δεν ξέρω, ίσως έχεις μεγάλο καλοριφέρ :-|
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Λοιπόν, αυτο που πήρες είναι ένα πολύ ωραίο μαξιλάρι...το οποίο το κουταβι θα το χρησιμοποιήσει κάποια στιγμή...απλά, κάποια κουτάβια...και μέχρι να φτάσουν σε κάποια ηλικία...τα καταστρέφουν...
Το crate θα το χρειαστεις οπωσδήποτε. Ειναι χρήσιμο για πάρα πολλούς λόγους...
1. Για να τον βάζεις μέσα το βράδυ...ώστε να μην λερώνει παντού.
2. Για να τον αφήνεις εκεί σε περίπτωση που χρειαστείς να λείψεις κάποιες ώρες..(πάνω από 4,5 ώρες, δεν πρέπει) και δεν θες να σου κάνει ζημιές και να κινδυνέψει και το ίδιο.
3. Για να μάθει το crate σε περίπτωση που πας ταξίδι με πλοίο, αυτοκίνητο η αεροπλάνο.
Καλό θα ήταν να αγοράσεις crate για το τελικο μέγεθος του σκύλου...
Κάποιοι χρησιμοποιούν αντί για crate μεγάλες συρμάτινες κλούβες...είναι λιγότερο στριμόκωλες από το crate..
Η πάρκο για κουτάβια..που μπορείς να βάλεις μέσα ένα crate..με ανοιχτή πόρτα για να μπαινοβγάινει..
Εγω πάνες δεν χρησιμοποιήσα ποτέ στα σκυλιά μου...τα είχα σε μεγάλες κλούβες κατα τη διάρκεια της νύχτας...και σε πάρκα με εφημερίδες όταν έφευγα για δουλειά...
Πάντως από ρολά χαρτί και πλαστικά τραπεζομάντιλα...καλύτερα να αρχίσεις να μαζεύεις από τώρα εφημερίδες...
Αυτά..και μη βιάζεσαι..βρες τον σκύλο πρώτα...και εδω θα είμαστε..εμεις!!
σε ευχαριστω πολυ κατερινα.. δηλαδη το κρεββατακι που πηρα, στο crate κανει ; ..
και παντα με τα κριτηρια που λες θα χρισημοποιειτε το crate. τωρα εφημεριδες μιλαμε πως δεν της παιζει, και παιζει με ρολο κουζινας ; η απλως βολευουν.. αυτο δεν καταλαβα ως τωρα...
Γιατί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ; :confused: Αν έχει χρόνο τι να το κάνει το crate?
Συγνώμη κι όλας, αλλά εγώ ένα τέτοιο κρεβατάκι τού έχω του σκύλου μου από 2 μηνών που τον πήρα και ποτέ δεν χρειάστηκε να του πάρω crate (το οποίο ούτε το έχει μάθει, ούτε χρειάζεται να το μάθει).

Kiban,
Εμένα το κρεβατάκι πάλι μου φαίνεται μικρό, δεν ξέρω, ίσως έχεις μεγάλο καλοριφέρ :-|
εγω ενταξει, το θεωρω λιγο καπως το θεμα crate, αλλα αφου η πλειοψηφια το βεπει καλο, ε , κατι θα ξερουν...!! :)
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Κρίμα αν βλέπεις αρνητικά τα γραφόμενά μου. Πληροφορίες σου δίνω απο τα όσα ξέρω και γνωρίζω. Εσύ αναλόγως κρίνεις. Τέλος πάντων.

Σου προτείνω να κάτσεις να διαβάσεις μέσα στο φόρουμ τι είναι το crate και τι είναι το πάρκο.
Αναλόγως τι μέγεθος crate θα αγοράσεις και τι μέγεθος πάρκου, ναι το κρεβατάκι μέσα θα χωράει.

Σου εξήγησα γιατί το ρολό κουζίνας δεν είναι βολικό να το στρώσεις κάτω. Θα το διαπιστώσεις και στην πορία.
Και εγώ με εφημερίδες έμαθα τα σκυλιά μου και στις πρότεινα εξαρχής. Σκέψου τι είναι πιο "βολικό" να "κάτσει" στο πάτωμα, δίχως να σηκώνεται καθώς περπατάς και να μη σκίζεται, παπαριάζει κλπ όπως ένα χαρτί κουζίνας και θα δεις γιατί βολεύει η εφημεριδούλα.
Τα υποσέντονα είναι μία ωραιότατη λύση, πιο δαπανηρή μεν, αλλά πολύ πιο συμμαζεμένη.

Αυτό για τα έξοδα, το εννοούσα, ότι ο σκύλος είναι δαπανηρός. Αν υπολογίσεις, καλή ποιοτική τροφή (ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ), προληπτικές εξετάσεις, πρόληψη από έντομα, παιχνίδια, αξεσουάρ, πράγματα που θα σου χαλάσει και θα αντικαταστήσεις (ω, ναι) και φυσικά όλο και κάτι "έκτακτο ιατρικό", τότε το θέμα "σκύλος" μπαίνει στο μηνιαίο σου προϋπολογισμό ούτως ή άλλως.
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Κρίμα αν βλέπεις αρνητικά τα γραφόμενά μου. Πληροφορίες σου δίνω απο τα όσα ξέρω και γνωρίζω. Εσύ αναλόγως κρίνεις. Τέλος πάντων.

Σου προτείνω να κάτσεις να διαβάσεις μέσα στο φόρουμ τι είναι το crate και τι είναι το πάρκο.
Αναλόγως τι μέγεθος crate θα αγοράσεις και τι μέγεθος πάρκου, ναι το κρεβατάκι μέσα θα χωράει.

Σου εξήγησα γιατί το ρολό κουζίνας δεν είναι βολικό να το στρώσεις κάτω. Θα το διαπιστώσεις και στην πορία.
Και εγώ με εφημερίδες έμαθα τα σκυλιά μου και στις πρότεινα εξαρχής. Σκέψου τι είναι πιο "βολικό" να "κάτσει" στο πάτωμα, δίχως να σηκώνεται καθώς περπατάς και να μη σκίζεται, παπαριάζει κλπ όπως ένα χαρτί κουζίνας και θα δεις γιατί βολεύει η εφημεριδούλα.
Τα υποσέντονα είναι μία ωραιότατη λύση, πιο δαπανηρή μεν, αλλά πολύ πιο συμμαζεμένη.

Αυτό για τα έξοδα, το εννοούσα, ότι ο σκύλος είναι δαπανηρός. Αν υπολογίσεις, καλή ποιοτική τροφή (ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ), προληπτικές εξετάσεις, πρόληψη από έντομα, παιχνίδια, αξεσουάρ, πράγματα που θα σου χαλάσει και θα αντικαταστήσεις (ω, ναι) και φυσικά όλο και κάτι "έκτακτο ιατρικό", τότε το θέμα "σκύλος" μπαίνει στο μηνιαίο σου προϋπολογισμό ούτως ή άλλως.
σεβαστο.. οκ προς της εφημεριδες. αλλα ως προς τα εξοδα ημουν πολυ μα παρα πολυ χουβαρντας.. τσεκαρε εδω. εχω υπολογισει, αλλα μου εβαλαν μυαλο γιατι ημουν πολυ υπερβολικος. http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?p=194369#post194369
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
εγω ενταξει, το θεωρω λιγο καπως το θεμα crate, αλλα αφου η πλειοψηφια το βεπει καλο, ε , κατι θα ξερουν...!! :)
Δεν με κατάλαβες. Δεν το βρίσκω καθόλου κακό. Το βρίσκω πολύ καλό αν λείπει ο ιδιοκτήτης πολλές ώρες από το σπίτι.
Δεν είναι όμως δα και απαραίτητο.
 


Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
Δεν με κατάλαβες. Δεν το βρίσκω καθόλου κακό. Το βρίσκω πολύ καλό αν λείπει ο ιδιοκτήτης πολλές ώρες από το σπίτι.
Δεν είναι όμως δα και απαραίτητο.
++ ;)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το κρεβάτι που πήρες είναι πολύ μεγάλο για crate...
Οι εφημερίδες έχουν το καλό ότι στεγνώνουν χωρίς να διαλύονται όπως το χαρτί...
Και άμα μαζεύεις από τώρα...θα σου έρθει πιό οικονομικά...!!
Berna..το να μάθει στο crate εξυπηρετει και άλλους σκοπούς....δεν είναι μόνο για θέματα τουαλέτας...
Αν κάποια στιγμή ο σκύλος ΠΡΕΠΕΙ να μείνει σε crate...και δεν το έχει μάθει ποτέ..είναι πρόβλημα.
Επίσης, όσες ώρες και να έχει ελεύθερες...κάποια στιγμή θα χρειαστει να λείψει από το σπίτι..θα αφήσει ένα κουτάβι μόνο του σε ένα σπίτι μέσα..χωρίς επίβλεψη? Δε νομίζω...
Ασε, που θα πρεπει και ως κουτάβι αλλά και ως μεγαλύτερο, να μάθει να μένει και μόνο του...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν με κατάλαβες. Δεν το βρίσκω καθόλου κακό. Το βρίσκω πολύ καλό αν λείπει ο ιδιοκτήτης πολλές ώρες από το σπίτι.
Δεν είναι όμως δα και απαραίτητο.
Το crate δεν είναι μόνο για όταν λείπει ο ιδιοκτήτης από το σπίτι...είναι σημαντικό και βολικό για πολλά θέματα, ιδίως αν μιλάμε για μεγαλόσωμα σκυλιά...
Το απαραίτητο το κρίνει ο καθένας ανάλογα...:):)
Για μένα που τους κατεβάζω σε εκθέσεις η κάνω πολλά ταξίδια με πλοίο , αυτοκίνητο η αεροπλάνο...ναι, είναι απαραίτητο!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν κάποια στιγμή ο σκύλος ΠΡΕΠΕΙ να μείνει σε crate...
Ποια είναι αυτή η στιγμή;
Γιατί ο δικός μου και μόνος του σπίτι μένει, και ταξίδια πάμε, και... και... και...
Ποτέ δεν το είδα σαν κάτι απαραίτητο. Είναι 3.5 χρονών τώρα. Αρα;
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Δεν με κατάλαβες. Δεν το βρίσκω καθόλου κακό. Το βρίσκω πολύ καλό αν λείπει ο ιδιοκτήτης πολλές ώρες από το σπίτι.
Δεν είναι όμως δα και απαραίτητο.
σε καταλαβαινω.. και εγω θα πονεσω να δω το σκυλακι μου πισω απο.. καγκελωματα και κιγκλιδωματα, αλλα αν ειναι για καλο, γιατι να μην ειναι μια ακομα εμπειρια κοινωνικοποιησης τουλαχιστον; .. :)
Το κρεβάτι που πήρες είναι πολύ μεγάλο για crate...
Οι εφημερίδες έχουν το καλό ότι στεγνώνουν χωρίς να διαλύονται όπως το χαρτί...
Και άμα μαζεύεις από τώρα...θα σου έρθει πιό οικονομικά...!!
Berna..το να μάθει στο crate εξυπηρετει και άλλους σκοπούς....δεν είναι μόνο για θέματα τουαλέτας...
Αν κάποια στιγμή ο σκύλος ΠΡΕΠΕΙ να μείνει σε crate...και δεν το έχει μάθει ποτέ..είναι πρόβλημα.
Επίσης, όσες ώρες και να έχει ελεύθερες...κάποια στιγμή θα χρειαστει να λείψει από το σπίτι..θα αφήσει ένα κουτάβι μόνο του σε ένα σπίτι μέσα..χωρίς επίβλεψη? Δε νομίζω...
Ασε, που θα πρεπει και ως κουτάβι αλλά και ως μεγαλύτερο, να μάθει να μένει και μόνο του...
κοιτα.. οκ, δεν τρεχει θεμα τοσο οικονομικο, παρα οτι .. βαριεμαι να αγοραζω εφημεριδες ελληνικες ! γιατι θα αναγκαζομαι να διαβαζω και λιγο, και με αυτα που γραφουν..!!! καμια .. λευκη εφημεριδα για σκυλους παιζει;...!!!
 




Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
Αγόραζε ξένες...τι να σου πω!!!:D:D
χιχι !! θελω μια που να ειχνει μονο παπαγαλακια των πολιτικων, τυπου καμπουρακη - μακη - χατζηνικολαου κλπ κλπ κλπ ...!!! :D:D:D ποιος θα την εκδοσει; 12μηνη συνδρομη θα κανω..
 


konstantin

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2009
56
0
μπορεις να βρεις και σε μαγαζια που πουλανε χαρτικα πανες- υποσεντονα πολυ οικονομικες.Εγω για παραδειγμα αγοραζω 90 πανες- υποστρωματα 15 ευρω.Ειναι στην ουσια για ανθρωπους αλλα τι πειραζει ειναι ακριβως ιδιες και κανουν ακριβως την ιδια δουλεια
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
με το καλό το κουτάβι.

σε βλέπω υπεραγχωμένο! τι τα θες τόσα συμπράκαλα??!?

κ αυτό καλέ δεν είναι πάρκο. είναι κρεβατάκι..

όσο για τα υποσέντονα-πάνες, βολεύουν καλύτερα από οτιδήποτε. είναι χαρτοβάμβακας πεπιεσμένος πάνω σε πλαστικό. δηλαδή από τη μία πλευρά είναι πλαστικό κι αδιάβροχο (σαν της σακούλας του σουπερμάρκετ) κ από την άλλη μπαμπακερό και αφράτο για να συγκρατεί τα τσίτσα του μικρού

θες να σου στείλω? έχουμε στη κλινική ουυυυυυ... είμαι νοσηλεύτρια κ έχω διαπιστώσει ίδιοις ομμάσι πόσο καλή δουλειά κάνουν οι πάνες-υποσέντονα

απλά το θέμα είναι να μην αρχίσει και τη μασάει τη πάνα.. όπως κάνει η δικιά μας..

[που στην ευχή βρήκε μια χαρτοπετσέτα κόκκινη κ την έκανε φύλλο κ φτερό.. πως τα καταφέρνουν ρε παιδιά και τα κάνουν τόσο μικρά κομματάκια???? σόρι για το οφ τοπικ!]
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981